Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
sofia

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde sofia » Mar Oct 14, 2014 10:18 pm

arolfa scrie:Buna Sofia: din nou eu,sper ca nu te deranjez cu inca o intrebare...pe timpul celor 4 saptamani ai stat la pat,ai mers la serviciu...ce te-a sfatuit doctorul ca e bine sa faci...multumesc anticipat pt raspuns :)

Buna Arolfa. Eu am mers la serviciu in perioada respectiva dar am incercat sa ma menajez pe cat posibil. Medicul mi-a spus doar sa incerc sa stau mai linistita si sa nu fac efort, nu mi-a recomandat neaparat statul la pat.
Ai fost la eco, ce vesti ai?

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Oct 20, 2014 10:26 pm

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Oct 23, 2014 9:59 pm

sofia scrie:Buna! Vin si eu sa ma anunt cu o sarcina gemelara de 23 de saptamani obtinuta prin FET. Au fost multe hopuri de la inceputul sarcinii pana acum insa acum suntem bine iar bebeii sunt in grafic.

Sofia, minunat!! [great]

Ma insel eu sau ti-am trimis barzuca, pandantivul norocos? [barza2]

Uite un articol despre omuletii de zapada: http://www.telegraph.co.uk/science/scie ... finds.html

Frozen embryos produce more confident babies, study finds

Arolfa, ce vesti ai? [crossfingers]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

lilu

Mesajde lilu » Vin Oct 24, 2014 9:37 pm

Felicitari Sofia, sa ai o sarcina linistita si cat mai aproape de termen.
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

sofia

Mesajde sofia » Sâm Oct 25, 2014 10:49 am

Multumesc Lilu!

NCB, interesant articolul.
Si da, am primit doua barzuci norocoase, una roz si una bleu. Pe cea bleu am facut-o cadou iar pe cea roz am pastrat-o -> rezultatul: am 2 fetite in burtica [its a girl] [its a girl]

arolfa

Mesajde arolfa » Sâm Oct 25, 2014 11:29 am

N.C.B. scrie:

Buna N.C.B... Tu esti o draguta si intrebi pe fiecare cum e.... deocamdata sunt in 9 sapt...astept pragul de 12 sapt...inca snagerez(spotting) dar la scan a aratat ca e ok...ramane totul pe mana Celui de Sus ...trebuie sa gandim pozitiv ca sa ajutam bebeii! :)

arolfa

Mesajde arolfa » Sâm Oct 25, 2014 11:34 am

N.C.B ,dupa ce ai trecut printr-un lung sir de experiente , cu un final fericit, se pare ca nu aI uitat si ai inca timp pt fiecare sa le saluti ,sa viii cu o informatie sau sa le dai un sfat...esti o fata deosebita!...

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Lun Oct 27, 2014 12:21 pm

Aropos de barzucile primite de la NCB...si eu am primit 2, una roz si una bleu...Pe cea bleu am facut-o cadou unei colege de servici care suferea si ea din cauza infertilitatii, a facut FIV si a reusit, va naste o fetita acum in decembrie (culoarea n-am nimerit-o!!!). Anyhow ce vroiam sa subliniez este ca barzucile de la NCB sunt norocoase, se vede ca sunt trimise din inima...!!!
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:42 pm

Arolfa, ce ma bucur ca ai vesti bune! M-am temut un pic cand am vazut ca nu mai scrii... Rezista saptamanile astea, sa se prinda bine micutul, iar pe urma sangerarile vor deveni doar o amintire indepartata... Si eu am avut hematom in primul trimestru, s-a resorbit cu repaus strict. Sarcina fara probleme iti urez! %%-

Multumesc pentru apreciere, din pacate nu mai am timp sa raspund chiar tuturor - desi mi-as dori. Dar voi continua sa o fac, atat cat imi permite somnul fiica-mii. :)

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:46 pm

Sofia, doua fetite, ce frumos!! [great] Felicitari, sa stea cuminti pana la termen! Unde ai facut FIV / FET?

Am gasit e-cardul de la tine in galeria romaneasca a Special Families Campaign:

SOS Infertilitatea scrie:Imagine

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:52 pm

Tzuculina scrie:Aropos de barzucile primite de la NCB...si eu am primit 2, una roz si una bleu...Pe cea bleu am facut-o cadou unei colege de servici care suferea si ea din cauza infertilitatii, a facut FIV si a reusit, va naste o fetita acum in decembrie (culoarea n-am nimerit-o!!!). Anyhow ce vroiam sa subliniez este ca barzucile de la NCB sunt norocoase, se vede ca sunt trimise din inima...!!!

Tzuculina, ma bucur pentru colega ta! Nastere usoara!

Eu la inceput m-am amuzat cu berzele astea, credeam in ele cam cat cred in horoscop, dar, in timp, am fost socata de cat feedback cu doua liniute [bfp] am primit de la purtatoare!! Si rapid, asa, uneori dupa doar cateva luni, inclusiv de la persoane care incercau de ani buni. [dintre care cea dintai sunt eu.]

Si la culori le cam nimerim. :D

Deci da, chiar sunt norocoase, berze cu baby dust pe cioc! [barza1] [baby dust] [barza2]

* * *

como

Mesajde como » Mie Oct 29, 2014 6:05 pm

N.C.B. scrie:
Tzuculina scrie:Aropos de barzucile primite de la NCB...si eu am primit 2, una roz si una bleu...Pe cea bleu am facut-o cadou unei colege de servici care suferea si ea din cauza infertilitatii, a facut FIV si a reusit, va naste o fetita acum in decembrie (culoarea n-am nimerit-o!!!). Anyhow ce vroiam sa subliniez este ca barzucile de la NCB sunt norocoase, se vede ca sunt trimise din inima...!!!

Tzuculina, ma bucur pentru colega ta! Nastere usoara!

Eu la inceput m-am amuzat cu berzele astea, credeam in ele cam cat cred in horoscop, dar, in timp, am fost socata de cat feedback cu doua liniute [bfp] am primit de la purtatoare!! Si rapid, asa, uneori dupa doar cateva luni, inclusiv de la persoane care incercau de ani buni. [dintre care cea dintai sunt eu.]

Si la culori le cam nimerim. :D

Deci da, chiar sunt norocoase, berze cu baby dust pe cioc! [barza1] [baby dust] [barza2]

Da, asa este! Si eu am primit o barzuca cu fundita albastra iar dupa primul FIV am reusit sa am in burtica 2 baietei. Suntem in saptamana 28 iar pana acum suntem bine. Sper sa reusim sa trecem de 34 sapt.
Apropo, as mai vrea si eu 5 barzuci pt 5 colege de sv. Sunt dispusa sa le si platesc. Ma puteti ajuta?
Va multumesc din suflet pt tot. :) [flori]

como

Mesajde como » Mie Oct 29, 2014 6:15 pm

arolfa scrie:
N.C.B. scrie:

Buna N.C.B... Tu esti o draguta si intrebi pe fiecare cum e.... deocamdata sunt in 9 sapt...astept pragul de 12 sapt...inca snagerez(spotting) dar la scan a aratat ca e ok...ramane totul pe mana Celui de Sus ...trebuie sa gandim pozitiv ca sa ajutam bebeii! :)

Arolfa ai incredere, si eu am sangerat incepand cu sapatamana 9 pana in saptamana 13-14. Nu sangeram zilnic insa o data la 2 zile mai gaseam cate o pata roz-maro. Eu am folosit UTROGESTAN de 200mg de 3 ori pe zi (puneam ovulele de 100 deoarece mi se parea ca le tolerez mai bine). Am mers la sv in toata perioada insa nu am facut deloc efort, am stat la birou cu picioarele ridicate pe un toc de hartie. 10 min la fiecare ora faceam scurte plimbari. La mine bebelusii sunt asezati ca in paturi etajate, iar cel de jos este foarte aproape de col - de aici si sangerarea. Dupa sapt 14 ei s-au mai ridicat si si-au schimbat pozitiile asa ca sangerarile s-au oprit. Nu-ti pierde speranta, stai linistita si o sa fie bine!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Oct 30, 2014 10:56 pm

Apropo, as mai vrea si eu 5 barzuci pt 5 colege de sv. Sunt dispusa sa le si platesc. Ma puteti ajuta?

Como, scrie-ne la contact@vremcopii.ro, precizand culorile si adresa ta, vom trimite intr-un singur plic. Stii ca nu vindem berzele, dar daca ale tale colege vor dori sa faca o donatie, vom participa in curand la Campionatul de Bine, unde trebuie sa avem cat mai multe donatii, iar daca suntem printre castigatori suma pe care o atragem ne va fi dublata. Vom reveni cu amanunte, urmareste forumul. Deocamdata, baga-ne adresa, va va trimite berze tuturor Andra-Alexandra, mama lui Tudor. :)

Sarcina usoara!! [premom]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

como

Mesajde como » Vin Oct 31, 2014 12:44 pm

SOS Infertilitatea scrie:

Como, scrie-ne la contact@vremcopii.ro, precizand culorile si adresa ta, vom trimite intr-un singur plic. Stii ca nu vindem berzele, dar daca ale tale colege vor dori sa faca o donatie, vom participa in curand la Campionatul de Bine, unde trebuie sa avem cat mai multe donatii, iar daca suntem printre castigatori suma pe care o atragem ne va fi dublata. Vom reveni cu amanunte, urmareste forumul. Deocamdata, baga-ne adresa, va va trimite berze tuturor Andra-Alexandra, mama lui Tudor. :)

Sarcina usoara!! [premom]

Multumesc din suflet! Astept noutati despre campania "Campionatul de Bine". Chiar daca nu scriu asa des sa stiti ca zilnic accesez forumul si va citesc. Mult succes in contiunare! [flori]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Noi 03, 2014 11:46 pm

Dragi gravidute, am adus la zi topicul cu evolutia sarcinii pe saptamani, il gasiti in aceasta sectiune.

Va reamintim ca avansarea unei sarcini se defineste prin "termen", exprimat cel mai adesea prin saptamani de amenoree, care reprezinta durata scursa de la prima zi a ultimei menstre (sau, in cazul sarcinilor obtinute prin FIV, cand ritmul ciclului menstrual natural poate fi perturbat, de la data stabilita prin conventie cu 14 zile inainte de punctie). La sarcinile spontane, fecundarea are loc in medie la doua saptamani de la prima zi a menstrei, o sarcina care dureaza 39 de saptamani derulandu-se deci intre limitele de 2 si 41 de saptamani de amenoree.

Durata unei sarcini este indicata in saptamani de amenoree sau in saptamani/luni de sarcina. Faptul de a se raporta mai degraba la saptamanile de amenoree este o conventie internationala. In tabloul urmator aveti o corespondenta practica intre saptamanile de amenoree si saptamanile/lunile de sarcina:

Imagine

Pagina calendarului DPN pe site-ul SOS Infertilitatea.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

sofia

Mesajde sofia » Mar Noi 04, 2014 11:05 pm

N.C.B. scrie:Sofia, doua fetite, ce frumos!! [great] Felicitari, sa stea cuminti pana la termen! Unde ai facut FIV / FET?

Multumesc N.C.B.! [floare] La Columna am facut FIV, respectiv FET.

Arolfa, ma bucur ca ai vesti bune. Iti tin pumnii in continuare.

sofia

Mesajde sofia » Mar Noi 04, 2014 11:14 pm

SOS Infertilitatea scrie:Dragi gravidute, am adus la zi topicul cu evolutia sarcinii pe saptamani, il gasiti in aceasta sectiune.

Un topic util! Eu in fiecare saptamana ma documentez sa vad ce se mai intampla nou in saptamana respectiva :)

arolfa

Mesajde arolfa » Sâm Noi 08, 2014 1:26 am

como scrie:
arolfa scrie:
N.C.B. scrie:

Arolfa ai incredere, si eu am sangerat incepand cu sapatamana 9 pana in saptamana 13-14. Nu sangeram zilnic insa o data la 2 zile mai gaseam cate o pata roz-maro. Eu am folosit UTROGESTAN de 200mg de 3 ori pe zi (puneam ovulele de 100 deoarece mi se parea ca le tolerez mai bine). Am mers la sv in toata perioada insa nu am facut deloc efort, am stat la birou cu picioarele ridicate pe un toc de hartie. 10 min la fiecare ora faceam scurte plimbari. La mine bebelusii sunt asezati ca in paturi etajate, iar cel de jos este foarte aproape de col - de aici si sangerarea. Dupa sapt 14 ei s-au mai ridicat si si-au schimbat pozitiile asa ca sangerarile s-au oprit. Nu-ti pierde speranta, stai linistita si o sa fie bine!

Buna Como ,multumesc din suflet pt explicatii,psihic imi e mai bine daca vad ca si alte fete au avut si trec cu bine
Si la mine s-ar parea ca sunt 2 ingerasi dar nimic nu e sigur pana peste 2 sapt...
Tu in cate saptamani esti?Cum te simti?....Doamne ajuta si liniste sufleteasca sa ai...:)

arolfa

Mesajde arolfa » Sâm Noi 08, 2014 1:30 am

N.C.B. scrie:
sofia scrie:Buna! Vin si eu sa ma anunt cu o sarcina gemelara de 23 de saptamani obtinuta prin FET. Au fost multe hopuri de la inceputul sarcinii pana acum insa acum suntem bine iar bebeii sunt in grafic.

Minunat Sofia....Doamne ajuta sa fie totul intr-un ceas bun pana cand vine barza...e minunat
Se pare ca si eu as avea dous suflete dar totul mai clar se v-a sti la scanul de 3 luni
Tu cum esti,cum sunt bebeii??

Înapoi la “Gravide si mamici”