Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
miha73

Re: Experiente din timpul sarcinii

Post by miha73 » Tue Dec 14, 2010 2:47 pm

rainyday wrote:
rainyday wrote:Am fost si noi azi la eco si avem gemeni! ;;) Ambele inimioare bateau normal, erau bine fixati in uter, singura problema care ma nelinisteste este ca ar trebui sa am 8 saptamani dupa UM, iar la ecografie mi-a spus ca am 7 saptamani si o zi. Ar trebui sa-mi fac griji sau e oarecum normal pentru sarcina gemelara? Mai repetem ecografia peste 2 saptamani sa vedem cum evolueaza bebeii, care sunt gemeni monovitelini, deci vor fi doua fetite sau doua baietei identici. Sa dea Dumnezeu ca totul sa fie bine si sa evolueze normal!

Ca o completare, fiecare bebel are 7 mm :)
Salut, Sa de-a D-zeu sa fii sanatoasa tu si bebei tai. Te pup.
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

Elenada

Post by Elenada » Tue Dec 14, 2010 11:02 pm

Sunyday felicitari pt gemenasi si sarcina usoara si la termen iti doresc. Nu cred ca trebuie sa te ingrijoreze faptul ca ecograful arata ca bebeii ar avea 7 saptamani in loc de opt. ei sunt acum micuti si depinde mult de cograf si de indemanarea doctorului ca sa fie datele exacte. e posibil sa ciupeasca acolo putin din masuratori si gata e bebe mai mic cu o saptamana.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Dec 15, 2010 8:15 pm

RainyDay, la sarcina spontana nu poti sti varsta sarcinii cu exactitate, ca la FIV, poate ai ovulat mai tarziu. Si oricum, cum zicea si Elena, la varsta asta a sarcinii diferenta este de un milimetru, masurarea nu poate fi atat de riguroasa! Ramai optimista si bucura-te!

Asteptam vesti bune de la voi toate! [gravi]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

rainyday

Post by rainyday » Wed Jan 26, 2011 12:40 pm

Noi
Last edited by rainyday on Fri Apr 24, 2015 1:41 pm, edited 1 time in total.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Jan 26, 2011 6:53 pm

LuckyDay si gemenasii sai spontani! [gravida]

Bravo, sarcina perfecta in continuare, sa ne tii la curent cand vei afla ce culoare/culori are barza! [barza1] [barza2]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

rainyday

Post by rainyday » Mon Feb 28, 2011 2:36 pm

Am
Last edited by rainyday on Fri Apr 24, 2015 1:41 pm, edited 1 time in total.

Elenada

Post by Elenada » Mon Feb 28, 2011 3:08 pm

rainyday wrote:Am ajuns la 19 saptamani cu doua fetite si ne rugam sa ajungem cu bine cat mai departe (am citit ca media de nastere e undeva de 35 de saptamani la gemenii identici, asa ca ar fi un miracol sa ajungem la 37, dar speram). Intre timp, mie mi se pare ca am o burta imensa si ma misc din ce in ce mai greu. Sanatate si vesti bune de la toata lumea va dorim!
Feicitari si sarcina usoara si la termen.
Sa stii ca sunt fete care au dus sarcini gemelare pana la 40 de saptamani asa ca se duce pana la 37 de saptamani fara probleme. E drept ca se poate naste mai devreme avand in vedere ca e sarcina gemelara dar nu e musai.
Daca te menajezi o sa ajungi la termen.

Sa ne mai dai vesti despre voi
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

mirimir

Post by mirimir » Wed Mar 02, 2011 10:14 pm

rainyday wrote:Am ajuns la 19 saptamani cu doua fetite si ne rugam sa ajungem cu bine cat mai departe (am citit ca media de nastere e undeva de 35 de saptamani la gemenii identici, asa ca ar fi un miracol sa ajungem la 37, dar speram). Intre timp, mie mi se pare ca am o burta imensa si ma misc din ce in ce mai greu. Sanatate si vesti bune de la toata lumea va dorim!
Asa cum ti-a spus si Elena, multe sarcini gemelare ajung la termen.Si eu am fost pe aproape(36 saptamani si 4 zile).E foarte important sa stai cat mai linistita.
Sarcina usoara si la termen!

adyrem

Post by adyrem » Thu Oct 27, 2011 8:59 am

Eu strig prezent la acest topic si va astep in numar cat mai mare [majoreta] . Momentan se pare ca ma voi conversa singura. Azi sunt insarcinata in 4w 6d :-BD :YMPARTY:
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Oct 27, 2011 9:38 am

Nu vei fi singura. :) Sunteti deja cateva [gravida] [gravi] si mai vin alte cateva din urma, repejor.

Pana una-alta, un link util - calculator data nasterii pentru sarcini obtinute prin FIV: http://www.ivf.ca/duedate.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Loredana

Post by Loredana » Thu Oct 27, 2011 9:27 pm

:ymdaydream: [majoreta] Felicitari gravidutelor!!! Aveti grija de voi si de bbi. %%-
Raluca, iti doresc sa scrii curand aici despre tine! %%-
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

laura iv

Post by laura iv » Thu Oct 27, 2011 11:03 pm

adyrem sunt si eu pe aici, deci nu esti singura si sigur mai vin alte fete din urma.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Fri Oct 28, 2011 1:22 pm

Bun venit Ady si Laura! sarcini usoare sa aveti!
Si asteptam sa ni se alature c at mai multe gravidutze! [gravida] [gravida] [gravida]
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

adyrem

Post by adyrem » Fri Oct 28, 2011 1:37 pm

Salutare burtici [gravida] si pupici la mititei. Noi astazi am facut fix 3 saptamani de la conceptie [fecundare] si o stresam pe mami cu durerea de burta. Inca nu stiu cat de normale sunt durerile, dar am vorbit la clinica si astept raspuns din partea doctoritei. Sunt curioasa ce-mi va spune. Incepe sa-mi incolteasca in inima frica de extrauterina si nu mai am rabdare pana pe 7 noiembrie cand trebuie sa fac prima eco.
Tot astept sa inceapa si semnele de sarcina, greata, ameteala, foame, etc si nimic-nimic. La voi cum a fost/este? Prietenele mele zic ca de la 6 saptamani ar incepe greturile ... nu stiu ce sa mai zic ... nici macar sanii nu sau umflat ... 8-|
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!

laura iv

Post by laura iv » Fri Oct 28, 2011 3:00 pm

adyrem wrote:Salutare burtici [gravida] si pupici la mititei. Noi astazi am facut fix 3 saptamani de la conceptie [fecundare] si o stresam pe mami cu durerea de burta. Inca nu stiu cat de normale sunt durerile, dar am vorbit la clinica si astept raspuns din partea doctoritei. Sunt curioasa ce-mi va spune. Incepe sa-mi incolteasca in inima frica de extrauterina si nu mai am rabdare pana pe 7 noiembrie cand trebuie sa fac prima eco.
Tot astept sa inceapa si semnele de sarcina, greata, ameteala, foame, etc si nimic-nimic. La voi cum a fost/este? Prietenele mele zic ca de la 6 saptamani ar incepe greturile ... nu stiu ce sa mai zic ... nici macar sanii nu sau umflat ... 8-|
si eu am avut dureri ieri si azi noapte si am vorbit cu dr si mi-a zis va nu e nici un motiv de ingrijorare atat timp cat sunt suportabile dar eu m-am dus si mi-am facut azi din nou beta.sa vedem cum creste.si eu am citit ca pe la 6-7 sapt incep greturile dar nu inseamna ca tb neaparat sa le avem. ameteala o am de cand iau pastilele si greata asa putin tot de la ele (eu iau progynova , duphaston cate din 2 fiecare, aprednislon 1 si 1/2 si utrogestan 6/zi) , nu cred ca e de la sarcina, in schimb mi-e somn mai tot timpul(oricum eram eu mai somnoroasa), sanii ma dor si sunt sensibili. dar nu cred ca simptomele trebuie sa apara la toata lumea, asa ca stai linistita, relaxeaza-te si mai ales, odihneste-te. [gravicarte]
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Fri Oct 28, 2011 9:16 pm

Dragele mele, cam pe la 6-7 sapt incep simptomele de greata, dureri de burtica pot fi de la ovare care secreta progesteron, oricum la nevoie cred ca vi s-a spus sa luati no-spa. Cred ca utrogestan aveti in tratament, nu?
Nu e obligatoriu sa va fie greata, difera de la pers in parte si de la sarcina in parte. Mie la Ema mi-a fost greata mult timp, cu stari de voma si rau, acum doar vreo 2-3 sapt mi-a fost mai rau, dar nu ca la prima sarcina si acum deja nu mai mi-e greata mai deloc.

Ady nu e cazul sa te gandesti la extrauterina, stai linistita si gandeste numa de bine

Puneti si voi fetelor semnaturi cu saptamana de sarcina
Pupici la burtici! :ymhug:
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

mirimir

Post by mirimir » Mon Oct 31, 2011 10:45 pm

adyrem wrote:Salutare burtici [gravida] si pupici la mititei. Noi astazi am facut fix 3 saptamani de la conceptie [fecundare] si o stresam pe mami cu durerea de burta. Inca nu stiu cat de normale sunt durerile, dar am vorbit la clinica si astept raspuns din partea doctoritei. Sunt curioasa ce-mi va spune. Incepe sa-mi incolteasca in inima frica de extrauterina si nu mai am rabdare pana pe 7 noiembrie cand trebuie sa fac prima eco.
Sa fie intr-un ceas bun, sa aveti sarcini usoare si la termen.
Eu nu am avut greata, varsaturi, ameteli, am avut dureri de burta tratate cu multe tb.de no-spa, sangerari si temeri la greu, desi puteam sa fiu mai relaxata.
Deci, ganditi pozitiv.
Numai ganduri bune!

adyrem

Post by adyrem » Fri Nov 04, 2011 11:56 am

[floare] Ce fac burticile? Noi facem eco luni si nu mai pot de nerabdare sa-l vad pe bebe (sau poate voi vedea dublu ...?). In continuare nu am nici un semn de sarcina, nici unul 8-| si au disparut si durerile de burta. Azi incepem saptamana 6 ... bebe te rog sa fii la mamica in burtica sanatos si voios :YMPRAY:
Lauraiv, cand faci eco?

adyrem

Post by adyrem » Fri Nov 04, 2011 12:03 pm

ioana_p76 wrote:Dragele mele, cam pe la 6-7 sapt incep simptomele de greata, dureri de burtica pot fi de la ovare care secreta progesteron, oricum la nevoie cred ca vi s-a spus sa luati no-spa. Cred ca utrogestan aveti in tratament, nu?
Nu e obligatoriu sa va fie greata, difera de la pers in parte si de la sarcina in parte. Mie la Ema mi-a fost greata mult timp, cu stari de voma si rau, acum doar vreo 2-3 sapt mi-a fost mai rau, dar nu ca la prima sarcina si acum deja nu mai mi-e greata mai deloc.

Ady nu e cazul sa te gandesti la extrauterina, stai linistita si gandeste numa de bine

Puneti si voi fetelor semnaturi cu saptamana de sarcina
Pupici la burtici! :ymhug:
Oare sa fiu printre cele "norocoase" care nu au simptome :ymsick: ? Eu sincer as prefera sa le am, asa macar as sti ca bebe e acolo si-mi da semnale ca e ok. Nu mai stiu ce sa cred. Probabil ca ma voi linisti dupa ecografie. De la clinica mi-au spus ca atata timp cat nu sangerez sa stau linistita si asta incerc sa fac dar nu prea-mi iese de cand nu mai am nici un simptom nimic-nimic.
Pupici la burtici si Doamne ajuta sa fie totul bine pana la capat.
Sa auzim numai de bine.

laura iv

Post by laura iv » Fri Nov 04, 2011 2:12 pm

adyrem wrote:[floare] Ce fac burticile? Noi facem eco luni si nu mai pot de nerabdare sa-l vad pe bebe (sau poate voi vedea dublu ...?). In continuare nu am nici un semn de sarcina, nici unul 8-| si au disparut si durerile de burta. Azi incepem saptamana 6 ... bebe te rog sa fii la mamica in burtica sanatos si voios :YMPRAY:
Lauraiv, cand faci eco?

In mod normal trebuia pe 21, cel putin asa mi-au spus de la clinica din Viena, dar eu nu mai am rabdare si ma duc miercuri.
Dureri de burtica, dureri de sani inca mai exista dar acum parca fac parte din proces iar de somn...nici nu mai zic...cateodata adorm si la 9 seara, pur si simplu nu rezist mai mult.
Sigur e acolo bebe.Creste si sta la caldurica [gravida] asa ca mami trebuie sa stea linistita. (acum ma incurajez si pe mine ;) )
Ai mai repetat cumva beta dupa prima analiza? Am inteles ca se poate vedea ceva dupa ce depaseste 1000 ml UI.Deci de prin a 6 a sapt.
Asteptam vesti super bune! :ymhug:

Post Reply