Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
o-lume-de-vise

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde o-lume-de-vise » Mar Mai 20, 2014 8:42 am

Nicolle, piticul nostru merge foarte bine singur-singurel, dar, in 90% dintre cazuri, are cate ceva in mana. Chit ca e o soseta, o jucarie, o sticla cu apa...orice, dar taraste ceva dupa el. Merge si vorbeste intr-una. Noi radem si spunem ca ne si comunica ce vede. Nu stiu daca e sau nu precoce, ca n-am stat sa compar cu alti pitici, dar el merge. Teleghidat, dar merge.

pupici, dragi mamici! [flori]
Imagine siImagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 21, 2014 6:40 am

cristina_16 scrie:Voi ce stiti de mersul la stomato+alaptat? Anestezia aia trece in lapte? Med de fam a zis ca da si sa mulg si sa arunc dupa stomato. Voi ce stiti?

Eu nu stiu, dar suna destul de logic. Medicamentele, alcoolul si toate substantele pe care le ingeram trec in lapte asa cum trec si in sange. Din fericire, pe termen scurt. Succes la stomatolog!

Mai povesteste de Alexandra, ce face bb mic? :)
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 21, 2014 6:47 am

Chocolate scrie:Cristina_16, are mare dreptate Nicole in privinta alaptarii (De cosleeping nu zic nimic, mie nu mi se potriveste absolut deloc si nu sunt de acord cu amestecarea mediilor. Chiar azi-noapte a trebuit sa dormim toti in pat, Edi a racit si fornaia si nu se putea linisti, si a fost greu si obositor si dorm pe mine...). Deci, pune bebele la san de cate ori cere si vezi vedea rezultatele: in timp, va dormi mai mult, va suge mai bine, mameloanele se vor obisnui si nu vor mai durea. Cat despre alaptat in public, eu eram principala inamica dar, in timp, asa cum am invatat ca si alaptatul in sine e bun si necesar si simplu, la fel si alaptatul in public. Acum, nu in mijlocul orasului dar, in masina, de exemplu, parcata oriunde, da. Fara pelerine si alte chestii, mai mult m-ar incurca. Oricum, in primele 2 luni, cel putin, nu te astepta sa poti iesi din casa cu bebe asa mic la plimbari sau la cumparaturi de 2-3 ore. Mai asteapta putin. Succes! :)

Hahah, ce bine te-am intuit, eram sigura ca faci / faceai parte din tabara inamicilor alaptarii „in public”. :D Eh, viata e plina de suprize, Dumnezeu nu bate cu parul. :)
Eu nu alaptez „in public”, ma doare la basca de public, eu alaptez acolo unde o pocneste foamea pe fii-mea, fara sa ma expun ostentativ dar si fara sa ma acopar cu vreo pelerina: pe strada, in parc, pe plaja, in restaurant, chiar si pe acoperisul muzeului civilizatiilor mediteraneene. :D

Imi pare rau ca e racit Ed. Ii dai medicamente? Multa sanatate va urez!

Experienta cu un copilas racit, deci agitat, nu este reprezentativa pentru cosleeping. Tocmai, in conditii obisnuite, dormitul impreuna duce la nopti perfecte, in care si bebe si parintii dorm fara intrerupere. Lara doarme de pe la 6 saptamani neintoarsa de seara pana pe la 5h30 dimineata, cand incepe sa mișune si se automufeaza la san FARA sa deschida ochii. :) Suge cu entuziasm somnolent, apoi ofteaza satisfacuta si mai trage un pui de somn (eu cel mai adesea fac exact ca ea, dar uneori, ca in dimineata asta, ma ridic sa apuc sa mai fac si de-alea mele macar un pic) iar dupa 8h face niste ochi rotunzi si plini de zambet, incepe sa cante, sa se catere si sa il traga pe taica-sau de nas, de barbie, de ce nimereste - ceea ce il cam topeste pe genitor. Toata lumea se trezeste odihnita si cu zambet, deci. :)

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 21, 2014 7:45 am

A propos de trezit, sa apuc sa va zic pana incepe ritualul matinal - intrebase OLumeDeVise pe paginile anterioare: doar pana pe 25 mai se poate directiona 2% din impozit. Daca in 2013 ati avut venituri / salariu fie si doar cateva luni (cele 4 luni de concediu pre / postnatal se pun la socoteala), puteti directiona. Si, desigur, nu uitati sa o faceti pentru sotii vostri, eventual pentru parinti daca mai sunt pe piata muncii, intrebati amicii apropiati.

Ne-am dat seama ca multa lume vrea sa o faca, dar nu apuca sa se duca la adm fin sau la posta, asa ca se ocupa fetele SOSI de expeditie. Completati doar datele persoanale si bagati scan / foto la contact@vremcopii.ro

Cereti statului sa redirectioneze catre Asociatia “SOS Infertilitatea” 2% din impozitul pe venit pe care l-ati platit deja! Completati si depuneti pana pe 25 mai 2013 formularul 230 (pentru impozitul pe salariu) sau formularul 200 (pentru alte venituri). Toate detaliile sunt disponibile pe site-ul dedicat operatiunii 2%, realizat de catre voluntarii SOS Infertilitatea: http://www.doilasuta.net

* * *

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Mai 21, 2014 7:53 am

Pai, stii cum e, Nicole, never say never. ;)

Multumim de urari! E cu muci si tusit dar, speram sa treaca. A fost domnul tati racit weekend-ul trecut si... I-am dat vitamina C picaturi, Nurofen sirop si ser fiziologic cu care-l curat in nas. La partea cu serul, uraste sa i-l picur in nas si incepe sa urle. Asta e, o sa treaca. Acum suntem baieti (si fete) mari! :)

Haios ritualul de trezire. Eu prefer sa-l iau pe Edi in pat noaptea, cand se trezeste si i-e foame, iar apoi sa-l transport la el in patut dupa ce adoarme sugand. Asa dormim si noi, si el linistiti, in paturile noastre, si ne putem trezi la 7 si ceva pentru o noua zi de munca.

Gata, i-e foame si face scandal. :)) Pupici, fetelor, si multa sanatate tuturor!
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 21, 2014 8:08 am

Chocolate scrie:ser fiziologic cu care-l curat in nas. La partea cu serul, uraste sa i-l picur in nas si incepe sa urle. Asta e, o sa treaca. Acum suntem baieti (si fete) mari! :)

Ei, sa stii ca asta, cu serul fiziologic, o consider cea mai tare experienta de comunicare a mea cu fii-mea. Cam o data pe saptamana, fara sa fie racita, este nevoie sa ii curat si eu sinusurile. Bineinteles, la inceput URLA ca in gura de sarpe, parea ca se ineaca, se inrosea toata, dadea din maini si din picioare, intra in apnee. Horror. Uram la fel de mult ca ea momentul.

Din care cauza eram crispata maxim.

De pe la 3 luni incoace, am schimbat strategia, ii explic cu zambet despre ce este vorba. SI FUNCTIONEAZA. @-) O pun pe masa de infasat, o pup, ii arat tubul de ser fiziologic, i-l dau sa il pipaie, o pup si ii explic ca e nevoie sa facem asta, ca poate un pic dezagrabil dar nu trebuie sa se sperie, ca mama e cu ea si mama nu i-ar face niciodata ceva rau, ca e pur si simplu un pic de lichid, uite, punem intr-o nara si gata, respiram, ne jucam, zambim, luam o pauza, ia uiteeeee, mai e doar jumatate din tub, putem usurel si in cealalta nara, asaaaaa, uhmmm, gata, e perfect.

Deci nici mie nu imi vine sa cred ca am trecut de la urlete la un episod in care nici macar nu scanceste.

Mi se pare o enorma declaratie de dragoste si de incredere.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 21, 2014 8:44 am

Mda, intre timp Lara se pare ca a inceput diversificarea. Cu cafea. @-) Linge ceasca lui taica-sau.

* * *

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mai 21, 2014 9:14 am

Nicole, ziceai de fete ca incep sa mearga mai devreme de un an? A mea are azi un an si 2 luni si de vreo saptamana a inceput sa mearga singura. Si e foarte "precauta", a se citi "fricoasa" :))) Si ca sa ajunga unde vrea, prefera sa mearga in 4 labe sau in genunchi. E si inalta si iti tine greu echilibrul. Eu am inceput sa merg la 1 an si 3 luni, deci... Ma mosteneste.
Si eu astept sa pot merge la stomatolog, dar deocamdata Tea suge la maximum 3 ore. E disperata, o dor gingiile si asa isi gaseste alinarea. Suntem la capitolul molari, toti de-odata. Si dormim impreuna, ca altfel ar insemna ca in unele nopti sa ma ridic de 5-6 ori din pat sa o linistesc.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mai 21, 2014 9:22 am

Si as pune o poza, dar nu stiu cum...
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mai 21, 2014 10:21 am

Pentru a pune foto, cel mai simplu este sa o urcati direct. Cand scrieti mesajul, sub butonul de „submit” exista alte doua butoane - „options” si „upload attachment”. E de preferat ca fotografia sa fie redimensionata, altfel se afiseaza cat un cearsaf. :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mai 21, 2014 11:05 am

Multumesc. Sper sa reusesc de pe telefon :)
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg (182.46 KiB) Vizualizat de 932 ori

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Mie Mai 21, 2014 6:10 pm

Nu cred ca s-a inteles bine: in prima luna am alaptat la cerere fiind atenta sa nu se depaseasca 3 ore intre alaptari. Am facut si exceptii cand Alex dormea foarte profund si parea multumita. Dupa o luna, doar la cerere, fara alte restrictii.
In masina am alaptat si eu, dar in parc inca nu m-am incumetat. Romanii nu par destul de deschisi sa accepte un gest de asta fara sa-si dea coate.
As vrea sa va intreb despre un subiect delicat: va vaccinati copiii?
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mai 21, 2014 10:41 pm

Cristina, eu am alaptat si inca alaptez si in parc. Initial ma ascundeam, apoi a devenit asa o obisnuinta, ca nu mai am nicio problema. Sanul e acoperit de capul copilului, nu se vede mai nimic. Si intr-un an si 2 luni nu am vazut pe nimeni sa se uite urat la mine sau sa faca vreun gest deranjant.
Eu am vaccinat-o pe Tea, acum la 1 an insa am tot amanat din diverse motive. I-am facut doar schema clasica, fara rotarix sau mai stiu eu ce vaccinuri suplimentare.

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Joi Mai 22, 2014 4:42 pm

N.C.B. scrie:Felicitari pentru inimioare, Coryna si OLumeDeVise. [heart] [great] [heart]

Coryna, ce mai face Eduard? Spuneai la un moment dat ca avea probleme la piciorus, s-au rezolvat? Cu anemia si cu imunitatea cum mai sta? A mai racit? Cred ca e groaznic sa fie copilasul bolnav (slava Domnului, nu stiu cum este, sper ca Lara sa continue tot asa).

Multumim, am fost tare emotionata sa aud inimioara.
Edy momentan este bine,problema la picioare are rezolvare numai ca dureaza dupa spusele fizioterapeutului cam 1-2 ani.In momentul de fata poarta orteze si mergem de 2 ori pe saptamana la fizioterapie....eu sper sa se corecteze mai repede.
De racit nu a mai racit in schimb nu scapam de rosu in gat iar dr a ajuns la concluzia ca se datoreaza alergiilor pe care le are.....sper sa scapam si de acestea cat mai curand.
Luni merg la dublutest si sper sa aflu si sexul lui bebe2 , chiar daca imi doresc foarte tare o fetita, instinctul imi spune ca e tot baiat.....sper ca macar de data asta sa ma insel :-P

Eliza, ai o fetita tare frumoasa. [heart]
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Joi Mai 22, 2014 4:50 pm

Si eu am alaptat si alaptez in continuare peste tot....este chiar imposibil sa-l refuz pe pitic , mai ales cand incepe si ma trage de bluza si striga "dai sisi" :x
Eu acum ma confrunt cu o alta problema: Edy musca, dar musca rau si nu stiu cum sa-l dezvat de asta.
Tot neamu lu tacsu mi-o sarit in cap sa nu mai alaptez copilul ca vezi doamne am "laptele albastru" din cauza sarcinii si o sa fac un copil "handicapat" daca-l las pe pitic sa suga in continuare. Eu am intrebat atat ginecologul cat si pediatrul si ambii mi-au zis la fel ca pot sa alaptez cat vreau eu ca nu este nici o problema.
Infertilitate tubara.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.

Imagine

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Joi Mai 22, 2014 6:25 pm

Coryna, multumesc :-*
Sa stii ca si Tea ma musca, destul de rau. Acum mai rar, dar a avut perioade cand ma musca la fiecare alaptat. Am incercat toate metodele, i-am zis frumos, am luat-o de la san, nimic. Apoi am inceput sa invat sa anticipez momentul si ii bag degetul intre dinti fix cand vrea sa muste. Sunt perioade si perioade, o sa vezi ca se mai potoleste. A, si ii dau sa rontatie covrigi tari, 1-2 pe zi, oricum nu ii mananca, dar ii calmeaza durerile de gingii

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mai 24, 2014 11:57 am

Girls, e sambata, e soare iar eu in Franta si fetele SOSI in Bucuresti suntem pe operatiunea 2%. ...Voi ce mai faceti? :)

Doar azi si maine ne mai puteti trimite scanat / fotografiat formularul 2% pe mail la contact@vremcopii.ro Altfel, banii tai, platiti ca impozit in 2013, raman integral si definitiv la stat. Aveti formularele precompletate aici, dureaza un minut: viewtopic.php?f=4&t=545

* * *

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Dum Mai 25, 2014 9:20 am

Doamne, Nicollee, acum am reusit sa trimit si eu declaratia. chiar ca tiganul :)
Imagine siImagine

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mar Mai 27, 2014 9:10 am

Dragi mamici, sunt atat de fericitia incat am vrut sa impartasesc si cu voi.
Ieri am fost la bitest si surpriza o sa avem o FETITA [heart] ...o sa fac si eu codite :ymdaydream: :D
Infertilitate tubara.

Imagine

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mar Mai 27, 2014 9:49 am

Coryna, felicitari :) Sarcina usoara in continuare!

Înapoi la “Gravide si mamici”