Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Alla76

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by Alla76 » Tue Jul 10, 2012 9:58 pm

Caress hai cu vestile bune, stiu ca azi aveai o zi importanta, asa-i?
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

AncaBB

Post by AncaBB » Wed Jul 11, 2012 1:42 pm

ce mai faceti gravidute dragi? cum va simtiti ? eu am avut si momente dificile DAR NU MA VAIT!!!! am fost ieri la ecografie , bebe e bine si asta e tot ce coneaza ! [cloud9]
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

cris8

Post by cris8 » Wed Jul 11, 2012 4:22 pm

Hello,
Anca :ymapplause: pt bebe cel voinic si sanatos, sa o tina tot asa.
Eu sunt bine, tot fara simptome, de acum nici nu cred ca vor mai aparea, am intrat deja in saptamana 8. Miercurea viitoare ma duc si eu iar la ecografie, abia astept sa-l vad pe bebe!!! Ma rog in fiecare zi sa fie bine puiul meu.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Caress

Post by Caress » Thu Jul 12, 2012 12:19 pm

Raluk, bine ai venit la experiente din timpul sarcinii:))you did it girl!!

Anca, felicitari pentru ecografie!!! [majoreta]

Cris, o sa fie bine la ecografie, ai sa vezi!Esti o norocoasa cu lipsa de simptome:))

Miri, voi ce faceti, pe cand urmatoarea eco?

Amely, ce face bebe? %%- %%-

Alla, multumesc de intrebare!Noi am trecut cu bine de prima morfofetala, va dau cuvantul meu ca o saptamana am fost terminata de stress,m-a pus nu's cine sa citesc pe niste forumuri olandeze si numai prostii am gasit.. Cand l-am vazut pe bebe pe ecran mult mai maricel decat ultima oara si cand am auzit doctora spunand inimioara bate am intrat intr-un puseu de plans ca vro 3 minute nu a mai putut femeia masura nimic asa se misca masa sub mine:)Eu nu stiu ce e cu noi de ne dam mereu asa in spectacol intr-o sala de cograf, cred ca stressul ultimilor ani isi spune cuvantul si iese acum putin cate putin.
Bun deci gogosica e maricel, dormea si tine mantuta stanga asa cu 'thumb up' foarte dragut!A verificat daca circula sangele prin inimioara, prin ficatel, daca are cele doua emisfere cerebrale bine formate a masurat femurul,a numarat degetelele avem totul foarte bine. Translucenta nucala era de 1.3 deci pe baza ecografiei risc scazut de Down asteptam rezultatul la proba de sange.
A, ecografia asta a fost abdominala, nu mi-a venit a crede ca nu mai tre sa ma dezbrac :)))

In aceeasi zi dimineata am dat proba de sange ultima la clinica de fertilitate si mi-au dat unda verde sa incepem micsoararea medicatiei pana la oprirea totala. este o schema intinsa ins ape 4 saptamani in fiecare saptamana renuntzat la cate o pastila din fiecare. Deci de pe 10.07.2012 'respiram' singuri, dupa 5 ani, fara clinica de RUAM...
In rest urmatoare echo e programata la 20 de saptamani (avand risc scazut de Down au zis ca nu mai facem la 16) deci prin urmare trebuie sa gasesc un cabinet particular sa ma ecografiez la cerere ca eu nu stau 8 saptamani fara sa il vad. Mi-am mai luat si un aparat sa ii aud bataile inimioarei si o data la 2-3 seri asta facem ne mai linistim putin.
Azi il inscriem pe bebe la gradinita, aici sunt ani de asteptare la gradinite bune deci il inscriem pe X + numele de familie:))))
In rest eu am sa va parasesc 2 saptamani plecam in vacanta. Sa ne recitim cu vesti bune!! %%- %%-
va pupam

Caress

Post by Caress » Thu Jul 12, 2012 12:26 pm

Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor de pe forum:

FIV abroad:

%%- Annamariaa - [baietel] Belgia (FIV1 reusit, punctie testiculara dupa diagnostic de azoospermie!)

%%- LauraIv - Romania / Austria

%%- Miki74 - Romania / Ungaria (FIV5, in conditii de AMH = 0,2!)

%%- Norma - Romania / Ungaria (Debrecen)

%%- Caress - Belgia, FIV8!

%%- Amely - Ungaria

In cadrul subprogramului:

%%- Geany_M - [its a girl] [its a boy] Omini

%%- Nicolle88 - [its a boy] [its a boy] Dacia

%%- Roxi25 - [its a girl] Polisano Sibiu

%%- Anda86 - [its a girl] Polisano Sibiu

%%- Valy27 - Promed

%%- Moniro - [its a girl] Promed

%%- Anabel79 - [gemeni] Dacia

%%- GxG - Promed - sarcina oprita din evolutie :ymsigh:

%%- DanaAlice - [its a boy] Giulesti

%%- Alla76 - [gemeni] Gynatal Timisoara

%%- AncaBB - Giulesti

%%- Cris8 - Promed

%%- Raluk - Promed

In afara Subprogramului:

%%- BBCC - [its a girl] Clinica Columna

%%- GetaFlory - [gemeni] AMH 0,2 - 0,3 - Gynatal TM

%%- Mada81lina - [its a girl] gravida natural, in aceeasi luna cu aprobarea dosarului

%%- Miri - Promed

Au invins infertilitatea si acum isi tin pruncii in brate:

SilviaCris -(Fiv Polisano Sibiu 2011) mamica de [its a girl] [its a boy] [floare]

Adyrem ( Fiv Promed 2011) mamica de [cf] [floare]

Irami - (Fiv Ungaria 2011) mamica de [cf] [floare]

Va rugam sa ne semnalati pe cine sa mai adugam in lista si, cand incepe sa fie cazul, culoarea: [cf] [cb]

Va uram sarcini perfecte!
Last edited by Caress on Sun Jul 15, 2012 3:43 pm, edited 2 times in total.

cris8

Post by cris8 » Thu Jul 12, 2012 1:02 pm

Caress, ce vesti minunate !!!! :ymapplause: ma bucur mult pt voi!
Abia astept sa ma duc si eu iar la eco, dar simt ca bebe e bine!
Ieri am avut niste arsuri groaznice de la stomac. Or fi fost de la bebe sau nu are legatura?

Stie cineva care e diferenta intre dry test si bitest? ar trebui facute amandoua? Mie hematologul mi-a zis sa fac dry test intre 10 si 12 saptamani si nu stiu ce sa fac...nici nu stiu pe nimeni care sa il fi facut..

Miri

Post by Miri » Thu Jul 12, 2012 5:52 pm

Cares, ma bucur pt voi, ca suntei bine. Te cred si eu ca nu rezisti 8 sapt fara sa il vezi pe bebe.
Noi am fost la control ieri ("again").Hematomul a disparut dar se vede zona de dezlipire inca, fara hematom (asa am inteles eu). Bebe dormea cu capul in jos :) Creste f bine. Saptamina viitoare mergem la bitest. Abia astept sa vad mai multe amanunte. Ma simt mai bine, greturile au scazut, mai am arsuri de stomac cind sunt pauze mai mari intre mese sau gustari.
Am usoare f usoare si rare crampe, cred ca se mareste uterul. Dar sunt fericita ca ma pot misca mai mult, nu mai am indicatie strict la pat, dar mai usurel. De la inceputul lunii august incerc sa ma reintorc la munca, vom vedea cum va fi...
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Miri

Post by Miri » Thu Jul 12, 2012 5:58 pm

Concediu placut tuturor [gravi] !
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Irami

Post by Irami » Thu Jul 12, 2012 9:26 pm

Buna fetelor,

pot fi stearsa de pe lista de gravidute, am devenit mamica :) Fetita mea a venit pe lume la 35 de saptamani, deci prea devreme, cu detresa respiratorie ...
Acum suntem in spital, mergem spre bine, mai face tratament dar speram sa mearga totul bine.

Va doresc sa aveti sarcini duse la termen, sa fiti sanatoase si doresc sa va multumesc pentru sprijinul vostru din perioada in care am luptat cu infertiliatea.

Va imbratisez.
Infertilitate secundara, sarcina extrauterina cu pierdere trompa dreapta -2007,FIV 1 nereusit Debrecen octombrie 2010 Dr Bodnar, FET neconcretizat februarie 2011, FIV 2 nereusit martie 2011 Dr Bodnar, 18.11.2011 FET Debrecen dr Tandor, BHCG ziua 13 - 201,6

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Fri Jul 13, 2012 7:25 am

Irami, felicitari! Sa-ti creasca fetita mare, sanatoasa si frumoasa.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Irami

Post by Irami » Fri Jul 13, 2012 5:17 pm

Arcip Andreea wrote:Irami, felicitari! Sa-ti creasca fetita mare, sanatoasa si frumoasa.

Multumesc mult Andreea :)
Infertilitate secundara, sarcina extrauterina cu pierdere trompa dreapta -2007,FIV 1 nereusit Debrecen octombrie 2010 Dr Bodnar, FET neconcretizat februarie 2011, FIV 2 nereusit martie 2011 Dr Bodnar, 18.11.2011 FET Debrecen dr Tandor, BHCG ziua 13 - 201,6

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Fri Jul 13, 2012 5:29 pm

Irami, felicitari, sa iti traiasca [fetita] !

Cum o cheama pe mica minune si pe ce data ai nascut-o? Ca te stergem de la gravi, dar facem lista de mamici! [mama&bebe]

Salutari tuturor [gravicarte] , sarcini perfecte va urez!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

silviacris

Post by silviacris » Sun Jul 15, 2012 10:48 am

Felicitari tuturor gravidutelor si celor care deja isi tin pruncii in brate
Va rog sa ma treceti si pe mine pe lista de mamici ,eu am nascut prematur la 33 saptamani gemeni un baiat si o fetita in data de 31.05.2012 la Timisoara,am stat internata 3 sapt la terapie intensiva dar acum puiutii nostrii sunt sanatosi au luat frumos in greutate si sunt foarte cumintei,mananca si dorm toata ziua,mami si tati sunt cei mai fericiti oameni de pe pamant !!!

va doresc mult succes si multa sanatate
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

Alla76

Post by Alla76 » Sun Jul 15, 2012 9:02 pm

Irami felicitari! sa-ti traiasca printesa si sa creasca mare.
Caress :) e la ultimul eco eram deja cu chilotii in mana cand mi-a zis "dar iti fac abdominal"...m-a apucat rasul, nici nu-mi mai aminteam de abdominal dupa atatia ani. Ma bucur sa te citesc cu vesti bune. sa-mi tii si mie pumnii ca-s "varza" inainte de DT...
mama mia...dar cum vor ei sa te lase atatea saptamani fara eco??
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

cris8

Post by cris8 » Mon Jul 16, 2012 9:21 am

Buna fetelor,

ce mai faceti?
Miri bafta la bitest, tin pumnii sa fie totul bine, Doamne ce repede a trecut timpul!!! Cate saptamani o sa aila bitest?
Alla, si tu la fel...bafta multa si tie!!! Ce puiuti mari aveti deja! :)

Eu miercuri merg iar la eco, sper ca e totul bine, eu ma simt in continuare ff bine, nu am avut pana acum niciun simptom doar ca imi creste burtica. Nu stiu de ce, dar eu acum la 8 saptamani am o burtica de se vede prin orice bluza, eu stiam ca va creste mult mai tarziu...dar oricum mie imi place. ;))

fetele care au analizele de trombofilie nu tocmai bune, voi ce stiti, pana cand se ia MagneB6 si Cetebe? toata sarcina?

Irami si silvia, sa va traiasca puiutii, sa creasca mari si sanatosi.

anda86

Post by anda86 » Mon Jul 16, 2012 2:43 pm

[floare] Felicitari Irami si Silvia.Sa va creasca copilasii mari si sanatosi. @};-
Fiv reusit la Polisano Sibiu.Dupa aproape 6 ani de asteptare am doua printese minunate.

littlegirl

Post by littlegirl » Mon Jul 16, 2012 3:16 pm

Felicitari fetelor! Irami, cu cine ai nascut?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

amely32

Post by amely32 » Tue Jul 17, 2012 7:16 pm

Buna mamici si burtici [floare]
Eu nu am uitat de voi, doar ca am avut probleme cu netul ,,si am fost si foarte ocupata zilele trecute..
Despre noi; am fost pe data de 11 la eco, am vazut un puisor de 4,2mm cu activitate cardiaca [great]
As fi in sapt 6 dupa calcull ecografului, ca dupa ala de IVF eram in 6w si 4d..
Nu mi-a dat sa fac nici o analiza, nici macar toxo la care eu nu am anticorpi [jale!]
Doar ca ne vedem peste 4 sapt...
Mi-a mai zis ca aici nu se face dublu test, ci direct triplu...cik sunt bani aruncati degeaba pe dublu test,in fine ....

Caress %%- multumesc si ma bucur tare mult ca ati trecut cu bine de eco, bravooo felicitari!!!
Acum rogu-te cand revii din vacanta sa-mi spui si mie la cate sapt ai facut testul ?
Eu sunt cam in ceata si as fi plecat in tara sa fac analizele astea, ca parca as fi mai in siguranta...

Felicitari mamicilor care au nascut! sa va traiasca copilasii!!! [floare]

Alla, Cris voi ce mai ziceti?

[floare] [floare] [floare]

cris8

Post by cris8 » Wed Jul 18, 2012 9:03 pm

amely, felicitari pt inimioara!!!
saptamanile de sarcina se calculeaza de la ultimul CM, nu dupa ecografie deoarece la eco variaza in functie de ritmul de dezvoltare al bebelului, stiu ca nu e relevant..
Doamne ajuta in continuare, sigur va fi ff bine

eu am fost azi la eco, avem 8 saptamani si 1 zi, bebe e ff bine, dezvoltat exact perioadei prin care trecem, are 1,7 cm si inimioara bate tare, cu 169 batai pe minut. sunt ff bucuroasa, m-am linistit momentan

va pup fetele si sa auzim doar de bine

raluk

Post by raluk » Fri Jul 20, 2012 9:43 am

Buna fetelor. Sunt aici [majoreta] deci [gravida] . Nici nu realizez ca se intampla :) Astept cu nerabdare eco pe 25. Va imbratisez cu drag.
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

Post Reply