Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
felicioc

Re: Inseminarea artificiala

Post by felicioc » Fri Oct 23, 2009 9:44 am

Offf, Mika... :( Nu ma pricep la dat sfaturi, dar sper din tot sufletul sa se rezolve cumva situatia si sa te linistesti! :ymhug:
Referitor la analize, TSH marit + anticorpii antitiroidperoxidaza ... inteleg ca ai probleme cu tiroida. Nu stiu prea multe despre asta, dar stiu ca femeile cu probleme cu tiroida au fertitlitate scazuta. Citeam undeva ca bolile autoimune ar putea fi o cauza a infertilitatii... Cred ca ar fi bine sa mergi la un endocrinolog, sa vezi cum stai cu tiroida.
Poate sunt fete care stiu mai multe!

mihaele

Post by mihaele » Fri Oct 23, 2009 11:01 am

Mika a-ti pot recomanda un medic endocrinolog care este si pe infertilitate este un om minunat si un medic ff bun Dr. Bajenaru Magnda la Medlife.Bafta

Mika

Post by Mika » Fri Oct 23, 2009 11:29 am

multumesc alinutz pentru mesaj :(

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Fri Oct 23, 2009 11:39 am

Mika imi pare rau ca aveti si alte probleme in afara de infertilitatea asta..te inteleg pt ca am trecut si noi prin asta..anii grei de lupta cu infertilitatea si mai ales esecurile ne-au pus la incercare relatia de cuplu la un moment dat. Am avut o perioada chiar in care sotul meu nu mai vroia sa auda de bebe si de incercari si i se parea chiar ca si relatiile intime pe care le aveam le foloseam numai in scopul de a ramane gravi. Foarte greu am reusit sa trecem peste asta, dar am reusit cand ne-am propus cu adevarat sa nu ne mai gandim la conceptie, sa ne traim noi tineretea si sa ne bucuram macar unul de altul. Aveam pana atunci destule esecuri (5 inseminari, 2 fiv-uri) Ce sa zic ca in sinea mea eu tot la bebe ma gandeam dar incercam sa nu exagerez si sa nu consider orice act sexual drept prilej de a ramane gravi si nu l-am mai stresat pe al meu cu nimic legat de asta (desi mi-era tare greu sa ma abtin)
Cu atat mai mare a fost surpriza si bucuria cand, dupa toate acestea am ramas insarcinata natural!! (oricum cred ca o contribuite importanta a avut-o si operatia de varicocel pe care a facut-o sotul- dar trecuse atata timp de la ea -1an jumatate- incat ne cam luaseram gandul..)
Asa ca nu pot sa iti spun decat ca sper ca asta este o etapa si va trece si la voi si apoi va veti re-descoperi relatia si totul va fi spre bine si va doresc din suflet sa reusiti si sa deveniti parinti!
O imbratisare din partea mea :ymhug:

EDIT: inca ceva: nu cred ca e o idee buna sa-l lasi singur acum, poate doar sa nu mai deschizi subiectul bebe si sa incerci sa il apropii, sa il intelegi si treptat poate se va deschide si va spune ce are pe suflet. E greu dar dc va iubiti veti reusi sa treceti peste acest moment greu.
Si sa stiti ca nu sunteti singurii afectati in relatie de infertilitate, multe cupluri au avut probleme pe parcurs din cauza asta..de parca n-ar fi de ajuns chinurile infertilitatii..
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

Mika

Post by Mika » Fri Oct 23, 2009 12:43 pm

Draga Ioana_p76, citind ce ai scris tu, imi revad ultimele luni din viata mea. Exact asta s-a intamplat si cu noi, dar problema noastra s-a agravat in momentul in care el a inceput sa sufere din cauza comportamentului meu si sa simta cum ai spus si tu, ca facem dragoste numai ptr acest scop, de a avea copii. Nu pot spune ca nu a fost alaturi de mine, si ca nu a incercat sa ma scoata din starea asta, dar am fost mult prea afectata si m-am rupt de realitate si ce ce este si cine este in jurul meu, dar daca si-a indreptat atentia catre alta femeie, nu este bine deloc pt noi.

Imi este foarte teama, sunt foarte speriata, dezamagita, de mine, de el, de amandoi, si nu stiu ce as putea face sa trec peste acest aspect neplacut, sa redevin femeia de care s-a indragostit si sa nu renunte la relatia noastra.
Este un moment greu, decisiv in viata noastra si sper ca Dumnezeu ne va lumina sufletele si gandurile si ne va face sa alegem calea cea buna si corecta.

Loredana

Post by Loredana » Fri Oct 23, 2009 11:20 pm

Mika, imi pare rau ca treci prin 2 probl mari dar iti doresc sa fii puternica si vei depasi probl cu sotul pt ca daca te iubeste cu adevarat isi va da seama ca a gresit sa se indrepte ``in alta parte`` cand tu ai mare nevoie de el. :ymhug: :-* Scuza-ma ..stiu ca sfaturile nu se dau decat daca sunt cerute sau daca de ele depinde viata cuiva..in cazul tau eu ti-am scris doar ca incurajare..nu o lua ca pe un sfat..Sper din suflet sa depasesti momentul.Succes!Oricum, ai grija cu fibromul..e vb de sanatatea ta in primul rand!Asta a fost un sfat!:)
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mika

Post by Mika » Sat Oct 24, 2009 10:11 am

Multumesc Loredana. Incurajarile sunt binevenite, si ma ajuta. O sa fiu tare, vreau sa fiu tare si voi reusi, chiar daca doare al naibii de tare, dar sper ca vom reusi sa trecem peste si sa mergem mai departe.Oricum, daca pana acum ma invinovateam mai mult pe mine, acum incep sa vad lucrurile mai clar si sa-mi pun mari intrebari legate de sotul meu (ptr ca intre timp am mai stat de vorba si am mai aflat noutati:D). Daca el in momentul asta important pt noi, important pt mine ca femeie, ca sotie, devine egoist si a permis unei alte femeie (mai ales ca este colega de serviciu - si noi tot la un vechi job ne-am cunoscut) sa se apropie de el, si se simte bine in compania lui, este cam grav. Incep sa-mi dau seama ca nu-l cunosc pe omul cu care am stat 5 ani de zile,si sa-mi fie teama ca, daca vom merge mai departe, peste ceva timp poate vom ajunge iar aici..... Asa cum spune si el, am luat un copil si am crescut un barbat - eu sunt mai mare ca el cu 4 ani si cateva luni, si o sa implinesc in dec 35 ani.... deci iti dai seama ca un barbat la varsta de 30 de ani este destul de fragil si nesigur - cu toate ca eu credeam ca este cel mai sigur om pe care l-am cunoscut.......
haide ca ma opresc aici, ptr ca am transformat subiectul de inseminare artificiala, in probleme personale... :( :( :(

oanandries

Post by oanandries » Tue Oct 27, 2009 3:39 pm

Buna ziua!Spuneti-mi va rog daca a facut cineva care are testul coital negativ(adica cineva care are glera acida si imobilizeaza spermatozoizii )inseminare si daca a reusit . Din cate am citit problema asta e rar intalnita si sunt sanse putine pt inseminare.Incerc de 4 ani sa raman insarcinata,nu am ramas niciodata,trompele ok,ovulatie ok,sotul ok.De curand am aflat acest diagnostic si sunt foarte demoralizata.Mi-e frica sa nu reuseasca inseminarile,poate nici fiv-ul si corpul meu sa priveasca sarcina ca pe un intrus si sa o indeparteze la fel cum se intampla cu spermatozoizii.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

felicioc

Post by felicioc » Tue Oct 27, 2009 11:31 pm

oanandries nu stiu pe nimeni care sa aiba TPC negativ. Dar din cate stiam eu, glera cervicala e cea care "omoara" spermatozoizii. Tocmai de aceea se recomanda inseminarile, astfel sperma e introdusa direct in uter, nu mai trece prin canalul cervical. Ai facut vreo inseminare? Din pacate, rata de reusita a inseminarilor e destul de mica...Totusi, daca ai tpc negativ, eu zic sa incerci inseminare!

littlegirl

Post by littlegirl » Fri Jan 08, 2010 9:52 pm

glera cervicala este prietenoasa cu spermatozoizii, ii ajuta sa traiasca in corpul femeii, si s ainainteze catre trompe; ce ai tu se numeste: anticorpi antispermatici, adika instictual si din dorinta de autoaparare corpul formeaza anticorpi pt distrugerea spermatozoizilor; intreaba ginecologul de solutii, sigur iti va da un raspuns competent
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

AncaBB

Post by AncaBB » Mon Jan 11, 2010 9:13 pm

s-a mai masochit cineva cu inseminari ca eu m-am jurat ca a fost ultima!vreau fivvvvvvv, simt ca nu mai pot sa frec apa-n piua!
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

felicioc

Post by felicioc » Sat Jan 16, 2010 3:29 pm

AncaBB, intr-adevar sansele sunt mici la inseminare artificiala... avantajul e ca ar costa mai putin, atat tratamentul, cat si procedura. Iar la fiv, pe langa costurile mari, bombardamentul de hormoni e destul de puternic...Tocmai de aceea doctorii recomanda cateva inseminari inainte de a trece la fiv, daca ai ovulatie ok si trompele permeabile. Eu am facut o inseminare inainte de a afla ca am trompele infundate...Bafta!

Elenada

Post by Elenada » Wed Jan 20, 2010 3:45 pm

Ancabb sa stii ca sunt si reusite la inseminare. Acum depinde de norocul fiecaruia. Parerea mea e ca daca poti face inseminari atunci merita sa incerci.
Anna_Cris a facut inseminare iar ieri la ora 9 a devenit mamica unei fetite sanatoase de 3400gr.
Felicitari Anna_Cris sa va traiasca fetita sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea toata viata.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

littlegirl

Post by littlegirl » Tue Jan 26, 2010 9:27 pm

eu raportez a 2 a inseminare nereusita....mi-e greu; mi-e greata de incurajari automate...

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Jan 27, 2010 7:22 pm

FataMica, rau tare imi pare! Nu te supara pe lume, ca nu castigi nimic, doar acumulezi amaraciune. Plangi cat simti, aduna-te si ia-o de la capat!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

littlegirl

Post by littlegirl » Fri Feb 05, 2010 8:29 am

iti dau mare dreptate raluca, sunt plina de amaraciune si fug de lume; am 2 inseminari ratate dupa ce anul trecut in vara, in urma unui trat apicol urmat de sot am obtinut o sarcina natural...acum trebuia sa nasc....analizele sotului sunt mai proaste ca inainte de tratament...el nu mai vrea sa vb despre asta; s-a inchis in cochilia lui; acum ia ceva extract de seminte de frasin si amenti de stejar...
incurajarile imi fac rau; pe ce se bazeaza ele? ce stiu oamenii care le rostesc?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

georgeta

Post by georgeta » Fri Feb 05, 2010 2:59 pm

Buna ziua,

Ma numesc Georgeta. Din pacate eu si sotul meu ne chinuim de ceva vreme sa avem un copil si nu reusim. La ultimele spermograme facute de sotul meu in 2009 rezultatul a fost cat se poate de rau si anume : leucocite 0.5 mil/ml, alte celule decat spermatozoizi 0.5 mil/ml, concentratia spermei 0 mil/ml , consistenta anormala, concluzie azoospermie. Va rog din suflet daca considerati ca exista un tratament si o sansa ca noi sa avem un copil in mod natural sa imi dati un raspuns. Din pacate nu prea ne permitem FIV. Va multumim anticipat!

littlegirl

Post by littlegirl » Fri Feb 05, 2010 9:13 pm

Georgeta,

din experienta mea de aprox 2 ani in lupa cu infertilitatea masculina iti pot spune sa in acest caz se consulta un urolog mai intai; leucocitele indica o infectie; sunt tratamente naturiste care dau roade, sotul meu a urmat un tratament apicol de 3 luni, l-am postat la capitolul infertilitate masculina, am reusit sa obtin o sarcina excat la 3 luni si jumatate-care din nefericire s-a oprit din evolotie..ideea e ca cel putin pe moment a avut o imbunatatire de 400%, care din motive nestiute nu s-a mentinut...dar persoanele care au urmat acelasi tratament au ramas cu normospermie constanta. Tratamentul a fost prescris de un apicultor din Tg Jiu, Dl Andritoiu Vasile..dar pana sa vb despre naturiste, duceti-va la un urolog bun..in fiecare oras trebuie sa fie unul renumit, care sa aiba ecograf...minilaborator...

stiu ca e greu, o simt pe propria piele; dar daca suntem unite si ne impartasim gandurile macar nu ne simtim singure...

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Feb 06, 2010 11:27 am

Georgeta, o sa iti mutam postul si pe topicul "infertilitatea masculina", caci din pacate azoospermia nu prea are-a face cu inseminarea artificiala. Sa urmaresti raspunsurile acolo.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

pinuta

Post by pinuta » Fri Feb 12, 2010 12:56 am

O experienta "nefericita" am avut si eu cu d-na dr. Moisa. La a treia inseminare artificiala eram cu o alta doamna pe hol si asteptam sa ne dea supozitoarele , care trebuie introduse cu jumatate de ora inainte de inseminare. O "doamna" asistenta iese si ne certa ca vezi doamne le deranjam pe hol si nu pot trece din cauza noastra si ne indica sa luam loc in alta parte. Dupa o ora de asteptare in care nu ne-a intrebat nimeni daca "negri ne sunt ochii", iese d-na Moisa din cabinet si incepe efectiv sa urle la noi, ca suntem niste nesimtite ingrate, ca dansa-si pierde pretiosul timp cu noi etc. Mi-au dat lacrimile de rusine, mai ales ca erau si alte persoane de fata, apoi ma baga automat in sala de inseminare. Aceasta sala era extrem de murdara, mirosea a tigara ca intr-o bodega si dansa imi spune sa ma dezbrac sa nu ma mai smiorcai atata ca oricum fac inseminarea degeaba. Nu m-am putut opri din plans cat timp am stat pe masa ginecologica, mai ales ca s-au perindat fel de fel de persoane prin incapere, fara sa le pese cat de cat de intimitatea mea. Discutau cu d-na la cafea si tigara de parca erau in foaierul teatrului nu intr-o unitate medicala. Sunt si eu cadru medical si nu-i contest meritele profesionale, dar lucreaza pentru oameni care oricum au traume emotionale si sunt la capatul rabdarii si deznadejdii. Cred ca pentru astfel de medici suntem doar unul din sutele de cazuri de care oricum s-au saturat si care vin pe banda rulanta. Dar noi platim niste servicii medicale si mergem la dansii pentru a cauta ajutor si intelegere ,nu ca sa fim certati ca niste copii de clasa a doua. Bineinteles ca d-na dr. a avut dreptate! Degeaba am facut inseminarea ca nu am ramas insarcinata. Dar nici la alta inseminare nu am mai fost!

Post Reply