Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Inseminarea artificiala

Post by SOS Infertilitatea » Sun May 23, 2010 10:04 pm

pinuta wrote:Salutare! V-am ascultat sfatul si am fost la Clinica Omini din Iasi.Intr-adevar alta abordare! Oameni care te asculta si care iti explica. Costurile insa sunt destul de mari: 1200 RON 2 flacoane de Puregon300, 300 RON 2 fiole de Pregnyl 5000 UI si 920 RON procedura in sine. Deci un total de cca 2400 RON asta fara analizele facute anterior, consultatii, echografii etc. Prea scump pentru un salar de bugetar :(( (in scadere!!! TRAIASCA BASESCU si FMI-ul X( :ymtongue: )
Ieri pe 22 am facut inseminarea, din pacate cred ca singura pe care mi-o pot permite momentan. Nu au fost probleme cu spermograma, dar se pare ca ovulasem in seara precedenta. La echo din ziua a 10 aveam 3 foliculi pe ovarul stg. de cca 13 mm, iar pe dreptul erau micuti. Mi-a marit doza de puregon si in ziua a 13 am facut doua fiole de pregnyl.La echo dinaintea inseminarii nu mai aveam foliculi pe ovarul stg, iar pe dreptul mai era lichid in sacul douglas , semn ca ovulasem de curand, si inca un ovul de 13 mm. Acum astept sa treaca cele 14 zile sa-mi fac testul, desi nu-mi fac mari sperante. Poate e cu doua liniute ca astept miracolul asta de 13 ani [bebe] .
13 ani!! :ymsigh:
Pinuta, iti uram din tot sufletul sa ti se intample miracolul!! [gravi]

Vor trece greu zilele astea, dar vor trece. Te asteptam cu vesti!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

pinuta

Post by pinuta » Wed May 26, 2010 4:38 pm

Da 13 ani lungi in care luna de luna asteptam" minunea"! In tot acest timp am trecut pe la 5 medici. Am inceput de la P.Neamt,apoi Bacau, Bucuresti, iar acum am ajuns la Iasi.Am facut tot felul de teste, investigatii si interventii, cauterizare, instilatii, 2 hsg,3 serii de PUT la Giulesti, laparascopie, histeroscopie,3 inseminari( poate a patra e cu noroc ;) ) ,tratament la Sovata,etc. Concluzia "Sterilitate primara idiopata"( fara cauze aparente), dar eu as zice "sterilitate idioata" X( . Macar sa nu-mi mai dea atatea sperante ca o sa am un copil . Atunci as fi pregatita de adoptie, dar asa, tot sper la un bebe al meu. Imi vine sa urlu de neputinta cand vad bebelusi ucisi, abuzati, abandonati. Unii "oameni",care cu greu pot fi numiti asa, nu relizeaza ce minuni au si ce ar insemna pentru noi o asemenea minune.Din pacate zeci de copii stau prin spitale si orfelinate fara viitor.Sunt "neadoptabili" in timp ce atatea familii iar primi cu drag in sanul lor, insa procedurile de adoptie dureaza cel putin un an(cu foarte mult noroc).Dar statul are alte "prioritati" decat viata acestor micuti nevinovati.Insa speranta moare ultima! Pupici!

littlegirl

Post by littlegirl » Wed May 26, 2010 10:19 pm

Pinuta,
Analiza anticorpii antispermatici ai facut-o? dar sotul?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

ilona73

Post by ilona73 » Fri May 28, 2010 2:29 am

Buna fetelor,
sunt noua pe acest site ,citindu-l am zis sa ma inscriu si sa ma alatur voua.
Ma confrunt ca si voi cu acelasi diagnostic:sterilitate primara,am 37 de ani si ne dorim enorm un bebel de cativa ani buni,chiar si dupa un divort.
Pe data de 22.05.2010 am facut prima inseminare cu stimulare (IUI) la Polisano din Sibiu,iar acum asteptam cele 14 zile sa treaca ptr. a face acel test de sarcina.Sunt fffff. multumita de doctorii de la centru de fertilitate si am pastrat legatura telefonica in timpul stimularii si al monitorizarilor deoarece nu sunt din Sibiu ,pana in ziua in care am fost chemata sa facem inseminarea.
Sper sa fie cu reusita [gravi]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri May 28, 2010 9:26 am

Pinuta & Ilona, va asteptam curand cu vesti ++++!!

Cand faceti testele?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ilona73

Post by ilona73 » Fri May 28, 2010 8:44 pm

Salut,
primul test il voi face asa cum am spus dupa 14 zile ,adica pe 5-6 iunie,cu siguranta ca voi face 2 pentru confirmare.Cu toate ca sunt fff ingrijorata datorita febrei foarte mari pe care am avut-o la o ora dupa inseminare si m-a tinut 3 zile pana am facut o frectie cu carmol si aspirine vazand ca nu-si face efectul la paracetamol.Temperatura a urcat pana la 39,9 si au fost momente care a ajuns pana la 40 ce m-a determinat sa ajung la urgenta fiindca incepusem sa ma deshidratez .
Daca s-a mai confruntat careva dintre voi cu astfel de temperaturi ,frisoane va rog sa-mi lasati un mesaj.Temperatura bazala am inceput s-o monitorizez in fiecare dimineata si de la 36,6 a ajuns azi dimineata la 36,9.Sunt fumatoare ,credeti ca poate afecta primele 2 saptamani o eventuala sarcina,sunt ffff hotarata sa ma las daca o sa fie un rezultat pozitiv.
Astept cu nerabdare un raspuns de la voi.
Dumnezeu sa ne ajute.

littlegirl

Post by littlegirl » Fri May 28, 2010 9:22 pm

Ilona,
In a cata zi erai cand ti s-a facut inseminarea? temperatura bazala creste imediat ce s-a produs ovulatia, aprox in z 14 sau z15 si trebuie sa se mentina constanta..pana la aparitia urmatoarei menstruatii sau...pana ce nasti [floare]

Nu vad legatura intre inseminare si febra; febra brusca apare inaintea eruperii varicelei sau a unei alte boli similare; ai intrat in contact cu pers care au avut varicela sau rubela recent?

De exemplu, luna trecuta prin z 23 mi-am facut vaccinul antitetanos (la urgente) si am avut temp 38.5 multe zile, fara frisoane insa.

Nu ne-ai zis daca ai urmat tratamente, daca sotul are spermograma in parametri normali, daca ai analizele hormonale facute
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

ilona73

Post by ilona73 » Fri May 28, 2010 9:46 pm

Salut Littlegirl,
ma bucur ca ai raspuns asa de repede.Inseminarea am facut-o in ziua a 12-a a cm.Binenteles ca am facut toate analizele care mi s-au cerut chiar din ziua a 2-a ciclului menstrual iar urmatoarea luna am inceput stimularea cu menopur din ziua a 3 -a a cm.Spermograma sotului a iesit fff. buna chiar si doctorul si laboranta au fost foarte incantati.Febra am pus-o pe seama solutiei cu care au spalat sperma,dar nu sunt sigura.
Singurele tratamente care le-am facut au fost acelea de anexita acum 2 ani in rest toate analizele sunt ok.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri May 28, 2010 11:03 pm

Ilona, nu stiu ce e cu febra aia, dar normala nu este. Ai intrebat medicul?

Cat despre
Sunt fumatoare ,credeti ca poate afecta primele 2 saptamani o eventuala sarcina,sunt ffff hotarata sa ma las daca o sa fie un rezultat pozitiv.
Aceste doua saptamani sunt primele saptamani de viata ale copilului tau. Caruia ii bagi cateva mii de substante nocive.

Ca tot e ziua mondiala fara fumat, uite articol de actualitate: http://www.evz.ro/detalii/stiri/razboiu ... 96179.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Cum atacă tutunul organismul

* CANCER. Fumatul provoacă 90% dintre cazurile care afectează plămânii, traheea sau bronhiile. Sunt foarte dese cancerele de laringe, ale cavităţii bucale sau ale esofagului.

* EMFIZEM PULMONAR. Afecţiunea duce la spargerea micilor saci pulmonari.

* INFARCT. O treime dintre infarcturile miocardice sunt cauzate de fumat.

* ARTEROSCLEROZA. Îngroaşă şi rigidizează pereţii arterelor.

* INFERTILITATEA. Se produce atât la femei, cât şi la bărbaţi.

* SINDROMUL TABAGIC FETAL. Scade lungimea corpului fetusului, circumferinţa toracelui şi a capului şi împiedică dezvoltarea normală intelectuală.
Nu fugi de evidenta si de responsabilitate: nu mai fuma. Fumatul chiar dauneaza grav sanatatii, nu e blabla! Scapa de dependenta! Imagineaza-ti o balanta care are pe un taler tigarile si pe celalalt un copilas sanatos. Ce alegi?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

pinuta

Post by pinuta » Sat May 29, 2010 9:09 am

littlegirl wrote:Pinuta,
Analiza anticorpii antispermatici ai facut-o? dar sotul?
Nu am facut-o , dar medicul spune sa incercam cu inseminarea intrauterina, apoi cu alte investigatii.Am facut testul postcoital si a iesit foarte bine, la fel si spermograma sotului. Am fost la 4 medici pana sa-mi recomande unul si analize hormonale , asa ca nu ma mai mira nimic. Cand am vazut ca nu rezolv nimic cu ginecologii am fost si la un endocrinolog, desi nu primisem nici o recomandare in acest sens.Mi-a facut toate analizele de sange hormonale, pentru tiroida, radiografie de sa turceasca,etc, atat mie cat si sotului. Toate au iesit perfect normale.Mi-a recomandat tratamente naturiste,dar nu am reusit nici asa. Sper sa reusesc cu inseminarea, desi sunt sceptica.

pinuta

Post by pinuta » Sat May 29, 2010 9:11 am

ilona73 wrote:Buna fetelor,
sunt noua pe acest site ,citindu-l am zis sa ma inscriu si sa ma alatur voua.
Ma confrunt ca si voi cu acelasi diagnostic:sterilitate primara,am 37 de ani si ne dorim enorm un bebel de cativa ani buni,chiar si dupa un divort.
Pe data de 22.05.2010 am facut prima inseminare cu stimulare (IUI) la Polisano din Sibiu,iar acum asteptam cele 14 zile sa treaca ptr. a face acel test de sarcina.Sunt fffff. multumita de doctorii de la centru de fertilitate si am pastrat legatura telefonica in timpul stimularii si al monitorizarilor deoarece nu sunt din Sibiu ,pana in ziua in care am fost chemata sa facem inseminarea.
Sper sa fie cu reusita [gravi]
Si eu tot pe 22.05 am facut inseminarea, dar la Iasi. Poate cu noroc suntem amandoua [gravi] !

ilona73

Post by ilona73 » Sat May 29, 2010 9:48 am

Buna Pinuta,
[floare] sa dea Domnu ca saptamana viitoare cand vom face testul sa fie cu 2 liniute,dar cum am mai spus imi e tare teama de la acea nenorocita febra ca ar putea afecta inseminarea.Ai vreun simptom,temperatura bazala e constanta?
Pinuta si Ilona-viitoare [gravi] [gravi]

littlegirl

Post by littlegirl » Sat May 29, 2010 10:49 am

Ilona,
eu am facut 2 inseminari la Stat si am venit cu materialele de casa, respectiv seringa si ser fiziologic-1 fiola; cel putin acolo in policlinica sperma se spala cu ser si serul e neutru...te stii alergica la ser?

Va doresc succes la amandoua, sa va zic un secret, anul trecut am ramas gravida pe data de 23 mai...si mai tarziu am aflat ca si alte 2 prietene au ramas in aceeasi zi, una din iasi, alta din Cluj, si inca o cunostinta din Cluj...era in weeekend si s-a intamplat sa ovulam in acelasi timp..si sa fie o zi propice pt conceptie..

poate e ceva in aer si anul asta... [gravi]

pinuta

Post by pinuta » Sat May 29, 2010 11:22 am

littlegirl wrote:Ilona,
eu am facut 2 inseminari la Stat si am venit cu materialele de casa, respectiv seringa si ser fiziologic-1 fiola; cel putin acolo in policlinica sperma se spala cu ser si serul e neutru...te stii alergica la ser?

Va doresc succes la amandoua, sa va zic un secret, anul trecut am ramas gravida pe data de 23 mai...si mai tarziu am aflat ca si alte 2 prietene au ramas in aceeasi zi, una din iasi, alta din Cluj, si inca o cunostinta din Cluj...era in weeekend si s-a intamplat sa ovulam in acelasi timp..si sa fie o zi propice pt conceptie..

poate e ceva in aer si anul asta... [gravi]
Sa dea Domnul sa ai dreptate :ymhug: !Eu nu mi-am masurat temperatura bazala dupa inseminare. Recomandarile medicului au fost:Progesteron(imi scapa acum denumirea comerciala a medicamentului) 200mg 1tb pe zi intravaginal/seara de miercuri, deci de pe 26, iar de pe 22 -25, chiar din seara inseminarii, sa "prestam" natural ;) .In rest liniste, relaxare si o gandire pozitiva. Simptome nu am avut, doar usoare dureri de spate si de burta cateodata.Dupa inseminare am stat pe masa ginecologica cca 10 min. cu bazinul ridicat, apoi in salon cam 20 de minute si atat.Medicul mi-a explicat ca, dupa inseminare, colul uterin se inchide si [fiv] raman acolo indiferent de pozitia de dupa.

ilona73

Post by ilona73 » Sat May 29, 2010 12:13 pm

Fetelor ma bucur ca un copil mic cand vad ca imi raspundeti si sunteti alaturi de noi. [floare]
Pinuta eu iau utrogestan 100 mg.(progesteron) doua o data la 8 ore din a 3 a zi de inseminare,pana in a 10 a zi apoi daca se confirma sarcina voi continua pana in saptamanaa-12-a.
Aceleasi simptome l-am avut si eu.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon May 31, 2010 10:04 am

littlegirl wrote: eu am facut 2 inseminari la Stat si am venit cu materialele de casa, respectiv seringa si ser fiziologic-1 fiola; ]
Pfttt!! :-o @-) :ymsigh:

Ilona & Pinuta, stim ca e grea asteptarea, dar uite, maine e 1 iunie, se apropie ziua beta! Tinem pumnii!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Bea

Post by Bea » Mon May 31, 2010 6:53 pm

Buna! Numele meu este Bea si sunt noua pe acest forum. :ymhug: A facut cineva dintre voi IA cu dr. Nayel? Va intreb pentru ca maine incep si eu stimularea cu Gonal iar saptamana viitoare fac IA cu dr. Nayel. Si inca o intrebare: Gonal este compensat?

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon May 31, 2010 7:02 pm

Bea, bun venit si sa ne dai vestea buna foarte curand! Nu il cunoastem pe respectivul medic, dar ceea ce cunoastem este ca Gonal nu este compensat (de fapt, nici un medicament pentru infertilitate nu este compensat, concret; noi pentru asta militam, sa citesti si despre campanie pe blog si pe forum).

Mult succes, iti tinem pumnii la [fiv] si asteptam vestile bune!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Bea

Post by Bea » Mon May 31, 2010 7:13 pm

SOS Infertilitatea wrote:Bea, bun venit si sa ne dai vestea buna foarte curand! Nu il cunoastem pe respectivul medic, dar ceea ce cunoastem este ca Gonal nu este compensat (de fapt, nici un medicament pentru infertilitate nu este compensat, concret; noi pentru asta militam, sa citesti si despre campanie pe blog si pe forum).

Mult succes, iti tinem pumnii la [fiv] si asteptam vestile bune!

Multumesc pentru raspuns! :ymhug:

felicioc

Post by felicioc » Mon May 31, 2010 10:32 pm

N-am mai intrat de ceva vreme pe forum... vad ca aveti nevoie de galerie pe aici! Ilona si Pinuta, tin pumnii! [floare]
Bea, parca anul trecut de dadea compensat 50%, dar numai in limita plafonului de 300 ron, deci iti puteai luav.. vreo 2 fiole :( Anul asta nu mai stiu...

Post Reply