Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
eliza_maria

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde eliza_maria » Mar Mai 06, 2014 7:18 pm

Tzuculina, si eu am 6 embrioni pastrati. Stiu ca 5 ani se pot pastra, si pt noi au trecut 2. Probabil ca intr-un an fac ET...
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 08, 2014 11:19 pm

O lume de vise, felicitari si pe acesta cale!! Mi-a stat ceasul cand am citit. :D Sa ai o sarcina perfecta, fara emotii de data asta!

Coryna, ai auzit inimioara? [heart]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 08, 2014 11:22 pm

Eu bineinteles ca iar nu am timp sa scriu pe indelete, abia apuc sa fac fata corespondentei si organizarii actiunilor de baza ale Asociatiei.

Ocazie sa va invit sa veniti weekend-ul asta la ONGFest, in Herastrau. [flori]

Ziceti da, ziceti da. :)

Scrieti-ne la contact@vremcopii.ro cand puteti veni (sambata sau/si duminica, prima sau a doua parte a zilei), suntem la standul 159, pe dreapta dinspre intrarea Charles de Gaulle (statia de metrou Aviatorilor).

Ce-as vrea sa fiu si eu cu voi!

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 08, 2014 11:23 pm

Sabina Natalia, cum a fost la botezul Sofiei? [fetita]

* * *

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Dum Mai 11, 2014 9:37 pm

N.C.B. scrie:Coryna, ai auzit inimioara? [heart]

Da , am fost la eco si am auzit cum bate inimioara,nu mi-a venit sa cred ce emotii am avut....tremuram toata. La fiecare control la care merg am asa emotii , mie inca nu imi vine sa cred.Ne pregatim de dublu test si sper cu ocazia aceasta sa aflam si ce avem.

Felicitari O-lume-de-vise! ce veste frumoasa, cate saptamani ai?
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Mar Mai 13, 2014 7:46 am

Multumesc Coryna! Felicitari si voua: bebe sanatos si sarcina la termen! La noi bebe e mic, are azi, 6 saptamani si 5 zile. La 6 saptamani am vazut inimioara. Momentan suntem indecisi, caci ne dorim mult sa trecem primele 12 saptamani, apoi ne mai gandim daca vrem sa aflam sexul...dar, parca n-am vrea, mai ales ca, daca totul decurge normal, voi naste cam de Craciun.
Imagine siImagine

SabinaNatalia

Mesajde SabinaNatalia » Mar Mai 13, 2014 10:13 am

N.C.B. scrie:Sabina Natalia, cum a fost la botezul Sofiei? [fetita]

Mmmm! A fost fantastic si a decurs in cea mai mare liniste. Daca preotul nu isi spunea rugaciunile, bebe nici ca ar fi vrut sa rupa tacerea; i-a placut si baita in cristelnita, mut de tot :)...finalul urmeaza abia sambata pe 17 :))

Voi cum ati petrecut?
Mami de Sofia

SabinaNatalia

Mesajde SabinaNatalia » Mar Mai 13, 2014 10:13 am

O lume de vise - felicitari, sanatate multa si sarcina usoara la termen!
Mami de Sofia

amely32

Mesajde amely32 » Mie Mai 14, 2014 5:02 am

O lume de vise, felicitari!!!! Minuni exista! Sa ai o sarcina perfecta si sa vina bb sanatos si la termen!vai cate emotii, minunatt!
Coryna, felicitari pt inimioara!Doamne ajuta mai departe!
Sabina, felicitari!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mie Mai 14, 2014 2:56 pm

andra80 scrie:Giorgia, Anemari, ce credeti ca aajutat sa aveti un fet reusit? Giorgia, cred ca tu ai spus ceva de lipsa asteptarilor si a stresului...

Iarta-ma ca raspund cu intarziere, Andra. N-am mai apucat sa va citesc in ultima vreme.
La noi singura diferenta fata de FIV a fost faptul ca am luat aspirina (ThromboAss cate 50mg de 2 ori/zi) dupa transfer si pana spre finalul sarcinii. Nu stiu daca a ajutat, dar in mod sigur voi lua din nou atunci cand ne vom decide sa luam acasa embrionii ramasi la rece. Alta schimbare cred ca a fost faptul ca am tinut doar pentru noi excursia la Budapesta, transferul si apoi sarcina o vreme, pana am trecut de perioada critica. Oricat de bine intentionate ar fi familia si persoanele apropiate, poate fi stresant sa te sune zilnic cu intrebari, cand esti si asa pe ace. Alte sfaturi, desi cred ca le cunosti deja, ar fi sa nu porti haine stramte in zona abdomenului, sa eviti supraincalzirea, sa te hidratezi si sa te odihnesti atat cat poti. Altfel, cred ca esti familiara cu sintagma: "Hope for the best, but expect the worst." (Daca poti...) Iti tin pumnii sa fie asa cum va doriti. %%-
Ce mai fac micutii tai? Tu ramai doi ani acasa cu ei sau te pregatesti sa revii la serviciu in vara?
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mie Mai 14, 2014 3:00 pm

Mamici, am gasit un ghid vizual al scaunelor bebelusilor. Sigur e cineva interesat. :)
Il gasiti aici.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Joi Mai 15, 2014 8:08 am

mulumesc! sper sa decurga totul normal [flori]
Imagine siImagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Mai 19, 2014 11:54 pm

Mamici, stiu cum stati cu timpul, cat de prinse sunteti (dintre care cea dintai sunt eu), dar mai semnati si voi condica - imi e dor de voi si de bebelacii vostri. :) CE MAI FACETI?? [mama&bebe] [mami] [bebe papa]

Sper sa revin curand pe larg, eu am culcat copilul cu tat'su si la ora asta fac newsletter 2%...

* * *

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Mar Mai 20, 2014 2:50 am

Buna. Noi suntem ok. Am mai fost la un cardiolog si ne-a spus ca defectul la inimioara e f mic si se asteapta sa se astupe pana la 1an. Ne-am mai linistit. Dar, ori din motivul asta ori pur si simplu, am (re)capatat niste stari de anxietate pe care incerc sa le depasesc fara pacaleli de tipul Sedatid PC pe care il mai luam inainte cand ma mai lovea cate o stare de genul. O fi si de la hormoni? Ati patit?
In rest, papam bine si zambim de mama focului. La sanul drept curge uneori prea repede si il lasa, iar il ia, iar il lasa...ne chinuim asa uneori pana papa suficient.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Mai 20, 2014 5:49 am

Cristina, am bucur mult ca v-a linistit cardiologul! Va fi bine. :)

Am dat click pe blogul tau - ma bucur ca alaptezi, dar vad ca aplici concepte precum alaptarea cu program etc. Inteleg ca asa te-au invatat in maternitate, dar prostie mai mare ca aia ca se amesteca laptele digerat cu cel proaspat n-am auzit in viata mea! Pune copilul cu incredere la san, alapteaza-l la cerere. Citeste aici, vei invata multe lucruri utile: https://alapteaza.wordpress.com/

Ai trecut de perioada dificila, va fi din ce in ce mai usor de acum inainte.

Pentru mine alaptatul este acum o placere si o bucurie. Si am inceput tare greu, daca eram in Romania sigur renuntam, nu reuseam sa alaptez. Lara a pierdut foarte mult in greutate la inceput, nu reusea sa suga, adormea instantaneu cu sanul in gura, dar am avut consultant in alaptare care a venit la domiciliu (inclusiv pe 1 ianuarie), care m-a sustinut si m-a ghidat si am depasit momentul critic.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Mai 20, 2014 5:52 am

Si daca tot am intrat pe alapteaza,va arat de acolo si pledoaria pro-cosleeping:

De ce imi place sa dorm cu bebelusul meu

“Am inceput sa dorm cu bebelusul meu cam din a doua saptamana a lui de viata, la indemnul sotului meu, care imi spunea: “Tu nu vezi cat e de mica? Cum sa o lasam sa doarma acolo in patutul ala rece? (la 20 cm de patul nostru). Nu vezi cum te chinui?” stateam cu capul rezemat de marginea patutului sa vad daca respira, sa o legan cand se agita si de frica sa nu adorm si sa nu cumva sa nu o aud ca plange.

Am inceput asa tarziu pentru ca toata lumea, inclusiv doctorul, imi spunea sa culc bebelusul singur, in patutul lui, din diverse motive de siguranta, iar eu bulversata de o nastere grea si o recuperare mai grea decat nasterea, dar si sentimentele si situatiile noi care ma incercau, am uitat sa imi urmez instictul matern… care striga din rasputeri sa imi iau copilul langa mine mereu.

Acum pot spune, fara referinte bibliografice, cateva motive de suflet care sa motiveze de ce dorm cu fetita mea iubita:

· Pentru ca ador sa deschid noaptea ochii si sa ii vad fetisoara mica langa fata mea;

· Pentru ca ador sa o simt asa mica, cum se cuibareste langa mine, lipita de mine;

· Pentru ca iubesc sa simt manuta ei mica cum ma cauta ca sa ma atinga, asa macar un pic;

· Pentru ca iubesc sa ma trezesc si sa vad ochisorii aceia mari cum se uita la mine curiosi

· Pentru ca iubesc sa o vad cand se trezeste, cum ma cauta cu privirea si cand ma gaseste, zambeste si se intinde

Cand s-a nascut o alintam “bucatica mea”, simteam ca e o parte rupta din mine si asezata departe de mine, in patut. O alintam “sufletul meu” si atunci cum sa imi las sufletul in patut si trupul in pat?

In concluzie, si eu am nevoie de copilul meu asa cum are si el de mine, am nevoie sa stiu ca e bine, linistit, sa stiu ca se simte protejat si iubit si nu neglijat, singur, speriat, in patut.”

Sursa

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Mai 20, 2014 5:55 am

Si un video cu imagini „pe bune”, mamici de pe grupul „alapteaza” care dorm cu bebelacii lor:

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Mai 20, 2014 6:15 am

Felicitari pentru inimioare, Coryna si OLumeDeVise. [heart] [great] [heart]

Coryna, ce mai face Eduard? Spuneai la un moment dat ca avea probleme la piciorus, s-au rezolvat? Cu anemia si cu imunitatea cum mai sta? A mai racit? Cred ca e groaznic sa fie copilasul bolnav (slava Domnului, nu stiu cum este, sper ca Lara sa continue tot asa).

OLumeDeVise, Robert a progresat cu mersul, si-a dat drumul pe bune? E foarte precoce pentru un baietel (stiu ca fetitele sunt mai sprintene, ele incep sa mearga inainte de un an).

Stiu ca am restante la raspunsuri, o sa incerc sa imi dau seama pe unde am ramas, sa ma uit pe paginile din urma.

* * *

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Mar Mai 20, 2014 7:09 am

Voi ce stiti de mersul la stomato+alaptat? Anestezia aia trece in lapte? Med de fam a zis ca da si sa mulg si sa arunc dupa stomato. Voi ce stiti?
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mar Mai 20, 2014 7:28 am

Cristina_16, are mare dreptate Nicole in privinta alaptarii (De cosleeping nu zic nimic, mie nu mi se potriveste absolut deloc si nu sunt de acord cu amestecarea mediilor. Chiar azi-noapte a trebuit sa dormim toti in pat, Edi a racit si fornaia si nu se putea linisti, si a fost greu si obositor si dorm pe mine...). Deci, pune bebele la san de cate ori cere si vezi vedea rezultatele: in timp, va dormi mai mult, va suge mai bine, mameloanele se vor obisnui si nu vor mai durea. Cat despre alaptat in public, eu eram principala inamica dar, in timp, asa cum am invatat ca si alaptatul in sine e bun si necesar si simplu, la fel si alaptatul in public. Acum, nu in mijlocul orasului dar, in masina, de exemplu, parcata oriunde, da. Fara pelerine si alte chestii, mai mult m-ar incurca. Oricum, in primele 2 luni, cel putin, nu te astepta sa poti iesi din casa cu bebe asa mic la plimbari sau la cumparaturi de 2-3 ore. Mai asteapta putin. Succes! :)
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Înapoi la “Gravide si mamici”