Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
simona_baby

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde simona_baby » Mie Iun 27, 2018 9:20 pm

Sarcina prinsa natural intr-o vacanta relaxanta
amh 0.7
Incercam de 2 ani
2 IUI nereusite din care una cu sac gol

Primăvara

Mesajde Primăvara » Mie Iun 27, 2018 9:46 pm

Felicitări Simona baby
Când e sa vina bb,vine indiferent de amh mic,tiroida mare,și multe alte investigații
Pe mine mă cam dor sânii,cred că mi vn cm

Primăvara

Mesajde Primăvara » Mie Iul 04, 2018 3:30 pm

Buna fetelor
Mi a venit cm ieri
Am o întrebare: se poate sa nu se fi prins pt că am avut endometru mic?5,5,dar Dr nu mi a dat nimic pt a l îngroșa un pic,
Sau tiroida un pic cam mare ,5si cv
Sau vârstă :D

kiki

Mesajde kiki » Mar Iul 24, 2018 12:29 pm

Buna fetelor, viitoare mămici și nu numai!
Sunt așa emoționată ;) ... sunt noua aici și as vrea sa împărtășesc cu voi ultima mea experiența legată de inseminare intra-uterina făcută in data de 04.07.2018.
După inseminare, am continuat 12 zile cu UROGESTAN 100 mg (conform prescriptiei dr.), la 10 zile, pe 14.07 au apărut in secretie niște firicele rozalii care au continuat pana in 17.07, modificandu-și doar culoarea in maroniu, nu și cantitatea. Maine se fac 3 săptămâni de la inseminare și 5 zile de întârziere a CM, in mod normal ar fi trebuit sa fac testul bhcg, dar îmi este așa frica, deși nu ar trebui sa fiu mai curajoasa la 39 ani. Oare sa se fi produs minunea mult așteptata?! [barza3]
Va mulțumesc ca v-ați făcut timp și pentru mine!
P.S.: Sa curgă discuțiile!!!

kiki

Mesajde kiki » Mar Iul 24, 2018 1:37 pm

kiki scrie:Buna fetelor, viitoare mămici și nu numai!
Sunt așa emoționată ;) ... sunt noua aici și as vrea sa împărtășesc cu voi ultima mea experiența legată de inseminare intra-uterina făcută in data de 04.07.2018.
După inseminare, am continuat 12 zile cu UTROGESTAN 100 mg (conform prescriptiei dr.), la 10 zile, pe 14.07 au apărut in secretie niște firicele rozalii care au continuat pana in 17.07, modificandu-și doar culoarea in maroniu, nu și cantitatea. Maine se fac 3 săptămâni de la inseminare și 5 zile de întârziere a CM, in mod normal ar fi trebuit sa fac testul bhcg, dar îmi este așa frica, deși nu ar trebui sa fiu mai curajoasa la 39 ani. Oare sa se fi produs minunea mult așteptata?! [barza3]

Iuliav

Mesajde Iuliav » Mar Iul 24, 2018 8:41 pm

Buna fetelor,

In speranta ca a mai avut cineva un caz asemanator si a gasit rezolvare va scriu:

Cm ul meu in ultimul an jum a fost la 27-33 zile.(primele 3 zile destul d abundent..absorbant si/sau ob gros..apoi 3 zile protect slip - cam asa vine de cand ma stiu)

Facand teste, cm venea la 10 zile de ziua ovulatiei.
Doctorul a zis ca e ok. Mi-a prescris si 3 luni duphaston/utrogestan si am luat (anul trecut), dar nimic.

In ultimile 3 luni am luat Profecund.

Luna trecuta au fost CM 6 zile numai de protect slip..pt ca mai mult nu a fost nevoie..cm 28 zile. Oare sa fi fost sarcina biochimica? ( am citit ca la fetele care scriau asa se manifesta)

Luna aceasta am fost marti la doctor Z17 si se vedea corpul galben si lama d lichid..a zis ca tocmai am ovulat..iar la 4 zile dupa vine cm (in z21). Nu am avut CM la 21 de zile de cand ma stiu. Ce sa inteleg? Eu ma gandesc ca e vreo dereglare hormonala, desi analizele din martie au fost ok.

Multumesc frumos!

Sper din tot sufletul sa va aud pe cat mai multe dintre voi ca ati reusit!

Zicea cineva ca sotul a urmat tratament si a ajuns la normospermie. Aveti sfaturi pentru astenospermie (mobilitate scazuta) si adn fragmentat 48%?
Eu 31, Sotul 35 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm - ar trebui sa scape de vreo 15 kg sa fie la greutate normala - a inceput regim). Consult urolog Columna - a zis sa incercam IUI 4, ca nu e asa mare problema Testul halosperm si spermograma.

Consult Giulesti si Sanador, cand au vazut analizele sotului au zis FIV direct.

Urmeaza FIV

Iuliav

Mesajde Iuliav » Mar Iul 24, 2018 8:50 pm

kiki scrie:Buna fetelor, viitoare mămici și nu numai!
După inseminare, am continuat 12 zile cu UROGESTAN 100 mg (conform prescriptiei dr.), la 10 zile, pe 14.07 au apărut in secretie niște firicele rozalii care au continuat pana in 17.07, modificandu-și doar culoarea in maroniu, nu și cantitatea. Maine se fac 3 săptămâni de la inseminare și 5 zile de întârziere a CM, in mod normal ar fi trebuit sa fac testul bhcg, dar îmi este așa frica, deși nu ar trebui sa fiu mai curajoasa la 39 ani. Oare sa se fi produs minunea mult așteptata?! [barza3]

Cred ca ar trebui sa faci un test de sarcina, in felul acesta poti afla mai repede si poate iti recomanda doctora analize/ pastile!

Sansele sa fie bebe sunt mari.
Stiu ca ai emotii si poate ai facut multe teste, dar e mai bine sa stii decat sa stai cu emotii in suspans!
Succes! [bfp]

- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm - ar trebui sa scape de vreo 15 kg sa fie la greutate normala - a inceput regim). Consult urolog Columna - a zis sa incercam IUI 4, ca nu e asa mare problema Testul halosperm si spermograma.

Urmeaza FIV

kiki

Mesajde kiki » Mar Iul 24, 2018 9:05 pm

Bunaaaa!
Am făcut testul acum pe seara și au ieșit cele 2 liniuțe perfect de intense [bfp] , nu ma mai puteam opri din :(( . Mâine dimineața dau fuguta la laborator pt analiza la sânge deoarece ii musai sa-mi anunț ginecoloaga, endocrinoloaga și hematoloaga. Sper din suflet sa nu fie alarma falsa ^:)^ .
Mulțumesc ca v-ați făcut timp și pentru mine! Doamne ajuta, bafta tuturor!

kiki

Mesajde kiki » Mie Iul 25, 2018 6:02 pm

Buna fetelor,
Suntem așa de fericiti!!! :) :) Testul făcut de dimineața Beta HCG confirma sarcina cu valoare de 2644,85 mUI/mL.
Doamne ajuta și bafta tuturor!

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Mie Iul 25, 2018 8:57 pm

kiki scrie:Buna fetelor,
Suntem așa de fericiti!!! :) :) Testul făcut de dimineața Beta HCG confirma sarcina cu valoare de 2644,85 mUI/mL.

Felicitari! :ymapplause: Sa decurga totul bine si sa fiti sanatosi, tu si bebe! Unde ai facut inseminarea? E prima facuta?
[floare]
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Mie Iul 25, 2018 9:11 pm

Oare ma puteti ajuta cu clinici unde poate face profilul genetic pt mine si sot? Asta inainte sa mai suferim si alte pierderi si sa mai ducem alte lupte... In ce consta aceasta analiza, mai precis si cat e de sigura?
In aprilie am pierdut o sarcina si acum in iulie am ramas din nou insarcinata natural, dar ceva s-a intamplat pentru ca mi-a eliminat-o corpul din nou, suuuper repede de data asta. Stiu ca suna aiurea si poate ma credeti paranoica, dar am avut aceleasi simptome ca in februarie la prima sarcina. Oricat de mult mi-as fi dorit, in mai si iunie nu am avut aceleasi stari. Deci stiu sigur, pt ca a aparut si sangerarea de implantare, testul de sarcina a fost f vag pozitiv, dar intr-o duminica dimineata dupa o durere foarte acuta am eliminat un cheag mai marisor. Intreaga sangerare, care a durat si mai mult cu 2 zile, a fost plina cu cheaguri-anormal pt mine. Asta e sarcina chimica?
Pana sa ne gandim la FIV, macar sa stim daca nu e in regula ceva cu noi..sa schimbam radical macazul.
Orice parere/sfat/denumire de laborator sau clinica imi e de ajutor...
Multumesc.
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:

kiki

Mesajde kiki » Joi Iul 26, 2018 8:42 am

Mulțumesc frumos, MARIA ANASTASIA!
Sa o luam punctual:
1. Niciodată, dar niciodată sa nu îți pierzi speranța ... și încrederea in Dumnezeu, vorbesc din experiența;
2. Eu îmi doresc de când ma știu copii, ii iubesc, ador..., dar nu a fost sa fie pana acum; am pierdut câteva sarcini pana acum, ultima in urma cu 4 ani, iar de atunci nu am mai rămas însărcinată;
3. Văzând ca timpul trece și minunea nu mai apare, m-am hotărât sa merg să fac investigării la o clinica de reproducere umană asistata din TIMIȘOARA (nu sunt sigura dacă ii pot da numele);
4. După discuția cu dna dr (un înger pt mine) mi sa dat o lista cu o serie de analize (atât pr mine cât și pt soț) pe care sa le fac, de la grupa sanguina, RH, HIV, teste hormonale, TORCH, spermograma, etc pana la profilul genetic;
5. In urma acestor analize, pe langa RH-ul negativ de care știam, mi-au mai apărut și ceva probleme endocrinologice (sindromul ovarelor polichistice) și o mică mutație genetica de trombofilie;
6. In urma unui RMN (cerut de dr. Endocrinolog) mi-a ieșit pe glanda hipofiza un prolactinom (o tumorica benignă) de 6 mm, care îmi “încurca” glanda tiroida, iar prolactina mea făcea își făcea de cap (valori mari peste limita normala);
7. In acest timp, pana la răspunsul RMN, m-am incapatanat și am făcut prima inseminare in 24.03.2017, care nu sa concretizat;
8. Dupa RMN am urmat si încă urmez tratament endocrinologic cu DOSTINEX (pe care nu îl mai iau din momentul in care mi se confirma sarcina) și EUTHYROX; iar pt trombofilie momentan iau ASPENTER și ACIFOL;

!!!NU LUAȚI NICIODATĂ MEDICAMENTE FĂRĂ PRESCRIPTIE MEDICALĂ, CHIAR DACĂ AȚI AUZIT CA UNORA LE-A FĂCUT BINE, DEOARECE FIECARE ORGANISM REACȚIONEAZĂ DIFERIT ȘI SE POT INTAMPLA ADEVĂRATE TRAGEDII!!!

9. Deja făcusem 39 ani și ma luase “capul” ca eu nu reușesc sa fac bebe; in 07.06.2018, fără stimulare ovariană, am făcut a 2-a inseminare și nimic;
10. In 04.07.2018, am făcut cea de a 3-a inseminare cu tratament hormonal injectabil in burtica și iată-mă aici...
Sâmbătă 28.07.2918, mergem la primul ecograf in rolul de mamica.

Iuliav

Mesajde Iuliav » Joi Iul 26, 2018 1:17 pm

kiki scrie:Mulțumesc frumos, MARIA ANASTASIA!
Sa o luam punctual:
1. Niciodată, dar niciodată sa nu îți pierzi speranța ... și încrederea in Dumnezeu, vorbesc din experiența;
2. Eu îmi doresc de când ma știu copii, ii iubesc, ador..., dar nu a fost sa fie pana acum; am pierdut câteva sarcini pana acum, ultima in urma cu 4 ani, iar de atunci nu am mai rămas însărcinată;
3. Văzând ca timpul trece și minunea nu mai apare, m-am hotărât sa merg să fac investigării la o clinica de reproducere umană asistata din TIMIȘOARA (nu sunt sigura dacă ii pot da numele);
4. După discuția cu dna dr (un înger pt mine) mi sa dat o lista cu o serie de analize (atât pr mine cât și pt soț) pe care sa le fac, de la grupa sanguina, RH, HIV, teste hormonale, TORCH, spermograma, etc pana la profilul genetic;
5. In urma acestor analize, pe langa RH-ul negativ de care știam, mi-au mai apărut și ceva probleme endocrinologice (sindromul ovarelor polichistice) și o mică mutație genetica de trombofilie;
6. In urma unui RMN (cerut de dr. Endocrinolog) mi-a ieșit pe glanda hipofiza un prolactinom (o tumorica benignă) de 6 mm, care îmi “încurca” glanda tiroida, iar prolactina mea făcea își făcea de cap (valori mari peste limita normala);
7. In acest timp, pana la răspunsul RMN, m-am incapatanat și am făcut prima inseminare in 24.03.2017, care nu sa concretizat;
8. Dupa RMN am urmat si încă urmez tratament endocrinologic cu DOSTINEX (pe care nu îl mai iau din momentul in care mi se confirma sarcina) și EUTHYROX; iar pt trombofilie momentan iau ASPENTER și ACIFOL;

!!!NU LUAȚI NICIODATĂ MEDICAMENTE FĂRĂ PRESCRIPTIE MEDICALĂ, CHIAR DACĂ AȚI AUZIT CA UNORA LE-A FĂCUT BINE, DEOARECE FIECARE ORGANISM REACȚIONEAZĂ DIFERIT ȘI SE POT INTAMPLA ADEVĂRATE TRAGEDII!!!

9. Deja făcusem 39 ani și ma luase “capul” ca eu nu reușesc sa fac bebe; in 07.06.2018, fără stimulare ovariană, am făcut a 2-a inseminare și nimic;
10. In 04.07.2018, am făcut cea de a 3-a inseminare cu tratament hormonal injectabil in burtica și iată-mă aici...
Sâmbătă 28.07.2918, mergem la primul ecograf in rolul de mamica.

Buna Kiki,

Iti doresc multa sanatate tie si micutului! Sa fie totul bine!
Multumim pentru impartasirea experientei si pentru ca ne dai sperante celor care inca asteptam Minunea!

Pentru cele care ati facut profilul genetic, ne puteti spune ce analize ati facut? Pe net gasesc mai multe variante. Exista cateva pe care le faci si daca nu ies bine faci altele?

O zi cu soare!

Urmeaza FIV

kiki

Mesajde kiki » Joi Iul 26, 2018 2:11 pm

Scumpă mea, Iuliav, îți mulțumesc din suflet pt urări! [flori]
Un laborator serios gen BIOCLINICA sau SYNEVO, știu ce înseamnă ca și analize un profil genetic. Într-adevăr dr. Hematolog nu a fost mulțumit 100% la vederea analizelor profilului genetic și mi-a mai suplimentat setul de analize cu: proteina C reactiva, proteina S, anticoagulant lupic și antitrombina III.
Părerea mea sinceră, este ca ar trebui sa faci investigații recomandate de specialiști. Eu eram disperata, eram cu ochii pe net toată ziua sa văd cine și ce mai postează... pana intr-o zi când am zis STOP, eu sunt diferită de x, y, z așa ca am început cu începutul după cum am povestit.
Drumul meu de la agonie la extaz, a fost destul de scurt, aproximativ din Ianuarie 2017 (de când am intrat pe usa clinicii) și pana prezent (având in vedere ca aproape 1 an am încercat doar pe cale naturală sa rămân însărcinată, din cauza problemei menționate anterior - prolactinom ).
Deci, fa-ți “analiza” pașilor pe care i-ai făcut pana acum și vezi dacă nu cumva te-ai abătut din drum (ma refer la medici, analize, etc).!Crezi ca eu reușeam dacă nu “dădeam” peste niște oameni profi? Îți răspund tot eu: NU!
Ești un om bun, te simt!

Larissa

Mesajde Larissa » Sâm Iul 28, 2018 11:30 pm

Buna tuturor, as vrea sa va intreb despre doamna dr. Oana Galan din Cluj Napoca. Daca a facut cinev inseminare artificiala la dansa si cum a fost. Daca e dureroasa procedura, daca a fost reusita?

Iammir

Mesajde Iammir » Mar Iul 31, 2018 4:46 pm

Buna. Sunt noua pe aici. Joi 26.7 am facut prima mea inseminare pe ciclu natural.am luat doar [medi] Myo sun plus inainte dar si acum dupa inseminare, doctora asta mi.a recomandat.
E normal dupa inseminare sa am stari de somn si întepaturi in partea stanga a ovarului( tot pe partea stanga am avut un folicul luni 23.7 de 18.3 mm iar unul pe partea dreapta de 13.6 mm) dar si dureri de mijloc? Iar de astăzi am inceput sa am o secretie alb laptoasa destul de abundenta.
Oare sunt semne premenstruale? :ymdaydream: De obocei nu am simptome premenstruale.

Am 28 de ani Amh 10.1 ,ovare micropolichistice, trompe permeabile si o sarcina pierduta 2015 din cauza unui polip uterin( extirpat Histeroscopie)
Sotul oligoastenoterazospermie severa,iar dupa operatia de varicocel normospermie.
Incercam sa avem un [carutb] din 2015.

Cristina001

Mesajde Cristina001 » Dum Aug 05, 2018 5:53 pm

Buna. Sunt Cristina și am 37 ani. Am doi copii din prima căsătorie. Am încercat de 1 an jumătate sa rămân însărcinată și ...nimic. Spermograma soțului era ....varza ( loligoastenoteratospermie). A luat profecund și după 3 lui spermograma s-a îmbunătățit (oligospermie). Acum urmează s-o repete. Ne-am gândit sa apelam la un medic de la Giulești pt un sfat, sa ne ajute cumva sa avem un bebe cât mai repede. Am citit despre inseminare artificiala, ar fii o varianta Ok pt noi. Un Dr bun la Giulești puteți sa îmi recomandați? Mulțumesc !

Iammir

Mesajde Iammir » Lun Aug 06, 2018 12:25 pm

Buna Cristina001. Iti recomand la Giulesti sa mergi la DR. Andreea Veliscu, insa dânsa face doar FIV, la Giulesti doar medici residenti fac inseminari artificiale. Însa doamna doctor iti poate recomanda daca sunteti pt Fiv sau IUI. Tot acolo am facut si eu inseminare.

Cristina001

Mesajde Cristina001 » Lun Aug 06, 2018 2:26 pm

Iammir scrie:Buna Cristina001. Iti recomand la Giulesti sa mergi la DR. Andreea Veliscu, insa dânsa face doar FIV, la Giulesti doar medici residenti fac inseminari artificiale. Însa doamna doctor iti poate recomanda daca sunteti pt Fiv sau IUI. Tot acolo am facut si eu inseminare.

Mulțumesc frumos! Un nr de tel sau cum pot sa iau legătura cu dumneaei pt o programare? Spui ca ai făcut inseminare, îmi poți spune cu ce Dr?

Iammir

Mesajde Iammir » Lun Aug 06, 2018 2:44 pm

021 3161273 intee orele 9:00-12:30 . Trebuie sa insisti pana iti raspunde.

Înapoi la “PROCEDURI”