Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Primăvara

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde Primăvara » Mar Oct 23, 2018 9:58 am

Buna fetelor [floare]
Jurnalutz,luna asta mi a venit cm la 30de zile
Azi încep sa iau Letrozole,
Am citit că și vit E,ar fi buna pt endometru,de când se începe și câte pastile ar trebui sa iau
Cred că n ar face rău dc iau împreună cu Letrozole
Rezultatul estradiolului trebuie dat în aceași zi in care FC analiza?
Va pupăcesc și să auzim de bine

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Oct 23, 2018 5:37 pm

Primăvara scrie:Buna fetelor [floare]
Jurnalutz,luna asta mi a venit cm la 30de zile
Azi încep sa iau Letrozole,
Am citit că și vit E,ar fi buna pt endometru,de când se începe și câte pastile ar trebui sa iau
Cred că n ar face rău dc iau împreună cu Letrozole
Rezultatul estradiolului trebuie dat în aceași zi in care FC analiza?
Va pupăcesc și să auzim de bine

Rezultatul estradiolui e bine sa fie dat in aceeasi zi in cazurile in care se monitorizeaza hormonal ovulatia.
Eu de ex pe ciclul natural pe care am incercat sa fac FET am dozat hormonii la 2 zile distanta, ca sa determinam exact momentul.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Primăvara

Mesajde Primăvara » Lun Oct 29, 2018 5:48 pm

Ziua 9de cm
Endometru 9
Am trei foliculi pe ovarul drept de:17,5...15.....14,5
M a pus sa mi FC analiza la Lh,estradiol și progesteron
Estradiol:251
Lh4.69
Progesteron.0.4ng/ml
Ce ziceți?

evamaria81

Mesajde evamaria81 » Mie Oct 31, 2018 6:53 pm

Buna seara,sunt la inceput de drum in lupta cu infertilitatea,as avea si eu o serie se intrebari,este cineva aici care o obtinut o sarcina avand uter fibromatos??Momentan sunt in stadiul de stimulare ovariana cu Puregon fara inseminare ..urmand pe viitor sa fac si aceasta procedura..Eu am 36 ani ,ovulez normal ,trompe ok la Hsg facuta la Giulesti..Monitorizarile le fac la Gynera.

Primăvara

Mesajde Primăvara » Joi Noi 01, 2018 2:45 pm

Ieri am fost la inseminare
Am întâlnit i pe Dr Moisa in cabinetul de la fete (jos)unde se duc actele pt Fiv
Și i am arătat foaia in care erau scrise valorile foliculilor
M a întrebat vârsta și ce stimulare am avut,mi a zis că am răspuns bine pt vârsta mea,am găsit o în toane bune,am avut o impresie buna
După inseminare sosind acasă am văzut că era cv pe chilot,spotting puțin,i am dat msj Dr și mi a zis că nu este din uter e de la instrumente [jale!]
Mi a dat sa pun intravaginal 2pe zi ,Arefam
Și Doamne ajuta

Primăvara

Mesajde Primăvara » Joi Noi 01, 2018 2:50 pm

Am uitat sa vă întreb ceva
M a întrebat dc m a durut burta după ce am FC ovitrelul,trebuie să doară?
Am avut o durere sub coaste,dar nu cred că de la el

Primăvara

Mesajde Primăvara » Vin Noi 02, 2018 4:46 pm

Simosimo scrie:Buna fetelor! Sunt noua pe aici. Sa va spun pe scurt problema mea: 2014 HSG - rezultat trompe nepermeabile(la Giulești, realizat in cea mai mare fuga și eu super încordată și stresata)
2018 am reluat investigațiile foarte hotărâți sa facem bebe, histerosonografie cu rezultat : pasaj tubar stânga și dreapta. Deci ambele trompe permeabile
Hormonii in parametri ( având in vedere ca am un adenom hipofizar nesecretant), un pic inversat raportul fsh/lh
Ovulatia apare pe test dar totuși nu rămân.
Am fost prima data la Dr Lara Andronescu de la Regina Maria (ea mi-a făcut și histerosonografia) care mi-a propus stimulare ovariană cu Femara, din z2 a cm, timp de 5 zile și in a 5 a zi la ECO. Având in vedere paranoia mea cu adenomul hipofizar ( sa nu fie afectat in vreun fel) și după ce am citit despre substanța de baza, letrozol, am zis sa mai cer totuși o părere.
Am mers la alt medic Andoniu Cristinel, care mi-a recomandat Duphaston și apoi clostilbegyt împreuna cu myo-sun și profecund (pt mine și partener). A spus ca dacă in 2 luni nu am rezultate trecem pe Femara. Deci de ce am fugit nu am scăpat.
Ce m-a pus pe gânduri la el a fost ca nu m-a chemat la monitorizare pe perioada Duphaston+Clostilbegyt. Și stiu bine ca trebuie urmărit folilculul.
Acum mi-am făcut programare in sept la dr Andreas Vithoulkas la Medsana-Genesis, sa aud și a3-a părere. Nu stiu deloc ce ar fi mai bine.
Dacă aveți ceva sfaturi pt mine v-as fi recunoscătoare.

Aceasta Femara/Letrozole,ar face rău ?
Eu am FC stimulare cu Letrozole și am avut 3foliculi pe o dr

Înapoi la “PROCEDURI”