Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Cristina001

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde Cristina001 » Lun Aug 06, 2018 3:33 pm

Iammir scrie:021 3161273 intee orele 9:00-12:30 . Trebuie sa insisti pana iti raspunde.

Ok. Mulțumesc frumos!

Iammir

Mesajde Iammir » Mie Aug 08, 2018 2:38 pm

La mine din pacate beta negativ <1.2 ,in ziua 12 dupa inseminare.
Ma pregătesc de FIV in septembrie.
Chiar daca nu rasp nimeni pe acest forum am zis totusi sa scriu si rezultatul.

Cristina001

Mesajde Cristina001 » Mie Aug 08, 2018 2:47 pm

Iammir scrie:La mine din pacate beta negativ <1.2 ,in ziua 12 dupa inseminare.
Ma pregătesc de FIV in septembrie.
Chiar daca nu rasp nimeni pe acest forum am zis totusi sa scriu si rezultatul.

Succes și sa auzim de bine!

Caterina

Mesajde Caterina » Sâm Aug 11, 2018 10:22 pm

[quote="Primăvara"]Buna fetelor
Mi a venit cm ieri
Am o întrebare: se poate sa nu se fi prins pt că am avut endometru mic?5,5,dar Dr nu mi a dat nimic pt a l îngroșa un pic,
Sau tiroida un pic cam mare ,5si cv
Sau vârstă :D[/quote

Da, eu aveam endometru la 4 in fiecare luna. Cand am urmat tratament hormonal a ajuns la 9 in perioada ovulatiei si am ramas insarcinata . De aceea cred ca endometrul subtire era cauza.

Simosimo

Mesajde Simosimo » Joi Aug 16, 2018 1:44 pm

Buna fetelor! Sunt noua pe aici. Sa va spun pe scurt problema mea: 2014 HSG - rezultat trompe nepermeabile(la Giulești, realizat in cea mai mare fuga și eu super încordată și stresata)
2018 am reluat investigațiile foarte hotărâți sa facem bebe, histerosonografie cu rezultat : pasaj tubar stânga și dreapta. Deci ambele trompe permeabile
Hormonii in parametri ( având in vedere ca am un adenom hipofizar nesecretant), un pic inversat raportul fsh/lh
Ovulatia apare pe test dar totuși nu rămân.
Am fost prima data la Dr Lara Andronescu de la Regina Maria (ea mi-a făcut și histerosonografia) care mi-a propus stimulare ovariană cu Femara, din z2 a cm, timp de 5 zile și in a 5 a zi la ECO. Având in vedere paranoia mea cu adenomul hipofizar ( sa nu fie afectat in vreun fel) și după ce am citit despre substanța de baza, letrozol, am zis sa mai cer totuși o părere.
Am mers la alt medic Andoniu Cristinel, care mi-a recomandat Duphaston și apoi clostilbegyt împreuna cu myo-sun și profecund (pt mine și partener). A spus ca dacă in 2 luni nu am rezultate trecem pe Femara. Deci de ce am fugit nu am scăpat.
Ce m-a pus pe gânduri la el a fost ca nu m-a chemat la monitorizare pe perioada Duphaston+Clostilbegyt. Și stiu bine ca trebuie urmărit folilculul.
Acum mi-am făcut programare in sept la dr Andreas Vithoulkas la Medsana-Genesis, sa aud și a3-a părere. Nu stiu deloc ce ar fi mai bine.
Dacă aveți ceva sfaturi pt mine v-as fi recunoscătoare.

Caterina

Mesajde Caterina » Vin Aug 17, 2018 10:04 pm

Eu as merge pe mana doamnei dr Lara Andronescu. E o tipa desteapta si foarte atenta.Eu cand am mers la dr Albu mi a zis sa iau Femara fara monitorizare si sa ma intorc la el dupa 4 luni. Mi s a parut tare neserioasa propunerea lui si am fost tare dezamagita de el ca medic. Mie doamna Lara Andronescu mi a recomandat stimulare cu Gonal 75Ui si am ramas insarcinata din prima, dupa 1 an jumatate de incercari. Succes!

Simosimo

Mesajde Simosimo » Sâm Aug 18, 2018 4:38 pm

Caterina scrie:Eu as merge pe mana doamnei dr Lara Andronescu. E o tipa desteapta si foarte atenta.Eu cand am mers la dr Albu mi a zis sa iau Femara fara monitorizare si sa ma intorc la el dupa 4 luni. Mi s a parut tare neserioasa propunerea lui si am fost tare dezamagita de el ca medic. Mie doamna Lara Andronescu mi a recomandat stimulare cu Gonal 75Ui si am ramas insarcinata din prima, dupa 1 an jumatate de incercari. Succes!

Mulțumesc pt sfat! Între timp am mai cerut o părere la Wellborn la Dr Viorica Chirița, care mi-a recomandat sa urmez o stimulare direct cu fsh injectabil, după ce o sa vedem și rezultatele spermogramei (Sper sa le am intr-o saptamana ^:)^ ) și cu monitorizare. Dansa spune ca prefera fsh in loc de Femara, in cazul meu, cu adenomul hipofizar, căci 50 de unități nu ar fi așa de mult încât sa ma afecteze, însă ar fi bine sa întreb și medicul endocrinolog înainte sa facem pasul. Și cred ca pt liniștea mea, o sa ma sfătuiesc cu endocrinologul Și o sa aleg varianta cea mai ușoară.
Intr-adevăr Dna dr Lara Andronescu mi-a zis ca are o rata f mare de succes cu Femara, dar sa vedem ce e mai bine pt mine.

Caterina

Mesajde Caterina » Sâm Aug 18, 2018 10:12 pm

Si eu aveam raportul LH FSH inversat. In perioada in care FSH trebuia sa fie mai mare ca sa creasca foliculul, eu aveam un LH destul de maricel. Sper sa ai noroc si sa restabilesti echilibrul hormonal cu tratamentul injectabil si sa ramai insarcinata cu un bebe sanatos!

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Aug 21, 2018 10:21 am

Simosimo scrie:Buna fetelor! Sunt noua pe aici. Sa va spun pe scurt problema mea: 2014 HSG - rezultat trompe nepermeabile(la Giulești, realizat in cea mai mare fuga și eu super încordată și stresata)
2018 am reluat investigațiile foarte hotărâți sa facem bebe, histerosonografie cu rezultat : pasaj tubar stânga și dreapta. Deci ambele trompe permeabile
Hormonii in parametri ( având in vedere ca am un adenom hipofizar nesecretant), un pic inversat raportul fsh/lh
Ovulatia apare pe test dar totuși nu rămân.
Am fost prima data la Dr Lara Andronescu de la Regina Maria (ea mi-a făcut și histerosonografia) care mi-a propus stimulare ovariană cu Femara, din z2 a cm, timp de 5 zile și in a 5 a zi la ECO. Având in vedere paranoia mea cu adenomul hipofizar ( sa nu fie afectat in vreun fel) și după ce am citit despre substanța de baza, letrozol, am zis sa mai cer totuși o părere.
Am mers la alt medic Andoniu Cristinel, care mi-a recomandat Duphaston și apoi clostilbegyt împreuna cu myo-sun și profecund (pt mine și partener). A spus ca dacă in 2 luni nu am rezultate trecem pe Femara. Deci de ce am fugit nu am scăpat.
Ce m-a pus pe gânduri la el a fost ca nu m-a chemat la monitorizare pe perioada Duphaston+Clostilbegyt. Și stiu bine ca trebuie urmărit folilculul.
Acum mi-am făcut programare in sept la dr Andreas Vithoulkas la Medsana-Genesis, sa aud și a3-a părere. Nu stiu deloc ce ar fi mai bine.
Dacă aveți ceva sfaturi pt mine v-as fi recunoscătoare.

Of.... nu sunt deloc incantata ca mergi la Vythoulkas. Mai citeste despre el, inclusiv aici pe forum. Eu nu m-as duce la el dar...e alegerea ta. Sa ai mult noroc, indiferent de medicul pe care il vei alege.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2, 3 Mar-Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip cuplu.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Simosimo

Mesajde Simosimo » Mar Aug 21, 2018 1:15 pm

Caterina mersi frumos! Doamne ajuta la toată lumea!
Jurnaldefiv nu ma mai duc la Vythoulkas pt ca m-a lămurit dna Dr de la Wellborn, așa ca o sa merg la endocrinolog sa imi spună ce e mai bine in cazul meu și aia voi face. Oricum se pare ca luna asta am ovulat corect doar caaa după calculele mele și ale doamnei Dr a fost in ziua 24 8-| și nu cred ca s-a nimerit sa avem contact chiar in zilele alea pentru ca am muncit f mult amândoi și am fost super Ocupați. Acum aștept... poate poate. Văd ca încă nu mi-a venit. Eu tot sper intr-o minune.

Fionna

Mesajde Fionna » Joi Aug 23, 2018 9:34 pm

%%- sa fie cu noroc la toate , succes fetelor

Otilia21

Inseminare artificiala la Brașov

Mesajde Otilia21 » Dum Sep 09, 2018 3:17 pm

Buna tuturor!Sunt noua pe acest forum și doresc sa va cer sfatul.Stie cineva daca la Brașov se face inseminare artificiala (în afara de Vivamed)?
După o sarcina pierduta la 21 de săptămâni ,ne chinuim de mai bine de un an.Problema ar fi astenozoospermie la soț (<13 % mobilitate) ,iar medicul ne-a sugerat inseminare.Multumesc!Numai bine !

Primăvara

Mesajde Primăvara » Dum Sep 23, 2018 9:37 pm

Simosimo scrie:
Caterina scrie:Eu as merge pe mana doamnei dr Lara Andronescu. E o tipa desteapta si foarte atenta.Eu cand am mers la dr Albu mi a zis sa iau Femara fara monitorizare si sa ma intorc la el dupa 4 luni. Mi s a parut tare neserioasa propunerea lui si am fost tare dezamagita de el ca medic. Mie doamna Lara Andronescu mi a recomandat stimulare cu Gonal 75Ui si am ramas insarcinata din prima, dupa 1 an jumatate de incercari. Succes!

Mulțumesc pt sfat! Între timp am mai cerut o părere la Wellborn la Dr Viorica Chirița, care mi-a recomandat sa urmez o stimulare direct cu fsh injectabil, după ce o sa vedem și rezultatele spermogramei (Sper sa le am intr-o saptamana ^:)^ ) și cu monitorizare. Dansa spune ca prefera fsh in loc de Femara, in cazul meu, cu adenomul hipofizar, căci 50 de unități nu ar fi așa de mult încât sa ma afecteze, însă ar fi bine sa întreb și medicul endocrinolog înainte sa facem pasul. Și cred ca pt liniștea mea, o sa ma sfătuiesc cu endocrinologul Și o sa aleg varianta cea mai ușoară.
Intr-adevăr Dna dr Lara Andronescu mi-a zis ca are o rata f mare de succes cu Femara, dar sa vedem ce e mai bine pt mine.

Buna Caterina
Ai făcut Fiv sau inseminare
Felicitări
Mie mi a zis sa FC prp,cică e pt regenerarea uterului,pt creșterea endometrului
Dar mi a dat sa iau de mâine până vineri când sunt în ziua 7dupa cm,Climen,nu știu ce să fac...sa iau sau nu
Pt ce e bun Climen?
Aștept păreri de la voi.pupici

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Sep 24, 2018 9:08 am

Primăvara scrie:
Simosimo scrie:

Buna Caterina
Ai făcut Fiv sau inseminare
Felicitări
Mie mi a zis sa FC prp,cică e pt regenerarea uterului,pt creșterea endometrului
Dar mi a dat sa iau de mâine până vineri când sunt în ziua 7dupa cm,Climen,nu știu ce să fac...sa iau sau nu
Pt ce e bun Climen?
Aștept păreri de la voi.pupici

Climen este estrogen si se da pentru cresterea endometrului.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2, 3 Mar-Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip cuplu.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Înapoi la “PROCEDURI”