Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Irina_

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by Irina_ » Sun Sep 15, 2013 11:37 pm

Andra, adorabili sunt bebelusii tai in poza!! Si inimioara pozitionata strategic e de mare efect...

andra80

Post by andra80 » Mon Sep 16, 2013 2:35 am

Irina_ wrote:Andra, adorabili sunt bebelusii tai in poza!! Si inimioara pozitionata strategic e de mare efect...
Multumesc Irina, Manuiona! Nu e regizata, sunt asezati pur si simplu, pe un cearsaf...
;))
Irina, al tau Darius parca e desprins dintr-o poveste.. e o frumusete de baiat! :YMPARTY:
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Mon Sep 16, 2013 5:48 am

manuioana wrote: Sa mai scriu ce am patit eu de curand: la 28 sapt m-au apucat contractii nedureroase dar dese la 3-4-5 min si am ajuns la urgenta pt ca era noapte si am luat nospa dar fara rezultat si m-au gasit cu infectie urinara la care nu am avut nici un simptom culmea.M-au trimis la cj ca aici au zis ca sunt sanse mai mari pt prematuri caci era risc sa nasc si am stat 2 sapt in spital cu antibiotic 10 zile si intercalat perfuzii gynipral si medicamente cand nu luam perfuzii :( dar acum am 31 sapt si mai am contracti nedureroase zilnic doar ca haotic ceea ce e mai ok, iau gynipral in continuare jumate pastila dimineata si jumate seara si am ramas in cj ca aici voi naste pana la urma, sper sa duc cat mai mult caci fiecare zi in uter conteaza, copiii sunt micuti au 1630 si 1460.
Doamne ajuta sa fie bine si la mine caci aici la voi fetelor am vazut ca ati nascut la termen sau foarte aproape de termen.
Uh, Ioana! Groaznic! Asta e cosmarul meu acum, in aceasta perioada a sarcinii: sa nu nasc la limita viabilitatii.

Bine ca ai trecut hopul. Iti urez sa rezisti cat mai mult, dar deja la 31S+ si peste 1500g bebelusii sunt bine, ramai cat se poate de optimista. Bine ca ai luat acel medicament pentru maturarea plamanilor bebelusilor.

Tin pumnii, ramai serena, baieteii tai se ingrasa pe zi ce trece si devin din ce in ce mai pregatiti sa dea ochii cu lumea. [great]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Mon Sep 16, 2013 5:56 am

Girls, scrieti si voi un răvaș de amor ministrului Sanatatii, saptamana asta? http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=4&t=460

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

Anemari

Post by Anemari » Tue Sep 17, 2013 6:19 pm

Fetelor vin si eu cu vesti,din pacate sunt vesti de-ale mele...de sambata am contractii nedureroase dar dese,regulate.Sunt internata cu trat perfuzabil, gynupral,no spa,scobutil de sambata,se pare ca nu cedeaza,am facut dexa ptr copii iar de azi adaugam si nifedipin la trat pana maine sa vedem daca se linistesc.
Noi suntem pregatiti sa mergem la buc spre o maternitate cu sectie buna de neonato,prematuri,dar nu stim unde ar fi cel mai ok.Daca stiti sa ne dati un sfat spre ce spital sa mergem v-am fi recunoscatori.Baietii sunt bine,sunt foarte bine dezvoltati dar e inca foarte devreme avem 29 s si imi e foarte teama,speram macar sa mai stea o sapt,doua...rugati-va si ptr noi sa trecem cu bine si de incercarea asta.Va pupam
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

manuioana

Post by manuioana » Wed Sep 18, 2013 11:04 pm

Anemari nu te ingrijora caci daca nu sunt dureroase contractiile nu e asa mare risc sa deschida colul, mie asa imi explicau in spital undeam stat 2 sapt cu gynipral si dupa care m-au lasat acasa tot cu contractii nedureroase dar nu atat de dese, aveam si acasa perioade cand erau la 5 min o ora de ex siapoi se potoleau, acum in schimb ieri mi s-au rupt membranele la o placenta si sunt in spital, in cel mai fericit caz nasc intr-o saptamana, acum astept si tot mai sper sa mi se amane cu inca o zi.....maine avem 32 sapt...
Doamne ajuta!
Eu 28 ani,sotul 30, sarcina gemelara,prima sarcina
Tratament aspenter 1/zi pt mutatia PAI-1 heterozigot si mutatia XIII Val 34 Leu heterozigot

Avem 2 baietei, am nascut 32 sapt si 6 zile

andra80

Post by andra80 » Thu Sep 19, 2013 3:15 am

manuioana wrote:Anemari nu te ingrijora caci daca nu sunt dureroase contractiile nu e asa mare risc sa deschida colul, mie asa imi explicau in spital undeam stat 2 sapt cu gynipral si dupa care m-au lasat acasa tot cu contractii nedureroase dar nu atat de dese, aveam si acasa perioade cand erau la 5 min o ora de ex siapoi se potoleau, acum in schimb ieri mi s-au rupt membranele la o placenta si sunt in spital, in cel mai fericit caz nasc intr-o saptamana, acum astept si tot mai sper sa mi se amane cu inca o zi.....maine avem 32 sapt...
Doamne ajuta!

Doamne ajuta Manuioana sa fie cat de multe zile!
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

andra80

Post by andra80 » Thu Sep 19, 2013 3:17 am

N.C.B. wrote:Girls, scrieti si voi un răvaș de amor ministrului Sanatatii, saptamana asta? http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=4&t=460
Dam! Nu s-ar putea si online? e cam greu cu ajunsul la posta pt multi...

Anemari

Post by Anemari » Thu Sep 19, 2013 1:47 pm

Iti tin pumnii Manuioana,sa fie totul bine si bebelusii sa fie sanatosi,sunt destul de marisori acum,sunt sigura ca o sa fie bine.Te imbratisez si astept vesti bune
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Sep 19, 2013 2:40 pm

andra80 wrote:
N.C.B. wrote:Girls, scrieti si voi un răvaș de amor ministrului Sanatatii, saptamana asta? http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=4&t=460
Dam! Nu s-ar putea si online? e cam greu cu ajunsul la posta pt multi...
Online / prin email, efectul va tinde spre zero, e mai puternic impactul cand se trezesc cu plicurile pe birou. Sunt nevoiti sa le deschida, sa le citeasca, ba teoretic chiar sa raspunda celor care au lasat date de contact (nu ne facem iluzii cu raspunsurile, nu asta e scopul, raspuns asteptam doar la memoriul oficial, depus cu nr. de inregistrare).

Scrie in format electronic si trimite-ne la contact@vremcopii.ro - ne ocupam noi sa punem la posta. Valabil pentru toate gravidutele si mamicile. [floare]

Precizati in titlu „scrisoare de pus la posta”, caci noi primim multe copii ale scrisorilor trimise zilele astea, sa le putem deosebi.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Sep 20, 2013 4:13 pm

In cadrul Saptamanii Nationale de Constientizare a Infertilitatii, azi - mediatizari semnificative: stire la jurnalul de pranz (12h) la Radio Romania Actualitati, reportaj tot la RRA la 17h45 (feat Alina, mamica a Subprogramului, si Nicole) iar diseara la 20h15 Nicole in direct la Gandul LIVE. http://www.gandul.info/live
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Sep 21, 2013 4:41 am

Anemari wrote:Fetelor vin si eu cu vesti,din pacate sunt vesti de-ale mele...de sambata am contractii nedureroase dar dese,regulate.Sunt internata cu trat perfuzabil, gynupral,no spa,scobutil de sambata,se pare ca nu cedeaza,am facut dexa ptr copii iar de azi adaugam si nifedipin la trat pana maine sa vedem daca se linistesc.
Noi suntem pregatiti sa mergem la buc spre o maternitate cu sectie buna de neonato,prematuri,dar nu stim unde ar fi cel mai ok.Daca stiti sa ne dati un sfat spre ce spital sa mergem v-am fi recunoscatori.Baietii sunt bine,sunt foarte bine dezvoltati dar e inca foarte devreme avem 29 s si imi e foarte teama,speram macar sa mai stea o sapt,doua...rugati-va si ptr noi sa trecem cu bine si de incercarea asta.Va pupam

Uf!! Ce vesti mai ani, Anemari?

Imi pare tare rau. Referitor la maternitati pentru prematuri, nu stiu prea tare ce sa zic, nu m-am interesat in amanunt, dar am auzit de bine despre Filantropia. Inteleg ca si Giulestiul este bine dotat dupa nenorocirea din trecut si au medici neonatologi cu multa experienta.

La Sanador, spital privat unde imi urmaresc eu sarcina, costa nu mai putin de 1.500 lei / ZI pentru un prematur, deci pe tine te-ar costa 3.000 de lei/zi pentru ambii bebelusi, fara sa punem la socoteala nasterea si eventualele tale ingrijiri, nici nu pot sa fac un calcul, ca ametesc. :(

Te astept cu vesti bune! Ma rog pentru voi.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Sep 21, 2013 4:46 am

manuioana wrote:Anemari nu te ingrijora caci daca nu sunt dureroase contractiile nu e asa mare risc sa deschida colul, mie asa imi explicau in spital undeam stat 2 sapt cu gynipral si dupa care m-au lasat acasa tot cu contractii nedureroase dar nu atat de dese, aveam si acasa perioade cand erau la 5 min o ora de ex siapoi se potoleau, acum in schimb ieri mi s-au rupt membranele la o placenta si sunt in spital, in cel mai fericit caz nasc intr-o saptamana, acum astept si tot mai sper sa mi se amane cu inca o zi.....maine avem 32 sapt...
Doamne ajuta!
Uf! Imi pare rau ca s-au rupt membranele la unul din bebelusi. :( Dar daca esti la 32 de saptamani incheiate, intri, e drept ca la limita inferioara, in grila clasica de prematuritate (32-36 de saptamani), nu esti la mare prematuritate (27 - 31 de saptamani). Dat fiind ca sunt si gemeni, care se maturizeaza mai repede in ultimele saptamani, si ca le-ai facut tratamentul pentru plamani, va fi bine!

Asteptam vesti, incearca sa rezisti cat mai mult!!

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Sep 21, 2013 4:55 am

Din pacate, vin si eu vesti similare. Mi-aduc aminte ca dupa rezultatul de la amniocenteza m-am intrebat „si acum, ce urmeaza?” si toate saptamanile astea m-am minunat ca ma simt bine si nu mai sunt probleme, caci in prima parte a sarcinii nu ratam nimic.

Mi-am facut miercuri o urocultura, asa, de rutina, nu am avut in viata mea infectii urinare si am mai facut doua uroculturi in sarcina, care nu au relevat probleme.

Deci miercuri am dat proba (fara sa am vreun simptom care sa ma ingrijoreze, teoretic), iar joi noapte am inceput sa am contractii nedureroase frecvente, timp de cateva ore bune. Vineri ziua s-au potolit. Iar aseara, chiar cand urma sa intru la Gandul LIVE, am primit rezultatul pe mail. Sa lesin: am pentru prima data in viata e-coli! 80.000 / ml, dr. Giatras zice ca el da tratament la peste 100.000, dar cum probabil trendul este ascendent, si dat fiind ca am contractii, sunt de aseara pe amoxiciclina (cf. antibiogramei, bacilul este sensibil la antibioticul asta). Si apa de baut - cat mai multa.

Mi-este foarte frica, eu nu am inca nici macar 27 de saptamani incheiate...

Rugati-va pentru mine si pentru bebe Lara.

* * *

manuioana

Post by manuioana » Sat Sep 21, 2013 10:10 am

Multumesc fetelor pt incurajari, acum sunt mult mai linistita am 32 si 2 zile si e inca ok, nu pierd lichid, dar si fara pierderi de lichid nu ma mai pot tine mult, iau si antibiotic sa nu ma infectez, cefort dimineata si seara injectii,apropo N.C.B. tot antibioticul asta il luam si la 28 sapt cand am avut infectie urinara care mi-au depistat-o la spital(am mers ca m-au apucat din senin contractii dese la 4-5 min regulate doar ca nedureroase si acolo mi-a iesit ca am e coli si parca erau peste 100000, si nu am avut nici un simptom de infectie urinara, doar contractiile care se pare ca erau cauzate de infectie.
Doamne ajuta.
Eu 28 ani,sotul 30, sarcina gemelara,prima sarcina
Tratament aspenter 1/zi pt mutatia PAI-1 heterozigot si mutatia XIII Val 34 Leu heterozigot

Avem 2 baietei, am nascut 32 sapt si 6 zile

Anemari

Post by Anemari » Sat Sep 21, 2013 11:00 am

Off,se pare ca am ramas pe aici doar noi cele cu''bube in cap''...sper sa depasim cu bine episoadele astea si sa ne tinem bebeii sanatosi in brate.
Nicole mie la urocultura nu mi-a iesit nimic,mi-a iesit in schimb e coli la cultura de col?????nu am avut in viata mea e coli,am facut tratament si a trecut usor,asta a fost prin sapt 23.
Manuioana ai trecut de varsta critica si sunt convinsa ca o sa fie bine :ymhug:

lilu

Post by lilu » Sat Sep 21, 2013 9:33 pm

Nu sunteti singure, eu va urmaresc si ma rog sa fiti bine atat voi cat si bebelusii. Noi suntem inca foarte mici (20 sapt) si nu pot sa ma plang, doar ceva dureri de spate, burtica intarita la oboseala, in rest se pare ca suntem bine. Astept morfofetala de sapt 22 sa vad cat au crescut.
Vroiam sa va intreb, cat de des ati facut urocultura?
Va doresc multa sanatate si sa ajungeti la termen!
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

Irina_

Post by Irina_ » Sat Sep 21, 2013 10:42 pm

Lilu, urocultura se face lunar in timpul sarcinii si exista un motiv pentru asta. Se tot intampla ca femei care n-au avut toata viata vreo infectie urinara sa se pricopseasca... se pare ca e o sensibilitate data tocmai de contextul sarcinii. Mie cam asa imi povestea medicul.

Nicole, iti tin pumnii sa fie bine. O sa treci tu si de asta, sunt sigura! Bine ca ai descoperit-o la timp si o tratezi. O sa cedeze infectia rapid, mai ales ca mergi dupa antibiograma si nu de capul tau... E neplacut ca tot trebuie sa iei medicamente, dar din doua rele, mai bine raul mai mic.

Anemari si manuioana, o sa treceti si voi peste obstacole si veti ajunge la final cu bine. Mai trebuie sa mai rezistati putin. Optimism! %%-

Chocolate

Post by Chocolate » Sun Sep 22, 2013 9:06 am

Lilu, eu urocultura (si seturile de analize clasice, glicemie, calciu, etc.) am facut o singura data pana acum, in S9, si mai urmeaza in S28. Atat mi-a recomandat medicul, atat am facut, si a fost bine. Nu sunt adepta analizelor facute foarte frecvent, cum ar fi lunar, dar, e doar parerea mea (si imi pare bine ca si doctorul meu e de acord). Multa sanatate! :)
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

lilu

Post by lilu » Sun Sep 22, 2013 11:56 am

Va multumesc frumos, pana acum am facut analiza cam la doua luni (inclusiv cele de sange).
Va doresc sa fiti pozitive si sa fie totul bine pana la final.
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

Post Reply