Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Irina_

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by Irina_ » Sun Sep 22, 2013 2:04 pm

Chocolate wrote:Lilu, eu urocultura (si seturile de analize clasice, glicemie, calciu, etc.) am facut o singura data pana acum, in S9, si mai urmeaza in S28. Atat mi-a recomandat medicul, atat am facut, si a fost bine. Nu sunt adepta analizelor facute foarte frecvent, cum ar fi lunar, dar, e doar parerea mea (si imi pare bine ca si doctorul meu e de acord). Multa sanatate! :)
Chocolate, asta e o abordare care functioneaza doar in cazul norocosilor, a sarcinilor care decurg fara probleme. Dar nu prea e prudent. Sunt convinsa ca daca ai ajunge sa ai un copil cu probleme de dezvoltare sau chiar sa pierzi sarcina dobandita atat de greu din cauza unei banale infectii urinare (asa cum patesc anual in Romania sute de femei) nu ai mai fi atat de multumita de atitudinea medicului tau. Problema e ca daca astepti sa apara consecintele (ca simptome de obicei nu prea sunt) si abia apoi faci analizele, risti sa nu ai timp suficient sa reactionezi sau sa tratezi dupa ureche (in lipsa antibiogramei). In plus, analiza asta chiar nu e deloc invaziva - urinatul lunar intr-un recipient nu mi se pare un capat de lume (nu e ca atunci cand ti se recolteaza sange). Dar sigur, asta e doar parerea mea si fiecare e liber sa decida ce riscuri isi asuma.

Exista si cai de mijloc: se poate face doar sumarul de urina lunar, cerand urocultura numai daca apar leucocite in urina.

Sanatate si sarcina usoara in continuare! %%-

Chocolate

Post by Chocolate » Sun Sep 22, 2013 4:30 pm

Irina, e foarte clar ca avem abordari diferite dar, as fi recunoscatoare daca nu ai aduce vorba de probleme in sarcina si / sau pentru copilul meu, ca si cum ai dori sa se intample ceva rau. Nu mi se pare corect, mai ales ca am specificat ca e strict parerea mea (sustinuta si de medici din Ro si din afara dar, da, nu cei pe care i-au consultat tu) si nu o impun nimanui (cum se pare ca faci tu).
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Irina_

Post by Irina_ » Sun Sep 22, 2013 10:23 pm

Chocolate wrote:Irina, e foarte clar ca avem abordari diferite dar, as fi recunoscatoare daca nu ai aduce vorba de probleme in sarcina si / sau pentru copilul meu, ca si cum ai dori sa se intample ceva rau. Nu mi se pare corect, mai ales ca am specificat ca e strict parerea mea (sustinuta si de medici din Ro si din afara dar, da, nu cei pe care i-au consultat tu) si nu o impun nimanui (cum se pare ca faci tu).
Chocolate, cum am spus si in mesaj: "asta e doar parerea mea si fiecare e liber sa decida ce riscuri isi asuma.". Asta inseamna tocmai ca nu tin sa-mi impun parerea nimanui, daca nu era deja destul de clar. Evident am scris reply-ul tocmai pentru ca mi se pare ca sfaturile pe care le-ai primit de la medicul tau nu sunt unele care tin cont de efortul pe care l-ai depus ca sa obtii aceasta sarcina si de cat de important este pentru tine, mai ales in aceste conditii, sa previi orice aspecte negative. Asta pentru ca iti doresc din suflet sa ajungi cu bine la final. Daca ma suspectezi de altceva, imi pare tare rau. Evident, nu ma cunosti deloc, si e pacat ca sugerezi macar asa ceva. Daca nu mi-ar pasa de cei de pe acest forum, crede-ma ca nu as mai pierde timpul sa scriu mesaje/precizari, ci mi-as vedea linistita de viata mea, care acum e mai plina si mai solicitanta ca niciodata. Nu duc lipsa de activitati, in schimb de timp liber, da...

Este firesc ca medicii sa aiba abordari diferite. Asa cum este uzual ca unii medici (atat din Romania cat si din afara) sa mai dea si chix din cand in cand, pe seama pacientelor increzatoare, pentru ca trateaza din principiu orice sarcina ca pe o conditie fiziologica absolut fireasca, in ipoteza in care nu se asteapta complicatii. Cei afectati de infertilitate sunt insa, in opinia mea, niste pacienti deosebiti, pentru care abordarea ar trebui sa fie ceva mai grijulie, din respect pentru efortul urias facut pentru a avea parte de un copil, daca nu din motive care tin cont de afectiunile pre-existente. Nu traim in balonul roz. Iar din pacate pentru unele dintre fetele de pe acest topic lucrul asta cred ca e bine inteles (ca deh, nu toata lumea e la fel de norocoasa sa se relaxeze cele noua luni). Si pentru ele era mesajul.

Acum sper ca e clara intentia mesajului de mai devreme.

cristina_16

Post by cristina_16 » Tue Sep 24, 2013 11:47 am

Aici o sustin pe Irina, pe principiul 'better safe than sorry'!
Eu i-am scris dnei dr Uscatescu in legatura cu trombofilia mea, sa vad ce sfaturi imi mai da. Pe termen lung ma ingrijoreaza ca dr meu pare foarte convins ca o sa mergem cu Clexane 0.4 toata sarcina, dar am aflat ca in trim III, cand creste greutatea si volumul de sange, e posibil sa trebuiasca crescuta doza. Acum, daca mi-ar da sfaturile astea si dna dr. U ar fi f bine, ca nu prea pot sa ma duc si sa ii zic 'am citit pe net ca tre sa imi mariti doza'...
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Tzuculina

Post by Tzuculina » Tue Sep 24, 2013 4:14 pm

cristina_16 wrote:Aici o sustin pe Irina, pe principiul 'better safe than sorry'!
Eu i-am scris dnei dr Uscatescu in legatura cu trombofilia mea, sa vad ce sfaturi imi mai da. Pe termen lung ma ingrijoreaza ca dr meu pare foarte convins ca o sa mergem cu Clexane 0.4 toata sarcina, dar am aflat ca in trim III, cand creste greutatea si volumul de sange, e posibil sa trebuiasca crescuta doza. Acum, daca mi-ar da sfaturile astea si dna dr. U ar fi f bine, ca nu prea pot sa ma duc si sa ii zic 'am citit pe net ca tre sa imi mariti doza'...
Cristina eu am facut Clexane 0.4 pana in trim III cand am crescut la 0.5 intai si apoi la 0.6. DoZa de Clexane trebuie sa tina cont si de greutate si de faptul ca in trim III placenta este cel mai solicitata. Sa vedem ce-ti spune dr U. Sarcina usoara in continuare!
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

cristina_16

Post by cristina_16 » Tue Sep 24, 2013 6:28 pm

Exact, tre sa gasesc o modalitate sa il conving pe dr de asta.
Acu mi-a venit rez la sumar urina si am niste leucocite, dar nu stiu cat de multe inseamna o infectie. La mine scrie leucocite (esteraza granulocitara) 500 /μL
La urocultura scrie Bacteriurie 30 000 UFC/mL (prezente 4 specii bacteriene) - posibila contaminare. Va rugam sa repetati recoltarea...adica e oarecum la inceput infectia? Nu stiu de ce nu au facut si antibiograma?
Revin: Am sunat la laborator si cica nu as fi recoltat corect...cred ca din cauza ovulelor de utrogestan care fac zona sa fie foarte uleioasa (scuze daca sunt prea descriptiva)...eu m-am spalat bine inainte de recoltare, o sa incerc sa ma spal si mai bine.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Thu Sep 26, 2013 6:37 am

Anemari, Ioana, ce vesti aveti? Ma rog pentru voi si pentru baieteii vostri!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Sep 26, 2013 6:55 am

Medicii francezi recomanda urocultura o data pe luna in sarcina. Si nu o fac dupa ureche, au protocoale pe care trebuie sa le respecte. Si nu o fac nici ca au un deal cu laboratorul sau ca sa jecmaneasca pacienta, acolo totul este „pris en charge” in timpul sarcinii, chiar daca nu ai fi asigurat/-a. INSA! Tocmai faptul ca sunt analize platite din bani publici arata ca sunt necesare, caci exista o analiza cost / beneficiu care sta la baza deciziei de a include analiza cu frecventa asta in protocolul de sarcina.

Si e destul de simplu de dedus rationamentul:

Cate femei fac infectii urinare in sarcina? cca. 12% (ENORM!)

Cate dintre aceste infectii sunt asimptomatice si sunt descoperite tardiv? (Nu stiu cifre, dar cu siguranta cele mai multe)
Care sunt in cazurile extreme consecintele nedescoperirii la timp a infectiei urinare in sarcina? (Avort spontan / nastere prematura + costurile aferente spitalizarii / ingrijirii copilului prematur - ENORME)

Cat costa un screening periodic? (Undeva sub 10E / luna)
Cat de eficace si de accesibil este tratamentul? (In general, foarte eficace, daca infectia este descoperita la timp; preturile antibioticelor pot diferi, dar in general sunt foarte accesibile - al meu a costat 5 RON pentru cinci zile, de pilda).

Mie mi se pare de domeniul evidentei.

In Romania de cele mai multe ori nu se recomanda sistematic repetarea uroculturii daca aceasta a iesit bine intial, eu am facut doar de doua ori pana la 6 luni. Si multumesc Cerului pentru inspiratia de a o reface din proprie intiativa (s-ar putea ca si ceea ce am citit la ManuIoana sa ma fi influentat subconstient), se pare ca am prins-o in faza de instalare.

Ceea ce nu inseamna ca nu am contractii aproape continuu, indeosebi noaptea, de joi incoace. :(

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Sep 26, 2013 7:03 am

Irina_ wrote: Exista si cai de mijloc: se poate face doar sumarul de urina lunar, cerand urocultura numai daca apar leucocite in urina.
Uite ca la mine nu a fost asa. Sumarul era ok („leucocite: rare”), probabil pentru ca infectia era la inceput (80.000). Riscul fiind, daca te bazezi doar pe sumar, sa crezi ca totul e in regula si sa stai linistita (macar) o luna, timp in care balariile isi fac de cap. Adesea asimptomatic.

Am mai dat o proba ieri, dupa cinci zile de antibiotic (si de contractii). Sumarul este din nou ok, astept cu mari emotii rezultatele de la urocultura.

Chocolate, stiu ca tie ti se pare ca fac analize FOARTE FRECVENT, dar nu-ti doresc sa afli cum e sa ai contractii FOARTE FRECVENTE, cand stii ca bebelusul nu e inca viabil. [jale!] Ai relativiza un pic, punand in balanta.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Sep 26, 2013 7:12 am

Cristina, iti doresc sa ai rezultate bune la repetarea analizei! Cum te mai simti, in rest? [gravi]

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Sep 26, 2013 7:15 am

AnaM wrote:
La mine s-a vazut al doilea embrion in sapt 9, cand am ajuns la urgente din cauza unei sangerari. Mi-a facut dr de garda eco sa vedem daca bebe e bine, si tot imi zicea de sarcina gemelara, iar eu o tineam pe a mea : "Am un bebe, nu 2". Eram sigura, doar am fost la eco de confirmare cu 2 saptamani inainte :D
AnaM, tu cum esti? Ne mai citesti? spune-ne te rog, mai multe despre tine (unde ai reusit? - poate ai spus, dar mie mi-a scapat) si despe bebelusi. [gemeni]

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Sep 26, 2013 7:23 am

lilu wrote:Nu sunteti singure, eu va urmaresc si ma rog sa fiti bine atat voi cat si bebelusii. Noi suntem inca foarte mici (20 sapt) si nu pot sa ma plang, doar ceva dureri de spate, burtica intarita la oboseala, in rest se pare ca suntem bine. Astept morfofetala de sapt 22 sa vad cat au crescut.
Succes la morfofetala, Lilu! Te asteptam cu vesti bune.

Ce culoare [cf] [cb] au ghemotocii tai? b-)

Btw, eu am ajuns la medic din cauza contractiilor (care au lasat urme vizibile ecografic, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca nu aveam cerclaj!), fiica-mea e numa' fălci, a crescut de 840 la 1240g in doua saptamani. Si pentru prima data nu mai seamana cu Frankenstein. :D

* * *

Adriana.G

Post by Adriana.G » Thu Sep 26, 2013 10:35 am

N.C.B. wrote:
Btw, eu am ajuns la medic din cauza contractiilor (care au lasat urme vizibile ecografic, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca nu aveam cerclaj!), fiica-mea e numa' fălci, a crescut de 840 la 1240g in doua saptamani. Si pentru prima data nu mai seamana cu Frankenstein. :D

[majoreta] :-BD bravo Nicole, se face mare bebelusa!
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Image

Anemari

Post by Anemari » Thu Sep 26, 2013 11:27 am

Nicole imi pare rau ca ai si tu contractii .Banuiesc ca ti-a dat dr tau tratament.sper sa treaca si sa ai o sarcina usoara de acum. Oricum super bebelina ai.e grasuna! Eu sunt internata in spital.contractiile continua la fel de des in ciuda tratamentului destul de agresiv...partea buna e ca am intrat in sapt 31 iar baietii sunt dezvoltati bine. Sper sa mai rezistam macar 2 saptamani.
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

cristina_16

Post by cristina_16 » Thu Sep 26, 2013 11:56 am

N.C.B. wrote:Cristina, iti doresc sa ai rezultate bune la repetarea analizei! Cum te mai simti, in rest? [gravi]
Da, am dat chiar azi la repetat. Am bagat putina vata ca sa nu se amestece lucrurile si apoi cand s-o scot am impins-o mai tare...pfff, a iesit pana la urma.
Am fost ieri la control si masuram bine si pare a fi baietel (desi la 11 sapt e cam devreme ca am auzit ca si le fetite se vede ceva-ceva acolo)
Decolarea e tot acolo, dar nu prea seamana cu ce am mai vazut eu pe net la decolari...adica e ceva ca o fasie aproape de jur imprejurul sacului, dar nu fix langa el, nu e ca o pata...chipurile asta o sa ii dea de cap placentei. Adica nu stiu ce a vazut medicul, dar s-a exprimat asa 'la placenta ta, nu-ti trebuie multe contractii ca sa...'. Pe bune, medicii astia au idee cum raman cuvintele lor ca un ecou in capul pacientilor?
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Irina_

Post by Irina_ » Thu Sep 26, 2013 3:12 pm

N.C.B. wrote:
Irina_ wrote: Exista si cai de mijloc: se poate face doar sumarul de urina lunar, cerand urocultura numai daca apar leucocite in urina.
Uite ca la mine nu a fost asa. Sumarul era ok („leucocite: rare”), probabil pentru ca infectia era la inceput (80.000). Riscul fiind, daca te bazezi doar pe sumar, sa crezi ca totul e in regula si sa stai linistita (macar) o luna, timp in care balariile isi fac de cap. Adesea asimptomatic.
Nicole, nu stiu ce ti-a povestit tie medicul, dar eu stiu ca "leucocite rare" in sumar nu e un rezultat in regula, ci reprezinta o indicatie clara pentru urocultura. Leucocitele, putine sau nu, inteleg eu, nu au ce sa caute in urina... Ca pot sa apara acolo, mai ales in sarcina, si din alte motive, nu doar din cauza unei infectii, asta e deja o cu totul alta poveste! Dar primul pas este sa excluzi infectia urinara. Cel putin asa mi s-a explicat mie, si mi s-a parut de bun simt.

Bine ca ai fost inspirata totusi sa investighezi. O sa se rezolve, mai mult ca sigur ai descoperit-o totusi la timp. Imi pare rau pentru contractii, chiar nu mai aveai nevoie de alte emotii :ymsigh: . Sper sa cedeze in momentul in care incepe sa lucreze antibioticul.

sdmdi

Post by sdmdi » Thu Sep 26, 2013 4:11 pm

N.C.B. wrote:

Am mai dat o proba ieri, dupa cinci zile de antibiotic (si de contractii). Sumarul este din nou ok, astept cu mari emotii rezultatele de la urocultura.

Chocolate, stiu ca tie ti se pare ca fac analize FOARTE FRECVENT, dar nu-ti doresc sa afli cum e sa ai contractii FOARTE FRECVENTE, cand stii ca bebelusul nu e inca viabil. [jale!] Ai relativiza un pic, punand in balanta.
Pe langa antibiotic apa multa si uniform distribuita pe perioada zilei. Chiar si seara la culcare un pahar si sigur o sa te trezesti :D, numai bine, mai bei unul.

Nu am experienta in sarcina, dar (din nefericire) am la activ muuulte infectii urinare recurente si singura modalitate pe care am gasit-o pentru a evita recurentele a fost apa.

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

cristina_16

Post by cristina_16 » Thu Sep 26, 2013 4:56 pm

N.C.B. wrote:
Si de ce zici ca nu e bebe nu e viabil? La mai multe grame!!!
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

cristina_16

Post by cristina_16 » Thu Sep 26, 2013 7:00 pm

Voiam sa va cer o parere...pt ca tot stau in pat toata ziua stau si ma documentez. M-am uitat la sute de poze cu ecografii din sarcina sa vad cu ce seamana decolarea mea...si nu prea semana cu decolarile de pe net (echiventul pe engleza pe care l-am gasit e subchorionic hematoma). Seamana mai degraba cu asta http://sinaiem.us/education/arcuate-vessels care se pare ca nu e decolare, ci niste vase. Asa ca pot sa astept eu mult si bine in pat sa se resoarba ca nu o sa se intample. Ce ziceti? Sa ii dau vreo sugestie doctorului?
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Sep 27, 2013 9:31 am

Girls, sunt internata de aseara, conectata la monitor contractii, pe perfuzii cu gynipral si diazepam. In noaptea asta, sub trtament, nu am mai avut contractii. Bebelina e bine iar rezultatul uroculturii arata ca am scapat de e-coli. Astept vizita de dimineata, sa vad ce zice medicul.
Anemari, curaj, rezista! Fiecare zi conteaza! ManuIoana, ai vesti?
Last edited by N.C.B. on Fri Sep 27, 2013 9:38 am, edited 1 time in total.

* * *

Post Reply