Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
eliza_maria

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Post by eliza_maria » Thu Apr 04, 2013 5:33 pm

Dragi mamici, ma alatur si eu clubului :) dar pe-aici nu prea e activitate... Imi dau seama de ce, ca si eu am senzatia tot timpul ca au intrat zilele-n sac, ca nu mai am vreme de nimic. Noi am implinit de-abia 2 saptamani, si singura problema pana acum sunt colicile. Am reusit sa alaptez din prima zi, am scapat intre timp si de ragade, si de folosirea pompei, avem si un oarecare program deja. Deocamdata e soacra mea la noi si ne ajuta, dar tare mult as vrea sa reusim si singuri. E adevarat ca asa am reusit sa dorm noptile, m-am trezit numai sa alaptez, dar am un sentiment destul de ciudat ca nu ma ocup doar eu de pitica, parca n-as vrea sa o impart cu nimeni, decat cu taticul ei.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Apr 07, 2013 11:01 pm

Stim ca voi stiti asta:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Andreea_A

Post by Andreea_A » Tue Apr 09, 2013 2:49 pm

eliza_maria wrote:Dragi mamici, ma alatur si eu clubului :) dar pe-aici nu prea e activitate... Imi dau seama de ce, ca si eu am senzatia tot timpul ca au intrat zilele-n sac, ca nu mai am vreme de nimic. Noi am implinit de-abia 2 saptamani, si singura problema pana acum sunt colicile. Am reusit sa alaptez din prima zi, am scapat intre timp si de ragade, si de folosirea pompei, avem si un oarecare program deja. Deocamdata e soacra mea la noi si ne ajuta, dar tare mult as vrea sa reusim si singuri. E adevarat ca asa am reusit sa dorm noptile, m-am trezit numai sa alaptez, dar am un sentiment destul de ciudat ca nu ma ocup doar eu de pitica, parca n-as vrea sa o impart cu nimeni, decat cu taticul ei.
Bine te-am gasit Eliza si pe partea aceasta a forumului.
E mai greu la inceput pana se ajunge la un program, asa este. Eu, de exemplu, n-am avut depresie postnatala dar eram geloasa pe oricine incerca sa ma ajute (probabil de la hormoni, m-a tinut cateva saptamani) dar apoi am apreciat foarte bine. (mai ales cand se acumuleaza noptile dormite pe bucatele...Atata timp cat tie iti ramane timp pentru cea mica si celelalte persoane va ajuta cu mancarea, curatenia si toate celelalte, apreciaza cat poti caci la un moment dat vor pleca acasa la ele. :)

Cu colicile n-am avut probleme, mi-as dori din suflet sa fie la fel si a doua oara desi presimt ca nu are cum sa fie la fel de usor. In fond, trebuie sa existe o lege a compensatiei. Elimina aerul cum trebuie dupa fiecare san in parte? Stiu ca daca nu il elimina ii poate deranja foarte rau. Mult succes in continuare si te asteptam cu vesti si povesti!
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

eliza_maria

Post by eliza_maria » Tue Apr 09, 2013 7:38 pm

Andreea, chestia asta cu eliminatul aerului nu se intampla la fel la toti bebeii. A mea nu ragaie decat foarte rar, desi o pun in toate pozitiile posibile. Scoate gazele pe partea cealalta, si de obicei dureaza... Si nici solutiile anti colici nu prea functioneaza. Asta e, dureaza inca vreo 2 luni si scapam noi.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

cris8

Post by cris8 » Wed Apr 10, 2013 4:54 pm

Eliza, bine ai venit! Prima luna e mai grea, apoi incet incet devine mai usor..noi facem 2 luni acum si pot spune ca deja m-am relaxat...bine, foarte usor nu e nici acum si nici nu cred ca va fi vreodata :) dar oricum, nu se compara cu prima luna...
Noi insa nu am avut probleme f mari cu colicii...am scapat repede cu Bonisan..sper insa nici sa nu mai apara...
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

eliza_maria

Post by eliza_maria » Wed Apr 10, 2013 5:58 pm

Cris [floare] Si eu sper sa fie mai simplu. Nu ma plang de noptile nedormite, dar mi-e mila de ea cand o vad cum se oi.strange de burtica... Cu Bonnisan n-a prea mers la noi. Tu alaptezi?

mirimir

Post by mirimir » Wed Apr 10, 2013 11:26 pm

eliza_maria wrote:Cris [floare] Si eu sper sa fie mai simplu. Nu ma plang de noptile nedormite, dar mi-e mila de ea cand o vad cum se oi.strange de burtica... Cu Bonnisan n-a prea mers la noi. Tu alaptezi?
Sa va traiasca printesa, sa fie sanatoasa!
Si noi am avut colici pana la aproape 5 luni.Am incercat tot ce exista, singurul care parca a avut un efect a fost Colief si un ceai recomandat de pediatra(menta,chimen,anason,musetel si 1/4 foaie de dafin pentru cateva secunde).
Va pupam si sa scapati de colici cat mai repede!

eliza_maria

Post by eliza_maria » Thu Apr 11, 2013 10:06 pm

Mirimir [floare] multumesc!
Am zis ca pana la urma incerc si Colief, dar l-am lasat la urma fiind cel mai scump. Va pupam si noi.

cris8

Post by cris8 » Mon Apr 15, 2013 10:56 am

Eliza da, alaptez, insa ii dau destul de mult si completare cu LP ca lapticul meu e extrem de putin...eu nici macar nu am facut febra laptelui niciodata, am pus fata la san mereu dar cantitatea de laptic nu creste...deja este foarte putin fata de cat are ea nevoie. Cand o pun la san trage ce trage si apoi incepe sa planga de foame ca nu mai iese nimic...eu nu simt deloc ca as avea laptic, sanii nu sunt umflati, de curs lapticul asa din senin cum am auzit la alte mamici nici nu se pune problema...asta este, macar vad ca ii merge bine si cu LP, a luat ff bine in greutate, probleme de constipatie nu avem..

eliza_maria

Post by eliza_maria » Mon Apr 15, 2013 12:24 pm

Cris, te-am intrebat de laptic pt ca sunt tot felul de teorii cum ca bebelusii fac mai rar colici de la LP decat de la cel de mama. Nu stiu daca o fi adevarat sau nu, dar atata vreme cat am suficient lapte, am sa o alaptez. :) Si mie imi curge laptele cateodata, cand se apropie ora de masa. Mi-a facut zilele astea niste crize de plans de la colici de nu mai stiam cum sa o tin. Facem cu schimbul, eu si sotul, la leganat/plimbat ca a reusit sa ne termine pe amandoi.

cris8

Post by cris8 » Mon Apr 15, 2013 8:39 pm

Eliza, da, stiam si eu teoria legata de colici si alimentatie, dar nu cred in ea...stiu personal mamici care au alaptat exclusiv iar bebe nu a avut colici si invers...daca ai laptic de curge, e si pacat sa nu ii dai...eu am facut o mica depresie la inceput din cauza ca nu am (efectiv nu inteleg de ce nu am, pt ca o puneam la san de fiecare data, si se zice ca asa se stimuleaza secretia...). Ca sa nu mai zic cand toata lumea imi spunea: nu exista sa nu ai laptic, tine-o la san si nu ii da deloc LP. Pai cum sa nu ii dau cand urla de foame, si cand apuca biberonul manca de nu mai stia de ea? Nu ma ajutau cu nimic cu astfel de sfat, doar trageam eu apoi o tura de plans ...

Cred ca e tare greu sa o vezi ca plange de durere de burtica mititica...hai ca poate trece repede...noua ne-a mai recomandat la maternitate Gripe Baby Water pt colici, pe asta l-ati incercat?

eliza_maria

Post by eliza_maria » Mon Apr 15, 2013 9:45 pm

Cris, se pare ca numai Gripe water merge, din toate "remediile"... Adica am incercat Infacol, Alinan, Bonisan, Espumisan... nimic nu merge, doar dupa gripe water pare sa se linisteasca putin.

cris8

Post by cris8 » Tue Apr 16, 2013 12:59 pm

Eliza, tot e bine ca macar merge ceva cat de cat...hai ca va trece si perioada asta si apoi sa vezi ce frumos va fi...bebelina mea azi e tot un zambet, ne jucam si a inceput sa zambeasca cu toata gurita, ma topesc cand o vad asa fericita...se vede ca a crescut, deja cred ca vede bine pt ca o amuza teribil caruselul muzical de deasupra patutului si il urmareste cu privirea. O tot privesc si ii multumesc zilnic lui Dumnezeu ca mi-a dat asa o minune...

Irina_

Post by Irina_ » Tue Apr 16, 2013 4:41 pm

Gata. De azi ma inscriu si eu la acest topic.

eliza_maria

Post by eliza_maria » Tue Apr 16, 2013 4:42 pm

[majoreta] Bine ai venit, Irina! [floare]

cris8

Post by cris8 » Wed Apr 17, 2013 6:22 pm

Bine ai venit, mamica Irina! Sa iti traiasca puiul si sa fiti sanatosi cu totii, sa va bucurati de minunea ce a sosit in casa voastra!

Noi ne pregatim de botez... dupa Paste ne vom crestina micuta printesa, cat de mult am visat la asta cand mergeam la botezurile copiilor prietenilor nostri...acum traim si noi asta, chiar e un vis implinit!

eliza_maria

Post by eliza_maria » Thu Apr 18, 2013 10:46 am

Cris, si noi tot in mai am vrea sa o botezam, trebuie sa ajung sa vorbesc cu preotul duminica. Va fi un pic complicat, pt ca nasii sunt ortodocsi, iar eu catolica, deci imi botez fetita tot la catolici. Si eu am tot visat la ziua in care o sa imi botez copilul, mai ales ca in ultimii doi ani in luna mai am botezat cate un copil :) Uite ca a venit si randul nostru...

cris8

Post by cris8 » Thu Apr 18, 2013 12:08 pm

Eliza, dar nu e nicio problema nici la voi, eu am niste prieteni care si-au botezat fetita la catolici pt ca mamica e catolica iar nasii erau ortodocsi...eu stiu ca nu-i nicio problema, ca suntem tot crestini, si casatoriile intre catolici si ortodocsi sunt recunoscute, nu e nevoie sa isi schimbe religia niciunul.
Ce tare ca ai botezat 2 copilasi in mai, iar acum iti vei boteza copilul tau...cine stie, poate nu e doar o coincidenta.. :) culmea e ca si eu am botezat acum ceva ani o fetita exact pe data in care anul asta am nascut.. :)

eliza_maria

Post by eliza_maria » Thu Apr 18, 2013 12:27 pm

Da Cris, stiu de casatorie, ca eu sunt catolica si sotul ortodox, si ne-am cununat la catolici. Insa la botez unii preoti cer sa fie pe langa nasi (daca sunt ortodocsi) un martor de religie catolica. Asta pt ca trebuie sa spuna cineva Crezul, si aici intervine mica diferenta... Martorul va fi mama mea, deci avem ce ne trebuie, doar sa mergem sa vorbim cu preotul.
Si apropos de luna mai, si eu am fost botezata tot in mai. ;) Vad ca si la tine e o "coincidenta" ;)) in mai.

Caress

Post by Caress » Thu Apr 18, 2013 1:26 pm

Noi botezam micutul pe 3 mai, cea mai frumoasa aniversare a 1 an de la embriotransferul reusit:), asta apropo de coincidente...Eu sunt ortodoxa sotul catolic nasii catolici copilul catolic si am terminat povestea!:))

Post Reply