Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Irina_

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde Irina_ » Dum Apr 20, 2014 11:25 pm

N.C.B. scrie:Mda, ma striga Lara (mamaaaa, maaam, mam! - taica-sau zice ca ma striga in engleza), s-a ales prafsoru' de planurile mele forumistice. Revin. ...La un moment dat.

In cazul nostru, in mod convenabil, nu exista deocamdata decat apelativul "mama". Si desi copilul stie cine e mama (uneori daca il intreaba cineva unde sunt, stie sa ma arate cu degetul), foloseste acest apelativ si in relatia cu alte persoane. Ca urmare, si pe tata il striga tot "mama" (principalul motiv fiind acela ca litera "t" nu exista inca in vocabular). Asa ca, din cand in cand, pot sa presupun ca nu ma striga pe mine :). Slava Domnului, ca altfel are si zile in care cred ca zice "mama" de cateva sute bune de ori. In fine, astept sa mai creasca. In maxim doua-trei saptamani, daca va avea treaba cu mine, o sa vina direct sa ma traga de maneca.

Anyway, ziceai ceva de "planuri". Ce-s alea? Parca stiam candva, dar acum memoria mi-e usor incetosata... :).

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 4:41 am

Planurile forumistice sunt strict sa ajung la zi cu raspunsurile restante (pe sectiunea asta si pe celelalte), sa fac un topic ca sa ramana arhivata actiunea cu deputata cea degraba lansatoare de alegații si sa organizez mobilizarea pe 2%, ca mai e doar o luna. Asociativ, am alte cateva planuri in cap, dar sa vedem daca reusesc sa le concretizez. ...Greu!

Nici Lara inca nu zice „ta”, in schimb zice „pa”, deci JP e convins ca ii va zice mai intai „papa”, desi eu o invat sa zica „tata”. Oricum, nu sunt multumita de procentul de timp in care ii vorbesc in romana, ar trebui sa ma concentrez sa ii vorbesc DOAR in romana, chiar si cand este son papa in preajma. Am inceput sa ii citesc „Micul Prinț” in romana, special.

La multi ani pentru Darius si aici. :) I-ai dat sa guste din tort, macar asa, pe buze - are voie la varsta lui?

Pfff, ma apropii de momentul in care va trebui sa incep documentarea despre diversificare. Sper sa nu imi semene fiica-mea, eu am fost o mare sclifosită la mancare...
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 4:52 am

Aici eram cu raspunsurile restante, la cosleeping.

ioana_p76 scrie:Am gasit si eu ocazia sa mai scriu aici, raspunzandu-i lui Nicole.
Eu am fetita de 4 ani, acum in martie ii implineste si mai greu mi-era sa scriu, aici fiind mamici cu bebelusi. Dar uite ca acum mi-am gasit motiv si va scriu. ref la co-sleeping, asa am inceput si noi, ca Nicole, dormeam toti 3 in pat, fata dormea un pic in patut si apoi oluam cu mine, iar treptat a ramas ea in pat cu mine si sotul, care tot asa nu se odihnea, a plecat sa doarma in alta camera si nu a fost vreo pb pt noi, ca si cuplu. Si in prezent, tot asa suntem, fata doamre cu mine si nici nu vrea camera ei ", nu vrea sa doarma singura, suntem in "tratative" cu ea sa-i facem camera de printesa, dar.. zice ca va sta tot cu mami acolo.
Dar nu imi pare rau ca nu reusim sa o facem sa doarma singura, nici nu am insistat, vom vedea pe parcurs, probabil la un moment dat o sa vrea sa doarma singura si imi va fi dor

Ioana, chiar daca suntem majoritar mamici cu bebelusi, voi, veteranele cu copilasi mari - tu, Elenada, Mirimir, ... - sunteti mai mult decat binevenite, caci, iata, aveti experienta.

Mersi pentru raspuns.

Ei, asta nu as vrea, sa imi plece sotul din pat. :) JP rezista pe baricade, chiar ne e mult mai bine acum, ca e maricica si a scapat de spaima ca ar putea-o strivi, a ramas doar problema de spatiu. Ne gandim sa ne luam un pat mai lat. :D

Probabil ca Ema inca nu este pregatita sa faca separarea de tine. Eu sper ca pe Lara sa nu o tina 4 ani, sa fie pregatita pentru patutul ei pe la un an, caci la anu' eu mai vreau un bebe, si cred ca va fi dificil spre imposibil cosleepingul linistit inclusiv in perioada de sarcina. [premom]

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 5:17 am

Irina_ scrie:Nicole, noi avem si in familie, si printre prieteni, parinti care au ales co-sleepingul. Unii dintre ei chiar cu doi copii. Si iti pot spune urmatorul lucru: nu exista un raspuns universal, depinde de ceea ce vreti voi si de cum reusiti sa integrati situatia pe termen mai lung. Unii sunt fericiti si lasa copiii in ritmul lor (asteptand sa decida ei cand vor vrea "independenta" in patutul si camera lor), altii nu mai stiu cum sa dezvete copilul si nu prea se pot odihni cu el (se fataie destul de rau in somn).

Oricum, eu cred ca pana la urma trebuie tinut cont, in primul rand, de nevoile copilului (care se modifica in timp) si de ceea ce simtim noi ca ni se potriveste.

Eu am folosit cosleepingul in primele trei luni jumatate (dormind cu Darius in brate, pe piept) si a fost salvator. Doar asa a reusit sa adune un numar decent de ore de somn in conditiile colicilor acute. De pe la 4 luni ne-a dat de inteles, treptat, ca e pregatit sa doarma singurel (dar stiind pe unul dintre noi in camera). Insa si acum, la zece luni si jumatate, atunci cand trece prin perioade mai grele (eruptii dentare, achizitii), adoarme doar la pieptul meu. De multe ori il plimb cate-o ora in port-bebe pana se linisteste si adoarme. Si nu accepta nicio alta persoana in locul meu, nici macar pe taica-su. Dar e firesc sa fie asa, are momente in care are nevoie ca mama lui sa-i fie aproape, sunt niste nevoi pe care le inteleg si le accept. La fel, si cosleepingul pe termen lung (atat cu beneficiile, cat si cu neajunsurile) trebuie sa fie asumat de ambii parinti, altfel pot aparea frustrari in timp. Iar aici nu ma refer la viata sexuala, ci la alte aspecte care tin de intimitate, de libertatea alegerii orei de somn, de confortul in timpul somnului.

Ar merita sa mentionez ca stiu si cazuri de parinti care au fost impotriva cosleepingului initial (copiii au dormit singuri o perioada) si care au ajuns sa-l practice ca solutie de ultima instanta (de la un punct incolo copiii au refuzat sa mai doarma singuri...).

Eu am luat-o la Lara pe pieptul meu in a doua noapte la maternitate - in prima noapte a fost in patutul ala de pexiglas langa mine, dar eram probabil prea obosita si prea sub efectul medicatiei ca sa indraznesc sa o iau. Dar a doua noapte am facut-o (inca nu stiu cum de nu mi-a fost teama ca o sa adorm si o sa cada) si ...asa a inceput o mare poveste de dragoste. Noptile urmatoare am dormit cu ea langa mine, alaptand-o la orizontala, ceea ce se intampla si in prezent.

Am mai citit intre timp despre cosleeping, ceea ce nu a facut decat sa imi confirme intuitiile.

A nu se intelege ca am devenit o predicatoare a cosleepingului universal, fiecare face cum simte, asa cum zice si Irina. Dar, in cazul meu, cred ca este tot ceea ce pot face mai bun pentru Lara si ca este una din cheile cuminteniei ei si noptilor noastre perfecte inca din prima luna.

Pur si simplu iubesc sa o simt langa mine in somn si simt ca e reciproc.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 5:25 am

o-lume-de-vise scrie:Cu dormitul nu exista o regula. Un lucru ti-l spun din experienta celor 9 luni trecute: fiecare copil este unic! ceea ce-a functionat la anumiti copii/parinti nu e musai sa functioneze si la voi. In cazul nostru, datorita refluxului, am trecut prin toate tipurile de somn si copilul s-a dezvoltat normal, cuplul nu s-a destramat, nici macar motanul nostru n-a avut de suferit :D
Am inceput viata de parinte cu un copil linistit, care dormea singurel in patul lui, lipit de al nostru, apoi l-am pus in pat langa noi, inconjurat cu perna de gravida, ca sa nu-l strivesc. Ta-su' a ajuns pe canapea, ca nu mai avea loc in pat. cat a vomitat, piticul asa a dormit, langa mine, apoi, cand reprizele de voma s-au diminuat in timpul noptii (pe la 3-4 luni), l-am mutat in patul lui, lipit de al nostru. Ta-su' sforaie, asa c-a dormit tot pe canapea, ca ne trezea pe amandoi. Apoi, cand am terminat camera copilului (ca am avut si casa in constructie si nu erau toate camerele gata), l-am mutat cu totul in camera lui unde doarme 11-12 ore/noapte si 2-3 ore/zi (in 2 reprize).

Practici cosleeping si cu motanul? :D

Pe bune, eu si conjugalul ne spunem des ca doar Pisicutza lipseste din pat ca sa fie peisajul complet idilic. A ramas la mama, in Romania, abia asteptam sa o recuperam.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 5:37 am

Tzuculina scrie:In ceea ce priveste cosleeping-ul nu am deloc expertiza asa ca nu stiu ce sa-ti spun. Andrada a dormit tot timpul in patutul ei (mie mi-a fost frica sa o iau cu mine in pat din motivele expuse de tine) iar de la 2 luni doarme singura in patutul ei si in camera ei. Am incercat sa o luam cu noi in pat de cateva ori si nu putea sa doarma nici ea, nici noi, se trezea foarte des si incepea sa planga. Dar ziua avem un somn pe care-l dormim impreuna imbratisate si ce dulce e somnul ala... :)
Eu cred ca fiecare copil este diferit iar daca tu simti ca asta este bine pentru voi, ca o ajuta pe Lara, nu vad de ce n-ai putea continua asa. Eu n-am tinut deloc cont de chestiile de genul "nu o lua in brate ca se obisnuieste asa" s.a.m.d., daca mi-a venit sa o iau in brate, am luat-o in brate, am raspuns la chemarea ei de la primul scancet, n-am lasat-o sa planga deloc. Eu m-am gandit ca alt copil poate voi avea, poate nu, nu stiu ce planuri are Dumnezeu pentru mine, asa ca vreau sa ma bucur total de acesta, fara sa tin cont de toate aceste reguli si constrangeri. Asta-i teoria mea... :D.

Complet de acord. Daca fetita ta nu s-a simtit bine in pat cu voi si a preferat patutul ei, foarte bine. La Lara a fost fix invers. Cel putin in ultimele 2 saptamani, de cand ne-am mutat, nici nu am mai incercat sa o pun noaptea in patutul ei (o mai pun ziua, inca o fascineaza caruselul), patutul de cospleeping are mai degraba rol de securitate, nu imi e teama ca o sa cada din pat cand o pun la margine, sa [alaptare] celalalt san.

E totala cand suge noaptea, e in regim de autoservire dar n-ar deschide ochii pentru nimic in lume, are un simț al mamelonului ceva de speriat. :D

Am vazut-o pe Andrada cu ouale rosii, este absolut adorabila! :x Nu pui poza si aici, caci am vazut ca pentru voi FIV-ul nu este un aspect tabu / secret?

Arcip Andreea scrie:
Despre dormitul in acelasi pat cu bebe, cred ca cel mai mult ar trebui sa se tina cont de nevoile copilului. Eu mi-am dorit un copil care sa doarma singur pentru ca eu chiar sunt sensibila la capitolul asta. Adorm greu si ma trezesc usor la orice miscare. Si nu ar fi ok daca nu m-as odihni. Si mi-a dat Dumnezeu un copil care deocamdata doarme bine singur la el in patut si de la 6 luni si singur in camera. Pana la 6 luni nu am vrut sa-l las singur in cameta, cica asa se recomanda, dar de la 6 luni e ok. Cum a spus si Irina, e posibil ca mai tarziu sa nu mai accepte, atunci o sa il iau cu mine, nu o sa il fortez sa faca nimic din ce nu vrea. Dar pana atunci eu cred ca dormitul separat are, cel putin pentru mine, mai multe avantaje.

Eu am un somn de o sensibilitate moderata, iar calitatea acestuia s-a diminuat doar intr-o mica masura de cand dormim si cu Lara, m-am adaptat foarte bine (pentru conjugal a fost mai greu la inceput, acum e mult mai ok).

In cazul meu, daca ar fi in alta camera ar deveni complicat, as dormi agitat, subconstientul meu intrebandu-se daca fetita e bine, ar trebui sa ma ridic pentru a o alapta (pe cand asa, trebuie doar sa am grija sa am nasturii de sus descheiati la pijama) etc.

Dimineata nu se intampla sa se trezeasca inaintea ta?

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 5:49 am

SabinaNatalia scrie:
Cat despre co-sleeping, de felul meu sunt impotriva acestuia, desi si eu ca si Nicole am dormit cu ai mei parinti pana am mers la scoala.
Pe bebita am incercat sa o tratez in functie de nevoile ei - cand o doare ceva doarme musai pe mine, in rest, noaptea, de pe la 23:10, somnul incepe in patutul ei unde ramane pana pe la 7 -8 dimineata. apoi, pentru somnul de frumusete de dupa ora 8, vine in pat cu mine unde ramane pana la 11 si apoi revine in cuibul ei, altfel e vanzoleala mare si nu mai reuseste sa doarma bine nimeni.

Nicole si botezul "impreuna" il facem ;)) noi pe 2-3 mai il avem in plan, desi eu una habar nu am cum se procedeaza - in biserica ortodoxa am ales sa o botezam, altfel tati ne "ameninta" cu valul tars pe facuta cand ne obraznicim noi fetele ;)) :ymblushing:

Si la acest capitol, cand aveti timp\chef va rog sa ma ajutati cu cateva sugestii vis-a-vis de nasi - botez -> cum se procedeaza ...:) emotiile incep sa se adune.

De ce esti impotriva cosleepingului, ca principiu? Nu te intreb de ce nu il practici, am inteles, dar de ce esti impotriva? Mie mi se pare ca daca dormitul cu mama o alina cand e bolnavioara, cu siguranta i-ar facea placere si „pe timp de pace”.

Cand a ramas botezul la voi? Tot pe 3? Eu n-am pregatit mai nimic, caci nici n-am ce, saptamana asta sa ma hotarasc la ce restaurant rezerv si cam atat.

A, de lumanare trebuie sa ma ocup, la cererea nasei, care nu o poate aduce din Romania.

Mamicile de fetite, voi ati gaurit urechiusele pentru cercei la ce varsta? Stiu ca in Romania se practica din maternitate, aici insa nu e voie teoretic decat dupa vaccinul de sase luni. Iar nasi-sa i-a luat cercei (mai avea deja unii cu smaralde, daruiti de o prietena, dar pe-astia de la nasa chiar mi-ar placea sa ii poarte de botez). Ma gandesc sa ma duc cu tupeu la un centru de-asta si sa spun ca are sase luni. Avantaj plete. :D

A scapat Sofia de reflux?
Ultima oară modificat Lun Apr 21, 2014 6:05 am de către N.C.B., modificat 1 dată în total.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 6:03 am

o-lume-de-vise scrie:Noi am botezat progenitura in septembrie. Pentru parinti, la botez, mare lucru nu-i de facut, caci "greul" pica pe nasi. Ei platesc biserica, cumpara florile pentru cristelnita, lumanarea, trusoul de botez pentru bebe, hainele pentru restaurant si pentru baia de a doua zi, chiar si hainele in care va fii imbracat bebe in biserica (asta daca nu exista "moasa" care-i cumpara acest rand de hainute). In biserica, noi am platit corul, pentru ca am avut aceasta optiune, prosopul si sapunul pentru preot, am adus cruciulitele pentru invitati si bomboanele, o forfecuta pentru suvita de par. Am schimbat sticluta de mir din trusoul primit de la nasi, pentru ca am avut un botez tematic, cu ursuleti si gasisem un set care mi-a placut foarte mult. Tot noi am pus uleiul de masline in sticla de mir si am luat cutia pentru suvita de par (la fel, pentru ca se incadra in ceea ce-mi doream eu).
Restaurantul a fost ales de mine cand eram gravida prin luna a 5-a, l-am decorat cu baloane cu ursuleti, pe mese am comandat ursi mari din plus, invitatiile au fost tot cu ursuleti, cardurile de asezare, la fel (ca si lumanarea de la biserica si botosii lui bebe), marturiile au fost jucarii din lemn (brelocuri), yo-yo si puzzeluri cu ursuleti, doar la prezidiu am ales flori, care au "imbracat" 3 ursuleti. Am optat pentru un dj care avea un palmares impresionant si chiar am fost foarte multumita, fotograful a fost cel de la nunta si ne-a oferit in pachet un album superb cu 100 pagini imprimate si "momentele" alese au fost dans exotic si ursitoarele, iar la final face painting pentru copiii invitatilor. Fructele le-am dorit asezate langa fantana de ciocolata, pentru ca la toate petrecerile de genul asta ma enerva cand se strangeau multe pe masa si n-aveai loc sa pui paharul, telefonul, etc., asa c-am vrut sa ramana mesele libere. Am tiparit si meniuri pentru mese, pe care le-am ales albe, simple, ca si mesele din restaurant, sa nu incarcam incaperea care era in sine destul de incarcata, fiind o sala ballroom. Tortul, evident, a fost cu ursuleti si artificii simple, iar pe ring aveam in functie de persoanele care dansau fie fum, fie baloane, fie jocuri de laser. Am optat pentru open bar ca invitatii sa-si aleaga ce-si doreau si un meniu mediu, ceva mai elaborat la aperitiv, pestele normal si fripturile usor elaborate fata de un meniu tipic romanesc.
Mi-a placut c-a fost o distractie ceva mai mare, dar intre prieteni si lumea a stat muuuuuuuuuuuuult :D
Si-am mai avut un moment de suflet pentru mine, cand, inaintea aperitivului, preotul care-mi este prieten foarte apropiat, a luat microfonul, a ridicat invitatii in picioare si-a rostit "Tatal nostru", binecuvantand mesenii si comoara noastra mult asteptata.

Pfai de capu' meu!!

Eu am prevazut 15 invitati la botezul de la 11h (ar fi fost un pic mai multi, dar e vacanta de 1 mai si sunt plecati), mers la restaurant (unul de foarte buna calitate, dar neamenajat special pentru botez, doar o masa rezervata, cu un meniu interesant), apoi cine vrea continuam la piscina acasa la mine pana pe la 18h, dupa care seara probabil vom pleca cu nasii intr-o minicroaziera de doua ore pe Rhon, luand cina la bordul vaporasului.

A doua zi, băița ritualică (vreau sa ma asez pe cădiță!! cred ca si nașa vrea :D ) si apoi plecam sa facem turism, poate la mare.

Cam asta e marea mea organizare. :)

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 6:12 am

Swanheart scrie:Vai, Nicolle, cat de scumpa e Lara! :x Si jucaria e tare frumoasa, cred ca le-ar placea si gemenaselor prietenei mele. :D De unde ai luat-o?

Multumesc. Jucaria se cheama „marotte”, vezi ca exista pe Amazon, dar nu am vazut chiar gargarita asta, noi am luat-o dintr-un butic din Nîmes. Zice conjugalu' ca ar fi fabricata in Slovacia.

Btw, dialogurile cu Gargarita continua (aici Lara e inhibata pentru ca vazuse aparatul foto, de-aia nu prea se manifesta vocal, ci mai mult gestual):

Ce mai fac fetitele prietenei tale? Au recuperat bine?

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 21, 2014 6:22 am

Anemari scrie:Ii multumesc lui Dumnezeu si oamenilor din Sosi in fiecare zi ptr baietii mei..eu ii consider nepoteii programului chiar daca ei nu au intrat in statistici fiind pinguinasi si cred ca asemeni lor mai sunt si alti copilasi.deci cu siguranta nr celor nascuti cu ajutorul programului nat. este mai mare decat apare in statistici.
Uff ma gandesc ca sunt atatea cupluri care nu au avut norocul nostru

Anemari, ba da, sunt „nepotei”! Ce daca ai reusit doar la FET, e vorba de acceasi tentativa, punctia si fertilizarea in sine au fost in Subprogram, nu? Nu ti-a cerut clinica copii dupa certificatele de nastere, sa ii raporteze ca reusita? Ar trebui. Nu mai vorbesc ca incaseaza clinica 300E, dar e vorba de „eficacitatea” Subprogramului, e nevoie ca cifra aia sa fie cat mai mare.

Girls, va spun ca ma doare sufletul cand imi dau seama ca s-a pierdut ceva castigat atat de greu. Si cand vad cata nevoie este - in continuare Asociatia continua sa primeasca mesaje disperate de la persoane care pur si simplu nu isi permit macar sa se gandeasca la FIV. :( Cata nevoie ar fi in continuare de Subprogram. Ar trebui sa reluam campania de advocacy pe langa noul ministru.

* * *

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Lun Apr 21, 2014 8:18 am

Nicolle, au fost momente in care piticul manca 60 ml la interval de 1 ora si jum., dar ii dadeam 10 ml, pauza 10 minute, si tot asa, apoi puneam ceasul sa sune la 1 ora si jum., si eu trebuia sa ma mulg sa arunc laptele meu, pe care nu reusea sa-l tina in stomac, iar operatiunea asta dura cam 40 minute, asa ca eram epuizata si faceam schimb cu sotul. Ajungeam pe canapea unde motanul ma astepta, ma masa putin si se culca pe mine. Cand venea randul consortului sa doarma pe canapea, motanul iar era incantat peste masura. Asa ca am avut un motan fericit. Acum, seara, dupa ce adorame progenitura, motanul ma asteapta la usa dormitorului, il iau cu mine, ma asez confortabil si el trece la "portia de iubire". Mai greu e cu cei 3 caini, carora nu le mai pot acorda aceeasi atentie, caci sunt in permanenta cu piticul lipit de mine in curte, dar, in vara, cand va merge bine singur, sper sa rezolv si problema asta. Cand am iesit din maternitate, o doctorita mi-a spus ca-i este mila pentru animalele din familiile cu nou-nascuti...

Sa stii c-am fost la un botez micut, intre prieteni si chiar mi-a placut. Daca voi mai avea vreodata ocazia de-a organiza un alt botez, cred ca o sa fie mai mic, cu 40-50 invitati, dar sigur voi alege o sala ballroom, ca am o slabiciune pentru salile astea.

Noi, fiind in concediu pentru cresterea copilului, putem dona acei 2%?
Imagine siImagine

Anemari

Mesajde Anemari » Lun Apr 21, 2014 9:59 pm

Paste fericit tuturor!
Noi suntem bine.crestem...baietii au 8300 si 7700 la 6 lunite.Am inceout diversificarea cu supita de legume.de fapt un fel de supa crema iar bebicii au papat din prima cu multa pofta.chiar au plans cand nu le-am mai dat si-si lingeau babeticile.Nu le-am dat chiar o lingurita-doua ci vreo 5-6.acum am ajuns la 100ml dar ei dupa supa vor imediat lapticul si mananca aceeasi cant ca si la celelalte mese.cred ca supa nu o considera mancare.Am incercat sa le micsorez cant de lapte dar iese urat tare asa ca le dau cat vor ei sa pape.De vorbit nu prea se inghesuie.ganguresc singurei si canta mai ales la culcare(aaaaa.aeeee.uuuuuaa.auuuu)incearca sa se ridice in picioare.stau cu ajutor in fundulet si se rostogolesc de zor.Au jucarii preferate si se joaca in patuturile lor.Mai si plang dar sunt cumintei in general.Cel mai bine e ca dorm amandoi toata noaptea de la 21 pana la 7-8 dim.Va pup
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

Anemari

Mesajde Anemari » Lun Apr 21, 2014 10:11 pm

N.C.B. scrie:
Anemari scrie:Ii multumesc lui Dumnezeu si oamenilor din Sosi in fiecare zi ptr baietii mei..eu ii consider nepoteii programului chiar daca ei nu au intrat in statistici fiind pinguinasi si cred ca asemeni lor mai sunt si alti copilasi.deci cu siguranta nr celor nascuti cu ajutorul programului nat. este mai mare decat apare in statistici.
Uff ma gandesc ca sunt atatea cupluri care nu au avut norocul nostru

Anemari, ba da, sunt „nepotei”! Ce daca ai reusit doar la FET, e vorba de acceasi tentativa, punctia si fertilizarea in sine au fost in Subprogram, nu? Nu ti-a cerut clinica copii dupa certificatele de nastere, sa ii raporteze ca reusita? Ar trebui. Nu mai vorbesc ca incaseaza clinica 300E, dar e vorba de „eficacitatea” Subprogramului, e nevoie ca cifra aia sa fie cat mai mare.

Girls, va spun ca ma doare sufletul cand imi dau seama ca s-a pierdut ceva castigat atat de greu. Si cand vad cata nevoie este - in continuare Asociatia continua sa primeasca mesaje disperate de la persoane care pur si simplu nu isi permit macar sa se gandeasca la FIV. :( Cata nevoie ar fi in continuare de Subprogram. Ar trebui sa reluam campania de advocacy pe langa noul ministru.

Nu ne-au cerut certificatele. Eu cred ca nu a mai intrat la Subprogram ptr ca a fost al doilea FET. La primul ne-au zis sa trimitem certificatul de nastere in cazul in care reusim .Al doilea Fet noi l-am platit integral si nu ne-au mai solicitat nici un act cu toate ca noi i-am sunat dupa nasterea baietilor si i-am anuntat.
Mie imi pare rau cand imi dau seama ca multi copii nu au intrat in statistici dar sincera sa fiu nici nu cred ca pe cei ce ne conduc acum tara cu atata "gratie" ii intereseaza... iar la nivelul lor de intelegere cred ca e si greu de ajuns prin mijloace omenesti.
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mar Apr 22, 2014 8:59 pm

[quote="N.C.B."]

Complet de acord. Daca fetita ta nu s-a simtit bine in pat cu voi si a preferat patutul ei, foarte bine. La Lara a fost fix invers. Cel putin in ultimele 2 saptamani, de cand ne-am mutat, nici nu am mai incercat sa o pun noaptea in patutul ei (o mai pun ziua, inca o fascineaza caruselul), patutul de cospleeping are mai degraba rol de securitate, nu imi e teama ca o sa cada din pat cand o pun la margine, sa [alaptare] celalalt san.

E totala cand suge noaptea, e in regim de autoservire dar n-ar deschide ochii pentru nimic in lume, are un simț al mamelonului ceva de speriat. :D

Am vazut-o pe Andrada cu ouale rosii, este absolut adorabila! :x Nu pui poza si aici, caci am vazut ca pentru voi FIV-ul nu este un aspect tabu / secret?

Eu am un somn de o sensibilitate moderata, iar calitatea acestuia s-a diminuat doar intr-o mica masura de cand dormim si cu Lara, m-am adaptat foarte bine (pentru conjugal a fost mai greu la inceput, acum e mult mai ok).

In cazul meu, daca ar fi in alta camera ar deveni complicat, as dormi agitat, subconstientul meu intrebandu-se daca fetita e bine, ar trebui sa ma ridic pentru a o alapta (pe cand asa, trebuie doar sa am grija sa am nasturii de sus descheiati la pijama) etc.

/quote]
Multumesc pentru aprecieri, uite ca nu m-am gandit sa pun poze si aici nu stiu de ce...pur si simplu nu mi-a trecut prin cap. Pe viitor asa voi face.
Am trecut si eu prin etapa asta la inceput cand Andrada dormea singura in camera ei, ma duceam de 3-4 ori pe noapte sa o verific dar, in timp, m-am obisnuit cu ideea, am vazut ca nu i se intampla nimic. Imi era frica si ca nu o aud dar o aud de la primul scancet, dormim cu usile deschise intre camere. Intr-adevar si mie imi este greu sa ma ridic din pat, sa merg pana la ea si sa o alaptez dar m-am obisnuit si cu asta. Daca fata vrea sa fie independenta eu ce sa-i fac... :D ?!
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mar Apr 22, 2014 9:03 pm

N.C.B. scrie:
Mamicile de fetite, voi ati gaurit urechiusele pentru cercei la ce varsta? Stiu ca in Romania se practica din maternitate, aici insa nu e voie teoretic decat dupa vaccinul de sase luni. Iar nasi-sa i-a luat cercei (mai avea deja unii cu smaralde, daruiti de o prietena, dar pe-astia de la nasa chiar mi-ar placea sa ii poarte de botez). Ma gandesc sa ma duc cu tupeu la un centru de-asta si sa spun ca are sase luni. Avantaj plete. :D

Eu i-am gaurit urechiusele in maternitate. A tipat o data la prima gaura apoi s-a culcat la loc, a tipat la a doua gaura si iar s-a culcat la loc si asta a fost tot. Bineinteles, in timpul operatiunii, eu asudam langa ea de emotie si frica. Dar de ce nu e voie decat dupa vac cinul de 6 luni?

eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mar Apr 22, 2014 9:06 pm

Fetelor o intrebare...voi le-ati luat scaun auto bebelusilor?! La ce varsta? Andrada nu mai vrea deloc sa stea in scoica si ma gandesc sa-i iau scaun poate-i place mai mult. Pentru ce model ati optat ? Cu isofix, fara isofix? Am studiat putin si mi-am prins urechile, Dumnezeule sunt atatea modele si preturile variaza de la cateva milioane la cateva zeci de milioane...Eu chiar nu stiu ce sa aleg, asa nu-mi place deloc cand am foarte multe optiuni la dispozitie.

andra80

Mesajde andra80 » Mie Apr 23, 2014 2:28 am

Tzuculina scrie:Fetelor o intrebare...voi le-ati luat scaun auto bebelusilor?! La ce varsta? Andrada nu mai vrea deloc sa stea in scoica si ma gandesc sa-i iau scaun poate-i place mai mult. Pentru ce model ati optat ? Cu isofix, fara isofix? Am studiat putin si mi-am prins urechile, Dumnezeule sunt atatea modele si preturile variaza de la cateva milioane la cateva zeci de milioane...Eu chiar nu stiu ce sa aleg, asa nu-mi place deloc cand am foarte multe optiuni la dispozitie.

Noi folosim landourile de la carucior, transformate acum in scaune sport. Practic cum stau in carucior asa stau si in masina, fixati in centura landoului si in cea a masinii. Nici ai mei nu stau in cosulet, cum ii pui cum baiatul incepe sa se dea jos. cosuletele le folosim pe post de scaune de masa, iar acolo stau doar daca le e foame si au chef sa pape diversificat. Fetitei parca incepe sa-i placa acum incosulet ca e mai sus si vede mai bine iar inca nu a reusit sa se ridice singura in fundulet complet.
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

andra80

Mesajde andra80 » Mie Apr 23, 2014 2:39 am

Anemari scrie:Paste fericit tuturor!
Noi suntem bine.crestem...baietii au 8300 si 7700 la 6 lunite.Am inceout diversificarea cu supita de legume.de fapt un fel de supa crema iar bebicii au papat din prima cu multa pofta.chiar au plans cand nu le-am mai dat si-si lingeau babeticile.Nu le-am dat chiar o lingurita-doua ci vreo 5-6.acum am ajuns la 100ml dar ei dupa supa vor imediat lapticul si mananca aceeasi cant ca si la celelalte mese.cred ca supa nu o considera mancare.Am incercat sa le micsorez cant de lapte dar iese urat tare asa ca le dau cat vor ei sa pape.De vorbit nu prea se inghesuie.ganguresc singurei si canta mai ales la culcare(aaaaa.aeeee.uuuuuaa.auuuu)incearca sa se ridice in picioare.stau cu ajutor in fundulet si se rostogolesc de zor.Au jucarii preferate si se joaca in patuturile lor.Mai si plang dar sunt cumintei in general.Cel mai bine e ca dorm amandoi toata noaptea de la 21 pana la 7-8 dim.Va pup

Anemari, sa-ti traiasca puii si sa-ti fie sanatosi! sunt mari si cuminti, noi si acum avem mese nocturne, iar cu greutatea ne invartim tot pe la 7,5 kg bucatica de pui frumos. Mai au perioade cand slabesc de la dintisori cate 100-200gr. Anemari, statistic, pinguinasii tai de la cele 2 fet au avut aceeasi calitate? La tine fet 2 a fost cel reusit, si ma intrebam ce crezi ca a facut diferenta...
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Apr 23, 2014 7:11 am

Mie co-sleeping-ul nu mi s-ar fi potrivit deloc. Nu pot dormi cu Ed in pat nici sa ma omori, tot timpul ma gandesc sa nu ma intorc peste el si sa-i fac rau. Si el se foieste foarte mult cand nu e in patutul lui si deci, era total exclus. Oricum, nu sunt de parere ca parintii si copiii trebuie sa imparta patul; intre parinti exista altfel de relatii decat intre parinti si copii si nu cred ca e ok sa le amestecam. Ed a fost de acord si a dormit din prima zi in patutul si in camera lui. Si pe intuneric, nu-l deranjeaza. Cat despre auzit..aud tot. :))) Eu oricum eram si inainte extrem de sensibila in somn, iar acum aud orice respiratie / tusit / foit din camera lui. Deci, suntem toti in siguranta si ne odihnim bine.

Am vazut ca a intrebat Tzuculina despre scaunul de masina. M-am documentat si eu in acest sens si am ajuns la urmatoarele concluzii: isofix pentru siguranta, rabatabil cat mai mult pentru ca Ed sa poata dormi la drumurile lungi cu masina (noi facem MULTE), centuri in 5 puncte si o marca buna ca sa ne tina cat mai mult si sa nu se rupa / strice in primul an. Acum mai depinde si de bugetul fiecaruia, sunt unele foarte scumpe...Eu as vrea sa-i iau dupa ce o sa stea in fundulet dar, mai vedem. Scoica ne mai tine pana pe la 9 kg, acum are 7,3. :)

Nicole, spor la pregatirile pentru botez! Asteptam poze si impresii despre eveniment. Sunt sigura ca Lara va fi foarteee cuminte. :-*

Trebuie sa fug, Ed se intoarce deja pe burtica de vreo saptamana si incearca sa se tarasca din pozitia asta dar nu prea-i iese deocamdata. Si tipa de nervi. :))

Sanatate, fetelor si baietilor si bebelusilor! :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Anemari

Mesajde Anemari » Mie Apr 23, 2014 7:40 am

andra80 scrie:
Anemari scrie:Paste fericit tuturor!

Anemari, sa-ti traiasca puii si sa-ti fie sanatosi! sunt mari si cuminti, noi si acum avem mese nocturne, iar cu greutatea ne invartim tot pe la 7,5 kg bucatica de pui frumos. Mai au perioade cand slabesc de la dintisori cate 100-200gr. Anemari, statistic, pinguinasii tai de la cele 2 fet au avut aceeasi calitate? La tine fet 2 a fost cel reusit, si ma intrebam ce crezi ca a facut diferenta...

Au avut aceeasi calitate.au fost blasto.Stiu ca erau toti de calitate buna dar nu mai stiu gradul.Cand urmeaza sa faci FEt?Diferena nu stiu...la al doilea transfer am luat aspenter dar nu cred ca asta a fost.Cred ca asa trebuia sa fie .Eu si la transferul asta am avut 3 embrioni pusi si s-au prins toti dar unul s-a oprit tot in sapt 5-6....probabil calitatea lui n-a fost la fel ca a celorlalti.
Succes!

Înapoi la “Gravide si mamici”