Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
anca86

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde anca86 » Lun Mai 12, 2014 7:29 pm

Pai sambata a fost de 42457 iar azi 43894....dar am vb si cu doctorita si a zis ca nu trebuie sa se dubleze ca i ink mic...maine ma duc la un alt doctor si joi ma duc la altul unde mi-am facut IA....va multumesc mult pt sustinere
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
Martie 2014 -laparoscopie
IA 2- aprilie 2014 -reusit
Mai 2014-SOE 5 sapt si 3 zile
Prezente mutatiile: factor XIII heterozigot. Pai 1 4G/4G homozigot. Mthfr A1298C- heterozigot. Fibrinogen G455A heterozigot..
IA 3- 13.09 2014...nereusit
IA 4 cu stimulare-reusit....beta in 29.10.2014- 24.90...beta in 7.11.2014-2.12- avort menstrual
IA 5 cu stimulare martie: reusit..(tratament sustinere:femosun,aspenter,clexane 0.4)
O sa avem o fetita!!!!

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mar Mai 13, 2014 8:25 am

anca86 scrie:Pai sambata a fost de 42457 iar azi 43894....dar am vb si cu doctorita si a zis ca nu trebuie sa se dubleze ca i ink mic...maine ma duc la un alt doctor si joi ma duc la altul unde mi-am facut IA....va multumesc mult pt sustinere

La astfel de valori (mari) nu se mai dubleaza la 48 ore si nu mai este relevant in evaluarea viabilitatii sarcinii. Acum ecografia este cea care ar trebui sa decida.

:YMPRAY:

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Mie Mai 14, 2014 7:29 pm

anca86 scrie:Pai sambata a fost de 42457 iar azi 43894....dar am vb si cu doctorita si a zis ca nu trebuie sa se dubleze ca i ink mic...maine ma duc la un alt doctor si joi ma duc la altul unde mi-am facut IA....va multumesc mult pt sustinere

Anca, spera ... ai fost o mare incurajare pt mine, care dintr-un motiv sau altul: ba sarbatori, ba nu am fost in Bucu., inca nu am apucat sa fac IA .... amu am o perioada super aglomerata, si astept sa vina CM .... sa ma pun pe treaba.

anca86

Mesajde anca86 » Mie Mai 14, 2014 8:50 pm

johnnybravo7 scrie:

Anca, spera ... ai fost o mare incurajare pt mine, care dintr-un motiv sau altul: ba sarbatori, ba nu am fost in Bucu., inca nu am apucat sa fac IA .... amu am o perioada super aglomerata, si astept sa vina CM .... sa ma pun pe treaba.

Mult succes iti doresc...cand iti doresti ceva parca totul i impotriva ta....si noi pana am facut prima IA a trecut ceva timp..de fiecare data intervenea ceva pana am zis stop...nu ne mai dam in laturi pt nimic...maine ma duc sa fac aspiratia...bineinteles inainte fac un eco..eu ink sper pana in ultima clipa desi mi-a mai zis un doctor ca i oprita sarcina...
Si peste o luna o luam d la capat cu alta IA....
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
Prezente mutatiile: factor XIII heterozigot. Pai 1 4G/4G homozigot. Mthfr A1298C- heterozigot. Fibrinogen G455A heterozigot..
IA 4 cu stimulare-reusit....beta in 29.10.2014- 24.90...beta in 7.11.2014-2.12- avort menstrual
IA 5 cu stimulare martie: reusit..(tratament sustinere:femosun,aspenter,clexane 0.4)
O sa avem o fetita!!!!

Viorik

Mesajde Viorik » Joi Mai 15, 2014 9:51 am

Buna, ma ajutati cu niste sfaturi? Sunt in ziua 25 si a 10a zi dupa IA.
De vreo cateva zile am simptome care seamana cu hiperstimularea ovariana - balonare si dureri in partea drepata/ ovar drept - iar de azi si greturi.
Am sunat la doctor si astept sa ma programeze, dar ma intrebam daca pot/trebuie sa fac ceva. Banuiesc ca testul de sarcia nu isi are rostul asa de devreme :(
Eu 35 - El 38 ... nimic in neregula
IA: martie 2014; aprilie 2014; septembrie 2014; octombrie 2014 - nereusite
FIV noiembrie 2014 reusit :)

anca86

Mesajde anca86 » Joi Mai 15, 2014 9:54 am

Viorik scrie:Buna, ma ajutati cu niste sfaturi? Sunt in ziua 25 si a 10a zi dupa IA.
De vreo cateva zile am simptome care seamana cu hiperstimularea ovariana - balonare si dureri in partea drepata/ ovar drept - iar de azi si greturi.
Am sunat la doctor si astept sa ma programeze, dar ma intrebam daca pot/trebuie sa fac ceva. Banuiesc ca testul de sarcia nu isi are rostul asa de devreme :(

Nu..intr-adevar nu are rost sa iti faci testul de sarcina...cel mai bine e sa stai cumintica si sa astepti sa mergi la control..iti tin pumnii
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
O sa avem o fetita!!!!

anca86

Mesajde anca86 » Joi Mai 15, 2014 7:05 pm

Cea mai urata zi din viata noastra!!! Azi am facut chiuretajul!!!! Fizic ma simt bine.. toata lumea ma intreaba cum sa simt!!!cum pot sa ma simt????rau psihic!!!! Peste o luna ar trebui sa imi vina ciclul si putem sa incercam sa raman gravidutza natural,lucru care nu prea cred ca dc pana acum nu am ramas asa...si abia la al doilea ciclu pot sa fac iar IA.. asta dc am ovulatie pe ovarul bun...
Mi-au dat sa fac analizele de trombofile si azi am mai facut un vaccin pt rh..eu am negativ si sotul pozitiv.
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
O sa avem o fetita!!!!

Viorik

Mesajde Viorik » Joi Mai 15, 2014 8:14 pm

Imi pare tare rau, Anca! :(

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Vin Mai 16, 2014 9:28 pm

anca86 scrie:Cea mai urata zi din viata noastra!!! Azi am facut chiuretajul!!!! Fizic ma simt bine.. toata lumea ma intreaba cum sa simt!!!cum pot sa ma simt????rau psihic!!!! Peste o luna ar trebui sa imi vina ciclul si putem sa incercam sa raman gravidutza natural,lucru care nu prea cred ca dc pana acum nu am ramas asa...si abia la al doilea ciclu pot sa fac iar IA.. asta dc am ovulatie pe ovarul bun...
Mi-au dat sa fac analizele de trombofile si azi am mai facut un vaccin pt rh..eu am negativ si sotul pozitiv.

Anca, te imbratisez tare tare ....
mi-e greu sa iti scriu: nu stiu cum te-as putea incuraja, nu am fost in situatia ta, dar am avut perioade in care am plans in fiecare luna la CM ca si cum ar fi murit - speranta, cred. Am plans si de atata asteptare, am primit recomandarea IA - de 3 luni, si nu am reusit sa fac, nu din cauza banilor, nici macar a sanatatii, doar ca: ca un facut, ba erau sarbatori, ba a tb sa plec eu din Bucu; en fin, ce sa fac: am avut o perioada in care mi-am pus viata on hold pt bebe, am renuntat la un job la care unii doar viseaza pt ca era stresant, am renuntat la vacante in afara, si stateam si .... en fin, am fost in depresie recunosc. A trebuit sa ma ridic, nu stiu sa traiesc inca fara copil, nu am invatat, si nu ma pot obisnui, si asa cum ziceau si alte fete pe aici: o sa incerc pana varsta, sanatatea si banii o sa imi permita.
E greu sa te incurajez, insa vreau sa iti arat un lucru bun din experienta asta: daca ai ramas odata insarcinata, o sa ramai si a 2 oara. Te pup.

Anemari

Mesajde Anemari » Sâm Mai 17, 2014 8:51 am

Anca o sa vezi ca soarele rasare chiar daca acum e furtuna in inima ta.Eu am trecut prin ceea ce ai trecut si tu.dupa prrimul Fet..pozitiv dar sarcina s-a oprit.Am vrrut atunci sa renunt dar m-am ridicat si am mers mai departe cu teama dar cu multa speranta.Acum uitandu-ma la puii mei imi dau seama ca asa a trebuit sa fie ca eu sa ii pot pupacii pe EI si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu ca ne-a adus pe toti la un loc.Curaj si ai incredere ca va fi asa cum trebuie si iti vei tine minunea in brate.atunci vei sti ca tot ce ai trait ai mai trai de mii de ori ca sa ajungi la ea!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

Viorik

Mesajde Viorik » Sâm Mai 17, 2014 4:33 pm

Buna fetelor! Inseminarea cu nr 2 fara succes :( .
Avem totusi si o parte pozitiva, m-am desumflat...e drept, doar burta a scazut, altfel 3 kg in plus luna aceasta. N-am apucat sa ajung la doctor sa confirme hiperstimularea pentru ca a decis prin telefon ca "sigur nu este". Eu aveam o burta de tripleti, cam 7luni, dar bine ca a plecat impreuna cu prietenii ei greturile si durerile.
Poate nr 3 e cu noroc (si asistenta a spus ca din 3-5 incercari trebuie sa iasa ;))

lala79

Mesajde lala79 » Joi Mai 29, 2014 3:13 pm

Buna fetelor
ma alatur si eu grupului vostru, desi recunosc ca va citesc de mult. Povestea noastra se poate vedea si din semnatura. Am obtinut doua sarcini natural, nu prea usor, la distanta de un an una de alta, care s-au oprit de fiecare data din evolutie in saptamana 6. La prima abia aflasem ca sunt insarcinata, n-am apucat sa merg la medic pt ca a urmat o delegatie in afara tarii unde am inceput sa sangerez si asa s-a incheiat brusc visul meu. Dupa, am facut investigatii de baza (toate bune), am incercat iar. A durat 1 an sa reusim din nou, pentru ca iar sa ni se spulbere visul. Mi-aduc aminte parca ar fi fost ieri, ma dusesem la control aveam 8 saptamani si inainte de eco m-am dus la toaleta, unde am observat sangerarea. Medicul mi-a zis ca se oprise in evolutie in saptamana 6 (cam ultima data cand fusesem la control). De atunci au trecut 1 an jumatate in care am incercat diverse.
Majoritatea medicilor spuneau ca daca tot am reusit natural sa mai incercam tot asa, fie cu stimulare, fie fara. Inseminarile le-am inceput de-abia anul acesta. Primele 2 pe ciclu natural, apoi am simtit nevoia sa schimb medicul. Nu stiu, nu simteam o conexiune. Luna trecuta am facut o procedura dubla, in a doua zi de Paste si de Sf. Gheorghe, dar n-a fost sa fie cu noroc. Acum sunt a 9-a zi dupa o alta dubla inseminare. Problema e ca mi s-a cam tocit speranta. Au fost atatea luni de incercari in care am tot sperat, pentru ca mai apoi sa vad ca iar nu s-a intamplat, incat acum am inceput sa fiu mai retinuta. Mi-e teama sa sper. Ma gandesc ca mai degraba n-o sa fie nici luna asta. Si mi-e ciuda pe mine pentru ca in rest sunt o persoana super optimista.
In incheiere le urez tuturor fetelor sa li se implineasca cat mai curand dorinta de a fi mama si sa avem numai [bfp] de-acum incolo!
eu 34 (ovare micropolichistice, PAI pozitiv homozigot, fact XIII pozitiv heterozigot), el 32 (teratospermie)
2 avorturi spontane in trecut (2011, 2012) ambele in sapt.6, de atunci tot incercam
2 IUI pe ciclu natural - negative
apr 2014 IUI cu stimulare - negativ
mai 2014 IUI cu stimulare - negativ
iunie 2014 conceptie spontana... Doamne-ajuta sa fie bine in continuare!

irisana

Mesajde irisana » Joi Mai 29, 2014 8:14 pm

Buna Lala79 si welcome!
Iti urez ca acest IA no.4 sa fie cel norocos, asteptam sa ne spui cum te simti si cand testezi?
Problema cu tocitul sperantei cred ca a lovit putin pe toata lumea de aici. Eu insa sunt convinsa ca nu ti-ai pierdut speranta, doar ca acum esti putin vulnerabila si sensibila.
Si eu am trecut prin asta, dupa primul IA ma comportam ca si cand as fi fost deja insarcinata, dupa al 2-lea unde avusesem 2 foliculi maturi ma gandeam incontinuu ca o sa am gemeni si ca va fi imposibil sa ridic carutul cu 2 bebei :D.
La al treilea IA insa eram perfect realista, mi-am spus ca am sanse de 10-15 la suta sa reusesc, dar am sperat si am crezut in sansele astea.
Asta trebuie sa faci si tu acum, faptul ca ai mai avut 2 sarcini in trecut este un mare atu al tau. Inseamna ca se va mai intampla din nou!
Iei tratament pentru trombofilie?
Bafta!
34 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)

lala79

Mesajde lala79 » Vin Mai 30, 2014 10:50 am

Multumesc de incurajari irisana ! :ymhug:
De testat, o sa testez marti dimineata. Pana atunci sper sa ma mai ajute weekend-ul sa-mi mai iau gandul de la asta. Nu ma simt nicicum deocamdata. Mi-am invatat lectia de luna trecuta cand din cauza Pregnylului aveam tot felul de simptome pe care nu stiam cum sa le interpretez. Acuma astept cumintica rezultatul testului.
Da, iau tratament de trombofilie cu Fraxiparina si Aspirin Cardio. Stiu ca parerile sunt impartite in ce priveste tratamentul anticoagulant in cazul mutatiilor mele, dar dr si cu mine am tinut cont si de istoricul din familia mea plus ca as face orice ca sa nu mai trec inca o data prin ce-am trecut.
eu 34 (ovare micropolichistice, PAI pozitiv homozigot, fact XIII pozitiv heterozigot), el 32 (teratospermie)
2 avorturi spontane in trecut (2011, 2012) ambele in sapt.6, de atunci tot incercam
2 IUI pe ciclu natural - negative
apr 2014 IUI cu stimulare - negativ
mai 2014 IUI cu stimulare - negativ
iunie 2014 conceptie spontana... Doamne-ajuta sa fie bine in continuare!

Cera

Mesajde Cera » Vin Mai 30, 2014 12:30 pm

Buna fetelor! Succes la toate sa rămâneti cat mai repede însărcinate. Sper sa ma primiti si pe mine printre voi. De 3 ani jumate lucram la proiectul bebe. 2 inseminari la activ (una reușită cu Dna Cezara Bucur, dar oprită din evoluție la 7 săptămîni, iar a doua nereușită la dl Dragoș Albu). Cauza opririi din evoluție: trombofilie, de care nu știam.

anca86

Mesajde anca86 » Vin Mai 30, 2014 12:40 pm

Urata asta de trombofilei..si eu mi-am facut analizele de trombofilie si se pare ca sufar de aceasta boala si mi-a zis medicul ca la urmatoarea sarcina o sa fac injectii in burta p toata perioada sarcinii...acuma astept sa imi vina ciclu dupa chiuretaj si o sa incerc natural si la urm ciclu fac iar IA..dar din pacate cu c se aude la tv cu doctorii de la Athena :(( nush dc o sa mai fac acolo...sunt asa dezamagita ca m-am obisnuit cu ei si am vrut sa continui cu ei ca imi stiau istoricul si mi-am format o legatura doctor-pacient f buna....sunt in ceata!!!!
Eu 28, el 34...
IA 1- ian 2014-nereusit
O sa avem o fetita!!!!

Cera

Mesajde Cera » Vin Mai 30, 2014 1:06 pm

Da....eu am facut injectii(Clexane 0,4), la a doua inseminare, de cand am început tratamentul de stimulare, adică ziua 3 pana am avut beta negativ. Din păcate degeaba...sunt mai putin dureroase in picior decat in burta.

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Dum Iun 01, 2014 5:07 pm

Buna fetele ...
eu nu am mai dat nici un semn, pt ca din nou - in mai, nu am putut face IA pt ca in weekend-ul cand trebuia sa fac IA am fost plecata din Bucu; en fin, dupa a 3 amanare, se pare ca luna iunie - va fi cea cu IA, care speram sa se lase cu [premom] (dr spunea ca rata de reusita este de - 10%)...
Deci, momentan sunt pe stimulare usoare cu Closty si Cyclo, sper ca pastilutele de Closty care le-am primit de la Chocolate sa imi poarte noroc, luni o sun pe dr sa vedem cand incepem monitorizarea; asa ca luna asta am renuntat la plecari pt weekend-ul cu Rusaliile ca sa reusim in sfarsit sa facem IA. Va doresc fetelor doar reusite ... va puup ....

Viorik

Mesajde Viorik » Dum Iun 01, 2014 8:48 pm

Buna. Dupa inseminarea nr 2 fara succes :( acum am primit o luna pauza, fara explicatii si fara a avea vreun vinovat pentru esecuri.
Totusi, am o intrebare pe care am adresat -o si doamnei doctor: la prima inseminare am avut 17mil spermatozoizi inainte de prelucrare si apoi 20 mil, iar la a 2a a avut 7 milioane :(. Doctorul zice ca nu e nicio problema, insa eu m-am uitat prin forum si pare ca sub 20 mil nu e tocmai bine.
Ma insel? Pot face ceva?

irisana

Mesajde irisana » Lun Iun 02, 2014 7:45 am

Da, 7 pare cam putin. A fost cumva dublu Ia? Iar la primul nu imi e clar: au fost 17 la recoltare si apoi 20 dupa prelucrare zici? Ca nu prea are cum.
ca sa stati linistiti sotul poate face o spermograma eventual la o alta clinica.
de regula medicii au obiceiul sa ne incurajeze zicand ca pana la urma nu conteaza cate milioane sunt...e de ajuns sa fie unul bun.
bafta!
34 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)

Înapoi la “PROCEDURI”