Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
amely32

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by amely32 » Fri Mar 07, 2014 3:43 pm

vmadalina81 wrote:
amely32 wrote:Hello burtici, ce mai faceti?
Madalina, cum a fost ieri la dr?ce vesti ai?
Sper ca sunteti bine amandoua:-)
Buna Amely, am fost luni la control si bebita se prezinta foarte bine, acum este ridicata si este foarte bine si cu greutatea, este o grasunaica desi in urma cu 5 saptamani era sub greutate. Doctorita a spus sa stau cat mai mult la pat si fara prea mult efort si daca ne prezentam bine ma lasa sa plec peste o luna, dupa ce in prealabil ii face bebitei maturarea plamanilor. Am fost fosrte bucuroasa cand am vazut ca este totul in regula cu bebita , speram sa fie totul bine pana la sfarsit.
Tu cum esti, mogaldetele tale sunt ok? va doresc multa, multa sanatate si sa stea la mami in burtica cta mai mult.
Madalina, ma bucur ca sunteti mai binisor,dar totusi ai grija mare fara efort!! Nu te culca pe urechea aia k pericolul e trecut..pot aparea oricand surprize..Acum eu sunt buna la dat sfaturi,dar daca as intoarce timpul inapoi macar cu o luna ce bine ar fi..ar avea si bbii mei mai multe sanse de coacere in burtica.. Ma simt vinovata pt asta ohhh..acu as sta agatata si de lustra numau sa le mai dau zile in plus la incubatorul natural...

amely32

Post by amely32 » Fri Mar 07, 2014 3:51 pm

andra_alexandra wrote:Am mai fost si noi la control, colul e ok 3.16 cm dar un pic de tot deschis cica insa nu-i cazul de cerclaj. Deocamdata raman pe progesteron, magne si no-spa la nevoie, multa odihna si efort cat mai putin. Inca merg la serviciu insa ma menajez maxim, pe acasa stau mai mult in pat. Pe 14 martie avem morfologia de trim II si pe 25 mergem din nou la doamna doctor.
In rest se pare ca am un mic duracell in burtica, deja face adevarate spectacole pe care eu nu ma mai satur sa le privesc, as putea sta oricat sa ma uit cum imi face burtica valuri :x
Andra-Alexandra, aveti grija fara efort si prea mult stat in fund..colul un pic deschis se poate oricand deschide mai tare. In plus burtica tot creste si presiunea creste si ea.. Nu e de gluma , sunteti abea la jumatate de drum..
Eu am avut colul 41mm si inchis f bine, iar acum uite-ma col de 2 si deschis..deci oricand se poate intampla ceva neprevazut..Sa va fereasca Bunutul de incercari!

Multumim pt gandurile bune..Doamne ajuta!

amely32

Post by amely32 » Fri Mar 07, 2014 3:53 pm

lazar-veronica wrote:Amely, acum am citit. Multa sanatate iti doresc, tie si fetelor tale. Te astept pe Mamici cat mai tarziu!
Veronica multumim mult! Tare as vrea sa rezistam cat mai mult!pupici

amely32

Post by amely32 » Fri Mar 07, 2014 4:02 pm

cristina_16 wrote:Buna,
Am fost la medic ieri. Bebe n-a recuperat din greutate, dar macar in ultimele 2 saptamani a luat 500g, ceea ce e normal. E tot cu 5-6 zile in urma, dar se pare ca asta nu-l ingrijoreaza pe medic. Am sa merg totusi de saptamana viitoare saptamanal la teste non-stress la spital.
Au iesit trombocitele putintel sub limita, dar ma gandesc ca poate fi de la Clexane (am gasit pe net ca in cazul administrarii de heparine pot scadea). Sper totusi sa nu scada mai mult, ca sa nu sangerez apoi prea mult la nastere. Ati patit asa ceva de la Clexane?
Cristina-16, bine ca a crescut frumos fetita, 500g in 2 sapt e perfect..alea 5-6zile probabil ca asa vor fi pana la sf..
De trombocite,, cica e normal sa mai scada pe parcursul administrarii de anticoagulant..Mie mi.a zis U si gine sa le mai verificam ca sa nu scada prea mult..acum 3 sapt eram bine chiar pe langa limita superioara..
Daca scad f putin nu cred ca e bai..mai verifica peste 2-3 sapt..
Eu ma ingrijorez ca de cand sunt in repaos imi apar echimoze pe membrele inferioare..asa din senin ma trezesc tot cu vanatai..sunt sigura ca e rezultatul ca nu fac miscare..desi am ciorapi de varice nu ma ajuta prea mult..

amely32

Post by amely32 » Fri Mar 07, 2014 4:04 pm

Petra felicitari pt buburuza cu codite!!
Multumim de urari, sa aveti si voi o primavara de vis!

vmadalina81

Post by vmadalina81 » Fri Mar 07, 2014 4:15 pm

amely32 wrote:
vmadalina81 wrote:
amely32 wrote:Hello burtici, ce mai faceti?
Madalina, cum a fost ieri la dr?ce vesti ai?
Sper ca sunteti bine amandoua:-)
Buna Amely, am fost luni la control si bebita se prezinta foarte bine, acum este ridicata si este foarte bine si cu greutatea, este o grasunaica desi in urma cu 5 saptamani era sub greutate. Doctorita a spus sa stau cat mai mult la pat si fara prea mult efort si daca ne prezentam bine ma lasa sa plec peste o luna, dupa ce in prealabil ii face bebitei maturarea plamanilor. Am fost fosrte bucuroasa cand am vazut ca este totul in regula cu bebita , speram sa fie totul bine pana la sfarsit.
Tu cum esti, mogaldetele tale sunt ok? va doresc multa, multa sanatate si sa stea la mami in burtica cta mai mult.
Madalina, ma bucur ca sunteti mai binisor,dar totusi ai grija mare fara efort!! Nu te culca pe urechea aia k pericolul e trecut..pot aparea oricand surprize..Acum eu sunt buna la dat sfaturi,dar daca as intoarce timpul inapoi macar cu o luna ce bine ar fi..ar avea si bbii mei mai multe sanse de coacere in burtica.. Ma simt vinovata pt asta ohhh..acu as sta agatata si de lustra numau sa le mai dau zile in plus la incubatorul natural...
Amely, ai dreptate , trebuie sa evit pe cat posibil efortul pentru ca bebita sa stea cat mai mult la mami in burtica. Pe 21martie ne ducem din nou la control sa vedem cum se mai prezinta, oricum mi sa spus ca de acum ne vom duce din 2 in 2 saptamani la control. Tu la cat timp mergi la control? Sa dea Domnul sa stea si bebitii cat mai mult in burtica la mami. Acum trebuie sa avem grija de bebitele noastre si sa facem tot posibilul sa stea cat mai mult la caldurica., oricum eu am vorbit cu persoane care au trecut prin ce ai trecut tu si prin ce am trecut si eu si au ajuns cu bine la termen si au si depasit , adica a ajuns la 42 de saptamani, asa ca trebuie sa gandim pozitiv. Va doresc numai bine!

vmadalina81

Post by vmadalina81 » Fri Mar 07, 2014 4:17 pm

Amely, cand va duceti la control? Sa dea Domnul sa fie totul bine!
Te pup!

amely32

Post by amely32 » Fri Mar 07, 2014 4:23 pm

vmadalina81 wrote:Amely, cand va duceti la control? Sa dea Domnul sa fie totul bine!
Te pup!
Madalina,merci de gandurile incurajatoare!
Si noi tot la 2 sapt la control de acum incolo.
Luni e urmatorul...sper sa ajung pana atunci cu bine..ca tare simt picioruse si miscari pana in col..zici ca gata vrea sa iasa..offf
Eu nu ma mai gandesc la termen sau depasit termen..macar la 34 s daca am putea ajunge...

amely32

Post by amely32 » Fri Mar 07, 2014 4:27 pm

Maine e o zi speciala,
LA multi ani dragi viitoare mamici si cele deja mamici!!
Va doresc o primavara cu vesti bune si bebei sanatosi!
[flori] @};-

PetraBlue

Post by PetraBlue » Fri Mar 07, 2014 5:02 pm

Amely, multumesc si eu!
Am inteles ca ai probleme, oooff, e greu, dar va fi bine. Stiu ca e bine sa stai cat mai mult intinsa in pat, am si eu o prietena, care a stat 2 luni in spital pana a nascut, tot gemenasi si a ajuns cu bine pana la 36 de saptamani si acum sunt bine si se bucura de ei. Cu D-zeu inainte si va fi totul bine.
Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Mar 09, 2014 4:15 pm

La multi ani si o primavara cu berze punctuale va uram!

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

cristinaz

Post by cristinaz » Fri Mar 14, 2014 3:30 pm

Amely, ce faci? cum sunteti? :ymhug:
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

amely32

Post by amely32 » Fri Mar 14, 2014 6:43 pm

Fetelor, am nascut 2 minuni de fetite perfecte de 1700g! Nu am reusit sa oprim travaliul si au venit mult prea devreme..
Sunt la incubator unde vor mai ramane cel putin o luna.
Au respirat singure din prima..ne rugam sa creasca frumos si sa nu apara alte probleme..
Avem laptic si papa doar de la mami..
Aveti grija de voi si bb..nu e usor psihic sa vina atat de prematuri...Odihniti-va mult mai ales spre sfarsit...

cristina_16

Post by cristina_16 » Fri Mar 14, 2014 11:39 pm

amely32 wrote:Fetelor, am nascut 2 minuni de fetite perfecte de 1700g! Nu am reusit sa oprim travaliul si au venit mult prea devreme..
Au respirat singure din prima..ne rugam sa creasca frumos si sa nu apara alte probleme..
Aveti grija de voi si bb..nu e usor psihic sa vina atat de prematuri...Odihniti-va mult mai ales spre sfarsit...
Felicitari, Amely! Sa fie sanatoase si sa recupereze repede. Foarte bine ca au respirat singure,inseamna ca au de recuperat doar greutate, in rest sunt puternice.
Chiar ma gandeam ca am cam exagerat cu treaba in ultima vreme. O sa incerc sa iti urmez sfatul si sa ma odihnesc mai mult.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Irina_

Post by Irina_ » Fri Mar 14, 2014 11:41 pm

Felicitari, Amely! Sunt convinsa ca printesele tale sunt puternice, precum mamica lor, si ca vor lupta ca sa creasca voinicele si sanatoase. Va tinem pumnii sa fie totul bine! Sa te refaci rapid si sa ai parte doar de noutati linistitoare.

Anemari

Post by Anemari » Fri Mar 14, 2014 11:43 pm

Amely felicitari!!!! Sa fie sanatoase si sa creasca mari si sa va bucurati de minunicile voastre!!!Stiu cat de greu e sa nasti prematur si cate griji iti poti face dar bebeii sunt puternici si luptatori asa ca sigur o sa creasca repede si o sa fie bine.Tu incearca sa mananci si sa te odihnesti bine ca sa le dai lapticul tau care e cel mai bun aliment si o sa le ajute sa se dezvolte frumos.Pupici
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

Giorgia

Post by Giorgia » Sat Mar 15, 2014 7:35 am

amely32 wrote:Fetelor, am nascut 2 minuni de fetite perfecte de 1700g! Nu am reusit sa oprim travaliul si au venit mult prea devreme..
Bun venit minunilor tale, Amely! Multa sanatate si recuperare rapida! :ymhug:
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Sat Mar 15, 2014 9:02 pm

Amely, ce veste!! Sunt dolofane fetitele tale, e excelent ca au respirat singure! Va fi bine! Cat aveai exact la nastere, implinesesi 32 de saptamani?

Sug direct la san sau le dai cu [bibe] laptele matern? Cred ca mai degraba a doua varianta. E foarte bine ca au papat colostru, le va ajuta enorm!

Vor fi dificile urmatoarele saptamani, dar vor recupera!

Tine-ne la curent. Multa energie si mult optimism iti urez!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

amely32

Post by amely32 » Sat Mar 15, 2014 10:51 pm

Va multumim ptr gandurile bune si ca sunteti alaturi de noi! Doamne ajuta sa fie bine in continuare!
Avem de recuperat destul..si imi va fi mai greu cand voi pleca fara ele acasa:((...Totul s.a intamplat atat de repede incat realizez cu greu ca nu mai sunt in burtica..ca de fapt nu mai am burti..si mereu ms trezesc vorbind cu ele si protejand burta.
Va pup si aveti grija cu efortul..bebeii merita totul ca sa iasa cat mai copti.. sufar mult cand ii vad cu atatea fire, sonde, catetere..intepaturi zilnice, analize..plansul lor firav iti rupe sufletul...

amely32

Post by amely32 » Sat Mar 15, 2014 10:58 pm

N.C.B. wrote:Amely, ce veste!! Sunt dolofane fetitele tale, e excelent ca au respirat singure! Va fi bine! Cat aveai exact la nastere, implinesesi 32 de saptamani?

Sug direct la san sau le dai cu [bibe] laptele matern? Cred ca mai degraba a doua varianta. E foarte bine ca au papat colostru, le va ajuta enorm!

Vor fi dificile urmatoarele saptamani, dar vor recupera!

Tine-ne la curent. Multa energie si mult optimism iti urez!
NCB, mai aveam 3 zile pana la 32 si morfo 3.
Deci nici pe aia nu am apucat.o...
Oo nu sug la san, nici macar la bibi, le dam cu seringa sau prin sonda...
Prea devreme au venit..dar sunt luptatoare si sper ca vor recupera bine!
Multumim pt sustinere..e mare nevoie...

Post Reply