Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
laura iv

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by laura iv » Thu Nov 10, 2011 6:00 pm

gata, am fost si eu la eco...in sfarsit.bebe are 116 bt/min si are 0.47 cm si ca ar avea 6 sapt si 1 zi ecografic (din pct ei de vedere ar avea 5 sapt si 6 zile...nu stiu cum a calculat, ca fiecare dr are calculele lui/ei).mi-a zis ca e f bine si sa stau linistita, atat cat se poate ;) , ca linistita voi fi doar cand il voi avea in brate. [feed]
e doar unul (ma asteptam, oricum sunt super multumita asa, si dr a rasuflat usurata cand a vazut ca e doar 1, ca sarcina gemelara mi-a spus mereu ca e cu probleme).

adyrem, tu ce mai faci?sper ca esti bine. [majoreta]
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

geany_m

Post by geany_m » Thu Nov 10, 2011 7:12 pm

laura iv wrote:gata, am fost si eu la eco...in sfarsit.bebe are 116 bt/min si are 0.47 cm si ca ar avea 6 sapt si 1 zi ecografic (din pct ei de vedere ar avea 5 sapt si 6 zile...nu stiu cum a calculat, ca fiecare dr are calculele lui/ei).mi-a zis ca e f bine si sa stau linistita, atat cat se poate ;) , ca linistita voi fi doar cand il voi avea in brate. [feed]
e doar unul (ma asteptam, oricum sunt super multumita asa, si dr a rasuflat usurata cand a vazut ca e doar 1, ca sarcina gemelara mi-a spus mereu ca e cu probleme).

adyrem, tu ce mai faci?sper ca esti bine. [majoreta]
Felicitari Laura pentru vestile bune de la ecografie, sa fie tot asa si de acum inainte, inca 7 luni jumatate [bebepatut]
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

adyrem

Post by adyrem » Thu Nov 10, 2011 8:57 pm

Fetelor, multumesc din suflet pentru sustinere si gandurile frumoase [floare] . Acum mai mult ca niciodata avem nevoie de rugaciunile voastre pentru ca de ieri seara sunt internata in spital cu iminenta de avort si stam sub supraveghere medicala si tratament. Ieri seara am fost de urgenta la un dr din Galati pentru o eco pentru ca nu ma simteam bine si mi-a gasit un hematom decidual care ameninta sarcina. Am telefonat si la Promed si dna dr Predoi este la curent cu absolut orice mi se face aici, si nu fac nimic fara acordul dansei. Ce mi se pare ciudat este ca in seara asta mi-a telefonat si mi-a spus sa intrerup Clexane-ul si Aspenter-ul 8-| . Nu sunt doctor sa contest decizia dansei, dar nu il pun pe bb la un risc mai mare? Merg cu incredere pe mana dansei si am sa fac exact cum imi va spune.
La eco l-am vazut si pe bebe care parea ca este ok, avea prezenta cardiaca de 112bpm si masura deja 5.1mm, iar sotul care a intrat cu mine a fost coplesit de emotie cand a vazut licarul inimioarei pe ecran [great] . Imi este frica.

Laura, felicitari pentru inimioara si sa te ajute Dumnezeu sa nu treci prin ce trec eu.
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

geany_m

Post by geany_m » Thu Nov 10, 2011 9:27 pm

adyrem wrote:Fetelor, multumesc din suflet pentru sustinere si gandurile frumoase [floare] . Acum mai mult ca niciodata avem nevoie de rugaciunile voastre pentru ca de ieri seara sunt internata in spital cu iminenta de avort si stam sub supraveghere medicala si tratament. Ieri seara am fost de urgenta la un dr din Galati pentru o eco pentru ca nu ma simteam bine si mi-a gasit un hematom decidual care ameninta sarcina. Am telefonat si la Promed si dna dr Predoi este la curent cu absolut orice mi se face aici, si nu fac nimic fara acordul dansei. Ce mi se pare ciudat este ca in seara asta mi-a telefonat si mi-a spus sa intrerup Clexane-ul si Aspenter-ul 8-| . Nu sunt doctor sa contest decizia dansei, dar nu il pun pe bb la un risc mai mare? Merg cu incredere pe mana dansei si am sa fac exact cum imi va spune.
La eco l-am vazut si pe bebe care parea ca este ok, avea prezenta cardiaca de 112bpm si masura deja 5.1mm, iar sotul care a intrat cu mine a fost coplesit de emotie cand a vazut licarul inimioarei pe ecran [great] . Imi este frica.

Laura, felicitari pentru inimioara si sa te ajute Dumnezeu sa nu treci prin ce trec eu.
Adyrem, suntem alaturi de tine si ne rugam sa reziste [bebeou] in burtica, trebuie sa ai incredere in medici, mai ales ca esti sub supravegherea lor 24/24 ore.
Imi pare rau ca nu sunt la curent cu mutatiile si tratamentul pentru trombofilie, dar ma gandesc eu ca medicul n-ar risca cu asa o decizie daca nu ar fi spre binele vostru. Hai, curaj, esti in rugaciunile noastre! :YMPRAY:
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

mirebo

Post by mirebo » Fri Nov 11, 2011 10:03 am

Adyrem,
ce mai faci? esti bine? da-ne un semn! suntem alaturi de tine!
Eu-30 ani,Sotul - 35 , incercam din 2007
Diagnostic :
Infertilitate primara - endometrioza ovariana bilaterala
- hiperprolactinemie tinuta sub control cu bromcriptin
2008-2011 investigatii : hsg ,histeroscopie,laparoscopie , 6 IA -fara succes
Dosar aprobat Giulesti- dr Andreea Veliscu
27.11.2011-inceput protocol scurt - gonal 150 iui,orgalutran,ovitrelle
08.12.2011 punctie -13 foliculi din care au rezultat 7 ovocite
09.12.2011 - 3 ovocite fertilizate
11.12.2011 - embriotransfer
22.12.2011 - beta = 0,1

laura iv

Post by laura iv » Fri Nov 11, 2011 10:37 am

adyrem wrote:Fetelor, multumesc din suflet pentru sustinere si gandurile frumoase [floare] . Acum mai mult ca niciodata avem nevoie de rugaciunile voastre pentru ca de ieri seara sunt internata in spital cu iminenta de avort si stam sub supraveghere medicala si tratament. Ieri seara am fost de urgenta la un dr din Galati pentru o eco pentru ca nu ma simteam bine si mi-a gasit un hematom decidual care ameninta sarcina. Am telefonat si la Promed si dna dr Predoi este la curent cu absolut orice mi se face aici, si nu fac nimic fara acordul dansei. Ce mi se pare ciudat este ca in seara asta mi-a telefonat si mi-a spus sa intrerup Clexane-ul si Aspenter-ul 8-| . Nu sunt doctor sa contest decizia dansei, dar nu il pun pe bb la un risc mai mare? Merg cu incredere pe mana dansei si am sa fac exact cum imi va spune.

Of, Doamne!imi pare tare rau pt ce ti s-a intamplat dar bine ca acum esti sub ingrijire medicala si ca bebe e ok. Dumnezeu sa va ajute sa va intoarceti acasa amandoi :YMPRAY:
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

silviacris

Post by silviacris » Fri Nov 11, 2011 11:28 am

Nu imi vina sa cred ca ajung si eu sa scriu la acest topic,din fericire am avut noroc sunt insarcinata in 4 sapt si 1 zi dupa un calculator de pe net,valoarea beta 388.64
am anuntat astazi la clinica si asistenta mi-a zis sa vin miercuri la control,Doamne am emotii cred ca nu se termina niciodata aceste emotii dupa un fiv....posibil sa fie [gemeni] dar totusi parca mi-e frica ,dar cu Dumnezeu inainte,am facut tot ce se putea pt a obtine aceasta sarcina acum numai DD ne mai poate ajuta sa fie bine pana la capat.
Am un singur simptom,mirosul ,percep absolut toate mirosurile si de la distanta,o fii inchipuire nu stiu?

va urez tuturor gravidutelor sanatate si sa ajungem toate sa ne strangem visul in brate.
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

geany_m

Post by geany_m » Sat Nov 12, 2011 12:36 pm

silviacris wrote:Nu imi vina sa cred ca ajung si eu sa scriu la acest topic,din fericire am avut noroc sunt insarcinata in 4 sapt si 1 zi dupa un calculator de pe net,valoarea beta 388.64
am anuntat astazi la clinica si asistenta mi-a zis sa vin miercuri la control,Doamne am emotii cred ca nu se termina niciodata aceste emotii dupa un fiv....posibil sa fie [gemeni] dar totusi parca mi-e frica ,dar cu Dumnezeu inainte,am facut tot ce se putea pt a obtine aceasta sarcina acum numai DD ne mai poate ajuta sa fie bine pana la capat.
Am un singur simptom,mirosul ,percep absolut toate mirosurile si de la distanta,o fii inchipuire nu stiu?

va urez tuturor gravidutelor sanatate si sa ajungem toate sa ne strangem visul in brate.
Felicitari Silvia pentru valoarea beta! :YMPARTY: Sa dea D-zeu sa ai o sarcina usoara, iar [baietel] sau [fetita] sa stea la caldurica pana la termen.

Bubu

Post by Bubu » Sun Nov 13, 2011 12:48 pm

Felicitari, Silvia! Ai grija de tine si de BB.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

Caress

Post by Caress » Sun Nov 13, 2011 5:45 pm

Adyrem imi pare foarte rau ca treci prin momentele astea sweety!Vad ca mesajul tau e scris joi sper ca de atunci pana acum lucrurile au evoluat in bine! Iti trimit gandurile mele bune si sper sa te intorci cu vesti bune!

Alla76

Post by Alla76 » Mon Nov 14, 2011 7:37 pm

Iubita, sper ca sunteti bine si BB e puternic si rezistent. ne gandim la voi si te aspteptam cu vesti bune.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Tue Nov 15, 2011 9:35 am

Ady sper sa fiti bine tu si bebe!

Bebele meu din burtica nu a rezistat, cand am fost la echo la 11 sapt era oprit din evolutie de la 7 sapt si ceva.

Norocul meu ca o am pe Ema, ca nu stiu ce ma faceam. ..

Raman alaturi de voi si va doresc numai bine, sarcini fara probleme si pana la termen
Sper ca voi reveni si eu din nou ca graviduta, ne dorim mult o surioara sau fratior pt Ema
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

Irinuka

Post by Irinuka » Wed Nov 16, 2011 9:59 am

Imi pare foarte rau ioana! Am trecut si de curand prin pierderea unei sarcini-miracol si nu cred ca imi voi putea reveni .... E cumplit ...

silviacris

Post by silviacris » Thu Nov 17, 2011 7:21 pm

ioana imi pare tare rau :( sa fiti puternici
adyrem te rog spune-ne ca e totul bine si sunteti sanatosi,in fiecare zi am intrat sa vad ce mai faci...Doamne ajuta sa fie bine :YMPRAY: :YMPRAY:

laura_iv felicitari pt sarcina [floare]

noi am facut ieri primul eco si avem gemeni....am super emotii si nu realizez nici acum,mie si frica :YMPRAY: sa nu se intample ceva,tot am citit de riscuri la sarcina gemelara mai bine nu ma uitam,dar Dumnezeu le va randui pe toate...

va pup si tare imi doresc sa fie mai multe fete active pe acest topic sa fim cat mai multe [gravida]
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.

silviacris

Post by silviacris » Thu Nov 17, 2011 7:23 pm

irinuka offf de ce intampla oare atatea nenorociri,imi pare sincer rau :YMPRAY:

geany_m

Post by geany_m » Thu Nov 17, 2011 9:55 pm

silviacris wrote:
noi am facut ieri primul eco si avem gemeni....am super emotii si nu realizez nici acum,mie si frica :YMPRAY: sa nu se intample ceva,tot am citit de riscuri la sarcina gemelara mai bine nu ma uitam,dar Dumnezeu le va randui pe toate...

va pup si tare imi doresc sa fie mai multe fete active pe acest topic sa fim cat mai multe [gravida]
Felicitari pentru gemeni! [gemeni] Sa dea D-zeu sa stea in burtica la mami pana la termen! :ymdaydream:

mirimir

Post by mirimir » Thu Nov 17, 2011 10:29 pm

silviacris wrote:noi am facut ieri primul eco si avem gemeni....am super emotii si nu realizez nici acum,mie si frica :YMPRAY: sa nu se intample ceva,tot am citit de riscuri la sarcina gemelara mai bine nu ma uitam,dar Dumnezeu le va randui pe toate...
Sarcina usoara si la termen!Gandeste pozitiv, intr-adevar uneori e bine sa nu stii, dar e bine sa fii si informat!Fii cuminte si pupici pentru [gemeni] .

mirimir

Post by mirimir » Thu Nov 17, 2011 10:34 pm

adyrem, numai ganduri bune pentru bebe si pentru tine!

mara80

Post by mara80 » Thu Nov 17, 2011 10:38 pm

silviacris wrote:

felicitari,silvia! [majoreta] sa fii sanatoasa si tu si [gemeni] ! sa ai grija de tine!!!! :-*

adyrem,multa sanatate si tie! sa vii cu vesti bune! :ymhug:
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

raluk

Post by raluk » Fri Nov 18, 2011 9:24 am

silviacris wrote:ioana imi pare tare rau :( sa fiti puternici
adyrem te rog spune-ne ca e totul bine si sunteti sanatosi,in fiecare zi am intrat sa vad ce mai faci...Doamne ajuta sa fie bine :YMPRAY: :YMPRAY:

laura_iv felicitari pt sarcina [floare]

Felicitari!!!!!! [cf] [cb] Mult noroc %%- %%- %%-
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

Post Reply