Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
alif

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde alif » Sâm Sep 22, 2012 11:19 pm

Irina, te imbratisez :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Sâm Sep 22, 2012 11:58 pm

Irina, sa dea Domnul sa iti fie bine, sa nu fie cu urmari urate. Eu una n-am avut deloc sangerari, nici maronii nici rosii, de nici o culoare, deci nu stiu ce sa zic. Asteptam vesti bune de la tine :ymhug:
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

mirimir

Mesajde mirimir » Dum Sep 23, 2012 12:00 am

Irina_ scrie:Cris, felicitari! Ma bucur mult pentru tine.

Eu insa sunt tare deprimata. Tocmai cand incepusem si eu sa ma relaxez ca lucrurile intra pe fagasul normal, ca de bine, de rau, durerile si contractiile se mai potolisera si ma puteam tine mai mult pe picioare, am dat-o iar in bara.

Tocmai ma mobilizasem sa le fac o scurta vizita parintilor si socrilor in Pitesti, ca n-am mai fost pe la ei de secole, cu bagajul gata facut, si ma mai duc si eu la baie o data inainte de plecare. Si atunci vad petele mari de sange, rosu aprins. Nici un alt semn de debut, ci doar sangerare pura. Mi s-a facut inima cat un purice si m-au apucat trepidatiile. Mai tarziu au inceput si durerile surde, difuze, exact in zona de rau augur.

Asa ca acum bag la greu Duphaston, NoSpa si Uscosin, la recomandarea medicului, si stau la pat. Am anulat orice plecare si astept iar sa treaca timpul cu sufletul la gura. Azi am intrat in saptamana 10. Stiu ca in principiu e posibil si sa treaca si sa nu existe urmari, dar incertitudinea ma omoara... Voi ati avut sangerari in perioada asta a sarcinii?

Eu am avut sangerari in saptamana 9-11, destul de abundente.Incearca sa te linistesti, stiu ce agitata eram eu, cei de la clinica tocmai ma abandonasera, imi era frica sa si respir, am marit doza de progesteron, repaus si m-a vazut noul medic, care m-a linistit, aveam 2 hematoame deciduale.
Fii calma si optimista, sigur [bebe] este un invingator.

cris8

Mesajde cris8 » Dum Sep 23, 2012 7:37 am

Irina, multumesc! [floare]
Offf...imi pare rau de problemele aparute, te cred ca te sperie...eu nu am avut sangerari, nici secretii, nimic, dar am o prietena care a avut sangerari masive (nu doar cateva pete) era sigura saracuta ca l-a pierdut pe bebe dar nu a fost asa, bebe e bine in burtica, au trecut sangerarile cu repaus mult, avea un hematom, acum mai are putin si naste. Eu zic ca ar fi utila o ecografie pt ca medicul sa vada posibila cauza a sangerarilor...daca e hematom ar trebui sa intrerupi orice anticoagulant o perioada... Doamne ajuta!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Anemari

Mesajde Anemari » Dum Sep 23, 2012 11:54 am

Irina imi pare rau ca inca ai emotii ...se pare ca doar la sfarsit cand tinem puiul in brate ne putem linisti.Sper ca te-ai dus de urgenta la dr si sper sa fie totul bine!
Cris felicitari pentru fetita,printre atatia baietei trebuia sa mai apara si cate o domnisoara.Sa fie sanatoasa si sa vina la termen!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

Alla76

Mesajde Alla76 » Dum Sep 23, 2012 12:53 pm

cris8 scrie:Buna fetele,

am citit numai vesti bune si m-am bucurat enorm. Felicitari fetelor pt bebeii sanatosi, Doamne ajuta sa o tinem tot asa.
Am vazut ca sunt multi baietei pe aici, asa ca venim si noi cu vestea: avem fetitza cu funditza !!!! [its a girl] ne puteti actualiza si pe noi in listuta cu o fundita roz, va rugam.
Am fost la ecografie, suntem foarte bine, am crescut cum trebuie si suntem tare activa [cloud9] Doamne cat pot sa iubesc copilul asta inca dinainte de a se naste...ma topesc de fiecare data cand o simt...

Fetele care intrebati de miscarile bebelusului, eu am simtit-o prima data pe la 14 saptamani vreo 2-3 zile, erau niste miscari ff usoare, mai mult ca niste gadilaturi pe acolo, apoi nu am mai simtit-o pana la 17 saptamani. Acum o simt mai bine, e evident ca ea e, dar nu o simt zilnic pt ca este inca foarte mica si depinde in ce pozitie sta. Cand am fost la eco, in ziua aceea nu o simtisem deloc, si am vazut la eco ca se intorsese cu spatele la peretele abdominal, ea dadea din manute si picioruse dar dand in interior, eu nu simteam nimic, doar cand loveste peretele abdominal o simt. Mie dna dr mi-a zis ca abia dupa saptamana 19 se va simti mai bine...

va pupam pe toate

felicitari pentru fundita.
Caress scrie:
Alla, deci Alexandra si Praslea:)Nici voi nu v-ati hotarat inca de nume de baietel..la noi in casa sunt lupte mari, nici una din parti nu vrea sa cedeze:))M-ai facut sa rad cand ai povestit cum isi trag cate una, asa mici cum sunt:)) sa te tii mai incolo:)

Referitor la simtit, eu l-am simtit prima oara pe la 13 saptamani sub forma de gadilaturi mici, ciudat.La 14 saptamani l-am simtit oficial ins ensul ca am simtit fix ca o lovitura de coada de peste in burtica:). Dupa aia o zi doua il simteam apoi intra in concediu o zi doua si tot asa pana pe la vreo 18-19..Sapatamana asta a prins puteri ca lumea ca m-a sculat de doua ori din somn ca juca fotbal+ mi-a tras una cand conduceam de m-a luat cu ameteala (acceasi senzatie de parca as fi cazut in gol de undeva).

Eu azi am fost sa-mi iau de imbracat si sunt dezamagita, in afara de o pereche de blugi n-am gasit nici o bluza/tricou maid e Doamne Ajuta, tre sa dau iama pe net sa vad ce gasesc online..

Caress suntem cam hotarati si cu numele lui Praslea, mai e un 1% nehotarare, dar probabil va primi numele lui taica sau. Nu prea sunt adepta cu tata/fiu cu nume comun dar de la bun inceput l-am botezat baby S si ar fi cam singurul nume cu S care imi place pt baietei.

Irina, esti ok? ai ajuns la eco?
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Lun Sep 24, 2012 10:36 am

Irina, sper ca ai trecut cu bine de momentul respectiv. Sper ca esti ok si tu si bebe.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Miri

Mesajde Miri » Lun Sep 24, 2012 10:53 am

Irina, suntem alaturi de tine. Multa sanatate! [floare]
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Sep 24, 2012 1:18 pm

Buna fetelor. Multumesc mult pentru sustinere. Intre timp m-am mai linistit #:-s , sangerarile au cedat in mai putin de 24 h sub tratamentul recomandat de medic. Momentan si durerile s-au diminuat, revenind practic la intensitatea si frecventa de dinainte de incident. La eco probabil nu o sa mai merg in conditiile astea (am discutat cu medicul pe tema asta), mai ales ca fusesem cu doar 2 zile inainte de a se declansa sangerarile si ca urmare nu se pune problema sa fie ceva de genul hematom, ca astea nu se manifesta asa de brusc si din senin.

Din informatiile pe care le-am mai obtinut si tinand cont de context, estimez ca e posibil sa fi fost mai degraba o cauza de genul ectropion cervical, destul de comun in timpul sarcinii si altfel relativ benign. Sper sa fie asa. Am preferat sa stau in pat si sa ma menajez decat sa ma trambalez cu orele in ziua aia pana la clinica, unde as fi asteptat probabil jumatate de zi dupa medic (avea o gramada de punctii si programari). Oricum ecografia e cel mult pentru confortul psihic al pacientei :( , pana la urma si daca e sa fie ceva nasol, in stadiul asta, la 10 saptamani, tratamentul tot acela e si mai mult nu te poate ajuta nimeni. E si dupa noroc.

Cert e ca e cazul sa-mi temperez aripile si sa ma resemnez ca cel putin inca sapte luni viata mea cam trebuie pusa in asteptare. Dar daca sacrificiul duce la happy end, atunci merita. Va pup.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Lun Sep 24, 2012 2:50 pm

Irina, ma bucur ca esti bine. Asa este, renuntam la aproape tot pentru a invinge infertilitatea. Azi o sa anunt si eu la servici ca nu ma mai intorc, ca nu am cum. Ar fi prea riscant.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

alif

Mesajde alif » Lun Sep 24, 2012 11:44 pm

Ma bucur mult ca esti bine, Irina, si ai mare grija de voi! :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mar Sep 25, 2012 7:34 am

'Neata fetelor! Cu ce credeti ca s-a prezentat sotul aseara acasa? Cu un monitor doppler :)) . Am zis ca sunt singura tzacanita din familie, dar vad ca m-am inselat. I-am zis eu la un moment dat ca fetele pe forum vorbesc de chestia asta, a bagat la cap, a comandat in aceeasi zi cand i-am zis si aseara a sosit pachetul. Deci se intelege cu ce ne-am ocupat aseara ;)) Am fost un pic incurcati la inceput, ca nu gaseam locul si ba imi auzeam eu bataile inimii, ba nu stiu ce alte zgomote, dar pana la urma am nimerit si inimioara buburuzei. Cel putin pana incep sa simt miscarile, ma mai linistesc ascultand "angel sounds" :)
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mar Sep 25, 2012 9:21 am

Irina, ma bucur ca sunteti bine! Am mai scris pe forum: cumnata mea a sangerat foarte mult, medicii ii spuneau ba ca s-a eliminat sarcina, ba ca sansele sunt infime. Si aseara dadea nepotica (de 1 an si 3 luni acum) niste ture pe la noi prin apartament si imi dadea pupici (a venit in vizita la matusica proaspat - punctionata). :D

Eliza, frumos gest din partea sotului! :)
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

nusha

Mesajde nusha » Mar Sep 25, 2012 4:15 pm

Eliza, poti sa-mi zici si mie de unde a luat sotul tau monitorul doppler si cat a costat?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mar Sep 25, 2012 5:57 pm

Nusha, am sa il intreb pe sot cand vine. A comandat de undeva de pe un site si nu stiu exact, si nici pretul nu-l stiu. Monitorul este marca Vcomin, model FD-200D. Dar am vazut ca mai zicea si Caress ceva de un astfel de aparat acum ceva vreme - http://www.muccelmic.com/aparate-zgomot ... p-771.html

Caress

Mesajde Caress » Mar Sep 25, 2012 6:02 pm

Irina, uf, ma bucur ca esti bine!!!!!ai grija de voi!!!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Sep 25, 2012 6:10 pm

Caress scrie:Irina, uf, ma bucur ca esti bine!!!!!ai grija de voi!!!

Caress, iti multumesc. Chiar sunt mai bine. Azi am stat jumatate de zi cu o prietena pe la terase prin Herastrau si a fost asa de bine, dupa vreo 4-5 zile de stat mai mult in casa... E o vreme superba de toamna. Mai rar. M-am bucurat din plin.

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mar Sep 25, 2012 7:05 pm

Nusha, revin cu info - sotul zice ca l-a luat de pe Amazon.co.uk, si a dat pe aparat+un tub de gel vreo 40 de lire.
Irina, imi place atitudinea - plimbareala, relaxare [floare]. Iti doresc numai bine.

nusha

Mesajde nusha » Mar Sep 25, 2012 7:35 pm

Multumesc frumos Eliza.Esti multumita de el?
Ma bate si pe mine gandul sa-mi iau unul.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 25, 2012 7:50 pm

Speram din suflet sa nu aveti nevoie, dar e bine de stiut ca asa ceva exista:

Imagine
Imagine

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do