Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
lazar-veronica

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by lazar-veronica » Fri Apr 19, 2013 6:24 pm

Da, am realizat dupa ce te-am intrebat, ca esti din Timisoara. Ma simt cat de cat ok, iau no-spa la 8 ore, am mici dureri de burta, jos de tot, si stanga si dreapta. Nu imi dau seama daca misca cei mici sau sunt dureri de la uter...Joia viitoare voi face triplu test si-i voi vedea la eco, abia astept! Sper sa nu apara probleme pana atunci!
[gravi] 15+
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Edith

Post by Edith » Sat Apr 20, 2013 9:26 pm

Bine v-am gasit!
Felicitari tuturor noilor burtici!

Sunt viitoare mamica de gemeni cu emotii de numa mai nou, de pot da si la altii :))
Pe 25apr merg la doctora mea si pe 30 apr voi merge ptr ultima data la dna dr Laura Dracea.
Bineinteles ca amandoua abia asteapta sa vada buburuzele din burtica si eu la fel, dar nu pot spune ca ma incanta ideea de eco la cateva zile distanta ...

Va doresc sarcina usoara si bebei sanatosi! @};-
Mami de bebelina Iasmina 19+

Lorerada

Post by Lorerada » Mon Apr 22, 2013 10:32 am

Edith, felicitari si bine ai venit printre noi! Emotiile sunt firesti, dar si bucuria pe masura, nu-i asa? O sarcina gemelara e mai problematica decat cea unica, e adevarat, dar o sa fii sub supraveghere medicala si o sa ajungeti sanatosi la capat.
Cat despre frecventa ecografiilor, s-a tot discutat pe forum. Se crede ca ele nu dauneaza fatului/fetilor (cel mult poate sa-i deranjeze putin), dar nici nu trebuie exagerat. Eu am avut pe la 4 luni o criza cauzata de un fibrom inflamat si mi-au facut ecografii peste ecografii in cele 3 zile cat am stat in spital. Dupa aceea, insa, am mers la medic cam la 4-5 saptamani. Asadar, nu cred ca este cazul sa te ingrijorezi pentru cele doua ecografii pe care trebuie sa le faci la 5 zile diferenta.
Multa sanatate si sa auzim numai de bine!
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Lorerada

Post by Lorerada » Mon Apr 22, 2013 10:53 am

Intrebare pentru fetele cu sarcini avansate sau care au devenit deja mamici: exista vreo metoda prin care poti sa-ti pregatesti sanii pentru alaptare inainte de nastere? O prietena mi-a recomandat sa sterg mameloanele cu un prosop aspru, mai intai delicat, apoi din ce in ce mai ferm. Am incercat, dar e tare neplacut, mameloanele se irita imediat si dor.
Cred ca problemele legate de alaptare sunt, intr-adevar, mai greu de suportat decat cezariana. In privinta cezarienei pot sa ma incurajez: operatii am mai facut si am supravietuit. Alaptatul, insa, e o chestiune cu totul noua si nu stiu la ce sa ma astept...
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.

Irina_

Post by Irina_ » Mon Apr 22, 2013 11:29 am

Lore, ieri am avut o sedinta de vreo 4 ore cu un consilier in alaptare :). Va impartasesc cu prims ocazie in care am un ragaz putin mai lung, a intrat timpul in sac iar Grauntel e centrul atentiei, desigur...

Lasa insa sanii in pace pe parcursul sarcinii, e f periculos sa-i stimulezi, uterul reactioneaza cu contractii. Poti cel mult sa dai cu Garmastan sau lanolina pe mameloane din luna 8 ca sa previi ragadele in primele zile, pana inveti pozitionarea corecta la san. Dar mai bine nu te agita de pe acum. Te va invata practica!!
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

eliza_maria

Post by eliza_maria » Mon Apr 22, 2013 1:16 pm

Lore, nu te chinui de-acum cu pregatirea sanilor. Dupa ce nasti e important sa stea cineva sa iti arate cum sa alaptezi corect ca sa eviti complicatiile. Eu am avut sanii cam mari si sfarcuri neformate, si n-am putut sa folosesc nici mameloanele de silicon (si poate ca e mai bine ca le-am evitat) si am facut ceva rani, a trebuit sa folosesc si pompa. Cam prin a 10-a zi de alaptat am scapat de rani si de durere si am intrat in normal. Fiecare insa are experienta proprie, e bine sa ti se explice din maternitate ce ai de facut.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Andreea_A

Post by Andreea_A » Mon Apr 22, 2013 8:13 pm

Giorgia wrote:Da, Tzuculina, asa aflasem si eu. Sunt pozitii speciale de alaptat gemenii si chiar se poate sa-i alaptezi exclusiv la san pentru macar 3-6 luni.
Nu prea avem gemeni in anturaj, iar proaspetele mamici din jurul meu sunt atat de terifiate la gandul ca ma vor trezi doi in timpul noptii, in loc de unul (privarea de somn pare sa fie cal mai crunt inamic in perioada asta, din cate inteleg), incat "ma incurajeaza" sa-mi vad de treaba si sa evit un stres suplimentar. Mama si soacra insa sunt destul de optimiste in privinta asta. Cred ca generatia noastra e putin mai "comoda" sub influenta tuturor instrumentelor care ne fac sarcinile de mame ceva mai usoare (sterilizatoarea, scutece de unica folosinta si altele), pe cand mamele noastre efectiv nu aveau alternativa.

Apropo, mamicilor de gemeni vorbitoare de engleza va recomand o carte buna: A contented House with Twins de Gina Ford (& Alice Beer). Contine tot felul de sfaturi si situatii in care sunt pusi parintii de gemeni. Exista si varianta pentru mame de bebe unic: The Contented Baby's First Year de aceeasi autoare. Mie mi-a imprumutat-o o prietena, dar se poate comanda pe Amazon.co.uk si vine cam in 2 saptamani, daca sunteti interesate.

Tzuculina, tu cum mai esti?
Giorgia, tie cum ti-a iesit ecografia morfologica de trimestru 2? Eu tocmai am facut- o azi si ...m-am speriat putin in sensul ca desi totul (de la copii pana la placente - grad 1, col, artere uterine, miscari ale bebelusilor, organe etc) pare in perfecta regula,este prima eco la care fetita e in urma cu cresterea cu 1 saptamana si 1 zi si baiatul cu vreo 4 zile. Pana acum erau fix in limita DPN-ului sau usor peste. La prima sarcina baiatul a fost mereu cu aproximativ 1 saptamana inaintea DPN-ului si s-a nascut inalt (53 cm) desi cu o greutate perfect normala (3.3 kg).

Ma gandesc ca...asa este la toti gemenii? E ceva in neregula?
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Andreea_A

Post by Andreea_A » Mon Apr 22, 2013 8:17 pm

Lorerada wrote:Intrebare pentru fetele cu sarcini avansate sau care au devenit deja mamici: exista vreo metoda prin care poti sa-ti pregatesti sanii pentru alaptare inainte de nastere? O prietena mi-a recomandat sa sterg mameloanele cu un prosop aspru, mai intai delicat, apoi din ce in ce mai ferm. Am incercat, dar e tare neplacut, mameloanele se irita imediat si dor.
Cred ca problemele legate de alaptare sunt, intr-adevar, mai greu de suportat decat cezariana. In privinta cezarienei pot sa ma incurajez: operatii am mai facut si am supravietuit. Alaptatul, insa, e o chestiune cu totul noua si nu stiu la ce sa ma astept...
Nu-ti stimula sanii, mai ales in ultima parte a sarcinii poate fi un factor de declansare a contractiilor. Va fi bine dupa nastere, vei vedea. Fie cu pompa, cu mameloane din silicon, cu Garmastan si/ sau ceaiuri de lactatie (recomand Galafor, Galactogil si ceaiuri de chimen, anason si fenicul - fara zahar sunt ok la gust, merg si combinate si singure).

Eu chiar si cu mameloane din silicon tot am facut ragade la unul din sani si ..ce sa zic...doare cand il pui pe bebe la san dar doar primele cateva secunde, la fel daca te mulgi cumva cu pompa manuala (foarte dura fata de cea electrica dupa parerea mea) la fel, doare in primele secunde, apoi nu se mai simte nimic. Si au trecut de la sine, dar neaparat apa, sapun si locul curat. In loc de Garmastan (sa=l gustati sa vedeti ca e cam amar) mai bine un ulei inofensiv fara gust.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Giorgia

Post by Giorgia » Mon Apr 22, 2013 9:12 pm

Andreea_A, la 23 de saptamani fetita avea greutate 420-480g, iar baietelul 450-500g, pe cand la 27 de saptamani aveau amandoi cate 1kg. Nu cred ca e cazul sa te impacientezi; e normal sa fie diferente intre ei, mai ales ca sunt de sexe diferite. Daca doctorul e multumit, eu cred ca poti sa stai linistita.
In plus, masuratorile astea sunt destul de imprecise. Imi amintesc ca medicul chiar a mentionat ca dimensiunile sunt aproximative si ca precis vom afla doar la nastere. Saptamana viitoare ii vedem si noi iar. :x
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Tzuculina

Post by Tzuculina » Tue Apr 23, 2013 11:20 am

Lore am auzit si eu de metoda asta cu prosopul dar n-am pus-o in practica pana acum. Din ce spun fetele pe-aici vad ca bine am facut.
Eu sunt putin ingrijorata pentru ca mi-au iesit leucocite multe in sumarul de urina. Poate fi semn de infectie urinara pentru ca stiu ca asta se intampla destul de frecvent la gravide...?! Dar totusi nu am nici un simptom. Oricum ma duc maine sa-mi fac si urocultura si apoi fuguta la doctor.
Voi v-ati confruntat cu asa ceva?
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Andreea_A

Post by Andreea_A » Tue Apr 23, 2013 1:10 pm

Tzuculina wrote:Lore am auzit si eu de metoda asta cu prosopul dar n-am pus-o in practica pana acum. Din ce spun fetele pe-aici vad ca bine am facut.
Eu sunt putin ingrijorata pentru ca mi-au iesit leucocite multe in sumarul de urina. Poate fi semn de infectie urinara pentru ca stiu ca asta se intampla destul de frecvent la gravide...?! Dar totusi nu am nici un simptom. Oricum ma duc maine sa-mi fac si urocultura si apoi fuguta la doctor.
Si mie mi-au iesit leucocite in urina la ultimele analize (facute acum vreo 2 saptamani) dar medicul a zis ca nu e motiv de ingrijorare (dar nu erau multe, doar ca erau prezente) ca se intampla in sarcina si ca nu inseamna neaparat infectie urinara. Asa ca voi astepta pana la urmatoarele analize de pe la 26-27 saptamani si voi face si o cultura daca cumva se mentine problema. E bine ca-ti faci urocultura, n-are ce sa strice.

Tzuculina

Post by Tzuculina » Tue Apr 23, 2013 2:26 pm

Andreea_A wrote:
Tzuculina wrote:Lore am auzit si eu de metoda asta cu prosopul dar n-am pus-o in practica pana acum. Din ce spun fetele pe-aici vad ca bine am facut.
Si mie mi-au iesit leucocite in urina la ultimele analize (facute acum vreo 2 saptamani) dar medicul a zis ca nu e motiv de ingrijorare (dar nu erau multe, doar ca erau prezente) ca se intampla in sarcina si ca nu inseamna neaparat infectie urinara. Asa ca voi astepta pana la urmatoarele analize de pe la 26-27 saptamani si voi face si o cultura daca cumva se mentine problema. E bine ca-ti faci urocultura, n-are ce sa strice.
Merci mult de raspuns Andreea, m-am mai linistit, poate nu e nimic. Oricum fac urocultura pentru linistea mea. Voi merge si la doctor dar e tare greu cu programarile acum in perioada asta cu 1 mai si Pastele, am gasit loc abia pe 8 mai. Bineinteles daca e o urgenta ma pot duce peste programari dar nu stiu inca daca e cazul sa ma agit sau nu. Ma gandesc ca daca totusi e vorba de o infectie ar trebui tratata cat mai repede, nu pot sta cu ea netratata, sa astept sa treaca sarbatorile.
Nu stiu daca sunt multe, nu-mi dau seama cate ar fi multe, pe buletinul de analize scrie Leucocite 500 iar intervalul de referinta este Negativ (<25). Comparativ cu 25 cat e limita, 500 mie mi se par multe.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

andra80

Post by andra80 » Tue Apr 23, 2013 3:02 pm

Un subiect de zambit.. ;))

Mamicilor de gemenei, cand dormiti pe laterale nu simtiti ca dormiti pe ei? Eu ma mai trezesc noaptea si simt ca stau pe ceva tare, care nu poate fi altceva decat bebelusii. Cum faceti sa dormiti si sa ii protejati? Daca trebuie evitat sa stam pe ei cum facem? Ca ai mei sunt peste tot...
Si misca si ziua, si noaptea, eu nu mai imi dau seama cand dorm. Si nu stiu cum reusesc ei sa se adune sub mine cand dorm, si mai ales, nu inteleg de ce ar face asta, pt ca sunt totusi destul de grea... [cloud9]
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Giorgia

Post by Giorgia » Tue Apr 23, 2013 6:49 pm

Andra, eu cred ca bebeii se aranjeaza in functie de pozitia noastra. Sunt intr-adevar peste tot, dar nu uita ca au un saculet cu lichid amniotic care-i fereste de pericolele externe. Ma indoiesc ca-i punem in pericol in felul asta.
Mie mi-e mila de ei ca-i simt inghesuiti, dar apoi ma gandesc la mamicile de 3, 4 sau 6 gemeni - sigur stim cu toate exemplul celor din John & Kate + 8. Acolo sa vezi inghesuiala. ;))
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Lorerada

Post by Lorerada » Tue Apr 23, 2013 6:56 pm

Multumesc pentru sfaturi! Ma bucur ca nu trebuie sa ma mai chinui cu prosoape aspre.
Irina, 4 ore de consiliere? Abia asteptam sa ne impartasesti macar un sfert din sfaturile primite.

Mai nou, am o alta problema: dupa o zi in care am exagerat cu statul in picioare, am inceput sa simt presiune si mici intepaturi in col, insotite de senzatia ca trebuie sa urinez urgent. Astazi am stat cuminte de tot, dar tot ma mai inteapa cate putin cand ma ridic din pat. Ma intreb daca e vina sarcinii care apasa din ce in ce mai tare sau se scurteaza colul? :( Merg la control pe 30 aprilie, dar pana atunci stau cu inima cat un purice.

andra80

Post by andra80 » Tue Apr 23, 2013 9:12 pm

Andreea_A wrote: Giorgia, tie cum ti-a iesit ecografia morfologica de trimestru 2? Eu tocmai am facut- o azi si ...m-am speriat putin in sensul ca desi totul (de la copii pana la placente - grad 1, col, artere uterine, miscari ale bebelusilor, organe etc) pare in perfecta regula,este prima eco la care fetita e in urma cu cresterea cu 1 saptamana si 1 zi si baiatul cu vreo 4 zile. Pana acum erau fix in limita DPN-ului sau usor peste. La prima sarcina baiatul a fost mereu cu aproximativ 1 saptamana inaintea DPN-ului si s-a nascut inalt (53 cm) desi cu o greutate perfect normala (3.3 kg).

Ma gandesc ca...asa este la toti gemenii? E ceva in neregula?
Andreea, eu cred ca daca medicul pe care tu l-ai ales nu se ingrijoreaza, si noi ar trebui sa ne linistim. Ai mei bebei aveau in sapt 21 350, respectiv 380 gr, lungime 25 cm, si in sapt 23 intre 550 si 600 de gr. Marja de eroare +- 50 gr. Unul e in urma cu o zi fata de dpn si celalalt cu 3-4 zile. Deci da, diferente intre ei sunt, si e normal sa fie asa, dar se regleaza pe parcurs. Retardul de dezvoltare se apreciaza prin alte criterii decat dpn. So, cheer up si ofera-le copiilor tai o mama care crede in ei! %%-
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Irina_

Post by Irina_ » Wed Apr 24, 2013 1:53 am

Incet simt si eu ca incep sa intrevad o relativa normalitate. Am invatat enorm in cateva zile si ne descurcam, cred ca suntem pe calea cea buna ca parinti. Cred ca o sa "povestesc" pe capitole, cum apuc.

Si cu alaptarea o vom scoate la liman, la 1 saptamana si o zi de cand s-a nascut Darius (aka Grauntel-falcutel :D) ii dam deja doar lapte matern, deocamdata combinat la san plus biberon cu lapte muls. Asta in conditiile in care acum 3 zile nu era inca instalata lactatia. Revin cu hinturi din experienta mea recenta cu proxima ocazie.

Dupa primele teste avem un baietel foarte sanatos, azi am avut prima vizita a pediatrului. Haaaapppppp [cloud9] yyy!!!!
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

Caress

Post by Caress » Wed Apr 24, 2013 12:34 pm

Nu doresc sa creez nici o polemica, pentru fetele gravidute am dat insa de o bucata de blog interesanta http://only4ladies.wordpress.com/2013/0 ... cezariana/

eliza_maria

Post by eliza_maria » Wed Apr 24, 2013 4:14 pm

Caress, noi am mai avut pe-aici o discutie despre asta, chiar cand ai nascut tu, cred. Pana la urma fiecare ramane cu convingerile sale, eu una am suferit din cauza operatiei (poate si pt ca nu am ales-o eu si creierul nu m-a ajutat deloc sa trec peste experienta). Acum chiar cautam info despre nasterea naturala dupa nastere prin cezariana, ca probabil la un moment dat am sa mai vreau un copil si parca n-as vrea sa repet experienta. Si cautand, am dat peste "povestea Alinei", si mi-am dat seama ca ma regasesc in ceea ce spune: "La cezariana mama mai are inca multe zile de greutati pana sa isi poata indrepta toata atentia dinspre greutatile si durerile ei inspre noul venit. Si de multe ori, in lipsa hormonilor firesti, femeia se cufunda in depresie si nu prea intelege cum si de ce o sarcina frumoasa s-a terminat in atatea dureri si cum anume se face ca a aparut fiinta aia mica despre care nu poate intelege de ce urla si e nemultumita" http://www.feminitate.org/2011/02/naste ... ea-alinei/
Da, am trecut printr-o depresie, iar sentimentele mele initiale pareau a nu fi ale unei mame care si-a dorit asa mult un copil si care l-a asteptat 6 ani... Incet incet m-am acomodat, cu sprijinul sotului care intelegea ce mi se intampla si cu ajutorul soacrei mele, care ne-a aratat cum sa avem grija de mogaldeatza.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

andra80

Post by andra80 » Wed Apr 24, 2013 5:56 pm

Eliza, eu stiu ca dupa o cezariana nu se mai recomanda nastere normala, datorita riscului de rupere al operatie. Voi ce stiti?

Post Reply