Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Tzuculina

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde Tzuculina » Lun Iun 23, 2014 4:12 pm

cristina_16 scrie:Unde ai fost exact la mare? Scuze daca ai mai zis...A mea o sa aiba 4 luni cand sotul are concediu, oare unde am putea merge?

Hotel Savoy, Mamaia.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Mie Iun 25, 2014 5:19 pm

Merci, merci, merci! Hai ca m-am linistit cu mancarea, ca al meu nu mananca borcanase, in schimb mananca aproape orice fel de mancare daca nu are prajeli, sare, porc/miel.
Serviciu usor, ca stiu ca incepi, nu?
Imagine siImagine

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mie Iun 25, 2014 8:17 pm

o-lume-de-vise scrie:Merci, merci, merci! Hai ca m-am linistit cu mancarea, ca al meu nu mananca borcanase, in schimb mananca aproape orice fel de mancare daca nu are prajeli, sare, porc/miel.
Serviciu usor, ca stiu ca incepi, nu?

Merci, da, incep pe 7 iulie.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Sâm Iun 28, 2014 7:25 am

Girls, va salut! Pe toate, fara exceptii, dar nu am timp sa va scriu personalizat.

Doar sa va intreb:

1. Madalina, cum mai stai cu alaptatul? Ai reusit sa perseverezi? O sa scriu un mesaj despre alaptare pe topicul de gravidute, caci e bine de stiut de dinainte, nu e atat de simplu cu alaptarea pe cat ne-am dori / imagina.

2. O lume de vise, ai fost la morfofetala? Zi-ne, ca mor de curiozitate: [its a girl] or [its a boy] ?!

3. Andra80, intru in fiecare zi cu speranta sa gasesc de la tine vesti minunate in urma FET-ului! Ce faci tu, ce-ti fac gemanutzii?

As avea intrebari si comentarii pentru toate, dar trebuie sa accelerez, ca se trezeste Rostogolici si nu mai apuc sa dau send. :D
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Iun 28, 2014 7:43 am

Noi suntem foarte-foarte bine. Lara creste, are aproape sase luni si jumatate, am tuns-o pentru a doua oara, o sâcâie dintisorii dar inca nu au iesit, spune din ce in ce mai multe cuvinte, o cam ia la galop in patru lăbuțe, rade continuu si adora sa dansam, am inceput diversificarea la sase luni fix.

Aici suntem la marketul bio (din fericire, e aproape, la 10 minute de unde locuiesc, ma duc pe jos, cu Lara in carucior sau in manduca si cumpar cantitati mici de legume) - va pun video-ul asta sa vedeti cum o chinuie dintisorii, ia uitati cum tine buzele uneori ;)) :

In prima zi de diversificare eram singura acasa si i-am dat eu piureul de morocovi, dar apoi s-a nimerit sa fim in oras si a preluat son papa operatiunile, deci am putut imortaliza momentul. Aici in doua zi de diversificare:

(ultimele secunde sunt din ziua urmatoare, cand am uitat sa o filmez cand manca, mi-am adus aminte abia la final, cand se juca cu lingurita).

Acum mananca piure cu: morcov, cartof dulce, pastarnac, dovlecel si rosie. Am introdus treptat si nu a reactionat negativ la niciuna din legume. Nu, nici constipatie, asa cum ma avertizase toata lumea.

Ne pregatim pentru fructe. Din fericire, e sezon.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Iun 28, 2014 7:52 am

Mai ziceti de bebelacii vostri!! [flori]

PS: eu am gasit ragazul sa scriu un testimonial despre cum am reusit sa o am pe Lara, il gasiti la semnatura (link „long story”).

* * *

andra80

Mesajde andra80 » Dum Iun 29, 2014 6:56 pm

Salut mamici! Stiu ca v-ati gandit la mine si va multumesc pt asta, am fost plecata aproape 2 luni la bunica cu copiii, intr-o zona in care internetul functioneaza incet sau deloc. Am fost singura si ziua si noaptea cu ei, sotul a stat cu noi doar cateva zile iar bunica avand nenumarate probleme de sanatate nu putea fi de ajutor. Dar a avut cine sa ne faca si noua o mancare, ei au stat mult la aer curat, s-au mai inzdravenit un pic, una peste alta pt ei a fost mai bine asa.

Nu am mai facut fet, mi-as fi dorit mult dar nu mi-a venit menstruatia iar doctorita mi-a cerut sa intarc copiii ca sa declansam un ciclu menstrual pt proceduri. Nici nu se pune problema sa renunt la alaptare, prin urmare decizia a fost clara. Amanam cel putin o jumatate de an si sper ca nu de tot, avand in vedere ca de maine incep serviciul...

Raspund si eu fara citate la ce ati mai povestit voi si apoi o sa va scriu si cateva lucrusoare despre noi:
- Andreea, am incercat eu branzica din lapte matern, nu iese. Eu folosesc lapte de comert pasteurizat pt branzica, am preferat varianta aceasta pt ca branzica e gata inainte ca laptele sa atinga temperatura de fierbere. Eu o fac cu calciu lactic si de regula o servesc amestecata cu iaurt ca altfel o scuipa.
- Madalina, eu folosesc acum pompa ameda elctrica dubla, ca si Andreea. Povestea Tzuculinei a fost si povestea mea, se pare ca unii dintre noi trebuie sa ne chinuim mult pt cel mai natural lucru. Si de aceea nici nu ma gandesc sa renunt. Plus ca nu suntem nici acum foarte bine diversificati, revin cu detalii. Am si pompa avent manuala si electrica, cu manuala mai scoteam 20-30 dar eu electrica 0. Insa din maternitate mi s-a spus clar ca pana cand laptele nu curge cu pompa nu vei reusi sa scoti nimic. Am folosit avent manuala si mainile sotului in prima luna, apoi din a doua m-am descurcat singura cu ameda.
- sterilizez zilnic biberoanele si acum, in mare parte din cauza faptului ca stochez laptele la frigider in ele. tin si eu pompa la frigider si o sterilizez o data la zi. folosesc sterilizator primii pasi de microunde.
- Tzuculina, si ai mei puii mananca noaptea, de 1-2 ori. Cred ca se datoreaza in mare parte faptului ca nu consuma suficienta mancare solida pe parcursul zilei. Atat timp cat in alimentatia lor predomina laptele matern, el tine de foame si de sete o perioada, dar nu e satios. Indiferent cat de mult papa seara, ca le dai cereale, ca au ultima masa mai tarziu... In perioada in care ai mei au mancat bine, adica min 500-600 gr mancare, prima trezire nocturna a fost intre 5-6 dimineata. Cand papa mai mult lapte decat mancare, incepem trezirile de la 1-2... Dintisorii dicteaza la noi, fata are 6 de la 8 luni, baiatul de-abia acum are 4, de o saptamana.
- Nicole, fetita ta e o scumpa, e vesela. Ma uit cu drag la ea, e foarte vesela si imi e la fel de drag sa ma uit la ea ca si la copiii mei. Si baiatul meu se joaca singur, se veseleste si povesteste el stie la ce si se distreaza de minune, rade si chiuie si cate o ora. Si a inceput de la o luna jumate cu spectacol diurn si nocturn. Fata e mai discreta dar ii place la nebunie sa fie laudata si complimentata, creste pipotica in ea si zici ca a rasarit soarele.

Revin cu vesti si despre noi, va pup!
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Lun Iun 30, 2014 4:14 pm

Nicol, ai o fetita minunata., sa-ti traiasca!
Noi astazi am implinit o luna si suntem bine sanatoasa, in ciuda fatului ca nu am eu laptic.
In legatura cu alaptatul sin pacate am renuntat, am incercat 4 saptamani , la inecput scoteam 20-30 din ambii sani iar in final 5-10 pana la urma nu a mai iesit nimic. Problema era, c amicutei nu ii mai placea laptele meu. Sunt foarte trista si in acelasi timp suparata pe mine ca nu am lapte dar nu am ce sa fca. Din fericire micuta mea , ea bine in greutate , saptamana trecuta la 3 saptamnai avea 3800, maine va veni Moasa sa o cantarim din nou. Am avut ceva probleme cu colicii dar din fericire am gasit ceva ce a avut efect la printesa mea ( se numeste Lefax, nu stiu daca se gaseste in tara), la noi a functionat foarte bine. Avea dureri foarte mari si eu stateam langa ea si nu aveam cum sa o ajut, a fost crunt, noroc cu pediatru de la care am primit reteta pt Lefax.
Nu stiu la voi cum este dar pe mine micuta nu ma lasa sa fac nimic, toata atentia trebuie sa io acord ei .Doarme destul de putin pe timpul zilei , intre 2.4 ore iar noaptea se trezetse de 2-3 ori. Acum incerc sa-i fac si eu program de mese, sa pape la 3 ore. Sper sa reusesc sa.i fac si eu program de somn.
Va pup si va doresc tuturor numia bine si sanatate.

Sandybell, la tine cum este, a luat micututl in greutate?

cris8

Mesajde cris8 » Mie Iul 02, 2014 9:23 am

Buna fetelor,

demult nu am mai trecut pe la voi..

NCB, Lara e pur si simplu minunata!!!! [great]

tzuculina, si noi vom merge in august la savoy, ma bucur mult sa aud ca ai fost multumita. Fetita mea va avea 1,5 ani si papa orice acum...deci clar va trebui sa ii dau mancare de la ei. Nu mai papa fierturi ca anul trecut cand ii faceam eu in camera...acum vrea mancare, nu gluma. :)

NCB, tocmai am citit ca Lara e conceputa din embrion de 7 celule cu fragmentatii. Care a fost calitatea embrionului pusa de embriolog? Am o prietena ff draga care tocmai a facut al doilea fiv, la ambele fiv-uri a transferat 2 embrioni, unul cal A spre B si unul B. Acum e in perioada de asteptare dupa ET...nu stiu cum sa o mai incurajez..e destul de deznadajduita, nu prea isi mai permit financiar alt fiv. :( offf...sper din suflet sa reuseasca si tot caut indicii ca se poate si cu embrioni mai slabuti..
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

andra80

Mesajde andra80 » Mie Iul 02, 2014 5:11 pm

Cris, si ai mei au fost AB si BB. Am fost tare suparata atunci dar am ales sa am incredere in ei si uite ca am punctat dublu! Sunt norocoasa, stiu, dar spune-i ca s daca le acorda credit puiutilor ei si ei ii vor rasplati increderea.
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Joi Iul 03, 2014 5:08 am

Nu tine totul de calitatea embrionilor. Eu am avut unul A superb si nu s-a prins. Sunt multi alti factori in joc.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

cris8

Mesajde cris8 » Joi Iul 03, 2014 7:24 am

Multumesc pt raspunsuri fetelor. :*

Andra, ne-ai incurajat enorm!!!! [floare] I-am dat sa citeasca, i-am facut eu copy paste la mesajul tau ca ea nu vrea sa intre pe net ca a intrat pe nu stiu unde si numai nereusite gasise si s-a demoralizat...
Off..luni va face beta...imi doresc asa mult sa reuseasca.. Doamne ajuta!!!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

andra80

Mesajde andra80 » Joi Iul 03, 2014 5:36 pm

Cu placere Cris! Gasesti povestea mea la Am invins infertilitatea si ii tin pumnii sa reuseasca sa scrie si ea acolo. Bafta multa si liniste sufleteasca!

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Vin Iul 04, 2014 7:41 am

cris8, piticul nostru, la 1 an si 1 luna a mancat exclusiv mancarea de la Savoy. Au un colt cu legume si carne fiarta pentru bebei si blendere, dar eu i-am dat cereale cu iaurt, branza cu mamaliga, iaurt, lapte, orez cu lapte, gris, toate ciorbele de la ei, toate garniturile de legume, omlete, oua fierte, chiar si apa , suc de portocale si prajituri...a si pizza dupa care urla. In prima seara mi-au dat lacrimile la masa cand mi-a luat lingura din mana. Era murdar pe jumatate din fata, dar manca singur: mandria mea! [heart]
tzuculina, spor la treaba azi!
nicolle, sa nu te sperie perioada asta, cu dintisorii, chiar daca-i urca usor temperatura. Oricum, sa ai antitermice la indemana. Noi ii dadeam piticului cercuri pentru dentitie (din alea de se baga la frigider), iar acum, la premolari, prefera o laveta umeda. Felicitari pentru inceperea diversificarii (nici al meu nu s-a constipat) ! Pai da, am fost la prima morfologie si s-a vazut clar ce e bebe, ca statea cracanat, dar, cum i-am zis lui Albu ca imi doresc mult fetita, a inceput sa glumeasca, cum ca n-a vazut bine ce e...eu i-am spus sa nu-mi mai zica si sa-i dea saptamana viitoare, cand ma duc iar, un bilet sotului, sa stie doar el ce ascunde sub indispensabili. Eu, de iubit stiu ca voi iubi copilul asta enorm, indiferent de sex, dar, prefer sa aflu la nastere ce este. Pana atunci o sa ma gandesc ca are o dodoasca mai umflata, d-asta s-a vazut asa devreme, nu ca are tot cuc :ymblushing:

girls @};-
Imagine siImagine

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Sâm Iul 05, 2014 7:59 am

Buna. Sa va zic si ce mai facem noi: dormim bine noaptea (uneori 7 ore legate, dar sunt si exceptii) si mai putin ziua, in reprize de 15-20min, deci ma tine langa ea mereu. Desi e foarte devreme (acus face 3 luni) cred ca are niste senzatii la gingii ca mesteca in gol in ultima vreme, suge buzita de jos si face niste scheme cu limba. Am inteles ca poate incepe deranjul acum, dar dintii tot pe la 6-7luni sa iasa. In rest e bine, zice 'am' in loc de 'ma'...se pune ca prim cuvant? O sa fie fata strangatoare :))))
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

sandybell

Mesajde sandybell » Dum Iul 06, 2014 9:59 am

Buna!
Puiutul meu [baietel] a luat in greutate, insa nu stiu exact cat pentru ca nu am cantar pt el. Il cantareste medicul la vizite si vom afla pe 10 cat a mai crescut.
Din pacate eu nu am lapte, am ceva infim cam 20- 30 ml pe zi si deci il hranesc doar cu Topfer Lactana. Are si el colici si incercam sa tratam, dar cum stim toate un remediu perfect nu exista. In rest nu avem probleme, totul merge in ritmul normal si speram sa fie din ce in ce mai bine si mai simplu cu somnul, mesele, scaunele si colicile
Azi implineste 3 saptamani :) [heart] [bebe]
Va pupam si va uram un weekend frumos! [suze] [flori]

andra80

Mesajde andra80 » Dum Iul 06, 2014 6:06 pm

Dragi mamici, ramasesem datoare cu vestile despre noi.

Dupa perioada dintre 9 si 10 luni, in care fetita mea mancase dupa aprecierile mele bine iar baiatul decent, (adica zilnic 80-150gr fructe/bebe, 100-150ml supa fiecare, cate 1 iaurt natur de 140gr de caciula, branzica calcica din 400-500ml lapte pasteurizat de 1,5% amandoi, 60-150 gr/caciulita piure de legume cu un pic de carnita), luasera in sfarsit foarte bine in greutate si trecusera dupa estimarile mele de 8,5kg, viitorul diversificarii suna in sfarsit bine. Dar nu.

De la 10 luni si 10 zile a inceput etapa improscatului. Orice era granulat se improsca, incepand cu a 2-a lingurita: la inceput au fost doar legumele, apoi au urmat fructele, branzica, iaurtul, inclusiv ousorul au incercat dar era mai lipicios. Deci toata mancarea, mai putin supa care chiar si in ziua de astazi este tolerata. Fetita a dat tonul. Deci am ajuns sa nu avem masa la care sa se manance mai mult de 3-4 lingurile din orice, si nu pt ca ne-am saturat, ci pt ca nu avem chef sa mestecam sau Dumnezeu stie de ce. Am observat ca in cazul fetitei daca nu ii mai dau piureuri ci ii dau bucatele sa mestece ea nu mai scuipa mancarea, asa ca am procedat in consecinta. Iti creste barba pana ii saturi asa indiferent daca esti femeie sau barbat, dar asta e. Minunea a durat o perioada apoi am inceput sa scuipam si bucatile. Si pt cei care cred ca le ajunge cat mananca, nu e asa. De la 1-2 treziri/noapte pt papa am ajuns la 3, mananca 3 biberoane de lapte noaptea, 1 dimineata, 1 seara si cel putin 1 pe parcursul zilei cand nu reusesc sa ii culc, deci per total 800-1000ml lapte/ caciula la 11 luni. Solid mananca foarte putin si nu le tine de foame. Plus ca mai avem treziri si in care nu ne e foame dar suntem necajiti. Ultima saptamana fetita a traversat-o din nou cu febra 38,5, deci estimez ca se apropie o noua eruptie dentara. Ea a facut temperaturaiar ultima data si diaree inainte de fiecare dintisor, el a fost doar foarte necajit.

Fetelor, nu stiu ce sa mai fac. Acum alternez piureuri cu bucati si ma rog sa manance. In consecinta la 11 luni si o saptamana cantarim 8,2kg fetita si 8,1kg baiatul. Altfel sunt voinici si tonici, nu sunt la fel de lungi si zdraveni ca alti copii de varsta lor, dar par totusi destul de lungi, se ridica amandoi in picioare, fata de la 10 luni fix, el de o saptamana, ea paseste deja, el e inca panicat cand se vede in picioare. Dintii ne necajesc in continuare, ea are 6 dinti de la 8 luni, acum se prefigureaza al 7-lea, el are 6 dinti doar de o saptamana. El a fost in general mai lenesut, ea se ridicase deja in picioare iar el inca nu se ridicase singur in fundic. Ea de cand a putut sa iste un pic a miscat, s-a antrenat si a perseverat pana a reusit ce si-a propus. El este mai jucaus, lui i-a placut sa se joace iar cand se plictisea de jucat mai exersa de cateva ori, ea se juca dupa ce obosea de exersat. Dar baietelul a recuperat repede diferentele. Eu nu i-am antrenat in nici un fel, mi-a zis ortopedul sa ii las in pace ca se vor ridica singuri cand le va veni timpul si asa a fost. Merg amandoi in 4 labe si mai ales fetita e mereu in cautare de trofee.

El in continuare e foarte jucaus si tremura si chiuie de bucurie de cate ori trece un copil pe langa el sau se apropie fetita de el. Incearca sa isi faca prieteni de joaca. Fetita e si ea ca stare de spirit foarte vesela, insa se manifesta ciudat intr-o privinta: ii place tot timpul sa mearga acolo unde este cineva, nu unde are loc sa se manifeste cum vrea ea. Inevitabil, de cele mai multe ori merge unde e baietelul, si in timp ce el se bucura si rade ca vine la el, ea incepe sa planga. Sau ajunge langa el si el incepe sa o cerceteze, cu mainile, cu picioarele, iar ea incepe sa urle dar nu se misca de acolo.Plange uneori si cand el doar se uita la ea.

Mamici de 1,2,3 copii, daca aveti vreo idee ce inseamna acest comportament si cum poate fi depasit, mi-ar prinde foarte bine un sfat. Si cum sa depasim etapa improscatului cu mancare. Am inceput serviciul si oricat mi-as dori sa continui alaptatul, mi-am redus nr de pompe la 3-4 pe zi pt ca nu mai pot mai mult iar productia a scazut si ea simtitor, deocamdata s-a stabilizat la 1,3l/24h dar sa vedem pt cat timp. Am doar o saptamana de servici si deja resimt oboseala... Plus ca ne apropiem deja de 1 anisor si normal pt aceasta perioada e sa mancam! :)

Am fost si noi la mare in ultima saptamana din iunie, am prins vreme buna, dar nu am facut baita, am intrat doar un pic cu piciorusele in apa. Copiii au fost tare incantati, a fost singura schimbare la care nu a fost necesara o perioada de adaptare.Baietelul nu mai putea dupa pescarusi, fetita prefira nisipul si il analiza.

Tzuculina, o saptamana usoara de servici!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Dum Iul 06, 2014 9:13 pm

Salutare!

Vin cu o intrebare. Vine momentul pentru vaccinarea ROR si nu stim ce sa facem. Dam din colt in colt, ne tot gandim si ne razgandim. Mamici de bebei maricei, voi v-ati vaccinat bebeii?
Mamici de bebei de peste granita, acolo cum e vazut vaccinul acesta? Caress, Nicole, Andreea Arcip & co, please adivse!

Multumiri! [flori]
Ultima oară modificat Dum Iul 06, 2014 9:56 pm de către Giorgia, modificat 1 dată în total.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Dum Iul 06, 2014 9:42 pm

Andra, nu-mi imaginez cum faci fata la job dupa 3 treziri pe noapte. @-)

Legat de alimentatia solida, si ai mei sunt inca reticenti la texturile noi, dar nu ne dam batuti. Insist la diferite intervale si observ ca in timp accepta. Pentru noi a functionat sa nu ii presez pe moment, cand au refuzat, si sa revin ulterior, dupa mai multe zile. Incet-incet vad ca gustul castiga. Daca nu refuza ferm, ci se prefac ca scuipa sau ca se ineaca (le place teribil sa se prosteasca - la inceput am luat-o ca pe o ofensa adusa felului meu de a gati, dar nu e nimic personal :) ), ii mai pacalesc cu gugustiucii de afara, cu lustra din bucatarie si mai stiu eu ce si in final mananca. Iar, daca au apucat sa manance, la urmatoarea intalnire cu preparatul respectiv, il accepta mai usor. Daca ma intrebi pe mine, rabdarea si insistenta e mama diversificarii.
Noi am inceput sa le dam cate putin si din ce mancam noi acum. Adica omleta, painica cu unt, branzica de oameni mari, dulceata, miere, etc, dar inca mi-e teama sa ma aventurez prea tare, desi aud peste tot in jur: "Au 1 an, gata, pot manca ce mancati si voi!"

E posibil ca si ai tai sa fie la varsta cand vor sa manance singurei. Ai incercat sa le dai cate o lingurita in mana cand ii hranesti? La noi functiona uneori.

Un pont, daca vrei, ar fi sa incerci sa le dai masa de fructe facute smoothie, in paharel cu paiul. Noi o mancam in 3 minute si de cele mai multe ori cerem supliment.
Iar legat de pranz, preferata noastra e supita de pui cu legume si paste/galuste, totul blenduit usor 3-5 secunde. Mancam cate 2 castroane de obicei. Pana la 1 an poti face galustele doar din galbenus si ies destul de ok. Nu stiu daca le dai sare, eu una m-am cam ferit. Dar m-a sfatuit medicul sa le presar cateva degetele, daca nu le place mancarica. Si a functionat atunci cand a fost cazul.

Ei nu prea au social skills la varsta asta. Abia acum invata ce inseamna interactiunea cu ceilalti. Reactiile de genul celei descrise de tine sunt tipice varstei. Se sperie de cele mai normale (pentru noi) lucruri, asa ne-a explicat si noua medicul. Ai nostri se iubesc la nebunie cand nu-si fura unul celuilalt jucaria. Daca ii rogi sa se pupe, isi apropie capul de celelalt si cu o manuta se iau de dupa gat, te topesti de drag. Cu toate astea, se trag de par, se lovesc cu palmutele peste fata unul pe celalalt, dar si singuri, fata il musca (destul de rau si des) pe baiat, iar el o apuca de tricou si o da la o parte din calea lui, trantind-o de cele mai multe ori pe covor. Si noi ne-am alarmat de reactiile astea violente, in conditiile in care nu stim de unde ar fi putut invata asa ceva - si noi si bona suntem persoane pasnice, la tv se uita foarte rar si doar pe Duck (unde totul e cu incetinitorul), la plimbarile prin parc nu au asistat la violente de nici un fel. Deduc de aici ca reactioneaza instinctiv. Isi apara teritoriul si bunurile asa cum simt si apoi se ghideaza dupa reactiile noastre. Cum au vazut ca sarim sa-i luam in brate cand se lovesc, atunci cand vor atentie, poc!, isi trag cate una. Asa ca acum incercam noi sa tratam episoadele astea cu indiferenta. Dar e greu...

Nu te stresa cu greutatea. Si micuta mea are la 1 an si aproape o luna 9kg, iar frate-sau 11. Si mananca aceleasi mese, cam aceleasi cantitati (uneori ea mananca mai mult chiar). Fiecare cu metabolismul lui.

Eu nu mai alaptez de vreo luna baiatul si de vreo 2-3 saptamani fata. Incet-incet au mancat tot mai putin, pana au refuzat, pentru ca era putin si nu mai aveau rabdare. Culmea e ca am si acum lapte, desi putin. Oare cat dureaza pana dispare de tot, aveti idee?

Spor la lucru si pofta mare copiilor!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Irina_

Mesajde Irina_ » Dum Iul 06, 2014 10:06 pm

Giorgia scrie:Salutare!

Vin cu o intrebare. Vine momentul pentru vaccinarea ROR si nu stim ce sa facem. Dam din colt in colt, ne tot gandim si ne razgandim. Mamici de bebei maricei, voi v-ati vaccinat bebeii?
Mamici de bebei de peste granita, acolo cum e vazut vaccinul acesta? Caress, Nicole, Andreea Arcip & co, please adivse!

Multumiri! [flori]

Giorgia, eu am vaccinat copilul, inclusiv cu ROR, facut la 13 luni (o luna distanta fata de vaccinul de la 1 an). Am vorbit cu mai multi pediatri, toti m-au sfatuit sa il fac. Nu am avut niciun fel de probleme cu Grauntel dupa, nici macar febra mica.

Eu in schimb, nevaccinata ROR (ca de, pe vremea noastra nu se purta), am patit-o tare rau cu un banal oreion. Am avut complicatii super nasoale, am fost la un pas de a da in meningita (pe la 12 ani). Si m-am potcovit cu el mergand la inot (deci vorba aia, copil cu regim sanatos de viata). Nu e de gluma uneori, daca putem preveni, macar formele grave, merita sa incercam. Sigur, orice vaccin are si riscuri. Fiecare parinte e in masura sa cantareasca avantajele si dezavantajele, si in functie de lucrurile pe care se simte confortabil sa si le asume, sa ia decizia.

Înapoi la “Gravide si mamici”