Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
mari g.

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by mari g. » Sat Nov 19, 2011 8:51 am

adyrem wrote:Fetelor, multumesc din suflet pentru sustinere si gandurile frumoase [floare] . Acum mai mult ca niciodata avem nevoie de rugaciunile voastre pentru ca de ieri seara sunt internata in spital cu iminenta de avort si stam sub supraveghere medicala si tratament. Ieri seara am fost de urgenta la un dr din Galati pentru o eco pentru ca nu ma simteam bine si mi-a gasit un hematom decidual care ameninta sarcina. Am telefonat si la Promed si dna dr Predoi este la curent cu absolut orice mi se face aici, si nu fac nimic fara acordul dansei. Ce mi se pare ciudat este ca in seara asta mi-a telefonat si mi-a spus sa intrerup Clexane-ul si Aspenter-ul 8-| . Nu sunt doctor sa contest decizia dansei, dar nu il pun pe bb la un risc mai mare? Merg cu incredere pe mana dansei si am sa fac exact cum imi va spune.
La eco l-am vazut si pe bebe care parea ca este ok, avea prezenta cardiaca de 112bpm si masura deja 5.1mm, iar sotul care a intrat cu mine a fost coplesit de emotie cand a vazut licarul inimioarei pe ecran [great] . Imi este frica.

Laura, felicitari pentru inimioara si sa te ajute Dumnezeu sa nu treci prin ce trec eu.
sanatate multa!
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

geany_m

Post by geany_m » Tue Nov 22, 2011 10:24 pm

Fetelor, nu mai stiti nimic de Adyrem? :( Oare cum se simte, e mai bine?
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

valy27

Post by valy27 » Wed Nov 23, 2011 12:23 pm

ADYREM....MA GANDESC LA TINE SA FITI PUTERNICI.
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

moniro

Post by moniro » Thu Nov 24, 2011 1:05 am

adyrem, multa sanatate si iti doresc sa fie totul bine pana la capat.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

adyrem

Post by adyrem » Fri Nov 25, 2011 8:14 pm

Fete frumoase pup si va imbratisez cu drag. Nu sunt la curent cu noutatile de pe forum, asa ca nu stiu cine ce si cum a mai facut, dar va transmit la toate gandurile mele cele mai bune si multi multi pupici. Astazi am ajuns si noi acasa dupa 16 zile de spitalizare, si se pare ca suntem cat de cat ok. Bebe este bine, creste, ceea ce este cel mai important. Chiar la eco de azi avea 2.14cm la 8sapt si 6 zile de sarcina, deci este in grafic. Hematomul s-a retras, dar sacul embrionar a ramas dezlipit de peretele uterin, deci recomandare de repaus la pat daca se poate total. Imi cer scuze pentru ca o perioada nu voi fi activa pe forum, voi mai intra din cand in cand sa vad ce mai faceti, dar simt ca trebuie sa ma distantez de anumite lucruri, de absolut orice care imi provoaca dureri de burta, in special de emotii puternice. In continuare suntem in pericol, externarea nu inseamna ca problemele s-au rezolvat, doar ca intr-un fel m-am cerut acasa macar pentru weekend ca nu mai suportam spitalul.
Va transmit gandurile mele cele mai bune si va pupam si eu si bebe pe toate-toate [floare] .
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

OanaBlue

Post by OanaBlue » Sat Nov 26, 2011 12:45 am

adyrem :ymhug:
multa multa sanatate si sa ai incredere ca bebe va fi puternic si veti fi bine pana la capat!

moni77

Post by moni77 » Sat Nov 26, 2011 9:49 am

adyrem, iti doresc multa sanatate. Ai grija de tine ca sa fie bine bebe. [floare]

Alla76

Post by Alla76 » Sat Nov 26, 2011 6:00 pm

adyrem wrote:Fete frumoase pup si va imbratisez cu drag. Nu sunt la curent cu noutatile de pe forum, asa ca nu stiu cine ce si cum a mai facut, dar va transmit la toate gandurile mele cele mai bune si multi multi pupici. Astazi am ajuns si noi acasa dupa 16 zile de spitalizare, si se pare ca suntem cat de cat ok. Bebe este bine, creste, ceea ce este cel mai important. Chiar la eco de azi avea 2.14cm la 8sapt si 6 zile de sarcina, deci este in grafic. Hematomul s-a retras, dar sacul embrionar a ramas dezlipit de peretele uterin, deci recomandare de repaus la pat daca se poate total. Imi cer scuze pentru ca o perioada nu voi fi activa pe forum, voi mai intra din cand in cand sa vad ce mai faceti, dar simt ca trebuie sa ma distantez de anumite lucruri, de absolut orice care imi provoaca dureri de burta, in special de emotii puternice. In continuare suntem in pericol, externarea nu inseamna ca problemele s-au rezolvat, doar ca intr-un fel m-am cerut acasa macar pentru weekend ca nu mai suportam spitalul.
Va transmit gandurile mele cele mai bune si va pupam si eu si bebe pe toate-toate [floare] .
vai!! ce bine ca ai intrat sa dai semne de viata! ma bucur ca ai bebic luptator si ca ne-ai dat vestea asta buna despre tine, ca sunteti bine si bebe creste!
Iti doresc sa treci cu bine peste incercarea asta, sa ai rabdare si sa stai in spital cat este nevoie, ca bebic merita orice sacrificiu.
te asteptam cu vesti bune in continuare!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Sat Nov 26, 2011 9:00 pm

Adyrem , sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci cu bine peste aceste probleme, ca sa va puteti bucura de bebe! Iti doresc sanatate si o sarcina usoara!

nusha

Post by nusha » Wed Nov 30, 2011 8:14 pm

geany, ai fost la eco?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

clauditsa

Re: Something BIG!

Post by clauditsa » Wed Nov 30, 2011 10:41 pm

silviacris wrote:Wow! Felicitari SOSI !!!! [majoreta] [majoreta] [majoreta]
Este sigur un pas important si o imensa realizare! Bravo,bravo !!!
Silvia, felicitari pentru rezultat! [gravida] Sa fie intr-un ceas bun si sa ai sarcina usoara!
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

marya

Post by marya » Thu Dec 08, 2011 10:49 pm

Buna fetelor!

Ma bucur enorm ca pot sa scriu la acest capitol, citesc de mult subiectele de pe forum si ma bucur pentru fiecare dintre voi care are un bebe in burtica.
La randul meu am trecut printr-o procedura de fiv reusita, din fericire. O sa povestesc mai multe cu timpul pt ca sunt convinsa ca povestea mea va da speranta multora dintre voi.
Intrebarea mea este cat timp vi s-a recomandat tratamentul de sustinere? Mie mi s-a spus sa il continui o luna dupa confirmarea sarcinii prin beta-HCG. (Utrogestan intravaginal 200 mgx2/zi)...asta inseamna cam 45 de zile de la punctie.
Voi? cum procedati?

Marya

Irinuka

Post by Irinuka » Fri Dec 09, 2011 3:39 pm

Felicitari pentru sarcina Marya ! [barza5] Asteptam detaliile, unde ai reusit? Eu stiam ca utrogestanul se ia primul trimestru in intregime si apoi se reduce treptat. Stiu persoane care au luat progesteron toata sarcina. Ginecologii [medic] zic ca nu e niciodata " prea mult " progesteron in sarcina.

DanaAlice

Post by DanaAlice » Wed Dec 14, 2011 3:38 pm

salutare gravidutele !! [gravi]

ma mut si eu la voi: eu am astazi beta 306 iar luni am avut 131. sambata avusesem 64. pare ok , nu?

voi ce mai faceti ?
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

Mami de [baietel] Vladimir Ioachim!

mirimir

Post by mirimir » Wed Dec 14, 2011 10:48 pm

Felicitari, sarcini usoare si la termen!
Marya, eu am luat in primele 2 luni cate 8 cps Utrogestan intavaginal, apoi cate 6, iar in ultimele luni am inghitit, tot 6.Asa a fost recomandarea in cazul meu.
[floare]

marya

Post by marya » Fri Dec 16, 2011 12:14 pm

Multumesc de raspunsuri dragelor,

Intre timp am trecut si eu la 6 cp Utrogestan 100 mg pe zi...sarcina usoara va doresc tuturor si sarbatori cu bucurie.

Marya

DanaAlice

Post by DanaAlice » Tue Dec 20, 2011 8:05 am

adyrem wrote:Fete frumoase pup si va imbratisez cu drag. Nu sunt la curent cu noutatile de pe forum, asa ca nu stiu cine ce si cum a mai facut, dar va transmit la toate gandurile mele cele mai bune si multi multi pupici. Astazi am ajuns si noi acasa dupa 16 zile de spitalizare, si se pare ca suntem cat de cat ok. Bebe este bine, creste, ceea ce este cel mai important. Chiar la eco de azi avea 2.14cm la 8sapt si 6 zile de sarcina, deci este in grafic. Hematomul s-a retras, dar sacul embrionar a ramas dezlipit de peretele uterin, deci recomandare de repaus la pat daca se poate total. Imi cer scuze pentru ca o perioada nu voi fi activa pe forum, voi mai intra din cand in cand sa vad ce mai faceti, dar simt ca trebuie sa ma distantez de anumite lucruri, de absolut orice care imi provoaca dureri de burta, in special de emotii puternice. In continuare suntem in pericol, externarea nu inseamna ca problemele s-au rezolvat, doar ca intr-un fel m-am cerut acasa macar pentru weekend ca nu mai suportam spitalul.
Adyrem sunteti bine tu si bebe mic ?
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

DanaAlice

Post by DanaAlice » Tue Dec 20, 2011 8:07 am

silviacris wrote:Nu imi vina sa cred ca ajung si eu sa scriu la acest topic,din fericire am avut noroc sunt insarcinata in 4 sapt si 1 zi dupa un calculator de pe net,valoarea beta 388.64
am anuntat astazi la clinica si asistenta mi-a zis sa vin miercuri la control,Doamne am emotii cred ca nu se termina niciodata aceste emotii dupa un fiv....posibil sa fie [gemeni] dar totusi parca mi-e frica ,dar cu Dumnezeu inainte,am facut tot ce se putea pt a obtine aceasta sarcina acum numai DD ne mai poate ajuta sa fie bine pana la capat.
Am un singur simptom,mirosul ,percep absolut toate mirosurile si de la distanta,o fii inchipuire nu stiu?

va urez tuturor gravidutelor sanatate si sa ajungem toate sa ne strangem visul in brate.
Silviacris ce fac gemanutii ? [gemeni]

DanaAlice

Post by DanaAlice » Tue Dec 20, 2011 8:08 am

laura iv wrote:gata, am fost si eu la eco...in sfarsit.bebe are 116 bt/min si are 0.47 cm si ca ar avea 6 sapt si 1 zi ecografic (din pct ei de vedere ar avea 5 sapt si 6 zile...nu stiu cum a calculat, ca fiecare dr are calculele lui/ei).mi-a zis ca e f bine si sa stau linistita, atat cat se poate ;) , ca linistita voi fi doar cand il voi avea in brate. [feed]
Laura iv tu cred ca te pregatesti de o noua ecografie acum. :) Cand faci morfofetala ?

DanaAlice

Post by DanaAlice » Tue Dec 20, 2011 8:10 am

geany_m wrote: Felicitari pentru gemeni! [gemeni] Sa dea D-zeu sa stea in burtica la mami pana la termen! :ymdaydream:
Geany_m tu ce vesti mai ai ? %%-

Post Reply