Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
DanaAlice

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by DanaAlice » Tue Dec 20, 2011 8:13 am

valy27 wrote:ADYREM....MA GANDESC LA TINE SA FITI PUTERNICI.
Valy27 ce face bebe? Ai ajuns la eco ?
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

Mami de [baietel] Vladimir Ioachim!

DanaAlice

Post by DanaAlice » Tue Dec 20, 2011 8:14 am

marya wrote:Buna fetelor!

Ma bucur enorm ca pot sa scriu la acest capitol, citesc de mult subiectele de pe forum si ma bucur pentru fiecare dintre voi care are un bebe in burtica.
La randul meu am trecut printr-o procedura de fiv reusita, din fericire. O sa povestesc mai multe cu timpul pt ca sunt convinsa ca povestea mea va da speranta multora dintre voi.
Marya asteptam povestea ! :ymdaydream:
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

DanaAlice

Post by DanaAlice » Tue Dec 20, 2011 8:16 am

Celelalte gravidute ce fac ? bbcc, gxg cand mergeti la ecografii , ce vesti aveti ?
Eu inca ma minunez la culcare si la sculare ca sunt gravida si ma simt perfect. Ecografie fac marti 27 decembrie !

gxg

Post by gxg » Tue Dec 20, 2011 11:04 am

nu am mai avut energie de inca un beta
noi mai avem de asteptat ... prima ecografie este pe 28dec
atunci sper sa avem confirmare si sa fie totul ok
problema este ca acum sunt toti raciti in jurul nostru, ma dispera

laura iv

Post by laura iv » Wed Dec 21, 2011 9:19 pm

DanaAlice wrote:
laura iv wrote:gata, am fost si eu la eco...in sfarsit.bebe are 116 bt/min si are 0.47 cm si ca ar avea 6 sapt si 1 zi ecografic (din pct ei de vedere ar avea 5 sapt si 6 zile...nu stiu cum a calculat, ca fiecare dr are calculele lui/ei).mi-a zis ca e f bine si sa stau linistita, atat cat se poate ;) , ca linistita voi fi doar cand il voi avea in brate. [feed]
Laura iv tu cred ca te pregatesti de o noua ecografie acum. :) Cand faci morfofetala ?

azi am facut-o si a iesit bine. asteptam rezultatul de la bitest...sper sa fie totul ok.

adyrem sper ca tu si bebe sunteti bine. si tu faci morfofetala cam tot in perioada asta,nu-i asa? %%-

le urez tuturor gravidutelor sarcina usoara si fara probleme.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Thu Dec 22, 2011 1:54 pm

Offf, fetelor, azi e ultima zi de munca si parca nu mai pot! Abia astept sa intru in CO ca sa am timp mai mult sa vb cu voi. Marti am fost si eu la a doua eco si le-am vazut inimioara la amandoi, insa nu mi-s spus cate batai/minut sunt! Doar am vazut cum bateau. Conform ecografului aveam 6 saptamani si 1 zi (conform cu ultimul CM, aveam 6 sapt si 4 zile). Am vazut ca Laurei i-a spus cate batai/ minut avea bebele ei tot la 6 sapt si 1 zi.
Urmatoarea eco o am pe 5 ianuarie, abia astept sa ma duc sa-i vad iara, iar apoi mi-a zis ca urmeaza analizele pentru bitest. Ce greu trece timpul asta!
Doamne ajuta sa fie bine!
[floare]
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

moniro

Post by moniro » Thu Dec 22, 2011 10:40 pm

Buna gravidutelor.Astazi am aflat ca am intrat si eu in randul voastru.
Nu stiu ce sa fac deoarece ma simt "foarte" balonata si am probleme si cu constipatia. Ce ma sfatuiti?

Le urez tuturor gravidutelor sarcina usoara si fara probleme.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

laura iv

Post by laura iv » Fri Dec 23, 2011 10:56 am

moniro wrote:Buna gravidutelor.Astazi am aflat ca am intrat si eu in randul voastru.
Nu stiu ce sa fac deoarece ma simt "foarte" balonata si am probleme si cu constipatia. Ce ma sfatuiti?

Le urez tuturor gravidutelor sarcina usoara si fara probleme.

Bine ai venit!iti urez 9 luni minunate!
Asta cu balonarea nici eu nu stiu cum se rezolva, si eu am aceeasi problema, orice as manca; iar in cazul constipatiei pot sa te sfatuiesc sa bei minim 2 l de apa/zi si poti incerca sa bei dimineata un pahar cu apa calduta cu 1 lgt de miere si zeama de la jum de lamaie - la mine functioneaza. Am mai citit si despre kiwi si smochine ca ar fi bune in acest caz.Uite si un link, poate te ajuta: http://prodieta.ro/alimentatie-gravide- ... d-folic/#6" onclick="window.open(this.href);return false;
Pupici pe burtica.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

zoi

Post by zoi » Fri Dec 23, 2011 4:42 pm

Va pot da si eu unele remedii pentru a evita constipatia. In primul rand obligatoriu cel putin 2 litri apa plata pe zi, dimineata 500 ml lapte sana pe stomacul gol sau 4 prune uscate puse de seara in putina apa la inmuiat se servesc pe nemancate, un altul ar fi o cafeluta dimineata. Evitati bauturile carbogazoase care in plus si baloneaza.
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

moniro

Post by moniro » Fri Dec 23, 2011 4:48 pm

Merci Zoi.

Laura iv eu am sunat la clinica si pentru balonare mi-a spus sa iau carbune medicinal si espumisan 3 tablete pe zi
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

Elenada

Post by Elenada » Tue Dec 27, 2011 10:00 am

Felicitari pentru sarcini!

Pentru constipatie e foarte bun magneziu. Eu tooata sarcina am luat magneziu si nu am mai avut probleme cu constipatia si am evitat si contractiile.

Sarcini usoare va doresc si la termen!
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

moniro

Post by moniro » Tue Dec 27, 2011 6:16 pm

Multumesc mult Elenada pentru informatie.
Sa-ti traiasca copii si sa te bucuri de ei. Sunt foarte frumosi.

bbcc

Post by bbcc » Sun Jan 01, 2012 9:39 pm

DanaAlice wrote:Celelalte gravidute ce fac ? bbcc, gxg cand mergeti la ecografii , ce vesti aveti ?
Eu inca ma minunez la culcare si la sculare ca sunt gravida si ma simt perfect. Ecografie fac marti 27 decembrie !
La multi ani viitoare mamici ! Noi suntem intrati in saptamana 9, toate bune pana acum, suntem in continuare extrem de precauti cu orice fel de potentiale riscuri (frig, efort fizic, alimentatie, etc) si totul graviteaza in jurul burticii. Emotii mari am avut la ecografia de acum 2-3 saptamani, ce sa spun, va imaginati senzatia.... :)
Din simptome, ce sa zic, ori le-am avut pe toate ori niciunul, cam asta e senzatia, pentru ca sunt de foarte scurta durata, (exceptanad somnul :) ) , Ne rugam in fiecare zi sa fie bine pana la capat, normal, si ramanem la fel de aproape de sosi, ca si sosi sa continue sa fie aproape de noi pe mai departe.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Jan 02, 2012 11:30 am

Multumim mult! @};- Sarcini perfecte si bebelusi sanatosi tuturor! 2012 va fi un an magic pentru voi! [great]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

moniro

Post by moniro » Tue Jan 03, 2012 9:59 pm

Buna fetelor,
Va doresc un an nou cu bebelusi sanatosi.
Cum se calculeaza varsta sarcinii din ziua punctiei sau de la ultimul ciclu?

Ariana

Post by Ariana » Tue Jan 03, 2012 10:52 pm

Felicitari gravidutelor ! Sa aveti copii sanatosi ! [feed]
Sarcina FIV se calculeaza introducand data punctiei aici http://www.ivf.ca/duedate.php" onclick="window.open(this.href);return false; Se considera ca sarcina incepe cu doua saptamani inainte de punctie, deci la beta pozitiv ai deja 4 saptamani. [gravida]

moniro

Post by moniro » Wed Jan 04, 2012 9:49 pm

Multumesc Ariana pt raspuns.

Va doresc sarcini usoare si la termen in continuare [gravicarte]

valy27

Post by valy27 » Thu Jan 05, 2012 10:30 am

buna dragelor adyrem. am facut 2 eco pana acum-initial era sarcina gemelara-dar la a 2-a eco nu s-a vazut activitate cardiaca decat la unul. acum ne rugam sa fie ok pana la capat.vea in sapt 7-146 batai /minut. in rest stres,ganduri,emotii.urmatoarea eco e pe 13.01.2012
nu am nici un simptom de gravideala.
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

moniro

Post by moniro » Thu Jan 05, 2012 8:56 pm

valy27 wrote:buna dragelor adyrem. am facut 2 eco pana acum-initial era sarcina gemelara-dar la a 2-a eco nu s-a vazut activitate cardiaca decat la unul. acum ne rugam sa fie ok pana la capat.vea in sapt 7-146 batai /minut. in rest stres,ganduri,emotii.urmatoarea eco e pe 13.01.2012
nu am nici un simptom de gravideala.
Valy si mie mi s-a intamplat la fel. Trebuie sa fac si eu a doua eco tot pe 13.01.2012. Poate ne intalnim, eu am programare la ora 13,00.
Mult noroc in continuare.
Nu ai nici un simptom, nici sanii mariti?

valy27

Post by valy27 » Thu Jan 05, 2012 10:02 pm

eu am la 12 proramarea pt eco. si da moniro - nu am nici un simptom.
sanii....oarecum, ma dor un pic....ma asteptam sa mi se umfle si mie....ca oricum ii am mici :D
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

Post Reply