SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
DUMI

Re: Inca 134 de dosare aprobate - Subprogramul FIV! (TOTAL=1

Post by DUMI » Sat Sep 03, 2011 9:44 pm

felicioc wrote:Buna fetelor, ne-am hotarat si noi sa ne depunem dosarul la Giulesti. Am incercat si eu sa sun ieri si azi, nu raspunde nimeni, banuiesc ca incep de luni.
Va anunt in momentul in care reusesc a ii prind:)
Pana atunci, am o mica rugaminte pentru fetele din Bucuresti: puteti sa imi ziceti de unde ati luat adeverinta de la CASMB? Am gasit adresa asta: - asta o fi?

Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti
Str. Sergent Matei Dumitru, nr. 1-3, sector 2, Bucuresti
Tel.: 021 315.39.29; 021 315.39.30
Pe de alta parte, am gasit ca au sediu pe Calea Mosilor (eu locuiesc/lucrez in sectorul 2) care se ocupa si cu:
" Biroul Evidenta Contributii:
* Plata asigurarilor sociale de sanatate si depunerea declaratiilor privind obligatiile de plata pentru persoanele fizice din sectoarele 1, 2, 3 si 4"

Sunt in ceata....
Probabil ati mai scris, am cautat pe forum, dar sunt multe pagini si nu am gasit. Multumesc frumos, si bafta tuturor!
Buna. Eu am fost pe gh titeica, faci cerere anexat copie după buletin si te duci la et 1 unde sa depun declarațiile, vb cu doamnele de acolo.
mamica unui baietel superb!

DUMI

Post by DUMI » Sat Sep 03, 2011 9:48 pm

iulia2011 wrote:
DUMI wrote:buna, fetelor a incercat sa sune cineva la giulesti, au venit din concediu cei de la RUAM? daca stie cineva va rog sa postati! va multumesc!
si mai am o intrebare ptr voluntariatul din parcul IOR pot lua parte adulti sau si copii?( as veni cu nepotelul meu de 12 ani :D )
Buna, Dumi! Am incercat sa sun astazi, nu mi-a raspuns nimeni. In urma cu o saptamana am sunat la centrala, apoi la clinica universitara si mi s-a spus ca dl. prof Marinescu si cei care se ocupa de primirea dosarelor pentru FIV isi incep activitatea de pe 5 septembrie. Mai asteptam...
Luni mă duc la Giulești si va spun ce am făcut,

DUMI

Post by DUMI » Sat Sep 03, 2011 9:54 pm

Fetelor eu am decat o sg adeverinta de asigurat valabilă, la Sotul meu au menționat ca soc la care lucrează nu a platit contributiile către sănătate o luna , e ok dacă o depun doar pe a mea???

zoi

Post by zoi » Sun Sep 04, 2011 1:14 am

DUMI wrote:Fetelor eu am decat o sg adeverinta de asigurat valabilă, la Sotul meu au menționat ca soc la care lucrează nu a platit contributiile către sănătate o luna , e ok dacă o depun doar pe a mea???
Nu e nici o problema, stai linistita. In Norme scrie sa faci dovada de asigurat (a ta sau a sotului, nu a ambilor soti). Eu am depus-o pe a mea si a fost ok (dosar aprobat). Important este ca in acea adeverinta sa se specifice ca ai contribuit ... cel putin 2 ani.
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

DUMI

Post by DUMI » Sun Sep 04, 2011 12:18 pm

zoi wrote:
DUMI wrote:Fetelor eu am decat o sg adeverinta de asigurat valabilă, la Sotul meu au menționat ca soc la care lucrează nu a platit contributiile către sănătate o luna , e ok dacă o depun doar pe a mea???
Nu e nici o problema, stai linistita. In Norme scrie sa faci dovada de asigurat (a ta sau a sotului, nu a ambilor soti). Eu am depus-o pe a mea si a fost ok (dosar aprobat). Important este ca in acea adeverinta sa se specifice ca ai contribuit ... cel putin 2 ani.
multumesc zoi, este ok adeverinta, specifica pe ea vechimea :-*

felicioc

Post by felicioc » Sun Sep 04, 2011 1:41 pm

Multumesc frumos, Dumi! Nu ma gandisem ca imi vor cere copie dupa buletin, o iau la mine :)
O sa ma duc si eu tot pe gh titeica, ca e mai aproape de mine. Te asteptam cu vesti luni!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Sep 04, 2011 1:53 pm

Apel urgent si important: voluntarul care se ocupa cu grafica materialelor noastre pentru eventurile de weekend-ul viitor are un deces in familie. :(

Ne poate ajuta cineva cu grafica pentru un pliant & co? Toate instructiunile exista, trebuie doar trecut la fapte. Daca da, scrieti-ne la contact@infertilitate.com Arde destul de tare, caci trebuie sa si tiparim pana vineri...

Alla76

Post by Alla76 » Sun Sep 04, 2011 5:57 pm

geany_m wrote:Vesti noi si de la Iasi: http://www.fertilizare-in-vitro.ro/plan ... am-fiv.php" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
:D
Incepand cu 06 septembrie 2011, cuplurile acceptate in Subprogramul National FIV/ET se pot programa pentru planificarea procedurii de FIV/ET.

In urma discutiei se vor stabili, daca si care analize mai trebuie efectuate, cat si data aproximativa pentru inceputul protocolului de tratament in vederea Fertilizarii in Vitro.

Discutiile vor avea loc pe programul de consultatii al Domnului Profesor Mircea Onofriescu, (luni 14:00-16:00, miercuri 17:00-19:00 si joi 17:00-19:00).

Pentru programari si informatii suplimentare va rugam sa contactati Receptia clinicii la telefon 0232 216 260.

Si preturile de la Omini: http://www.fertilizare-in-vitro.ro/preturi.php" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Din cate inteleg eu, doar procedurile marcate cu * sunt gratuite (acoperite de Subprogram), deci doar FIV nu si ICSI
din preturi nu se intelege cat costa suplimentar ICSI daca optezi / e necesar.
Geany, ne dai de veste imediat ce te programezi, sa apucam sa-ti tinem pumnii si sa-ti facem galerie.
Fabian, multumim de vesti.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Sep 04, 2011 11:51 pm

RalucaBonzi wrote:Apel urgent si important: voluntarul care se ocupa cu grafica materialelor noastre pentru eventurile de weekend-ul viitor are un deces in familie. :(

Ne poate ajuta cineva cu grafica pentru un pliant & co? Toate instructiunile exista, trebuie doar trecut la fapte. Daca da, scrieti-ne la contact@infertilitate.com Arde destul de tare, caci trebuie sa si tiparim pana vineri...
Azi la pranz a fost inca una din zilele in care mi-a venit sa ma opresc din tot. ...Dar n-am putut.

Voi stiti ca la omu' sarac nici boii nu trag.

Dar sa stiti si ca la barza chioara ii face Dumnezeu cuib.

E unspe noaptea si ma conversez telefonic international cu un profesor din Moldova care ne va face grafica! [floare]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

funaruoana

Post by funaruoana » Mon Sep 05, 2011 7:55 am

Off, Raluca, abia acum dimineata am intrat pe forum si am vazut apelul pentru realizare grafica pliant. Nu sunt eu experta in asa ceva, dar as fi incercat. Sper sa reusiti in timp util si multumim voluntarului din Moldova (apropos, eu sunt fan persoane din Moldova :ymsmug: )
Oricum, astazi mi-am luat o zi libera pt ca avem programare la prof. Onofriescu sa facem planul de bataie pt FIV, asa ca mare lucru n-as fi putut face deoarece pierdem toata ziua cu aceasta vizita (drum dus-intors 4 ore + spermocultura cu asteptat o ora + consult medic).

Pt fetele de la Iasi, maine voi scrie rezultatul vizitei.
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

adyrem

Post by adyrem » Mon Sep 05, 2011 8:23 am

ionelia wrote:Si mie mi s-a aprobat dosarul si sunt foarte fericita .Mai e cineva la Promed ?la sfarsitul lui septembrie voi incepe tratamentul .Mult succes tuturor [barza3]
Buna Ionelia, FELICITARI!!!!!! Eu sunt la Promed. Ce schema de tratament ai? La ce dr mergi? Eu sunt la Deliana Predoi si am o schema de tratament care se intinde pe 2 luni de zile. La sfarsitul lui Septembrie, undeva in jurul datei de 23, incep stimularea propriu-zisa si la inceputul lui Octombrie daca totul este ok, facem ET ;))
Doamne ajuta!
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

kosbor

Post by kosbor » Mon Sep 05, 2011 9:40 am

Fabian wrote:Pentru cei carora li s-au aprobat dosarele si sunt la Cluj: am sunat azi si mi s-a spus ca medicii mai sunt in concediu saptamana viitoare, dupa care probabil vor incepe pregatirile si procedurile pt fiv. Mi s-a recomandat sa mai revin cu un telefon.
Buna Fabian!
Nu ai cumva lista cu analizele ce trebuie sa facem inainte de FIV?

felicioc

Post by felicioc » Mon Sep 05, 2011 11:19 am

Uff, deja m-am enervat cu la CASMB... Imi puteti spune va rog in cat timp v-a dat adeverinta aia?
Dumi, [floare] am fost pe Gh Titeica aunde ai fost si tu, am urcat la etajul 1 de unde m-au trimis jos (era o intrare separata, la stanga fata de intrarea principala). Acolo initial mi-a zis ca ei elibereaza adeverite de asigurat doar pentru pensionari si pentru elevi/studenti. Apoi i-am zis ca imi trebuie pt programul FIV si mi-a zis ca atunci sa scriu o cerere pe care sa o depun la registratura cu o copie dupa buletin. Am depus-o, si abia dupa am intrebat in cat timp pot sa o ridic. Raspunsul: 30 de zile :(( Tie in cat timp ti-au dat-o?
Merci, si bafta celor care se pregatesc sa ia startul!

ionelia

Post by ionelia » Mon Sep 05, 2011 12:33 pm

Buna Adyrem!tot la d-na dr. Predoi Deliana sunt si eu.voi ncepe tratamentul la sf. lui septembrie in functie de C.M.si cred ca voi termina la sf. lui octombrie.Tratamentul este dipheriline jumatate de fiola incepand cu ziua 21 a C.M.zilnic pana la urmatoarea menstra,apoi Menopur,Gonal,Medrol,Pregnil ,Acid folic este PROTOCOL LUNG FIV.Am mai facut un FIV la Medlife tot cu d-na dr. Predoi din pacate nereusit.Dar am incredere deplina in d-na dr. si sper ca de data aceasta sa reusesc.

larissa_personal

Post by larissa_personal » Mon Sep 05, 2011 1:03 pm

inca nicio veste de la comisie? inca nu s-a reunit sau nu se va mai reuni? incep sa fiu nerabdatoare... @-)
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

larissa_personal

Post by larissa_personal » Mon Sep 05, 2011 1:04 pm

Buna Fabian!
eu am o lista cu analizele ce trebuie facute inainte de FIV data de dnu dr Surcel..daca nu ai facut inca rost, ti-o trimit eu.. [floare]
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit

larissa_personal

Post by larissa_personal » Mon Sep 05, 2011 1:08 pm

Fabian wrote:Pentru cei carora li s-au aprobat dosarele si sunt la Cluj: am sunat azi si mi s-a spus ca medicii mai sunt in concediu saptamana viitoare, dupa care probabil vor incepe pregatirile si procedurile pt fiv. Mi s-a recomandat sa mai revin cu un telefon.
buna, tu la ce dr mergi la cluj? stii cumva daca sunt renovarile gata? deci cumva de sapt viitoare incep cu programarile..sa fie cu noroc ptr toti..

kosbor

Post by kosbor » Mon Sep 05, 2011 3:05 pm

larissa_personal wrote:
Buna Fabian!
eu am o lista cu analizele ce trebuie facute inainte de FIV data de dnu dr Surcel..daca nu ai facut inca rost, ti-o trimit eu.. [floare]
Te rog sa-mi trimiti lista cu analize. Eu merg la dr.Micu, dar oricum analizele trebuie sa fie la fel. Tu ai depus deja dosarul?

larissa_personal

Post by larissa_personal » Mon Sep 05, 2011 3:18 pm

kosbor wrote:
larissa_personal wrote:
Buna Fabian!
Te rog sa-mi trimiti lista cu analize. Eu merg la dr.Micu, dar oricum analizele trebuie sa fie la fel. Tu ai depus deja dosarul?
dosarul ptr subprogram l-am depus pe 16 august si acum astept cu sufletu la gura rezultatu...

Analize: ptr sotie : 1. un examen ginecologic complet incluzand ex citologic (papanicolau) si un examen bacteriologic ptr clamidia
2. intre ziua 2-5 a cm dozari hormonale : prolactina, lh, fsh,estradiol,testosteron
3. teste ptr toxoplasma (IgM,IgG), rubeola (IgM,IgG), anticorpi antifosfolipidici (IgM,IgG)
ptr sot : spermograma
ptr amandoi: VDRL,test SIDA, antigen hepatita B, anticorpi HVC, grupa de sange si Rh-ul @};-

stefana-m

Post by stefana-m » Mon Sep 05, 2011 3:29 pm

Buna fetelor!
Uitati ce am gasit:
La sfârsitul saptamânii, Comisia pentru includerea cuplurilor solicitante în programul Ministerului Sanatatii a aprobat un numar de 138 de dosare, dintre cele 178 de dosare depuse în cursul lunii august.
De la debutul programului de sustinere a cuplurilor pentru feritilizare in vitro, din 1 iunie 2011 si pâna în prezent, Ministerul Sanatatii a aprobat un numar de 330 dosare, din cele 464 depuse.
Infertilitate ideopatica, mai multe IUI fara rezultat, in prezent dosar FIV aprobat Polisano, amh 2,22, fsh 6,8, trompe permeabile.
Punctia: 15 ovocite, din care au rezultat 11 embrioni, FIV nereusit.
MTHFR C677T homozigot
Doamne ajuta toate fetele!

Post Reply