Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Sarah30

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde Sarah30 » Lun Feb 29, 2016 6:29 pm

Min49 scrie:Buna fetelor!
Nu am mai intrat de ceva vreme pe forum pentru ca am fost ocupate cu pregatirile pentru intalnire :).

Noi suntem bine, crestem conform asteptarilor si micuta e tare zglobie.
Singura problema, daca o pot numi problema, este ca am burtica destul de mica si bebelina ma apasa pe toate organele, in special pe stomac, ceea ce imi provoaca niste arsuri cumplite mai tot timpul. Altfel, pot sa spun ca trimestrul 3 este mult mai bine decat primele 2 :). De nascut vom naste la Sanador, cel mai probabil prin cezariana (mi se pare mie ca e cel mai sigur petru bebelina).

Va pupam si va dorim sarcini usoare si bebei sanatosi! :ymhug:

Min49 ai nascut????
Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 04, 2016 9:30 am

Emisiunea de pe TVR2, cu participarea in studio, in direct, a unui embriolog, a unui psiholog si a Irinei din partea SOS Infertilitatea, si doua testimoniale inregistrate ale unor voluntare SOSI (plus testimonialul prezentatoarei emisiunii, care este IVFmum):

Prima parte (10 minute):

A doua parte (30 de minute):

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Anuska

Mesajde Anuska » Mar Apr 05, 2016 7:47 am

Hello, viitoare mamici!

Ma alatur si eu aici (desi e cam liniste in ultima vreme :-) - eu am o sarcina de 19 saptamani, care merge bine pana acum, m-am apucat recent de yoga prenatala si gimnastica prenatala, sa ma mentin in forma, caut cursuri ok despre ingrijirea bebelusului...preocupari din astea, sunt sigura ca le stiti. Si sunt tare bucuroasa cand ii simt miscarile bebelinei!

Sarah, parca tu ziceai ca nasti prin cezariana? Si eu inclin foarte tare spre asta, dar eram curioasa ce indicatii ati mai primit de la medicii vostri. Al meu imi spune ca lui i se pare ca e mai sigura cezariana pt copil.
Sigur, ultimamente fiecare face cum doreste, dar voiam sa va intreb pe voi, ati trecut prin diverse aventuri, ca si mine, pt a avea un bebe in burtica.

Multumesc si pe curand! (Sper :-))
HSG ok, histeroscopie in nov 2014 - ok (s-a scos un polip endometrial)
infertilitate masculuina - OATS severa, Test Halosperm: 48% SDF - indicatie de FIV cu ICSI
o IA in martie 2015 la Columna - nereusita (facuta inainte de testul Halosperm)
cariotip ok - ambii parteneri
FIV cu ICSI in iulie 2015 - reusit, dar s-a dovedit a fi o sarcina extrauterina - laparoscopie, am pierdut trompa dreapta. In noiembrie ET cu un blastocist (care s-a dezvoltat din cei 3 embrioni de ziua a 3-a pe care ii aveam congelati dupa primul FIV) - nereusit.
Mutatii MTHFR (ambele heterozigote), Gena PAI 4G/5G(ambele heterozigote) si mutatia factorului XIII (heterozigot). Lupus anticoagulant - negativ, pe tratament cu Aspenter, Magne B6 si Acid folic (pentru mutatiile MTHFR)
Inca o incercare in decembrie 2015, FIV 2 - cu test pozitiv in Ajunul Craciunului :) O cheama Natalia [heart]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 11, 2016 11:22 am

Asociatia SOS Infertilitatea sprijina initierea primului call center multidisciplinar pentru femeile insarcinate aflate la risc de nastere prematura, dar si pentru parintii care traverseaza aceasta perioada sau doresc sa isi monitorizeze bebelusul corect dupa externare.
„Alo, Prematuritate" beneficiaza de sprijinul organizatiilor Samas, Societatea Nationala a Medicilor de Familie, SOS Infertilitatea, Exista Viata Dupa Doliu.
http://www.stiriong.ro/ong/servicii-soc ... -678-prima
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Faith01

Mesajde Faith01 » Lun Apr 11, 2016 11:37 am

Anuska scrie:Hello, viitoare mamici!

Ma alatur si eu aici (desi e cam liniste in ultima vreme :-) - eu am o sarcina de 19 saptamani, care merge bine pana acum, m-am apucat recent de yoga prenatala si gimnastica prenatala, sa ma mentin in forma, caut cursuri ok despre ingrijirea bebelusului...preocupari din astea, sunt sigura ca le stiti. Si sunt tare bucuroasa cand ii simt miscarile bebelinei!

Sarah, parca tu ziceai ca nasti prin cezariana? Si eu inclin foarte tare spre asta, dar eram curioasa ce indicatii ati mai primit de la medicii vostri. Al meu imi spune ca lui i se pare ca e mai sigura cezariana pt copil.
Sigur, ultimamente fiecare face cum doreste, dar voiam sa va intreb pe voi, ati trecut prin diverse aventuri, ca si mine, pt a avea un bebe in burtica.

Multumesc si pe curand! (Sper :-))

Buna si bine ai venit!!!

E foarte liniste si pace pe aici, activitatea intensa e la subiectele de FIV :D

Din cate stiu cei de la Pravalia Parintilor au cursuri foarte bune. Eu am tot zis ca ma duc la cel de alaptare dar nu am mai ajuns :))

Eu mi-am dorit o nastere naturala dar soarta a facut in asa fel incat voi naste prin cezariana (placenta praevia). Medicul meu m-a sustinut indiferent ce as fi ales, daca situatia mi-o permitea. Nu ma tem de cezariana. Am tot citit si da, mi se pare o metoda mai sigura pentru bebelus si mai "usoara" pentru mamica, daca pot spune asta, Sfatul meu e: naste cum simti :) Nu te lasa influentata nici de medic, nici de experienta altor femei ;)

Imi amintesc si eu cand aveam 19 saptamani.. era asa dragut cand se misca piticel... O sa ajungi insa in faza in care iti doresti totusi sa iesi din asta cu ficatul si coastele inca intregi :)) Al meu e pozitionat relativ jos, motiv pentru care buricul meu e jucaria lui preferata. Cand face stretching, pe acolo se intinde... ma astept sa vad cum ii iese un crac prin buricul meu :)))))))))

Sarcina usoara in continuare si bucura-te de fiecare moment! Este o perioada minunata in viata unei femei. Eu nasc saptamana viitoare si tot nu cred, inca, ca voi avea un copil :)))

[floare]
Eu-28, El-27, infertilitate primara de cauza tubara
FIV August 2015 Wellborn - ET blasto 13.08.
Beta 11dp5dt: 451.38!!!
Baietel la purtator :D

Imagine

mia84

Mesajde mia84 » Mie Apr 13, 2016 7:39 am

Buna dimineata burtici!!!

Am revenit si noi dupa o pauza pe forum. Suntem bine, crestem frumos, iar de luni suntem, oficial, in concediu prenatal :D :D :D
Am fost putin ocupati cu pregatirile prin casa ( zugraveli, modificari, pregatit camera lui Luca) , am inceput cumparaturile pt bebe. Acum am ajuns la pregatit bagaj de maternitate, si aici vin cu o rugaminte la voi: cam ce ar trebui sa pun in bagaj? am auzit atatea si am citit si mai multe, incat nu stiu ce anume sa pun. Nici prea multe, dar nici sa ma trezesc ca nu am ce imi trebuie :D .
Mi-as dori tare mult sa nasc natural, am discutat si cu medicul meu despre nastere (inca de la 23 saptamani...sunt maniaca pe treaba asta: trebuie sa stiu tot din timp ) dar, pana la urma va fi cum vrea bebe si domnul doctor.

Pupici pe burtici si o zi superba!!!
Eu 31, el 30. Infertilitate primara, origine tubara. teratozoospermie.
Aprilie 2014 laparoscopie dr. Chicea Polisano Sibiu.
Cura balneo la Ocna Sibiului in februarie 2015.
Factor V Leiden - negativ / Factor II (Protrombina) - negativ
MTHFR C677T - pozitiv heterozigot / MTHFR A1298C - pozitiv heterozigot
Amh 1.55
Dosar aprobat subprogram, Polisano Sibiu, Dr Chicea Radu
Protocol lung, incepem pe 05.08.2015. Menopur 300ui, 3 foliculi in Z8 de tratament, intrerupem si incercam acasa. Recomandare stimulare GONAL pe CM urmator.
01.09.2015 incepem al doilea protocol de stimulare: 10 zile marvelon; din 14.09.2015 doza zilnica 375ui Gonal, din Z7 doza unica Orgalutran; Punctia pe 28.09 - 7 ovocite, 5 fertilizate.
Embriotransfer 03.10.2015 - 3 puiuti la purtator :)
Beta 12.10 : 169,12. Beta 14.10 : 395,02. Beta 17.10 : 1286,94 - SARCINA UNICA IN EVOLUTIE !!!

Bebe e LUCA !!!

Imagine

Anuska

Mesajde Anuska » Sâm Apr 16, 2016 10:50 am

Hello, ladies!
ce ma bucur ca mi-ati raspuns! Desi cu schimbarea la fata a formulului, am observat mai greu :)

Multumesc de gandurile bune, sunt tare fericita pur si simplu acum, luni implinim 21 de saptamani... si imi prieste foarte tare sarcina, toata lumea imi spune ca radiez, e dragut :)

Acum incerc sa ma apropii, incet, incet, de lista de cumparaturi pt bebe, de zugravirea apartamentului si rearanjarea spatiului de locuit.
As vrea sa merg si la un curs de prim ajutor (am o prietena care l-a facut, pt ca a vrut ca bebe sa se autodiversifice, si mi-a recomandat sa il fac inainte de nastere, ca e mai simplu decat dupa), pe urma la cele de puericultura...

De nascut eu cred ca voi face cezariana, am un herpes genital si niciodata nu stiu cand ma loveste (si nici nu e vreo analiza prea sigura care sa imi spuna ce si cum), acum mi-a iesit din nou streptococul B si iau tratament pt el, asa ca mi se pare mai sigur pentru bebelina sa nu o expun. Medicul meu ma sustine si intr-o varianta si in alta, mi-a spus ca e alegerea mea cu totul legat de cum nasc, mi-a spus si parerea lui despre ambele feluri de nastere si despre cum au ales pentru copilul lui. M-am gandit mai bine si chiar nu vreau sa o pun la risc pe micuta, indiferent cat de mare sau mic e riscul. Si vom vedea si cum evolueaza lucrurile, in ultimele saptamani se pot schimba multe, indiferent de plan. Cumva incerc sa raman deschisa si pregatita pentru orice s-ar intampla.

Va doresc mult zen si sanatate cu bebelusii si partenerii vostri!

Mult zen si sa fiti sanatoase impreuna cu bebelusii vostri :)
HSG ok, histeroscopie in nov 2014 - ok (s-a scos un polip endometrial)
infertilitate masculuina - OATS severa, Test Halosperm: 48% SDF - indicatie de FIV cu ICSI
o IA in martie 2015 la Columna - nereusita (facuta inainte de testul Halosperm)
cariotip ok - ambii parteneri
FIV cu ICSI in iulie 2015 - reusit, dar s-a dovedit a fi o sarcina extrauterina - laparoscopie, am pierdut trompa dreapta. In noiembrie ET cu un blastocist (care s-a dezvoltat din cei 3 embrioni de ziua a 3-a pe care ii aveam congelati dupa primul FIV) - nereusit.
Mutatii MTHFR (ambele heterozigote), Gena PAI 4G/5G(ambele heterozigote) si mutatia factorului XIII (heterozigot). Lupus anticoagulant - negativ, pe tratament cu Aspenter, Magne B6 si Acid folic (pentru mutatiile MTHFR)
Inca o incercare in decembrie 2015, FIV 2 - cu test pozitiv in Ajunul Craciunului :) O cheama Natalia [heart]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 18, 2016 12:59 am

Anuska scrie:Hello, ladies!
ce ma bucur ca mi-ati raspuns! Desi cu schimbarea la fata a formulului, am observat mai greu :)

Va semnalam ca puteti in continuare sa vedeti grupate postarile recente de pe toate sectiunile forumului - sus,in stanga, „quick links” / „legaturi rapide”, se deschide un menu:

Imagine

Daca intampinati probleme tehnice pe forum, va rugam sa ne semnalati. [floare]

Sarcini perfecte tuturor! [premom]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

PureAngel

Mesajde PureAngel » Joi Mai 05, 2016 9:29 pm

Hello mămici.
Mia84 eu am născut cu cezariana si am pregătit asa:
Pt mine: 3 camasi de alaptat plus una simpla buna de aruncat dupa in caz ca se pătează (nu am folosit.o ca m.au îmbrăcat in camasa lor înainte de a intra in operatie plus pe terapie), halat, papuci gen slapi cu care se poate intea la dus, prosoape, trusa de baie, tampiane de sâni, doua pachete mari de vata (la noi la spital iti cere vata cand vine sa.ti faca toaleta pe terapie si au consumat aproape doua pachete. Nu se utilizează torsoane la toaleta cezarienelor).,tampoane mari ( am avut jessa de la dm sunt de bumbac mari si ideale pentru primele zile de lohii. Le folosesti deja cand nu mai esti pe terapie). Chiloti de apa adanca (din aceea mari de bumbac), sutiene de alaptat si parca atât. Folie de aluminiu sa pui pe wc ca iti este greu sa faci din picioare, supozitoare cu glicerina pt primul scaun daca se lasa asteptat.
Bebe: Trei salopete întregi cu capse usor de îmbrăcat, caciulita subtire, manusi antizgariere, un pachet mic de pampersi (acelea de 32 bucati), bepanthen, prosopel sau pelinca pe care îl pui pe pat cand îl scoti din cosulet, serverele umede un pachet, suzeta pt nevoie. De la Cora tampiane de bebei de la raionul articole bebe sunt niste dischete patrate mari din bumbac marca cora pe care le utilizezi sa stergi bebe la fundulet cu apa pe corp etc, ser fiziologic pt sters fata gatut. Garmastan pt sanii tai si o pompa de alaptat cumperi doar daca.i nevoie.
Si un portofel cu hârtii de 10 lei de " donat"...
Daca îmi mai amintesc revin. Sarcini usoare cu bebei sanatosi lafinal

mia84

Mesajde mia84 » Dum Mai 08, 2016 4:34 am

PureAngel scrie:Hello mămici.
Mia84 eu am născut cu cezariana si am pregătit asa:
Pt mine: 3 camasi de alaptat plus una simpla buna de aruncat dupa in caz ca se pătează (nu am folosit.o ca m.au îmbrăcat in camasa lor înainte de a intra in operatie plus pe terapie), halat, papuci gen slapi cu care se poate intea la dus, prosoape, trusa de baie, tampiane de sâni, doua pachete mari de vata (la noi la spital iti cere vata cand vine sa.ti faca toaleta pe terapie si au consumat aproape doua pachete. Nu se utilizează torsoane la toaleta cezarienelor).,tampoane mari ( am avut jessa de la dm sunt de bumbac mari si ideale pentru primele zile de lohii. Le folosesti deja cand nu mai esti pe terapie). Chiloti de apa adanca (din aceea mari de bumbac), sutiene de alaptat si parca atât. Folie de aluminiu sa pui pe wc ca iti este greu sa faci din picioare, supozitoare cu glicerina pt primul scaun daca se lasa asteptat.
Bebe: Trei salopete întregi cu capse usor de îmbrăcat, caciulita subtire, manusi antizgariere, un pachet mic de pampersi (acelea de 32 bucati), bepanthen, prosopel sau pelinca pe care îl pui pe pat cand îl scoti din cosulet, serverele umede un pachet, suzeta pt nevoie. De la Cora tampiane de bebei de la raionul articole bebe sunt niste dischete patrate mari din bumbac marca cora pe care le utilizezi sa stergi bebe la fundulet cu apa pe corp etc, ser fiziologic pt sters fata gatut. Garmastan pt sanii tai si o pompa de alaptat cumperi doar daca.i nevoie.
Si un portofel cu hârtii de 10 lei de " donat"...
Daca îmi mai amintesc revin. Sarcini usoare cu bebei sanatosi lafinal

Multumesc mami pt raspuns.
In mare parte am pregatit tot ce avem nevoie :D , mai lipsesc 2-3 lucrusoare pe care o sa le cumpar zilele astea.

Pe 28 aprilie am fost la control, bebe e bine, avea aproape 2kg (o bufle, asa i-a zis medicul)... Singurul lucru ingrijorator e iminenta de nastere prematura. Am burtica f f joasa (lui bebe ii place muuuult de tot sa stea pe vezica mea ;)) ) si cu contractiile pe care le am de la 14 saptamani , inca mai avem de luat duphaston pana la 36 saptamani. In rest, totul e bine, asteptam marea intalnire!!!

Pupici pe burtici si o duminica frumoasa sa aveti!!!
Eu 31, el 30. Infertilitate primara, origine tubara. teratozoospermie.
Aprilie 2014 laparoscopie dr. Chicea Polisano Sibiu.
Cura balneo la Ocna Sibiului in februarie 2015.
Factor V Leiden - negativ / Factor II (Protrombina) - negativ
MTHFR C677T - pozitiv heterozigot / MTHFR A1298C - pozitiv heterozigot
Amh 1.55
Dosar aprobat subprogram, Polisano Sibiu, Dr Chicea Radu
Protocol lung, incepem pe 05.08.2015. Menopur 300ui, 3 foliculi in Z8 de tratament, intrerupem si incercam acasa. Recomandare stimulare GONAL pe CM urmator.
01.09.2015 incepem al doilea protocol de stimulare: 10 zile marvelon; din 14.09.2015 doza zilnica 375ui Gonal, din Z7 doza unica Orgalutran; Punctia pe 28.09 - 7 ovocite, 5 fertilizate.
Embriotransfer 03.10.2015 - 3 puiuti la purtator :)
Beta 12.10 : 169,12. Beta 14.10 : 395,02. Beta 17.10 : 1286,94 - SARCINA UNICA IN EVOLUTIE !!!

Bebe e LUCA !!!

Imagine

lucia_bk

Mesajde lucia_bk » Lun Mai 09, 2016 2:49 pm

Buna fetelor, ma alatur si eu voua..eu sunt cu sarcina mai micuta, miercuri imlinesc 9 saptamani, si numar saptamanile pana ma intalnesc cu bebe [bebe]
Gynatal-Dorneanu
IA-12.2014 -NEREUSIT
IA-01.2015 -NEREUSIT

Kaali Budapesta-dr. Peter Kovacs
IA-05.2015-REUSIT sarcina oprita in evolutie
IA-08.2015-NEREUSIT
IA-10.2016 REUSIT sarcina oprita in evolutie
Diagnostic profil genetic:
MTHFR mutatia C677T Heterozigot
MTHFR mutatia A1298C Heterozigot

FIV-03.2016-reusit
12.06-18w suntem baietel [baietel]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 23, 2016 12:46 am

Fotografii de la ONGFest, aici: viewtopic.php?f=6&t=681

Multumim voluntarilor care s-au implicat! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

gep

Mesajde gep » Sâm Iul 16, 2016 11:25 am

Scriu si eu aici...poate ne adunăm burticile din perioada asta...avem 9 s si 6 zile...avem mânuțe si piciorușe si os nazal....si ma sperii de contractiile asemănătoare mensteri....peste 3 s avem dublu test...
31 amandoi
El perfect.... Eu defecta- diabet zaharat tip 1 2000; infertilitate tubara 2012, SOP
FIV martie 2014- RO- gonal, cetrotide, gonapeptyl- transfer blasto- beta neg
Septembrie 2014- FET-cycloproginova- beta 0.1...
Fet decembrie 2015- cycloproginova beta <2...
Fiv 2 Budapesta mai 2016- Dr Kovacs - gonal, ceteotide,ovitrelle-7 embrioni- 24.05.2016-2 transferați
06.06.2016 13 zile-beta negativ
09.0.2016 16 zile - 3 teste de sarcina pozitive- beta 681.47 :YMPRAY:
13.06.2016 20 zile- beta 2135
21.06- sarcina unica 6 saptamani
Da!exista minuni! Da Doamne sa fim bine si sa ajungem sa traim bucuria pentru care ne-am rugat atat!
februarie 2017 mamica fericita!!! [cb]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iul 31, 2016 7:05 am

Discutii intre mamici si gravidute norocoase, in acest grup inchis de pe FB (please join): https://www.facebook.com/groups/1019468961471102/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

RamonaMaria

Mesajde RamonaMaria » Sâm Aug 13, 2016 3:29 pm

Buna dragelor,

Observ ca nu prea mai sunt multe mamici in devenire active insa sunt convinsa ca ne prinde bine sa ne impartasim experientele din sarcina.
Eu am 17 sapt si la 3 zile de la amniocenteza. Mici contractii pe care nu le simt dar le-a vazut dr. pe ecograf. Desigur tratament si odihna multa la pat.
Voi?

lalina

Mesajde lalina » Lun Aug 15, 2016 7:40 pm

Buna,

Eu mâine fac 13 săptămâni și am programare la ecografia de screening genetic. Am emotii, dar sper sa fie totul bine. Până acum am avut o sarcina foarte ușoară, aproape fără simptome negative, numai ușoare dureri de burtă. Iau în continuare Arefam în fiecare zi, iar o dată pe săptămână fac injecție cu Proluton Depot.

Singura grijă este un nodul subseros (pe exteriorul uterului), care se simte când apăs si care face ca burta să fie mai umflată Intr-o parte. Medicul mi-a spus că deocamdată nu pune sarcina in pericol, pentru că e loc și pentru bebe si pentru nodul, crescând în părți diferite.

Sarcini ușoare la toată lumea și bebeluși sănătoși.
Amandoi 31 ani. Spermograma ok, normospermie, analizele mele ok, AMH 2.63, HSG 03.11.2015 trompe permeabile, restul analizelor hormonale ok
IUI 1- 27.04.2016 - folicul dominant 22 cm in ziua 12 a CM, inseminati 10 mil - rezultat negativ (< 1.2)
IUI 2 - 25.05.2016 - Z13 beta 16.9, Z15 beta 48.1, Z19 beta 392, speram sa fie bine!

S18+ and counting the blessings [gravida]

RamonaMaria

Mesajde RamonaMaria » Mar Aug 16, 2016 10:26 am

lalina scrie:Buna,

Eu mâine fac 13 săptămâni și am programare la ecografia de screening genetic. Am emotii, dar sper sa fie totul bine. Până acum am avut o sarcina foarte ușoară, aproape fără simptome negative, numai ușoare dureri de burtă. Iau în continuare Arefam în fiecare zi, iar o dată pe săptămână fac injecție cu Proluton Depot.

Singura grijă este un nodul subseros (pe exteriorul uterului), care se simte când apăs si care face ca burta să fie mai umflată Intr-o parte. Medicul mi-a spus că deocamdată nu pune sarcina in pericol, pentru că e loc și pentru bebe si pentru nodul, crescând în părți diferite.

Sarcini ușoare la toată lumea și bebeluși sănătoși.

Succes la eco. Sa ne anunti cum a fost, cum te-ai simtit!

lalina

Mesajde lalina » Mar Aug 16, 2016 11:24 am

Din păcate în acest moment sunt cam distrusă. A ieșit un risc de 1:39 de sindrom Down. Acum trebuie să decidem ce facem mai departe:CVS sau ceva test neinvaziv Panorama parcă (test care este tot statistic, dar cu un grad mai mare de încredere).

RamonaMaria, am văzut că tu ai făcut amniocenteza. Îmi poți spune care a fost motivul, te rog?

Parcă nici nu mă pot bucura de vestea că e fetiță.
Amandoi 31 ani. Spermograma ok, normospermie, analizele mele ok, AMH 2.63, HSG 03.11.2015 trompe permeabile, restul analizelor hormonale ok
IUI 1- 27.04.2016 - folicul dominant 22 cm in ziua 12 a CM, inseminati 10 mil - rezultat negativ (< 1.2)
IUI 2 - 25.05.2016 - Z13 beta 16.9, Z15 beta 48.1, Z19 beta 392, speram sa fie bine!

RamonaMaria

Mesajde RamonaMaria » Mar Aug 16, 2016 1:04 pm

Offff ce rau imi pare si inteleg atat de bine prin ce treci..Si mie mi-a iesit prost bitestul ( ca multor altor persoane al caror copil e sanatos), ce-i drept nu cu risc atat de mare ca al tau dar oricum sub prag astfel incat recomandarea a fost de amniocenteza. Desigur ca am fost f speriata de aceasta analiza si am vrut sa fac Panorama, Nifty, etc. Am discutat cu dr mea si cu niste geneticieni care mi-au explicat f clar ca desi acestea au acuratete mai mare ca dublu test, nu sunt teste diagnostice/ iti dau tot un risc. Eu personal dupa indelungi framantari am luat decizia de a face amniocenteza pt ca am dorit sa stiu sigur daca e sau nu, nu sa ma framant restul sarcinii si doamne fereste sa imi reprosez o viata intreaga. Asa cum eram sigura si eu si dr mea ( masuratorile copilului erau f bune, ecografic totul era ok), a venit rezultatul testului rapid Fish si bebelina este ok. Nu dau sfaturi nimanui ca nu sunt in aceasta postura insa iti pot spune ca singurul test care iti da certitudine e amniocenteza ( si cvs dar am impresia ca se face pana la 13 sapt.) Daca esti ca mine, f speriata de procedura - am vrut sa plec de la usa dr. chiar inainte de a intra sa o fac, iti pot spune ca suna mai rau decat e in realitate. Nu m-a durut deloc, sunt la 6 zile de la procedura si sunt ok, plus ca in medlife unde am facut-o eu nu a existat niciun caz de pierdere de sarcina. Altceva nu stiu ce sa iti mai impartasesc din experienta mea ca sa te ajut ca inteleg exact prin ce treci.

lalina

Mesajde lalina » Mie Aug 17, 2016 8:37 am

Hello,

Iti multumesc mult pentru ca mi-ai impartasit experienta ta. Si noi, dupa indelungi framantari, am decis sa facem CVS astazi candva. Doctorul la care mergem ne-a spus ca nu exista neaparat limita de 14 saptamani pentru CVS. Vom mai avea o discutie cu el inainte de procedura, ca sa ne asiguram ca am inteles totul, dar si noi vrem sa fim siguri, iar din cele cititie si explicate de doctor ieri, testul Panorama ofera tot o probabilitate, nu o certitudine (un rezultat cu risc mic nu garanteaza ca fatul nu are cu adevarat defecte).

Sper sa mearga totul bine si sa primim vesti bune.

Înapoi la “Gravide si mamici”