Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
cris8

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde cris8 » Mie Noi 14, 2012 9:54 am

Eliza multumesc pt raspuns.
Pt constipatie o sa incep cu prune uscate si smochine puse in apa de seara si mancate dimineata pe stomacul gol. stiu ca la inceputul sarcinii ma ajuta cat de cat, apoi nu m-am mai constipat dar se pare ca acum ma apuca din nou, probabil pt ca ma apropii de ultimul trimestru...o sa incerc toate variantele posibile.

Bafta la eco, cred ca ai dreptate cu miscarile, dar na...paranoia din mine.... :) oricum ma gandesc ca tot e bine ca o simt zilnic, chiar si putin...daca nu as simti-o deloc clar as da fuga la doctor... abia astept sa mai creasca sa o simt si mai bine, desi tati zice ca stie el ca asta mica e lenesa ca el ;)) si de aceea o simt asa mai rar... :)

Miri multumesc pt sugestii. Eu ca fier iau Tardyferon folic o tableta pe zi, acum de 3 zile nici nu l-am mai luat de frica constipatiei dar asta nu e o solutie,stiu ca trebuie sa il iau ...o sa incerc tot ce se poate...in extrema cealalta nu cred eu ca dau indiferent ce incerc, ca oricum sunt o constipata din nastere :) toata viata am avut si eu problema asta si evident ca in sarcina cu atat mai mult...supozitoare cu glicerina nu am folosit decat de 3 ori de la inceputul sarcinii pana acum, stiu ca nu trebuie sa abuzam...ufff hai ca o scoatem noi la capat...
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Noi 14, 2012 9:59 am

Buna fetele,
Multumesc Cris, Swanheart.
Deja am intrat in panica scurgerea care pana luni o aveam doar dimineata acum a devenit permanenta si chiar destul de abundenta.
Luni cand am fost la medic a zis ca nu imi mareste doza progesteron ptr ca sunt pe maxima(utrogestan 600 si femoston 2/ zi).Am sunat-o de dimineata pe dr dar a zis sa stau in pat si sa urmaresc sa nu se transforme in sange ca at e de rau.Ca si tratament mai iau Magne b6,Acid folic 1mg si femibion si no spa la nevoie una la 12 ore.
Care din voi a patit la fel adica sa va tina asa de mult.
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

nusha

Mesajde nusha » Mie Noi 14, 2012 10:23 am

Corina, ti-am mai spus, eu am avut asa timp de 6 -7 saptamani. Mie mi-a marit doza de progesteron de la 600 la 1200, plus injectabil o injectie la 2-3 zile. Doamne ajuta sa fie bine, stai cat mai linistita poti.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Noi 14, 2012 10:26 am

nusha scrie:Corina, ti-am mai spus, eu am avut asa timp de 6 -7 saptamani. Mie mi-a marit doza de progesteron de la 600 la 1200, plus injectabil o injectie la 2-3 zile. Doamne ajuta sa fie bine, stai cat mai linistita poti.

6-7 saptamani continu???????????/ :-O
Infertilitate tubara.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.

Imagine

nusha

Mesajde nusha » Mie Noi 14, 2012 10:30 am

Nu continuuu mereu, dar macar jumate din timp, scurgerile deveneu mai abundente dupa o sangerare, care aparea cam o data pe saptamana.
Deci intai aveam o sangerare, care se transforma in scurgeri, si cand ziceam , gata s-au terminat, iar aparea cate o sangerare. Si intr-adevar cel mai mult in perioada diminetii apareau si la mine
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Noi 14, 2012 10:35 am

Eu sunt in a 5 zi de cand am aceste scurgeri,pana in momentul de fata nu a fost sange doar scurgere maro spre negru.
Dar pe mine ma doare si spatele.
Ti cine ti-a marit doza? pe mine ma bate gandu sa dau o fuga la polisano ca doctorita dee aici a zis ca sunt pe doza maxima dar din cate vad la tine nu e asa.
Infertilitate tubara.

Imagine

nusha

Mesajde nusha » Mie Noi 14, 2012 10:52 am

O doctorita de la mine din oras, nu cei de la Polisano
Eu mereu am avut probleme cu progesteronul, era mic, abia intra in valorile pt primul trimestru de sarcina.Acum, in trimestrul II nu l-am mai verificat deloc.
Acum am scos prog injectabil, si am redus si doza de utrogestan, abia acum iau 600, iar de saptamana viitoare trec la 400

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Noi 14, 2012 10:55 am

Eu nu am testat deloc progesteronul
Infertilitate tubara.

Imagine

deadea

Mesajde deadea » Mie Noi 14, 2012 11:09 am

Buna fetelor,
Ma alatur si eu voua: sunt o mamica de fetita din 2010, o sarcina pierduta in iulei 2012, intre timp am aflat de mutatii si acum sunt din nou insarcinata in 7-8 saptamani. Fac tratament cu Clexane si speram ca acum sa mearga totul bine si sa creasca bebe mare si sanatos! Am fost vineri la eco si am auzit si inimioara! Urmatoarea eco peste 3 saptamani! Asteptare lungaaaaa!

Vroiam sa va mai intreb ceva legat de raceala: de 1 saptamani si 2-3 zile sunt racita (fetita merge la cresa si s-a racit, acum e ok, dar ne-am racit noi de la ea) si se pare ca nu vrea sa treaca asa de usor. Voi ce ati luat pentru raceala? Dr ginecolog mi-a recomandat 1-2 tb de paracetamol pe zi (am luat deja cam 4 zile cate 1), tantum verde pt gat si olynth pt copii pt nas. Am baut si ceaiuri cu lamaie dar se pare ca degeaba. Oare ce as mai putea face?

Mamicilor cu burtici sa creasca bebelusii mari si sanatosi!
Multumesc,
Dea
Mutatia PAI-1 – pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia MTHFR C677T – pozitiv (genotip homozigot)

Medicamente: Clexane 0.4ml/zi, Acid folic 1/zi, Femibion I 1/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan 200x1/zi

ImagineMake a pregnancy ticker

Imagine

Imagine

Caress

Mesajde Caress » Mie Noi 14, 2012 11:34 am

Apropo de constipatie girls, aveti grija sa beti multa apa este un foarte bun remediu impotriva constipatiei! Eu ajunsesem intr-un punct in care nici macar prunele nu ma ajutau (din contra mai imi dadeau si aciditate gastrica indiferent de momentul zilei sau modul d epreparare pe care il aveau cand le ingeram). De cand m-am fortat sa beau apa s-a cam dus constipatia (a ramas aciditatea gastrica ce ma termina!!!)

Cu miscatul bebelului important este sa miste in fiecare zi!! Noi avem un grup pe facebook suntem vro 20 de fete care nastem in ianuarie si sunt foarte mari diferente intre cum misca un bebe si cum misca altul sau intre cum misca bebe azi si cum a miscat ieri. Sunt doua fete care au avut bebei foarte activi de la inceput iar acum primesc lovituri tari in diverse organe :-P . Alte fete au bebei mai delicati care misca in fiecare zi cam la fel, cu aceeasi intensitate. Mai sunt si fete care au bebei mai lenesi . Sunt insa zile in care le aud chiar si pe fetele care au bebei foarte activi ca se plang cum ca 'e ora x si bebe nu a miscat inca', apare panica etc.

Al meu e mai delicat, desi am primit si eu cateva 'bucati' de am facut ochii cat cepele:) In general misca des dar delicat si deja ne cunoastem programul, dimineata misca mai ales dupa ce ii da mami papica;) apoi la serviciu bebe doarme ca deh e leganat, la pranz iar miscam ca din nou am primit papica iar distractia adevarata incepe seara cand suntem pregatiti de nani:))

Daca bebe nu misca o perioada de timp sau daca va impacinetati pana la a suna spitalul incercati cu o masa copioasa, sau cu un pahar mare de suc de portocale sau de apa rece urmat de pozitia intins in pat pe partea stanga.
Ultima oară modificat Mie Noi 14, 2012 11:41 am de către Caress, modificat 1 dată în total.

Caress

Mesajde Caress » Mie Noi 14, 2012 11:40 am

deadea scrie:Buna fetelor,
Ma alatur si eu voua: sunt o mamica de fetita din 2010, o sarcina pierduta in iulei 2012, intre timp am aflat de mutatii si acum sunt din nou insarcinata in 7-8 saptamani. Fac tratament cu Clexane si speram ca acum sa mearga totul bine si sa creasca bebe mare si sanatos! Am fost vineri la eco si am auzit si inimioara! Urmatoarea eco peste 3 saptamani! Asteptare lungaaaaa!

Vroiam sa va mai intreb ceva legat de raceala: de 1 saptamani si 2-3 zile sunt racita (fetita merge la cresa si s-a racit, acum e ok, dar ne-am racit noi de la ea) si se pare ca nu vrea sa treaca asa de usor. Voi ce ati luat pentru raceala? Dr ginecolog mi-a recomandat 1-2 tb de paracetamol pe zi (am luat deja cam 4 zile cate 1), tantum verde pt gat si olynth pt copii pt nas. Am baut si ceaiuri cu lamaie dar se pare ca degeaba. Oare ce as mai putea face?

Mamicilor cu burtici sa creasca bebelusii mari si sanatosi!
Multumesc,
Dea

Bine ai venit Dea!!Si sarcina la termen!
Si mie tot paracetamol mi-au recomandat la raceala 1-2 pe zi si apoi niste pastiule de supt + sirop de tuse pentru gravide (pastilutele de gat se cheama Materna iar siropul Stodal pentru gravide, nu stiu insa daca se gasesc in romania). Pe mine m-a ajutat foarte mult si gargara cu sare (am avut norocul sa am amigdalele inflamate)
sa ne spui unde ai facut Fivul sa te putem trece pe listuta!
%%-

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Noi 14, 2012 11:43 am

Stodal se gaseste sigur si in Romania. E tratament homeopatic (producator Boiron) si destul de eficient pentru combaterea tusei, din experienta mea. Doar sa nu consumati in exces (e si tare bun la gust), ca are si nitel alcool :D

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mie Noi 14, 2012 11:48 am

Corina, si eu am avut scurgeri maronii din saptamana 5 pana prin saptamana 12. Eu nu aveam dureri, in schimb.

Deadea, mie doctorul mi-a dat cam 3-4 paracetamol pe zi, si pentru durerile in gat HexarolettenN.

Apoi pe mine m-a luat tusea, o tuse seaca care nu ma lasa de vreo 5 zile, noaptea dorm in fund ca la orizontala nu pot sta. Pentru tuse mi-a dat Stodal, dar nu mi se pare ca ma ajuta prea tare. Mai degraba un ceai din ceapa si nuci, asta pare sa ma ajute mai mult.

A, si de ieri au inceput si niste mancarimi, probabil candidoza de la cat imi este de slabit sistemul imunitar.
Cam astea sunt "bucuriile" pe care le-am bifat eu pana acum in sarcina. Nu am avut treaba cu greturile, arsuri stomacale, constipatii, dar mai e timp, sunt abia in saptamana 15. :)

deadea

Mesajde deadea » Mie Noi 14, 2012 12:02 pm

Caress scrie:
Bine ai venit Dea!!Si sarcina la termen!
Si mie tot paracetamol mi-au recomandat la raceala 1-2 pe zi si apoi niste pastiule de supt + sirop de tuse pentru gravide (pastilutele de gat se cheama Materna iar siropul Stodal pentru gravide, nu stiu insa daca se gasesc in romania). Pe mine m-a ajutat foarte mult si gargara cu sare (am avut norocul sa am amigdalele inflamate)
sa ne spui unde ai facut Fivul sa te putem trece pe listuta!
%%-

Servus,
Merci de urari! Si pentru sfaturi!

Nu am facut fiv, sarcina a venit natural din fericire!

Dea
Mutatia PAI-1 – pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia MTHFR C677T – pozitiv (genotip homozigot)

Medicamente: Clexane 0.4ml/zi, Acid folic 1/zi, Femibion I 1/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan 200x1/zi

ImagineMake a pregnancy ticker

Imagine

Imagine

amely32

Mesajde amely32 » Mie Noi 14, 2012 1:03 pm

cris8 scrie:Pt constipatie o sa incep cu prune uscate si smochine puse in apa de seara si mancate dimineata pe stomacul gol. stiu ca la inceputul sarcinii ma ajuta cat de cat, apoi nu m-am mai constipat dar se pare ca acum ma apuca din nou, probabil pt ca ma apropii de ultimul trimestru...o sa incerc toate variantele posibile.
ufff hai ca o scoatem noi la capat...

Cris [floare] un remediu f bun ptr constipatie este, o cana de apa calduta cu miere, dimineata pe stomacul gol..
eventual stai putin pe partea stanga(cat iti permite burti) ;)
Eu am mai spus ca asta a fost singura varianta castigatoare ptr mine,, ca ajunsesem sa bag prune uscate cu kg si tot felul de amestecuri ciudate..
Sarcini usoare in continuare! [floare]

Ancutel

Mesajde Ancutel » Mie Noi 14, 2012 2:16 pm

buna fetelor,

Eu de cand sunt insarcinata nu am fost niciodata constipata, chiar daca inainte aveam probleme de genul acesta. Eu, in schimb, m-am stricat la burta, asa ca mananc mai mult oua fierte tari, branza si orez.Aaa.... si mai iau si Biotics si Calciu lactic.Dna dr la care merg imi zice ca trebuie sa imi reglez alimentatia astfel incat nici sa nu ma constip, nici sa nu ma stric la burta.
Pentru constipatie incercati sa mancati ciorbe si fructe. Am auzit ca merg foarte bine combinatiile de genul o cana de lapte si apoi fructe.
Eu evit sa iau prea multe medicamente.
Pentru raceala m-am tratat doar cu spirt+otet (frectie in fiecare seara), multe fructe (grepfruit, kiwi, portocale), si gargara cu apa si sare. Mie mi-a zis dna dr sa iau paracetamol doar daca fac febra. Acum mi-a mai facut mama catina cu miere de albine pentru a-mi intari imunitatea.
Pentru scurgeri maronii sau sangerari poti incerca Etamsilat injectabil (2/zi timp de 5 zile) si cat mai mult stat in pat. Eu asa am scapat de ele.
[size=50]4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Decembrie 2011- IA nereusit;
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare![/size]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 14, 2012 9:19 pm

Cell Phone Exposure During Pregnancy Related to Fetal Brain Development Problems in Babies!

Avoiding cell phone exposure during pregnancy may be a necessity in protecting your unborn child, according to Yale School of Medicine. According to a recent study, cell phone radiation may lead to brain development problems including hyperactivity in children amongst other things.

Read the full article
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Noi 14, 2012 9:40 pm

Foarte american articolul! Mai ales din perspectiva de a baga frica in cititori, atat de caracteristic...

Desigur, nu era un secret ca utilizarea telefoanelor mobile in exces prezinta anumite riscuri, s-au mai facut si in trecut studii, inclusiv vis a vis de afectarea fetusului in cazul femeilor insarcinate... Si mai mare e riscul daca esti o tanara graviduta lucrand intr-o companie de telefonie mobila si traind toate cele noua luni sub antena uriasa de telecomunicatii montata pe cladire. Atunci sa vezi ingrijorari! Unele firme de telecom platesc sporuri salariale pentru aceste riscuri, stiati?

Si ca sa nu va panicati, eu am lucrat mai demult intr-o astfel de cladire cu antena deasupra capului si vorbind la mobil peste 4 ore pe zi. Si am avut o gramada de colege insarcinate (cel putin cateva zeci, de care sa fi stiut eu direct) care au lucrat cot la cot cu mine si au nascut copii sanatosi si cuminti.

Sigur, e de dorit sa nu vorbim cu orele la mobil, nu ne face nici noua bine (poate ca ati remarcat ca dupa o ora de obicei incepe durerea de cap)... si sa nu dormim cu el pe burta sau la cap. Dar sa facem mai mult decat sa luam aceste precautii de bun simt cred ca am da in paranoia. Este doar opinia mea :D . Yale, mai lasa-ne! :-P

cris8

Mesajde cris8 » Joi Noi 15, 2012 12:11 pm

amely multumesc pt sfat. [floare] Momentan am inceput cu smochine si prune puse de seara in apa si mancate dimineata pe stomacul gol, apoi apa cat de multa si fructe ziua intre mese. Sa vedem daca functioneaza, daca nu trecem la varianta cu apa calduta cu miere.

Carres, hai ca mai m-am linistit si cu miscarile...oricum bebelina mea mereu a fost asa mai lenesa :) a avut si ea doar cateva zile cand a fost mai agitata si eu ma si obisnuisem asa...dar tot abia astept sa merg iar la eco.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Caress

Mesajde Caress » Joi Noi 15, 2012 12:55 pm

Cris, cu fructele nu te duce pana spre dupa-amiaza ca o sa te trezesti cu aciditate gastrica...Fructul e bun dimeata la pranz dar dupa 5-6 e pacatos rau (cel putin la mine)

Cu telefoanele mobile, I don't know, eu de cand cu bebe imi dau mereu telefonul pe flight mode cand sunt pe strada si tin geanta pe umar..ma tot gandesc ca pozitia telefonului aluia e asa aproape de corpul meu si delocul unde e bebe asa ca perfer sa fiu precauta. Seara in pat tot la fel, telefonul pe flight status si oricum departe de mine...Eu problema o am si cu Ipadul , mis e pare f comod sa citesc una alta din pat dar limitez f mult si asta maxim 15-30 minute si atunci eu stau intr-un colt al patului si tableta o pun cat de departe de mine posibil

Înapoi la “Gravide si mamici”