Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
vmadalina81

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by vmadalina81 » Sun Nov 10, 2013 3:57 pm

Buna fetelor, sunt si eu o graviduta in 10 saptamani si as dori sa ma alatur voua, pentru a impartasi din experientele noastre. Pana acum am fost membra activa pe FIV abroad , dar am citit in fiecare zi si discutiile de aici dar nu am indraznit sa intervin.
As vrea sa va intreb daca pe timpul tratamentului ati luat in greutate si daca da, cat? Eu pe timpul tratamentului am luat 1,5 kg, iar acum de cand am aflat rezultatul (adica in 5 saptamani) inca 3kg (mentionez ca inainte de inceperea procedurii aveam 55 iar acum 59,5). Ma gandesc ca asta se datoreaza si tratamentului de sustinere a sarcinii si vitaminelor, dar as dori sa stiu daca si la voi este la fel sau nu( nu mananc dulciuri , nu beau sucuri). As vrea sa va intreb daca este normal sau daca vi se pare prea mult. Eu am impresia ca burta pentru 10 saptamani si 4 zile este prea mare. dar o pun si pe seama ca dupa punctie, burta mea nu si-a mia revenit la normal. Va multumesc anticipat de un eventual raspuns si va doresc la toate sarcina usoara si la termen!
Va pup!

Chocolate

Post by Chocolate » Sun Nov 10, 2013 8:55 pm

Eu nu prea reprezint regula, in primul rand pentru ca nu am facut FIV (doar IA cu stimulare minima) si pe urma, pentru ca mi-a fost rau si nu am putut manca normal dar, 11 kg scrie pe mine pana acum. Oricum, atat timp cat doctorul iti spune ca e totul ok, n-ai motive de ingrijorare. Sarcina usoara in continuare!
Last edited by Chocolate on Mon Nov 11, 2013 8:26 am, edited 1 time in total.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SabinaNatalia

Post by SabinaNatalia » Sun Nov 10, 2013 9:29 pm

Chocolate wrote:Bine-ai venit, Andra si multa sanatate in continuare! [flori]

Fetelor, a avut cineva niste dureri ascutite mai ciudate, undeva in partea de sus a vaginului, ca un fel de senzatie de urinare dar cumva mai in interior? Stiu ca nu ma exprim ca lumea dar e o senzatie ciudata si pentru mine si nu stiu exact unde sa o localizez / cum sa o descriu...
..avut, zici ca erau adevarate contrctii...(trei episoade de acest gen pana in 17 sapt - fara infectii sau alte probleme de asemanatoare).
Mami de Sofia

cristinaz

Post by cristinaz » Mon Nov 11, 2013 12:53 pm

fetelor, va rog nu ma uitati- recomandati-mi si mie va rog la cine sa emrg pentru morfofetala trim 1, in Bucuresti
multumesc
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

lazar-veronica

Post by lazar-veronica » Mon Nov 11, 2013 3:09 pm

dr iosup sau dr dinu adela
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Giorgia

Post by Giorgia » Mon Nov 11, 2013 5:34 pm

Chocolate wrote:Fetelor, a avut cineva niste dureri ascutite mai ciudate, undeva in partea de sus a vaginului, ca un fel de senzatie de urinare dar cumva mai in interior? Stiu ca nu ma exprim ca lumea dar e o senzatie ciudata si pentru mine si nu stiu exact unde sa o localizez / cum sa o descriu...
Poate s-a intors bebe, Choco. Si eu simteam o presiune uneori pe final, cand se mai intorcea baiatul in pozitii ciudate, dar nu dura mult. E ceva constant?
Hai ca nu mai e mult pana joi! [floare]
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

andra80

Post by andra80 » Mon Nov 11, 2013 8:44 pm

Ana, ai nascut?
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Irina_

Post by Irina_ » Mon Nov 11, 2013 8:59 pm

Chocolate wrote: Fetelor, a avut cineva niste dureri ascutite mai ciudate, undeva in partea de sus a vaginului, ca un fel de senzatie de urinare dar cumva mai in interior? Stiu ca nu ma exprim ca lumea dar e o senzatie ciudata si pentru mine si nu stiu exact unde sa o localizez / cum sa o descriu...
Eu am avut frecvent astfel de dureri ascutite, mai ales din trimestrul trei. Din ce am corelat cu ecografiile, au aparut si s-au intensificat treptat din momentul in care copilul s-a asezat cu capul in jos, in pozitia de nastere (la noi asta s-a intamplat inainte de saptamana 30). Poate asta o fi explicatia. Desigur, medicul poate stie mai bine.

Chocolate

Post by Chocolate » Mon Nov 11, 2013 9:25 pm

Bebele a stat tot timpul cu capul in jos (nu chiar pe directie dar, oricum, de cate ori l-am vazut la eco, era in aceeasi pozitie curbata, caputul in jos, funduletul la dreapta mea, picioarele in partea de sus, la coastele mele). Nu stiu ce sa zic, e posibil ca acum sa se fi pregatit de lansare... Joi merg la doctor si o sa vad ce mai face. [baietel]
Eu am corelat durerile de care spuneam cu efortul facut la o mica plimbare in scopuri de shopping tot pentru bebe (de obicei, ies din casa pentru 1-1,5 ore o data pe saptamana si mersul pe jos e doar in interiorul magazinelor nu pana la ele). A fost vorba de 4-5 momente izolate, nu e ceva constant. Totul e roz si frumos cat stau in casa, la orizontala.
(Oricum, senzatia e tare ciudata. Nu as asociat durerile cu contractiile (din cate am inteles eu pana acum ca ar fi chestiile astea), sunt pur si simplu dureri ascutite dublate de senzatia de urinare ciudata.)
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Tue Nov 12, 2013 12:07 pm

Chocolat, ar putea fi colul, ma gandesc. Eu de cate ori aveam intepaturi din astea, la urmatorul control mi se spunea ca s-a mai scurta colul cu 0.5 cm.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

AnaM

Post by AnaM » Tue Nov 12, 2013 2:21 pm

Revin cu update!!!!!
Joi, 7 noiembrie au venit pe lume printisorii nostri! Au venit la 35 saptamani, nu au mai avut rabdare si nici loc in burtica. Masoara fiecare cate 47 cm si au cantarit cate 2,770 gr, respectiv 2,870 gr. Inca suntem in spital, dar suntem bine, sanatosi.
Pupici si spor la crescut burtici!
Life with twins is ... tworiffic!!!

cristina_16

Post by cristina_16 » Tue Nov 12, 2013 2:27 pm

AnaM wrote:Revin cu update!!!!!
Joi, 7 noiembrie au venit pe lume printisorii nostri! Au venit la 35 saptamani, nu au mai avut rabdare si nici loc in burtica. Masoara fiecare cate 47 cm si au cantarit cate 2,770 gr, respectiv 2,870 gr. Inca suntem in spital, dar suntem bine, sanatosi.
Felicitari! Sa fie sanatosi si mancaciosi! Au crescut bine! [flori]
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

andra80

Post by andra80 » Tue Nov 12, 2013 3:16 pm

Felicitari Ana! [flori] Oau, sunt mari!! :ymapplause: Sa creasca tot ca in povesti si in continuare! Cezariana? Cum te simti? Ce ai mancat de ti-au iesit asa de bine? :D Esti bine, alaptezi? [alaptare] Cate kg ai acumulat? ;)) Ana, asteptam toate detaliile! :ymhug:
Last edited by andra80 on Wed Nov 13, 2013 9:50 am, edited 1 time in total.
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Irina_

Post by Irina_ » Tue Nov 12, 2013 7:01 pm

Felicitari, Ana! Ai niste super bebelusi, ce greutati frumoase pentru varsta lor! [flori] Sa fiti cu totii sanatosi, iar tu sa te refaci repede si sa ai laptic din plin! Te asteptam cu noutati pe topicul de mamici.

lilu

Post by lilu » Tue Nov 12, 2013 9:17 pm

Felicitari Ana! Sunt niste grasuni. Va doresc multa sanatate!
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Nov 13, 2013 12:28 pm

Medicamentul Gynipral se retrage de pe piata, din cauza efectelor negative cardio-vasculare la mama si fat!! http://www.e-sanatate.md/News/1480/medi ... e-pe-piata
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Irina_

Post by Irina_ » Wed Nov 13, 2013 12:57 pm

Eu nu inteleg un lucru. Daca vorbim de utilizarea medicamentului pentru suprimarea travaliului prematur atunci cand fatul nu e inca viabil pentru viata extrauterina (sau daca se naste prematur, poate ramane cu probleme grave ireversibile de sanatate), atunci nu inteleg cum riscul de a cauza probleme cardio-vasculare ar fi primordial. Adica, tinand cont ca nu prea exista medicatie alternativa eficienta si fara riscuri, e ok sa nu se intervina si eventual astfel sa se produca nasterea prematura, urmata eventual de decesul fatului?? E mai "sanatos" asa pentru mama si copil?

Mai degraba mi s-ar parea normal sa se permita administrarea sub consimtamant scris, cu asumarea informata a riscurilor si tinand cont de raportul risc/beneficiu in fiecare caz, in urma unei evaluari medicale atente. Ca doar retragerea de pe piata nu prea mi se pare in beneficiul gravidelor. Cine sa-i mai inteleaga si pe decidentii din sanatate?

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Wed Nov 13, 2013 2:37 pm

Putem sa jur ca am postat ieri un mesaj aici dar se pare ca n-am facut-o asa ca revin :))

Am o problema, ma cauta deja o candidoza si nu stiu ce ar fi bine de facut acum avand in vedere ca am o sarcina foarte mica. Imi e teama sa nu fie in vreun fel afectat bebe de aceasta candidoza.
Mi-a recomandat o prietena sa sterg zona exterioara cu vata inmuiata in ceai de musetel si cam atat deocamdata. Mi-e teama sa fac vreun tratament.
Inca o nedumerire mai am, in caz de candidoza ar trebui sa opresc arefamul intravaginal si sa-l iau oral pana trece candidoza? (pun dimineata si seara arefam de 200)
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Image

Irina_

Post by Irina_ » Wed Nov 13, 2013 2:45 pm

andra_alexandra wrote:Putem sa jur ca am postat ieri un mesaj aici dar se pare ca n-am facut-o asa ca revin :))

Am o problema, ma cauta deja o candidoza si nu stiu ce ar fi bine de facut acum avand in vedere ca am o sarcina foarte mica. Imi e teama sa nu fie in vreun fel afectat bebe de aceasta candidoza.
Mi-a recomandat o prietena sa sterg zona exterioara cu vata inmuiata in ceai de musetel si cam atat deocamdata. Mi-e teama sa fac vreun tratament.
Inca o nedumerire mai am, in caz de candidoza ar trebui sa opresc arefamul intravaginal si sa-l iau oral pana trece candidoza? (pun dimineata si seara arefam de 200)
Draga mea, eu va inteleg dragostea pentru tratamente naturiste (sau naturale), dar ceaiul de musetel nu omoara fungii. Tratamentul pentru candidoza este compatibil cu sarcina. Problemele mai neplacute (pentru copil) pot sa apara doar daca nu tratezi corect si prompt. Deci, fuguta la medic! O sa-ti dea o amarata de crema care va rezolva rapid candidoza. Asteapta-te ca pe perioada sarcinii sa ai o sensibilitate mult mai mare, pentru ca imunitatea scade.

cristina_16

Post by cristina_16 » Wed Nov 13, 2013 6:12 pm

SOS Infertilitatea wrote:Medicamentul Gynipral se retrage de pe piata, din cauza efectelor negative cardio-vasculare la mama si fat!! http://www.e-sanatate.md/News/1480/medi ... e-pe-piata
Intrebarea mea era daca exista alternative, dar din cate zice Irina se pare ca nu. Si atunci? (vad totusi ca articolul zice "ar putea fi retrase" si nu "vor fi retrase")
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Post Reply