Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
cristinaz

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde cristinaz » Mar Noi 05, 2013 4:33 pm

tensiunea mea era de dimineata 13/9..cred ca sunt in grafic ..usor crescut
am crezut ca de la asta am durerea de cap...
anyway..mi a trecut cu o aspirina si cu ceai de musetel+sunatoare
thank God!
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Mar Noi 05, 2013 5:58 pm

Eu tin minte ca mi s-a spus sa nu iau Aspirina in sarcina, ci Paracetamol in caz de dureri de cap. Ti-a recomandat cineva aspirina, Cristinaz?
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

cristinaz

Mesajde cristinaz » Mie Noi 06, 2013 8:59 am

Da, doctorita mi a zis ! Sper sa nu fie grav! Am auzit si eu dupa aceea ca trebuia paracetamol! Oricum e prea tz! Sper sa nu fie vreo pb de la o singura aspirina
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament

kali

Mesajde kali » Mie Noi 06, 2013 11:36 am

Cristinaz, nu-ti fa probleme, aspirina se poate lua in sarcina. Eu am tot luat pana prin saptamana 14 cred cate o aspirina de 100 mg pe zi. Fetele cu anumite mutatii de trombofilie iau de asemenea pana in saptamani avansate de sarcina. Deci e ok, nu te stresa.

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Noi 06, 2013 12:36 pm

Eu stiam ca nu se pot lua medicamente in timpul sarcinii fara consultarea medicului si / sau o indicatie medicala precisa...
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

cristinaz

Mesajde cristinaz » Mie Noi 06, 2013 3:45 pm

kali, exact la asta m am gandit si eu
Chocolate, ai perfecta dreptate!!
totusi mie mi a zis doc....

oanandries

Mesajde oanandries » Mie Noi 06, 2013 6:04 pm

Asteptam de mult timp sa postez in aceasta sectiune, la aceasta tema in mod special .
Ar fi trebuit sa o fac mai demult ,dar mi-a fost frica de tot,mi-a fost frica sa ma bucur prea mult,sa imi fac vise ,sperante...

Am implinit 22 saptamani de sarcina,ieri am facut morfologia fetala si multumesc lui Dumnezeu baietelul meu e bine.

Am zis ca cu fiecare ecografie,cu fiecare saptamana care va trece cu bine,voi inceta sa ma mai stresez,voi inceta sa imi fie frica si voi incepe sa ma bucur de aceasta sarcina mult asteptata.Mare dreptate a avut Raluca cand mi-a zis ca de stres nu voi scapa prea curand.La inceput m-am stresat sa evolueze beta HCG bine,dupa ce cu aproximativ un an in urma am avut o sarcina oprita in evolutie ,sarcina obtinuta in vitro.
Cand beta a evoluat bine mi-a fost frica sa nu nu se opreasca si de data aceasta din evolutie ,apoi m-am stresat ca nu aveam simtome absolut deloc ,nu simteam nimic diferit,aceasta a fost motivul pentru care timp de vreo 2 luni am mers din 2 in 2 saptamani la ecografie sa vad daca bebele evolueaza cum trebuie.M-am stresat apoi sa iasa bine dublu test,aveam cateva cazuri cunoscute cu risc serologic crescut.Credeam ca dupa asta ma voi mai linisti.Apoi m-am stresat pentru fiecare durere,jena care le mai simteam uneori.Apoi cand bebe a inceput sa miste,la un moment dat nu ii mai percepeam miscarile,fapt ce m-a determinat sa merg de 2 ori la ecografie intr-o saptamana.Am avut emotii la ecografia morfologica ,am zis ca daca trec si de hopul asta cu bine chiar ca ma linistesc.
Nu ma consider o obsedata,m-am mai linistit fata de la inceputul sarcinii...A acum a mai intervenit frica de a naste prematur.
Am analizat situatia si realizez ca asta e doar inceputul si nu vom inceta a ne ingrijora pentru puiul nostru chiar si atunci cand va fi mare si nu va mai avea nevoie de grija noastra,ne vom ingrijora cand va intarzia sa vina acasa,cand va avea o banala raceala si tot asa....Asta e debutul nostru ca mame si facem toate astea inca din primele clipe de viata ale copilului dintr-un instinct matern,vrem sa il ocrotim maxim.

Raman vesnic recunoscatoare echipei SOSI ,acum multi ani sorbeam toate articolele voastre si incercam sa gasesc o solutie sa ies din labirintul infertilitatii.Datorita programului pe care cu multa munca ati reusit sa faceti sa fie aprobat am avut parte de un adevarat ajutor material in aceasta lupta exorbitant de scumpa pentru salariile noastre de batjocura,atat eu cat si nenumarate cupluri.

Multumesc enorm Ralucai Nicole,stiu ca nu iti place sa te "perii" ,dar esti o fiinta extraordinara, multumesc pt sfaturile pe care mi le-ai dat atunci cand aveam semne de intrebare si pentru grija ce mi-ai purtat-o ulterior .Ma bucur enorm ca dupa atata lupta mai ai un pic pana la final si ma rog la Bunul Dumnezeu sa o aduci cu bine pe micuta Lara pe lume,atat tu ,cat si toate femeile insarcinate.

Dupa 8 ani de cand incercam sa avem un bebe,dupa tot felul de investigatii,printre care si cele mai invazive,fara o problema de infertilitate in mod deosebit,dupa tratamente si suplimente,dupa 2 IUI,un FIV neconcretizat pana la final pentru ca ovocitele nu s-au fertilizat,un FIV cu ICSI reusit dar sarcina s-a oprit din evolutie la 6 saptamani ,dupa un transfer cu embrioni congelati, sunt in sfarsit INSARCINATA !
Mamica fericita din 25 februarie 2014

amely32

Mesajde amely32 » Mie Noi 06, 2013 6:59 pm

cristinaz scrie:tensiunea mea era de dimineata 13/9..cred ca sunt in grafic ..usor crescut
am crezut ca de la asta am durerea de cap...
anyway..mi a trecut cu o aspirina si cu ceai de musetel+sunatoare
thank God!

Cristina, tensiunea ta e un pic mare...poate din cauza asta ai dureri de cap... Normal nu ar trebui sa depaseasca maxim 12/7,8...
Eu am cam 10/6,7,,dr spune ca e f bine asa...probabil depinde de fiecare organism..
Atentie! Nu confundati aspirina cardio/aspenter care se iau in sarcina ptr probleme de coagulare, cu aspirina normala! Nu se ia in sarcina aspirina, doar paracetamol simplu! Si vedeti cu ceaiurile, multe sunt contraindicate in sarcina, pot provoca contractii uterine si pierderi de sarcina! gasiti info pe net...
(dureri de cap am avut si am, dar au cedat singure,nu am luat nici o pastiluta)
Sanatate maximaa si sa aveti sarcini usoare!!! [floare] [floare] [floare]

amely32

Mesajde amely32 » Mie Noi 06, 2013 7:06 pm

Oanaandries, bine ai venit! [floare]
Felicitari ptr bebe boy si mai ales ca este sanatos! Doamne ajuta sa fie bine pana la capat!! [premom]
Ai povestit tare emotionant... ma bucur ca ati trecut peste toti acesti ani de investigatii si ca sunteti impliniti acum!1
Stiu cum este,,si la noi au trecut peste 10ani de ..de toate...
Sa fiti sanatosi si sa auzim numai de bine! [baby dust]

amely32

Mesajde amely32 » Mie Noi 06, 2013 7:12 pm

cristina_16 scrie:
amely32 scrie:Cristina, waaww deja sapt 16+, ce zboara timpul!!! Noi suntem stresate cu colul ;)) dar poate data viit obtinem ceva info,,,sper.
De fapt tu ai sanse mai mari in tara, k poti merge si la alt dr de control sa-i ceri sa masoare... Aici abea scoti info din ei,,cik nu e nevoie sa stim prea multe.
Apropo, ti-ai mai repetat DDimerii? Ai mei sunt peste limite, mi-a zis aici ca e normal...

Daaa, 16!!! Eu sunt stresata cu colul ca am tot felul de senzatii in fundul vaginului (un soi de durere)...miercuri merg la control si sper sa nu se supere daca ii cer sa imi masoare colul.
DDimerii de-abia i-am facut. Si antiFxa e f bun, deci mai astept putin pana le repet. I-am scris dnei dr. U si am intrebat cam la cat timp sa le repet, nu mi-a raspuns inca.
Tiroida n-am facut, dar n-am avut niciodata probleme.

Cristina, nici eu nu am avut probleme cu tiroida,,nu am luat niciodata tratamente,,dar probabil in sarcina se mai intampla si "derapaje" ;))
Pe mine m-au sfatuit 2 medici sa verific valorile cam la 6sapt, in ideea sa nu cresca prea mult(peste 2.50)ca iar nu e bine ptr bb...

Cum a fost la control?a masurat colul?

cristinaz

Mesajde cristinaz » Mie Noi 06, 2013 10:06 pm

Oh, Doamne! Sper ca aspirina pe care am luat o sa nu fi facut rau.... era aspirina banala
Imi vine sa urlu :((((

AnaM

Mesajde AnaM » Mie Noi 06, 2013 10:24 pm

N.C.B. scrie:AnaM, eu nu ma pricep la indemnizatii si de-astea. Asteptare serena in continuare! Eu tot nu stiu la ce clinica ai reusit tu FIV-ul. :)

Buna!
Reusesc si eu sa vin cu vesti. Am 3 zile de cand sunt internata in spital, si asta din cauza contractiilor. Duminica am implinit 35 sapt, iar a doua zi, surpriza! S-a lasat cu internare. Bebeii sunt bine, la eco de luni aveau cate 2800 - 2900 gr fiecare. Am facut injectiile pt plamani iar acum asteptam. Nicolle, fiv-ul l-am facut la Clinica Fertilia din Bucuresti.
Life with twins is ... tworiffic!!!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Mie Noi 06, 2013 11:54 pm

Am venit si eu de la control. Masuram la timp si pana la urma Mihaita e fetita :)
Colul e 4.2 deci m-am linistit cu asta. Da gasesc eu ceva care sa ma streseze iar...prevad.
Mi-a raspuns si dna dr U care mi-a spus sa nu mai fac deocamdata nicio analiza si astepta rezultatele de la 3d/4d care se face pe la 20 sapt (morf fetala cred ca e, nu?)
Mi s-a inatarit burta cum mi se mai intampla mie chiar pe masa acolo si i-am zis dr sa vada daca e ok. A zis ca nu e binea, ca tre sa iau nospa cand mai patesc asa si sa ma asez in pat...mda, cu serviciul mai greu. Macar colul nu pare afectat de chestia asta.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Joi Noi 07, 2013 12:01 am

cristinaz scrie:Oh, Doamne! Sper ca aspirina pe care am luat o sa nu fi facut rau.... era aspirina banala

Eu zic ca nu e chiar asa rau. Stiu pers care au facut tratamente de lunga durata cu medicamente nerecomandate in sarcina ca nu stiau la momentul ala si totul a fost ok. Sa fii atenta de acum inainte...trage cu un ochi si pe net.
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

amely32

Mesajde amely32 » Joi Noi 07, 2013 10:59 am

cristinaz scrie:Oh, Doamne! Sper ca aspirina pe care am luat o sa nu fi facut rau.... era aspirina banala

Cristinaz, nu fi atat de stresata, acum timpul nu il poti da inapoi..ai grija pe mai departe cu medicamentele. :ymhug:
te inteleg prin ce treci,,si eu as fi facut la fel.. Mie si farmacistele imi spuneau sa nu iau aspirina,ci doar paracetamol simplu..in fine asa invatam una alta..
Ce vroiam sa te mai intreb, daca bei cafea? Monitorizeaza tensiunea zilnic daca ai posibilitatea si exclude cafeina..Nu e prea bine sa ai tensiune maricica de acum in sarcina..o sa gasesti multe info pe net despre asta.
Sanatate si [gravida] usoara!

amely32

Mesajde amely32 » Joi Noi 07, 2013 11:03 am

Buna!
Reusesc si eu sa vin cu vesti. Am 3 zile de cand sunt internata in spital, si asta din cauza contractiilor. Duminica am implinit 35 sapt, iar a doua zi, surpriza! S-a lasat cu internare. Bebeii sunt bine, la eco de luni aveau cate 2800 - 2900 gr fiecare. Am facut injectiile pt plamani iar acum asteptam. Nicolle, fiv-ul l-am facut la Clinica Fertilia din Bucuresti.

Ana, bebeii sunt grasuni suuperrr! Va doresc sa mai rezistati macar inca 1 sapt !!! [baby dust] [crossfingers] :ymhug:

amely32

Mesajde amely32 » Joi Noi 07, 2013 11:12 am

cristina_16 scrie:Am venit si eu de la control. Masuram la timp si pana la urma Mihaita e fetita :)
Colul e 4.2 deci m-am linistit cu asta. Da gasesc eu ceva care sa ma streseze iar...prevad.
Mi-a raspuns si dna dr U care mi-a spus sa nu mai fac deocamdata nicio analiza si astepta rezultatele de la 3d/4d care se face pe la 20 sapt (morf fetala cred ca e, nu?)
Mi s-a inatarit burta cum mi se mai intampla mie chiar pe masa acolo si i-am zis dr sa vada daca e ok. A zis ca nu e binea, ca tre sa iau nospa cand mai patesc asa si sa ma asez in pat...mda, cu serviciul mai greu. Macar colul nu pare afectat de chestia asta.

Cristina-16,felicitari ptr [fetita] si ma bucur ca e in parametri bravooo!!!
Nota 10 ptr colul tau ;) asa sa fie si mai departe!
Da, cred ca e vb de morfofetala de la 20-22sapt.. Ai grija cu burtica si sa ai nospa mereu la tine..Lucrezi multe ore/zi?

Voi nu aveti crampe,sau nuj cum sa le spun,,dureri de muschi la pulpa piciorului?! simt asta de 2-3zile,iau magneB6 1/zi,,ma gandeam sa suplimentez cu inca 1..

cristinaz

Mesajde cristinaz » Joi Noi 07, 2013 2:59 pm

buna fetele
eu azi am avut o zi de cosmar
mi-a sosit prima transa de analize si m am jelit juma de ora
va scriu de a iesit aiurea:

RDW-CV= 17.3% ( int 11.5- 14.5%)
VTM= 6.91 ( int 7.4- 10.4)
Proteina C= 148.58% ( int 70-140%)
TSH- 3.811( int. I trim sarcina : 0.88-2.83)

prin urmare am facut un mare atac de panica si eram convinsa ca bebe nu mai e..asa ca m am dus disperata la eco- bebele e ok, 7s1z asa cum trebuie, i-am auzit pt prima data inimioara- 140 batai. ar fi un mic hematom , mic mic a zis doc, pt care mi-a dat dufaston

singura pb majora e TSH-ul pe care eu il tratez din aprilie ( long story) si scazuse la val normale, acum tre sa merg de urgenta la endocrinolog!
doc zice ca proteina C e ok, si nu ar trebui sa ma ingrijoreze ca ea creste usor in sarcina, iar proteina S e ok

despre primele 2 n am reusit sa aflu nimic care sa ma multumeasca- doc zice iar a e ok, si ca nu e nevoie de iau fier sau altveca pt ca hemoglobila ar fi ok

se pricepe cineva sa-si dea cu parerea?

multumesc

andra80

Mesajde andra80 » Joi Noi 07, 2013 4:25 pm

Cristina, va fi bine pana la capat. Ajuta foarte mult pt a fi asa ca tu sa crezi asta.

Nu ma pricep sa intru in detalii, pot doar sa iti spun din experienta mea ca valorile anormale ale analizelor de sange constituie normalitatea in sarcina si ca nu este nici o problema. Exceptie de la aceasta regula este bineinteles situatia in care medicul iti indica tratament.

Pt linistea ta poti lua magne b6, te ajuta sa scapi de carcei si e bun si imotriva contractiilor. Fier ar fi bine sa iei doar cu recomandarea medicului si doar in ultimul trimestru. Mai e ok femibion si omega3. Suplimentele alimentare nu ajuta si nu incurca, insa sunt mai utile dupe ce nasti decat inainte - vorba dr meu.
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Joi Noi 07, 2013 6:10 pm

amely32 scrie:Cristina-16,felicitari ptr [fetita] si ma bucur ca e in parametri bravooo!!!
Nota 10 ptr colul tau ;) asa sa fie si mai departe!
Da, cred ca e vb de morfofetala de la 20-22sapt.. Ai grija cu burtica si sa ai nospa mereu la tine..Lucrezi multe ore/zi?

Voi nu aveti crampe,sau nuj cum sa le spun,,dureri de muschi la pulpa piciorului?! simt asta de 2-3zile,iau magneB6 1/zi,,ma gandeam sa suplimentez cu inca 1..

Stau la birou 9 ore, dar mereu pe scaun. Incerc sa stau mai pe spate, dar dupa aia ma doare fundul :)
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Înapoi la “Gravide si mamici”