Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
andra80

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde andra80 » Mar Dec 11, 2012 4:30 pm

Simona, tu ai facut ET in z3, nu? Asta inseam na ca tu in z17 de la puntie avei beta 598 iar eu in z14 182... Deci pot spera la 2 :) trebuie sa contina vesti bune saculetii mei... ;) ce ciuda mi-e ca nu am putut repeta beta, nu m-as mai perpeli atat
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Dec 11, 2012 4:53 pm

Andra, daca te ajuta cu ceva, eu am avut asa:
12 zile post ovulatie: 80.12
14 zile post ovulatie: 346
16 zile post ovulatie: 1137.

Sa ai o sarcina sanatoasa!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Dec 11, 2012 4:59 pm

Caress scrie:Am inceput saptamana 34, sa mai stea bebe pana dupa sarbatori, apoi poate sa iasa cand considera el.

Oana, m-am emotionat cand am citit randurile tale. Uite in ce moment frumos al vietii voastre ati ajuns dupa atata lupta.
Ma voi gandi la tine saptamanile care urmeaza. Sa aveti sarbatori frumoase si linsitite, iar bebe sa vina sanatos si cat mai aproape de termen!
Woohoo, vine barza in familia Caress! ;)) [barza5]
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Miri

Mesajde Miri » Mie Dec 12, 2012 10:52 am

DUMI felicitari pt sarcina!!!! Sa fie totul bine si peste 8 luni sa fi cea mai fericita mamica!
Cares observ ca ai sters toata lista aceea luunga din semnatura, dar sa ne mai informezi si pe noi in ce stadiu esti. Din nefericire la noi in tara este ideea asta invechita sa nu cumperi pt copil inainte x( . Eu le tot spun ca nu cred, dar...Si noi am primit citeva lucruri, mama ii tot pregateste"zestrea".Sunt asa de frumoase la uscat ;)) ....Acum am inceput pregatirea bagajului, si dupa cum ma stiu, va fi consistent.
Simbata, la 32 sapt, am fost la eco morfologica. Zumzarel este bine, intors, cu capul adinc in pelvis (nu stiu cind s-a intors), nu mai are circulara si dupa cum spune dr e f mare. Are 2266g si toate masuratorile depasesc cu mult virsta calendaristica (de 34-36 sapt).Nici nu ma mir pt ca si noi suntem mari, sotul din familie de 2 m pe om. I-am pozat dotarile de baietel si apoi s-a rusinat, avea mina la fata, ca nu am putut poza :ymblushing: Si e f activ, atit prin pelvis cit si prin stomacul meu.
Problema e la mine, colul usor scurtat, bebe f jos, contractii.....M-a certat dr ca nu stau linistita in pat.Asa sunt eu, nu am astimpar. Acum as iesi la degajarea zapezii.....
Hai ca m-am intins....Va doresc tuturor sarcini usoare si bebei puternici.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Caress

Mesajde Caress » Mie Dec 12, 2012 11:42 am

Miri, in pat cu tine, nu-ti trebuie col scurtat la 32 de saptamani!Pastreaza-ti fortzele pentru bebe nu sa faci cine stie ce!
E grasunel al tau, al meu avea la 32 sapt 2kg:)
Am sters semnatura ca ma saturasem eu cu ditamai pomelnicul..
Asta cu pozatul dotarilor de baietel pe mine m-a terminat:))De cate ori ne ducem la eco sunt doamnele asistente in extaz 'ia uite e baietel' si se apuca sa faca poze:))Bine adevarul e ca bebe nostru mai mult cu manutele la fata si picioarele desfacute statea:)In orice caz avem muult mai multe poze cu 'bijuteriile' decat cu fatza.....
Asta cu ideile preconcepute vis-a-vis de cumparatul a diverse chestii pentru bebe inainte de a fi nascut...cred ca fiecare o face cand se simte mental pregatit pentru asta...la mine au tot venit prietenele cu hainutze, cadouri, nu le puteam spune sa nu vina, le-am lasat sa se simta bine si am adunat hainutele dar cum spuneam abia acum ma consider pregatita sa-mi fac 'cuibul'...si cand te apuci vezi ca sunt o gramada de chestii de pregatit si organizat, cel putin la mine:)

Giorgia, da asteptam barza dar in ianuarie:) DPN-ul meu e pe 21.01 eu daca as putea alege l-as ruga sa vina pe 16 ianuarie, atunci este ziua bunicului meu, face 85 de ani si ce cadou mai frumos as putea sa ii daruiesc decat primul stranepot :) Tu cum mai esti?
Nicole, presimt si eu ca Alla mi-o ia inainte:) Sau nastem sincron daca bebeii Allei stau pana la 37 de saptamani:)Va tinem la curent oricum. Asa cum te rog si pe tine sa ma tii la curent printr-un pm cu ceva vesti despre tine!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Dec 12, 2012 11:59 am

Mai e putin pana in ianuarie. Ca maine...

Caress, pai impreuna cu Alla cred ca ati putea sa puneti bazele unui nou topic, cu experiente de mamici ce au invins infertilitatea. Printre picaturi, desigur, dupa ce se mai aseaza lucrurile, ca imi imaginez ca in prima faza doar timp de stat pe forum nu va fi. Ca sa invatam si noi din vreme :D .

Intre timp, va doresc ca bebeii sa stea cuminti pana la termen, sa nu se precipite de Sarbatori si cand se hotarasc sa vina pe lume sa fie sanatosi si frumosi. Iar voi sa reusiti sa va bucurati cat mai mult de momentul nasterii si sa treceti usor peste micile neajunsuri. Va pup! %%-

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Dec 12, 2012 12:47 pm

Ce frumos... aici se vorbeste de nasteri deja :D Si vorba Irinei, asteptam si topicul cu experientele mamicilor :)
Eu am fost azi sa fac ceva analize, printre care si testul de toleranta la glucoza... dezgustator. Am inghitit minunea aia de glucoza si am facut foamea 2 ore cat am asteptat. Iar asistentele de la recoltari mi-au facut 3 gauri minunate cautand dupa vene, la interval de o ora. Bubu s-a bucurat tare de cele 75g de glucoza, a zburdat vesela prin burta ( :-? oare i-o fi placut?). Am scapat, am mancat si-acum astept sa vad ce rezultat iese.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

simona79

Mesajde simona79 » Mie Dec 12, 2012 1:44 pm

andra80 scrie:Simona, tu ai facut ET in z3, nu? Asta inseam na ca tu in z17 de la puntie avei beta 598 iar eu in z14 182... Deci pot spera la 2 :) trebuie sa contina vesti bune saculetii mei... ;) ce ciuda mi-e ca nu am putut repeta beta, nu m-as mai perpeli atat

Da, Andra eu am facut ET in Z3. Doamne ajuta sa fie bine in continuare pentru toate burticile.
Cand ai urmatoarea eco?
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mie Dec 12, 2012 2:00 pm

Buna, tuturor. Ma bucur sa vad ca atmosfera de aici e una linistita, cu iz de sarbatoare. Caress, cat de putin a mai ramas. Din exterior pare ca atrecut atat de repede timpul, cand vine vorba despre noi, insa, stim fiecare in parte cat de greu trece.

Despre mine, pot sa va zic ca sunt relativ bine. Am stat mai linistita in ultimele 2 saptamani. Aseara m-am mai dus la o ecografie. Bebe e maricel, pare cu vreo 2 zile mai mult decat are. Colul meu e inchis pe interior, doar la exterior e putin intredeschis, 0,18 cm. Tot cu No Spa tre' sa-i dau inainte.

Nicole, e baietel, ai citit, da? :)
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Mie Dec 12, 2012 9:45 pm

M am dus bou si m am intors vaca..sa zic asa. nimik nou.

Pe foaie scrie asa: embrion nevizualizabil in cavitatea uterina; GS 1.51cm(5 sapt si 5 zile), activitate cardiocirculatorie absenta; vezicula vitelina nu se vizualizeaza, canal cervical 30mm, oci inchis.

o sa fac maine un beta hcg, si daca iese mare o sa il mai repet sambata.
undeva pe miercuri joi sa merg iar la eco si atunci daca nu se vede mi s a recomandat sa fac chiuretaj pt ca "nu pot sa stau cu o mortaciune in mine".

deja mi am pierdut toate sperantele:(
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Joi Dec 13, 2012 9:12 am

Adriana, imi pare rau ca n-ai vesti bune...
Irina, revin cu problema cu analizele. Mi-am facut si eu intr-un final si colesterolul, si mi-a iesit si mie mai mare decat normal, dar nu de speriat, adica 214 - in conditiile in care trebuie sa fie sub 200. Restul au iesit in limite normale, inclusiv testul de toleranta la glucoza. Tie ti-a zis ceva medicul referitor la valoarea crescuta a colesterolului?
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Dec 13, 2012 9:40 am

eliza_maria scrie:Adriana, imi pare rau ca n-ai vesti bune...
Irina, revin cu problema cu analizele. Mi-am facut si eu intr-un final si colesterolul, si mi-a iesit si mie mai mare decat normal, dar nu de speriat, adica 214 - in conditiile in care trebuie sa fie sub 200. Restul au iesit in limite normale, inclusiv testul de toleranta la glucoza. Tie ti-a zis ceva medicul referitor la valoarea crescuta a colesterolului?

Da, asa cum ma asteptam, mi-a spus ca e crescut din cauza sarcinii si ca nu e cazul sa ma ingrijorez. Oricum, tinand cont ca aveam alte aspecte mult mai serioase tocmai aflate care sa imi ocupe mintea, pe asta am luat-o ca atare... Prin comparatie parea derizorie.

Oricum, pentru trimestrul II am citit in mai multe locuri ca este absolut fireasca o crestere peste limita de circa 10%, deci in cazul tau e ok, nu e cazul sa iti faci niciun fel de griji. Si oricum, pana la 250, riscurile sunt minime.

andra80

Mesajde andra80 » Joi Dec 13, 2012 10:00 am

Fetelor, incepem astazi sapt6, cu o inimioara :YMPARTY: si un saculet cu embrion in dezvoltare, care, dupa spusele dr e posibil sa fi prins finalul perioadei de implantare. Nici blastocistul nu era de 3* asa ca speram sa ii vedem inimioara batand tare la eco de sapt viitoare! [gemeni]
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Joi Dec 13, 2012 10:50 am

Da Irina, mi-am dat seama ca in cazul tau lucrurile s-au complicat si ca analizele astea nu prea mai conteaza. Sper totusi sa ai rezultate cat mai bune la investigatii, sa va petreceti sarbatorile ceva mai linistiti [floare]
Andra, felicitari! [floare]

Caress

Mesajde Caress » Joi Dec 13, 2012 10:53 am

AdrianaG scrie:undeva pe miercuri joi sa merg iar la eco si atunci daca nu se vede mi s a recomandat sa fac chiuretaj pt ca "nu pot sa stau cu o mortaciune in mine".

Cata 'diplomatie' si 'bun-simt' din partea unui cadru medical..Ne gandim si suntem alaturi de tine Adriana!

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Joi Dec 13, 2012 11:15 am

Caress scrie:
AdrianaG scrie:undeva pe miercuri joi sa merg iar la eco si atunci daca nu se vede mi s a recomandat sa fac chiuretaj pt ca "nu pot sa stau cu o mortaciune in mine".

Cata 'diplomatie' si 'bun-simt' din partea unui cadru medical..Ne gandim si suntem alaturi de tine Adriana!

Multumesc!

Felicitari Andra. sa fie sanataosi!
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Imagine

simona79

Mesajde simona79 » Joi Dec 13, 2012 11:58 am

Arcip Andreea scrie:Buna, tuturor. Ma bucur sa vad ca atmosfera de aici e una linistita, cu iz de sarbatoare. Caress, cat de putin a mai ramas. Din exterior pare ca atrecut atat de repede timpul, cand vine vorba despre noi, insa, stim fiecare in parte cat de greu trece.

Despre mine, pot sa va zic ca sunt relativ bine. Am stat mai linistita in ultimele 2 saptamani. Aseara m-am mai dus la o ecografie. Bebe e maricel, pare cu vreo 2 zile mai mult decat are. Colul meu e inchis pe interior, doar la exterior e putin intredeschis, 0,18 cm. Tot cu No Spa tre' sa-i dau inainte.

Nicole, e baietel, ai citit, da? :)

Buna, Andreeea
felicitari pentru bebe baietel, ma bucur ca te-ai mai linistit si ca esti bine.Sarcina usoara si ai grija de tine. :ymhug:
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

simona79

Mesajde simona79 » Joi Dec 13, 2012 12:00 pm

andra80 scrie:Fetelor, incepem astazi sapt6, cu o inimioara :YMPARTY: si un saculet cu embrion in dezvoltare, care, dupa spusele dr e posibil sa fi prins finalul perioadei de implantare. Nici blastocistul nu era de 3* asa ca speram sa ii vedem inimioara batand tare la eco de sapt viitoare! [gemeni]

Felicitari Andra, ai grija de tine in continuare. :ymhug:
22+

simona79

Mesajde simona79 » Joi Dec 13, 2012 12:07 pm

AdrianaG scrie:M am dus bou si m am intors vaca..sa zic asa. nimik nou.

Pe foaie scrie asa: embrion nevizualizabil in cavitatea uterina; GS 1.51cm(5 sapt si 5 zile), activitate cardiocirculatorie absenta; vezicula vitelina nu se vizualizeaza, canal cervical 30mm, oci inchis.

undeva pe miercuri joi sa merg iar la eco si atunci daca nu se vede mi s a recomandat sa fac chiuretaj pt ca "nu pot sa stau cu o mortaciune in mine".

Adriana, nu pot sa cred ca vorbesti despre un cadru medical care a spus asa ceva "nu pot sa stau cu o mortaciune in mine".
Imi pare sincer rau :ymhug: dar eu nu mi-as pierde speranta.
22+

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Joi Dec 13, 2012 12:15 pm

simona79 scrie:
AdrianaG scrie:M am dus bou si m am intors vaca..sa zic asa. nimik nou.

Adriana, nu pot sa cred ca vorbesti despre un cadru medical care a spus asa ceva "nu pot sa stau cu o mortaciune in mine".
Imi pare sincer rau :ymhug: dar eu nu mi-as pierde speranta.

Da..eu am inteles ce a vrut sa zica..dar putea sa o spuna altfel...mai ales ca eu eram cu ochii in lacrimi si mai mai ca izbucneam acolo..

astept acum rezultatul testului beta ... :YMPRAY:
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Imagine

Înapoi la “Gravide si mamici”