Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Post by N.C.B. » Fri Nov 21, 2014 11:18 am

Uf! Bine ca nu s-a grabit micuta, sa stea acolo, la caldurica, si sa se ingrase. [bebe] Sarcina perfecta in continuare!

Girls, scriu in mare-mare viteza, nu am timp acum sa recuperez arieratele, din pacate. :(

Va scriu sa va rog sa cititi subiectul acesta http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=14&t=577 si, daca va sta in putere, sa reactionati.

Daruind, veti dobandi! @};-
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Lorerada

Post by Lorerada » Fri Nov 21, 2014 2:28 pm

Iata-ma! :) Am transferat pitica la bunici cateva zile. Ura! am timp sa mai rasfoiesc forumul si sa povestesc si eu putin.

Sarcina mea miraculoasa merge foarte bine, fara contractii, fara complicatii, fara inconveniente majore. Mi se pare ca nici nu este vorba de mine in toata povestea asta, e prea usor si prea frumos sa fie adevarat. Cu fetita am stat la pat de la patru luni, eram incapabila sa ies din casa singura, mi-era rau si ma dureau toate (cred ca era vorba si de un nivel ridicat de tacaneala/frica). Acum colind magazinele, fac treaba prin casa, o tin cate putin in brate pe cea mica (e inevitabil) si ne harjonim toata ziua acasa si prin parc. Din cand in cand imi amintesc ca a mai trecut o saptamana sau doua, asa ca citesc cate ceva pe net despre evolutia sarcinii...
Recunosc totusi ca acum, la aproape 6 luni, lucrurile nu mai sunt chiar atat de roz. Simt greutatea burtii, ma mai dor ligamentele daca exagerez cu miscarea si nu-mi gasesc nicio pozitie confortabila in somn. Prichindelul e baietel, ceea ce e foarte frumos pentru ca ne vom bucura de ambele experiente. Si va fi diferit si interesant si - sper eu - foarte frumos.

Despre fetita am povesti interminabile si fermecatoare, mi se pare ca e rupta din soare, ca e expresiva, dulce si minunata. Deh, daca n-o laud eu, atunci cine? :)
Am vazut ca ati vorbit despre cercelusi. Eu i-am pus la 3 luni, dar a plans atat de sfasietor incat mi-a parut rau de tot ca nu am insistat sa-i gaureasca urechiusele in maternitate. Poate in primele zile de viata gradul de suportabilitate a durerii e mai mic sau macar n-o vad eu cum sufera...

As vrea sa ma ajutati cu o info: Daria duce unul dintre picioruse mult spre interior, e vizibil mai ales cand e incaltata. Am consultat un pediatru cand ea avea un an, mi-a spus ca e ceva fiziologic si se va indrepta de la sine. Nu s-a corectat. Dupa 3 luni, m-am dus la un ortoped, care mi-a zis ca este, intr-adevar, o problema legata de conformatia oaselor, dar ca o treime din populatie are aceeasi problema, care se va mai remedia in timp. Well...nu ma pot resemna cu asta. Stiti vreun artoped cu experienta, un centru de fizioterapie pentru copii? Ati avut probleme de genul asta? Multumesc pentru orice sfat!
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Lorerada

Post by Lorerada » Fri Nov 21, 2014 2:32 pm

Felicitari, Swan, sper ca sarcina s-a prins bine-bine si ca sunteti sanatosi!
Nicole, Lara e scumpa de-ti vine s-o mananci! E comoara familiei, cu siguranta!
Andreea, ce frumos stii sa povestesti despre copiii tai! Iti citesc tot timpul cu placere „istorioarele”.
O lume de vise, suntem deci in aceeasi situatie! Fetita mea are 1 an si 5 luni, iar bebe mic 25 de saptamani. Unii imi spun ca imi va fi foarte greu cu pitici de varste apropiate, altii - ca e mai bine asa, ca vor creste impreuna si vor avea preocupari comune... Ramane de vazut. Stiu sigur ca in primele luni va fi vai de capul nostru :)). Eu i-am angajat pe ai mei cu norma completa, au sarcinile deja trasate.
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Mon Nov 24, 2014 4:19 pm

Nicole, acum sunt "intretinuta", dar tre' sa intre "intretinerea" pe card :) Asa ca sper sa ma incadrez si eu cu 3 flori, in cele 3 perioade diferite. La ultima s-ar putea sa am ceva probleme, daca apare nasoasa, dar la primele 2, ar cam trebui sa ma descurc. Succes si sper sa va dubleze banca suma!

Lore, sarcina usoara in contiunuare. Da, si la noi, cand baiatul avea 10 luni, am descoperit ca-s gravida cu fetita. Acum asteptam data de 19 decembrie s-o aduc pe lume. Pe baiat il avem la gradinita, dar de saptamana viitoare il retragem pana in februarie, caci a luat cam multi virusi si o sa fie periculos pentru fetita. Asa ca am gasit o bona (la recomandarea unei doamne de la gradinita) care va avea grija de pitic in decembrie si ianuarie. Oricum, sa stii ca dupa ce treci de 30 saptamani, lucrurile o sa stea putin diferit cu burtica. La noi, nu-l mai ridic pe baiat in brate (are 13 kg), nu-l mai spal seara si il schimb ocazional. Toate astea au picat pe sot.
Image siImage

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Nov 26, 2014 12:04 am

M-am dus in urma sa vad unde am ramas cu raspunsurile, sa mai recuperez din restante, si am vazut asta:
o-lume-de-vise wrote:Mai, ai mutat fata? Gata? Doarme singura?
Haha! Dormim in continuare impreuna, atat doar ca atunci, la aproape 8 luni, ne-am separat de tati (ma rog, eu nu m-am separat chiar de tot :D ). Si i-am luat patut mare, in camera ei (care a devenit a noastra). In care patut nu doarme, asa cum nu a dormit nici in ala de nou-nascut. Are rol de bariera, sa nu cada din pat, desi pana si rolul asta e indoielnic.

Am reusit insa, cel putin pana acum, sa ma tin de obiectivul pe care mi l-am propus, Lara a crescut fara gratii, nu am tinut-o nici in patut, nici in parc/țarc, nici in alte forme de imprejmuire / limitare a ariei de actiune. Ceea ce nu inseamna ca nu ii voi impune limite, de-a lungul timpului.

Nu am nicio indoiala ca cosleeping-ul este cea mai buna solutie pentru noi, adoram sa dormim impreuna si sunt convinsa ca serenitatea si jovialitatea si increderea ei nelimitata au si acolo niste radacini. Plus odihna mea nocturna. Singura mea teama este legata de incetarea acestei practici, cum/daca o voi putea dezobisnui la un moment dat. :-?

Tzuculina, RaluM, Simonika (cine mai cosleepuia?), voi cum evoluati? [copilas]

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Nov 26, 2014 12:15 am

SabinaNatalia wrote: ...eu una ma intorc la ale muncii si apoi seara la bebita mea Sofia sa o culeg de sub mobile sau de prin masinutele din parculet - i-a trecut refluxul acela nesuferit si ingrozitor pe la un 6- 7 luni, nici nu mai stiu exact (inca mai stau cu paturici speciale si alize prin patut :ymblushing: ) si odata trecuta problema viteza la preumblat, catarat, rostogolit etc e fantastica :)
SabinaNatalia, de ce ai pus asa o foto mica la avatar? Vreau sa o vad pe Sofia mai in detaliu. Si vreau si amanunte despre evolutiile din ultimele luni! [bebe papa] [copilas] [carutf]

Edit: Stai ca mi-am amintit ca avem foto cu Sofia [great] in galeria Special Families Campaign:

Image[/quote]
Last edited by N.C.B. on Wed Nov 26, 2014 12:49 am, edited 1 time in total.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Nov 26, 2014 12:17 am

Sa apuc sa intreb, ca poate dispar subit, chemata la apel: Coryna, ce faci, cum sunteti, tu si fetita? Da-ne vesti!! [bebeou]

* * *

corynacoryna

Post by corynacoryna » Wed Nov 26, 2014 12:19 am

Dragi mamici,
Din 20.11 sunt fericita mamica de Nadia Nicoleta nascuta prin cezariana de urgenta, 2 zile la rand nu a miscat si nici nu am rusit sa o facem sa se miste si dr a decis sa ma opereze de urgenta.
Pitica are 2770g si 49 cm.
Din experienta mea pana acum cu doi sugari pot sa va spun ca este greu dar si foarte frumos.Apropo de cosleeping cu 2 bebei e greu dar nu imposibil ;)
Despre mine ce va pot spune este ca am probleme foarte mari cu coloana din cauza ca am fost intepata de mai multe ori pana a reusit sa imi faca anestezia. Am dureri foarte mari si desi sunt pe tratament cu tramadol nu are efect de durata.
Va pupam :-*
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Image

sofia

Post by sofia » Wed Nov 26, 2014 12:23 am

Mamicile de gemeni, urmeaza sa intru si eu in curand in randul vostru si as avea nevoie de sfatul vostru in urmatoarele probleme:
- Noi planuim sa punem bebeii in acelasi patut dupa nastere, urmand sa ii separam ulterior si stiu ca majoritatea procedeaza asa. Ma intrebam cam pana pe la ce varsta pot fi tinuti impreuna, daca se trezesc unul pe altul cand plang, daca isi impart pumni si picioare ;))
- Puteti sa imi recomandati un carucior daca ati fost multumite? Stiu ca a mai fost discutia asta candva demult, am citit-o, dar au mai aparut destule mamici de gemeni intre timp si sper sa mai aflu noutati :) Personal ma incanta mai mult carucioarele side by side decat tandem desi cred ca sunt mai usor de manevrat cele din urma.
- Voi ati folositi sisteme de purtare? Ma tenteaza un wrap elastic mai ales pentru drumuri scurte cand nu vreau sa ma complic cu caruciorul. Am inteles ca se pot purta gemeni in el dar ma intrebam daca e cineva care a incercat si daca recomanda sau nu experienta.

Multumesc!

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Nov 26, 2014 12:25 am

Tzuculina wrote:Foarte interesant tabelul ala de pe site-ul OMS...ma uit ca intre 12-23 luni se recomanda 3-4 mese pe zi + alaptat, de unde deduc ca este ok alaptatul si dupa 1 an. Andrada are 1 an si 1 luna si eu o alaptez in continuare, dimineata inainte sa plec la servici, seara cand ajung acasa si noaptea. De fapt ii dau de cate ori imi cere. Cat sunt eu la servici sta cu mama/soacra si mananca foarte bine cate 3 mese pe zi. Tot aud in ultimul timp in jurul meu tot felul de pareri mai mult sau mai putin avizate ca dupa 1 an ar fi bine sa termin cu alaptatul ca laptele nu mai are nici o valoare, nu-i mai face nici un bine copilului, nici mamei, cat mai am de gand sa-i dau ca-i deja mare, ca n-am sa mai reusesc s-o intarc, cu cat e mai mare cu atat e mai greu, etc.
Eu as vrea sa continui, nu e un efort prea mare pentru mine si mi-e asa de drag sa o vad cum suge si cat e de fericita la san, mi se pare ca toate durerile si supararile ii trec cand o pun la san, e metoda cea mai buna prin care reusesc s-o linistesc sau s-o adorm. Plus ca pana acum nu s-a imbolnavit niciodata, a avut doar prin primavara putin muci+tuse dar nici macar cu febra. Ma gandesc eu ca o fi contribuit si alaptatul la chestia asta.
Voi ce parere aveti? Ati continuat sau intentionati sa continuati si dupa 1 an cu alaptatul?!
Da, da, OMS recomanda alaptat pana la 2 ani. Si daca nici ei n-or sti ....apoi, sa le ascultam pe babe. :D

Laptele se modifica dupa un an (ma rog, o face aproape tot timpul), in sensul ca se adapteaza la nevoile nutritionale ale copilului, nu ca „nu mai are nicio valoare” ( :-\ ). Copilul isi construieste sistemul imunitar pana pe la vreo 6 anisori, deci si dupa un an are nevoie de anticorpii transmisi prin laptele matern. Multe info interesante pe site-ul Alapteaza https://alapteaza.wordpress.com/ si pe grupul FB aferent: https://www.facebook.com/groups/alapteazamamami/

Eu vreau sa aduc un elogiu țâței. Fantastic divais, dom'le!

Da, Tzuculina, intentionez sa alaptez si dupa un an.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Nov 26, 2014 12:31 am

Deci eu am scris la 11h17 si tu la 11h19. Sa imi spuna cineva ca telepatia nu exista!!
corynacoryna wrote:Dragi mamici,
Din 20.11 sunt fericita mamica de Nadia Nicoleta nascuta prin cezariana de urgenta, 2 zile la rand nu a miscat si nici nu am rusit sa o facem sa se miste si dr a decis sa ma opereze de urgenta.
Din experienta mea pana acum cu doi sugari pot sa va spun ca este greu dar si foarte frumos.Apropo de cosleeping cu 2 bebei e greu dar nu imposibil ;)
Despre mine ce va pot spune este ca am probleme foarte mari cu coloana din cauza ca am fost intepata de mai multe ori pana a reusit sa imi faca anestezia. Am dureri foarte mari si desi sunt pe tratament cu tramadol nu are efect de durata.
Felicitari pentru micuta Nadia Nicoleta, sa creasca mare si sa fie sanatoasa! [fetita]

Sa te insanatosesti curand la nivelul coloanei si sa ai putere multa si lăptic gârlă. Vei alapta in tandem? [gemeni]

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Nov 26, 2014 12:40 am

sdmdi wrote:
E o experienta interesanta sa fiu mamica unui baiat :D: casa e plina de masinute, dinozauri si alte chestii ... Joaca este de multe ori ... hai sa zic mai dura :D, imi explica mereu ca el este barbat si este puternic si ca hai sa ne luptam. Este foarte energic, greu sa stea intr-un loc mai ales daca nu a apucat sa-si consume energia pe ziua respectiva.
Haideti sa va povestesc o faza. In primele saptamani de sarcina am fost impreuna cu sotul meu la casa de la munte a unor prieteni (care intre timp au devenit nasii Larei). Ei au un baietel de 5 ani, sarcina obtinuta dupa zece ani de asteptare si o batalie castigata cu cancerul. Nu stiam inca ce port in burtica - [its a girl] or [its a boy] ? Nu cred ca e un secret pentru nimeni care citeste forumul ca dintotdeauna mi-am dorit fata (cred ca am descoperit si de ce - cu alta ocazie o sa va povestesc cum am devenit feminista la varsta de 4 ani), dar bineinteles ca nu eram in postura sa mai am si pretentii.

Il ADOR pe baietelul lor.

Dar dupa vreo doua ore de jucat cu SABIILE, MASINILE DE POMPIERI SI ROBOTII, epuizata, pravalita pe canapea, am adresat una dintre cele mai fierbinti rugi din viata mea: „Doamne, TE IMPLOR, fa sa fie fata!!!” :YMPRAY:

* * *

corynacoryna

Post by corynacoryna » Wed Nov 26, 2014 12:43 am

Multumim :*
Exista si telepatia si eroarea de sistem :)...am mai scris si inainte cu cateva min dar nu a aparut nu stiu din ce motiv s-a sters.
Laptic avem suficient momentan ...desi alaptez 2 copii nu reusesc sa goleasca sanii si sper sa ramana asa mult timp!
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Nov 26, 2014 12:46 am

maduta wrote:Salutare mamici, desi nu credeam vreodata, iata-ma mamica de Mihnut obtinut pe cale naturala, dupa doua tratamente ptr FIV esuate, nici macar nu am ajuns la recoltare, ca nu au avut ce ...eu amh 0.3 sotul ologoterazoospermie...avem 6l3s, deja mergem in lateral sustinuti de mobila, suntem frumosi, voiosi si tinem toata familia in priza...
Ce frumos, Maduta! [great] O minune de-aia: totala!

Am vazut e-cardul, multumim pentru testimonial:

Image

Mai povesteste ce face Mihnea! [carutb]

* * *

Tzuculina

Post by Tzuculina » Wed Nov 26, 2014 12:12 pm

N.C.B. wrote:
Da, da, OMS recomanda alaptat pana la 2 ani. Si daca nici ei n-or sti ....apoi, sa le ascultam pe babe. :D

Laptele se modifica dupa un an (ma rog, o face aproape tot timpul), in sensul ca se adapteaza la nevoile nutritionale ale copilului, nu ca „nu mai are nicio valoare” ( :-\ ). Copilul isi construieste sistemul imunitar pana pe la vreo 6 anisori, deci si dupa un an are nevoie de anticorpii transmisi prin laptele matern. Multe info interesante pe site-ul Alapteaza https://alapteaza.wordpress.com/ si pe grupul FB aferent: https://www.facebook.com/groups/alapteazamamami/

Super...eu, 1 an si 3 luni, o alaptez in continuare si intentionez sa mai continui cat o vrea ea...si da, tot impreuna dormim, ea in patutul ei lipit de patul meu, ne intalnim la mijloc noaptea cand ii sticlesc ochii de foame sau e rost de un pic de alintare la tzatza (scuze, dar nu am diacritice...)... :D

Coryna, felicitari pentru fetita, ce nume frumos Nadia! Nu-ti face griji ca e micuta, Andrada mea a avut la nastere 2.600 si 45 cm ...
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

iulia2011

Post by iulia2011 » Wed Nov 26, 2014 2:03 pm

Eram convinsă că am postat niște mesaje, dar nu le regăsesc, așa că reiau:

Coryna, felicitări pentru naștere și bun venit pe nume prințesei Nadia Nicoleta! Îmi place foarte mult numele Nadia, mai ales că etimologic înseamnă speranță. În curând va fi și ziua Sfântului Nicolae, așa că va fi petrecere în casa voastră. Sper să îți revii cât mai repede ca să te poți bucura pe deplin de aceste momente. Este grozav că ai lăptic pentru amândoi. Încă o dată felicitări!

Nicole, fetițele noastre sunt apropiate ca vârstă, Lara este mai mare cu o lună și trei zile. Am început procedura pe când tu anunțai primele bete pozitive. Reușita ta m-a bucurat și mi-a dat mult curaj.

Sabina Natalia, întrebai cu ceva timp în urmă despre ce analize să le recomanzi prietenelor tale care se confruntă cu infertilitatea. Mă gândesc că analizele pe care le-am făcut noi pentru dosarul FIV sunt utile, mă refer la analizele hormonale, verificarea cavității uterine, a trompelor, spermograma. Poate dacă le indici câteva nume de medici din domeniul infertilității cu rezultate bune ar fi mai ușor. Mult succes!
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

amely32

Post by amely32 » Fri Nov 28, 2014 1:38 am

corynacoryna wrote:Dragi mamici,
Coryna, felicitari pt micuta Nadia! Sa fie sanatoasa si sa va aduca bucurii!!!
Multa sanatate si tie!! Ai alaptat si in sarcina sa inteleg, ai observat modificari, lactatie crescuta?

amely32

Post by amely32 » Fri Nov 28, 2014 1:54 am

N.C.B. wrote:
Tzuculina, RaluM, Simonika (cine mai cosleepuia?), voi cum evoluati? [copilas]
Dap, si noi continuam cosleepuiala:)
Si nu imi e frica de "dezvat" , totul are timpul lui. Si apoi doar nu doarme o viata cu tine, e vorba de un timp scurt.. Oricum eu ador , si ele la fel, sa se ghemuiasca la piept, sa ia in brate tzitzi si sa doarma!
Da, pe tati l.am mutat in alt dormitor:))

De altfel bubulinele sunt bine,mananca f bine , nu au refuzat nimic pana acum! Fiecare cu dezvoltarea si personalitatea ei. Vorbesc mult mama, tata, papa, apa, baba, chiuie, striga.stau bine in picioare, fundulet, fac pasi.Una mai calma, alta misuna fiece secunda:)) . Se joaca si vb intre ele, se tin de mana se pupa;) uneori se trag de par, se cearta una pe alta. Dorm dupa fiecare masa. Au 4mese plus titzica si ceai, compot,,nimic nu se bea la bibe, totul cu lingurita sau din pahar. Tzitzi e desertul dupa fiecare masa! Noapte de sete ma cauta..
Avem cate doi dintoci, si roadem tot ce prindem.

amely32

Post by amely32 » Fri Nov 28, 2014 2:09 am

Tzuculina wrote:
N.C.B. wrote:

Super...eu, 1 an si 3 luni, o alaptez in continuare si intentionez sa mai continui cat o vrea ea...si da, tot impreuna dormim, ea in patutul ei lipit de patul meu, ne intalnim la mijloc noaptea cand ii sticlesc ochii de foame sau e rost de un pic de alintare la tzatza (scuze, dar nu am diacritice...)... :D .
Nici eu nu intentionez sa ma opresc dupa un an, le voi da tzitzi cat va fi. Si apoi chiar sapt asta am citit ca intarcatul trebuie facut cu grija, sa nu lase urme, sa traumatizeze bebele.
Cel mai bun lucru, cea mai buna baza pusa unui copil in viata , e sa.l dai tzitzi 2ani!

Voi reveni si cu alte mesaje, sunt in urma cu cititul...

Andreea_A

Post by Andreea_A » Fri Nov 28, 2014 3:21 pm

Coryna, felicitari pentru nasterea Nadiei. Sa fiti sanatosi toti si sa creasca mare si sa va bucurati de amandoi bebelusii! Va fi greu cu doi copii de varste apropiate, foarte greu dar trece atat de repede...c-o sa vi se faca dor de bebelusi mici, numai buni de tinut in brate la san.

Dormitul cu parintii mi se pare foarte frumos,cat ar putea dura...pana pe la 7-10 ani in cel mai rau caz,nu? ei si ce...apoi o sa ne fie dor de ei si de dragalaseniile pe care le fac prin somn....glumesc...cu cat trece mai mult timp cu atat se vor dezobisnui mai greu indiferent cat de independenti si voluntari sunt in viata de peste zi. Dar nu e un capat de tara, mie personal mi se pare frumos desi recunosc ca nu-mi place sa ma culc la 21:00 sau 21:30.

Referitor la gemeni:

1. eu i-am culcat in acelasi patut cat timp au incaput, cateva luni bune, cred ca vreo 3. Au imunitate completa la plansetele celuilalt sau la lumina daca ii inveti cu ele. Nu se vor lovi pentru ca ii vei pune in colturi diferite ale patului plus ca dupa primele 3 luni nu vor avea mai mult de max. 72-74 cm - dar deja aici vb de copii foarte inalti, nascuti cu o inaltime medie intalnita la termen

2. eu am avut caruciorul in tandem de la Inglesina, personal imi place foarte mult, mi se pare foarte stabil - e si f greu, doar el are in total 28 kg - dar e complet inutilizabil daca nu stai la parter - max etaj 1 sau sa ai un portbagaj suf de mare sa il tii acolo. Asa ca de la 11 luni ai mei gemeni stau intr-un carucior normal unul langa celalalt. Nu-mi prea place dar asta e, e mic, incape in portbagaj, pliat in lift. E mai greu pe trotuare mai inguste dar e ok, te poti descurca. Mai putin amuzant este cand ei cresc si incep sa se certe/ traga de par/ trezeasca din somn unul pe celalalt pentru ca deh, sunt unul langa celalalt si o pot face.

Eu am inceput diversificarea cu fructe, stiu ca multe mame nu o fac. Regula celor 4 zile cu mere ionatane, pere, banane, avocado si mango cu care m-am jucat pana in primavara cand au inceput sa apara si alte fructe. Asta pentru 3 saptamani. Apoi am introdus crema de legume cu morcov, albituri apoi rapid ceapa, pastai galbene si verzi, cartofi, dovlecel, dovleac dulce ca da gust f bun, sfecla, brocoli. Au urmat pe rand celelalte legume si apoi tot restul gen oua, carne, peste etc

La inceput doar 1-2 lingurite si apoi am crescut la 3-5 lingurite iar apoi pe grame...50 gr, 100 gr pana la mine e un maxim de aprox 250-300 gr.

Andra, ce mai faceti voi? Cum e la cresa/ gradinita? eu vreau sa-i duc la inot dar nu ma lasa sotul, zice ca-s prea mici, eu cred ca i-ar ajuta sa mai scape din energia acumulata pentru ca trebuie sa recunosc, la 0 grade nu-i scot prea mult din casa - max 1 h - avand in vedere ca nu mai stau linistiti in carucior ca atunci cand erau bebei.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Post Reply