Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
amely32

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde amely32 » Vin Apr 18, 2014 10:18 am

Andra am uitat sa iti spun ca si noi ne'am mutat dupa ce am nascut si bagajul de spital nu l'am avut deloc pregatit..cand am nascut a fost cineva si mi'a luat una alta ce aveam nevoie.. soo nu te speria ca nu ai toate gata, bb sa vina la termen! Eu nici nu aveam toate puse la punct si nici bbii nu au venit la termen...dar asta a fost.
Cate ceva despre noi;suntem bine am ajuns aks cu aproximativ 2500g.Multumim Bunului Dumnezeu pentru putere care ne'a dat' noua si sanatatea data lor! Suntem cumintele papam titi si somn.rele de foame atunci sa fie nu mai tarziu cu 2-3 minute:-)). Avem laptic,dupa ce papa mai mulg si bag la congelator.Am timp sa mai fac una alta cat dorm.au cam acelas program de masa cu mici diferente, papam sau pe rand sau odata.E minunat sa fii mamica, sa fim parinti!!

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Vin Apr 18, 2014 1:06 pm

Amely, multumesc mult de sfaturi si sa stii ca asa gandesc si eu. Tocmai de aia nici nu ma mai gandesc sa revin la munca, decizia este luata si nu o voi schimba. Raman acasa si daca e nevoie raman in pat. Daca totusi zice doamna doctor ca suntem bine, e colul lung si inchis si vad ca nu mai apar contractii o sa mai ies un pic din casa dar la munca in nici un caz.
Ma bucur ca voi sunteti bine, ati trecut prin multe dar totul e bine cand se termina cu bine. E minunat ca poti alapta bebelinele, e cel mai bun lucru pentru ele! Sa cresteti mari si sanatoase si sa ne aduci mereu vesti bune! :ymhug:
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Larisa

Mesajde Larisa » Sâm Apr 19, 2014 7:07 pm

Amely ma bucur tare mult ca aveti bebelinele acasa si ai laptic pentru amandoua. [mama&bebe] [mama&bebe] Cred ca bucuria de a fi parinti de care ne scrii este cea mai mare rasplata si benecuvantare pentru voi. Va doresc numai bine!
Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

FIV 5 in decembrie 2013 reusit. (*)

amely32

Mesajde amely32 » Mie Apr 23, 2014 11:54 am

Andra,Larisa va multumesc!Daa e minunat si de nedescris sa fii parintE!!!Doamne ajuta tuturor!

Restul burticilor ce faceti?
Madalina,Cristina si mai erau burtici..scuzati lapsusul.
Sper ca sunteti bine voi si bbii!

cristinaz

Mesajde cristinaz » Dum Apr 27, 2014 9:32 am

hello girls,

eu am ramas putin in aer cu doctorul si nasterea ~X(
doc meu a plecat de la clinica la care mergfeam si aveam abonament deci tre sa ma hotarasc repede ce fac..si ce-mi permit sa fac, bineinteles
am intrat in 33S. vineri merg la morfo.
voi cat de des ati mers in ultima perioada a sarcinii la control?
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

Larisa

Mesajde Larisa » Dum Apr 27, 2014 8:34 pm

Andra_alexandra cum te mai simti? Cum a fost la eco? [premom]
Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

cristinaz

Mesajde cristinaz » Mar Apr 29, 2014 9:24 am

Great, am fost ieri la morfo III in loc de vineri la Mr Adrian Pop. nu mi a lasat o impresie grozava si sper sa fi gresit si eco :(

Prezentatie pelvina completa
pielectazie intermitenta de partea dreapta 6.8mm fara dilatare sau calice
artera uternina stanga- schita notch protodiastolic, rez usor crescuta IR= 0.49
cea dreapta, normala- IR= 0.42

desi mi se pare iar un dezstru, Mr Pop a zis ca e sanatoasa. nici eu nu am pus prea multe intrebari...ca nu mi am dat sseama pe moment
am vazut ca au mai fost bebei cu pielectazie pe forum...poate ma ajutati cu o info ceva?

mai ales ca am ramas fara doctorul meu..sper ca asta pe care l am gasit (cu pile) sa mi dea maine vesti bune, si sa nu faca figuri....ca nu ma mai naste :)

of, Doamne! sa mi strnag inbrate fetita ca nu mai rezist psihic!
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Mar Apr 29, 2014 2:26 pm

amely32 scrie:Andra,Larisa va multumesc!Daa e minunat si de nedescris sa fii parintE!!!Doamne ajuta tuturor!

Restul burticilor ce faceti?
Madalina,Cristina si mai erau burtici..scuzati lapsusul.
Sper ca sunteti bine voi si bbii!

Amely, ma bucur ca sunteti bine toate trei si bebitele au luat bine in greutate. Va doresc la toate trei multa sanatate si buburuzelor sa cresca frumos!
Noi suntem bine acum dar am trecut din nou prin emotii, deoarece bebita se coborase din nou si mi sa scurtat si colul. Problema este ca asta sa intamplat inainte cu 2 saptamani de termenul de plecare din tara. Am mers la spital , am stat 2 saptamani in spital, pana inainte cu o zi de a pleca, am fcaut maturarea plamanilor la fetita , iar Doamna Doctor a hotarat ca pot sa plec dar sa fac pauze dese si sa stau intinsa, asa am fcaut si acum suntem bine. Am ajuns cu bine aici si acum stam cumintele in pat. La eco de 33 desaptamani aveam 2100 degrame. Sunt nerabdatoare sa-mi tin micuta in brate , am emotii si sper ca totul sa decurga bine si ea sa fie sanatoasa.

Larisa

Mesajde Larisa » Mar Apr 29, 2014 8:04 pm

Cristinaz Nu stiu sa te lamuresc cu pielectazia. Noi suntem de abia in saptamana 23 deci probabil mai incolo ne vom lovi de diverse situatii prin care n-am mai trecut. Iti doresc sa ai vesti bune maine cand mergi la noul tau doctor. %%-
VMadalina81 Sa stati cumintele in patut si o sa fie bine. %%-

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Apr 29, 2014 8:59 pm

cristinaz scrie:Great, am fost ieri la morfo III in loc de vineri la Mr Adrian Pop. nu mi a lasat o impresie grozava si sper sa fi gresit si eco :(

Prezentatie pelvina completa
pielectazie intermitenta de partea dreapta 6.8mm fara dilatare sau calice
artera uternina stanga- schita notch protodiastolic, rez usor crescuta IR= 0.49
cea dreapta, normala- IR= 0.42

desi mi se pare iar un dezstru, Mr Pop a zis ca e sanatoasa. nici eu nu am pus prea multe intrebari...ca nu mi am dat sseama pe moment
am vazut ca au mai fost bebei cu pielectazie pe forum...poate ma ajutati cu o info ceva?

mai ales ca am ramas fara doctorul meu..sper ca asta pe care l am gasit (cu pile) sa mi dea maine vesti bune, si sa nu faca figuri....ca nu ma mai naste :)

Cristina, cu pielectazia nu-ti face inca probleme. Grauntel a avut la ambii rinichi, chiar catre 8 mm, si dupa nastere nu au fost probleme. Am facut periodic ecografie, monitorizam, insa rinichii merg foarte bine si nici poveste de infectii urinare.

Deci linisteste-te. Respira adanc. Va fi bine.

cristinaz

Mesajde cristinaz » Mie Apr 30, 2014 11:10 am

multumesc Irina, sper sa fie bine..eu nu prea inteleg ce e de fapt aceasta afectiune.
sper sa ma lamureasca doctorul diseara!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Apr 30, 2014 1:03 pm

cristinaz scrie:multumesc Irina, sper sa fie bine..eu nu prea inteleg ce e de fapt aceasta afectiune.
sper sa ma lamureasca doctorul diseara!

Daca nu te lamuresti in urma consultatiei, revin cu detaliile tehnice. Insa nu e ceva ireparabil si, in majoritatea formelor, nici ceva grav, mai ales cand cel putin un rinichi este sanatos. Gandeste-te ca sunt oameni care traiesc o viata intreaga doar cu un rinichi ;), daca pe celalalt l-au donat.

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Vin Mai 02, 2014 8:51 pm

Larisa scrie:Andra_alexandra cum te mai simti? Cum a fost la eco? [premom]

A fost bine. Colul nu-i mai lung decat data trecuta dar nici mai scurt si cel mai important este inchis. Am voie sa ma mai misc insa fara stat prea mult in picioare si daca simt ca nu e ok burtica imediat in pat si cam asta fac. Cel mult ies cu sotul meu, cu masina, altfel in nici un caz si nu stau mult in picioare, nu merg pe jos. Bebe era bine si el, avea 1160 de grame si deja s-a intors cu capul in jos. Sunt cam suparata ca inca nu am reusit sa ne mutam pt ca n-am terminat acolo. Mie deja imi e greu cu impachetatul, impachetez usor, usor cateva lucruri in fiecare zi ca sa nu fac efort. In rest imi e cam frica de nastere, de fapt imi e frica de faptul ca nu voi reusi sa nasc natural asa cum imi doresc si voi ajunge la cezariana, gand care ma ingrozeste. Nu stiu cum sa fac sa ma obisnuiesc si cu gandul ca e posibil sa fie nevoie de ceza, ca nu se stie niciodata. Tocmai a nascut o prietena de-a mea si a patit fix cosmarul meu cel mai mare. A intrat in travaliu, s-a dilatat ok pana la 10 cm, deja se vedea capul copilului, moment in care copilul s-a blocat, nu se stie in ce dar nu a mai putut avanasa. Au bagat-o in cezariana de urgenta si totul a fost ok dar eu m-am ingrozit de situatie :((
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

cristinaz

Mesajde cristinaz » Sâm Mai 03, 2014 9:23 am

Multumesc Irina, Orice info imie de folos. La voi s-a remediat?

Doctorul mi a zis ca nu ar trebui sa mi fac prea multe griji pentru a in majoritatea cazurilor de remediaza de la sine. foarte putine cazuri ajung la operatie. iti dai seama cum a sunat"operatie" in capul meu :(((

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Mai 03, 2014 12:46 pm

cristinaz scrie:Multumesc Irina, Orice info imie de folos. La voi s-a remediat?

Doctorul mi a zis ca nu ar trebui sa mi fac prea multe griji pentru a in majoritatea cazurilor de remediaza de la sine. foarte putine cazuri ajung la operatie. iti dai seama cum a sunat"operatie" in capul meu :(((

In cazul lui Grauntel pielectazia inca e vizibila ecografic la unul din rinichi, insa pana acum fara niciun fel de repercursiuni negative asupra functionalitatii sau de alt fel (infectii urinare etc.). Nu s-a intervenit in niciun fel, nici medicamentos, nici chirurgical, doar se monitorizeaza periodic. Si eu mi-am facut initial griji citind despre cazuri mai grave, dar de cele mai multe ori nu se pune problema unei interventii.

Asa ca relaxeaza-te, probabil nu ai de ce sa te ingrijorezi. E foarte posibil sa nu aveti nicio problema legata de acest aspect.

Stiu ca e greu cand te apropii de linia de final a sarcinii sa nu te gandesti la tot felul de grozavii, dar de fapt e un moment frumos si emotional de care va veti aminti cu placere in viitor, dupa ce va trece. Va fi ziua in care ii veti cunoaste pe puiutii vostri dragi. Curaj! E valabil si pentru tine, Alexandra. In cel mai rau caz, cezariana nu e un capat de lume. Nu e nici cel mai placut lucru, dar nici o tragedie. Iar venirea pe lume a unui copil sanatos estompeaza orice durere, mai eficient decat morfina.

cristinaz

Mesajde cristinaz » Dum Mai 04, 2014 8:27 am

Iti multumesc din suflet Irina. Multa sanatate la toata lumea ca-i mai buna decat toate!
cuvintele tale mi-au mers la suflet.
sper sa nu mi pierd mintile pana la sfarsit :) nu mai e mult dar parca acum e si mai greu
oricum, sarcina asta mi a pus nervii la grea incercare

va pup cu dragpe toate si sa auzim numai de bine

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Mar Mai 06, 2014 1:52 pm

Cristinaz, iti doresc numai bine si tie si fetitei tale. Ai incredere in Dumnezeu ca totil va fi bine.
Si eu sunt cu psihicul la pamant si abia astept sa-mi tin fetita in brate dar ma rog sa stea cumintica macar inca 2 saptameni, desi acum iar este jos. Am intrebat doctora de aici daca sa iau ceva sa o ridicam din nou ( deoarece in Romania am fost de 2 ori internata din cauza asta, mi sa facut tratament si sa mai ridicat mititica)mi-a spus ca nu trebuie sa iau nici un tratament ca oricum intr-o saptamana nu mai este nici un risc, ca plamanii sunt maturati. ( eu sunt in 36 saptamani) Eu oricum nu stau prea linistita, deoarece stiu ca orice zi in plus in burtica este in favoarea ei.

Doamne ajuta la toate gravidutele si nastere l atermen

Roz, la tine cum este, ce-ti face bebita? Sper c asunteti bine.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 08, 2014 11:32 am

Asociatia SOS Infertilitatea continua campania de advocacy pentru reluarea sprijinului pentru cuplurile hipofertile din Romania. Irina @};- a fost prezenta luni la o dezbatere la Palatul Parlamentului pe tema legislatiei in domeniul sanatatii, in prezenta noului ministru al Sanatatii, Nicolae Banicioiu.

Imagine

Concluzii:

S-a finalizat si dezbaterea publica de astazi la care, alaturi de membrii altor asociatii si federatii ale pacientilor, SOS Infertititatea a fost sa sustina, in fata domnului ministru Nicolae Banicioiu, punctul de vedere al cuplurilor afectate de infertilitate. Ce am solicitat, punctual, si ce ni s-a raspuns:

1. Refinantarea Subprogramului FIV/ET si imbunatatirea acestuia.

Raspunsul ministrului: Desi este de acord cu mentiunile noastre (ca este o problema severa cu incidenta mare, ca suntem ultima tara din UE fara un astfel de program functional, ca ar trebui sa fie o prioritate pentru contracararea deficitului demografic si ca, atat timp cat a existat, programul a fost o investitie eficienta), programul nu este finantat TEMPORAR pentru ca resursele lor se indreapta catre tratarea problemelor medicale urgente, ce pun viata pacientilor in pericol imediat. Ni s-a promis ca situatia va fi reanalizata in viitor. Evident, am indraznit sa mentionez ca uneori depresia cauzata de infertilitate poate conduce la sinucidere, dar astfel de evenimente neplacute au fost catalogate ca "izolate".

2. Reglementarea cadru a reproducerii umane asistate medical in Romania pentru a preveni abuzurile si a stabili drepturile si obligatiile medicilor si pacientilor

Raspunsul ministrului: Am fost asigurata ca proiectul de lege care a primit aviz favorabil va fi introdus curand pe lista de discutie a camerei decizionale (Camera Deputatilor) pentru a fi aprobat. Am insistat sa o si vedem publicata in Monitorul oficial cat de curand. Parcursul legislativ il puteti urmari aici: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... &idp=13733

3. Introducerea investigatiilor legate de fertilitate in pachetul de baza al asigurarilor medicale de stat.

Raspunsul ministrului: [liniste si un dat intelegator din cap, dar cam atat]

Alte concluzii: Vor exista in continuare pacienti care mor in asteptarea unei noi liste a medicamentelor compensate. Cel putin pana in octombrie.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

amely32

Mesajde amely32 » Mie Mai 14, 2014 5:21 am

Salutare burtici!
Nasteri usoare celor care se apropie de termen!
Sarcini usoare in continuare burticilor care trebuie sa mai creasca!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Lun Mai 19, 2014 11:51 pm

Hei gravidutele! [gravicarte] Ce faceti? Dati raportul aici! Cine sta sa nasca, cine are rezultate de la morfofetale, cine are insomnii? :)
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Înapoi la “Gravide si mamici”