Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Primăvara

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde Primăvara » Mar Oct 23, 2018 9:58 am

Buna fetelor [floare]
Jurnalutz,luna asta mi a venit cm la 30de zile
Azi încep sa iau Letrozole,
Am citit că și vit E,ar fi buna pt endometru,de când se începe și câte pastile ar trebui sa iau
Cred că n ar face rău dc iau împreună cu Letrozole
Rezultatul estradiolului trebuie dat în aceași zi in care FC analiza?
Va pupăcesc și să auzim de bine

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Oct 23, 2018 5:37 pm

Primăvara scrie:Buna fetelor [floare]
Jurnalutz,luna asta mi a venit cm la 30de zile
Azi încep sa iau Letrozole,
Am citit că și vit E,ar fi buna pt endometru,de când se începe și câte pastile ar trebui sa iau
Cred că n ar face rău dc iau împreună cu Letrozole
Rezultatul estradiolului trebuie dat în aceași zi in care FC analiza?
Va pupăcesc și să auzim de bine

Rezultatul estradiolui e bine sa fie dat in aceeasi zi in cazurile in care se monitorizeaza hormonal ovulatia.
Eu de ex pe ciclul natural pe care am incercat sa fac FET am dozat hormonii la 2 zile distanta, ca sa determinam exact momentul.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

Primăvara

Mesajde Primăvara » Lun Oct 29, 2018 5:48 pm

Ziua 9de cm
Endometru 9
Am trei foliculi pe ovarul drept de:17,5...15.....14,5
M a pus sa mi FC analiza la Lh,estradiol și progesteron
Estradiol:251
Lh4.69
Progesteron.0.4ng/ml
Ce ziceți?

evamaria81

Mesajde evamaria81 » Mie Oct 31, 2018 6:53 pm

Buna seara,sunt la inceput de drum in lupta cu infertilitatea,as avea si eu o serie se intrebari,este cineva aici care o obtinut o sarcina avand uter fibromatos??Momentan sunt in stadiul de stimulare ovariana cu Puregon fara inseminare ..urmand pe viitor sa fac si aceasta procedura..Eu am 36 ani ,ovulez normal ,trompe ok la Hsg facuta la Giulesti..Monitorizarile le fac la Gynera.

Primăvara

Mesajde Primăvara » Joi Noi 01, 2018 2:45 pm

Ieri am fost la inseminare
Am întâlnit i pe Dr Moisa in cabinetul de la fete (jos)unde se duc actele pt Fiv
Și i am arătat foaia in care erau scrise valorile foliculilor
M a întrebat vârsta și ce stimulare am avut,mi a zis că am răspuns bine pt vârsta mea,am găsit o în toane bune,am avut o impresie buna
După inseminare sosind acasă am văzut că era cv pe chilot,spotting puțin,i am dat msj Dr și mi a zis că nu este din uter e de la instrumente [jale!]
Mi a dat sa pun intravaginal 2pe zi ,Arefam
Și Doamne ajuta

Primăvara

Mesajde Primăvara » Joi Noi 01, 2018 2:50 pm

Am uitat sa vă întreb ceva
M a întrebat dc m a durut burta după ce am FC ovitrelul,trebuie să doară?
Am avut o durere sub coaste,dar nu cred că de la el

Primăvara

Mesajde Primăvara » Vin Noi 02, 2018 4:46 pm

Simosimo scrie:Buna fetelor! Sunt noua pe aici. Sa va spun pe scurt problema mea: 2014 HSG - rezultat trompe nepermeabile(la Giulești, realizat in cea mai mare fuga și eu super încordată și stresata)
2018 am reluat investigațiile foarte hotărâți sa facem bebe, histerosonografie cu rezultat : pasaj tubar stânga și dreapta. Deci ambele trompe permeabile
Hormonii in parametri ( având in vedere ca am un adenom hipofizar nesecretant), un pic inversat raportul fsh/lh
Ovulatia apare pe test dar totuși nu rămân.
Am fost prima data la Dr Lara Andronescu de la Regina Maria (ea mi-a făcut și histerosonografia) care mi-a propus stimulare ovariană cu Femara, din z2 a cm, timp de 5 zile și in a 5 a zi la ECO. Având in vedere paranoia mea cu adenomul hipofizar ( sa nu fie afectat in vreun fel) și după ce am citit despre substanța de baza, letrozol, am zis sa mai cer totuși o părere.
Am mers la alt medic Andoniu Cristinel, care mi-a recomandat Duphaston și apoi clostilbegyt împreuna cu myo-sun și profecund (pt mine și partener). A spus ca dacă in 2 luni nu am rezultate trecem pe Femara. Deci de ce am fugit nu am scăpat.
Ce m-a pus pe gânduri la el a fost ca nu m-a chemat la monitorizare pe perioada Duphaston+Clostilbegyt. Și stiu bine ca trebuie urmărit folilculul.
Acum mi-am făcut programare in sept la dr Andreas Vithoulkas la Medsana-Genesis, sa aud și a3-a părere. Nu stiu deloc ce ar fi mai bine.
Dacă aveți ceva sfaturi pt mine v-as fi recunoscătoare.

Aceasta Femara/Letrozole,ar face rău ?
Eu am FC stimulare cu Letrozole și am avut 3foliculi pe o dr

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Dec 31, 2018 9:18 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Mellymel

Mesajde Mellymel » Mie Ian 09, 2019 3:47 pm

La multi ani fericiti mamici si aspirante la stadiul de mamica! :ymhug:

Sa dea Domnul ca Noul An sa ne aduca la toate ce ne dorim cel mai mult! [gemeni] [crossfingers] %%-
Eu: 36; El:41
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8 :(
Decembrie 2018- sarcina obtinuta in mod natural - avort menstrual
Sper sa pot sa-mi tin si eu copilasul in brate cat mai curand :ymdaydream:

Mellymel

Mesajde Mellymel » Joi Ian 17, 2019 9:17 am

Buna fetelor.
Ma gandesc ca aici sunt o multime de femei cu experienta si poate imi raspunde cineva la intrebare:

Am descoperit ca eu raman gravida, dar sarcina e avortata menstrual. Pana acum am 3 sarcini pierdute de care stiu precis, dar sunt convinsa ca au mai fost 3.

Intrebarea mea este:

In cazul meu, merita sa ma gandesc la fiv? Ar fi un efort foarte mare financiar. Fiv nu este pentru femei ce nu pot obtine embrion natural?
Incercam din 2014.
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Ian 17, 2019 9:45 am

Mellymel scrie:Buna fetelor.
Ma gandesc ca aici sunt o multime de femei cu experienta si poate imi raspunde cineva la intrebare:
Am descoperit ca eu raman gravida, dar sarcina e avortata menstrual. Pana acum am 3 sarcini pierdute de care stiu precis, dar sunt convinsa ca au mai fost 3.
Intrebarea mea este:
In cazul meu, merita sa ma gandesc la fiv? Ar fi un efort foarte mare financiar. Fiv nu este pentru femei ce nu pot obtine embrion natural?

Buna Mellymel. FIV este intr-adevar pentru cupluri care nu pot concepe natural. Din ce spui, din punctul meu de vedere prioritatea ZERO este sa iti gasesti un medic foarte bun, care sa te investigheze complet-complet ca sa gasiti cauza pierderilor recurente de sarcina.
In general cauzele pot fi de doua tipuri la ce spui tu: genetice sau biologice (anatomice).
Parerea mea strict personala este ca ar trebui ca tu musai sa iti faci mutatiile de trombofilie (desi mai toate studiile spun ca trombofilia nu e cauza pierderii sarcinilor in saptamani mici ci mai degraba putin mai tarziu), vad in semnatura ta ca ai ceva mutatii pe MTHFR si PAI dar nu stiu ce ai facut in rest; aceste mutatii e putin probabil sa fie responsabile de pierderea sarcinilor insa trebuie vazute intr-un context. Doctora mea de ex nu prea "crede" in MTHFR sau PAI adica nu conteaza cum sunt, insa tot mi-a dat minimul de anticoagulant post ET si in sarcina (Aspirin sau Aspenter). Poate nu ar fi rau sa te vada un hematolog care sa compileze aceste informatii, si poate nu ar fi rau sa ai Clexane preventiv in preconceptie, sa te asiguri ca mai elimini o problema.
De asemenea, daca nu il aveti facut, ar trebui sa va faceti si cariotipul genetic de cuplu (adica amandoi). Asta ca sa elimini niste cauze majore. Nu sunt tocmai investigatii ne-costisitoare dar in comparatie cu stimulari sau FIV, sunt apa de ploaie (trombofiliile costa in jur de 1,000 RON iar cariotipul intre 700-900 pt amandoi - depinde unde-l faci).
Conteaza mult si calitatea ovocitelor tale si a spermatozoizilor lui, si pentru asta nu e exclus ca medicul sa va recomande medicamente care pot ajuta la capitolul asta.
Genetica poate fi o cauza a faptului ca nu reusesti sa pastrezi aceste sarcini. Statistic vorbind, aceasta este o cauza mai rara.
"Sanse" mai mari sunt sa fie cauza hormonala, adica de natura biologica/anatomica asa cum spuneam, si anume sa ai de exemplu deficit de progesteron, care este un hormon vital, esential in prinderea, pastrarea si fixarea unei sarcini. De aceea ar trebui, cred eu, sa investighezi serios cum stai din pdv hormonal in toate etapele ciclului: la inceput (z2-3), apoi inainte de ovulatie cand ar trebui sa inceapa sa creasca, apoi la aprox. o saptamana dupa ovulatie (in z21) cand teoretic se poduce implantarea si progesteronul trebuie sa fie si sa se mentina mare. Nu e exclus ca medicul sa iti chiar prescrie progesteron, sa incepi sa il iei de la ovulatie, ca sa fii sigura ca ai in corp doze suficiente pentru o eventuala sarcina.
Endometrul ti-e ok la ovulatie si dupa? in sensul de gros (suficient de~) si trilaminar? pentru ca si asta e vital pentru o sarcina, ca sa se prinda bine trebuie sa ai progesteronul bun fix atat cat trebui in fereastra de implantare (daca urmaresti cu teste ovulatia, teoretic cand ai testul pozitiv deci incepe sa se declanseze mecanismul ovulatiei, progesteronul ar trebui sa fie nu mai mare de 1-1.2), dar si endometrul sa fie receptiv si sa aiba structura corecta. Asta nu inseamna ca trebuie sa fie poza, sunt fete cu FIV care au sarcini prinse si pe endometru de 6-7 milimetri.
Dar toate astea trebuie investigate pas cu pas si in detaliu, asta e parerea mea. Pentru ca daca aici ceva nu e in regula, orice sarcina va avea probleme indiferent ca e naturala sau prin FIV.
Or, asa cum zici si tu, daca problema pare sa fie pastrarea sarcinilor si nu obtinerea lor, atunci nu ar trebui sa te repezi la FIV direct ci mai intai investigate cele de mai sus.
Odata acoperite astea iti doresc din suflet ca Dumnezeu sa va binecuvanteze cu o noua sansa si sa tii sarcina cu bine pana la capat. Mult mult noroc!
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

Mellymel

Mesajde Mellymel » Joi Ian 17, 2019 10:25 am

jurnaldefiv scrie:
Mellymel scrie:Buna fetelor.
Intrebarea mea este:

Buna Mellymel. FIV este intr-adevar pentru cupluri care nu pot concepe natural. Din ce spui, din punctul meu de vedere prioritatea ZERO este sa iti gasesti un medic foarte bun, care sa te investigheze complet-complet ca sa gasiti cauza pierderilor recurente de sarcina.
In general cauzele pot fi de doua tipuri la ce spui tu: genetice sau biologice (anatomice).
Parerea mea strict personala este ca ar trebui ca tu musai sa iti faci mutatiile de trombofilie (desi mai toate studiile spun ca trombofilia nu e cauza pierderii sarcinilor in saptamani mici ci mai degraba putin mai tarziu), vad in semnatura ta ca ai ceva mutatii pe MTHFR si PAI dar nu stiu ce ai facut in rest; aceste mutatii e putin probabil sa fie responsabile de pierderea sarcinilor insa trebuie vazute intr-un context. Doctora mea de ex nu prea "crede" in MTHFR sau PAI adica nu conteaza cum sunt, insa tot mi-a dat minimul de anticoagulant post ET si in sarcina (Aspirin sau Aspenter). Poate nu ar fi rau sa te vada un hematolog care sa compileze aceste informatii, si poate nu ar fi rau sa ai Clexane preventiv in preconceptie, sa te asiguri ca mai elimini o problema.
De asemenea, daca nu il aveti facut, ar trebui sa va faceti si cariotipul genetic de cuplu (adica amandoi). Asta ca sa elimini niste cauze majore. Nu sunt tocmai investigatii ne-costisitoare dar in comparatie cu stimulari sau FIV, sunt apa de ploaie (trombofiliile costa in jur de 1,000 RON iar cariotipul intre 700-900 pt amandoi - depinde unde-l faci).
Conteaza mult si calitatea ovocitelor tale si a spermatozoizilor lui, si pentru asta nu e exclus ca medicul sa va recomande medicamente care pot ajuta la capitolul asta.
Genetica poate fi o cauza a faptului ca nu reusesti sa pastrezi aceste sarcini. Statistic vorbind, aceasta este o cauza mai rara.
"Sanse" mai mari sunt sa fie cauza hormonala, adica de natura biologica/anatomica asa cum spuneam, si anume sa ai de exemplu deficit de progesteron, care este un hormon vital, esential in prinderea, pastrarea si fixarea unei sarcini. De aceea ar trebui, cred eu, sa investighezi serios cum stai din pdv hormonal in toate etapele ciclului: la inceput (z2-3), apoi inainte de ovulatie cand ar trebui sa inceapa sa creasca, apoi la aprox. o saptamana dupa ovulatie (in z21) cand teoretic se poduce implantarea si progesteronul trebuie sa fie si sa se mentina mare. Nu e exclus ca medicul sa iti chiar prescrie progesteron, sa incepi sa il iei de la ovulatie, ca sa fii sigura ca ai in corp doze suficiente pentru o eventuala sarcina.
Endometrul ti-e ok la ovulatie si dupa? in sensul de gros (suficient de~) si trilaminar? pentru ca si asta e vital pentru o sarcina, ca sa se prinda bine trebuie sa ai progesteronul bun fix atat cat trebui in fereastra de implantare (daca urmaresti cu teste ovulatia, teoretic cand ai testul pozitiv deci incepe sa se declanseze mecanismul ovulatiei, progesteronul ar trebui sa fie nu mai mare de 1-1.2), dar si endometrul sa fie receptiv si sa aiba structura corecta. Asta nu inseamna ca trebuie sa fie poza, sunt fete cu FIV care au sarcini prinse si pe endometru de 6-7 milimetri.
Dar toate astea trebuie investigate pas cu pas si in detaliu, asta e parerea mea. Pentru ca daca aici ceva nu e in regula, orice sarcina va avea probleme indiferent ca e naturala sau prin FIV.
Or, asa cum zici si tu, daca problema pare sa fie pastrarea sarcinilor si nu obtinerea lor, atunci nu ar trebui sa te repezi la FIV direct ci mai intai investigate cele de mai sus.
Odata acoperite astea iti doresc din suflet ca Dumnezeu sa va binecuvanteze cu o noua sansa si sa tii sarcina cu bine pana la capat. Mult mult noroc!

Multumesc mult mult de tot pentru raspunsul atat de prompt!
Nu ma asteptam sa-mi raspunzi atat de repede si mi ales atat de complex. ^:)^

Ai perfecta dreptate. Trebuie sa gasesc pe la Cj un doctor bun specializat pe infertilitate.
Analizelizele pentru trombofilie le am toate. Cum zici tu, hematologul a zis ca ce am eu nu trebuie sa dea avort.
Am pierdut o sarcina IA cu innohep facut de la inceput plus progesteron, a doua naturala pierduta la 8 saptamani cu aspenter in preconceptie si Innohep doza marita, iar acum iar aspenter in fiecare zi. Se pare ca de cand iau aspenter raman gravida dar nu pastrez sarcina. Sarcina pe care o pierd acum sau am pierdut-o deja azi-noapte de-abia am descoperit-o de 2 zile cu test de sarcina. Am fost fericita vreo 4 ore si apoi a inceput sangerarea tot mai mult.

Din ce citesc de la tine, mai am inca o gramada de investigatii de facut. Nimeni nu s-a uitat la endometrul meu si nici analizele genetice nu le am (inafara de factor V leiden si Fibrinogen care sunt ok).
Am sa caut un dr bun si o sa incepem iar investigatiile.
Inca o data iti multumesc mult pentru lamuriri si ajutorul dat!
Incercam din 2014.

linaf18

Mesajde linaf18 » Vin Ian 25, 2019 8:17 pm

Salutare,

sunt si eu de 3 ani in asteptarea unui bebe. Luna asta ne pregatim pentru prima inseminare la Giulesti. Vad ca majoritatea faceti tratament de stimulare, mie momentan nu mi-a dat nimic. Credeti ca sunt sanse sa se prinda fara tratament? Daca nu merge acum, as vrea sa schimb medicul. Ati putea sa imi recomandati pe cineva la Medlife (posibil sa beneficiez de ceva reduceri pentru ca am abonament) sau la Giulesti? Daca nu, va multumesc pentru orice recomandare de medic atent si implicat. As vrea sa nu fiu doar o persoana de unde isi iau banii ci o persoana pe care vor sa o ajute.

Mersi tare mult,
Lia
- Eu 35, el 36, fara protectie din iulie 2015, eu- operata de polip endometrial, HSG (Giulesti) ambele trompe permeabile, analize hormonale in norma, ciclu neregulat 23-35 zile, el- normospermie si analize hormonale in norma
- IAS 1 (Giulesti)

Mellymel

Mesajde Mellymel » Vin Ian 25, 2019 11:22 pm

linaf18 scrie:Salutare,

sunt si eu de 3 ani in asteptarea unui bebe. Luna asta ne pregatim pentru prima inseminare la Giulesti. Vad ca majoritatea faceti tratament de stimulare, mie momentan nu mi-a dat nimic. Credeti ca sunt sanse sa se prinda fara tratament? Daca nu merge acum, as vrea sa schimb medicul. Ati putea sa imi recomandati pe cineva la Medlife (posibil sa beneficiez de ceva reduceri pentru ca am abonament) sau la Giulesti? Daca nu, va multumesc pentru orice recomandare de medic atent si implicat. As vrea sa nu fiu doar o persoana de unde isi iau banii ci o persoana pe care vor sa o ajute.

Mersi tare mult,
Lia

Daca nu ti s-a depistat nicio problema nu are de ce sa-ti dea stimulare. Ce trebuie sa faci inainte e o injectie pt ovulatie, ca sa fie sigur ca ovulezi atunci.
Mult succes!
Incercam din 2014.

linaf18

Mesajde linaf18 » Vin Ian 25, 2019 11:56 pm

Mellymel scrie:
linaf18 scrie:Salutare,

Mersi tare mult,
Lia

Daca nu ti s-a depistat nicio problema nu are de ce sa-ti dea stimulare. Ce trebuie sa faci inainte e o injectie pt ovulatie, ca sa fie sigur ca ovulezi atunci.
Mult succes!

Mersi tare mult Mellymel! Succes si tie in investigatii, sa dea Domnul sa vina un bebe sanatos in viata noastra @};-
- Eu 35, el 36, fara protectie din iulie 2015, eu- operata de polip endometrial, HSG (Giulesti) ambele trompe permeabile, analize hormonale in norma, ciclu neregulat 23-35 zile, el- normospermie si analize hormonale in norma
- IAS 1 (Giulesti)

Mellymel

Mesajde Mellymel » Sâm Ian 26, 2019 7:40 pm

Un sfat va rog.
Am inceput sa fac teste de ovulatie pt ca am ciclu neregulat. Le fac seara la aceeasi ora. Ieri am fost in ziua 9 a cm si l-am facut pe primul si azi l-am facut pe al doilea. Inca nu sunt la ovulatie si scrie ca atunci ovulez cand liniutele sunt de aceeasi culoare sau cand liniuta de langa sageti e mai inchisa la culoare.

Daca ieri liniuta s-a vazut putin, azi aproape ca nu se vede. E normal?
Pun poza. Cea de sus e facuta ieri si cea de jos e facuta azi. De ce e mai slaba liniuta fata de ieri?
Fişiere ataşate
Screenshot_20190126-193818_Gallery.jpg
Screenshot_20190126-193818_Gallery.jpg (220.74 KiB) Vizualizat de 88 ori
Incercam din 2014.

linaf18

Mesajde linaf18 » Sâm Ian 26, 2019 9:33 pm

Mellymel scrie:Un sfat va rog.
Am inceput sa fac teste de ovulatie pt ca am ciclu neregulat. Le fac seara la aceeasi ora. Ieri am fost in ziua 9 a cm si l-am facut pe primul si azi l-am facut pe al doilea. Inca nu sunt la ovulatie si scrie ca atunci ovulez cand liniutele sunt de aceeasi culoare sau cand liniuta de langa sageti e mai inchisa la culoare.

Pun poza. Cea de sus e facuta ieri si cea de jos e facuta azi. De ce e mai slaba liniuta fata de ieri?

Eu cred ca azi esti la ovulatie. Daca ieri a fost liniuta mai pronuntata ca azi, inseamna ca de ieri seara in 24-36 ore se elibereaza ovulul.
- IAS 1 (Giulesti)

Mellymel

Mesajde Mellymel » Sâm Ian 26, 2019 9:53 pm

linaf18 scrie:

Eu cred ca azi esti la ovulatie. Daca ieri a fost liniuta mai pronuntata ca azi, inseamna ca de ieri seara in 24-36 ore se elibereaza ovulul.

Dar pe info scrie ca daca liniuta de langa sageti e mai inchisa sau cel putin ca cealalta voi ovula in urmatoarele 24-36 ore. Nu mai inteleg nimic. Pe de alta parte ieri am avut dureri f mari de am crezut ca fac apendicita. Sa fie ovulatia?
Incercam din 2014.

linaf18

Mesajde linaf18 » Sâm Ian 26, 2019 10:15 pm

Mellymel scrie:
linaf18 scrie:

Dar pe info scrie ca daca liniuta de langa sageti e mai inchisa sau cel putin ca cealalta voi ovula in urmatoarele 24-36 ore. Nu mai inteleg nimic. Pe de alta parte ieri am avut dureri f mari de am crezut ca fac apendicita. Sa fie ovulatia?

Mie mi se pare ca in prima poza se vede foarte putin o liniuta langa sageti, in a doua poza nu vad. Medicul surorii mele i-a zis ca
testele nu sunt foarte sigure. Si ca orice liniuta cat de vizibila sa o luam ca pozitiv. De asta ziceam ca testul de ieri arata ovulatie. Poate culoarea pronuntata a liniutei depinde de calitatea ovulatiei. Dar asta e doar parerea mea. Eu am facut doar vreo 3 luni teste si niciodata nu mi-a iesit liniuta de ovulatie mai pronuntata ca cea de control. Eu nu le mai cumpar pentru ca si in lunile cand le faceam, din pacate tot fara rezultat pozitiv a fost.

Si zici ca ai avut dureri mari ieri, ar trebui sa fi fost ovulatia. Mie mi se par interesante aceste crampe, si eu le am uneori si nu imi amintesc ca atunci cand ne protejam sa le fi avut. Asta inseamna ca atunci nu ovulam? Tu le-ai avut dintotdeauna in perioada ovulatiei?
Succes!
- IAS 1 (Giulesti)

Mellymel

Mesajde Mellymel » Sâm Ian 26, 2019 10:30 pm

linaf18 scrie:
Mellymel scrie:
linaf18 scrie:

Mie mi se pare ca in prima poza se vede foarte putin o liniuta langa sageti, in a doua poza nu vad. Medicul surorii mele i-a zis ca
testele nu sunt foarte sigure. Si ca orice liniuta cat de vizibila sa o luam ca pozitiv. De asta ziceam ca testul de ieri arata ovulatie. Poate culoarea pronuntata a liniutei depinde de calitatea ovulatiei. Dar asta e doar parerea mea. Eu am facut doar vreo 3 luni teste si niciodata nu mi-a iesit liniuta de ovulatie mai pronuntata ca cea de control. Eu nu le mai cumpar pentru ca si in lunile cand le faceam, din pacate tot fara rezultat pozitiv a fost.

Si zici ca ai avut dureri mari ieri, ar trebui sa fi fost ovulatia. Mie mi se par interesante aceste crampe, si eu le am uneori si nu imi amintesc ca atunci cand ne protejam sa le fi avut. Asta inseamna ca atunci nu ovulam? Tu le-ai avut dintotdeauna in perioada ovulatiei?
Succes!

Nu am avut niciodata dureri la ovulatie. Nici nu simteam cand ovulam. De luna asta am inceput sa iau Myo Sun plus si cred ca de asta am simtit f puternic ovulatia. Cred ca mi-a grabit-o pt ca de obicei ovulez in ziua 11-12. Am zis ca sa incerc altceva pentru ca ce mi-au dat doctorii nu a functionat pt a face bebe.
Multumesc pt urare! Mult succes si tie!
Incercam din 2014.

Înapoi la “PROCEDURI”