Am invins infertilitatea!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Post Reply
Loredana

Re: Am invins infertilitatea!

Post by Loredana » Wed Dec 08, 2010 11:29 am

Cteena, imi pare rau ca ai probleme :( Iti tin pumnii sa fie bine bebelusii tai. :ymhug: :-s
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

ALINAOPREA

Post by ALINAOPREA » Wed Dec 08, 2010 2:06 pm

Fetelor, atat de mult mi-am dorit sa vina ziua in care sa spun..AM INVINS INFERTILITATEA.
Nici nu stiu cu ce sa incep......multe fete ma stiu si-mi stiu povestea dar o reiau pt. fetele noi..
M-am casatorit in 2001 cu cel mai minunat barbat din lume dupa ce fusesem prieteni din scoala generala :D .
In primul an, ce-i drept ca nu ne grabeam sa avem copii, dar nici nu ne feream, cu toate ca lumea ne spunea sa mai copilarim.
Dupa un an si ceva am inceput sa-mi pun intrebari....de ce nu raman...si ma gandeam ca nu nimerim perioada propice, sotul meu fiind sportiv de performanta,pleca destul de des in cantonamente etc.
Dupa inca un an si ceva am realizat ca neavand CM regulat nu prea pot sa stiu cand ovulez si am mers la medic, la policlinica de cartier. Acesta mi-a recomandat anticonceptionale pt reglarea CM-ului si mai vedem.
A urmat o perioada foarte stresanta pt. ca ne-am construit o casa si eu am fost promovata astfel ca si la munca eram super stresata si am lasat-o mai moale cu planul bebe.
In 2006-2007 am inceput sa-mi caut un alt medic si citind numai lucruri bune despre dansul m-am oprit la Dl prof. Virgiliu Ancar.
Dansul activa la Medsana si la spitalul Sf Pantelimon si am hotarat sa merg la Medsana.......consultatii........analize si eu si sotul .....si mi se propune inseminare. Zis si facut, facem inseminarea, (care era de 9 ori mai scumpa decat la Giulesti ) ne facem sperante si dupa 14 zile rezultatul beta ...0,1.
A urmat o perioada de plans si iarasi plans dupa care am inceput sa citesc pe forumuri,in special pe DC, sa ma documentez cat de cat si am hotarat impreuna cu sotul meu sa facem FIV.
Unde ? La Giulesti ,din motive financiare pt. ca noi aveam deja 3 imprumuturi la 3 banci diferite pt. constructia si amenajarea casei.
Toata lumea spune ca la Dl prof. Bogdan Marinescu se ajunge f greu si numai cu pile, dar nu a fost deloc asa.
Am luat nr. de tel de pe site-ul lor, am facut programarea, mi-au gasit un loc peste 2 luni dar am avut rabdare si am asteptat.
Am mers la consultatie, am vb 5 min cu dansul dupa ce am asteptat 5 ore la usa si am hotarat impreuna FIV.
Dupa zeci de analize, HSG, histeroscopie diagnostica, ERAD pt. o rana pe col.....etc, am inceput stimulare apt. FIV, injectii in burta, ecografii.
Eu eram asa de optimista incat o dr rezidenta a simtit nevoia sa-mi aminteasca ca sansele sunt de ~35% pe procedura , dar eu i-am zis ca eu reusesc din prima, ca asa simt eu...si asa a fost.
Dupa ET am stat mai mult in pat pana la beta, si in 26 mai 2009 primeam un telefon de la spital si asistenta de la celalalt capat al firului i-mi spunea : Felicitari doamna, sunteti insarcinata, beta este de 87.
Ne-am bucurat enorm, am dat o super petrecere in curte si au venit toti prietenii si rudele noatre, dar asa cum avea sa zica soacra mea mai tarziu se pare ca ne-am bucurat prea devreme, ca Mircea Geoana la alegerile prezidentiale.
Am avut o sarcina super usoara pa na la 19 sapt. cand din pacate am pierdut sarcina.
Nu va scriu mai multe amanunte, puteti citi despre nefericitul eveniment la sectiunea DUREREA PIRDERII UNEI SARCINI.
Dupa acest episod simteam ca viata mea nu mai are sens si ca nu voi mai avea vreodata curajul sa raman insarcinata dar o data cu trecerea timpului durerea s-a mai estompat, caci de trecut nu-mi va trece niciodata.
Oricati copii imi va da Dumnezeu eu il voi plange pe copilul meu piedut, toata viata mea.
Anul acesta, 2010, a trecut cu analize si vizite la diferiti medici.
Vroiam sa stiu ce s-a intamplat, ca sa nu se mai repete.
Am fost la endocrinologie si mi-am descoperit PCOS (sindromul ovarelor polichistice ) si tiroida Hashimoto.
Pt tiroida n-am avut nevoie de tratament dar pt. PCOS am inceput sa iau din februarie Metformin (Siofor).
Am facut analize genetice si de trombofilie si ne hotarasem sa incepem FIV 2.
Am fost din nou la Prof Marinescu in sept anul acesta si mi-a dat Duphaston pt a forta menstruatia si apoi din ziua 16 inca 10 zile de duphaston ca sa ne incadram cumva in programul lui.
In oct am avut CM pe 18 si dupa 16 zile. pe 2 nov am inceput din nou duphastonul pana pe 11 nov.
De pe 12 am inceput sa astept CM-ul pt a face hormonalele de ziua 2 si acesta n-a mai venit.
Ma gandeam ca m-am dereglat de tot, daca nici dupa progesteron nu-mi vine....
De pe 15 am inceput sa am dureri de sani, dar le puneam pe seama progesteronului si cumnata mea, sora sotului meu a fost prima care a intrat la idei.
Mi-a zis : ia-ti fata un test de sarcina ca nu se stie.
Dar eu nu credeam ca pot sa raman pe cale naturala, cu anovulatie din cauza PCOS si sotul cu oligoastenospermie severa, nici in ruptul capului.
Pe 21 seara m-a intrebat din nou cumnata mea : ti-ai luat test?
Si m-am hotarat sa incerc, i-am dat bani mamei mele pt. a-mi cumpara un test in dimineata urmatoate, fara a-i spune vre-o vorba sotutlui meu, de frica sa nu-l dezamagesc din nou.
A venit si data de 22 nov, ziua mea de nastere, am plecat cu sotul meu la cumparaturi pt. ca aveam ceva invitati, dar mie-mi venea sa plang gandindu-ma ca fac 31 de ani si bebe nu mai vine.
Cand m-am intors de la cumparaturi, mama, bunica si sora mea au insistat sa fac testul, iar eu ma gandeam ca-mi voi strica ziua de tot.
Am mers la baie, am facut testul si la iesire i l-am dat surorii mele, ca eu n-aveam curaj sa-l verific.
Au trecut 5 min si sora mea l-a deschis si a izbucnit in lacrimi.
Ma gandeam ca plange de mila mea, dar ea mi-a zis printre lacrimi, Alina, suri, esti gravi, e pozitiv.
Nu-mi venea sa cred, asa ca i l-am aratat sotului meu si am fugit impreuna la cel mai apropiat laborator(Medlife Grivita) pt. a face beta.
Am stat ca pe ghimpi pana au afisat rezultatul pe net dupa vre-a 3 ore.
Dar a meritat beta a fost 9096.
A doua zi am mers la medic, iar pe 29 am facut eco si am vazut cea mai dulce inimioara de pe pamant. Inimioara puiului meu.
Dumnezeu a facut o mare minune si-i sunt vesnic recunoscatoare.
Fetelor care va luptati cu infertilitatea, nu incetati sa sperati, MINUNI EXISTA.
Alina Oprea mami de fetita frumoasa si sanatoasa Carla Maria (13.07.2011)

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Dec 08, 2010 2:58 pm

Doamne, Alina, cat ma bucur ca se mai intampla si minuni! Felicitari si o sarcina usoara! Speram si noi sa dam de hac infertilitatii, sa ne anuntam victoria la acest topic.. :ymparty:
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

oanandries

Post by oanandries » Wed Dec 08, 2010 3:33 pm

Ce frumos ar fi sa se intample si pentru noi minunea mult dorita..................Alina sarcina usoara si bebe la termen !
Mamica fericita din 25 februarie 2014

ALINAOPREA

Post by ALINAOPREA » Wed Dec 08, 2010 5:23 pm

Multumesc mult fetelor pt. urari si pt. rabdarea de a citi povestea mea. (abia acum am vazut cat e de lunga :D )
In legatura cu minunile, va astept aici sa-mi povestiti si voi cum ati invins infertilitatea .
Dar pt. a invinge trebuie sa lupti, asa ca luptati fetelor.
Iar in incheiere vreau sa va spun ca la mine s-a adeverit sloganul "cine se implica in campanie ramane gravi ''
Pupici tuturor si sa auzim numai de bine !

lauragar

Post by lauragar » Wed Dec 08, 2010 7:02 pm

chiar daca nu sunt foarte activa pe forum va citesc mereu,ma bucur alaturi de voi,ma intristez alaturi de voi.alina chiar mi-au dat lacrimile.iti doresc multa sanatate tie si puiului tau!
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Loredana

Post by Loredana » Wed Dec 08, 2010 7:09 pm

Alina, cand am ajuns la faza cu `` sora mea a izbucnit in lacrimi`` crede-ma, am izbucnit si eu. Esti un caz fericit. Dumnezeu te-a binecuvantat.Felicitari pt sarcina si mult noroc sa o duci pana la termen :ymhug: [floare] . Ce cadou frumos de ziua ta. Ce-mi plac povestile cu reusite. Ma bucur pt fiecare realizare. Dumnezeu sa ne ajute la toate!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Wed Dec 08, 2010 9:33 pm

Alina felicitari din tot sufletul!!!
Si eu am plans la povestea ta, care seamana un pic cu a mea (si eu am ramas insarcinata natural, neasteptat, dupa doua fivuri nereusite), o gasesti aici daca ai timp sa citesti.
Iti doresc o sarcina de vis si sa ai un bebe sanatos! Sa ne tii la curent cu evolutia sarcinii! :ymhug:
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Dec 09, 2010 9:27 am

cteena20 wrote:Ieri am fost la spital de urgenta, am facut hemoragie. M-am speriat crunt. Se pare ca am un chist pe placenta si el a sangerat. ne-am dus speriati de una am plecat speriati de alta. Unul din bebei are translucenta nucala de 3.2 mm... E suspect de anomalii cromozomiale. In ianuare o sa fac amniocenteza ptr amandoi bebelusii. Tineti-ne pumnii! Imi este atat de frica
Cteena, imi pare nespus de rau! :( Sper din suflet sa fie o falsa alarma!

Sa fii puternica, va urma o perioada foarte dificila. O sa iti iau postul si putem discuta pe "experiente din timpul sarcinii". Te asteptam cu vesti si vorbim acolo: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 4665#p4665" onclick="window.open(this.href);return false;
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Dec 09, 2010 9:32 am

ALINAOPREA wrote:Fetelor, atat de mult mi-am dorit sa vina ziua in care sa spun..AM INVINS INFERTILITATEA.
Nici nu stiu cu ce sa incep......multe fete ma stiu si-mi stiu povestea dar o reiau pt. fetele noi..
M-am casatorit in 2001 cu cel mai minunat barbat din lume dupa ce fusesem prieteni din scoala generala :D .
In primul an, ce-i drept ca nu ne grabeam sa avem copii, dar nici nu ne feream, cu toate ca lumea ne spunea sa mai copilarim.
Dupa un an si ceva am inceput sa-mi pun intrebari....de ce nu raman...si ma gandeam ca nu nimerim perioada propice, sotul meu fiind sportiv de performanta,pleca destul de des in cantonamente etc.
Dupa inca un an si ceva am realizat ca neavand CM regulat nu prea pot sa stiu cand ovulez si am mers la medic, la policlinica de cartier. Acesta mi-a recomandat anticonceptionale pt reglarea CM-ului si mai vedem.
A urmat o perioada foarte stresanta pt. ca ne-am construit o casa si eu am fost promovata astfel ca si la munca eram super stresata si am lasat-o mai moale cu planul bebe.
In 2006-2007 am inceput sa-mi caut un alt medic si citind numai lucruri bune despre dansul m-am oprit la Dl prof. Virgiliu Ancar.
Dansul activa la Medsana si la spitalul Sf Pantelimon si am hotarat sa merg la Medsana.......consultatii........analize si eu si sotul .....si mi se propune inseminare. Zis si facut, facem inseminarea, (care era de 9 ori mai scumpa decat la Giulesti ) ne facem sperante si dupa 14 zile rezultatul beta ...0,1.
A urmat o perioada de plans si iarasi plans dupa care am inceput sa citesc pe forumuri,in special pe DC, sa ma documentez cat de cat si am hotarat impreuna cu sotul meu sa facem FIV.
Unde ? La Giulesti ,din motive financiare pt. ca noi aveam deja 3 imprumuturi la 3 banci diferite pt. constructia si amenajarea casei.
Toata lumea spune ca la Dl prof. Bogdan Marinescu se ajunge f greu si numai cu pile, dar nu a fost deloc asa.
Am luat nr. de tel de pe site-ul lor, am facut programarea, mi-au gasit un loc peste 2 luni dar am avut rabdare si am asteptat.
Am mers la consultatie, am vb 5 min cu dansul dupa ce am asteptat 5 ore la usa si am hotarat impreuna FIV.
Dupa zeci de analize, HSG, histeroscopie diagnostica, ERAD pt. o rana pe col.....etc, am inceput stimulare apt. FIV, injectii in burta, ecografii.
Eu eram asa de optimista incat o dr rezidenta a simtit nevoia sa-mi aminteasca ca sansele sunt de ~35% pe procedura , dar eu i-am zis ca eu reusesc din prima, ca asa simt eu...si asa a fost.
Dupa ET am stat mai mult in pat pana la beta, si in 26 mai 2009 primeam un telefon de la spital si asistenta de la celalalt capat al firului i-mi spunea : Felicitari doamna, sunteti insarcinata, beta este de 87.
Ne-am bucurat enorm, am dat o super petrecere in curte si au venit toti prietenii si rudele noatre, dar asa cum avea sa zica soacra mea mai tarziu se pare ca ne-am bucurat prea devreme, ca Mircea Geoana la alegerile prezidentiale.
Am avut o sarcina super usoara pa na la 19 sapt. cand din pacate am pierdut sarcina.
Nu va scriu mai multe amanunte, puteti citi despre nefericitul eveniment la sectiunea DUREREA PIRDERII UNEI SARCINI.
Dupa acest episod simteam ca viata mea nu mai are sens si ca nu voi mai avea vreodata curajul sa raman insarcinata dar o data cu trecerea timpului durerea s-a mai estompat, caci de trecut nu-mi va trece niciodata.
Oricati copii imi va da Dumnezeu eu il voi plange pe copilul meu piedut, toata viata mea.
Anul acesta, 2010, a trecut cu analize si vizite la diferiti medici.
Vroiam sa stiu ce s-a intamplat, ca sa nu se mai repete.
Am fost la endocrinologie si mi-am descoperit PCOS (sindromul ovarelor polichistice ) si tiroida Hashimoto.
Pt tiroida n-am avut nevoie de tratament dar pt. PCOS am inceput sa iau din februarie Metformin (Siofor).
Am facut analize genetice si de trombofilie si ne hotarasem sa incepem FIV 2.
Am fost din nou la Prof Marinescu in sept anul acesta si mi-a dat Duphaston pt a forta menstruatia si apoi din ziua 16 inca 10 zile de duphaston ca sa ne incadram cumva in programul lui.
In oct am avut CM pe 18 si dupa 16 zile. pe 2 nov am inceput din nou duphastonul pana pe 11 nov.
De pe 12 am inceput sa astept CM-ul pt a face hormonalele de ziua 2 si acesta n-a mai venit.
Ma gandeam ca m-am dereglat de tot, daca nici dupa progesteron nu-mi vine....
De pe 15 am inceput sa am dureri de sani, dar le puneam pe seama progesteronului si cumnata mea, sora sotului meu a fost prima care a intrat la idei.
Mi-a zis : ia-ti fata un test de sarcina ca nu se stie.
Dar eu nu credeam ca pot sa raman pe cale naturala, cu anovulatie din cauza PCOS si sotul cu oligoastenospermie severa, nici in ruptul capului.
Pe 21 seara m-a intrebat din nou cumnata mea : ti-ai luat test?
Si m-am hotarat sa incerc, i-am dat bani mamei mele pt. a-mi cumpara un test in dimineata urmatoate, fara a-i spune vre-o vorba sotutlui meu, de frica sa nu-l dezamagesc din nou.
A venit si data de 22 nov, ziua mea de nastere, am plecat cu sotul meu la cumparaturi pt. ca aveam ceva invitati, dar mie-mi venea sa plang gandindu-ma ca fac 31 de ani si bebe nu mai vine.
Cand m-am intors de la cumparaturi, mama, bunica si sora mea au insistat sa fac testul, iar eu ma gandeam ca-mi voi strica ziua de tot.
Am mers la baie, am facut testul si la iesire i l-am dat surorii mele, ca eu n-aveam curaj sa-l verific.
Au trecut 5 min si sora mea l-a deschis si a izbucnit in lacrimi.
Ma gandeam ca plange de mila mea, dar ea mi-a zis printre lacrimi, Alina, suri, esti gravi, e pozitiv.
Nu-mi venea sa cred, asa ca i l-am aratat sotului meu si am fugit impreuna la cel mai apropiat laborator(Medlife Grivita) pt. a face beta.
Am stat ca pe ghimpi pana au afisat rezultatul pe net dupa vre-a 3 ore.
Dar a meritat beta a fost 9096.
A doua zi am mers la medic, iar pe 29 am facut eco si am vazut cea mai dulce inimioara de pe pamant. Inimioara puiului meu.
Dumnezeu a facut o mare minune si-i sunt vesnic recunoscatoare.
Fetelor care va luptati cu infertilitatea, nu incetati sa sperati, MINUNI EXISTA.
Alina, am un sentiment de empatie speciala cu persoanele care au pierdut sarcini avansate, si cand vad ca treptat-treptat roata se intoarce si din ce in ce mai multe dintre cele care au trecut prin aceasta drama cumplita reusesc sa invinga, cred din ce in ce mai tare ca imi va fi dat si mie.

Te imbratisez si iti urez o sarcina perfecta pana la capat!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Dec 09, 2010 9:35 am

ALINAOPREA wrote:Multumesc mult fetelor pt. urari si pt. rabdarea de a citi povestea mea. (abia acum am vazut cat e de lunga :D )
In legatura cu minunile, va astept aici sa-mi povestiti si voi cum ati invins infertilitatea .
Dar pt. a invinge trebuie sa lupti, asa ca luptati fetelor.
Iar in incheiere vreau sa va spun ca la mine s-a adeverit sloganul "cine se implica in campanie ramane gravi ''
Pupici tuturor si sa auzim numai de bine !
Da, da, sloganul se adevereste (mai rapid sau mai mai lent, dar se adevereste). :)

Sa stii ca te pastram pe lista celor care vor sa poveasteasca in presa despre lupta cu infertilitatea, acum esti inca si mai potrivita, pentru ca esti dovada ca lupta merita, ca infertilitatea este o boala, dar una vindecabila!

cris8

Post by cris8 » Thu Dec 09, 2010 6:59 pm

Alina,
este impresionanta povestea ta...am plans ca un copil citind-o...si m-am bucurat nespus pt ca are un happy-end.
Iti doresc tot binele din lume, sa fiti sanatosi si fericiti cu totii!!!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

ALINAOPREA

Post by ALINAOPREA » Sun Dec 12, 2010 4:49 pm

lauragar multumesc din suflet.
Loredana asa e, chiar ma simt binecuvantata, vineri am mers cu sotul meu la Biserica sa aprindem o lumanare de multumire si sa-i dam vestea preotului care ne stia toata povestea.
Ioana am citit povestea ta acum ceva timp, sa-ti traiasca minunea mica si sa va aduca numai bucurii.
Raluca normal ca ai un sentiment de empatie, numai cine a trecut printr-o durere asa mare poate intelege cu adevarat ce e in sufletul unei mame care-si pierde copilul.
Vei vedea ca Dumnezeu te va rasplati cu o bucurie pt fiecare suparare, asa cum zicea o prietena "Dumnezeu mai intarzie dar nu uita niciodata"
Cris 8 am scris aici povestea mea tocmai pt. ca are un sfarsit fericit.
As vrea ca toate fetele care lupta pt. a avea un bebe sa spere, sa creada in Dumnezeu si sa lupte pana la implinirea visului de a fi mama.
Va pup cu drag !

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Wed Jan 12, 2011 8:03 am

Astazi gemenii lui Mirimir implinesc un anisor!
La multi ani! Sa fiti sanatosi si sa ii faceti mereu fericiti pe parintii vostri!
Miri va pupam si va dorim o aniversare minunata!
:ymhug:
hhngbfghhgv a vrut si Ema sa scrie ceva :D
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Apr 12, 2011 4:43 pm

Pe topicul de infertilitatea masculina am avut discutia asta:
RalucaBonzi wrote:
zippo856 wrote:Buna Raluca,

[...]
PS: poate imi trimiti si mie povestile tale cu happy end.
Zippo, povestile cu happy end le-am "cules" in cei trei ani de bantuit online pe forumuri de infertilitate si din sutele de mesaje primite pe e-mail de Asociatia SOS Infertilitatea. Deci nu le am in scris, ci doar in cap si-n suflet.

Dar da, ar fi frumoasa o brosura/carte cu povesti de succes... Cand sa le facem pe toate? Campania este foarte cronofaga, iar deocamdata avem alte prioritati. Suntem insa deschisi sa sprijinim si indrumam pe cineva care s-ar baga sa stranga o colectie de "povesti cu happy end", este o idee buna si utila.

Ar exista un voluntar interesat de proiect? Noi v-am putea pune in contact cu norocosii invingatori, am publica rezultatul pe blog si pe forum, eventual si ca brosura. Daca da, anuntati-ne.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Apr 12, 2011 5:42 pm

Exista astfel de success stories pe internet: http://www.fertilitystories.com/success.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Intr-adevar, am putea face si noi o subpagina pe blog.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Paula Nicoleanu

Post by Paula Nicoleanu » Wed May 18, 2011 9:26 pm

Minunea mea cu ochi albastri

Minunea mea chiar si-a facut aparitia in mod miraculos... Aproape trei ani a durat pana sa vad mult asteptatele doua liniute aliniate frumos si timid pe banda alba de test. Bucurie mai mare nu am mai trait decat atunci cand mi-am vazut primul copil pentru prima oara. Anii au trecut, baiatul, primul meu copil, a crescut mare si tare mi-am mai dorit sa mai avem un copil in familie... Dar, cum am zis, fetita s-a lasat mult asteptata... Uitandu-ma in urma, cei trei ani nu mi se par asa multi, dar nu pot uita sentimentele de neputinta pe care le aveam cand demersurile mele nu dadeau niciun rod... In perioada 2006-2009, accesul la clinici de infertilitate in orasul meu era inexistent, iar informatiile erau si ele aproape invizibile, doar mici "chat"-uri despre medici in care nu puteam sa investesc prea multa incredere... Asa ca eram cam in bezna... Nu am primit niciun diagnostic ferm, nicio explicatie, doar un tratament care am inteles ca se da asa, "by default", fara sa fie adaptat specificului problemei de fertilitate existente... Am mers eu la medic, dar doar ca sa ma duc, sa nu zic ca nu am fost, pentru ca minunea, cum am mai spus, a aparut doar prin jocul hazardului... Am fost o norocoasa, stiu... dar sa nu credeti ca lucrurile au mers chiar asa lin si linistit pana la sfarsit... Am avut iminenta de avort inca de la 5 saptamani si iarasi hazardul (totusi, nimic nu este intamplator) m-a dus catre un alt medic, de data aceasta, un medic preocupat, cu o extraordinara daruire pentru profesia sa, mi-a supravegheat sarcina pana la final, si nu a fost o sarcina deloc usoara, de vreme ce am stat in pat mai tot timpul, al treilea trimestru l-am inceput cu o "frumusete" de iminenta de nastere prematura, dar........... am avut NOROC!!!! Noroc de fetita mea luptatoare, noroc de o familie iubitoare, noroc de atentia medicului meu, tuturor le port o adanca recunostinta pentru ca toti m-au ajutat sa-mi vad visul cu ochii!!! MULTUMESC!!!!!!!!!!
Familiilor care asteapta o minune le transmit sa isi pastreze speranta si sa caute ajutor specializat, acesta EXISTA!!! si un mare NOROC este si existenta Asociatiei SOS INFERTILITATEA care a adus o lege minunata pentru ca accederea la tratamentul infertilitatii prin FIV sa nu mai fie un chin, un sacrificiu financiar care nu poate decat sa aduca si mai mult stress! Multumim si Asociatiei, unor fete minunate!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu May 19, 2011 11:20 am

Paula, eu iti stiu minunea cu ochi albastri si rasete-n cascada, care-ti deseneaza pe carti. :x Stiam ca ai asteptat-o mult, n-am stiut insa ca ai avut sarcina dificila, bine ca s-a terminat cu bine.

Iti urez sa te bucuri de amandoi copilasii tai si iti multumim ca ne esti alaturi, ca nu ai uitat ce inseamna lupta cu infertilitatea.

AleDutulescu

Post by AleDutulescu » Wed Jun 01, 2011 3:11 pm

[barza3]
Dragele mele,

va anunt cu bucurie ca Dumnezeu este mare si bun si ca nu trebuie sa va pierdeti NICIODATA speranta in El. Indiferent de diagnostic, El le poate rezolva.

mai pe scurt, ca sa nu va rapesc mult timp, va anunt ca sunt posesoarea unei burti de 6 saptamani. si acum povestea...

7 ani de incercari, 3 FIV-uri nereusite, 2 inseminari, tratamente si peste 10.000 de euro cheltuiti. banii comes and goes insa nervii, suferinta si tot ceea ce am indurat nu au comparatie. insa Dumnezeu si-a pus mana pe mine si am ramas insarcinata NATURAL. cine ar fi crezut? acum stam cuminti si ii multumim si doamnei Cezara Bucur pentru cocktailurile de injectii si medicamente pe care le-a pregatit la ultimul FIV, pentru ca si acestea au avut un rol in sarcina mea miraculoasa. si o sa ma intrebati ce aveam de nu ramaneam gravida. apai NIMIC. nici eu, nici el. doctorita mi-a concluzionat ultima oara - slaba calitate a ovocitelor. insa uite ca amaratul de ovar stang, ala lenes, a dat o minunatie de bebel.

Va tin pumnii tuturor si Dumnezeu sa va daruiasca un [bebe] .

Alexandra
Ale

mihaele

Post by mihaele » Wed Jun 01, 2011 3:24 pm

AleDutulescu Felicitari sarcina usoara si la termen ma bucur tare mult pentru tine. Ma bucur pentru voi toate !!!
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Post Reply