Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
simona_baby

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde simona_baby » Dum Feb 25, 2018 4:41 pm

AlinaConstantin scrie:Buna fetelor, dupa o inseminare artificiala la care sa obtinut o sarcina dupa cat timp sa vazut embrionul la voi? Am 6 saptamani si sunt suspecta de sarcina fara embrion. Este cineva care a trecut prin asta?

Da...o vei elimina natural sau cu pastile, depinde cum te va sfatui doctorul

se numeste sarcina cu ou clar...

AlinaConstantin

Mesajde AlinaConstantin » Dum Feb 25, 2018 5:10 pm

Sunt foarte trista m am agatat de toate variantele, am sperat sa vad embrionasul.

simona_baby

Mesajde simona_baby » Dum Feb 25, 2018 5:13 pm

AlinaConstantin scrie:Sunt foarte trista m am agatat de toate variantele, am sperat sa vad embrionasul.

Te cred, dar priveste partea buna. S-a prins, nu?
Inseamna ca data viitoare va fi cu succes

AlinaConstantin

Mesajde AlinaConstantin » Dum Feb 25, 2018 5:18 pm

Cum a fost la tine imi poti povesti?

simona_baby

Mesajde simona_baby » Dum Feb 25, 2018 5:40 pm

AlinaConstantin scrie:Cum a fost la tine imi poti povesti?

inseminare, declansare cu ovitrelle

cand m-am dus sa ascult inimioara, era gol saculetul

sarcina fara embrion

mi-a venit ciclu si am eliminat

pana la urmatoarea IUI trebuie sa faci pauza vreo 3 luni

AlinaConstantin

Mesajde AlinaConstantin » Dum Feb 25, 2018 5:42 pm

Multumesc, acum ai un bebe?

simona_baby

Mesajde simona_baby » Dum Feb 25, 2018 5:45 pm

AlinaConstantin scrie:Multumesc, acum ai un bebe?

nu inca

o sa facem curand IUI

AlinaConstantin

Mesajde AlinaConstantin » Dum Feb 25, 2018 7:23 pm

Iti multumesc, sa ne dea Dumnezeu sanatate si un bebe la amandoua.

simona_baby

Mesajde simona_baby » Dum Feb 25, 2018 8:29 pm

AlinaConstantin scrie:Iti multumesc, sa ne dea Dumnezeu sanatate si un bebe la amandoua.

Doamne-ajuta

simona_baby

Mesajde simona_baby » Dum Feb 25, 2018 8:29 pm

AlinaConstantin scrie:Iti multumesc, sa ne dea Dumnezeu sanatate si un bebe la amandoua.

Doamne-ajuta

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Dum Feb 25, 2018 10:54 pm

AlinaConstantin scrie:Buna fetelor, dupa o inseminare artificiala la care sa obtinut o sarcina dupa cat timp sa vazut embrionul la voi? Am 6 saptamani si sunt suspecta de sarcina fara embrion. Este cineva care a trecut prin asta?

Hey, Alina unii embrioni se vad mai tarziu!!!
Citeste pe topicul FIV in Romania, s-a scris chiar recent despre sarcini cu embrioni care se vad abia la 8-10 saptamani si cu activitate cardiaca!!
Nu trage concluzii despre eliminat sarcina inainte sa fii sigura! Cum au fost calculate cele 6 saptamani? Ai avut ovulatie declansata sau monitorizata natural? Ai testat beta?? Cum e in evolutie?
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2, 3 Mar-Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip cuplu.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

AlinaConstantin

Mesajde AlinaConstantin » Lun Feb 26, 2018 12:01 am

Bhcg in 12 02 - 10 600
Bhcg in 23 .02 - 16 100
Am facut inseminare artificiala in data de 9 ianuarie , in 23 februarie am facut ecograf intravaginal si sa vazut sacul gol fara embrion.
Maine 26.02 repet bhcg ul si mai astept.
Ovulatia a fost declansata, am facut Ovitrelle.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Feb 27, 2018 12:31 pm

AlinaConstantin scrie:Bhcg in 12 02 - 10 600
Bhcg in 23 .02 - 16 100
Am facut inseminare artificiala in data de 9 ianuarie , in 23 februarie am facut ecograf intravaginal si sa vazut sacul gol fara embrion.
Maine 26.02 repet bhcg ul si mai astept.
Ovulatia a fost declansata, am facut Ovitrelle.

Alina cum e beta?
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Sâm Mar 03, 2018 8:28 pm

Vaaaiiii...tot in weekenduri o patesc!
Trebuia sa-mi vina ciclul de 1 martie. Nu a venit. Nu am nici semne ca ar veni. Adica, de obicei, apare acel spotting enervant care imi distruge sperantele. Luna asta in ziua 22 am simtit ca imi pusca ovarele, asa ma durea toata zona. Am zis ca e prea repede sa vina. Pana seara, nu m-a mai durut nimic. In ziua 25 am avut o usoara urma maroniu deschis pe lenjerie crem, aproape ca nu se vedea. Tot nimic. Ieri l-am pus pe sotul "la respect" de nebuna...l-am certat aiurea, ca pe un copil, apoi tot eu m-am suparat :((
Activitate am avut luna asta intensa de tot..din ziua a9a pana in a16-a..tot la 2-3.zile.
In dimineata asta am facut un sure check. Am vazut cea mai palida linie de test posibila. Dar era, pt ca stiu cum e sa nu se vada nimic-nimic..atatia ani..nu a fost nici urma de linie roz la partea de test.
Astazi se vedea liniuta roz doar daca tineam testul la lumina intensa. Sotul zice ca imi fac sperante desarte...ca iar ma voi demoraliza...ca pe net uite, apar liniile mai pronuntate. Degeaba i-am aratat forumuri..erau numai pareri si nimeni nu revenea sa spuna ca era intradevar insarcinata. Doar povesti, ca si x a patit asa ca si la y a fost asa...
Sunt ataat de contrariata!
Mi-am luat inca 2 teste: unul Barza ultrasensibil ce detecteaza sarcina inainte cu 5 zile de menstruatie. Si unul Trussa care for all..dimineata le fac pe amandoua.
Oare da Sure Check rateuri?? Sa nu fiu insarcinata? Sau e prea mica sarcina ca sa fie mai roz linia de test???
Simt ca ma apasa ceva jos, la burtica, aproape de "zona triunghiului", mi-a fost somn toata ziua si ma frecam la ochi involuntar, ca un copil..si mai si merg mult la baie, dar asta pt ca simt ca mi-e sete si astazi rdcunosc ca am baut mai multa apa. Si imi trebuie multa ciocolata!!
Cineva imi poate spune ceva? Ca pana miercuri cand ajung sa fac test de sange... :-ss
Am luat-o razna? Vad culori si liniute inexistente?? @-)
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:

anannya2012

Mesajde anannya2012 » Dum Mar 04, 2018 2:46 pm

Eu zic esti insarcinata daca a aparut si a doua liniuta chiar daca mai pal. Felicitari!
Eu 33,sotul 35. (azoospermie)
22aug-prima IUI-reusit(OminiClinic,Iasi,Dl.Dr.Bors)
2sep-HCG TOTAL -Ser: 50.7 mUI/ml [premom]
Imagine
Imagine

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Mar 05, 2018 2:35 pm

Maria Anastasia scrie:Vaaaiiii...tot in weekenduri o patesc!
Trebuia sa-mi vina ciclul de 1 martie. Nu a venit. Nu am nici semne ca ar veni. Adica, de obicei, apare acel spotting enervant care imi distruge sperantele. Luna asta in ziua 22 am simtit ca imi pusca ovarele, asa ma durea toata zona. Am zis ca e prea repede sa vina. Pana seara, nu m-a mai durut nimic. In ziua 25 am avut o usoara urma maroniu deschis pe lenjerie crem, aproape ca nu se vedea. Tot nimic. Ieri l-am pus pe sotul "la respect" de nebuna...l-am certat aiurea, ca pe un copil, apoi tot eu m-am suparat :((
Activitate am avut luna asta intensa de tot..din ziua a9a pana in a16-a..tot la 2-3.zile.
In dimineata asta am facut un sure check. Am vazut cea mai palida linie de test posibila. Dar era, pt ca stiu cum e sa nu se vada nimic-nimic..atatia ani..nu a fost nici urma de linie roz la partea de test.
Astazi se vedea liniuta roz doar daca tineam testul la lumina intensa. Sotul zice ca imi fac sperante desarte...ca iar ma voi demoraliza...ca pe net uite, apar liniile mai pronuntate. Degeaba i-am aratat forumuri..erau numai pareri si nimeni nu revenea sa spuna ca era intradevar insarcinata. Doar povesti, ca si x a patit asa ca si la y a fost asa...
Mi-am luat inca 2 teste: unul Barza ultrasensibil ce detecteaza sarcina inainte cu 5 zile de menstruatie. Si unul Trussa care for all..dimineata le fac pe amandoua.
Oare da Sure Check rateuri?? Sa nu fiu insarcinata? Sau e prea mica sarcina ca sa fie mai roz linia de test???
Simt ca ma apasa ceva jos, la burtica, aproape de "zona triunghiului", mi-a fost somn toata ziua si ma frecam la ochi involuntar, ca un copil..si mai si merg mult la baie, dar asta pt ca simt ca mi-e sete si astazi rdcunosc ca am baut mai multa apa. Si imi trebuie multa ciocolata!!
Cineva imi poate spune ceva? Ca pana miercuri cand ajung sa fac test de sange... :-ss

Maria, iti doresc sa fie de bine! [bfp] In general nu prea exista teste fals pozitive, si cum zici si tu, stim cu toate prea bine cum arata un test negativ pentru ca atunci cand se vede si cea mai pala umbra, sa nu ne dam seama.
Foarte important este sa fi citit testul in timpul indicat, nu mai tarziu (adica nu dupa jumatate de ora, o ora sau mai multe ore....). Doar asa ar mai fi fost posibil sa fie inselatoare linia de test, e o fata pe FIV in Romania, Georgiana Mihai care a facut un test, l-a lasat si s-a mai uitat la el dupa cateva ore si aparuse o urma de liniuta.
Banuiesc ca nu e cazul si ca te-ai uitat la test exact cand trebuie. Daca poti, pune o poza si aici.
Ai mai facut ieri teste? cum au iesit? de Barza ultrasensibil nici macar nu cred ca mai e cazul, tie ti-a intarziat 4 zile deci daca ala detecteaza cu 5 zile inainte de menstruatie, clar trebuie sa iasa ceva.
Si da, e posibil ca in stadiile foarte incipiente ale sarcinii (tu ai avea cam 10 zile de la implantare) evident liniuta roz a testului sa nu fie deloc intensa....
Ce sa zic, iti doresc sa fie sarcina! [bfp]

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Lun Mar 05, 2018 3:09 pm

jurnaldefiv scrie:
Maria Anastasia scrie:Vaaaiiii...tot in weekenduri o patesc!

Maria, iti doresc sa fie de bine! [bfp] In general nu prea exista teste fals pozitive, si cum zici si tu, stim cu toate prea bine cum arata un test negativ pentru ca atunci cand se vede si cea mai pala umbra, sa nu ne dam seama.
Foarte important este sa fi citit testul in timpul indicat, nu mai tarziu (adica nu dupa jumatate de ora, o ora sau mai multe ore....). Doar asa ar mai fi fost posibil sa fie inselatoare linia de test, e o fata pe FIV in Romania, Georgiana Mihai care a facut un test, l-a lasat si s-a mai uitat la el dupa cateva ore si aparuse o urma de liniuta.
Banuiesc ca nu e cazul si ca te-ai uitat la test exact cand trebuie. Daca poti, pune o poza si aici.
Ai mai facut ieri teste? cum au iesit? de Barza ultrasensibil nici macar nu cred ca mai e cazul, tie ti-a intarziat 4 zile deci daca ala detecteaza cu 5 zile inainte de menstruatie, clar trebuie sa iasa ceva.
Si da, e posibil ca in stadiile foarte incipiente ale sarcinii (tu ai avea cam 10 zile de la implantare) evident liniuta roz a testului sa nu fie deloc intensa....
Ce sa zic, iti doresc sa fie sarcina! [bfp]

Am facut si ieri cele 2 teste si au iesit mai clar pozitive.Nu la fel de colorate ca liniile de control, daaar se vedeau fara sa merg la geam, ca si sambata dimineata.
Asa ca in aceasta dimineata am fost prima la Synevo. A iesit beta de 84.86. La interval de referinta 9.5 - 750 pt sapt.4 de sarcina.
Valoare mediana data de ei: 141, parca. Nu e nici macar la mediana. Oare e de bine? Nu e prea mititica valoarea?? :-S Teoretic, de la ultima menstruatie, am 4 sapt si 4 zile.
Vaaaiiii...trebuie sa raman pozitiva. Si calma, mai ales. Sa merg oare si la gine sapt asta? E prea repede?

Jurnaldefiv, am vazut in semnatura ca ai inceput stimularea. Doamne ajuta sa fie bine de data asta! Iti tin pumnii [crossfingers] %%-
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:

dianamonica

Mesajde dianamonica » Lun Mar 05, 2018 3:16 pm

dianamonica scrie:
jurnaldefiv scrie:
dianamonica scrie:Buna ziua,
Vreau sa intreb cum interpretez urmatoarele analize?
Ma gandesc ca nu e bine ceva, din moment ce sunt incadrate in chenar...:(
Asadar, mutatia protrombonica factorul II- detectie: pozitiv. Interval de referinta: negativ. Genotipare: genotip heterozigot. Clar ca ceva nu e bine...

MutatiaC 677T genotip heterozigot. Interval de referinta: negativ

Ma panichez deja...tremur toata... :((

Diana, nu e cazul de panica. Ai doar niste mutatii de trombofilie. La analizele astea, din cate stiu nu exista ceva "bun" sau "rau". Sunt niste mutatii pe care le ai sau nu. Desigur ca referinta este sa NU existe, insa si daca sunt in chenar adica exista mutatii, NU e niciun necaz!
Trebuie doar sa mergi cu ele la un hematolog si sa iti spuna daca pe sarcina e nevoie de anticoagulant (mai puternic decat Aspenter - adica Inohep, Clexane, de-astea pe baza de heparina).
Si mie mi-a iesit MTHFR atat mutatia C cat si A heterozigote ambele.
E cea mai mica problema a ta, crede-ma.

Mi-a raspuns medicul. A zis ca e o usoara mutatie pt care trebuie sa iau acid folic si aspenter pana la urmatoarea inseminare si dupa imi va prescrie injectii. Banuiesc ca asa ai primit si tu. Si in cazul acesta e si Mellymel.

Iti multumesc mult pt incurajari. :ymhug:
Imi dau seama ca mai bine stiu. Macar asa avem cum sa luam masuri sa preintampinam alte esecuri. Parca m-am mai linistit. I-am scris si medicului de familie sa imi recomande un hematolog bun. Voi vb si cu Mellymel, sa vad daca ea a reusit sa ajunga la dna dr. Nicorici, parca.
Sper sa se rezolve cat mai repede si sa raspunda bine la tratamente organismul meu.

Imbratisari!

Buna ziua tuturor!
Am primit sapt trecuta rezultatul de la Synevo pt homocisteina. Am valoarea 7.88. Nu e un rezultat incercuit, ca limita era <12. Acum trebuie sa vad ce imi va zice maine medicul hematolog, daca in aceste conditii mai suplimentez acidul folic pt mutatia factorului II si in ce cantitati. Chiar m-am linistit vazand ca valoarea nu era incadrata.

Va doresc sa aveti o primavara minunata, numai cu teste [bfp]
Imbratisari tuturor!
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Mar 05, 2018 3:20 pm

Maria Anastasia scrie:Am facut si ieri cele 2 teste si au iesit mai clar pozitive.Nu la fel de colorate ca liniile de control, daaar se vedeau fara sa merg la geam, ca si sambata dimineata.
Asa ca in aceasta dimineata am fost prima la Synevo. A iesit beta de 84.86. La interval de referinta 9.5 - 750 pt sapt.4 de sarcina.
Valoare mediana data de ei: 141, parca. Nu e nici macar la mediana. Oare e de bine? Nu e prea mititica valoarea?? :-S Teoretic, de la ultima menstruatie, am 4 sapt si 4 zile.
Vaaaiiii...trebuie sa raman pozitiva. Si calma, mai ales. Sa merg oare si la gine sapt asta? E prea repede?

Jurnaldefiv, am vazut in semnatura ca ai inceput stimularea. Doamne ajuta sa fie bine de data asta! Iti tin pumnii [crossfingers] %%-

Draguta, esti insarcinata, felicitari!!!
Pe o procedura RUAM cam tot acum ai fi facut primul beta oricum, rezultatul e bun si pozitiv! nu mai gandi in mediane si alte nebunii; alea sunt doar statistica, tu esti TU! Fiind o sarcina aparuta natural, ai absolut toate toate sansele ca totul sa fie in sfarsit BINE!
La ginecolog nu ai de ce sa mergi acum - cel putin nu pentru eco, e prea repede, prea devreme, nu are ce sa vada la ecograf, samburelul abia are 2 saptamani de viata. Cam in doua saptamani asa, cred ca poti merge la medic ca sa ai ce vedea la ecograf - macar saculetul si vezicula vitelina, daca nu si activitate cardiaca (stiu ca apare pe la 5 saptamani dar nu stiu daca varsta gestationala efectiva sau varsta sarcinii calculata de la ultima menstruatie - nu am apucat sa ajung pana acolo dar ma rog in fiecare secunda in fiecare zi :YMPRAY: :ymdaydream: ).
Poti merge la medic sa spui ca ai un test beta pozitiv (eu asta as face), iar daca este cazul si considera necesar, avand in vedere ca este o sarcina atat de asteptata, doctorul iti poate da sa faci ceva analize de sange (progesteron poate), si eventual sa iti dea ceva vitamine de-acum. Posibil sa iti dea sa repeti si beta poimaine, sa vada dinamica. Dau daca nu iti da doctorul dar vrei tu sa fii linistita, poti reface tu beta miercuri, ca sa fii sigura ca se dubleaza fata de valoarea de azi, deci ca lucrurile sunt pe fagasul bun.
Felicitari inca o data!
Multumesc mult pentru urari; da, sunt ziua 4 de stimulare... ne rugam mai intens de-acum.
Ultima oară modificat Lun Mar 05, 2018 3:25 pm de către jurnaldefiv, modificat 1 dată în total.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Mar 05, 2018 3:22 pm

dianamonica scrie:Buna ziua tuturor!
Am primit sapt trecuta rezultatul de la Synevo pt homocisteina. Am valoarea 7.88. Nu e un rezultat incercuit, ca limita era <12. Acum trebuie sa vad ce imi va zice maine medicul hematolog, daca in aceste conditii mai suplimentez acidul folic pt mutatia factorului II si in ce cantitati. Chiar m-am linistit vazand ca valoarea nu era incadrata.

Va doresc sa aveti o primavara minunata, numai cu teste [bfp]
Imbratisari tuturor!

E foarte bine Dianamonica, intr-adevar, trebuie sa fie mai mica de 12. Eu am 8.8.
Vezi ce zice hematologul dar macar ti-ai mai luat de-o grija cu homocisteina, e ok! [crossfingers] [crossfingers]

Înapoi la “PROCEDURI”