Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jan 05, 2012 10:36 pm

Va reamintim ca, in conformitate cu normele metodologice, pentru gravidele din cadrul Subprogramului monitorizarea sarcinii pana in saptamana 13, inclusiv, este suportata din suma alocata de Ministerul Sanatatii.

Va uram sarcini perfecte tuturor! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

moniro

Post by moniro » Fri Jan 06, 2012 7:05 pm

SOS Infertilitatea wrote:Va reamintim ca, in conformitate cu normele metodologice, pentru gravidele din cadrul Subprogramului monitorizarea sarcinii pana in saptamana 13, inclusiv, este suportata din suma alocata de Ministerul Sanatatii.

Multumim SOS pentru informare, dar lucrurile sunt mai mult pe hartie.
La clinica unde am facut eu fiv-ul sunt gratuite doar doua (cea de confirmare si cea de la 12 saptamani, dar varianta simpla).
Daca mai sunt nevoie si de alte ecografii acestea sunt cu plata.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jan 06, 2012 8:07 pm

Adevarul este ca la o sarcina care decurge fara probleme in principiu doua sunt ecografiile necesare in primul trimestru: cea de confirmare a sarcinii si morfofetala de la 12 saptamani. Asa este norma inclusiv in sistemul occidental, unde nici nu te primesc la o alta ecografie daca nu ai probleme.

Noi stim si intelegem ca femeile care au obtinut sarcina prin FIV, adesea dupa multi ani de asteptare, sunt mult mai stresate si mai ingrijorate, dar daca nu sunt probleme si motive reale de ingrijorare, ecografiile nu trebuie facute in exces.

Sarcini usoare tuturor! [gravida]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

valy27

Post by valy27 » Sun Jan 08, 2012 5:40 pm

salutare. de vreo 2 zile ma dor ovarele-destul de tare...si din nimik,am stat in casa,fara efort.
am luat no-spa,scobutil....dar degeaba. sa ma ingrijorez? o sa sun maine la clinica.
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Tue Jan 10, 2012 4:47 pm

SOS Infertilitatea wrote:Va reamintim ca, in conformitate cu normele metodologice, pentru gravidele din cadrul Subprogramului monitorizarea sarcinii pana in saptamana 13, inclusiv, este suportata din suma alocata de Ministerul Sanatatii.

Buna ziua si La Multi Ani! Fie ca anul acesta sa se umple de burtici!
Eu am tras o sperietura.... dupa revelion imediat am racit si am racit destul de rau, nici acum nu mi-am revenit complet, am incercat sa ma tratez mai mult cu infuzii, miere, lamai, insa mi-au scapat si cateva pastile de paracetamol si oscilococcinum. Asta e!

Despre monitoritari, pot sa spun ca eu am facut 3 ecografii pana acum si nu am platit nimic, bebeii sunt bine si asteptam urmatoarea eco care este pe 2 feb cand voi avea 12 sapt si 3 zile.

Am si eu o intrebare: analizele pentru bitest si ecografia din sapt 12 intra tot in protocol sau trebuie sa le platesc? Oricum nu prea am inteles eu cum e cu bitestul asta! Sange pt detectarea sindromului Down mi-a zis sa-mi iau in sapt 9-10 si eco in sapt 12, desi pe site am citit ca atat analizele de sange cat si eco se fac in aceeasi zi in sapt 12-13.

Multumesc si va doresc tuturor sa va indepliniti visul si sa va ganditi ca este doar o chestiune de timp pana va veti strange in brate puiutii!
Pentru SOSI: Tineti-o tot asa! Va imbratisez cu drag.
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Jan 10, 2012 5:24 pm

Nu stim de bitest (iar pentru gemeni stim ca nu ar fi reprezentativ acest test) dar morfofetala din S12 intra sigur in "monitorizarea sarcinii pana in S13, inclusiv", cum scrie in norme ca acopera Subprogramul.

Pentru sustinerea SOSI aveti o noua optiune, la indemana tuturor, doar bunavointa sa fie, aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=262" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Jan 11, 2012 12:25 pm

Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor de pe forum:

FIV abroad:

Annamariaa [gravi] - Belgia (FIV1 reusit, punctie testiculara dupa diagnostic de azoospermie!)

LauraIv [gravi] - Romania / Austria

Irami [gravi] - Romania / Ungaria

In cadrul subprogramului:

Adyrem [gravi] - Promed

Geany_M [gravi] [gemeni] - Omini

Nicolle88 [gravi] [gemeni] - Dacia

Roxi25 [gravi] - Polisano Sibiu

SilviaCris [gravi] [gemeni] - Polisano Sibiu

Anda86 [gravi] [gemeni] - Polisano Sibiu

Valy27 [gravi] - Promed

Moniro [gravi] - Promed

Anabel79 [gravi] [gemeni] - Dacia

GxG - Promed - sarcina oprita din evolutie [parerau]

DanaAlice [gravi] - Giulesti

In afara Subprogramului:

BBCC [gravi] - Clinica Columna

GetaFlory [gravi] - AMH 0,2 - 0,3 - Gynatal TM

Va rugam sa ne semnalati pe cine sa mai adugam in lista si, cand incepe sa fie cazul, culoarea: [barza2] [barza1] / [cf] [cb] / [its a girl] [its a boy]

Va uram sarcini perfecte!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

bbcc

Post by bbcc » Wed Jan 11, 2012 1:06 pm

BBCC - clinica ?
- Columna . Jos palaria in fata echipei castigatoare formata din Cezara Bucur si Diana Cocei.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Wed Jan 11, 2012 2:12 pm

SOS Infertilitatea wrote:Nu stim de bitest (iar pentru gemeni stim ca nu ar fi reprezentativ acest test) dar morfofetala din S12 intra sigur in "monitorizarea sarcinii pana in S13, inclusiv", cum scrie in norme ca acopera Subprogramul.

Pentru sustinerea SOSI aveti o noua optiune, la indemana tuturor, doar bunavointa sa fie, aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=262" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Multumesc pentru raspuns SOSI, insa din pacate acum am terminat de vb la tel la clinica si mi s-a spus ca 100% platesc. Aceasta eco nu intra in "monitorizarea sarcinii pana in S13, inclusiv", doar eco facute de dr ginecolog care, mi-a facut ce-i drept pana acum 3 eco fara sa platesc nimic, insa aceasta din sapt 12-13 - pt ca vine o doamna doc ecografista cu care lucreaza in parteneriat - trebuie sa o platesc: 300 Ron!

:ymhug:
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Wed Jan 11, 2012 2:15 pm

bbcc, ce faci? in cate sapt esti? parca erai in acelasi timp cu mine! cand faci bitestul si ecografia din sapt 12-13 (cred ca-i zice morfofetala)? Offf, sunt varza la capitolul info in timpul sarcinii.... ;))
Poop [floare]
Z 11 = BHCG 173.3

roxi25

Post by roxi25 » Thu Jan 12, 2012 4:40 pm

nicolle, eu am un singur bebe, am fost azi la eco si avem 9 saptamani si 1 zi, mi-a luat sange pt bitest

rezultatul la bitest il voi primi cand merg sa fac morfofetala la 12 saptamani

eu merg la medlife la dr albu dragos, dar am facut fiv-ul la polisano sibiu, insa este prea departe de noi, noi fiind din bucuresti, motiv pt care am optat sa facem toate eco la doctorul care m-a urmarit si inainte de fiv

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Fri Jan 13, 2012 10:23 am

roxi25 wrote:nicolle, eu am un singur bebe, am fost azi la eco si avem 9 saptamani si 1 zi, mi-a luat sange pt bitest

rezultatul la bitest il voi primi cand merg sa fac morfofetala la 12 saptamani

eu merg la medlife la dr albu dragos, dar am facut fiv-ul la polisano sibiu, insa este prea departe de noi, noi fiind din bucuresti, motiv pt care am optat sa facem toate eco la doctorul care m-a urmarit si inainte de fiv

Roxi, ma bucur pentru tine, sa ai o sarcina usoara pana la capat! Am fost si eu azi sa-mi iau anlize de sange pt bitest (daca ma iau dupa ultimul CM, azi as face 10 sapt, insa dupa masuratorile de la eco, am 9 sapt si 4 zile). Pe 01 feb ma duc si eu la morfofetala si abia astept sa-i mai vad pe [gemeni]
Eu imi fac analizele la Regina Maria pentru ca am card la ei si beneficiez de analize gratis sau cu reducere, insa la eco merg tot la Cezara si la ecografista cu care lucreaza dansa!

Poop si ne tinem la curent cu evolutia burticilor! Ai grija de tine si de bebe! [floare]
Z 11 = BHCG 173.3

silviacris

Post by silviacris » Sun Jan 15, 2012 11:54 am

buna gravidutelor,nu am mai intrat demult pe forum am fost cam ocupata...sarcina decurge perfect,nu am am avut niciun fel de problema pana acum nici macar greturi ...azi avem 13 sapt si 3 zile,am facut si morfofetala de trim 1 si dublu test,triplu test etc totul este foarte bine
o mica chestie ,am placenta jos adica acopera colul si asta nu e prea bine dar medicul ma linistit si a zis ca e mult prea devreme sa se pronunte definitiv caci se mai ridica cand creste uterul,acum sper din tot sufletul sa se ridice macar sa ajunga marginala....mai este cineva care a avut la inceput asa si apoi sa modificat?

va doresc la toate sanatate si sa duceti sarcina fara probleme !!!
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

mari g.

Post by mari g. » Thu Jan 26, 2012 3:23 pm

silviacris wrote:buna gravidutelor,nu am mai intrat demult pe forum am fost cam ocupata...sarcina decurge perfect,nu am am avut niciun fel de problema pana acum nici macar greturi ...azi avem 13 sapt si 3 zile,am facut si morfofetala de trim 1 si dublu test,triplu test etc totul este foarte bine
o mica chestie ,am placenta jos adica acopera colul si asta nu e prea bine dar medicul ma linistit si a zis ca e mult prea devreme sa se pronunte definitiv caci se mai ridica cand creste uterul,acum sper din tot sufletul sa se ridice macar sa ajunga marginala....mai este cineva care a avut la inceput asa si apoi sa modificat?

va doresc la toate sanatate si sa duceti sarcina fara probleme !!!
sarcina usoara in continuare! %%-
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Feb 04, 2012 1:57 pm

Rugam gravidutele sa isi spuna povestea aici, pentru a da curaj aspirantelor: http://specialfamiliescards.fertilityeu ... ou/gallery" onclick="window.open(this.href);return false;

Multumim si va uram sarcini perfecte! [gravicarte]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

silviacris

Post by silviacris » Wed Feb 15, 2012 4:09 pm

Ieri de SF.Valentin am primit cea mai frumoasa veste,vom avea o fetita si un baietel exact cum ne-am imaginat noi ca va arata familia noastra.
Mii de multumiri SOSI sa va dea Dumnezeu sanatate !!! fara voi nu am fi participat la programul FIV !
Attachments
42.jpg
42.jpg (89.37 KiB) Viewed 1578 times
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

mara80

Post by mara80 » Wed Feb 15, 2012 8:00 pm

felicitari,silviacris! :ymhug: ma bucur tare mult!sa fiti toti sanatosi si sa ai o sarcina si o nastere usoara! [floare]
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Feb 15, 2012 9:17 pm

Felicitari Silvia, e cea mai frumoasa veste pe care o puteai primi! Si eu mi-as dori gemeni, tot o fetita si un baietel, dar noi mai avem drum lung pana acolo... O sarcina perfecta sa ai! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

cris

Post by cris » Wed Feb 15, 2012 11:34 pm

Felicitari Silviacris, esti o norocoasa, sarcina usoara!

geany_m

Post by geany_m » Thu Feb 16, 2012 10:16 pm

Dupa ultima ecografie facuta in urma cu 2 saptamani, se pare ca vom avea si noi pereche [fetita] [baietel] desi initial ni s-a spus ca vom avea 2 fetite. Tati e cel mai fericit! :)) Asteptam urmatoarea ecografie pentru confirmare :D
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

Post Reply