Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
mona.drag.2015

Re: Inseminarea artificiala.

Post by mona.drag.2015 » Fri Dec 11, 2015 10:27 pm

Fetelor, un sfat... Puneti-va semnatura cu un scurt istoric, e mai usor de vorbit asa... Eu nu am facut asta multa vreme pt.ca nu stiam cum, dar e foarte util.
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok
Doua sarcini biochimice, ultima in 2015.

Nu renuntam!

Mary32

Post by Mary32 » Sat Dec 12, 2015 11:22 am

Buna fetelor. Am repetat ieri bhcg, a crescut la 25 mUI. Din pacate fericirea mea a fost de scurta durata, ieri dupa amiaza spotting-ul s-a transformat in sange rosu cu dureri de burta destul de mari. De la clinica mi-au recomandat sa cresc doza de progesteron (4 arefam/zi) si sa iau no spa forte la 6h. Se pare ca nu au ajutat oricum, azi dimineata m-am trezit cu absorbantul zilnic plin, fluxul s-a marit si am trecut la absorbant normal, deja este menstruatie. Am sunat la clinica, mi-au spus aa continui totusi tratamentul pana luni si sa merg luni dimineata sa repet bhcg. Se pare ca a fost un avort menstrual. Acum incerc sa ma adun si sa o iau de la capat in ianuarie, poate 2016 va fi un an mai bun, cu mai multe burtici :)

carmen 10

Post by carmen 10 » Sun Dec 13, 2015 12:34 pm

Dragele mele va doresc din suflet un craciun fericit si un an nou fericit,sanatos si plin de realizari.Va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de mine(Faith,Maria c,Gabriela-n,Evelina,Lauraelena,monadrag,min49,mia...)si la toate de pe acest site care se lupta cu infertilitatea sa reuseasca,iar cele care au reusit sa aiba numai bucurii din partea puiutilor lor.anul viitor sa vina si la noi cu ce ne dorim cel mai mult.Va imbratisez cu drag pe toate. :YMPEACE:

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Sun Dec 13, 2015 7:52 pm

Mary32 wrote:Buna fetelor. Am repetat ieri bhcg, a crescut la 25 mUI. Din pacate fericirea mea a fost de scurta durata, ieri dupa amiaza spotting-ul s-a transformat in sange rosu cu dureri de burta destul de mari. De la clinica mi-au recomandat sa cresc doza de progesteron (4 arefam/zi) si sa iau no spa forte la 6h. Se pare ca nu au ajutat oricum, azi dimineata m-am trezit cu absorbantul zilnic plin, fluxul s-a marit si am trecut la absorbant normal, deja este menstruatie. Am sunat la clinica, mi-au spus aa continui totusi tratamentul pana luni si sa merg luni dimineata sa repet bhcg. Se pare ca a fost un avort menstrual. Acum incerc sa ma adun si sa o iau de la capat in ianuarie, poate 2016 va fi un an mai bun, cu mai multe burtici :)
Mary, imi pare rau, cuvintele nu te ajuta, dar sunt langa tine, te inteleg. Trebuie sa lupti in continuare! Maine refaci beta si macar stii cum e. :ymhug:
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok

Nu renuntam!

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Sun Dec 13, 2015 7:55 pm

carmen 10 wrote:Dragele mele va doresc din suflet un craciun fericit si un an nou fericit,sanatos si plin de realizari.Va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de mine(Faith,Maria c,Gabriela-n,Evelina,Lauraelena,monadrag,min49,mia...)si la toate de pe acest site care se lupta cu infertilitatea sa reuseasca,iar cele care au reusit sa aiba numai bucurii din partea puiutilor lor.anul viitor sa vina si la noi cu ce ne dorim cel mai mult.Va imbratisez cu drag pe toate. :YMPEACE:
Carmen, sarbatori fericite si tie! Nu renunta, pana la urma trebuie sa scriem toate la gravidute la topic!
Eu nu am reusit sa citesc tot din urma, tu cum esti, ce mai planuiesti? Te pup
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
El - ok

Nu renuntam!

Mary32

Post by Mary32 » Mon Dec 14, 2015 11:31 am

Mary, imi pare rau, cuvintele nu te ajuta, dar sunt langa tine, te inteleg. Trebuie sa lupti in continuare! Maine refaci beta si macar stii cum e. :ymhug:[/quote]

Multumesc Mona. Chiar ma resemnasem insa surpriza, astazi bhcg a fost de 135,84 mUI, se pare ca nu a renuntat inca si tratamentul m-a ajutat. Astept sa vedem ce zic de la clinica. Doamne ajuta!

Sarah30

Post by Sarah30 » Mon Dec 14, 2015 12:27 pm

Mary32 wrote:Mary, imi pare rau, cuvintele nu te ajuta, dar sunt langa tine, te inteleg. Trebuie sa lupti in continuare! Maine refaci beta si macar stii cum e. :ymhug:

Multumesc Mona. Chiar ma resemnasem insa surpriza, astazi bhcg a fost de 135,84 mUI, se pare ca nu a renuntat inca si tratamentul m-a ajutat. Astept sa vedem ce zic de la clinica. Doamne ajuta![/quote]

Ohhh,ce bine...Poate lupta in continuare ,de data asta si te muti pe forumul de gravide.
[heart]
Image

carmen 10

Post by carmen 10 » Mon Dec 14, 2015 3:28 pm

Buna Monadrag,acum sunt la pamant dupa cea de-a 3a inseminare nereusita:cu ajutorul celor de pe acest site,cu ajutorul sotului si a altor persoane dragi incerc usor usor sa ma pun din nou pe piciaore.Deocamandata nu am nici un plan pt 2016,ce vreau sa fac o pauza de 2 luni si cred ca in februarie merg din nou la clinica.aici e foarte greu eu nici nu am mai fost la test mi-a venit ciclul si atat.Acum mi-a venit si mai devreme,pana acum dupa ce intrerupeam progesteronul imi venea la 2 ,3 zile acum mi-a venit pana nu a intrerupe progesteronul.Uite am vazut la Mary ca ea a fost pt beta,eu aici nici nu am auzit,am fost o data la test prima data si cand am sunat mi-au sp ca nu e sarcina si atat.Sunt foarte dezamagita si suparata pe astia de aici pt ca toate inseminarile le-am facut cu asistentul,doctorii vin cred ac de 2 ori pe luna pe acolo,ala lucreaza in fiecare zi.Mi se pare dezastru si strigator la cer dar momentan nu am ce face.Am de gand sa vin si in tara dar sa vedem in functie de timp.Eu imi dorec pt anul viitor as trec direct la FIV,dar sa vad daca am cu cine ma intelege si daca voi da de unul din dr ca nu pot face planuri cu asistentul.E un fel de dr asistent dar totusi.Una din dr imi spunea ca trebuie sa fac pana la 6 inseminari si apoi daca nu e shimbam planul dar cine mai poate atat.Domne nu stiu cum si ce imi doresc din totu sufletul sa reusesc si anul viitor sa fie mult mai bun fata de anul acesta.Tu cum esti?

mona.drag.2015

Post by mona.drag.2015 » Wed Dec 16, 2015 12:01 am

carmen 10 wrote:Buna Monadrag,acum sunt la pamant dupa cea de-a 3a inseminare nereusita:cu ajutorul celor de pe acest site,cu ajutorul sotului si a altor persoane dragi incerc usor usor sa ma pun din nou pe piciaore.Deocamandata nu am nici un plan pt 2016,ce vreau sa fac o pauza de 2 luni si cred ca in februarie merg din nou la clinica.aici e foarte greu eu nici nu am mai fost la test mi-a venit ciclul si atat.Acum mi-a venit si mai devreme,pana acum dupa ce intrerupeam progesteronul imi venea la 2 ,3 zile acum mi-a venit pana nu a intrerupe progesteronul.Uite am vazut la Mary ca ea a fost pt beta,eu aici nici nu am auzit,am fost o data la test prima data si cand am sunat mi-au sp ca nu e sarcina si atat.Sunt foarte dezamagita si suparata pe astia de aici pt ca toate inseminarile le-am facut cu asistentul,doctorii vin cred ac de 2 ori pe luna pe acolo,ala lucreaza in fiecare zi.Mi se pare dezastru si strigator la cer dar momentan nu am ce face.Am de gand sa vin si in tara dar sa vedem in functie de timp.Eu imi dorec pt anul viitor as trec direct la FIV,dar sa vad daca am cu cine ma intelege si daca voi da de unul din dr ca nu pot face planuri cu asistentul.E un fel de dr asistent dar totusi.Una din dr imi spunea ca trebuie sa fac pana la 6 inseminari si apoi daca nu e shimbam planul dar cine mai poate atat.Domne nu stiu cum si ce imi doresc din totu sufletul sa reusesc si anul viitor sa fie mult mai bun fata de anul acesta.Tu cum esti?
Of, CArmen, imi pare rau... E bine ca nu renunti, altfel cum ai putea sa reusesti?
Cand vii in tara, de ce nu mergi la un medic aici pt.o opinie macar? Poate iti traseaza niste directii sau iti da niste idei.. E neplacut ca medicii de acolo nu acorda suficienta atentie, dar incearca si tu pe cont propriu sa mai faci cate ceva, nu lasa timpul sa treaca.
Iti tin pumnii! [flori]
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
El - ok

Nu renuntam!

carmen 10

Post by carmen 10 » Thu Dec 17, 2015 3:37 pm

Multumesc draga Mona,chiar daca vin in tara si cer alte sfaturi sunt in zadar ca aici nu le voi putea aplica.Voi mai incerca inca 2 variante sau una aici si apoi sigur ca voi apela la clinicile din tara,dar sper ca pana atunci sa reusec aici,sper....Te pup si iti doresc din suflet sarbatori fericite

Mary32

Post by Mary32 » Thu Dec 17, 2015 11:21 pm

Fetelor, se pare ca am pierdut sarcina; dupa beta de luni care a fost de 135 mUI incepusem sa ma bucur ca e bine chiar daca sangerasem 3 zile aproape ca la menstruatie inainte de beta; ieri am fost la ecograf si nu s-a vazut nimic, doctorita a zis sa nu ne panicam inca ca e devreme, sa repet beta si vedem; aseara am avut cateva pete de sange foarte inchise la culoare si am observat niste chestii pe absorbant care aratau ca niste fragmente mici de tesut si inchise la culoare; cu inima stransa am repetat beta de dimineata si valoarea a scazut la 57 mUI asa ca se pare ca sarcina mea se opreste aici; totusi doctorita mi-a zis sa mai fac si sambata inca un beta (desi nu prea vad sensul) si sa nu intrerup tratamentul inca (nici asta nu inteleg de ce). Abia in seara asta cand am ajuns acasa de la munca am reusit sa ma descarc (desi toata ziua mi-am inghitit lacrimile) si acum ma dor ochii de cat am plans;
Incerc sa ma adun si dupa ce trec si sarbatorile astea (in care sunt nevoita sa ma intalnesc cu rude care sunt insarcinate, asta va fi cel mai greu) o sa o iau de la capat;
Sper sa aveti sarbatori care sa va aduca pace in suflete si curajul de a nu renunta la visul vostru!
Eu 34 ani, el 37 ani; Infertilitate masculina, asthenoteratospermie moderata, incercam de peste 3 ani,primele investigatii la inceput de 2014; analize hormonale ok; AMH 5,2; menstruatie regulata cu ovulatie confirmata ecografic;hcg in mai 2015, trompe permeabile bilateral, trompa stanga usor curbata; histeroscopie in august 2015, rezultat ok insa uter forma cilindrica(nu este motiv de infertilitate);
IUI 1- noiembrie 2015 -tratament stimulare Menopur 11 zile, 2 foliculi marisori, declansare ovitrelle; bhcg z14 de 9,04 mUI, repetat la 48h a crescut la 25 mUI; a inceput sangerarea aproape ca la menstruatie cu sange rosu si dureri de burta, a tinut 3 zile; am repetat beta la 72h , valoarea a crescut la 135mUI si sangerarea s-a oprit; am facut ecograf dupa alte 4 zile si nu se vedea nimic in uter, seara am avut cateva picaturi de sange inchis la culoare si cateva chestii care pareau fragmente de tesut pe absorbant, a doua zi am repetat beta si a scazut la 57 mUI...sarcina pierduta :((
IUI 2- ian 2016 - ciclu natural fara stimulare, un folicul, declansare ovitrelle - nereusit;
IUI 3 - feb 2016 - stimulare Menopur +Cetrotide + Ovitrelle- nereusit;
FIV 1 - aprilie 2017 - 7 ovocite, fertilizate toate, au rezultat 2 blastocisti, transferati amandoi in 11.04 - beta la 10 zile de 190 mUI...avem o inimioara [heart] [heart] [heart]

andra_isac

Inseminarea artificiala cu donor

Post by andra_isac » Sun Dec 27, 2015 11:25 am

[barza2] Buna fetelor si Craciun fericit!
Peste putin timp voi incerca si eu prima procedura de inseminare artificiala. Am aproape 30 de ani, si imi doresc foarte mult un bebe. La mine problema este un pic mai diferita, nu sunt casatorita, sunt single, si pentru ca timpul nu merge in favoarea mea/noastra, am luat aceasta hotarare, de a face un iui cu donor. Inca nu am facut analize , inca nu stiu daca pot ramane insarcinata sau nu, sper doar sa fie intr-un ceas bun. Mai sunt mamici/viitoare mamici in aceasta situatie? Stiti cumva ce conditii trebuiesc indeplinite a putea beneficia de acest iui, , ce fel de analize trebuie facute?Daca pot intimpina reticente din partea medicilor, sau alte lucruri asemanatoare, pt ca imi doresc un bebe singura? Imi doresc sa fac procedura La Iasi, am cautat pe banca de sperma donori cu Rh-ul negativ, pt ca ...am Rh-ul negativ, si prin martie imi doresc sa merg...Va doresc mult succes tututor, si sa auzim numai de bine!!!!

denisia88

Stimulare cu Clostilbegyt

Post by denisia88 » Mon Dec 28, 2015 3:47 pm

Buna ziua!!! Am 28 de ani...as nevoie de sfatul dvs....au trecut deja 2 ani de cand imi doresc un bebelus insa din pacate minunea nu s-a intamplat.In acest timp am facut analize si eu si sotul....spermograma a iesit ok...eu am facut analize la tiroida si au iesit ok....insa prolactina mi-a iesit 30 ng/ml (valori normale 1,9-25ng/ml)..pentru aceasta am facut tratament cu Dostinex ....insa tot nu am ramas insarcinata. Doresc sa mentionez ca luna de luna in zilele 13-14 ale ciclului simt durere in ovarul din care ovulez (ceea ce ma face sa cred ca ovulez) iar durerile sunt destul de intense.....ovulatie confirmata si de ecograf.Menstruatia o am regulata la 29 de zile....ma gandesc sa fac o stimulare cu clostilbegyt poate voi avea sanse sa raman mai repede (eu imi doresc gemeni chiar tripleti)credeti ca as avea sanse? Am inteles ca se iau cate 2 pastile din ziua a3 pana in ziua a7 a ciclului. Multumesc frumos

alexaa_08

Re: Stimulare cu Clostilbegyt

Post by alexaa_08 » Wed Dec 30, 2015 11:28 pm

denisia88 wrote:Buna ziua!!! Am 28 de ani...as nevoie de sfatul dvs....au trecut deja 2 ani de cand imi doresc un bebelus insa din pacate minunea nu s-a intamplat.In acest timp am facut analize si eu si sotul....spermograma a iesit ok...eu am facut analize la tiroida si au iesit ok....insa prolactina mi-a iesit 30 ng/ml (valori normale 1,9-25ng/ml)..pentru aceasta am facut tratament cu Dostinex ....insa tot nu am ramas insarcinata. Doresc sa mentionez ca luna de luna in zilele 13-14 ale ciclului simt durere in ovarul din care ovulez (ceea ce ma face sa cred ca ovulez) iar durerile sunt destul de intense.....ovulatie confirmata si de ecograf.Menstruatia o am regulata la 29 de zile....ma gandesc sa fac o stimulare cu clostilbegyt poate voi avea sanse sa raman mai repede (eu imi doresc gemeni chiar tripleti)credeti ca as avea sanse? Am inteles ca se iau cate 2 pastile din ziua a3 pana in ziua a7 a ciclului. Multumesc frumos

Buna denisia88. te sfatuiesc sa ceri parerea unui medic . atat timp cat nu sunt probleme nici din partea ta nici a sotului eu zic ca ai f multe sanse sa reusesti . mult succes!

alexaa_08

Post by alexaa_08 » Wed Dec 30, 2015 11:30 pm

Sarbatori fericite si un nou an plin de bebelushi va doresc ! [barza5]

OanaBlue

Re: Inseminarea artificiala cu donor

Post by OanaBlue » Thu Dec 31, 2015 12:09 pm

andra_isac wrote:[barza2] Buna fetelor si Craciun fericit!
Peste putin timp voi incerca si eu prima procedura de inseminare artificiala. Am aproape 30 de ani, si imi doresc foarte mult un bebe. La mine problema este un pic mai diferita, nu sunt casatorita, sunt single, si pentru ca timpul nu merge in favoarea mea/noastra, am luat aceasta hotarare, de a face un iui cu donor. Inca nu am facut analize , inca nu stiu daca pot ramane insarcinata sau nu, sper doar sa fie intr-un ceas bun. Mai sunt mamici/viitoare mamici in aceasta situatie? Stiti cumva ce conditii trebuiesc indeplinite a putea beneficia de acest iui, , ce fel de analize trebuie facute?Daca pot intimpina reticente din partea medicilor, sau alte lucruri asemanatoare, pt ca imi doresc un bebe singura? Imi doresc sa fac procedura La Iasi, am cautat pe banca de sperma donori cu Rh-ul negativ, pt ca ...am Rh-ul negativ, si prin martie imi doresc sa merg...Va doresc mult succes tututor, si sa auzim numai de bine!!!!

In primul rand va trebui sa vezi care este politica clinicii, daca accepta femei single pentru procedura (nu toate accepta). Analizele necesare iti vor fi indicate de echipa de medici cand vei lua legatura cu ei.
Apoi, va trebui sa tii cont nu numai de Rh-ul donatorului, ci si de statusul CMV (daca tu esti negativa si el e pozitiv nu e ok). Si poate si de grupa de sange (nu sunt sigura) - discuta cu embriologul si iti va da mai multe detalii.
De asemenea, daca apelezi la o banca de sperma locala, e ok. Daca insa apelezi la una internationala (gen Cryos), ai nevoie de autorizatie pt importul probei de sperma - se depune dosar la ANT si necesita aprobare.
Daca vrei inseminare in martie, programeaza-te mult mai devreme - s-ar putea sa ai nevoie de anumite investigatii care sa necesite timp.

OanaBlue

Re: Stimulare cu Clostilbegyt

Post by OanaBlue » Thu Dec 31, 2015 12:11 pm

denisia88 wrote:Buna ziua!!! Am 28 de ani...as nevoie de sfatul dvs....au trecut deja 2 ani de cand imi doresc un bebelus insa din pacate minunea nu s-a intamplat.In acest timp am facut analize si eu si sotul....spermograma a iesit ok...eu am facut analize la tiroida si au iesit ok....insa prolactina mi-a iesit 30 ng/ml (valori normale 1,9-25ng/ml)..pentru aceasta am facut tratament cu Dostinex ....insa tot nu am ramas insarcinata. Doresc sa mentionez ca luna de luna in zilele 13-14 ale ciclului simt durere in ovarul din care ovulez (ceea ce ma face sa cred ca ovulez) iar durerile sunt destul de intense.....ovulatie confirmata si de ecograf.Menstruatia o am regulata la 29 de zile....ma gandesc sa fac o stimulare cu clostilbegyt poate voi avea sanse sa raman mai repede (eu imi doresc gemeni chiar tripleti)credeti ca as avea sanse? Am inteles ca se iau cate 2 pastile din ziua a3 pana in ziua a7 a ciclului. Multumesc frumos
Ar fi bine sa verifici permeabilitatea trompelor pentru inceput (fa un HSG sau o histerosonografie). Caci degeaba ovulezi daca trompele nu sunt permeabile. Iar stimularea ar fi facuta absolut degeaba.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Jan 04, 2016 1:40 pm

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

andra_isac

Re: Inseminarea artificiala cu donor

Post by andra_isac » Tue Jan 05, 2016 2:05 pm

OanaBlue wrote:
andra_isac wrote:[barza2] Buna fetelor si Craciun fericit!

In primul rand va trebui sa vezi care este politica clinicii, daca accepta femei single pentru procedura (nu toate accepta). Analizele necesare iti vor fi indicate de echipa de medici cand vei lua legatura cu ei.
Apoi, va trebui sa tii cont nu numai de Rh-ul donatorului, ci si de statusul CMV (daca tu esti negativa si el e pozitiv nu e ok). Si poate si de grupa de sange (nu sunt sigura) - discuta cu embriologul si iti va da mai multe detalii.
De asemenea, daca apelezi la o banca de sperma locala, e ok. Daca insa apelezi la una internationala (gen Cryos), ai nevoie de autorizatie pt importul probei de sperma - se depune dosar la ANT si necesita aprobare.
Daca vrei inseminare in martie, programeaza-te mult mai devreme - s-ar putea sa ai nevoie de anumite investigatii care sa necesite timp.[/qu

Buna si ''La multi ani!'' pentru noul an. Iti multumesc pentru sfaturi, si am deja programare la un medic de planning familial, care sper sa ma indrume unde trebuie. Va multumesc si va doresc mult succes!

Mary32

Post by Mary32 » Tue Jan 12, 2016 7:12 pm

Buna fetelor si La Multi Ani! Ce faceti, cum ati inceput anul?
Mie mi-a venit menstruatia acum 4 zile, am fost la control insa doctorita a spus ca nu facem stimulare luna aceasta pentru ca deja aveam 2 foliculi marisori in ziua 3 a ciclului ( de 12 si 13 mm) si ca nu riscam, asteptam sa vedem ce se intampla cu ei pana in ziua 13-14 si daca sunt ok facem declansare si inseminare pe ciclu natural.
Nu mai face nimeni stimulare/inseminare luna aceasta?
Eu 34 ani, el 37 ani; Infertilitate masculina, asthenoteratospermie moderata, incercam de peste 3 ani,primele investigatii la inceput de 2014; analize hormonale ok; AMH 5,2; menstruatie regulata cu ovulatie confirmata ecografic;hcg in mai 2015, trompe permeabile bilateral, trompa stanga usor curbata; histeroscopie in august 2015, rezultat ok insa uter forma cilindrica(nu este motiv de infertilitate);
IUI 1- noiembrie 2015 -tratament stimulare Menopur 11 zile, 2 foliculi marisori, declansare ovitrelle; bhcg z14 de 9,04 mUI, repetat la 48h a crescut la 25 mUI; a inceput sangerarea aproape ca la menstruatie cu sange rosu si dureri de burta, a tinut 3 zile; am repetat beta la 72h , valoarea a crescut la 135mUI si sangerarea s-a oprit; am facut ecograf dupa alte 4 zile si nu se vedea nimic in uter, seara am avut cateva picaturi de sange inchis la culoare si cateva chestii care pareau fragmente de tesut pe absorbant, a doua zi am repetat beta si a scazut la 57 mUI...sarcina pierduta :((
IUI 2- ian 2016 - ciclu natural fara stimulare, un folicul, declansare ovitrelle - nereusit;
IUI 3 - feb 2016 - stimulare Menopur +Cetrotide + Ovitrelle- nereusit;
FIV 1 - aprilie 2017 - 7 ovocite, fertilizate toate, au rezultat 2 blastocisti, transferati amandoi in 11.04 - beta la 10 zile de 190 mUI...avem o inimioara [heart] [heart] [heart]

Post Reply