Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
dianamonica

Re: Inseminarea artificiala.

Post by dianamonica » Wed Jan 30, 2019 2:12 pm

Mellymel wrote:
linaf18 wrote:
Mellymel wrote:
Dar pe info scrie ca daca liniuta de langa sageti e mai inchisa sau cel putin ca cealalta voi ovula in urmatoarele 24-36 ore. Nu mai inteleg nimic. Pe de alta parte ieri am avut dureri f mari de am crezut ca fac apendicita. Sa fie ovulatia?
Mie mi se pare ca in prima poza se vede foarte putin o liniuta langa sageti, in a doua poza nu vad. Medicul surorii mele i-a zis ca
testele nu sunt foarte sigure. Si ca orice liniuta cat de vizibila sa o luam ca pozitiv. De asta ziceam ca testul de ieri arata ovulatie. Poate culoarea pronuntata a liniutei depinde de calitatea ovulatiei. Dar asta e doar parerea mea. Eu am facut doar vreo 3 luni teste si niciodata nu mi-a iesit liniuta de ovulatie mai pronuntata ca cea de control. Eu nu le mai cumpar pentru ca si in lunile cand le faceam, din pacate tot fara rezultat pozitiv a fost.

Si zici ca ai avut dureri mari ieri, ar trebui sa fi fost ovulatia. Mie mi se par interesante aceste crampe, si eu le am uneori si nu imi amintesc ca atunci cand ne protejam sa le fi avut. Asta inseamna ca atunci nu ovulam? Tu le-ai avut dintotdeauna in perioada ovulatiei?
Succes!
Nu am avut niciodata dureri la ovulatie. Nici nu simteam cand ovulam. De luna asta am inceput sa iau Myo Sun plus si cred ca de asta am simtit f puternic ovulatia. Cred ca mi-a grabit-o pt ca de obicei ovulez in ziua 11-12. Am zis ca sa incerc altceva pentru ca ce mi-au dat doctorii nu a functionat pt a face bebe.
Multumesc pt urare! Mult succes si tie!
Myo-sun grabeste ovulatia. Din proprie experienta iti spun. In plus, asa o simteam si eu...parca faceam apendicita! Cand ovulam pe dreapta eram panicata ca ajung la spital. Luna viitoare incepe sa faci mai repede testele de ovulatie. A...si mareste si pofta de mancare pliculetul!
Succes!
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jan 30, 2019 3:02 pm

Mellymel wrote:Un sfat va rog.
Am inceput sa fac teste de ovulatie pt ca am ciclu neregulat. Le fac seara la aceeasi ora. Ieri am fost in ziua 9 a cm si l-am facut pe primul si azi l-am facut pe al doilea. Inca nu sunt la ovulatie si scrie ca atunci ovulez cand liniutele sunt de aceeasi culoare sau cand liniuta de langa sageti e mai inchisa la culoare.

Daca ieri liniuta s-a vazut putin, azi aproape ca nu se vede. E normal?
Pun poza. Cea de sus e facuta ieri si cea de jos e facuta azi. De ce e mai slaba liniuta fata de ieri?
Din experienta, la testele de ovulatie trebuie sa nimeresti o marca buna altfel e tortura sa te holbezi incercand sa distingi cat de intensa e sau nu e a doua liniuta. Nu stiu ce test ai folosit dar mie mi se pare slab pt ca nici liniile de control nu sunt cine stie ce. Eu foloseam Barza sau, cele mai bune (asa am considerat eu) - Oview. La Oview culorile erau foarte intense si era clar ca lumina zilei testul pozitiv. Adica liniile alea erau rosu intens spre grena, se vedea clar clar, nu aveai cum sa gresesti.
Intr-adevar, test pozitiv inseamna ca a doua linie sa fie cel putin la fel de intensa sau chiar mai intens colorata decat cea de control.
De asemenea, test de ovulatie pozitiv nu inseamna ca ovulezi ATUNCI ci la 1-2 zile. Testul de ovulatie se pozitiveaza practic la varful de hormon LH in urina, iar cand LH e maxim, asta determina procesul de spargere a foliculului si eliberarea ovocitului (lucru care se intampla deci la 24-48h dupa maximul de LH). E drept, nivelurile pot sa difere mult chiar si la aceeasi persoana de la o luna la alta; adica eu de ex. am ovulat si cu LH 7 si cu LH 40 in alta luna, lucru verificat cu dozari hormonale clare (analize de sange). Evident ca testul de urina nu se va pozitiva la fel cand LH e 7 cu atunci cand e 40 si de aici pot aparea diferentele de culoare. Dar pe teste de ovulatie am vazut de fiecare data, si mi-au aratat corect pentru ca simteam durerile specifice intocmai cum indicau testele, plus secretia etc.
Am vazut ca ati scris legat de dureri; da, ele e posibil sa fie amplificate si de anumite medicamente dar sa stiti ca uneori avem impresia ca nu aveam dureri inainte pentru ca pur si simplu nu eram atat de atente la corpul nostru. Acum, cand urmarim toate semnele, constientizam mult mai mult si de aceea avem senzatia ca simtim chestii de care in trecut nu ne amintim.
In fine, revenind la poza, sincer mie niciunul dintre cele doua teste nu mi se pare pozitiv, chiar si asa cu linia aia de control slaba chiar si ea, eu banuiesc ca varful (deci testul pozitiv) ar fi fost cam cu o zi-doua inainte sa le faci pe astea, asta e feelingul meu ca daca ai fi facut ar fi iesit mai intensa a doua liniuta decat e in poza asta.
Oricum, durerile rareori sunt inselatoare deci cand le-ai simtit, atunci s-a spart foliculul, ai ovulat in urmatoarele ore.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Mellymel

Post by Mellymel » Wed Jan 30, 2019 7:20 pm

jurnaldefiv wrote:
Am inceput sa fac teste de ovulatie pt ca am ciclu neregulat. Le fac seara la aceeasi ora. Ieri am fost in ziua 9 a cm si l-am facut pe primul si azi l-am facut pe al doilea. Inca nu sunt la ovulatie si scrie ca atunci ovulez cand liniutele sunt de aceeasi culoare sau cand liniuta de langa sageti e mai inchisa la culoare.

Pun poza. Cea de sus e facuta ieri si cea de jos e facuta azi. De ce e mai slaba liniuta fata de ieri?
Din experienta, la testele de ovulatie trebuie sa nimeresti o marca buna altfel e tortura sa te holbezi incercand sa distingi cat de intensa e sau nu e a doua liniuta. Nu stiu ce test ai folosit dar mie mi se pare slab pt ca nici liniile de control nu sunt cine stie ce. Eu foloseam Barza sau, cele mai bune (asa am considerat eu) - Oview. La Oview culorile erau foarte intense si era clar ca lumina zilei testul pozitiv. Adica liniile alea erau rosu intens spre grena, se vedea clar clar, nu aveai cum sa gresesti.
Intr-adevar, test pozitiv inseamna ca a doua linie sa fie cel putin la fel de intensa sau chiar mai intens colorata decat cea de control.
De asemenea, test de ovulatie pozitiv nu inseamna ca ovulezi ATUNCI ci la 1-2 zile. Testul de ovulatie se pozitiveaza practic la varful de hormon LH in urina, iar cand LH e maxim, asta determina procesul de spargere a foliculului si eliberarea ovocitului (lucru care se intampla deci la 24-48h dupa maximul de LH). E drept, nivelurile pot sa difere mult chiar si la aceeasi persoana de la o luna la alta; adica eu de ex. am ovulat si cu LH 7 si cu LH 40 in alta luna, lucru verificat cu dozari hormonale clare (analize de sange). Evident ca testul de urina nu se va pozitiva la fel cand LH e 7 cu atunci cand e 40 si de aici pot aparea diferentele de culoare. Dar pe teste de ovulatie am vazut de fiecare data, si mi-au aratat corect pentru ca simteam durerile specifice intocmai cum indicau testele, plus secretia etc.
Am vazut ca ati scris legat de dureri; da, ele e posibil sa fie amplificate si de anumite medicamente dar sa stiti ca uneori avem impresia ca nu aveam dureri inainte pentru ca pur si simplu nu eram atat de atente la corpul nostru. Acum, cand urmarim toate semnele, constientizam mult mai mult si de aceea avem senzatia ca simtim chestii de care in trecut nu ne amintim.
In fine, revenind la poza, sincer mie niciunul dintre cele doua teste nu mi se pare pozitiv, chiar si asa cu linia aia de control slaba chiar si ea, eu banuiesc ca varful (deci testul pozitiv) ar fi fost cam cu o zi-doua inainte sa le faci pe astea, asta e feelingul meu ca daca ai fi facut ar fi iesit mai intensa a doua liniuta decat e in poza asta.
Oricum, durerile rareori sunt inselatoare deci cand le-ai simtit, atunci s-a spart foliculul, ai ovulat in urmatoarele ore.
A doua zi dupa ce am scris am mers la garda. Am avut dureri 5 ore si am crezut ca fac apendicita, plus ca aveam temperatura 37.1
Se pare ca nu a fost apendicita. Doctorita mi-a spus ca poate e de la ovulatie.
Buuun, am venit acasa si am facut un nou test de ovulatie care a iesit tot negativ.
Am continuat testele, si ieri (testul nr5) s-a pozitivat clar. Liniuta era mult mai inchisa decat cea de test. Fetelor, s-a vazut evident, nu sunt indoieli. Deci asta inseamna ca daca eu am avut dureri vineri, am ovulat azi (miercuri, z 13 a cm)sau urmeaza sa ovulez. Am facut si azi un test de ovulatie si liniuta nu mai e la fel de inchisa la culoare.
Concluzia mea e ca, nu stiu ce a fost cu durerea aceea, dar nu a fost ovulatie.
Am scris pt ca poate mai face teste cineva si e la fel de confuza cum am fost eu cand le-am facut
Eu: 36; El:41
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8 :(
Decembrie 2018- sarcina obtinuta in mod natural - avort menstrual
Sper sa pot sa-mi tin si eu copilasul in brate cat mai curand :ymdaydream:

Mada SB

Post by Mada SB » Thu Mar 14, 2019 10:01 am

Buna fetelor! A facut cineva inseminare la doamna dr. Bolintineanu si a reusit? Am facut inseminare pe data de 9 martie si acum astept data de 23 martie sa fac BHCG, dar asteptarea asta ma omoara!

irisana

Post by irisana » Wed Mar 20, 2019 6:34 pm

Mellymel wrote:
jurnaldefiv wrote:

A doua zi dupa ce am scris am mers la garda. Am avut dureri 5 ore si am crezut ca fac apendicita, plus ca aveam temperatura 37.1
Se pare ca nu a fost apendicita. Doctorita mi-a spus ca poate e de la ovulatie.
Buuun, am venit acasa si am facut un nou test de ovulatie care a iesit tot negativ.
Am continuat testele, si ieri (testul nr5) s-a pozitivat clar. Liniuta era mult mai inchisa decat cea de test. Fetelor, s-a vazut evident, nu sunt indoieli. Deci asta inseamna ca daca eu am avut dureri vineri, am ovulat azi (miercuri, z 13 a cm)sau urmeaza sa ovulez. Am facut si azi un test de ovulatie si liniuta nu mai e la fel de inchisa la culoare.
Concluzia mea e ca, nu stiu ce a fost cu durerea aceea, dar nu a fost ovulatie.
Am scris pt ca poate mai face teste cineva si e la fel de confuza cum am fost eu cand le-am facut
Buna,
Eu am folosit oview. Iti recomand sa iti acorzi o luna, doua si sa te urmaresti cu atentie, eventual sa faci test atat dimineata cat si seara. Eu am avut surpriza sa fac dimineata si sa nu vad a doua linie, iar seara repetand testul se vedea clar. Daca urmaresti putin, s-ar putea sa afli un pic mai multe...spor!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ

cristi07

Post by cristi07 » Fri Mar 22, 2019 6:24 am

Am 35 de ani 1,88 saten cu ochi albastrii pot sa donez sperma, sunt sănătos, nu am nici un fel de pretentie. [sperm]
[sperm]

linaf18

Post by linaf18 » Fri Mar 22, 2019 2:15 pm

Mada SB wrote:Buna fetelor! A facut cineva inseminare la doamna dr. Bolintineanu si a reusit? Am facut inseminare pe data de 9 martie si acum astept data de 23 martie sa fac BHCG, dar asteptarea asta ma omoara!
Buna, imi poti spune te rog daca ai facut stimulare si cu ce? Mie mi s-a recomandat Meriofert. Vad ca majoritatea folosesc Gonal. Scuze ca nu iti raspund la întrebarea ta, dar nu sunt la doamna doctor, merg la Medlife.

Mersi frumos,
Lina
- Eu 35, el 36, fara protectie din iulie 2015, eu- operata de polip endometrial, HSG (Giulesti) ambele trompe permeabile, analize hormonale in norma, ciclu neregulat 23-35 zile, el- normospermie si analize hormonale in norma
cariotip normal

- IAS 1 (Giulesti)
- IAS 2 (Medlife)

Mada SB

Post by Mada SB » Fri Mar 29, 2019 9:02 am

Buna! Am facut stimulare cu puregon 50 ui/zi, 6 zile din ziua 2. Si apoi cu 36 inainte de inseminare am facut ovitrelle.
Din pacate, beta negativ.

La Medlife la cine mergi?
Multumesc!

linaf18

Post by linaf18 » Fri Mar 29, 2019 7:05 pm

Mada SB wrote:Buna! Am facut stimulare cu puregon 50 ui/zi, 6 zile din ziua 2. Si apoi cu 36 inainte de inseminare am facut ovitrelle.

Multumesc!

Buna! In primul rand mersi frumos pentru raspuns.

Eu merg la Vasilescu Mihaela de putin timp.

Am inteles ca la stimulare se produc mai multe ovule. Cu puregon tie cate ti s-au dezvoltat? Si in a cata zi dupa ovitrelle ai facut inseminarea? Te intreb pentru ca la Giulesti a fost fara stimulare. Si pentru mine ar fi prima data cand fac injectii.

Mersi frumos
- Eu 35, el 36, fara protectie din iulie 2015, eu- operata de polip endometrial, HSG (Giulesti) ambele trompe permeabile, analize hormonale in norma, ciclu neregulat 23-35 zile, el- normospermie si analize hormonale in norma
cariotip normal

- IAS 1 (Giulesti)
- IAS 2 (Medlife)

Mada SB

Post by Mada SB » Mon Apr 01, 2019 1:05 pm

linaf18 wrote:
Mada SB wrote:Buna! Am facut stimulare cu puregon 50 ui/zi, 6 zile din ziua 2. Si apoi cu 36 inainte de inseminare am facut ovitrelle.

Multumesc!

Buna! In primul rand mersi frumos pentru raspuns.

Eu merg la Vasilescu Mihaela de putin timp.

Am inteles ca la stimulare se produc mai multe ovule. Cu puregon tie cate ti s-au dezvoltat? Si in a cata zi dupa ovitrelle ai facut inseminarea? Te intreb pentru ca la Giulesti a fost fara stimulare. Si pentru mine ar fi prima data cand fac injectii.

Mersi frumos
Buna,

Am avut un folicul de 20 si inca doi foliculi de 14. Am facut joi seara la ora 23 ovitrelle si apoi sambata dimineata la ora 11 inseminarea.
Cu drag!

Mona P

Post by Mona P » Wed Apr 03, 2019 4:56 pm

Buna ziua. Sunt noua pe aici. Am si eu o intrebare:am facut azi prima IA cu Dr. Albu. Problema este ca trompa dreapta nu e permeabila iar in urma stimularii am 4 foliculi doar in ovarul drept. Credeti ca am facut degeaba inseminarea? Din cate am citit pe net, se poate ramane insarcinata si cu o trompa permeabila dar cu ovarul de pe partea ei

IrinaBordianu

Post by IrinaBordianu » Wed Apr 03, 2019 9:54 pm

Buna seara. E pentru prima dată când intru un grup dar cred că îmi va face bine pentru că numai cine nu poate avea un bebe știe cam ce poți simți...m ar ajuta va rog câteva păreri...in luna noiembrie am inceput tratamentul pt ICSI ( gonal și menogon) fara nici un rezultat..practic doar un folicul. În dec iar dar doza mai mare rezultatul a fost : 5 foliculi dar analizele hormonale nu tocmai bune. Au urmat apoi 2 luni de clomifen iar azi mi s a zis că aici trebuie sa mă opresc că nu se poate face nimic...practic nu am ajuns macar sa pot face un FIV...mă întreb poate exista și alte medicamente pt stimulare ( am Amh foarte mic 0,48)....sa incerc alta părere.. alt medic...a mai trecut cineva prin experiența mea? Va mulțumesc

linaf18

Post by linaf18 » Fri Apr 05, 2019 10:26 am

Mona P wrote:Buna ziua. Sunt noua pe aici. Am si eu o intrebare:am facut azi prima IA cu Dr. Albu. Problema este ca trompa dreapta nu e permeabila iar in urma stimularii am 4 foliculi doar in ovarul drept. Credeti ca am facut degeaba inseminarea? Din cate am citit pe net, se poate ramane insarcinata si cu o trompa permeabila dar cu ovarul de pe partea ei
Buna Mona! Si eu stiu ca daca ai o trompa infundata nu poate exista fecundatie de la ovarul respectiv. Totusi dr. Albu stiu ca e cautat pentru ca e bun, el ce ti-a spus in privinta asta? Poti sa imi spui cu ce ai facut stimulare te rog? Eu azi am inceput cu Meriofert 75.

Sa fii bine!
cariotip normal

- IAS 1 (Giulesti)
- IAS 2 (Medlife)

linaf18

Post by linaf18 » Fri Apr 05, 2019 10:31 am

IrinaBordianu wrote:Buna seara. E pentru prima dată când intru un grup dar cred că îmi va face bine pentru că numai cine nu poate avea un bebe știe cam ce poți simți...m ar ajuta va rog câteva păreri...in luna noiembrie am inceput tratamentul pt ICSI ( gonal și menogon) fara nici un rezultat..practic doar un folicul. În dec iar dar doza mai mare rezultatul a fost : 5 foliculi dar analizele hormonale nu tocmai bune. Au urmat apoi 2 luni de clomifen iar azi mi s a zis că aici trebuie sa mă opresc că nu se poate face nimic...practic nu am ajuns macar sa pot face un FIV...mă întreb poate exista și alte medicamente pt stimulare ( am Amh foarte mic 0,48)....sa incerc alta părere.. alt medic...a mai trecut cineva prin experiența mea? Va mulțumesc
Buna Irina! Imi pare rau ca nu te pot ajuta, eu sunt abia in prima luna de stimulare medicamentoasa. Pana acum am luat ceva naturist. Dar si eu am schimbat medicul când am vazut ca nu inaintam in directia pe care o vrem. Si am citit ca au existat femei si cu rezerva mai mica la care le-a reusit fiv-ul. Mergi la cat mai multi medici, chiar daca e greu si sa iti iei liber si psihologic ca iti pui sperantele in el. Si ai putea scrie la topic-ul FIV in Romania, poate sunt persoane care iti vor raspunde.

Mult succes si sa vina vestea buna!
cariotip normal

- IAS 1 (Giulesti)
- IAS 2 (Medlife)

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Jun 03, 2019 3:41 pm

Partea vizibila a aisbergului. :)
Ce-am facut in luna mai 2019 (pe langa comunicare pe grupuri, raspunsuri la sute de emailuri si telefoane, rezolvarea a sute de detalii administrative nevazute si nestiute, dintre care multe presupun deplasari si intalniri).
SOS Infertilitatea in real life actions and events - May 2019
- joi, 2 mai, de la 17h30, Bucuresti #movie_and_debate: Vegas Baby
- vineri, 3 mai, de la 17h30, Bucuresti #movie_and_debate: Private Life
- duminica 5 mai, de la 11h30 la 14h, Bucuresti #grup_de_suport_SOSI Grupul de suport psihologic pentru persoanele cu probleme de fertilitate, sub coordonarea unui psiholog clinician si psihoteraput în terapii cognitiv comportamentale, cu formare în terapie sistemica de familie.
- 10 - 12 mai, Targ pentru parinti si copii, ERA Park, Oradea - expozitia „Infertilitatea exista. SI DOARE” si stand asociativ cu difuzare de materiale in cadrul campaniei „Ce stii despre fertilitatea ta?”
- sambata, 11 mai, de la 9h30 la 11h30, Bucuresti, continuam seria #AteliereleHappyFamilies cu un atelier de baby signs language, destinat gravidelor si mamicilor cu copii sub 15 luni.
- duminica, 12 mai, Bucharest Half Marathon 2019, alergam si organizam o noua actiune in campania de #fertility_education „Ce stii despre fertilitatea ta?”
- duminica 19 mai, de la 11h30 la 14h, Bucuresti #grup_de_suport_SOSI Grupul de suport psihologic pentru persoanele cu probleme de fertilitate, sub coordonarea unui psiholog clinician si psihoteraput în terapii cognitiv comportamentale, cu formare în terapie sistemica de familie.
- 22 – 23 mai, Varsovia - participare asociativa la Women Community Leadership Meeting Central-Eastern Europe hosted by Facebook.
- marti, 28 mai – participare asociativa la dezbatere pe tema adoptiilor in Parlamentul Romaniei
- duminica, 2 iunie – Ziua Copiilor Adoptati, eveniment Tzuby's Kids in Parcul Herastrau
Continuam! ♥
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Diana33

Post by Diana33 » Tue Oct 29, 2019 7:51 pm

Buna,

Am citit de multe ori comentariile de pe site, dar nu am indraznit sa scriu si eu.

Eu si sotul meu suntem un caz aparent de fertilitate necunoscuta/neexplicata, fara nicio sarcina obtinuta in 2,5 ani. Eu am facut deja toate analizele posibile: hormonale, verificarea trompelor si echografic si totul functioneaza in parametrii normale. AMH e 1,9 si considerat putin mic pentru 33 ani, dar totusi e in valorile normale. Monitorizez ovulatia echografic de mai multe luni si se produce normal; Luna trecuta, folicul era de 19mm in ziua 10 si in ziua 14, am fost alta ecografie si s-a vazut folicul spart si endometrul era de circa 10 mm (ciclul e in jur de 26 zile).

Sotul are 35 ani si spermograma lui variaza, in functie de perioada de abstinenta de la normospermie la o terazospermie usoara. A facut 4 spermograme pana acum si ce a iesit in evidenta e:
- volumul mare, avand 10-12 ml la fiecare spermograma in conditiile in care ar trebui sa fie 2-6 ml. Volumul mare afecteaza si concentratia, fiind sub limita de 15 milioane/ml (el are in 8 milioane/ml, asa a iesit la ultima spermograma). Gradul de mobilitate e in parametrii normale, adica la concentratie de 8 milioane/ml, 12,5% sunt rapid progresivi si 62,5% sunt lenti progresivi.
- morfologia e la limita, in jur de 3-4%, in conditiile in care limita e 4%.

Credeti ca se poate obtine o sarcina pe cale naturala? Eu mi am pierdut speranta si as dori sa incerc intai o inseminare artificiala; sunt in ziua 2 de menstruatie si nu stiu daca doctorita mea o poate face luna aceasta, am inteles ca trebuie o anumita stimulare.

SimonaDan

Post by SimonaDan » Thu Oct 31, 2019 9:23 pm

Buna seara! Sunt noua in acest grup si nici nu am scris pe vreun forum vreodata. Ma intereseaza daca cineva a facut fertilizare in Ungaria. Daca poate cineva sa imi recomande clinici, doctori, preturi...am gasit pe google o clinica de la Seged dar nu am gasit si prea multe comentarii sa imi pot face o idee. Va multumesc anticipat!

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Nov 01, 2019 12:21 pm

SimonaDan wrote:
Thu Oct 31, 2019 9:23 pm
Buna seara! Sunt noua in acest grup si nici nu am scris pe vreun forum vreodata. Ma intereseaza daca cineva a facut fertilizare in Ungaria. Daca poate cineva sa imi recomande clinici, doctori, preturi...am gasit pe google o clinica de la Seged dar nu am gasit si prea multe comentarii sa imi pot face o idee. Va multumesc anticipat!
SimonaDan intra pe topicul de FIV in Romania. Aici s-au concentrat toate discutiile pe tema proceduri de infertilitate. Chiar daca sunt proceduri in tara sau strainatate.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492 :YMPRAY: Doamne Ajuta-ma pana la capat!

DorisM

Post by DorisM » Fri Nov 08, 2019 5:40 pm

Anna94 wrote:
Mon Jan 16, 2017 5:25 pm
In primul rand felicitări pentru minunea din burtica ta!
Si noi suntem tot la dna batha edina..urmez sa fac inseminare luna urmatoare.
Eu am ovare polichistice iar sotul azoospermie sa speram ca ne va ajuta si pe noi bunul Dumnezeu.
Eu am 23 si sotul 31 ani
Buna. Eu și soțul meu avem aceleași probleme menționate de tine. In ce stadiu sunteți cu tratamentele? Ce ați încercat?
Multumesc și multă sănătate!

DorisM

Post by DorisM » Fri Nov 08, 2019 5:41 pm

DorisM wrote:
Fri Nov 08, 2019 5:40 pm
Anna94 wrote:
Mon Jan 16, 2017 5:25 pm
In primul rand felicitări pentru minunea din burtica ta!
Si noi suntem tot la dna batha edina..urmez sa fac inseminare luna urmatoare.
Eu am ovare polichistice iar sotul azoospermie sa speram ca ne va ajuta si pe noi bunul Dumnezeu.
Eu am 23 si sotul 31 ani
Buna. Eu și soțul meu avem aceleași probleme menționate de tine. In ce stadiu sunteți cu tratamentele? Ce ați încercat?
Multumesc și multă sănătate!

Post Reply