Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Maria Anastasia

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde Maria Anastasia » Lun Mar 05, 2018 6:47 pm

jurnaldefiv scrie:
Maria Anastasia scrie:Am facut si ieri cele 2 teste si au iesit mai clar pozitive.Nu la fel de colorate ca liniile de control, daaar se vedeau fara sa merg la geam, ca si sambata dimineata.
Asa ca in aceasta dimineata am fost prima la Synevo. A iesit beta de 84.86. La interval de referinta 9.5 - 750 pt sapt.4 de sarcina.
Valoare mediana data de ei: 141, parca. Nu e nici macar la mediana. Oare e de bine? Nu e prea mititica valoarea?? :-S Teoretic, de la ultima menstruatie, am 4 sapt si 4 zile.
Vaaaiiii...trebuie sa raman pozitiva. Si calma, mai ales. Sa merg oare si la gine sapt asta? E prea repede?

Jurnaldefiv, am vazut in semnatura ca ai inceput stimularea. Doamne ajuta sa fie bine de data asta! Iti tin pumnii [crossfingers] %%-

Draguta, esti insarcinata, felicitari!!!
Pe o procedura RUAM cam tot acum ai fi facut primul beta oricum, rezultatul e bun si pozitiv! nu mai gandi in mediane si alte nebunii; alea sunt doar statistica, tu esti TU! Fiind o sarcina aparuta natural, ai absolut toate toate sansele ca totul sa fie in sfarsit BINE!
La ginecolog nu ai de ce sa mergi acum - cel putin nu pentru eco, e prea repede, prea devreme, nu are ce sa vada la ecograf, samburelul abia are 2 saptamani de viata. Cam in doua saptamani asa, cred ca poti merge la medic ca sa ai ce vedea la ecograf - macar saculetul si vezicula vitelina, daca nu si activitate cardiaca (stiu ca apare pe la 5 saptamani dar nu stiu daca varsta gestationala efectiva sau varsta sarcinii calculata de la ultima menstruatie - nu am apucat sa ajung pana acolo dar ma rog in fiecare secunda in fiecare zi :YMPRAY: :ymdaydream: ).
Poti merge la medic sa spui ca ai un test beta pozitiv (eu asta as face), iar daca este cazul si considera necesar, avand in vedere ca este o sarcina atat de asteptata, doctorul iti poate da sa faci ceva analize de sange (progesteron poate), si eventual sa iti dea ceva vitamine de-acum. Posibil sa iti dea sa repeti si beta poimaine, sa vada dinamica. Dau daca nu iti da doctorul dar vrei tu sa fii linistita, poti reface tu beta miercuri, ca sa fii sigura ca se dubleaza fata de valoarea de azi, deci ca lucrurile sunt pe fagasul bun.
Felicitari inca o data!
Multumesc mult pentru urari; da, sunt ziua 4 de stimulare... ne rugam mai intens de-acum.

Multumesc mult pt tot!!!
Tin pumnii si pt tine.
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:

Mellymel

Mesajde Mellymel » Mar Mar 06, 2018 5:05 pm

Buna fetelor.
Revin cu o intrebare. Sa nu radeti de mine dar oricat am cautat pe net nu m-am lamurit pe deplin.
Am fost in ziua 12 a cm la control si am aflat cu surprindere ca deja ovulasem de curand ( in mod normal ar trebui sa ovulez intre zilele 15-17).
Am ciclu neregulat intre 28 si 32 de zile.
Cand trebuie sa-mi vina ciclul? Daca am ovulat in ziua 11 sau dimineata zilei 12, acum fiind in ziua 26, nu trebuia sa-mi vina ciclul?
Ovulatia nu e la mijlocul ciclului?
Eu: 36; El:41
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8 :(
Sper sa pot sa-mi tin si eu copilasul in brate cat mai curand :ymdaydream:

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Mar 07, 2018 12:02 pm

Mellymel scrie:Buna fetelor.
Revin cu o intrebare. Sa nu radeti de mine dar oricat am cautat pe net nu m-am lamurit pe deplin.
Am fost in ziua 12 a cm la control si am aflat cu surprindere ca deja ovulasem de curand ( in mod normal ar trebui sa ovulez intre zilele 15-17).
Cand trebuie sa-mi vina ciclul? Daca am ovulat in ziua 11 sau dimineata zilei 12, acum fiind in ziua 26, nu trebuia sa-mi vina ciclul?

Buna.
Ovulatia e la mijlocul ciclului pe un ciclu de 28 de zile. Daca ciclul e mai lung sau mai scurt, regula nu mai e neaparat valabila. Lungimea ciclului e data defapt de nr de zile la care ovulezi, iar numarul de zile de la ovulatie la urmatoarea menstruatie e fix - 14 zile. Cu alte cuvinte nr de zile de la debutul menstruatiei la ovulatie nu e fix, dar de la ovulatie la urmatoarea menstra da; daca ovulezi mai devreme de 14 zile ciclul va fi unul mai scurt, daca ovulezi mai tarziu, ciclul va fi unul mai lung.
Deci daca ai ovulat in ziua 12, atunci da, in mod normal in ziua 26-27 ar trebui sa iti vina ciclul. Daca e de ex. o ovulatie tarzie, in ziua 18 de ex., atunci ciclul ar trebui sa vina cam in ziua 32-33.
Si eu tot asa sunt, cu cicluri neregulate.
Cum stii ca ai ovulat in z11-12? ai urmarit cu teste sau eco?
[floare]
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2, 3 Mar-Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip cuplu.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Siera103

Mesajde Siera103 » Joi Mar 08, 2018 10:24 pm

Buna fetelor , sunt foarte foarte noua pe acest form si am o intrebare la care sper din toata inima sa imi răspundeți sincer deoarece ma ingrijiareza maxim , sunt in ziua 8 de la ET si pana acum 2 -3 zile avem toate simptomele de femeie însărcinată adică sani foarte sensibili tari si durerosi , nevoie inexplicabila de mâncare, mergem la baie de 10 ori pe zi , imi era somn toata ziua chiar dacă ma trezeam la 1 iar de 2 zile toate acestea au dispărut, e semn de rau ???? Pe 10 merg sa fac testul beta ! Va rog ajutati-ma! [parerau] :-ss

Mellymel

Mesajde Mellymel » Joi Mar 08, 2018 11:31 pm

jurnaldefiv scrie:
Mellymel scrie:Buna fetelor.

Buna.
Ovulatia e la mijlocul ciclului pe un ciclu de 28 de zile. Daca ciclul e mai lung sau mai scurt, regula nu mai e neaparat valabila. Lungimea ciclului e data defapt de nr de zile la care ovulezi, iar numarul de zile de la ovulatie la urmatoarea menstruatie e fix - 14 zile. Cu alte cuvinte nr de zile de la debutul menstruatiei la ovulatie nu e fix, dar de la ovulatie la urmatoarea menstra da; daca ovulezi mai devreme de 14 zile ciclul va fi unul mai scurt, daca ovulezi mai tarziu, ciclul va fi unul mai lung.
Deci daca ai ovulat in ziua 12, atunci da, in mod normal in ziua 26-27 ar trebui sa iti vina ciclul. Daca e de ex. o ovulatie tarzie, in ziua 18 de ex., atunci ciclul ar trebui sa vina cam in ziua 32-33.
Si eu tot asa sunt, cu cicluri neregulate.
Cum stii ca ai ovulat in z11-12? ai urmarit cu teste sau eco?
[floare]

Ai avut dreptate. Ciclul a aparut in ziua 26. Ma dispera!!! O data am 32 de zile si apoi 25!!! Nu am cum sa monitorizez nenorocita asta de ovulatie pentr ca testele sunt mult prea vagi si e atat de nasol sa tot merg la eco...
Stiu ca am ovulat in ziua 11 sau 12 pentru ca am facut eco in vederea stabilirii inceputului ovulatiei pt a incerca natural.
Din pacate nu a fost sa fie. Acum astept inca vreo 2 saptamani pentru rezultatele setului 2 de analize pt trombofilie: pai si altele. Pe urma, daca totul e ok mai facem o IA. Doamne ajuta :ymsigh:
Incercam din 2014.
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.

Merry1

Mesajde Merry1 » Mie Mar 14, 2018 3:09 pm

Buna fetelor. Sunt noua pe acest forum. Sunt diacnosticata cu ovare polichistice. Asadar sufar de infertilitate. Spermograma sotului e ok. Luna trecuta am urmat un tratament cu ovaleap. Pe 6.03.am fost la ultima monitorizare avand un folicul pe ovarul stang de 20mm. Mi sa dat ovitrell. L am facut seara. Ieri de dimi am facut un test de sarcina. A iesit usor pozitiv. Am fost la recoltat hcg. Fiind valoarea 7.5. Ce credeti?e bebe?sau valoarea e datorata tratamentului?
Va multumesc frumos :|

Claudia1907

Mesajde Claudia1907 » Dum Apr 01, 2018 12:07 am

Buna fetelor
La începutul lunii am avut histerosalpinografia. Se pare e ca e totul in regula. Am ovare micropolichistice, iar la următorul cm urmează sa incep din nou stimularea ovariana.
Problema e ca nu îmi vine cm. Nu e o intârziere mare, de doua zile. De vreo 5 luni încoace îmi vine fix la 32 zile. Am mai avut 2 stimulări cu rezultata + injecție ovitrelle in zile diferite ale cm, si mi-a venit fix la 32 zile. Luna asta nu am luat nimic. Am făcut doar radiografia cu anestezie totala.
Problema mea e ca am înțepături la ovare. Ceea ce nu am avut pana acum.
Poate fise la histerosalpinografie, înțepăturile si întârzierea cm?
Mulțumesc.
Eu : 26 ani, El : 32 ani
El : normospermie
Eu : ovare micropolichistice, fara ovulatie, trompe permeabile
Incercam din 2015
nov 2017 : Stimulare cu clomifen - fara rezultat
dec 2017 : Stimulare cu clomifen + menopur - un folicul + injectie ovitrelle - fara rezultat
ian 2018 : Stimulare cu clomifen + menopur - 4 foliculi + injectie ovitrelle - fara rezultat

Doamne ajuta sa avem si noi o minune in viata.

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Mar Apr 03, 2018 3:34 pm

Am scris pe forumul dedicat Clexane...vreau sa intreb si aici, poate stiti careva: dupa cat timp de la oprirea tratamentului cu Clexane pot face niste analize pt trombofilie? Am doar pt factorul V si II si pt MTHFR. Mai vreau PAI 1 si factorul XIII. A pierdut o sarcina...8 sapt de amenoree si embrionul era doar de 5sapt si 5 zile...poate ca si trombofilia a fost o cauza. Vreau sa mai caut..As face si cariotipul genetic.
Am crezut ca doare ca nu raman...nici vb. E sfasietor sa ti se spuna sa opresti tratamentul si sa astepti avortul menstrual..si apoi toata suferinta...durerea fizica deja nu mai conteaza...ajungi sa tragi apa dupa o lupta de 3 ani..tragi apa dupa visul tau,dupa copilul tau..
Va rog sa imi raspundeti daca stiti. E Saptamana Mare, stiu ca toata lumea e ocupata, dar va rog.. :((
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:

Mellymel

Mesajde Mellymel » Mar Apr 03, 2018 6:59 pm

Maria Anastasia scrie:Am scris pe forumul dedicat Clexane...vreau sa intreb si aici, poate stiti careva: dupa cat timp de la oprirea tratamentului cu Clexane pot face niste analize pt trombofilie? Am doar pt factorul V si II si pt MTHFR. Mai vreau PAI 1 si factorul XIII. A pierdut o sarcina...8 sapt de amenoree si embrionul era doar de 5sapt si 5 zile...poate ca si trombofilia a fost o cauza. Vreau sa mai caut..As face si cariotipul genetic.
Am crezut ca doare ca nu raman...nici vb. E sfasietor sa ti se spuna sa opresti tratamentul si sa astepti avortul menstrual..si apoi toata suferinta...durerea fizica deja nu mai conteaza...ajungi sa tragi apa dupa o lupta de 3 ani..tragi apa dupa visul tau,dupa copilul tau..
Va rog sa imi raspundeti daca stiti. E Saptamana Mare, stiu ca toata lumea e ocupata, dar va rog.. :((

Imi pare tare rau... stiu exact prin ce treci. Eu am ramas dupa 4 ani de incercari in urma IA 2 dar dupa ce initial beta hcg a aratat sarcina, am dat-o afara la ciclu in ciuda injectiilor si tuturor medicamentelor. Eu am trombofilie si am vrut si eu sa mai fac investigatii. Dr hematolog la care am fost mi-a dat imediat sa fac analize. Nu ar trebui sa influenteze analizele faptul ca ai luat Clexane. Ai zis ca ai intrerupt, deci eu zic sa vorbesti cu un hematolog care sa-ti spuna ce analoze sa faci cat mai repede, pt ca poate iti da un pachet mai complex de care nu stii, plus ca apoi trebuie interpretate.
Iti urez multa putere si fie ca Sarbatorile sa-ti aduca surpriza mult visata! [crossfingers]
Incercam din 2014.

Mellymel

Mesajde Mellymel » Joi Apr 05, 2018 7:50 pm

Fete dragi,ce ziceti e bebe sau nu?
Tocmai am facut testul pt ca zice ca se poate face in orice moment al zilei.
Am ciclu neregulat. Luna trecuta l-am avut 25 de zile dar am avut in trecut si 32. Acum sunt in ziua 31 si am zis sa-l fac pt ca aveam niste intepaturi acute in ovare care durau doar secunde. Mi-e si usor greata desi e seara. Ma rog deja bat campii.
Aici e poza. S-a colorat in 20 secunde.

Ce ziceti?
Fişiere ataşate
2018-04-05 20.49.41.jpg
2018-04-05 20.49.41.jpg (91.29 KiB) Vizualizat de 378 ori
Incercam din 2014.

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Joi Apr 05, 2018 8:35 pm

Mellymel scrie:Fete dragi,ce ziceti e bebe sau nu?
Am ciclu neregulat. Luna trecuta l-am avut 25 de zile dar am avut in trecut si 32. Acum sunt in ziua 31 si am zis sa-l fac pt ca aveam niste intepaturi acute in ovare care durau doar secunde. Mi-e si usor greata desi e seara. Ma rog deja bat campii.

Ce ziceti?

[barza6] ce cadou frumos ai primit de sarbatori!!! Felicitari! [floare]
Al meu nu a fost asa de bine conturat testul si totusi, a fost bebe. [heart]
Deci se poate!!! [great]

Mellymel

Mesajde Mellymel » Joi Apr 05, 2018 8:46 pm

Maria Anastasia scrie:

Ce ziceti?

Deci se poate!!! [great]

Vai Doamne da! Nu indraznesc sa ma bucur inca. Am avut un avort menstrual dupa o iA reusita nu stiu din e cauza, poate trombofilia. Ce fac acum diferit e ca iau aspenter zilnic. Sper sa creasca in continuare.
Sa nu te lasi, eu nu am ramas ani de zile, am o iA nereusita, o IA reusita in ianuarie dar cu avort menstrual si uite ca acum am ramas natural. Mama saraca a tinut postul pentru mine. Se pare ca a functionat.
Paste linistit si nu te lasa pe tanjeala! Avortul menstrual nu trebuie sa te puna pe pauza pentru ca nu e chiuretaj. Pune-te pe treaba pentru ca poate e cu noroc!
%%- [crossfingers] :ymhug:
Incercam din 2014.

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Vin Apr 06, 2018 10:44 am

Mellymel scrie:
Maria Anastasia scrie:

Ce ziceti?

Deci se poate!!! [great]

Vai Doamne da! Nu indraznesc sa ma bucur inca. Am avut un avort menstrual dupa o iA reusita nu stiu din e cauza, poate trombofilia. Ce fac acum diferit e ca iau aspenter zilnic. Sper sa creasca in continuare.
Sa nu te lasi, eu nu am ramas ani de zile, am o iA nereusita, o IA reusita in ianuarie dar cu avort menstrual si uite ca acum am ramas natural. Mama saraca a tinut postul pentru mine. Se pare ca a functionat.
Paste linistit si nu te lasa pe tanjeala! Avortul menstrual nu trebuie sa te puna pe pauza pentru ca nu e chiuretaj. Pune-te pe treaba pentru ca poate e cu noroc!
%%- [crossfingers] :ymhug:

Multumesc pt incurajari! Si la mine a fost natural la o luna dupa o inseminare nereusita, din pacate. Si testul a devenit pozitiv dupa fix 3 ani de incercari si tratamente. Mie dr ginecolog mi-a dat mai multe analize pt trombofilie, merg dupa sarbatori. A zis ca data viitoare cand raman sa o anunt din prima sa si incep Clexanul. Vb si tu dupa sarbatori cu dr tau, nu risca nimic. Acum sunt bine fizic si avem unda verde de saptamanile viitoare. Apropo de post, la mine mama si soacra l-au tinut, eu doar miercurea si vinerea. Face bine.
Sa ne tii la curent! Doamne ajuta sa ai bebe sanatos si tu sa treci usor peste lunile de sarcina [heart] [crossfingers]
Sarbatori frumoase!

dianamonica

Mesajde dianamonica » Vin Apr 06, 2018 4:50 pm

Ce ziceti?

[heart] eu zic ca vei deveni mamica si sunt foarte foarte bucuroasa pt tine!
[feed]
Cum am vazut postarile abia azi, am si eu speranta ca se va intampla si la noi natural, pana sa ajungem la proceduri mai complexe. Sarbatori binecuvantate, Mellymel! Trage aer in piept, esti la inceputul unui drum tare lung si cred, tare frumos @};-
:ymhug:
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

Mellymel

Mesajde Mellymel » Vin Apr 06, 2018 6:31 pm

dianamonica scrie:

Ce ziceti?

[heart] eu zic ca vei deveni mamica si sunt foarte foarte bucuroasa pt tine!
[feed]
Cum am vazut postarile abia azi, am si eu speranta ca se va intampla si la noi natural, pana sa ajungem la proceduri mai complexe. Sarbatori binecuvantate, Mellymel! Trage aer in piept, esti la inceputul unui drum tare lung si cred, tare frumos @};-
:ymhug:

Multumesc mult draga Dianamonica!!!
Inca nu vreau sa ma bucur prea tare, mai ales dupa experienta trecuta. Dimineata am mers sa fac beta dar era inchis peste tot. Acum astept pana miercuri si voi face beta sa vad daca nr e destul de mare pentru un gandacel sanatos. Am niste dureri prin burta de zici ca-mi baga cineva un cutit, dar dispar repede.

Vai, iti doresc sa vina barza si la tine, treaba ei cum, natural sau cu IA, numai sa vina!
Eu deja ma gandeam sa sun la Mures pentru IA dupa cm, doar ca nu a venit. Deci nu se stie ce ne rezerva viitorul si destinul. Sa fii curajoasa si sa mergi inainte!
Iti urez sa ai un Paste fericit si luminat, si sa zboare barza spre tine primavara asta!
:ymhug: :-*
Incercam din 2014.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Apr 12, 2018 11:18 am

Ce ziceti?

Heeey, Mellymel, felicitari!!! Doamne ce bucurie imensa ti s-a daruit! Nu mai intrasem demult pe topicul asta si cand am vazut poza.... wow!
Ai facut beta?
Felicitari, sarcina usoara si bebe sanatos!
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2, 3 Mar-Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip cuplu.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Mellymel

Mesajde Mellymel » Sâm Apr 14, 2018 7:14 pm

jurnaldefiv scrie:

Ce ziceti?

Heeey, Mellymel, felicitari!!! Doamne ce bucurie imensa ti s-a daruit! Nu mai intrasem demult pe topicul asta si cand am vazut poza.... wow!
Ai facut beta?
Felicitari, sarcina usoara si bebe sanatos!

Draga Jurnal de Fiv,

Nu imi vine sa cred ca am un grauncior in burtica ;))
Am facut beta dupa cateva zile si era 4817. Dupa 3 zile ( acum vineri) era 8559. Am trecut de mijlocul saptamanii 6 de sarcina dar doctorul mi-a zis sa vin la ecograf peste 2 saptamani pentru ca sarcina e mica de tot si nu se vede decat o pata mica si neagra.
Mi-e cam teama pentru ca am citit ca ar trebui sa se vada ceva in saptamana 6. Desi incerc sa nu ma gandesc, imi apar in gand tot felul de ganduri care ma sperie.
Dar sa lasam astea!
Ce vreau eu de fapt sa spun e ca miracole exista!
Mie nici prin cap nu mi-ar fi putut trece ca o sa raman gravida acum.
Fetelor, sa aveti incredere si sa nu va dati batute!
Uite ca eu de 4 ani incerc din greu si am reusit. Si voi o sa reusiti. Ca e natural, ia sau fiv e prea putin important. Important e sa aveti o inimioara in burtica!
Eu va imbratisez pe toate si va trimit praf de bebe! [majoreta] [crossfingers]
Incercam din 2014.

dianamonica

Mesajde dianamonica » Mar Apr 17, 2018 3:20 pm

Buna ziua tuturor!
Am primit azi noile rezultate legate de profilul trombofilie ereditara:
PAI-1 4G/5G pozitiv genotip heterozigot
Factorul XIII Val34Leu pozitiv genotip heterozigot
Fibrinogen -455 G>A pozitiv genotip homozigot.

Aveam din ianuarie rezultatele pt factorul V Leiden-negativ,
Factorul II genotip heterozigot
Gena MTHFR C667T genotip heterozigot
Gena MTHFR A1928C negativ

Cam multe mutatiile astea, nu? Oare e cineva care sa fi obtinut sarcina si sa aiba bebe cu acest profil? Orice incurajare m-ar ajuta...

Multumesc!!!
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 24, 2018 9:27 am

Stire despre confruntarea cu infertilitatea in Romania, la jurnalul de seara al prestigioasei televiziuni franco-germane ARTE. Cea mai importanta mediatizare internationala de pana acum a cauzei luptei pentru un copil, cu participarea voluntarilor SOS Infertilitatea.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Oanaoana

Mesajde Oanaoana » Lun Mai 07, 2018 1:16 pm

Buna tuturor ... in data de 3 05 am facut inseminare la tg mures :x .. am dureri de ovare si balonare este normal ???multumesc :)
Asa greu trece timpul pana la beta :-ss :-ss :-ss
Eu 28 perfect sanatoasa. El 31 azoospermie
Fiv 1 cu 4 embrioni in 2017 la sibiu polisano cu donor
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...
Iui in 3.05 2018 la tg mures astept rez :-ss negativ
Fiv 2 tg mures cu donor...... 11 embrionii de ziua 3
Et 1 2 embrionii in 28.06.2018.. astept rezultatul :YMPRAY:
Beta 2.23... beta 5.5... beta 17... beta 98... beta 201...in scadere 67 :((........ beta 6.2......
Et 2 : in data de 15 .09 2018. ... 2 embrioni de ziua 3 Doamne ajuta :-ss

Înapoi la “PROCEDURI”