Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Irina_

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde Irina_ » Dum Oct 07, 2012 11:24 pm

Nu vreau sa te ingrijorez, dar endometrioza (chiar si incipienta) si sarcinile multiple nu sunt deloc o combinatie fericita. Dar probabil ca medicul tau a luat un risc asumat. Problemele delicate intr-un astfel de caz sunt in trimestrul III. Ma gandesc ca totusi ti-a explicat riscurile vs beneficii la transferul de embrioni. Desi acel procent de 1% cred ca a fost destul de tare subestimat daca endometrioza ta e intr-adevar incipienta.

Insa asa cum spuneam mai devreme, e bine sa astepti ecografia pt a te lamuri. Poti face si mai devreme, dar cel mult vei numara saculetii gestationali si informatia nu e oricum sigura.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

simona79

Mesajde simona79 » Lun Oct 08, 2012 8:46 am

Buna Loredana, bine ai venit printre noi, eu am transferat 2 embrioni cal 1 pe 10 sept ,iar beta in Z14 598, inca nu stim daca sunt doi sau unul ce o vrea dumnezeu important sa fie sanatosi si sa fie bine pana la capat, prima eco pe 18 oct(mai avem putin si vedem puutzi sau puiutzul) [majoreta]
Fetelor, sunt normale durerile de mijloc , durerile infundate de burtica, iar de ovare nu mai zic, cate odata am impresia ca am un ou ba in stanga ba in dreapta. :D
va pup [gravi] 6+
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

Caress

Mesajde Caress » Lun Oct 08, 2012 11:58 am

Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor si mamicilor de pe forum:

FIV abroad:

%%- Annamariaa - [cb] Belgia (FIV1 reusit, punctie testiculara dupa diagnostic de azoospermie!)

%%- LauraIv - Romania / Austria

%%- Norma - Romania / Ungaria (Debrecen)

%%- Caress - CRG Brussel, FIV8, [cb]

%%- - Arcip Andreea - Turcia [bebeou]

In cadrul subprogramului:

%%- Nicolle88 - cu [cb] + [cb] Dacia

%%- Roxi25 - [cf] Polisano Sibiu

%%- Valy27 - Promed [bebeou]

%%- Moniro - [cf] Promed

%%- Anabel79 - [gemeni] Dacia

%%- Alla76 - Gynatal Timisoara, [cf] [cb]

%%- AncaBB - Giulesti , [cb]

%%- Cris8 - Promed, [cf]

%%- Raluk - Promed [bebeou]

%%- Eliza-Maria - Medlife [cf]

In afara Subprogramului:

%%- GetaFlory - [gemeni] AMH 0,2 - 0,3 - Gynatal TM

%%- Mada81lina - [cf] gravida natural, in aceeasi luna cu aprobarea dosarului

%%- Miri - Promed [cb]

%%- Irina - Medlife [bebeou]

Au invins infertilitatea si acum isi tin pruncii in brate:

SilviaCris (Fiv Subprogram, Polisano Sibiu 2011), mamica de [cb] [cf] [floare]

Adyrem (Fiv Subprogram, Promed 2011), mamica de [cf] [floare]

Geany_M (Fiv Subprogram, Promed 2011), mamica de [cb] [cf] [floare]

Mikaky - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] [floare]

Anda86 - (Fiv Subprogram, Polisano Sibiu), mamica de [cf] and [cf] [floare]

Irami - (Fiv Ungaria 2011), mamica de [cf] [floare]

Dana Alice - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] Vladimir-Ioachim [floare]

Miki74 -(Romania / Ungaria (FIV5, in conditii de AMH = 0,2!), mamica de [cf] [floare]

%%- BBCC - Clinica Columna

Va rugam sa ne semnalati pe cine sa mai adugam in lista si, cand incepe sa fie cazul, culoarea: [cf] [cb]

Va uram sarcini perfecte!

Nusha si Loredana bine ati venit [floare].Pentru listuta, voi ati facut Fiv in cadrul subprogramului si daca da in cadrul carei clinici?

nusha

Mesajde nusha » Lun Oct 08, 2012 7:17 pm

Caress, multumesc
Am reusit cu embrioni congelati, ramasi de la fivul facut prin subprogram la Polisano Sibiu.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Lorerada

Mesajde Lorerada » Lun Oct 08, 2012 7:52 pm

Multumesc de primire!

Simona, si eu am prima ecografie tot pe 18 oct. Astept cu mare emotie. Pana atunci, ma lupt cu dureri de burta (intepaturi puternice in zona inferioara a abdomenului, care se intensifica la frig). Si ovarele mai dor din cand in cand. In seara asta am luat primul no-spa si vad ca durerea a cedat aproape de tot.

Caress, am facut FIV la Medlife cu...banii jos. Mi s-a spus ca procedura pentru intrarea in program este destul de lunga, iar eu ma apropii de 37 de ani, asa ca n-am mai asteptat.
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Caress

Mesajde Caress » Lun Oct 08, 2012 9:30 pm

Sa incercam sa facem un centralizator al gravidutelor si mamicilor de pe forum:

FIV abroad:

%%- Annamariaa - [cb] Belgia (FIV1 reusit, punctie testiculara dupa diagnostic de azoospermie!)

%%- LauraIv - Romania / Austria

%%- Norma - Romania / Ungaria (Debrecen)

%%- Caress - CRG Brussel, FIV8, [cb]

%%- - Arcip Andreea - Turcia [bebeou]

In cadrul subprogramului:

%%- Nicolle88 - cu [cb] + [cb] Dacia

%%- Roxi25 - [cf] Polisano Sibiu

%%- Valy27 - Promed [bebeou]

%%- Moniro - [cf] Promed

%%- Anabel79 - [gemeni] Dacia

%%- Alla76 - Gynatal Timisoara, [cf] [cb]

%%- AncaBB - Giulesti , [cb]

%%- Cris8 - Promed, [cf]

%%- Raluk - Promed [bebeou]

%%- Eliza-Maria - Medlife [cf]

%%- Nusha - Polisano Sibiu (TEC) [bebeou]

In afara Subprogramului:

%%- GetaFlory - [gemeni] AMH 0,2 - 0,3 - Gynatal TM

%%- Mada81lina - [cf] gravida natural, in aceeasi luna cu aprobarea dosarului

%%- Miri - Promed [cb]

%%- Irina - Medlife [bebeou]

%%- Loredana - Medlife [bebeou]

Au invins infertilitatea si acum isi tin pruncii in brate:

SilviaCris (Fiv Subprogram, Polisano Sibiu 2011), mamica de [cb] [cf] [floare]

Adyrem (Fiv Subprogram, Promed 2011), mamica de [cf] [floare]

Geany_M (Fiv Subprogram, Promed 2011), mamica de [cb] [cf] [floare]

Mikaky - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] [floare]

Anda86 - (Fiv Subprogram, Polisano Sibiu), mamica de [cf] and [cf] [floare]

Irami - (Fiv Ungaria 2011), mamica de [cf] [floare]

Dana Alice - (Fiv Subprogram, Giulesti), mamica de [cb] Vladimir-Ioachim [floare]

Miki74 -(Romania / Ungaria (FIV5, in conditii de AMH = 0,2!), mamica de [cf] [floare]

%%- BBCC - Clinica Columna

Va rugam sa ne semnalati pe cine sa mai adugam in lista si, cand incepe sa fie cazul, culoarea: [cf] [cb]

Va uram sarcini perfecte!

Caress

Mesajde Caress » Lun Oct 08, 2012 9:36 pm

simona79 scrie:
Fetelor, sunt normale durerile de mijloc , durerile infundate de burtica, iar de ovare nu mai zic, cate odata am impresia ca am un ou ba in stanga ba in dreapta. :D
va pup [gravi] 6+

Simona nu stiu ce sa iti raspund decat ca eu nu m-am confruntat cu dureri de burta sau ovare in perioada de incepu a sarcinii (repet, eu nu am facut stimulare)

Caress

Mesajde Caress » Lun Oct 08, 2012 9:38 pm

Lorerada scrie:Multumesc de primire!

Simona, si eu am prima ecografie tot pe 18 oct. Astept cu mare emotie. Pana atunci, ma lupt cu dureri de burta (intepaturi puternice in zona inferioara a abdomenului, care se intensifica la frig). Si ovarele mai dor din cand in cand. In seara asta am luat primul no-spa si vad ca durerea a cedat aproape de tot.

Evita sa stai in frig !

Caress

Mesajde Caress » Lun Oct 08, 2012 9:41 pm

Eu ma lupt de saptamana asta cu o constipatie....mama mama....azi am baut lapte apoi kiwi, nimic, nada, no result...Abia astept sa ajung la doctor joi sa vedem ce-mi mai prescrie.

Vineri seara l-am vazut pe bebe..prin burtica e drept, facea valuri si si-a scos cotul:--foarte dulce, lu barbate-miu ii sarisera ochii ca-n desene animate, a zis ca avem bebe extraterestru:) ;)

raluk

Mesajde raluk » Mar Oct 09, 2012 9:29 am

Caress scrie:
Vineri seara l-am vazut pe bebe..prin burtica e drept, facea valuri si si-a scos cotul:--foarte dulce, lu barbate-miu ii sarisera ochii ca-n desene animate, a zis ca avem bebe extraterestru:) ;)

Ce frumos Caress....abia astept si eu. [great]
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

simona79

Mesajde simona79 » Mar Oct 09, 2012 9:39 am

Lorerada, si eu astept cu mare nerabdare eco. :-ss
S-a dea dumnezeu sa fie bine pentru toate burticile. :ymhug: :-*
[gravi] 6+
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

simona79

Mesajde simona79 » Mar Oct 09, 2012 9:42 am

Ce dragut Caress, abia astept si eu sa il vedem pe bebe sau bebelusii, imi pare rau de constipatie, ai incercat cu putina cafea de dimineata( la mine merge) :ymhug: :-*

[gravi] 6+
22+

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Oct 09, 2012 10:38 am

La capitolul experiente, se pare ca in globul meu de cristal a reusit sa se strecoare (nu prea stiu de unde) o viroza nasoala. Ca urmare acum bolesc si ma simt de parca m-a lovit trenul. Singura alinare e ca n-am facut totusi febra mare. Ceva remedii miraculoase din experienta voastra??

Ma consolez la gandul ca maine seara ar trebui sa il vedem pe Grauntel (da, inca ii pastrez numele, pana vad eu ca a crescut si ca e bine).

[gravi] 12+

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mar Oct 09, 2012 2:41 pm

Irina, remedii miraculoase nu prea sunt din pacate... Doar ceva ceai cald, miere si lamaie si CETEBE. Mie mi-a dat voie medicul sa iau paracetamol simplu... si cam atat. Insanatosire grabnica iti doresc.
Si eu astept ecografia urmatoare cu nerabdare, pt ca intre timp hematologul si ginecologul care ma monitorizeaza au hotarat sa oprim Clexane si sa iau Aspirin cardio, deci astept sa vad cum mai evolueaza si cum ies analizele.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Oct 09, 2012 3:21 pm

Irina_ scrie:La capitolul experiente, se pare ca in globul meu de cristal a reusit sa se strecoare (nu prea stiu de unde) o viroza nasoala. Ca urmare acum bolesc si ma simt de parca m-a lovit trenul. Singura alinare e ca n-am facut totusi febra mare. Ceva remedii miraculoase din experienta voastra??

Irina, iti recomand apa cu sare pentru durerile in gat si nasul infundat. Pe mine ma ajuta mereu. Procedeul e usor neplacut, dar total inofensiv si foarte eficient.

Nas infundat (rinita cronica) - la un pahar de apa calda se pune o lingurita de sare gema sau marina si se amesteca bine pentru a se omogeniza. Se pune aceasta apa sarata calda in palma si se trage pe nara stanga si pe nara dreapta, alternativ, pentru desfundarea cailor nazale. Acest procedeu este bine sa se faca in fiecare dimineata, pentru drenarea cailor respiratorii, inlaturarea surplusurilor de mucus, marirea acuitatii olfactive.

Dureri de gat (faringita, laringita, amigdalita) - se pun doua lingurite de sare naturala intr-un pahar cu apa fierbinte, dupa care se amesteca bine cu o lingurinta, pana cand sarea se dizolva complet. Se face gargara cu acest preparat cat mai fierbinte, lasand apa sarata sa ajunga cat mai mult pe gat. Se reia acest tratament de 2-3 ori pe zi, pana la disparitia completa a afectiunii.

Sanatate!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Oct 09, 2012 3:23 pm

Irina, imi pare rau pentru raceala captata. Insanatosire grabnica.

Eu am fost azi din nou la o ecografie si bebe e ok, e in grafic. Eu tot mai am scurgerile alea maronii, cum sa zic, cam 2 zile pe saptamana nu le am, in rest sunt prezente. Doctorita care m-a vazut azi spune ca ea crede ca sunt din vagin, ca poate o fi o vaginita, dar ca oricum pana in saptamana a 13a nu-mi poate da nici un tratament. Eu nu cred ca am nici o vaginita, ca nu am nici o mancarime, nici o usturime, nimic. In fine, probabil ca nu e nimic ingrijorator.

Trebuie sa-mi fac si eu analizele necesare, ca nu am mai facut nici o analiza de cand am ramas insarcinata. Puteti sa-mi spuneti si mie voi ce analize ati facut? Spre exemplu inainte de FIV am facut hemoleucograma completa, glicemie, uree serica, creatina serica, TGP, TGO, si altele. Acum ar trebui iar repetate, sau doctorita mi le-a dat nestiind ca eu le-am facut deja?
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Oct 09, 2012 3:39 pm

Andreea, astea sunt analize care in sarcina se fac oricum aproape lunar. O sa vezi ca evolutiile sunt atipice... Organismul nu mai raspunde cum raspundea candva si metabolismul e mult diferit. Asa ca e bine sa urmaresti cu atentie ce se intampla cu analizele uzuale. Si foarte important, sa faci sumarul de urina si eventual si urocultura lunar.

Referitor la usoarele sangerari, am citit ca mai e posibil sa fie din cauza sensibilitatii colului in unele cazuri. Eventual intraba medicul daca suspecteaza vreun ectropion cervical sau ceva de genul acesta. Daca analizele de urina si de secretie vaginala iti ies bine, nu ai de ce sa iti faci probleme referitor la cauze de natura infectioasa, cel putin.

Giorgia, deja bag sare de mare la greu pe nas si o injur de mama focului ca are efect descongestionant zero. Din cand in cand mai indraznesc si ceva picaturi nazale normale pentru copii (in doze de n-ar omari nicio musca), ca sa mai reusesc sa mai trag cate o gura de aer adevarata. Insa nu-mi permit sa abuzez. In rest am bifat: Oscilococcinum, Cetebe, 1 paracetamol/zi, lapte caldut cu litrul, miere, inhalant, fructe cu vitamina C, odihna din plin... Gatul nu ma doare din fericire, insa ma racaie si tusesc. Iar combinatia de nas iritat si curgator cu Clexane se dovedeste de-a dreptul sangeroasa... Analizele sunt minunate, exceptand VSH-ul marit :). Sper totusi sa ma lase in cateva zile.

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mar Oct 09, 2012 5:31 pm

Irina, eu am incercat absolut de toate in raceala si durere de gat. Pentru desfundarea nasului cel mai bun efect il are Olynth (eu am luat si acum, dupa ET, pentru ca efectiv nu mai puteam respira :| ). Am incercat si un gel destul de scump (Tantum Protect, care cica nu usuca mucoasa nazala), sa nu dai banii ca e apa de ploaie.

Pentru dureri de gat, putina apa calda cu zeama de lamaie, miere si sare. Se face gargara si garantat se amelioreaza durerea.

Ai grija de tine si de Grauntel! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Lorerada

Mesajde Lorerada » Mar Oct 09, 2012 5:46 pm

Caress scrie:Eu ma lupt de saptamana asta cu o constipatie....mama mama....azi am baut lapte apoi kiwi, nimic, nada, no result...Abia astept sa ajung la doctor joi sa vedem ce-mi mai prescrie.

Ai incercat cu o lingurita de miere si un pahar mare de apa dimineta, pe stomacul gol? La mine a functionat. Daca nu, Duphalac - e dulce ca naiba, dar in maxim 10 ore isi face efectul.
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Oct 09, 2012 5:49 pm

Da, Swanheart, de acord cu tine la solutii pentru desfundarea nasului. Problema cu Olynth-ul e ca in mod normal nu se recomanda la gravide, pentru ca nu au fost studiate efectele in sarcina asupra fatului (desi parerea mea e ca uneori se exagereaza - adica se prescriu multe din antibiotice dar te astepti de la niste amarate de picaturi de nas sa faca necazuri...; insa pentru puiut parca nu esti niciodata prea prudenta, ce sa mai zic!).

Mie medicul mi-a spus ca pot sa folosesc totusi varianta pentru copii (cu doar 0,05% substanta activa), dar cu mare moderatie. Oricum un puf din ala face cat un flacon intreg de Nazomer sau altele asemenea, pe baza de solutie marina.

Lorerada, Duphalac-ul il poti lua solutie si sa o bei cu un pahar de lapte cald. E ca laptele cu miere :). Dar confirm efectele benefice. E lactuloza (adica glucoza + lactoza), deci nimic chimic sau periculos pentru bebe.

Înapoi la “Gravide si mamici”