Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by N.C.B. » Wed Oct 09, 2013 1:59 pm

lilu wrote: N.C.B A crescut foarte frumos fetita ta. Sa fiti sanatoase! Presupun ca acum te vei odihni pana in momentul nasterii.
Da, da, e mare, parca un pic prea mare. :) Stiu ca adesea diabetul gestational se asociaza cu bebelusi mari in viata intrauterina, dar am testat, nu am (inceput de) diabet gestational. Si eu si tat'su avem inaltime si greutate in medie, sper sa nu iasa asta mica obeza. :D Si ma mai ingrijoareaza ca daca va continua sa creasca in ritmul asta nu voi putea naste natural.

Ma gandesc ca poate, totusi, avea ecograful eroare. :D (adica, scria clar in raport ca are vreo 200g de eroare, dar sutele alea de grame pot fi si in minus, poate de fapt are deja 2 kile :D).

Abia astept sa ajung la eco si aici, doar ca aici nu te duci asa, cand ai tu chef si bani in portmoneu, daca nu e urgenta, esti programata strict in functie de varsta sarcinii. Deci trebuie sa mai astept.

In schimb, n-am mai asteptat - si luni, la cateva ore de la aterizare si in ziua in care incepeam S30, am intrat si eu pentru prima data intr-un magazin de nou-nascuti. Cei mai multi dintre voi stiti ca eu nu am luat NIMIC pana acum, nu din superstitie, ci din cauza plecarii.

Era cat pe ce sa scap dezlegata si sa mut tot buticul in portbagaj, dar m-a oprit - culmea! - vanzatoarea, care m-a intrebat cand e DPN, i-am zis ca pana-n Craciun. Mi-a zis ca pe hainute sa mai astept pana in noiembrie, ca le vine colectia de iarna, ce aveau acolo era prea subtire pentru un copil nascut iarna, chiar si in conditiile de iarna mediteraneana clementa de aici.

Am decis sa aman, deci, dar nu chiar de tot. Nu m-am putut abtine si i-am luat ceva. Vreti sa stiti ce? CIZME, dom'le!! :D Cizme imblanite minuscule!! Avea de toate, bietul copil, fix astea ii lipseau. :D
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Chocolate

Post by Chocolate » Wed Oct 09, 2013 2:03 pm

N., imi pare bine ca ai ajuns cu bine si ca e totul ok cu bebelusha. Multa sanatate va doresc si spor la cumparaturi! :ymhug:

Ioana, felicitari pentru sarcina! Eu am avut si inca mai am dureri frecvente de burta (si de spate, dar pe astea le aveam dinainte deci, nu sunt legate de sarcina). Pur si simplu la orice miscare (mai ales culcat, ridicat din pat), am dureri (suportabile) si obosesc foarte repede. Doctorul a spus ca e ok, in limitele normale, si sa incerc sa fac tot timpul miscari mai lente, mai putin bruste. Am luat No Spa doar atunci cand erau mai putin suportabile, mai ales in primele luni. In prezent, n-am mai luat de ceva vreme.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Oct 09, 2013 2:07 pm

Choco, ai fost la eco? Ce face [baietel] ? Zi-mi mai ales ce greutate are. :ymblushing:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

a.talida

Post by a.talida » Wed Oct 09, 2013 2:49 pm

Nicole ma bucur atat de mult...: sa stii ca si eu i-as lua cizme...i-as lua toate traznaile de care nu ai nevoie...ca o serbare a fericirii pe care ajungi sa o traiesti. Multe rugacuni pentru voi, dragelor! :)

Chocolate

Post by Chocolate » Wed Oct 09, 2013 2:50 pm

N.C.B. wrote:Choco, ai fost la eco? Ce face [baietel] ? Zi-mi mai ales ce greutate are. :ymblushing:

Maine, Cocolino. ;))
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

ioana8021

Post by ioana8021 » Wed Oct 09, 2013 3:16 pm

Buna fetele, :-* [floare]

Multumesc pentru urarile si incurajarile voastre. Azi ma simt mai bine doar ca am inceput sa am stari de voma si oboseala.

Va doresc la toate [bebe] sanatosi si voua nasteri usoare si recuperari rapide.

:ymhug: :x
mami te iubeste si asteapta cu nerbdare sa te tina in brate

Image

eu -33 ani, sotul - 39 ani
noiembrie 2012 HSG - trompe neinfundate
spermograma sot - foarte buna , 10+ ( acordat de medic )
29 martie 2013 - prima inseminare intrauterina nereusita
24 aprilie 2013 - a doua inseminare intrauterina nereusita
29 mai 2013 - a treia inseminare intrauterina nereusita
18 septembrie 2013 - a patra inseminare reusita.

Depus dosarul pentru adoptie 9 septembrie 2013.

Caress

Post by Caress » Wed Oct 09, 2013 5:33 pm

Nicole, m-ai facut sa rad:))))Parca m-am vazut pe mine acum un an pe vremea asta cand am intrat prima oara in magazinul de bebei:)))Nici noi nu stiam exact ce sa luam hainutele erau prea subtiri asa ca am cumparat..camera pentru bebe adica toata mobila:)Era in promotie asa ca la 15 minute dupa ce intrasem in magazin cumparasem mobila..si bine am facut!!!

Un sfat: cumpara-i caciulite groase, eu nu am cumparat la inceputul sezonului apoi nu am mai gasit..;f bizar comertul in tarile astea.

Cu greutatea, realx, mie mi l-au estimat 3400 ca sa il nasc 3030 deci......pe langa rau!

Si pt ca sunt fericita anunt oficial si aici: ne-au aparut primii dintisori:)))

Irina_

Post by Irina_ » Wed Oct 09, 2013 11:50 pm

Bravo, Caress, pentru dintisori!

Si eu m-am bucurat initial foarte tare (avem deja doi maricei)... pana cand am vazut ca sunt "multi-purpose". Noul nume al lui Grauntel este "mini-capsatorul". Si nu este nimic neobisnuit ca in timpul alaptatului mami sa mai scoata, din cand in cand, cate un urlet scurt :). Inca rezist, insa cred ca in curand sanii mei se vor putea confunda cu niste site mici...

Protectii de silicon nu tolereaza. Deci m-am resemnat.

Yasmine

Post by Yasmine » Thu Oct 10, 2013 11:37 am

Buna fetelor!
E prima oara cand va scriu aici....dupa resusita fiv-ului nr 3,nu am mai postat nimic pentru ca nu mai aveam ce,desi v-am citit in continuare postarile.Am scris ca nu am mai avut ce sa mai postez pentru ca m-am simtit foarte bine pana in prezent...nici nu am simtit ca am fost insarcinata pana in prezent .Acum insa a inceput sa miste si sa se impinga cu putere in burtica (ceea ce este o senzatie extraordinara ).Vroiam sa va anunt ca maine intru in saptamana 18...si luni dim merg la eco,inca nu se stie exact ce avem.Mi s-a spus ca 90% ar fi baiat dar nu e sigur ca nu a vrut sa stea deloc la eco...se ascundea si se misca incontinuu...Felicitari celor care au nascut deja si celor care mai au putin si se pregatesc le urez mult succes si abia astept sa le ajung si eu din urma!

cristina_16

Post by cristina_16 » Thu Oct 10, 2013 5:48 pm

Yasmine, ce avansata esti! Si la mine pare baietel (eu am 13 sapt). Cam pe la cat ai inceput sa il simti ca misca? Si eu abia astept senzatia...
Sanatate mai departe!
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Yasmine

Post by Yasmine » Thu Oct 10, 2013 6:04 pm

cristina_16 wrote:Yasmine, ce avansata esti! Si la mine pare baietel (eu am 13 sapt). Cam pe la cat ai inceput sa il simti ca misca? Si eu abia astept senzatia...
Sanatate mai departe!
Cristina,eu sunt foarte slaba si atunci l-am simtit de la 14 sapt am inceput sa il simt ca niste furnicaturi prin burtica credeam ca imi face stomacul...fiind la prima sarcina,nu stiam cum se simte dar dr. mea m-a si intrebat la control daca l-am simtit (precizand ca eu ar trebui sa-l simt ca nu as avea grasime).La 17 sapt adica acum o sapt a inceput sa se impinga in burtica si tot iese din cand in cand ca o galma dar numai in partea stanga( o sa simti destul de jos spre chilot ca acolo e el nu la burtica sus).Problema e ca azi mi-au iesit secretiile desi spuneam ca pana acum nu am avut nici o problema....poc apare una mi-a iesit streptococ de grup b....:(( MA gandesc sa nu il afecteze pe bebe si am inteles dupa internet ca ar tr sa iau antibiotic....oare o fi in regula???Dr. mea e plecata din tara si i-am trimis mesaj dar inca nu mi-a raspuns....a mai avut careva streptococ de grup b in sarcina????Multumesc!

Yasmine

Post by Yasmine » Fri Oct 11, 2013 9:34 am

Buna dimineata!
Vroiam sa va spun ca mi-a trimis mail dr.mea si mi-a spus sa stau linistita ca nu e streptococ ci doar candida care e normala in sarcina.Mi-a dat 3 zile de tratament cu ovule clotrimazol si ne vom vedea intr-o sapt din nou la control.

amely32

Post by amely32 » Fri Oct 11, 2013 9:38 am

neatzaa [floare]
Burtici, ma primiti si pe mine la voi?! ;))

Felicitari tuturor si sarcini usoare! [floare]

Yasmine

Post by Yasmine » Fri Oct 11, 2013 4:44 pm

amely32 wrote:neatzaa [floare]

Felicitari si tie pentru sarcina!

Anemari

Post by Anemari » Fri Oct 11, 2013 6:19 pm

Felicitari noilor gravidute.sarcini usoare si bebei la termen!
Eu sunt in continuare in spital in formula 3 in 1.partea buna e ca am trecut de pragul de 32 de sapt si se pare ca baietii au luat foarte bine in greutate si au aprox 2 kg fiecare :D . Eu sper si cred ca mai rezistam 2 sapt .....cu cele 3 perfuzii zilnice. Sotul meu se ocupa de amenajari si cumparaturi.e cam incurcat saracu dar asta e situatia.
Va pup cu drag!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

cristina_16

Post by cristina_16 » Sat Oct 12, 2013 12:23 pm

Anemari wrote:Felicitari noilor gravidute.sarcini usoare si bebei la termen!
Eu sunt in continuare in spital in formula 3 in 1.partea buna e ca am trecut de pragul de 32 de sapt si se pare ca baietii au luat foarte bine in greutate si au aprox 2 kg fiecare :D . Eu sper si cred ca mai rezistam 2 sapt .....cu cele 3 perfuzii zilnice. Sotul meu se ocupa de amenajari si cumparaturi.e cam incurcat saracu dar asta e situatia.
Va pup cu drag!
Super! Iti doresc sa mai rezistati cel putin cele 2 saptamani!
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Oct 12, 2013 5:19 pm

amely32 wrote:neatzaa [floare]

Wow! Am simtit eu ca de fapt tu coci ceva! Ca pe la FIV abroad doar cu incurajarile pentru altii erai, de tine nu ziceai nimic. Si uite ca ai copt-o la dublu! [gemeni] Bravo-bravo-bravo! Sa fie bine pana la capat!

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Oct 12, 2013 5:21 pm

Yasmine, bine ca e doar candida, am auzit si eu ca e frecventa in sarcina. Sa te vindeci repede si sa te bucuri de sarcina!

Anemari, rezista, eroino! Oricum, ai trecut pragul critic, si daca nasti maine bebelusii vor fi bine. Dar vei mai rezista!

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sat Oct 12, 2013 5:26 pm

Voiam sa va spun ca ma mai uit la cizmele alea si cred ca am luat țeapă. Sunt minuscule! Nu cred ca o vor incapea. NU POATE sa aiba piciorusele ATAT de mici. [carutf]

* * *

Giorgia

Post by Giorgia » Sat Oct 12, 2013 10:56 pm

Sunt convinsa ca le poti schimba, Nicole. Doar esti in Franta.
Desi nu cred ca le-ai luat pentru ea de fapt, ci mai mult pentru tine, sa ai ce sa privesti inca 10 saptamani, in asteptarea Larei. :ymdaydream:
De toate as fi cumparat si eu pana sa nasc, dar prea putine s-au potrivit. Sosetute si body-uri care nu le-au venit, o multime de hainute pe care nu stiu daca au apucat sa le poarte 2 saptamani. Industria lucrusoarelor pentru copii trebuie sa fie cea mai rentabila dintre toate, ca nu se cumpara cu capul, ci cu sufletul.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Post Reply