Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
PureAngel

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde PureAngel » Dum Ian 18, 2015 11:18 am

Fete dragi, intrebare: pana imi vine taxofitul din germ se face duminica viitoare. inseamna o sapt descoperita. avram mi-a zis sa iau in sapt asta 2 acifol si 3 magneB6. oare-mi ajunge? exista ceva magne B6 de la o firma anume? ca nu mi-a spus si eu am uitat sa intreb asta. ce fel de magneB6 sa cer la farmacie? multumesc.
Swan. uite aici un site cu valoarea la ddmeri in sarcina: http://www.perinatology.com/Reference/R ... -Dimer.htm

Swanheart

Mesajde Swanheart » Dum Ian 18, 2015 12:46 pm

PureAngel, daca vrei iti trimit maine pe curier cutia pe care o am eu, si Marti iti ajunge (mi-o trimiti inapoi dupa ce le primesti pe ale tale).
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

PureAngel

Mesajde PureAngel » Dum Ian 18, 2015 1:58 pm

ti-am scris mesaj privat

mulansis

Mesajde mulansis » Lun Ian 19, 2015 11:55 am

Fete dragi,

Indraznesc sa anunt si eu la al 5 lea transfer, sarcina gemelara sapt 19. Mi a fost teama pana acum sa scriu, si inca imi este, am 100 de temeri, colul, contractii, prematuri etcc! Dar sunt si increzatoare in acelasi timp, doar am ajuns pana aici...
Am avut un prim trimestru greut, in sensul ca nu mancam nimic, am slabit 3 kg, nu puteam sa beau, asa ca am stat la perfuzii etc, dar a trecut si acum am si uitat, oricum nu am avut probleme majore.
Am facut harmony, care a iesit f bine, la fel si morfo de trim 1.
Maine am morfo de trim 2, insa deja au inceput contractiile, nedureroase si ff scurte, mi s a spus ca s cele BH, insa ma mai doare ici colo, parca si mijlocul ori doar un punct, ori ca o menghina, si asta ma cam sperie, ma bazez pe faptul ca fiind 2 uterul este solicitat si poate de aceea.
Ca si tratament am clexane( dar multi zic sa l opresc am pai si mthfr hetero, din cate mi s a spus il mai fac doar pt placente si ca sunt 2), utrigestan inca pun mult 600, prenatalele le am reinceput de 1 saptamana, am anemie mare deja, no spa zilnic, si aspenter la 3-4 zile. Cam atat.
Colul mereu peste 4 si inchis, asa sa stea, oricum eu stau exclusiv in pat, de la inceputul sarcinii, mici plimbari prin casa si afara la medic.
Copilasii sunt f bine, in grafic, fetita si baietel [fetita] [baietel] si nu mi doresc decat sa fie sanatosi!
Felicitari tuturor pt sarcini, v am citit ocazional, Swan m am bucurat tareee!!
Sa ne ajute Dumnezeu sa i tinem in brate sanatosi,
Va pup!!!
eu 32
laparoscopie 2009 si 2012 endometrioza,chist dermoid, aderente, diphereline, homeopat
FIV Budapesta august 2013- reusit SOE saptamana 5
FET1 BP noiembrie 2013- beta 0.3
FET2 BP ianuarie 2014- beta 1.2
FET3 BP iunie 2014 - beta 4,03
FET4 BP sept 2014- avem fetita si baietel!!!

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Lun Ian 19, 2015 12:58 pm

mulansis scrie:Fete dragi,

Indraznesc sa anunt si eu la al 5 lea transfer, sarcina gemelara sapt 19. Mi a fost teama pana acum sa scriu, si inca imi este, am 100 de temeri, colul, contractii, prematuri etcc! Dar sunt si increzatoare in acelasi timp, doar am ajuns pana aici...
Am avut un prim trimestru greut, in sensul ca nu mancam nimic, am slabit 3 kg, nu puteam sa beau, asa ca am stat la perfuzii etc, dar a trecut si acum am si uitat, oricum nu am avut probleme majore.
Am facut harmony, care a iesit f bine, la fel si morfo de trim 1.
Maine am morfo de trim 2, insa deja au inceput contractiile, nedureroase si ff scurte, mi s a spus ca s cele BH, insa ma mai doare ici colo, parca si mijlocul ori doar un punct, ori ca o menghina, si asta ma cam sperie, ma bazez pe faptul ca fiind 2 uterul este solicitat si poate de aceea.
Ca si tratament am clexane( dar multi zic sa l opresc am pai si mthfr hetero, din cate mi s a spus il mai fac doar pt placente si ca sunt 2), utrigestan inca pun mult 600, prenatalele le am reinceput de 1 saptamana, am anemie mare deja, no spa zilnic, si aspenter la 3-4 zile. Cam atat.
Colul mereu peste 4 si inchis, asa sa stea, oricum eu stau exclusiv in pat, de la inceputul sarcinii, mici plimbari prin casa si afara la medic.
Copilasii sunt f bine, in grafic, fetita si baietel [fetita] [baietel] si nu mi doresc decat sa fie sanatosi!
Felicitari tuturor pt sarcini, v am citit ocazional, Swan m am bucurat tareee!!
Sa ne ajute Dumnezeu sa i tinem in brate sanatosi,
Va pup!!!

Felicitari pentru bebelusi! [majoreta] [majoreta] Sa stea cumintei pana la sfarsit! [gemeni]
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

Swanheart

Mesajde Swanheart » Lun Ian 19, 2015 12:59 pm

Mulansis, wow ce veste minunata!!!! Ma bucur din suflet pentru tine! Septembrie-Octombrie se pare ca au fost lunile minunilor... :D
Iti doresc o sarcina perfecta de-acum inainte, si sa iti tii in brate puii perfecti, nascuti la termen si sanatosi!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

jullie

Mesajde jullie » Lun Ian 19, 2015 3:48 pm

Mulansis, felicitari din tot sufletul! Sa ai o sarcina cat mai usoara de acum inainte, iar puiutii sa scoata nasucul afara la termen!
Eu 27 ani,sotul 29 ani - infertilitate tubara; ovare micropolichistice.
Octombrie 2014 - FIV 1 nereusit.
Decembrie 2014 - sarcina obtinuta natural, Grauntzel creste!

Georgia22

Mesajde Georgia22 » Lun Ian 19, 2015 8:10 pm

Mulansis, felicitari si sarcina usoara! Ai grija la col, mai ales daca ai contractii; e bine ca stai in pat.
Si ai mei tot baiat si fata sunt, eu sunt in 28 de saptamani acum.Pe la sfarsitul lui martie o sa vina, sper sa nu se grabeasca.
Oct 2012 - Iunie 2013 - 4 IA, a 2-a reusita, dar SOE la 6s
Dec 2013 - FIV1 Medlife nereusit
Iulie 2014 - FIV2 Kaali, PK reusit! Asteptam gemenasi!

mulansis

Mesajde mulansis » Mar Ian 20, 2015 10:14 am

Adriana, swan, jullie, ce mi plac sarcinile astea spontane, mi se pare ceva wow sa reusesti asa, bv voua!!
Georgia, felicitariiiii, hai ca tu nu mai ai atat de mult, eu numar zilnic saptamani, zile, aproape am invatat calendarul pe dinafara:))
Ce dragut ca si tu tot la kovacs ai reusit!!
Sa vad ce fac azi la medic, mai ales ca unele analize de sange ma ingrijoreaza, va scriu dupa.
Kisses si copilasi la termen tuturor!
eu 32
laparoscopie 2009 si 2012 endometrioza,chist dermoid, aderente, diphereline, homeopat
FIV Budapesta august 2013- reusit SOE saptamana 5
FET1 BP noiembrie 2013- beta 0.3
FET2 BP ianuarie 2014- beta 1.2
FET3 BP iunie 2014 - beta 4,03
FET4 BP sept 2014- avem fetita si baietel!!!

PureAngel

Mesajde PureAngel » Mar Ian 20, 2015 10:27 am

Mulansis, fete, sanatate si bebei sanatosi.

jullie

Mesajde jullie » Mar Ian 20, 2015 11:38 am

Mulansis, este intr-adevar wow sa vezi un test pozitiv cand nici nu te astepti. Mie imi intarziase 4 zile, de fiecare data cand ma gandeam sa iau un test de sarcina imi ziceam ce fraiera visatoare sunt si ca mai bine ma potolesc :)

Acum incep cu "aventurile" din timpul sarcinii: nu am greturi, ameteli, dureri de niciun fel. Daca nu as observa usoara crestere in talie, sanii tensionati si faptul ca nu ma mai atrag dulciurile (eram o devoratoare) nici nu as simti ca sunt insarcinata. Sarcina este ok, Grauntzel in grafic cu masuratorile de la ecografie corespunzand UM.
Am facut o mare parte din analizele de trim 1 si se pare ca "ma laud" cu urmatoarele:
- usoara anemie pentru ca la hemoleucograma am MCV, MCH si MCHC usor sub limita
- infectie urinara care nu se manifesta - la urocultura am bacterii si celule epiteliale scuamoase la limita superioara, plus o eco abdominala la care se vede sediment pe caile urinare
- cateva mutatii MTHFR C677T si MTHFR A1298C heterozigote, PAI-1 5G/5G homozigot, EPCR prezente alelele A1/A2.

Cu anemia defilam frecvent, in unele perioade reiesea ca am, in altele nu... incerc sa reglez din alimentatie. La fel si cu infectia urinara, beau multe ceaiuri si compoturi. Asta pana vinerea viitoare cand am urmatoare programare la medic.
Mutatiile imi dau cele mai mari batai de cap, am incercat sa ma programez la dr Avram, dar primul loc liber e pe 10 februarie. In schimb, joi am gasit liber la Raluca Manolache. Ati auzit de ea?

PS: stiu ca sunt panicata si pe alocuri nebuna, dar incerc sa ma controlez :ymblushing:

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mar Ian 20, 2015 11:59 am

Jullie, faci Clexane? Neaparat, te rog sa nu accepti sa nu faci. O cunostinta a pierdut sarcina la 8 saptamani, foarte greu obtinuta, din cauza acelorasi mutatii cu alte tale, facea doar Clexane de 0.4, si nu a fost suficient. Acum la sarcina a 2-a face Clexane de 0.6 si totul merge bine, are sarcina aceeasi varsta cu a mea.
Avram cel mai probabil nu iti va da nimic, si mie mi-a zis sa nu iau nimic!!! Nu te lua dupa ea, te rog! Ai obtinut greu sarcina asta, nu-ti permiti sa risti cum e fara... :(

In legatura cu dulciurile, pana in saptamana 14 n-am suportat NIMIC dulce. Orice mi se parea ca are gust dulceag... Eu niciodata nu am fost mare amatoare de dulciuri, in schimb mananc foarte multe fructe. Ei bine, de o luna incoace, am o pofta nebuna de dulciuri, si am inteles ca si dupa nastere la persista, pentru ca organismul ne cere dulce, sa produca laptic. Ufff....

jullie

Mesajde jullie » Mar Ian 20, 2015 12:20 pm

Swan, nu fac nimic. Nici macar Aspenter nu iau. Oricum mutatiile le-am facut pentru ca am insistat foarte mult si pana la urma i-am spus medicului ca le fac...el nu le considera necesare, mai ales ca nu am istoric. Dar ce istoric sa am la istoricul trompelor?
Sincer, sper ca Manolache sa imi dea Clexane (am inteles ca e mana dreapta a lui Avram si ca o consulta), daca imi da doar Aspenter vineri dimineata sunt la Fundeni la U, macar sa mai am o parere.

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mar Ian 20, 2015 12:27 pm

Si mie mi-au repetat continuu sa nu fac Clexane, ca nu e necesar, sa nu fac nici macar mutatiile... Nu am istoric in familie, am o constitutie potrivita, deci slabe sanse sa am mutatii, si uite ce frumuseti posed... :( Am ajuns sa fac 4 trasferuri fara sanse de reusita, pe natural s-a prins ca am luat eu Thrombo Ass si n-a fost sangele asa ingrosat ca la FIV...
Nu iti permiti sa ai niciun istoric, ce sa faci, sa astepti sa pierzi 3 sarcini pana sa-ti verifici mutatiile si sa faci tratament? Mie U. mi-a zis ca trebuia sa fac Clexane chiar si pentru ca am avut esecuri repetate de implantare... In saptamanile 7-8 se pierd cele mai multe sarcini, din cauza mutatiilor. Din pacate, trebuie sa ne documentam noi si sa invatam unii medici.

jullie

Mesajde jullie » Mar Ian 20, 2015 12:40 pm

Ai dreptate, Swan! Tocmai pentru ca am obtinut atat de greu sarcinile trebuie sa fim cu un pas inainte. Nu ne permitem sa fim neglijente sau sa speram ca nu ni se intampla noua.
Dar ce colectie frumoasa de mutatii ai si tu si ce ne-am fi dorit amandoua sa fim pe zero cu mutatiile :))

G-DANA

Mesajde G-DANA » Mar Ian 20, 2015 2:13 pm

Swanheart scrie:Si mie mi-au repetat continuu sa nu fac Clexane, ca nu e necesar, sa nu fac nici macar mutatiile... Nu am istoric in familie, am o constitutie potrivita, deci slabe sanse sa am mutatii, si uite ce frumuseti posed... :( Am ajuns sa fac 4 trasferuri fara sanse de reusita, pe natural s-a prins ca am luat eu Thrombo Ass si n-a fost sangele asa ingrosat ca la FIV...
Nu iti permiti sa ai niciun istoric, ce sa faci, sa astepti sa pierzi 3 sarcini pana sa-ti verifici mutatiile si sa faci tratament? Mie U. mi-a zis ca trebuia sa fac Clexane chiar si pentru ca am avut esecuri repetate de implantare... In saptamanile 7-8 se pierd cele mai multe sarcini, din cauza mutatiilor. Din pacate, trebuie sa ne documentam noi si sa invatam unii medici.

Ma bag si eu in discutie... eu nu am mutatiile facute...dna doctor a considerat ca este suficient fraxiparina de 0.4 si aspenter a3a zi,imi pare rau ca nici dupa ce am ramas insarcinata nu mi-a zisa sa imi fac mutatiile ... acum abia urmeaza sa fac mutatiile si sigur ai dreptate ca nu a fost suficienta doza.
Voi ce ma sfatuiti sa fac mai departe, mutatiile si mai ce?
Fraxiparina am gasit la farmacie, nu cred ca este difereta intre fraxi si clexane,nu?
Multumesc!
Sarcini usoare!
Eu 29 - o trompa permeabila ; sotul 32-asthenoteratozoospermie
CA=125; AMH=1.62
IA 29.05.2013 nereusita Columna
IA 24.06.2013-nereusita Columna
FIV 1-octombrie 2013 negativ, Columna
FIV 2- noiembrie 2014, 5 ovocite obtinute, 3 embrioni transferati de ziua3, beta z 14 =101,17 Wellborn, magneB6/2zi, acid folic, femibrion, medrol, vitamina E, fraxiparina 0.4, aspenter tot a 3a zi, utrogenstan 600/zi cu toate astea ...SOE 8 saptamani fara sangerare,fara durere,fara efort...
MTHFR A1298C-heterozigot
FACTOR XIII V34L-heterozigot
PAI-I 4G/5G-heterozigot
EPCR-prezenta alelele A2/A2

cristi_per

Mesajde cristi_per » Mar Ian 20, 2015 2:41 pm

G-DANA scrie:
Swanheart scrie:Si mie mi-au repetat continuu sa nu fac Clexane, ca nu e necesar, sa nu fac nici macar mutatiile... Nu am istoric in familie, am o constitutie potrivita, deci slabe sanse sa am mutatii, si uite ce frumuseti posed... :( Am ajuns sa fac 4 trasferuri fara sanse de reusita, pe natural s-a prins ca am luat eu Thrombo Ass si n-a fost sangele asa ingrosat ca la FIV...

Ma bag si eu in discutie... eu nu am mutatiile facute...dna doctor a considerat ca este suficient fraxiparina de 0.4 si aspenter a3a zi,imi pare rau ca nici dupa ce am ramas insarcinata nu mi-a zisa sa imi fac mutatiile ... acum abia urmeaza sa fac mutatiile si sigur ai dreptate ca nu a fost suficienta doza.
Voi ce ma sfatuiti sa fac mai departe, mutatiile si mai ce?
Fraxiparina am gasit la farmacie, nu cred ca este difereta intre fraxi si clexane,nu?
Multumesc!
Sarcini usoare!

Dana...legat de mutatii nici aici nu se grabeste nimeni sa ti le dea...eu mi le-am facut singura inainte de a incepe fiv-urile pt ca tata are probleme cu coagularea si mai multe avc-uri mici si bunica a murit in urma unor complicatii create de trombofeblita...si am pai homozigot si mthfr heterozigote. Inainte de primul fiv am fost la Uscatescu si mi-a zis clar clexane de 0.4 de la punctie, acid folic, femibion si magne b6. Si am luat. Sunt rari dr. care fac fiv si dau clexane direct fara recomandare de la hematolog. Acum eu luni am programare la hematolog sa vad daca doza e suficienta. In general daca stii ca ai mutatii trebuie sa mergi la specialist.

in ceea ce te priveste...nu ai de unde sa stii sigur ca la tine a fost vb de vreo mutatie. Poate a fost legat de genetica embrionului. Nu au facut investigatii pe ce ti-au chiuretat? Poate ai fi aflat informatii im plus.

cristi_per

Mesajde cristi_per » Mar Ian 20, 2015 2:43 pm

jullie scrie:Ai dreptate, Swan! Tocmai pentru ca am obtinut atat de greu sarcinile trebuie sa fim cu un pas inainte. Nu ne permitem sa fim neglijente sau sa speram ca nu ni se intampla noua.
Dar ce colectie frumoasa de mutatii ai si tu si ce ne-am fi dorit amandoua sa fim pe zero cu mutatiile :))

Draga mea...nu numai ca avem aceeasi varsta la sarcina dar in mare avem aceleasi mutatii. E funny...pana la un punct...

jullie

Mesajde jullie » Mar Ian 20, 2015 2:47 pm

cristi_per scrie:
jullie scrie:Ai dreptate, Swan! Tocmai pentru ca am obtinut atat de greu sarcinile trebuie sa fim cu un pas inainte. Nu ne permitem sa fim neglijente sau sa speram ca nu ni se intampla noua.

Draga mea...nu numai ca avem aceeasi varsta la sarcina dar in mare avem aceleasi mutatii. E funny...pana la un punct...

Cristi, fix asta gandeam si eu acum cand citeam postarea ta anterioara. Pentru mine e cu atat mai funny cu cat nu iau nici macar Aspenter. Sper sa o rezolv cat mai repede.....

cristi_per

Mesajde cristi_per » Mar Ian 20, 2015 2:57 pm

jullie scrie:
cristi_per scrie:

Cristi, fix asta gandeam si eu acum cand citeam postarea ta anterioara. Pentru mine e cu atat mai funny cu cat nu iau nici macar Aspenter. Sper sa o rezolv cat mai repede.....

Eu iau de la punctie clexane de 0.4 si aspirin cardio la 3 zile si celelalte. Am facut si eu analizele de prim trimestru...mi-au iesit leucocitele mai mari si limfocitele sub limita...in rest nimic special...astept raspunsul pt anticorpii anti rh ca am rh negativ...apoi ca si tine nu prea am simptome...o greata ft usoara toata ziua...nu mai am dureri...ameteli din cand in cand
..

Înapoi la “Gravide si mamici”