Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
iulia2011

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Post by iulia2011 » Sat Oct 25, 2014 10:37 pm

o-lume-de-vise wrote:Multumesc, Iulia! La voi cum e pitica? I-ati pus cercelusi in maternitate?
Noi suntem bine, în puseu dentar, dar cu o fetiță calmă și veselă. Mănâncă bine, îmi place că a început să se servească singurică cu bucățele de legume sau măr. Tzuculina, profit de ocazie ca să îți mulțumesc pentru sfaturile date, am reușit să alăptez fetița.

Cercei i-am pus la opt luni abia. Când eram în maternitate mi-a recomandat o asistentă să îi pun cercei chiar din a doua zi, dar eram puțin bulversată, fiind născută un pic înainte de termen mi s-a părut prea micuță. Am întâlnit niște prieteni care au urmat sfatul asistentei și i-au pus cercei în maternitate și atunci mi-a părut rău că nu am făcut la fel.
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

Tzuculina

Post by Tzuculina » Mon Oct 27, 2014 12:14 pm

iulia2011 wrote:
o-lume-de-vise wrote:Multumesc, Iulia! La voi cum e pitica? I-ati pus cercelusi in maternitate?
Noi suntem bine, în puseu dentar, dar cu o fetiță calmă și veselă. Mănâncă bine, îmi place că a început să se servească singurică cu bucățele de legume sau măr. Tzuculina, profit de ocazie ca să îți mulțumesc pentru sfaturile date, am reușit să alăptez fetița.

Cercei i-am pus la opt luni abia. Când eram în maternitate mi-a recomandat o asistentă să îi pun cercei chiar din a doua zi, dar eram puțin bulversată, fiind născută un pic înainte de termen mi s-a părut prea micuță. Am întâlnit niște prieteni care au urmat sfatul asistentei și i-au pus cercei în maternitate și atunci mi-a părut rău că nu am făcut la fel.
Aaaa, cat ma bucur ca ai reusit cu alaptatul...
Eu i-am pus cercei din maternitate.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Tue Oct 28, 2014 1:25 pm

Merci! Chiar ma conversam pe mail cu una dintre damele care se ocupa de contractele de la Medlife, sa vorbim si despre cercelusi la nastere. Cred ca si noi vom opta pentru gaurirea urechilor in a doua, sau a treia zi de viata.
Partea asta cu puseul dentar ne cam da si noua batai de cap. Ultima data, acum vreo luna, i-au iesit 3 masele in acelasi timp. N-a facut temperaura, dar a balit mai ceva ca Niagara si-a fost ceva mai marait. Acum e tot marait, dar ii iese o singura masea. Abia astept sa i se umple gura de dinti.

Vineri are sarbatoare de halooween (cred c-am scris bine) si am cautat ca o nebuna costume pentru el: nimic!!!! Niste oribilitati din materile groaznice. Iar dovleacul...ei, aici am mari batai de cap, ca tre' sa-i duc un dovleac mic, de gaurit, iar cand am ajuns in piata, am gasit vreo 5 feluri de dovleci, asa ca n-am idee ce sa-i cumpar...
Image siImage

AnaM

Post by AnaM » Wed Oct 29, 2014 9:16 am

Buna mamici! N-am mai scris de foarte mult timp pe forum, mi-e mai greu de pe telefon :) dar ce sa fac? Timpul e limitat cand ai gemeni :)) băieții mei au aproape 1 an, săptămâna viitoare petrecem in stil bebelusesc. Copiii sunt veseli, sănătoși și mancaciosi
Ps: sper sa reușesc sa revin cu informații detaliate
Life with twins is ... tworiffic!!!

Andreea_A

Post by Andreea_A » Thu Oct 30, 2014 12:11 pm

Swan, felicitari din inima! Iti doresc din suflet sa ai o sarcina usoara! Am citit tot ce-ai scris tu la subiectul de FIV-uri dar pur si simplu nu am stiut ce sa-ti scriu si am preferat sa urmaresc din umbra! De la tine am luat acum aproape 2 ani acel Gonal F norocos care m-a ajutat mult!

Am citit din cand in cand subiectul si ma bucur tare mult ca s-a insufletit, urez tuturor piticilor multa sanatate! La noi primul baiat, alaptat foarte putin din prostia mea de a crede ca alaptarea este foarte usoara - este pentru unele mame, pentru altele e dificila - a fost si este extrem de sanatos. Gemenii, alaptati pana la 1 an - nu as schimba nimic ba chiar as fi continuat daca as fi putut cum face bine Andra pentru puiutii ei - sunt mai bolnaviciosi. Nimic grav, doar muci, tuse, febra uneori dar totusi...nu eram obisnuita cu asa ceva si parca nu-mi vine sa cred. Dar per total nici ei n-au luat antibiotice ci doar antitermice sau inhalatii asa ca e in regula. Sper sa trecem cu bine peste sezonul virozelor.

La 1 an si 3 luni fata are 10 kg si cam 75 cm, baiatul 10.4 kg si 77 cm, au trecut de la mers in picioare la alergat de-a binelea, fac numai nazbatii toata ziua, camera lui si sufrageria care sunt locurile lor de joaca arata ca dupa razboi in fiecare zi oricat ai strange sau s-ar face curatenie temeinica. Totusi, locul preferat de joaca ramane camera celui mare care sta inchisa toata ziua pana la venirea lui de la gradinita. I-a tolerat mai greu in camera lui dar a sfarsit prin a le ceda 90% din jucariile sale in ideea ca vor veni unele noi, inteligente, pentru copii de peste 4 ani. Ii iubeste pe amandoi mult dar o pupa, dragaleste mai mult pe fetita, pe baietel il mai si pedepseste cu cate o palma, un impins, fac lupte pe covor...il invata si prostii (sa bage mainile in toaleta, sa arunce cratitele din dulapuri cand le prinde deschise -sunt blocate toate cu antibebe). Baietelul e pur si si simplu extaziat cand il vede pe fratele cel mare, il urmareste peste tot, il imita in orice, se lasa si chinuit doar sa fie lasat in preajma lui. Mi-e mila de el dar asta e, e foarte activ. Fetita e un monument de vointa, ii invarte pe toti dupa cum doreste dar e si foarte iubitoare - mai ales cu mine - dar doar in conditiile pe care ea le stabileste si doar cat vrea ea. In rest imi place la nebunie sa observ cum natura diferentiaza sexele fara vreo interventie exterioara...au acces la aceleasi jucarii, acelasi mediu dar totusi, personalitati complet diferite. Ei ii plac palariile (soacrei mele), esarfele mele si acum si ale ei ca am inceput sa-i cumpar...are niste bucatele de feminitate care ma doboara prin dragalasenia lor. Abia astept sa o dau la dansuri. De la 2 ani vor merge si ei la gradinita.

E greu cu 3 copii dar este extrem de frumos mai ales cand cei mici il imita pe cel mare, el a fost si o fire calma, dar ei pur si simplu fac mai multe lucruri decat facea el la varsta lor din punct de vedere motric. Pe de alta parte el deja citea la varsta lor si cate 2-3 ore pe zi pentru ca ii placea, pe ei nu-i atrage mai mult de cateva minute.

Andra, cand vei hotari sa renunti la alaptare eu te-as sfatui sa nu ii lasi doar pe lapte de vaca..adica incearca sa mai citesti si sa te opresti asupra unei formule de lapte (organica chiar, diferentele de pret fata de unele normale nu sunt prea mari, Topfer sau HIpp Organic Combiotic) pentru ca totusi aceste formule sunt imbogatite cu vitamine si minerale pe care laptele de vaca - mai ales cel din comert nu il are.

Sar de la o idee la alta dar gemenii mei inca nu dorm noaptea, el mai mananca in somn cam de 2 ori pe noapte si ea la fel. Cred ca au ajuns in total la 1.5 l de lapte, el vreo 600 ml si ea cam 8-900 ml. E foarte mult dar nu o pot dezvata desi am incercat si mananca bine si ziua. O sa renunte cand va vrea...asa manca foarte mult lapte si cel mare si acum a ramas la doar 250 ml - o cana - seara. Adevarul e ca si mie imi place foarte mult laptele, daca n-ar avea calorii l-as bea pe post de apa desi nu e prea sanatos.

Seara cand ajungem acasa e mare nebunie, cei mici sar pe noi, apoi vor doar sa se joace, cel mare are si el nevoie sa facem cu el lectiile = l-am inscris la niste cursuri suplimentare de engleza si-i place si sa mai lucram ce face si la gradinita (l=au bagat la grupa mare desi n-are varsta). Ne impartim cum putem. E ceva gen "7th Heaven" daca stiti serialul doar ca la scara putin mai mica.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Tzuculina

Post by Tzuculina » Thu Oct 30, 2014 3:12 pm

Andreea_A wrote:Swan, felicitari din inima! Iti doresc din suflet sa ai o sarcina usoara! Am citit tot ce-ai scris tu la subiectul de FIV-uri dar pur si simplu nu am stiut ce sa-ti scriu si am preferat sa urmaresc din umbra! De la tine am luat acum aproape 2 ani acel Gonal F norocos care m-a ajutat mult!

Am citit din cand in cand subiectul si ma bucur tare mult ca s-a insufletit, urez tuturor piticilor multa sanatate! La noi primul baiat, alaptat foarte putin din prostia mea de a crede ca alaptarea este foarte usoara - este pentru unele mame, pentru altele e dificila - a fost si este extrem de sanatos. Gemenii, alaptati pana la 1 an - nu as schimba nimic ba chiar as fi continuat daca as fi putut cum face bine Andra pentru puiutii ei - sunt mai bolnaviciosi. Nimic grav, doar muci, tuse, febra uneori dar totusi...nu eram obisnuita cu asa ceva si parca nu-mi vine sa cred. Dar per total nici ei n-au luat antibiotice ci doar antitermice sau inhalatii asa ca e in regula. Sper sa trecem cu bine peste sezonul virozelor.

La 1 an si 3 luni fata are 10 kg si cam 75 cm, baiatul 10.4 kg si 77 cm, au trecut de la mers in picioare la alergat de-a binelea, fac numai nazbatii toata ziua, camera lui si sufrageria care sunt locurile lor de joaca arata ca dupa razboi in fiecare zi oricat ai strange sau s-ar face curatenie temeinica. Totusi, locul preferat de joaca ramane camera celui mare care sta inchisa toata ziua pana la venirea lui de la gradinita. I-a tolerat mai greu in camera lui dar a sfarsit prin a le ceda 90% din jucariile sale in ideea ca vor veni unele noi, inteligente, pentru copii de peste 4 ani. Ii iubeste pe amandoi mult dar o pupa, dragaleste mai mult pe fetita, pe baietel il mai si pedepseste cu cate o palma, un impins, fac lupte pe covor...il invata si prostii (sa bage mainile in toaleta, sa arunce cratitele din dulapuri cand le prinde deschise -sunt blocate toate cu antibebe). Baietelul e pur si si simplu extaziat cand il vede pe fratele cel mare, il urmareste peste tot, il imita in orice, se lasa si chinuit doar sa fie lasat in preajma lui. Mi-e mila de el dar asta e, e foarte activ. Fetita e un monument de vointa, ii invarte pe toti dupa cum doreste dar e si foarte iubitoare - mai ales cu mine - dar doar in conditiile pe care ea le stabileste si doar cat vrea ea. In rest imi place la nebunie sa observ cum natura diferentiaza sexele fara vreo interventie exterioara...au acces la aceleasi jucarii, acelasi mediu dar totusi, personalitati complet diferite. Ei ii plac palariile (soacrei mele), esarfele mele si acum si ale ei ca am inceput sa-i cumpar...are niste bucatele de feminitate care ma doboara prin dragalasenia lor. Abia astept sa o dau la dansuri. De la 2 ani vor merge si ei la gradinita.

E greu cu 3 copii dar este extrem de frumos mai ales cand cei mici il imita pe cel mare, el a fost si o fire calma, dar ei pur si simplu fac mai multe lucruri decat facea el la varsta lor din punct de vedere motric. Pe de alta parte el deja citea la varsta lor si cate 2-3 ore pe zi pentru ca ii placea, pe ei nu-i atrage mai mult de cateva minute.

Andra, cand vei hotari sa renunti la alaptare eu te-as sfatui sa nu ii lasi doar pe lapte de vaca..adica incearca sa mai citesti si sa te opresti asupra unei formule de lapte (organica chiar, diferentele de pret fata de unele normale nu sunt prea mari, Topfer sau HIpp Organic Combiotic) pentru ca totusi aceste formule sunt imbogatite cu vitamine si minerale pe care laptele de vaca - mai ales cel din comert nu il are.

Sar de la o idee la alta dar gemenii mei inca nu dorm noaptea, el mai mananca in somn cam de 2 ori pe noapte si ea la fel. Cred ca au ajuns in total la 1.5 l de lapte, el vreo 600 ml si ea cam 8-900 ml. E foarte mult dar nu o pot dezvata desi am incercat si mananca bine si ziua. O sa renunte cand va vrea...asa manca foarte mult lapte si cel mare si acum a ramas la doar 250 ml - o cana - seara. Adevarul e ca si mie imi place foarte mult laptele, daca n-ar avea calorii l-as bea pe post de apa desi nu e prea sanatos.

Seara cand ajungem acasa e mare nebunie, cei mici sar pe noi, apoi vor doar sa se joace, cel mare are si el nevoie sa facem cu el lectiile = l-am inscris la niste cursuri suplimentare de engleza si-i place si sa mai lucram ce face si la gradinita (l=au bagat la grupa mare desi n-are varsta). Ne impartim cum putem. E ceva gen "7th Heaven" daca stiti serialul doar ca la scara putin mai mica.
Cat de frumos....o casa plina de copii...imi imaginez ca e tare greu dar in acelasi timp si tare frumos...

eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!

como

Post by como » Sun Nov 09, 2014 4:17 pm

Buna fetelor,
Imi puteti spune daca a nascut cineva la Municipal care au fost conditiile d-acolo. Cate paturi sunt in camera ? Sunt rezerve cu baie in camera ?
Trebuie sa aduc d-acasa hainute pt bebei sau li se dau de la spital?
Aaaa si as vrea sa stiu cam cate tampoane din acelea din tifon pt lohii ar trebui sa am la mine. Pe un forum citisem ca mi-ar trebui cam 40 buc, ca se consuma cam 8/zi. Mi se par foarte multe... ar trebui sa am un bagaj numai cu tampoane... :))

Tzuculina

Post by Tzuculina » Tue Nov 11, 2014 1:55 pm

como wrote:Buna fetelor,
Imi puteti spune daca a nascut cineva la Municipal care au fost conditiile d-acolo. Cate paturi sunt in camera ? Sunt rezerve cu baie in camera ?
Trebuie sa aduc d-acasa hainute pt bebei sau li se dau de la spital?
Aaaa si as vrea sa stiu cam cate tampoane din acelea din tifon pt lohii ar trebui sa am la mine. Pe un forum citisem ca mi-ar trebui cam 40 buc, ca se consuma cam 8/zi. Mi se par foarte multe... ar trebui sa am un bagaj numai cu tampoane... :))
Como eu am nascut in Spitalul Municipal in august 2013 prin cezariana. Conditiile sunt cat de cat decente, am stat intr-o rezerva de 2 paturi cu baie in camera. Poti sa-ti aduci hainute de acasa daca vrei, daca nu, ti-l imbraca ei cu hainutele lor care nu erau cine stie ce dar erau curate si sterlizate. Eu nu mi-am facut nici un tampon, am avut cred vreo 2 pachete de vata la mine dar nu le-am consumat pe amandoua. Doar in prima zi am folosit vata apoi poti folosi tampoane normale, gen Always. Cred ca un pachet de vata si un pachet de tampoane iti ajung. Eventual iti mai poti cumpara daca ai nevoie de mai mult.
Asistentele mi s-au parut destul de amabile si cele de la mamici si cele de la copii, cele de la copii sunt foarte pro-alaptare, foarte implicate, vin si te ajuta sa alaptezi, iti arata pozitii, etc. Il poti tine pe bebe in camera cu tine daca vrei, ai patut pentru el. Mi-au aratat si cum sa-l spal la chiuveta dar eu n-am incercat asta acasa, mi-a fost frica. Pentru ca eu nu prea aveam lapte iar fetita mea era prea mica si nu prea sugea, ii dadeau lapte praf (Pre Nan parca era) cu seringa sau cu lingurita. Per total mi s-a parut ca fac chiar toate eforturile ca sa reusesti sa-ti alaptezi copilul cand pleci din maternitate. Ca la mine nu a mers, asta-i alta poveste. Unora le-am dat cate ceva, altora nu le-am dat si nu mi s-a parut ca s-au purtat diferit cu mine in functie de asta.
Rezervele tin de neonatologie, deci acolo trebuie sa vorbesti daca vrei sa fii distribuita intr-o rezerva si nu in salon. Saloanele sunt de 5-6 paturi din cate am vazut.
A si inca ceva. Daca faci cezariana, trusa de anestezie trebuie sa ti-o cumperi singura, cel putin la mine asa a fost. Dar asta iti va spune doctorul tau. Apropos la ce doctor esti?
Daca vrei sa mai stii ceva, intreaba-ma.

como

Post by como » Wed Nov 12, 2014 10:45 am

Multumesc din suflet pt raspunsuri. Sunt la Dr. Georgeta Badea. Da , o sa fac cezariana pt ca sunt micuta in bazin si am gemeni.
Tu cu cine ai nascut? Imi poti spune cat ai platit pt rezerva si cat ai dat medicului, anestezistului si moasei. Din pacate nu am pe nimeni printre cunostinte care sa mai fi nascut la stat in ultimi 3-4 ani. :) O zi frumoasa iti doresc.

Tzuculina

Post by Tzuculina » Wed Nov 12, 2014 3:46 pm

Eu am fost la dr Corina Grigoriu. Pentru rezerva nu am dat nimic oficial, nu a fost din cele cu bani. Exista si din astea dar sunt scumpe si ocupate tot timpul, trebuie sa te inscrii pe o lista din cate am inteles. Medicului i-am dat 1500 RON, anestezistei 200 RON parca si neonatoloagei 500 RON. Neonatoloagei i-am dat asa de mult pentru ca mi se pare cea mai importanta, de altfel ea te poate ajuta si cu rezerva. Am nascut vineri si m-au externat luni dar m-ar fi externat si de duminica dar n-am vrut eu sa plec pana nu eram sigura ca e totul in regula cu copilul. A avut un pic icter dar n-a fost grav, nu a stat nici la lampa dar stiam ca noi avem incompatibilitate mare de grupa si mi-a fost frica.
O zi frumoasa si tie si nastere usoara!

como

Post by como » Wed Nov 12, 2014 5:42 pm

Iti multumesc mult pentru raspuns. Sunt foarte utile informatiile. Oare pentru gemeni ar trebui sa dau dublu? Adik medicului 3000 Ron?

Tzuculina

Post by Tzuculina » Thu Nov 13, 2014 12:20 pm

como wrote:Iti multumesc mult pentru raspuns. Sunt foarte utile informatiile. Oare pentru gemeni ar trebui sa dau dublu? Adik medicului 3000 Ron?
Nu stiu, nu cred totusi. Poate mamicile de gemanasi iti pot da mai multe amanunte despre asta. Oricum eu am dat mai mult decat se da de obicei, adica 1500 RON e destul de mult din cate am citit si auzit.

como

Post by como » Thu Nov 13, 2014 1:02 pm

Tzuculina wrote:
como wrote:Iti multumesc mult pentru raspuns. Sunt foarte utile informatiile. Oare pentru gemeni ar trebui sa dau dublu? Adik medicului 3000 Ron?
Nu stiu, nu cred totusi. Poate mamicile de gemanasi iti pot da mai multe amanunte despre asta. Oricum eu am dat mai mult decat se da de obicei, adica 1500 RON e destul de mult din cate am citit si auzit.
Multumesc. Sa-ti traiasca sanatoasa si fericita fetita si sa va bucurati unul de altul pana la adanci batraneti.:) E foarte, foarte frumoasa! Am vazut poza de la profil. :)

Oana2014

Post by Oana2014 » Mon Nov 17, 2014 12:20 pm

Salutare tuturor. Am incercat si noi timp de 4 ani sa avem o minune in viata noastra si acum mai avem maxim doua saptamani si o vom tine in brate. Si eu voi naste tot la Municipal cu dna dr Badea, mi-e tare drag de ea ca este foarte dulce si omenoasa (am facut cu ea un chiuretaj anul trecut la o sarcina cu gemenasi oprita din evolutie).

Mie in schimb imi e foarte teama de asistentele de acolo ca am auzit lucruri nu tocmai bune despre ele iar gradul meu de suportabilitate al durerii este foarte scazut.

como

Post by como » Mon Nov 17, 2014 5:49 pm

Oana2014 wrote:Salutare tuturor. Am incercat si noi timp de 4 ani sa avem o minune in viata noastra si acum mai avem maxim doua saptamani si o vom tine in brate. Si eu voi naste tot la Municipal cu dna dr Badea, mi-e tare drag de ea ca este foarte dulce si omenoasa (am facut cu ea un chiuretaj anul trecut la o sarcina cu gemenasi oprita din evolutie).

Mie in schimb imi e foarte teama de asistentele de acolo ca am auzit lucruri nu tocmai bune despre ele iar gradul meu de suportabilitate al durerii este foarte scazut.
Felicitari Oana, eu sunt abia in sapt 32. Am vazut mesajul tau, dar din pacate in afara de informatiile date de Tzuculina nu am altele.
Hai, nu te teme, oricum daca ai ajuns in 37 sapt nu vei sta in spital mai mult de 3-4 zile. Gandeste pozitiv, nu mergi sa te imprietenesti cu asistentele, nu le iei acasa... trebuie sa-ti urmaresti scopul. Au o sectie buna de neonatologie si medici buni. Eu zic ca asta e cel mai important.

vmadalina81

Post by vmadalina81 » Wed Nov 19, 2014 10:03 pm

Buna mamici, nu am mai scris de foarte mult timp dar de citit tot am citit.
Multa sanatate puisorilor vostri!
Nicol, Lara este o scumpete!
Noi crestem , am inceput sa bagam tot in gurita si sa nu mai stam deloc singura. De 3 saptamani am inceput si diversificarea, dar merge destul de greu , droarece Isabella nu a fost niciodata vreo mancacioasa.
As vrea sa va intreb , voi cu ce ati inceput diversificarea, cu ce legume, ce fructe si in ce cantitati la inceput.
Mentionez ca Isabella dupa trei saptamani a ajuns sa pape in jur de 13-15 lingurite din piureul de legume. Am inceput cu 2 si am crescut progresiv, acum ii dau cat papa ea. Voi ce credeti este ok sau este prea putin?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Va doresc tuturor numai bine si o iarna frumoasa si plina de bucurii alaturi de copii vostri.

vmadalina81

Post by vmadalina81 » Wed Nov 19, 2014 10:22 pm

Imi cer scuze pentru greseli , dar este mai greu de pe tel

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Thu Nov 20, 2014 5:39 am

Madalina, la ce varsta a Isabellei ai inceput diversificarea? 13 - 15 lingurite de piure pare a fi ok, nu stiu exact, ca eu nu le-am numarat niciodata, i-am dat cat a vrut (dar din fericire, fiica-mea vrea, ii place, mananca bine - zilele trecute am comandat o dorada, am zis ca ii dau sa guste, pana la urma cred ca am mancat 40% eu, 60% ea - de-aia nu prea m-au preocupat cantitatile). Gasesti multe info utile pe www.diversificare.ro Este si un grup pe FB: https://www.facebook.com/groups/496193993765053/
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Thu Nov 20, 2014 5:43 am

O-lume-de-vise, ce vad eu in tickerul tau?! S-a nascut Agnes?! [bebeou] Iuhuuuuuuuuuu! [fetita] Cred ca a fost un pic grabita, stiu ca aveai DPN cam de aniversarea Larei, deci mai era cam o luna... Sunteti bine, da?

Coryna, tu si fetita ta sunteti bine? [svgirl]

Oana, bun venit si nastere usoara! Te asteptam aici cu bebe-n brate! [mama&bebe] La ce clinica / cu ce doctor ai reusit?

Como, mai poti? Cum e burtica? [premom] [gemeni]

Mai aveam mamici gravide, Lorerada imi vine acum in minte. Sper ca si ea are vesti bune.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Thu Nov 20, 2014 8:25 pm

Nicolle, cum credeam, am selectat luna noiembrie, in loc de decebrie. Nu, Agnes nu-i grabita, asta-i nasoasa si molcoma ca ta-su :) E inca la marsupiu si sper sa mai stea aici pana pe 19, deci, in mod normal, am s-o serbez la 1 an si 3 zile de la nasterea Larei.

Oana, ma bucur mult ca ai scris aici. Fetele sunt minunate! (eu is "aristica")

Madalina, noi am inceput cu morcov, radacina de patrunjel, pastarnac, dovlecel verde, apoi ceapa, ardei gras, pastai galbene, spanac. Astea-mi vin acum in minte, dar nu cred ca gresesc. Iar de masurat: la inceput, exact ca Nicolle, 2 lingurite, apoi, 4, apoi n-am mai numarat. Insa am pastrat mereu regula celor 4 zile cand am introdus un aliment nou.
Image siImage

Post Reply