Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde N.C.B. » Mar Dec 24, 2013 11:11 pm

Oamenii norocosi au o mie de dorinte de Craciun. Oamenii hipofertili au una singura. Va urez sa se implineasca! Imagine

Imagine

Craciun fericit, doamnelor si domnilor. Imagine Sa credeti in miracole!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

mirimir

Mesajde mirimir » Mie Dec 25, 2013 4:24 pm

N.C.B. scrie:Craciun fericit, doamnelor si domnilor. Sa credeti in miracole!

Multumim de urari, mama Larei!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 25, 2013 7:16 pm

Pentru ca propria-mi mama nu m-a crezut ca Lara isi tine singura biberonul de la varsta de sase zile - azi, la noua zile, am filmat, dom'le, si nu mai zic nimic, las imaginile sa vorbeasca:

(Nu va luati dupa eticheta biberonului, e lapte matern.)
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Dec 25, 2013 9:02 pm

Maaai, ce bebelusa indemanatica! Pana la urma, ce nu face omul pentru supravietuire... tine de biberon, doar nu e sa ii dea drumul cand papica bun se gaseste chiar acolo. Tare mandru taticul ;)) . Ii place sa participe la ritual, din cate vad... Acum sa asteptam ca sa ne lamurim daca entuziasmul e permanent :))

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mie Dec 25, 2013 9:26 pm

Ce dulce e!!!! :x :x :x :x :x
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Anemari

Mesajde Anemari » Mie Dec 25, 2013 9:57 pm

Sarbatori fericite tuturor si implinirea dorintelor !
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Joi Dec 26, 2013 11:57 am

Si eu am zis ca nu cred pana nu vad. Bravo, Lara!!!
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

cristinaz

Mesajde cristinaz » Joi Dec 26, 2013 12:36 pm

Felicitari NCB si Chocolate! Va doresc sarbatori minunate cu noii membrii ai familiilor!
Dumnezeu sa vegheze asupra noastra, a tuturor!
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

amely32

Mesajde amely32 » Joi Dec 26, 2013 4:31 pm

Lara e adorabila si tare dulceeee!! !si ce podoaba capilara, dom'leee!!!!
Sa va traiasca!!! [heart]

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Sâm Dec 28, 2013 2:27 pm

Stau pe ganduri daca sa sun doctorul sau nu asa ca am zis sa cer si aici un sfat, poate ma sperii eu degeaba. Stiu ca insarcina este normal sa fie mai abundente secretiile dar eu am senzati ca sunt prea de tot. De vreo doua sapt cred am senzatia ca sunt pe stop, exact asa se simte, fix ca in ziua 1 cand vedea menstra. Prima daca cand am simtit ceva fierbinte si cam mult am fugit la baie fiind sigura ca vad rosu, dar nu, nu am vazut deloc rosu, doar alb, transparent. Schimb si cate 4-5 absorbante zilnice pt ca le ud. Alte probleme nu am (mai apare din cand in cand cate un disconfort dar m-am lamurit ca ala e de la arefam) in rest, nu are culoare sau miros. E ok sa fie asa multa secretia asta incat sa am senzatia ca sunt pe stop? :-? N-as vrea sa deranjez doctorul sambata dupa-masa degeaba :ymblushing:
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

oanandries

Mesajde oanandries » Sâm Dec 28, 2013 3:42 pm

Felicitari Nicole,Lara e perfecta,acusi ii faci si codite .Tu cum te simti dupa operatie ? Sarbatori fericite !
Mamica fericita din 25 februarie 2014

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Sâm Dec 28, 2013 3:52 pm

andra_alexandra scrie:Stau pe ganduri daca sa sun doctorul sau nu asa ca am zis sa cer si aici un sfat, poate ma sperii eu degeaba. Stiu ca insarcina este normal sa fie mai abundente secretiile dar eu am senzati ca sunt prea de tot. De vreo doua sapt cred am senzatia ca sunt pe stop, exact asa se simte, fix ca in ziua 1 cand vedea menstra. Prima daca cand am simtit ceva fierbinte si cam mult am fugit la baie fiind sigura ca vad rosu, dar nu, nu am vazut deloc rosu, doar alb, transparent. Schimb si cate 4-5 absorbante zilnice pt ca le ud. Alte probleme nu am (mai apare din cand in cand cate un disconfort dar m-am lamurit ca ala e de la arefam) in rest, nu are culoare sau miros. E ok sa fie asa multa secretia asta incat sa am senzatia ca sunt pe stop? :-? N-as vrea sa deranjez doctorul sambata dupa-masa degeaba :ymblushing:

Eu as zice sa contactezi medicul...parca e prea mult, sa nu fie lichid amniotic. Mai bine sa fii sigura ca totul e ok.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Chocolate

Mesajde Chocolate » Sâm Dec 28, 2013 6:12 pm

Fix la fel mi s-a intamplat si mie, Andra-alexandra, pe tot parcursul sarcinii, si totul era in ordine. Pentru linistea ta, poti cere o cultura de col sau o analiza a secretiilor. Totusi, eu cred ca nu e nimic grav. :-*
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Anemari

Mesajde Anemari » Sâm Dec 28, 2013 6:58 pm

Asa am patit si eu Andra-alexandra si m-am speriat de multe ori.mi-am facut n analize la secretii si mi-am terorizat medicul cu pb asta dar din fericire nu a fost nimic.nici macar o banala infectie.Oricum eu zic ca e mai bine sa monitorizezi si sa vb cu medicul...mai bine sa exagerezi cu grijile decat sa-ti para rau.Sanatate!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Sâm Dec 28, 2013 9:02 pm

Felicitari, Nicole! Lara e o scumpa, a meritat asteptarea. Sarbatori fericite in continuare. Stiu ca-s cele mai frumoase de pana acum. :)
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

PetraBlue

Mesajde PetraBlue » Dum Dec 29, 2013 11:08 am

Buna fetelor,

Sper sa nu fiu paranoia intruchipata, dar ma cam macina o intrebare si voiam sa stiu daca a trecut cineva prin asa ceva. La inceput aveam o secretie mai abundenta, dar de vreo 2 saptamani a inceput sa se reduca, ieri a fost chiar putina, iar greutatea vad ca incepe sa scada, nu rau, dar de ieri pana azi 200 de grame zilele trecute la fel. Bine nici nu mai mananc la fel de mult ca pana acum cand aveam greturi si ma umflam cu orice sa scap de senzatie, dar nici n am redus dramatic cantitatea de mancare. Mi-e cam teama sa nu se fii intamplat ceva cu bebita si la eco merg abia pe 9 ianuarie. Voi ce credeti, ar trebui sa-mi fac griji?
Va multumesc.
Imagine

Bicu

Mesajde Bicu » Dum Dec 29, 2013 12:24 pm

Felicitari proaspetelor mamici si multa sanatate tuturor.Speram - cu voia Domnului - ca anul acesta va vom urma...... [barza6] .Sarbatori fericite tuturor! [majoreta]
Doamne, faca-se voia Ta!
IA 1- ianuarie 2014 = negativa
IA 2 - iunie 2014 = negativa

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Dum Dec 29, 2013 1:46 pm

M-am tot gandit si am analizat situatia si mi-am dat seama ca nu prea are cum sa fie lichid amniotic pt ca acum totusi lichidul este foarte putin, nu cred ca ar avea de unde sa curga atat. Apoi, daca sa zicem ar fi lichidul ce ar putea sa-mi faca medicul la varsta asta de sarcina? Dureri nu am, doar mici jene ca si pana acum de la marirea uterului si de la schimbarile care se mai petrec pe acolo. In rest nu s-a schimbat mare lucru, sanii ma dor la fel, greata e cam la fel desi parca incep sa suport mirosurile ceva mai bine dar cred ca e normal pt ca ma apropii de trimestrul doi. Inca nu am sunat medicul, am considerat ca o deranjez degeaba. Eventual maine voi da un telefon daca mi se mai pare ceva aiurea, deocamdata m-am linistit :)
Avem amandoi 27 de ani
Imagine

PetraBlue

Mesajde PetraBlue » Dum Dec 29, 2013 2:23 pm

Andra, sa stii ca si eu am avut secretie f abundenta si mi-a zis dr. ca e normal in sarcina atata timp cat nu incepe sa aiba alta culoare decat alb, nu apar usturimi/mancarimi sau miros neplacut. Daca nu ma insel este dat de nivelul mai crescul al estrogenului din organism.
Greturile si restul simptomelor suparatoare si pe mine au inceput sa ma lase cam pe la varsta sarcinii tale, iar acum doar ff putin le mai simt prezenta.
Cateodata e bine sa-ti faci si griji si sa exagerezi pentru siguranta si linistea ta.
Imagine

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Dum Dec 29, 2013 3:25 pm

PetraBlue scrie:Andra, sa stii ca si eu am avut secretie f abundenta si mi-a zis dr. ca e normal in sarcina atata timp cat nu incepe sa aiba alta culoare decat alb, nu apar usturimi/mancarimi sau miros neplacut. Daca nu ma insel este dat de nivelul mai crescul al estrogenului din organism.
Greturile si restul simptomelor suparatoare si pe mine au inceput sa ma lase cam pe la varsta sarcinii tale, iar acum doar ff putin le mai simt prezenta.
Cateodata e bine sa-ti faci si griji si sa exagerezi pentru siguranta si linistea ta.

Senzatie de disconfort mai am de la suplimentul de progesteron, dar asa am avut de la inceput asa ca nu o mai bag in seama. Am vb cu doctorita despre treaba asta la consultatie si mi-a zis ca este posibil sa fie doar reactie la arefam asa cum mi-au zis si fetele de aici.
Deocamdata este alba/transparenta secretia asta si nu are nici un miros deci eu zic ca este ok. Oricum, o sa intreb doctorita la consultatie. Incerc sa raman zen, sa nu sar pe telefon la orice gand de-al meu, desi stiu ca doctorita le-a auzit pe toate la viata ei incerc sa fiu stapana pe gandurile mele si sa nu intru imediat in panica.
Avem amandoi 27 de ani
Imagine

Înapoi la “Gravide si mamici”