Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Luna36

Re: Inseminarea artificiala.

Post by Luna36 » Wed May 04, 2011 5:44 pm

Buna fetelor.Choco un feeling am ca totul va fii la superlativ....Mult succes si celorlate fete.
Eu am revenit cu alte nelamuriri .Pe data de 27 apr m-am prezentat la medic pt un consult,neavand cm de pe data de 17 feb.In urma eco,medicul mi-a explicat care au fost motivele pt care nu am avut menstra si a adaugat ca am deja un folicul ,endometrul fiind foarte bun.Mi-a recomandat sa iau teste de ovulatie si sa probam pe cale naturala.In cazul in care nu se va concluziona cu o sarcina si imi va venii cm,sa=l anunt pt a incepe procedurile pt insemninare.

Bun..Zis si facut.Am cumparat testele de ovulatie Clearblue,vineri incepand a le face(exceptand sambata).De atunci si pana azi ,miercuri toate au iesit pozitive,deci 5 la numar(mai putin unul facut seara pe la ora 23,duminica).E ceva ciudat totusi sa iasa pozitive atat de multe.
Precizez ca am urmatoarele valori la LH,analize facute in ziua 3 ,chiar de 2 ori ,pe data de 7 dec si 19 feb.: 6,37 si 6,39 cu valorile de referinta : faza foliculara :1,5-8,0,faza luteala : 0,2-6,5,menopauza:8,0-33

Este cazul sa-l sun pe medic si sa ii spun?

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed May 04, 2011 5:56 pm

Eirini, nu este normal sa ai teste de ovulatie pozitive timp de mai multe zile. In mod normal, testul se pozitiveaza intr-o singura zi, "varful de LH" este rapid si puternic, vine, isi face treaba / matureaza ovocitul, si pleaca.

Image

Practic, faptul ca ti s-au pozitivat continuu testele de ovulatie arata ca ai o valoare de LH >25 ui, constant, in perioada respectiva... Da, trebuie sa vorbesti cu medicul tau.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Chocolate

Post by Chocolate » Wed May 04, 2011 6:12 pm

Mersic, eirini! :-* Iti doresc sa fie bine si la tine. Mai baraie-l la cap pe medic, trebuie sa rezolvati problema. :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

nusha

Post by nusha » Wed May 04, 2011 6:31 pm

Ca tot veni vorba despre teste de ovulatie am citit pe un site despre Microscopul de ovulaţie OvuPred . Are cineva idee daca este bun? cum functioneaza?sau poate stiti alt aparat de determinare a ovulatiei(nu teste, ca din astea tot cumpar)
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Luna36

Post by Luna36 » Wed May 04, 2011 7:03 pm

SOS Infertilitatea wrote:Eirini, nu este normal sa ai teste de ovulatie pozitive timp de mai multe zile. In mod normal, testul se pozitiveaza intr-o singura zi, "varful de LH" este rapid si puternic, vine, isi face treaba / matureaza ovocitul, si pleaca.

Image

Practic, faptul ca ti s-au pozitivat continuu testele de ovulatie arata ca ai o valoare de LH >25 ui, constant, in perioada respectiva... Da, trebuie sa vorbesti cu medicul tau.
Am sa iau legatura cu medicul sa lamurim nelamurite....ca de astea am parte in ultima ora.
Oricum merci frumos pt toate informatiile.

Luna36

Post by Luna36 » Wed May 04, 2011 9:42 pm

nusha wrote:Ca tot veni vorba despre teste de ovulatie am citit pe un site despre Microscopul de ovulaţie OvuPred . Are cineva idee daca este bun? cum functioneaza?sau poate stiti alt aparat de determinare a ovulatiei(nu teste, ca din astea tot cumpar)
Buna .Nu am auzit de OvuPred dar in schimb am vazut in comertul italian un sistem de conceptie foarte eficient,ce poate fi folosit si in determinarea ovulatiei.www.persona.info.Aici ai toate informatiile.Costa 100 de euro .Si in fiecare luna cumoeri doar stick-urile.Sper sa-ti fie de ajutor.

Luna36

Post by Luna36 » Wed May 04, 2011 9:51 pm

Buna ..Tot eu sunt..Stresul :D ...Cum cele mai bune idei si cele mai mari inventii iau nastere in baie..de data asta ma spalam pe cap...mi-am dat seama de ce au iesit testele pozitive.
Testele pe care le fac sunt pe cat de scumpe pe atat de sofisticate.Nejustificat in ambele sensuri.Pe ecran la un test pozitiv apare o moaca care zambeste,exact ca iconitele de mesaj pe orice mess.Bine ca m-am uitat vineri cand am facut primul test si la liniutele care apar pe stick.Erau aman2 albastre de culoare inchisa.De luni au iesit cu a doua liniuta mult mai deschisa la culoare.Cand moaca este doar un cerc atunci nu e evidentiat nici un LH.Cand apare moaca si liniutele sunt la fel de intense ca si culoare e pozitiv.Cand a 2 -a liniuta este mai deschisa la culoare e negativ.Nu vad rostul pt care l-au facut asa de sofisticat .

Traiasca totusi testele romanesti,un bat si 2 linii....ca de fapt la asta se reduce si un test complicat.

Am vb si cu medicul si mi-a spus ca nu este nimic de ingrijorat.

Acum nu-mi ramane decat sa astept si sa prestam.

Sper ca nu am descris alambicat povestea caprioarei. :D

Chocolate

Post by Chocolate » Fri May 06, 2011 10:49 am

Eirini, pe mine m-ai bagat in ceata cu fetele zambitoare si liniutele. Ti-am zis eu ca testele astea sunt complicate, nu m-ai ascultat. :)) Pana la urma cum e?

Eu intru in linie dreapta spre Beta. Vinerea viitoare il fac. :-ss

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat May 07, 2011 11:24 am

lara wrote:
RalucaBonzi wrote:Lara, AMH-ul mic indica rezerva ovocitara pe duca. Deci, in principiu, ne se mai "pierde timpul" cu inseminari, se trece la FIV, cat inca mai exista "material".

Cat de mic e AMH-ul tau?
AMH 0.66
Mda. Vorbeste cu medicul, dar eu in locul tau (nu stiu ce varsta ai, ca detaliu suplimentar) as trece direct la FIV - si repede. Cunosc persoane insarcinate cu AMH mai mic decat al tau, deci ramai optimista, dar nu esti in situatia in care sa iti permiti sa astepti, rezerva ovocitara e pe duca.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat May 07, 2011 11:27 am

Eirini, n-am inteles nimic! ;)) Nu-ti mai lua complicosenii, ia teste simple, o linie = nu, doua linii = da.

Deci pana la urma ai avut un singur test pozitiv sau cum? Mai reusesti sa reconstitui acum, retrospectiv, daca ai ovulat? Cum a ramas, faci IA sau treci la FIV?
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

lara

Post by lara » Sat May 07, 2011 6:17 pm

RalucaBonzi wrote:
lara wrote:
RalucaBonzi wrote:Lara, AMH-ul mic indica rezerva ovocitara pe duca. Deci, in principiu, ne se mai "pierde timpul" cu inseminari, se trece la FIV, cat inca mai exista "material".

Cat de mic e AMH-ul tau?
AMH 0.66
Mda. Vorbeste cu medicul, dar eu in locul tau (nu stiu ce varsta ai, ca detaliu suplimentar) as trece direct la FIV - si repede. Cunosc persoane insarcinate cu AMH mai mic decat al tau, deci ramai optimista, dar nu esti in situatia in care sa iti permiti sa astepti, rezerva ovocitara e pe duca.
Merci Raluca de incurajari.
Am 30 de ani .

Poate cineva sa detaileze cat dureaza in speta procedura de FIV (cu cat timp inainte etc...)

Multumesc

Chocolate

Post by Chocolate » Sat May 07, 2011 6:33 pm

Lara, cred ca poti gasi informatii mai detaliate pe topicul dedicat FIV. Aici esti la IA.

Chocolate

Post by Chocolate » Tue May 10, 2011 8:09 am

Z10 de la IA si am niste crampe urate, gen ciclu. :ymsigh:

oanandries

Post by oanandries » Tue May 10, 2011 8:19 am

Multe femei au simtome ca la ciclu si de fapt afla ca sunt insarcinate ,asa ca...bafta %%-
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue May 10, 2011 9:43 am

Choco, e mult prea devreme la Z10 ca sa fie CM, baga niste no-spa. Sa speram ca e de la santierul placentar! :ymdaydream:

Loredana

Post by Loredana » Tue May 10, 2011 9:46 am

Chocolate wrote:Z10 de la IA si am niste crampe urate, gen ciclu. :ymsigh:
Nu te speria.... :-* Nu inceta sa speri! %%-
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Chocolate

Post by Chocolate » Tue May 10, 2011 11:24 am

Multumesc mult, fetelor! :ymhug: Deja eram in butoiul cu melancolie dar vad ca nu apare nicio sangerare deci, poate, mai e speranta. :-ss
Intre timp, au incetat durerile. O fi de la faptul ca m-am apucat de munca. :D

IoanaM

Post by IoanaM » Tue May 10, 2011 11:39 am

Si eu zic ca e de bine. E un semn bun. :ymhug:

Chocolate

Post by Chocolate » Wed May 11, 2011 11:36 am