Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Tzuculina

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde Tzuculina » Mie Feb 06, 2013 1:38 pm

SOS Infertilitatea scrie:
Arcip Andreea scrie:As vrea si eu sa-mi actualizez semnatura, dar nu pot pentru ca eu intru de pe tableta si pe tableta banerul cu 2% acopera primele optiuni din dreapta sus a paginii. Mai vad doar Membri si Iesire. Aveti vreo solutie pentru "problema" mea? :)

Uhm. Bine ca ne-ai semnalat. Mai are cineva aceasta problema? La noi se vede bine.

Incercam sa remediem, sa punem un banner mai mic.

Da. Acelasi lucru cand intri de pe telefon. Este vorba despre faptul ca sunt acoperite o parte din optiunile din partea de sus cu banerul de 2%.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Ancutel

Mesajde Ancutel » Mie Feb 06, 2013 5:16 pm

Buna! Vin si eu cu o intrebare pentru fetele care au depasit 30 de saptamani: ati avut sau aveti dureri in zona inghinala. Va intreb pentru ca, de putin timp, ma confrunt cu niste dureri in zona inghinala si o preiune asupra bazinului. Am avut momente in care abia ma ridicam de pe scaun. Merg vineri la morfo de trimestrul 3 si o voi intreba si pe dna dr.
[size=50]4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Decembrie 2011- IA nereusit;
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare![/size]

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Feb 06, 2013 5:51 pm

Ancutel, si eu am dureri de solduri si in zona inghinala si junghiuri, intepaturi, arsuri, tot tacamul :) E normal, se intind ligamentele si asta usureaza nasterea.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Feb 06, 2013 9:48 pm

Ancutel scrie:Buna! Vin si eu cu o intrebare pentru fetele care au depasit 30 de saptamani: ati avut sau aveti dureri in zona inghinala. Va intreb pentru ca, de putin timp, ma confrunt cu niste dureri in zona inghinala si o preiune asupra bazinului. Am avut momente in care abia ma ridicam de pe scaun. Merg vineri la morfo de trimestrul 3 si o voi intreba si pe dna dr.

Subscriu la ce spune Eliza. Simptome absolut firesti si uzuale. Si eu le-am bifat :) . Trebuie sa te menajezi, pentru ca daca bebe e cu capul in jos, mai ales, presiunea in zona pelvina creste, si e bine sa eviti efortul.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Feb 07, 2013 9:33 am

Voluntarii nostri care stiu sa faca magii cu mouse-ul au creat un nou instrument util, unic in .ro: calendar pentru dublarea hormonului b-HCH!

http://infertilitate.com/calculatoare-dpn-b-hcg/calendar-b-hcg/

Multumim Diana & Stefan! [floare]

Va uram tuturor dublari perfecte!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Ancutel

Mesajde Ancutel » Joi Feb 07, 2013 12:08 pm

Multumesc de lamuriri!
Eu oricum stau mai mult in pat din cauza contractiilor, insa chiar si asa amortesc, ma dor soldurile. Mai simt si eu nevoia sa fac cate ceva. Ma consolez cu ideea ca totul e bine atat timp cat bebe e bine!
[size=50]4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare![/size]

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Feb 07, 2013 1:50 pm

Pentru durerea de solduri eu am gasit o singura solutie. Sa ma intorc precum placinta la copt de pe o parte pe alta. :D In timp s-a format un fel de reflex automat...

Ancutel

Mesajde Ancutel » Joi Feb 07, 2013 2:44 pm

Irina_ scrie:Pentru durerea de solduri eu am gasit o singura solutie. Sa ma intorc precum placinta la copt de pe o parte pe alta. :D In timp s-a format un fel de reflex automat...

Eu incerc sa dorm mai mult pe partea stanga, insa noaptea ma tot trezesc pe partea dreapta si iar ma intorc pe stanga. Am citit ca nu e bine sa dormi pe partea dreapta sau pe spate, asa ca incerc sa ma conformez.

cris8

Mesajde cris8 » Joi Feb 07, 2013 2:50 pm

Irina_ scrie:Pentru durerea de solduri eu am gasit o singura solutie. Sa ma intorc precum placinta la copt de pe o parte pe alta. :D In timp s-a format un fel de reflex automat...

Idem. :)

Ancutel, eu stiu ca pe spate nu e bine, oricum nici nu as putea ca fiind mare sarcina acum imi taie respiratia...dar pe partea dreapta nu e nici un pericol, e adevarat ca cel mai indicat e sa dormim pe stanga dar nici pe dreapta nu e vreo problema, si chiar nu ai cum sa dormi doar pe stanga ca amortesti si te dor toate cele...

Raluk, nu imi vine sa cred ce a trecut timpul...parca ieri ne bucuram in lant de reusite, eram cu ochii pe tine si pe Miri, ca am facut toate fiv la Promed. A fost o perioada atunci cand am reusit una dupa alta, Caress daduse startul... ce bine ar fi sa fie mereu asa pe forum...
Acum asteptam una dupa alta sa vina bebeii sanatosi de lume. :ymdaydream:

Chiar asa, Miri era inaintea mea din cate stiu...oare a nascut? Stiti ceva de ea?
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Feb 07, 2013 2:55 pm

Ancutel scrie: Eu incerc sa dorm mai mult pe partea stanga, insa noaptea ma tot trezesc pe partea dreapta si iar ma intorc pe stanga. Am citit ca nu e bine sa dormi pe partea dreapta sau pe spate, asa ca incerc sa ma conformez.

Este adevarat ca nu se recomanda sa dormi pe spate. Pe de alta parte, chestiunea legata de dormitul pe partea dreapta se pare ca e mai mult un mit, incetatenit de-a lungul anilor. Medicii insa nu prea il cred justificat.

Uite doar un exemplu, dar daca o sa cauti vei gasi multe alte surse (de incredere) care spun acelasi lucru:

http://www.webmd.com/baby/features/slee ... -pregnancy

Si cu atat mai mult cu cat te obisnuiesti sa te intorci destul de des de pe o parte pe alta (ceea ce cu siguranta mai reduce din durerea ascutita de solduri), nu cred ca ai avea probleme.

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Joi Feb 07, 2013 4:06 pm

Confirm, nici pe mine nu ma mai incomodeaza bannerul ca urmare si eu mi-am modificat semnatura. Am ajuns si in saptamana a 12 a, multumesc lui Dumnezeu.
Asta cu dormitul pe spate nu stiam ca nu se recomanda. Mie chiar imi place foarte mult sa dorm pe spate. Asta e, va trebui sa ma obisnuiesc sa dorm pe parti atunci.
Am fost si eu aseara la doctor, mi-am luat rezultatele de la dublu test si sunt ok. Voi ati mai facut si triplu test daca v-a iesit bun rezultatul de la dublu test?
Cu brida m-a ingrijorat un pic ce mi-a spus doamna doctor asa ca astazi am mai cautat pe net si am gasit niste materialele mai bine documentate in engleza, pentru ca in romana nu prea gasesti nimic. Din ce am citit am inteles ca astfel de structuri pot sa apara destul de frecvent in primul si al doilea trimestru de sarcina dar fara relevanta pentru dezvoltarea si cresterea sarcinii. Foarte, foarte rar se intampla sa apara Amniotic Band Syndrome (prefer sa redau termenul in engleza decat sa fac o traducere nepotrivita) dar asta presupune o suita de bride care se incruciseaza in sacul amniotic si sunt atasate de partile corpului bebelusului, caz in care apar acele malformatii.
M-am mai linistit dar totusi daca peste 3 saptamani cand merg la eco inca mai apare aceasta brida. voi mai cere si o alta opinie medicala.
Nu vreau sa-mi mai fac ganduri negre pentru ca fac rau si bebelusei si mie.

eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Feb 07, 2013 4:22 pm

Tzuculina, din cate stiu eu daca la dublu test rezultatul este bun si nu apar ulterior alte semne de ingrijorare in urma ecografiilor regulate, nu prea mai este cazul sa faci si triplu test. Se considera ca soft markerii de trimestru I (cum este acea translucenta nucala pe care se bazeaza dublu testul) sunt mai relevanti decat cei de trimestru II sau III.

Cu brida oricum nu ai ce face momentan, trebuie cel mult supravegheata ca sa te asiguri ca nu restrictioneaza miscarea si dezvoltarea bebelusului. Insa stiu ca e foarte greu sa nu-ti faci griji in perspectiva, oricat de mult ti-ai repeta ca nu e bine nici pentru tine, nici pentru bebelus... Eu sper cel mult sa-ti poti mentine stresul in limite acceptabile si urmatoarele ecografii sa te ajute in acest sens. Incearca sa vezi un medic cu specializare pe ecografie obstetrica si care, in plus, foloseste un ecograf performant (daca nu e valabil deja in cazul medicului la care mergi in mod curent). De amniotic band syndrome (care mai are vreo alte 7 denumiri variabile in engleza), si eu stiu lucruri similare cu cele mentionate de tine...

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Joi Feb 07, 2013 7:44 pm

Irina, ti-am trimis un PM.

Ancutel

Mesajde Ancutel » Vin Feb 08, 2013 10:34 am

Stiam eu ca voi primi un raspuns veridic! Va multumesc! Irina, stiam ca tu te documentezi foarte mult, interesant articolul! Eu citisem ca, dormitul pe spate cat si dormitul pe partea dreapta incetinesc circulatia sangelui. De acum ma voi intoarce si eu precum o placinta de pe-o parte pe alta, cum spunea Irina.

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Feb 08, 2013 1:33 pm

Salutari!
Am avut si noi screening-ul de trim 2. Copiii sunt in grafic, maricei si jucausi. Inimioarele arata si ele bine. Am aflat ca vom avea o fetita si un baietel si suntem foarte entuziasmati, desi, dupa experienta de la screeningul de trim 1, sexul copiilor era cea mai mica grija a noastra. Asteptam acum urmatoarea intalnire, in saptamana 23.
In plus, am inceput sa le simt miscarile de vreo doua saptamani si sunt tot mai intense. Ma topesc toata. :x

Referitor la pozitia in care dormim, eu pana de curand am dormit doar pe partea stanga, dar devine tot mai dificil. Ce ma incomodeaza, insa, mai tare decat pozitia in timpul somnului e o nesuferita de rinita de sarcina. Respir foarte dificil pe nas odata ce ma intind, astfel ca e nevoie si de 4 perne uneori, ca sa ma pot odihni. Si fireste ca apoi am dureri in zona cefei toata ziua urmatoare. Dar imi mai da cate unul dintre ei o lovitura in burtica si uit de toate. [great]

Weekend frumos tuturor!

Giorgia, 19+ [barza2] [barza1]
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

lazar-veronica

Mesajde lazar-veronica » Vin Feb 08, 2013 5:24 pm

Giorgia, ce frumos!!!!! Te cred ca te topesti toata! Bravo! Ma bucur ca cei doi fratiori sunt bine. Te imbratisez.
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

iri_na

Mesajde iri_na » Sâm Feb 09, 2013 8:17 am

Buna tuturor!
Am reusit sa raman insarcinata la Clinica Polisano Bucuresti, dupa experiente prin Romania, Ungaria si Austria si am nascut acum 3 luni si jumatate un baietel frumos.
Am facut in sarcina Clexane de 0,4 ml. Intrucat nu tot timpul gaseam am cumparat mereu mai multe injectii si pentru ca am nascut mai devreme cu 2 saptamani am mai ramas cu 5 cutii de Clexane pe care le-am tinut permanent in frigider.
Daca are nevoie cineva le pot oferi la jumatate de pret fata de cat e in farmacie, adica cu 75 lei.
Sunt din Bucuresti.

Miri

Mesajde Miri » Dum Feb 10, 2013 11:49 am

Buna ziua tuturor dupa f mare pauza!
A venit pe lume baietelul nostru, Ioan-Stefan!!! Desigur ca are personalitate si a venit cind a vrut el, nu cind ne-am programat.
Eram programata pe 26 ian pt cezariana, dar pe 21 am eliminat dopul si dr a vrut sa fiu sub observatie si m-am internat.Nu aveam contractii serioase desi colul se scurtase (cred ca as fi nascut natural fara contractii-oare?).A doua zi la 8.05 dim a venit pe lume bebe, prin cezariana, 4,150 kg, 50,5 cm, sanatos si f botos.
Experienta nasterii in spital de stat mi-a lasat un gust amar. Am avut probleme cu alaptarea, nu a venit pt inceput , iar acuma venit si e in cant redusa, asa ca 1/2 san si restul formula.
Am scris deabia acum pt ca nu am timp, acum ne-am intrat in program, sunt si f obosita.
Va pup si va doresc sarcini usoare si bebei sanatosi si la termen! sper sa reusesc sa citesc si din urma, am mult de recuperat.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Dum Feb 10, 2013 11:59 am

Felicitari, Miri! Sa va traiasca baietelul si sa va aduca numai bucurii!
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Dum Feb 10, 2013 1:22 pm

Felicitari, Miri! Sa fiti sanatosi cu totii! [floare]
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Înapoi la “Gravide si mamici”