Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
dianamonica

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde dianamonica » Lun Feb 12, 2018 3:05 pm

Mellymel scrie:Cu placere, DianaMonica! ;)

In legatura cu programarea mea la hematolog, se pare ca e luna bolnavilor sau a concediilor doctorilor. Am reusit cu interventii sa obtin o programare la dr. Dima la Hematologie Cj in data de 27 Feb. Mi se pare o eternitate pana atunci dar ce pot face decat sa astept?
Oricum, cine stie cand o sa mai raman gravida? Nu mai e asa de mult pana la sfarsitul lui feb.
Inca ma obsedeaza motivul pentru care mi-a scazut beta dupa ziua 14, dar sper sa fi fost doar o intamplare nefericita, cum a zis Jurnal de Fiv.

Mai nou, dupa ce i-am zis cumnatei mele ca nu pot ramane insarcinata, si-a facut un obicei sa-mi trimita filmari cu copilul ei. Nu stiu de ce o face, ma deranjeaza dar mi-e jena sa-i spun ca nu am chef sa vad imagini cu copilul pe care s-a hotarat sa-l faca fix inainte de 40 de ani, dupa ce inainte nici nu vroia sa auda de copii, si care i-a venit in brate din prima incercare. Deja devin o nebuna paranoica si o banuiesc cateodata ca, daca inainte nu discutam si nu ne vizitam deloc, brusc a inceput sa ma caute si sa-mi tot pomeneasca de copilul ei doar sa-mi faca in ciuda, ...si mai rau e ca si sotul meu crede la fel... :((

Nici bebelusi nu am chef sa vad, cad vad cate-o mama cu caruciorul, ma indepartez,cand aud discutii de copii imi creeaza disconfort.
Sper sa imi revin odata si sa ma bucur de viata :ymdaydream:

Cred ca aceasta e o etapa fireasca prin care trecem cu toate. E dificil sa vezi copii...eu am ajuns sa spun ca sunt nefericita in Cluj pt ca vad prea multi copii :))
Pana unde poate merge exagerarea, iti dai seama??
Legat de cumnata ta, nu cred ca iti trimite filmuletele pentru a te necaji. Isi descopera acum latura materna si exagereaza, nevoit...sau crede ca iti face placere sa vezi filmuletele cu copilul lor. Daca aveti o relatie apropiata si crezi ca poate intelege, spune-i ca tu suferi..ca nu au efectul scontat de ea aceste filmulete..nu stiu ce sa zic..Pe mine prietenele mele mamici m-au intrebat daca sa imi mai trimita sau nu. Am raspuns afirmativ, dar le vizionez doar cand am starea de spirit necesara. Adica, in zilele de ovulatie si in faza luteala, cand sunt pozitiva :)). Dupa ce reapar rusii...nici macar nu ma obosesc sa deschid mesajele cu filmulete. Asta e!

Nu te mai gandi cat mai e pana in 27 februarie...va trece f greu...Incearca sa iti aduni fortele si sa ramai pozitiva (tocmai eu iti spun asta..care pe la 1 febr.plangeam si ma crizam ca una buna de dus la psihiatrie).
Vor veni zile bune si pt noi. Sunt convinsa!
Imbratisari :-*
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Feb 12, 2018 3:10 pm

Mellymel scrie:Cu placere, DianaMonica! ;)

In legatura cu programarea mea la hematolog, se pare ca e luna bolnavilor sau a concediilor doctorilor. Am reusit cu interventii sa obtin o programare la dr. Dima la Hematologie Cj in data de 27 Feb. Mi se pare o eternitate pana atunci dar ce pot face decat sa astept?
Oricum, cine stie cand o sa mai raman gravida? Nu mai e asa de mult pana la sfarsitul lui feb.
Inca ma obsedeaza motivul pentru care mi-a scazut beta dupa ziua 14, dar sper sa fi fost doar o intamplare nefericita, cum a zis Jurnal de Fiv.

Mai nou, dupa ce i-am zis cumnatei mele ca nu pot ramane insarcinata, si-a facut un obicei sa-mi trimita filmari cu copilul ei. Nu stiu de ce o face, ma deranjeaza dar mi-e jena sa-i spun ca nu am chef sa vad imagini cu copilul pe care s-a hotarat sa-l faca fix inainte de 40 de ani, dupa ce inainte nici nu vroia sa auda de copii, si care i-a venit in brate din prima incercare. Deja devin o nebuna paranoica si o banuiesc cateodata ca, daca inainte nu discutam si nu ne vizitam deloc, brusc a inceput sa ma caute si sa-mi tot pomeneasca de copilul ei doar sa-mi faca in ciuda, ...si mai rau e ca si sotul meu crede la fel... :((

Nici bebelusi nu am chef sa vad, cad vad cate-o mama cu caruciorul, ma indepartez,cand aud discutii de copii imi creeaza disconfort.
Sper sa imi revin odata si sa ma bucur de viata :ymdaydream:

Doamne, cum o fi sa faci in ciuda cu copilul tau, unei femei care se lupta si trece prin atatea sa il poata avea si ea pe al ei? :( trist daca face asta, trist pentru ea ca om in primul rand... Ce sa zic... sa te apuce la 40 iaaaa ce-ar fi sa fac eu un copil? si hop! sa si ramai gravida in 2-3 luni!.... pentru noi e science fiction... asta este.
Parerea mea este ca, daca intr-adevar pare sa faca dinadins sau daca in contextul in care STIE ca ai dificultati in a ramane insarcinata ea te tot inunda cu filmulete cu copilul ei, sa ii spui ca te bucuri pentru ea dar pentru tine este si ramane un subiect tabu si extrem de dureros pana in clipa cand iti vei tine si tu copilul in brate, si ca apreciezi ca vrea sa impartaseasca momentele dragute ale copilului dar pentru tine e dureros de vazut over and over again, e ca un cutit in rana. I-o spui frumos si fara sa ii zici nimic gresit in fond si la urma urmei, nici sa se supere n-ar avea motiv. Sunt doua variante - ori se potoleste, ori zice ca te intelege dar continua sa trimita, caz in care nu ai decat pur si simplu sa nu te mai uiti la ce iti trimite (ca nu te poate obliga).
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Mar Feb 13, 2018 2:47 pm

Buna tuturor!

Am facut sapt trecuta din nou analiza pt rezerva ovariana. E peste 3!! Adica inainte de stimulari a fost 2.3. Analiza era in ziua ovulatiei facuta. Are importanta asta? Acelasi laborator acum imi calculeaza 3.22. In ziua a12-a.
Oare...e bine? In mesajele trecute eram speriata ca imi va scadea valoarea dupa stimulari. Si la mine a crescut :))

Cine se pricepe? Nu as merge la medic numai pt asta..Dar nici nu mai am rabdare pana luna viitoare cand facem a3a inseminare..
Astept de la voi un raspuns, sa ma linistesc :-ss
Merci.
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Feb 13, 2018 5:14 pm

Maria Anastasia scrie:Buna tuturor!

Am facut sapt trecuta din nou analiza pt rezerva ovariana. E peste 3!! Adica inainte de stimulari a fost 2.3. Analiza era in ziua ovulatiei facuta. Are importanta asta? Acelasi laborator acum imi calculeaza 3.22. In ziua a12-a.
Oare...e bine? In mesajele trecute eram speriata ca imi va scadea valoarea dupa stimulari. Si la mine a crescut :))

Cine se pricepe? Nu as merge la medic numai pt asta..Dar nici nu mai am rabdare pana luna viitoare cand facem a3a inseminare..
Astept de la voi un raspuns, sa ma linistesc :-ss
Merci.

Hey, e fff buna valoarea si nu ai absolut niciun motiv sa mergi la medic pe motivul asta! Poate doar sa mergi sa te felicite pt o valoare beton!
Asa cum am mai scris, valoarea amh nu e musai sa scada dupa stimulari, ba chiar creste. S-a scris destul de detaliat la un moment dat pe forumul FIV in Romania despre asta, in esenta ideea e ca stimularile ar creste nr foliculilor care altminteri s-ar pierde... Deci, stai linistita si da-i inainte!
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

Oanaa3

Mesajde Oanaa3 » Sâm Feb 17, 2018 9:19 am

Buna fetelor. Citesc si eu acest forum de ceva vreme si mi-am facut curaj sa scriu despre mine. In oct 2017 am facut o IA cu ovitrelle pt declansare si ulterior sustinere dupa o sapt iar apoi dupa aprox 5 zile am facut o beta la synevo care a iesit 25.4 repetata dupa 3 zile a iesit 4.3. credeti ca s-a implantat ceva, a fost sarcina. Sincer eu nu m-am gandit care ar fi putut fi ci ca a fost un fals pozitiv influentat de injectiile facute, efecte de care am citit pe prospectul medicamentului.
Multumesc

Mellymel

Mesajde Mellymel » Sâm Feb 17, 2018 12:20 pm

Oanaa3 scrie:Buna fetelor. Citesc si eu acest forum de ceva vreme si mi-am facut curaj sa scriu despre mine. In oct 2017 am facut o IA cu ovitrelle pt declansare si ulterior sustinere dupa o sapt iar apoi dupa aprox 5 zile am facut o beta la synevo care a iesit 25.4 repetata dupa 3 zile a iesit 4.3. credeti ca s-a implantat ceva, a fost sarcina. Sincer eu nu m-am gandit care ar fi putut fi ci ca a fost un fals pozitiv influentat de injectiile facute, efecte de care am citit pe prospectul medicamentului.
Multumesc

Stiu ca ai fost nerabdatoare, dar trebuia sa astepti cel putin 10 zile dupa iA. Ovitrelle influenteaza beta cam 10 zile de la administrare si poate da un fals pozitiv. Cel mai bine e sa faci din ziua 12 incolo, ideal ar fi sa faci beta in ziua 14. Eu cred ca ai avut un fals pozitiv din cauza injectiei cu Ovitrelle.

Sa nu fii dezamagita, se mai intampla :ymhug:
Eu: 36; El:41
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8 :(
Sper sa pot sa-mi tin si eu copilasul in brate cat mai curand :ymdaydream:

Oanaa3

Mesajde Oanaa3 » Dum Feb 18, 2018 11:31 am

Multumesc mult Mellymel pt raspuns. stiu ca trebuia sa ma astept cateva zile dar nu am mai putut de curiozitate :-ss si facusem si un test barza zilele acelea si se pozitivase si acela [parerau]

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Feb 20, 2018 12:40 pm

Oanaa3 scrie:Multumesc mult Mellymel pt raspuns. stiu ca trebuia sa ma astept cateva zile dar nu am mai putut de curiozitate :-ss si facusem si un test barza zilele acelea si se pozitivase si acela [parerau]

Din pacate, pe declansarile cu Ovitrelle niciun test de sarcina (din urina sau din sange) nu este relevant mai devreme de 10 zile de la administrare. Ovitrelle contine hcg si deci clar da rezultate fals pozitive. Asa ca, oricat de chinuitor e, nu trebuie facute teste mai repede de 10 zile pentru ca nu sunt relevante. Hai, capul sus, stiu ca e greu si dureros ca acele teste pozitive sa se dovedeasca a fi fost doar o iluzie de data asta, dar trebuie sa mergi inainte! [crossfingers]

silvia84

Mesajde silvia84 » Mar Feb 20, 2018 3:22 pm

Buna, fetelor

Am o intrebare pentru cele care au folosit clostylbegit pana acum. Ce doza v-a prescris medicul?
Eu sunt la al-2 lea medic acum. Primul imi prescria 2 cp/zi, timp de 7 zile, din a 2-a zi a CM. Acum, al 2lea medic, mi-a prescris 1 cp/zi, timp de 5 zile, din a 3-a zi a CM.
Luna aceasta, respectiv vineri :D , voi face a doua procedura de IA, dar ma bazez pe doar un folicul... Pe viitor, daca nu va reusi aceasta IA - sa speram ca da :), imi va prescrie si menopur.

Multumesc!
Eu 33, el 34
Eu ovare micropolichistice, el spermatozoizi 2-7% forme tipice.
IA 1 - 28.12.2017, Euromaterna Constanta, nereusit
IA 2 - 23.02.2018, Euromaterna Constanta, nereusit

dianamonica

Mesajde dianamonica » Mar Feb 20, 2018 3:40 pm

silvia84 scrie:Buna, fetelor

Am o intrebare pentru cele care au folosit clostylbegit pana acum. Ce doza v-a prescris medicul?
Eu sunt la al-2 lea medic acum. Primul imi prescria 2 cp/zi, timp de 7 zile, din a 2-a zi a CM. Acum, al 2lea medic, mi-a prescris 1 cp/zi, timp de 5 zile, din a 3-a zi a CM.
Luna aceasta, respectiv vineri :D , voi face a doua procedura de IA, dar ma bazez pe doar un folicul... Pe viitor, daca nu va reusi aceasta IA - sa speram ca da :), imi va prescrie si menopur.

Multumesc!

In octombrie am primit si eu 1 pastila pe zi, din ziua a5a, pana in ziua a10-a. La mine nu a facut bine deloc acest tratament: endometrul era tare subtire, sub 0.5 cm (ceea ce pt mine nu e normal pt ca pe cicluri naturale ma apropii sau chiar depasesc 1 cm grosime). Foliculii mi s-au atrofiat..chiar daca mi-a dat si Menopur atunci, cred ca din ziua a8a, tot nu am reusit sa facem inseminarea si a fost o perioada cu dereglari (a trebuit sa iau progesteron, eram in ziua 40 si nu aparuse menstruatia).
Ti-am expus intamplarea mea, dar nu te speria, nu inseamna ca esti si tu in aceeasi situatie. O cunostinta a ramas insarcinata dupa Closty pe cale naturala (dupa ce incercase vreo 2 luni cu inseminari si se hotarase ea sa faca o pauza..luna de pauza s-a dovedit cu noroc).
Iti tin pumnii pt inseminare. Sa revii cu vesti bune.
Imbratisari!

simona_baby

Mesajde simona_baby » Mar Feb 20, 2018 3:56 pm

Buna

este cineva care a facut IUI, declansare cu Ovitrelle? cat de repede se poate face testul de sarcina? pentru ca nu am rabdare deloc 14 zile... [barza6]

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Feb 20, 2018 4:06 pm

simona_baby scrie:Buna

este cineva care a facut IUI, declansare cu Ovitrelle? cat de repede se poate face testul de sarcina? pentru ca nu am rabdare deloc 14 zile... [barza6]

NU mai devreme de 10 zile! altfel risti sa ai rezultat fals pozitiv si nu te ajuta cu nimic.

simona_baby

Mesajde simona_baby » Mar Feb 20, 2018 4:13 pm

jurnaldefiv scrie:

NU mai devreme de 10 zile! altfel risti sa ai rezultat fals pozitiv si nu te ajuta cu nimic.

Am inteles...dar se poate ca dupa cele 10 zile sa iasa deja pozitiv si sa fie sarcina? sau musai sa astept 14 zile. S-a mai pozitivat la cineva mai repede de data cand ar fi trebuit sa vina urmatorul ciclu?

Mellymel

Mesajde Mellymel » Mar Feb 20, 2018 6:00 pm

simona_baby scrie:
jurnaldefiv scrie:

Am inteles...dar se poate ca dupa cele 10 zile sa iasa deja pozitiv si sa fie sarcina? sau musai sa astept 14 zile. S-a mai pozitivat la cineva mai repede de data cand ar fi trebuit sa vina urmatorul ciclu?

Uite, iti dau exemplul meu: inseminare cu ovitrelle pe ciclu natural. Am asteptat 14 zile ca sa nu zic ca iese pozitiv din cauza injectiei cu ovitrelle. A iesit in ziua 14 beta peste 5, un amarat de 11,5. Eu zic ca daca tot nu mai poti de nerabdare sa faci in ziua 12, nu mai repede. De ce iti zic asta: daca faceam beta mai repede precis iesea negativ si nu mai stiam ca s-a prins IA. Deci daca te grabesti o sa te tot gandesti daca e bebe sau nu si oricum o sa repeti in ziua 14 si pe urma peste 3 zile. Fii cuminte si ai rabdare. Succes!
Eu: 36; El:41
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8 :(
Sper sa pot sa-mi tin si eu copilasul in brate cat mai curand :ymdaydream:

simona_baby

Mesajde simona_baby » Mar Feb 20, 2018 10:23 pm

Mellymel scrie:
simona_baby scrie:
jurnaldefiv scrie:

Uite, iti dau exemplul meu: inseminare cu ovitrelle pe ciclu natural. Am asteptat 14 zile ca sa nu zic ca iese pozitiv din cauza injectiei cu ovitrelle. A iesit in ziua 14 beta peste 5, un amarat de 11,5. Eu zic ca daca tot nu mai poti de nerabdare sa faci in ziua 12, nu mai repede. De ce iti zic asta: daca faceam beta mai repede precis iesea negativ si nu mai stiam ca s-a prins IA. Deci daca te grabesti o sa te tot gandesti daca e bebe sau nu si oricum o sa repeti in ziua 14 si pe urma peste 3 zile. Fii cuminte si ai rabdare. Succes!

Multumesc!

dianamonica

Mesajde dianamonica » Mie Feb 21, 2018 8:43 am

Buna ziua,
Vreau sa intreb cum interpretez urmatoarele analize?
Ma gandesc ca nu e bine ceva, din moment ce sunt incadrate in chenar...:(
Asadar, mutatia protrombonica factorul II- detectie: pozitiv. Interval de referinta: negativ. Genotipare: genotip heterozigot. Clar ca ceva nu e bine...

MutatiaC 677T genotip heterozigot. Interval de referinta: negativ

Ma panichez deja...tremur toata... :((

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Feb 21, 2018 8:50 am

dianamonica scrie:Buna ziua,
Asadar, mutatia protrombonica factorul II- detectie: pozitiv. Interval de referinta: negativ. Genotipare: genotip heterozigot. Clar ca ceva nu e bine...

Diana, nu e cazul de panica. Ai doar niste mutatii de trombofilie. La analizele astea, din cate stiu nu exista ceva "bun" sau "rau". Sunt niste mutatii pe care le ai sau nu. Desigur ca referinta este sa NU existe, insa si daca sunt in chenar adica exista mutatii, NU e niciun necaz!
Trebuie doar sa mergi cu ele la un hematolog si sa iti spuna daca pe sarcina e nevoie de anticoagulant (mai puternic decat Aspenter - adica Inohep, Clexane, de-astea pe baza de heparina).
Si mie mi-a iesit MTHFR atat mutatia C cat si A heterozigote ambele.
E cea mai mica problema a ta, crede-ma.

dianamonica

Mesajde dianamonica » Mie Feb 21, 2018 11:37 am

jurnaldefiv scrie:
dianamonica scrie:Buna ziua,

Diana, nu e cazul de panica. Ai doar niste mutatii de trombofilie. La analizele astea, din cate stiu nu exista ceva "bun" sau "rau". Sunt niste mutatii pe care le ai sau nu. Desigur ca referinta este sa NU existe, insa si daca sunt in chenar adica exista mutatii, NU e niciun necaz!
Trebuie doar sa mergi cu ele la un hematolog si sa iti spuna daca pe sarcina e nevoie de anticoagulant (mai puternic decat Aspenter - adica Inohep, Clexane, de-astea pe baza de heparina).
Si mie mi-a iesit MTHFR atat mutatia C cat si A heterozigote ambele.
E cea mai mica problema a ta, crede-ma.

Mi-a raspuns medicul. A zis ca e o usoara mutatie pt care trebuie sa iau acid folic si aspenter pana la urmatoarea inseminare si dupa imi va prescrie injectii. Banuiesc ca asa ai primit si tu. Si in cazul acesta e si Mellymel.

Iti multumesc mult pt incurajari. :ymhug:
Imi dau seama ca mai bine stiu. Macar asa avem cum sa luam masuri sa preintampinam alte esecuri. Parca m-am mai linistit. I-am scris si medicului de familie sa imi recomande un hematolog bun. Voi vb si cu Mellymel, sa vad daca ea a reusit sa ajunga la dna dr. Nicorici, parca.
Sper sa se rezolve cat mai repede si sa raspunda bine la tratamente organismul meu.

Imbratisari!

bobobbogdana

analize hormonale interpretare rezultat

Mesajde bobobbogdana » Mie Feb 21, 2018 6:15 pm

Buna ziua!Numele meu este Nicoleta, am 26 de ani si ne dorim un bebe.
In noiembrie 2016 am avut o sarcina care s-a oprit din evolutie la 7 saptamani, sarcina obtinuta dupa 7 luni de contact sexual neprotejat.
Dupa ce am pierdut sarcina, am avut o perioada de 3 luni in care nu am avut contact neprotejat, dar iata ca a trecut 1 an de cand incercam iar sa facem un bebe si niciun rezultat, drept urmare am decis sa facem analizele hormonale specifice.
Mentionez ca am ovare micropolichistice pentru care iau tratament cu MYO SUN
Imi poate spune va rog, cineva cum se interpreteaza urmatoarele analize? Ajung la medic abia pe 7 martie :
ESTRADIOL <20
FSH 6.28
TESTOSTERON 23.0
ANTI-TPO <10.0
FT4 1.22
T3 1.70
TSH 2.609
LH 4.56
rh negativ
Asteptam sa iasa AMH si spermograma si spermocultura
multumesc!

AlinaConstantin

Mesajde AlinaConstantin » Dum Feb 25, 2018 4:00 pm

Buna fetelor, dupa o inseminare artificiala la care sa obtinut o sarcina dupa cat timp sa vazut embrionul la voi? Am 6 saptamani si sunt suspecta de sarcina fara embrion. Este cineva care a trecut prin asta?

Înapoi la “PROCEDURI”