Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
mirimir

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by mirimir » Tue Mar 30, 2010 9:38 am

Elenada wrote:Ioana ce dudulina ai. Super. ma bucur enorm. La vara vin sa ii pap falcutele si copanele grasunele. Si Ana mea e grasunica si eu ii zic dudulina. Nu stiu daca inseamna ceva cuvantul asta dar mie asa imi place sa ii spun. Ea e dudulina iar Matei e dudulin. :D
Pupici de la prichindeii care sunt mancaciosi, cred ca vor sa devina si ei dudulini.

Elenada

Re: Experiente din timpul sarcinii - Bun venit pe lume, Ema!

Post by Elenada » Tue Apr 06, 2010 11:39 pm

Mirimir felicitari pt prichindeii mancaciosi. Le dorim sa devina cat mai repede dudulini. Pupici
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

bettyro

Post by bettyro » Mon Apr 12, 2010 9:34 pm

am revenit.incerc sa recuperez tot ce s-a intamplat in lipsa mea.

RALUCA,felicitariiiiiiii!ma bucur mult.sa-i faci culcus caldut puiului tau.iti doresc 40 sapt usoare si un copilas sanatos. :ymhug:
IOANA,scuze ca nu am fost prezenta cand s-au impartit incurajarile si felicitarile.bine ai venit pe lume draga EMA.sa fii sanatoasa si sa aduci multe bucurii si fericire. bun lapticu?astept foto cu mica printesa.[floare]
ELENA,frumosi si ochiosi piticutii.multa sanatate.acusica faceti 1 anisor(la dublu).
FELICIA,ce faci fata luptatoare?sper ca esti bine. :ymhug:
SOPHIE,ai multa grija de tine.se poate duce o sarcina pana aproape de termen chiar si cu cerclaj.
MIRIMIR,pupici pt gemenasi.am inteles ca ati avut ceva necazuri cu colicile.cred ca deja ai incercat toate minunile din comert.daca te ajuta cu ceva e f bun ceaiul de chimion pt astfel de prb.

despre noi:nu ma pot pronunta inca.sper ca e bine,desi in fiecare zi trecem prin emotii.in urma cu 2 sapt(la 28 sapt de sarcina)am stat in spital cu metroragie(nu f mare)si iminenta nastere prematura.am pus perfuzii,repaus la pat si ne-am intors dupa 3 zile acasa.am continuat cu trat oral si injectabil,dar situatia nu pare sa se amelioreze de tot.de atunci avem contractii uterine destul de des iar ieri am fost nevoita sa-mi pun din nou perfuzie.ne e teama sa nu se intample sa nasc prea devreme(stiu ce inseamna prematuritatea).stau in pat cat se poate dar e destul de greu.am licenta anul acesta si am mult de scris.
toate ar trece mai usor daca nu ar fi alimentate de o prb familiala.una din surorile mele e bolnava.are ,,sarcoidoza,,-o boala autoimuna intr-un stadiu avansat(fibroza pulmonara) cu insuficienta respiratorie.nu stiu ce va fi cu ea in viitor,dar bine nu e si sunt tare suparata.

sper ca nu v-am intristat.desi nu scriu f des ma bucur pentru fiecare reusita si sunt alaturi de voi.

:ymhug: si astept numai vesti bune.

Elenada

Post by Elenada » Mon Apr 12, 2010 10:17 pm

Betty ma bucur ca avem vesti despre tine. Chiar ma intrebam unde ai disparut. Imi pare rau ca ai avut iminenta de nastere prematura. Urat mai este, stiu cum e, dar sa vb tu cu fetita ta si sa ii spui sa stea cumintica la mami in burtica si sa vezi ca o sa te asculte. Sa vezi tu ce fetita cuminte si educata ai si cum o sa stea ea pana mai creste putin. Tinem pumnii sa duci sarcina le termen. Imi pare rau pentru suferinta sorei tale. Multa sanatate ii doresc.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.

mirimir

Post by mirimir » Wed Apr 14, 2010 3:21 pm

Betty, multumesc, le dau un ceai din chimen,anason, musetel, menta si foaie de dafin.Oricum cred ca le va trece, am implinit deja 3 luni.
Multa sanatate tie si sorei tale.

Adellina

Post by Adellina » Wed Jun 09, 2010 8:54 pm

Buna fetelor, am si eu o intrebare pentru mamicile de gemenasi. La ecografia de 28 de saptamani am costatat o diferenta de greutate intre cei 2 bebei, BebeA are 1335kg iar BebeB are 1115kg, plu inca o diferenta de circumferinta a capului la BebeB, este la limita inferioara pe graficul lor. Doctorita mi-a spus sa nu ma stresez ca e normal sa apara diferente mai ales ca nu sunt identici. Ideea e ca aici medicii nu sunt foarte vorbareti isi fac treaba, iti zic ca totul e ok si gata, numai ca eu, paranoica fiind din fire, cer copie dupa raportul lor (nu au dreptu sa te refuze) si-l analizez acasa......ceea ce nu e bine....da nu ma pot abtine.
In concluzie, la voi au aparut diferente intre bebei, mai poate recupera din greutate BebeB, mi-e teama sa nu se accentueze diferenta asta pana la sfarsitul sarcinii. :(

Elenada

Post by Elenada » Wed Jun 09, 2010 11:04 pm

Adellina e normal sa fie diferenta intre bebei. Nu au cum sa aiba aceeasi greutate. Si piticii mei au avut diferenta de greutate intre ei. La nastere baiatul a avut 2600 gr iar fata 2800 gr. Acum la aproape un an e diferenta de 1 kg intre ei. Chiar daca sunt gemeni, ei nu sunt la fel. Nu te ingrijora caci chiar nu ai de ce. Linisteste-te ca linistea ta e cel mai benefic lucru pt bebelusi. Sarcina usoara iti doresc si la termen si doi bebelusi sanatosi!

Adellina

Post by Adellina » Thu Jun 10, 2010 2:54 am

Elenada multumesc pentru raspuns, nu stiu ce sa fac sa ma calmez, simt ca nu mai trece timpu pana sa-i vad ca sunt bine la mine in brate. :ymblushing:

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Jun 10, 2010 7:59 pm

Adellina, eu am citit foarte mult despre sarcinile gemelare intr-o perioada. Te asigur ca e absolut normal sa existe o anumita diferenta de greutate intre copilasi. Atat timp cat diferenta asta nu e disproportionata si ei raman in standarde raportat la varsta gestationala, nu ai absolut deloc de ce sa te ingrijorezi. Sarcina usoara in continuare!!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Adellina

Post by Adellina » Fri Jun 11, 2010 1:32 am

Am revenit cu o alta intrebare :D , de o saptamana ma lupt cu un prurit de sarcina oribil, nu pot dormi, imi face viata insuportabila.
Am vorbit cu medicul meu, initial au banuit o colestoza de sarcina, am facut analizele pentru ficat dar a iesit negativ, slava Domnului pentru ca nu exista tratament decat sa scoata copiii. Au ajuns la concluzia ca este un prurit de sarcina mai violent care apare in special la sarcinile geelare cu baieti asa ca mi-au prescris Benadryl (pentru alergii) si o crema pe baza de costicosteroizi Hyderm, nimic nu functioneza, ce ma mai ajuta un picut este Nidoflorul si Clotrimazolul.
Am tot cautat pe net despre contraindicatii in sarcina la cele 2 medicamente dar nu am gasit nimic clar, stiti cumva daca sunt bune in sarcina, mi sa nu le fac rau la bebei.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jun 11, 2010 10:15 am

Adellina, nu cunoastem acesta boala si aceste medicamente, dar citeste cu atentie fisele tehnice ale medicamentelor, acolo scrie sigur daca sunt sau nu permise in sarcina. Oricum, nu lua absolut nimic din proprie initiativa, ci doar ce iti prescrie medicul. Iti tinem pumnii sa fie bine, multa sanatate! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

cora

Post by cora » Thu Jun 17, 2010 1:21 pm

Salutare tuturor :)
As dorii sa ma alatur voua si sa impartasim impreuna experientele din timpul sarcinei .Sunt fericita posesoare a unui [bebe] de 10 saptamani . Din pacate trei ani de zile m-am luptat cu infertilitatea , am fost operata laparoscopic ,in urma careia am ramas fara trompa stanga , mi-a fost scos un chist de 6.5 cm si mi s-a dat diagnosticul de endometrioza gradul 2 , dandumi-se sanse naturale numai 6 luni , dupa care singura solutie ar fii fost FIV .Am trecut prin momente cumplinte dar nu am renuntat la lupta impotriva infertilitatii si cu ajutorul lui D-zeu am reusit sa imi vad visul devenind realitate. As vrea sa transmit pe aceasta cale tuturor femeilor care se lupta cu infertilitatea : '' Infertilitatea poate fii invinsa , nu renuntati la visul vostru !'' Crede-ti in D-zeu ....rugati-va si visul vi se va implinii ! Ceea ce mi s-a intamplat mie este chiar o minune , si acum stau si ma intreb oare cum am reusit sa raman gravida cu endometrioza gradul 2 , o singura trompa si rana de col uterin.
Sper ca am postat mesajul unde trebuie , daca nu le rog pe fete sa il posteze acolo unde considera ca ii este locul .
Va pupik pe toate ! [floare]
''O viitoare mamica '' :)

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jun 17, 2010 5:29 pm

Cora, da, ti se intampla o minune! Iti uram sarcina usoara si bebe sanatos si frumos ca tine! :x
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Fri Jun 18, 2010 8:42 am

Cora felicitari si sarcina usoara! Asa este, ti s-a intamplat o minune! Si zic asta pt ca si mie tot o minune mi s-a intamplat, dupa 2 fiv-uri nereusite, am ramas natural dupa 2 ani.
Orice intrebari ai, noi suntem aici. Voi incerca si eu sa raspund cand ma lasa Ema :)
Adelina sper ca esti mai bine. Sa ne mai tii la curent.
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

mirimir

Post by mirimir » Sun Jun 20, 2010 4:38 pm

Adellina wrote:Buna fetelor, am si eu o intrebare pentru mamicile de gemenasi. La ecografia de 28 de saptamani am costatat o diferenta de greutate intre cei 2 bebei, BebeA are 1335kg iar BebeB are 1115kg, plu inca o diferenta de circumferinta a capului la BebeB, este la limita inferioara pe graficul lor. Doctorita mi-a spus sa nu ma stresez ca e normal sa apara diferente mai ales ca nu sunt identici. Ideea e ca aici medicii nu sunt foarte vorbareti isi fac treaba, iti zic ca totul e ok si gata, numai ca eu, paranoica fiind din fire, cer copie dupa raportul lor (nu au dreptu sa te refuze) si-l analizez acasa......ceea ce nu e bine....da nu ma pot abtine.
In concluzie, la voi au aparut diferente intre bebei, mai poate recupera din greutate BebeB, mi-e teama sa nu se accentueze diferenta asta pana la sfarsitul sarcinii. :(
Asa cum ti-a spus si Elenada nu are de ce sa te ingrijoreze diferenta de greutate, e chiar in regula.Prichindeii mei au avut la nastere 2 kg si 2,2 kg, iar acum cel mic l-a intrecut pe cel mare cu 300 g.Stai linistita ca au ei grija sa creasca amandoi.
In legatura cu pruritul de sarcina, eu m-am luptat cu asa ceva, dar am avut si antecedente de dermatite alergice, am folosit si eu glucocorticoizi in strat cat am putut de subtire si cat mai rar, sunt contraindicati in sarcina, despre nidoflor si clotrimazol nu stiu sa-ti spun, nu am folosit.Sarcina usoara si la termen.
Cora felicitari si sarcina usoara.
La multi ani! EMA

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Mon Jun 21, 2010 11:18 am

Mirimir multumim! Pupam prichindeii! :-* :-*
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Dec 09, 2010 9:28 am

cteena20 wrote:Ieri am fost la spital de urgenta, am facut hemoragie. M-am speriat crunt. Se pare ca am un chist pe placenta si el a sangerat. ne-am dus speriati de una am plecat speriati de alta. Unul din bebei are translucenta nucala de 3.2 mm... E suspect de anomalii cromozomiale. In ianuare o sa fac amniocenteza ptr amandoi bebelusii. Tineti-ne pumnii! Imi este atat de frica
Cteena, imi pare nespus de rau! :( Sper din suflet sa fie o falsa alarma!

Sa fii puternica, va urma o perioada foarte dificila.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

rainyday

Post by rainyday » Mon Dec 13, 2010 10:25 pm

Am fost
Last edited by rainyday on Fri Apr 24, 2015 1:39 pm, edited 2 times in total.

rainyday

Post by rainyday » Mon Dec 13, 2010 10:30 pm

[quote="rainyday"
Last edited by rainyday on Fri Apr 24, 2015 1:40 pm, edited 1 time in total.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Dec 14, 2010 10:19 am

SunnyDay! [gravi] Sarcina naturala cu gemeni! Viata e interesanta, huh?

Erai sub stimulare? De fapt, nu, ca daca erai sub stimulare, ai fi avut doua ovocite, deci gemeni diferiti. La tine pur si simplu s-a divizat ovocitul fecundat. Sarcina usoara, la termen, iti urez si bebelusi sanatosi!!

Post Reply