Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Chocolate

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde Chocolate » Vin Dec 13, 2013 4:14 am

Nicole, e totul ok? Sunt langa tine. :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Dec 13, 2013 4:19 am

Felicitari, Andra-alexandra! Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!
Multumesc de urari tuturor!
Succes tuturor celor care asteapta o minune in viata lor! :*

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 13, 2013 8:06 am

andra80 scrie:
N.C.B. scrie:Girls, sunt la urgente. Lara nu a miscat la monitoringul la domiciliu, desi la sage femme a stimulat o 35 de minute. Ritmul cardiac a fost si este ok.

Lara e nazdravana, nu misca ea cand vor altii.. Se pare ca aventura ta de viitoare mamica se termina aici si incepe o noua aventura, cea de proaspata mamica...

[barza6] [bebeou] %%- [crossfingers]

Heh! De ce-ar fi atat de simplu? Mai dureaza!!

Copiluța asta mi-a scos peri albi de pe acum, va dati seama ce va urma cand va fi adolescenta?? :D

Deci ieri n-a prea miscat, a venit la sage-femme la 18h30 si nu a reusit sa o faca sa miste, asa ca mi-am sunat sotul sa vina urgent acasa si aseara, pe cand Irina ma anunta prin sms ca a castigat la Gala Nationala a Voluntarilor [great] :ymapplause: , eu eram pe autostrada, spre Urgente.

Am sunat din masina sa anunt ca vin, la sage-femme de la Urgente care mi-a raspuns m-a intrebat „Dar acum misca, fie si timid?” Raspuns: NU.

Cand am ajuns, in 50 de secunde eram instalata in sala de pretravaliu. In clipa in care m-au conectat la aparate, a inceput Bocănilă!! Nu vreti sa stiti ce scandal a facut! Sareau aparatele de monitorizare de pe burta! Mi-era aproape jena, noroc ca scrisese la sage-femme de la domiciliu, negru pe alb, ca NU miscase, caci altfel ar fi fost greu de crezut.

Concluzia personalului medical (mi-au facut si echo, misca precum Speedy Gonzales): „Elle est une sacrée coquine!”

Si cu asta ne-au trimis acasa. O luam de la capat peste cateva ore, la 9h30 ne ducem pentru programarea deja stabilita.

In dimineata asta, glicemia iar maricica. :(
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Dec 13, 2013 8:13 am

Alexandra, felicitari!! [heart] Iti vine sa crezi ca ti se intampla TIE?

RaluM, ce ma bucur ca ai scris! Ce fac gemenasii, mai scrie si tu la mamici! Sa stii ca progesteronul injectabil turcesc de la tine nu s-a pierdut, l-am dat mai departe. :)

Ancutel, multumesc mult. Mai scrie si tu la mamici.

Choco, tai cu rosu zilele in calendar? :D

Gravidutele, va tin pumnii tuturor! [crossfingers]

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Dec 13, 2013 8:15 am

#:-s Bine ca e totul bine. :-*

Da, fix asta fac cand nu dorm noaptea 2-3 ore din cauza de insomnie sau arsuri. :D

RaluM

Mesajde RaluM » Vin Dec 13, 2013 3:56 pm

Nicole, [flori] :ymhug:
numai peripetii cu cea mica, dar oricate ar fi, vor pali toate in momentul in care o vei tine in brate, micuta si frumoasa si urlacioasa !

Mie mi-e aproape imposibil sa scriu sau sa citesc mare lucru pe net, si acum, ca sa scriu mesajul, i-am lasat sa vandalizeze un sertar ... le dau dintii si nu mi-as fi inchipuit ca ar putea face atat de urat timp de luni de zile... aaa, si diferenta de la perioada in care astepti cu burtica sa se nasca minunea, si apoi cand vine si iti urla efectiv in cap - e enorma :)), dar merita! [mami]

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Vin Dec 13, 2013 7:15 pm

N.C.B. scrie:Alexandra, felicitari!! [heart] Iti vine sa crezi ca ti se intampla TIE?

Nicole, sincer? NU, nu-mi vine sa cred ca mi se intampla mie. Aseara cand am venit de la eco ma tot uitam la pozele alea si efectiv m-a apucat plansul, de fericire si de uimire ca bate o inimioara de la mine din burtica. Cred ca nici cand o sa ma vad cu el/ea in brate nu o sa-mi vina sa cred ca-i copilasul meu! Ciudate sentimente dar cred ca voi stiti toate ce zic, ca ati trecut prin asta.
Spune-i Larei din partea mea sa fie fetita cuminte si sa miste ca sa nu-ti mai dea emotii si sa scoata nasucul afara ca o asteapta o gramada de matusici aici! :x
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

littlegirl

Mesajde littlegirl » Sâm Dec 14, 2013 12:17 pm

Nicole? Gata? A iesit? Sunteti bine?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 14, 2013 2:10 pm

...Glumesti?! N-ar fi fost prea simplu?!

Deci am plecat ieri la spital cu sentimentul coplesitor ca plec sa nasc. Cat a pus sotul valizele (...doua, mda...) si mingea de travaliu in masina, mi-am facut pentru prima data in viata - daca Obama poate, eu de ce nu? - o selfie (in oglinda, cu [prego] ). Ultima mea poza de gravida.

Ma amuzam, nefiind superstitioasa, ca fii-mea a fost conceputa pe 1 aprilie si se va naste intr-o vineri 13.

Ajungem la spital, monitoring ok, sange ok, urina ok, tensiune arteriala ok.

Evaluare col - mhhh, col scurtat si moale, insa in continuare perfect inchis si copilul necoborat. Un amarat de scor Bishop 4 (scala este de a 1 la 13, valoarea trebuie sa fie de minimum 9 pentru ca sa fie considerat „col favorabil”). Deci, nasol. Mi se pune ca se poate incerca aplicarea unei comprese cu prostaglandine pentru deschiderea colului, dar efectul nu este garantat.

Haideti la echo biometrica. 4 kilograme, gata! De marja de eroare de cca. 500 g nu mai vorbesc. Diametrul cranian este cat de cat ok, se incadreaza in curbe (la 97%), dar cel abdominal pur si simplu sare din curbe. Ceea ce poate indica dimensiuni peste medie ale umerilor, cu risc dificil de evaluat, dar semnificativ de distocie a umerilor in caz de nastere naturala. Nota: din 100 de copii de peste 4 kg nu mai putin de sase ajung sa aiba distocie a umerilor / fractura de clavicula sau, in cazuri extreme, sa fie victime ale paraliziei sau asfixiei (...nu mi-au spus ei asta, citisem eu.)

Si eu care venisem cu mingea de travaliu dupa mine...

Ma roaga sa astept putin, ca vor reuni staff-ul sa ia o decizie.

Si decizia a venit: cezariana! @-)

Asa de naucitoare a fost, ca am intrebat de trei ori daca are copilul ceva descoperit acum si nu vor sa imi spuna. Nu, era „doar” in legatura cu greutatea bebelinei, bazinul meu relativ ingust si colul meu nefavorabil.

OK, fie: cezariana. Mi-au prezentat riscurile cezarienei (le stiam :D) si m-au programat: fii-mea se va naste luni, 16 decembrie, fix in ziua in care inchei s39.

Ma gandeam eu cand ma dadeam cu capul de toti peretii cu contractii la s28 si cu „V” vizibil ecografic pe firul de cerclaj ca voi ajunge sa nasc la 40 de saptamani (cu col inchis)?!

Recunosc ca sunt usurata. Si ma bucur ca am avut incredere in echipa medicala, ca vor decide ce e mai bine pentru copil si pentru mine. Ca idee, insa: spitalul in care merg este mare (5000 de angajati!), nou (construit prin 2003) si frumos (inca nu m-am saturat de el, arhitectural vorbind, inca ma surprinde - si il frecventez din 2007) si deserveste intreg departamentul nostru, in medie in maternitate nascandu-se 7 - 8 copii / zi. Ei bine, sunt singura cezariana programata pentru luni (mai pot interveni in urgenta, dar la noi nu cred sa fie o maternitate de mari dimensiuni care sa aiba o singura cezariana programata / zi).

Acum, trebuie sa stau cuminte pana maine seara, cand voi fi spitalizata. Adica nu eu - Lara. Sper sa n-o apuce un ultim zvâc fix acum, sa ma bage in travaliu spontan pana luni dimineata, doar pentru ca ii place sa fie mereu surprinzatoare!!
Ultima oară modificat Sâm Dec 14, 2013 2:20 pm de către N.C.B., modificat 1 dată în total.

* * *

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Sâm Dec 14, 2013 2:18 pm

Nicole, tot timpul am emotii cand scrii, astept vestea cea mare. De-acum nu mai astept decat luni vesti. Multa bafta!
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

sdmdi

Mesajde sdmdi » Sâm Dec 14, 2013 5:02 pm

Nicole, sa fie totul bine. Ma gândesc la tine luni!
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Dec 14, 2013 5:21 pm

Nicole, ma bucur mult ca pana la urma medicii tai de acolo au aratat flexibilitate si ca sunt atenti cu evaluarea riscurilor. Sper din tot sufletul ca azi si maine sa fie niste zile normale de sarcina, iar luni la pranz sa auzim in cele din urma vestile frumoase mult asteptate (Era sa scriu, sa fie linistite, dar mi-am dat seama ca in acest context nu e un termen neaparat bine ales...).

E tare bine ca nu e maternitatea aglomerata, inseamna ca veti avea parte de atentie maxima si e foarte important.

Pana la urma cezariana nu e un capat de tara, mai ales daca in felul acesta va pot oferi un plus de siguranta. Oricum, sunt sigura ca bucuria va fi atat de mare, incat vei trece usor peste neajunsurile interventiei.

Va imbratisez! Nastere usoara!! [crossfingers]

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Dum Dec 15, 2013 6:46 am

Nicole, Doamne ajuta si sa auzim de bine luni!

cristinaz

Mesajde cristinaz » Dum Dec 15, 2013 8:47 am

Nicol, succes! Multa sanatate la amandoua si sa ne auzim cu bucurie
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

oanandries

Mesajde oanandries » Dum Dec 15, 2013 12:03 pm

Raluca ma gandesc la tine...iti doresc sa fii curajoasa ,sa decurga totul bine,sa te refaci rapid ,sa ai laptic din plin [alaptare] si Lara sa se adapteze usor la viata extrauterina ,sa fie sanatoasa si cumintica ca sa te lase sa iti revii .Ma bucur enorm pentru acest moment minunat care se apropie in viata ta ,pentru care ai luptat atat de mult . Va doresc tot binele din lume !
Mamica fericita din 25 februarie 2014

oanandries

Mesajde oanandries » Dum Dec 15, 2013 12:06 pm

Chocolate ce faceti ? Sa fie aceeasi DPN cu a Ralucai ? [majoreta]
Mamica fericita din 25 februarie 2014

amely32

Mesajde amely32 » Dum Dec 15, 2013 12:14 pm

neata burtici,
Nicolle, sa aveti o intalnire de vis maine!! totul sa decurga perfect si mami sa aiba mult laptic! [fetita] [crossfingers] [majoreta] [cloud9]
Haide Laraa haide Laraaa [majoreta] [majoreta] [majoreta] [bebeou]

Ma bucur tare mult ca medicii au hotarat in sfarsit sa ia decizia buna! Poate ca nu esti de acord cu ce spun,dar din cazuri pe care le cunosc personal(unul chiar din familie), eu zic k e cel mai bine asa!Nu intru in detalii, dar atat spun ca "datorita" ideii ce se practica pe aici cu naturalul dom'le, unii si-au pierdut copilul(dupa 6ani de incercari si tratamente),altii sufera o viata,din cauza suferintei fetale la nastere a micutului...uneori cezariana de urgenta e fix zero barat..

amely32

Mesajde amely32 » Dum Dec 15, 2013 12:19 pm

lilu scrie:Chocolate, NCB va doresc sa aveti parte de nasteri usoare si bebelusi sanatosi!
Amely, la 20 de sapt noi aveam aprox 350 g iar diferenta intre ei de 15 g.

[gravi] 31+

Liluu merci [floare]
ce grasuni erau bbii tai!!! la noi diferenta e putin mai mare, dar sper sa nu fie asta o problema,,desi eu deja am tot felul de idei.... :-S

amely32

Mesajde amely32 » Dum Dec 15, 2013 12:21 pm

andra_alexandra scrie:Noi am fost azi la noua doctorita si ne-a placut mult mai mult, avem si o pozica super faina cu bebe mic (incerc s-o atasez). Concluzia este ca bebe e bine, are 2.12cm si 185 bpm. Suntem fericiti si plini de speranta ca totul o sa fie bine pana la capat!

Andra felicitari ptr bebe frumos si inimuca vesela!! Doamne ajuta sa fie bine pana la capat!! :ymhug:

amely32

Mesajde amely32 » Dum Dec 15, 2013 12:23 pm

Chocoo voi cum mai sunteti? pe cand marea intalnire?
Nastere usoara si sa ne auzim cu bine! [majoreta] [majoreta] [majoreta] [crossfingers]

Înapoi la “Gravide si mamici”