Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
raluk

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by raluk » Fri Jul 20, 2012 9:48 am

Buna Cris8. Felicitari pentru bb sa creasca mare si puternic. Poti sa-mi spui si mie cat timp ai luat tratament de sustinere? clexane, medrol, climen-pastilute albe? si cand ai vb cu d-na dr? Multumesc :ymhug:

Sarcini perfecte va urez fetelor in continuare [cloud9] si va imbratisez cu drag :ymhug:
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

ielenul

Re: Bitter Infertility (haz de necaz).

Post by ielenul » Fri Jul 20, 2012 2:00 pm

in caz ca ramane laptele pe fundul recipientului.. :ymblushing:

Image

amely32

Post by amely32 » Fri Jul 20, 2012 10:09 pm

Raluk, felicitari mamicoo! sarcina usoara si bebe sanatos [floare]

Cris, bravos ptr inimioara perfecta! [floare]

Eu mai merg la eco in 10 sapt,,,ufff as vrea un ecograf acasa :D
Noi avem greturi cat e ziua de mare si uneori si noaptea, am o buburuza tare fitzoasa ;))
Nu mai suportam carnea deloocc,,,fructele sunt la mare cautare ;) si poftele ne-au zapacit de tot
uneori cand ajung sa obtin ce vroiam atat de mult, doar ma uit si gata, nici macar nu gust :D

va pooopam si we fain sa avem :ymhug: [floare]

mirimir

Post by mirimir » Sun Jul 22, 2012 12:46 am

raluk wrote:Buna Cris8. Felicitari pentru bb sa creasca mare si puternic. Poti sa-mi spui si mie cat timp ai luat tratament de sustinere? clexane, medrol, climen-pastilute albe? si cand ai vb cu d-na dr? Multumesc :ymhug:

Sarcini perfecte va urez fetelor in continuare [cloud9] si va imbratisez cu drag :ymhug:
Felicitari, Raluk!Pot sa-ti raspund din experienta mea, dar medicul hotaraste.Eu am luat medrol 5 zile dupa ET,acid folic 14 saptamani, climen 6 saptamani,nu am facut clexane(nu am trombofilie ), am luat aspenter pana in saptamana 24 si utrogestan pana la nastere, pe langa celelalte care s-au adaugat pe parcurs cand au aparut mici probleme.
Sarcina usoara si la termen!

mirimir

Post by mirimir » Sun Jul 22, 2012 12:55 am

Felicitari, SilviaCris, Adyrem, Irami !Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si cuminti, micutilor!

mirimir

Post by mirimir » Sun Jul 22, 2012 1:03 am

N.C.B. wrote: Dar Mirimir cu gemeni care maine-poimaine merg la gradinita [great]
Mergem la cresa de cateva luni(dimineata la 7 si ne intoarcem la 16), ne-am obisnuit si ne-am si imunizat dupa cateva reprize de febra,tuse...Am inceput si sa ne intelegem.
Te pupam!

cris8

Post by cris8 » Mon Jul 23, 2012 8:52 am

raluk felicitari inca o data !!! sa iti dea Dumnezeu o sarcina usoara si mai ales un bebe sanatos.
Eu am luat asa: Medrol de 16 mg timp de 5 zile dupa ET, apoi am continuat cu Medrol de 4 mg pana la ecografia de 6 saptamani. Climen am luat 2 pastilute albe pe zi pana la 6 saptamani, apoi am redus la 1 pastiluta pe zi inca 7 zile si gata, l-am oprit. Clexane fac si acum si probabil voi face toata sarcina, stiu ca asta nu trebuie oprit daca ai ceva mutatii de trombofilie.
Iti va spune dna dr ce si cum cand mergi la dansa imediat dupa ecografia de confirmare a sarcinii, pana atunci daca ai orice intrebare pt dansa stii ca poti trimite mail drei Andreea Manaila, eu asa am facut si mereu mi s-a raspuns imediat.

amely, chiar ca ai bebe fitzos :) eu sunt tot fara niciun simptom..
abia peste 10 saptamani mai mergi la eco??? aoleuuu...cred ca as innebuni in atata timp, eu acum pana trecem de primul trimestru ma duc la 2 saptamani...apoi vom mai rari si noi dar o data pe luna tot cred ca voi merge.
pupici pt bebe [floare]
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

eliza_maria

Post by eliza_maria » Mon Jul 23, 2012 10:28 am

Cris, tu platesti ceva pentru monitorizarea sarcinii? ca stiam ca pana in saptamana 13 inclusiv monitorizarea e suportata prin program... eu urmeaza sa merg la eco saptamana asta si vroiam sa stiu ce ma asteapta.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

cris8

Post by cris8 » Mon Jul 23, 2012 12:30 pm

eliza, monitorizarea este suportata insa nu atatea ecografii cate fac eu...ci sunt incluse ecografia de confirmare de la 6 saptamani si inca o ecografie la 12-13 saptamani, insa fara morfologia fetala care nu este inclusa. A fost dorinta mea sa merg mai des, eu pana la 3 luni nu rezist psihic sa nu stiu ca e bebe bine...
Dar oricum cand te duci la prima eco, trebuie sa spui la receptie ca ai facut fiv prin Subprogram si stii ca aceasta ecografie este inclusa, altfel fetele de acolo nu vor sti...
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

eliza_maria

Post by eliza_maria » Mon Jul 23, 2012 12:57 pm

cris, multumesc de lamuriri. cred ca si eu voi merge mai des, vroiam doar sa stiu care dintre eco sunt incluse. am sa le zic celor de la receptie ca e eco de confirmare. [floare]
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Alla76

Post by Alla76 » Mon Jul 23, 2012 10:47 pm

cris8 wrote:eliza, monitorizarea este suportata insa nu atatea ecografii cate fac eu...ci sunt incluse ecografia de confirmare de la 6 saptamani si inca o ecografie la 12-13 saptamani, insa fara morfologia fetala care nu este inclusa. A fost dorinta mea sa merg mai des, eu pana la 3 luni nu rezist psihic sa nu stiu ca e bebe bine...
Dar oricum cand te duci la prima eco, trebuie sa spui la receptie ca ai facut fiv prin Subprogram si stii ca aceasta ecografie este inclusa, altfel fetele de acolo nu vor sti...
crezi ca dupa 3 luni te linistesti? :D putin probabil, eu una bag mana in foc pt mine ca tot nu raresc cu eco.
Noi am avut inclus eco de confirmare, cel de inimioara si un eco la 9+ cand am donat si sangele pt DT, morfofetala nu a fost inclusa, bineinteles.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

raluk

Post by raluk » Thu Jul 26, 2012 12:38 pm

Buna mamicilor! Am o inimioara .....[majoreta] , nu-mi vine sa cred!!!!!!! Ieri am auzit-o pentru prima data...ne-am emotionat foarte mult si eu si sotul. Totul este perfect, speram sa fie bine si in continuare.
Sarcini perfecte fetelor si sa auzim numai lucruri bune!!! [floare]
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

Alla76

Post by Alla76 » Thu Jul 26, 2012 7:46 pm

raluk wrote:Buna mamicilor! Am o inimioara .....[majoreta] , nu-mi vine sa cred!!!!!!! Ieri am auzit-o pentru prima data...ne-am emotionat foarte mult si eu si sotul. Totul este perfect, speram sa fie bine si in continuare.
Sarcini perfecte fetelor si sa auzim numai lucruri bune!!! [floare]
Bravo Raluk!!! sarcina usoara!

Caress, unde esti iubita?

Noi azi, dupa 10 zile de calvar... respiram usurati. Morfofetala de T1 ne-a iesit cu riscuri pt praslea cel mic si a trebuit sa facem reevaluare si sa luam in calcul biopsia de vilozitati in cazul in care pana azi nu se clarificau problemele. Si multumim lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa trecem cu bine peste, ca n-a mai fost necesara biopsia, omfalocelul s-a inchis, suspiciunea de artera ombilicala unica s-a dovedit doar o suspiciune... offff... ramane doar semnul de intrebare cu diferenta maricica de dezvoltare intre cele doua (asa se pare ;)) )
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Fri Jul 27, 2012 6:06 am

Alla, imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin emotii suplimentare. Ca si cum stresul zilnic nu ar fi fost de ajuns. Ma bucur ca nu a fost nimic intemeiat pana la urma. Multa sanatate in continuare!
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Caress

Post by Caress » Fri Jul 27, 2012 7:23 am

Hai k intru si eu repede sa scriu 3 vorbe din insoritul Los Angeles unde am ajuns in vacanta, mai aproape de casa nu puteam.... Alla am vazut bobitele tale pe fb m-am emotionat! Mumos mumos mumos !! Am intrat special sa iti scriu felicitari! Noi suntem bine relativ azi am avut o durere faimoasa de cap de la 6 pm ora locala stau in pat sper sa imi treaca pana maine. Va las acum eu ne auzim la sf sapt viitoare cand ne reintoarcem si noi acasa ( de abia astept) pupe

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Jul 27, 2012 8:48 am

Raluk, felicitari pentru inimioara! [majoreta]

Alla, ma bucur ca totul e bine acum! Am inteles bine ca ai 2 domnisoare in burtica? [great]

P.S.: vreau si eu FB-ul vostru! :D
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

laura iv

Post by laura iv » Fri Jul 27, 2012 10:25 am

De curand am implinit 1 luna si o tin pe mami tot timpul ocupata.Ahh...si sunt fetita.

Felicitari burticilor si proaspetelor mamici!
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

amely32

Post by amely32 » Sat Jul 28, 2012 3:09 pm

salutare burtici & mamici [floare]

Raluka, felicitari pentru inimioara! [majoreta]
Eliza, felicitari si tie [floare] scuze ca am omis,,nu a fost cu intentie,,doar neuronul gravid e de vina :D

Alla [floare] imi pare rau ca ati trecut prin emotii offf,,,ma bucur ca sunteti oki si felicitari pentru pasarici [great] ;)

Cris [floare] ce mai faceti? am vrut sa zic k mergem la eco in sapt 10, dar am scris invers si s-a inteles,,,,
Abea astept sa vedem ce face buburuza si sa hotaram cand facem triplu test,, cik sar face in sapt 11-14.

Careesss [floare] ce vacanta fainaaaaa..Profitati din plin!! ;)

Laura [floare] felicitari pentru fetita Alexia Maria! foarte frumos nume ;) sa va traiasca si sa fiti sanatosi!

[floare] [floare] [floare] ptr toate burticile

Alla76

Post by Alla76 » Sun Jul 29, 2012 10:11 am

amely32 wrote:salutare burtici & mamici [floare]

Eliza, felicitari si tie [floare] scuze ca am omis,,nu a fost cu intentie,,doar neuronul gravid e de vina :D

Alla [floare] imi pare rau ca ati trecut prin emotii offf,,,ma bucur ca sunteti oki si felicitari pentru pasarici [great] ;)

Cris [floare] ce mai faceti? am vrut sa zic k mergem la eco in sapt 10, dar am scris invers si s-a inteles,,,,
Abea astept sa vedem ce face buburuza si sa hotaram cand facem triplu test,, cik sar face in sapt 11-14.

Laura [floare] felicitari pentru fetita Alexia Maria! foarte frumos nume ;) sa va traiasca si sa fiti sanatosi!

amely32 ala e dublu test intre 11 si 13w. De fapt recoltarea am facut-o pe la 9w si ceva si eco intre 11-13w
Triplu test eu una stiu ca se recolteaza 16-18 sapt.
Caress, concediu placut :D Love your cockers :x
Arcip Andreea :ymhug:
Swanheart da-mi pe privat numele sa te caut pe FB. oricum, ne gasesti intre admiratorii Voluntarilor SOSI [floare]
laura iv pupici fetitei!

amely32

Post by amely32 » Sun Jul 29, 2012 7:04 pm

Alla76 wrote:
amely32 wrote:salutare burtici & mamici [floare]

amely32 ala e dublu test intre 11 si 13w. De fapt recoltarea am facut-o pe la 9w si ceva si eco intre 11-13w
Triplu test eu una stiu ca se recolteaza 16-18 sapt.
Caress, concediu placut :D Love your cockers :x
Arcip Andreea :ymhug:
Swanheart da-mi pe privat numele sa te caut pe FB. oricum, ne gasesti intre admiratorii Voluntarilor SOSI [floare]
laura iv pupici fetitei!
Alla [floare] si eu stiam cum se fac testele astea in RO, dar aici e alt sistem, alte treburi,,,
deci in Belgica nu se face dublu test, mi-a zis ca este "inutil", ei fac direct triplu test in sapt 11-14..... :D
(sistem din ala cu cat mai putina cheltuiala ,, dar in schimb cu multe scoli speciale pentru copii #-o )

Post Reply