SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
ela_ella

Re: Inca 121 de dosare aprobate - Subprogramul FIV! (TOTAL=4

Post by ela_ella » Wed Nov 09, 2011 8:45 pm

veropmd wrote:Buna ziua
In primul rand vreau sa multumesc echipi SOS Infertilitatea !! fara voi totul ar fi fost mai greu.
Dosarul meu a fost aprobat in luna septembrie la clinica Polisano din Sibiu. Maine dimineata sunt programata pt punctie,apoi transferul se va face peste 3-5 zile.Pana acum totul a mers foarte bine, speram ca in continuare sa fie la fel.Pana la sfarsitul lunii o sa avem si un rezultat, care ma rog lui Dumnezeu sa fie pozitiv. [barza3] !!
Va urez si voua succes !!
Doamne ajuta sa fie bine, iti tinem pumnii, si asteptam cu mare drag vesti de la tine [gravida] [barza2] [cf] [cb]
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

clauditsa

Post by clauditsa » Wed Nov 09, 2011 8:59 pm

funaruoana wrote:
SOS Infertilitatea wrote:
funaruoana wrote:Luna aceasta s-a intrunit comisia pt analiza dosare?

Nu. Inca nu a fost convocata.

Nu vreau sa cred ca e un semn clar de "retragere" din partea MS :ymdaydream:
Dna. Mihaela Bardos, seful serviciului "Programe Nationale" la MS (pe care am sunat-o azi ca sa intreb daca se iau oarece masuri privind clinicile care solicita coplata) mi-a zis ca se intruneste comisia pentru luna asta cat de curand, dar ca va fi ultima data pe anul acesta, in decembrie nu se mai intruneste.

Referitor la coplata mi-a zis ca in MS sunt diverse opinii si nu s-a ajuns inca la o concluzie (astept si eu, ca si altii, un raspuns la sesizarile depuse la MS pe aceasta tema), dar ca vom primi raspuns cu siguranta. Opinia dumneaei personala insa (si a subliniat ca nu este opinia oficiala a MS) este ca aceste clinici care participa la program au libertatea de a solicita costuri suplimentare pentru orice serviciu care nu e precizat specific in norme (inclusiv anestezia pentru punctie si ET). Am intrebat de ce atunci unele clinici solicita aceste "costuri suplimentare" si altele nu (inclusiv unele private, nu doar spitalele de stat) si mi-a raspuns ca MS nu poate interveni in politica interna a fiecarei clinici, ele isi stabilesc costurile si modalitatea de desfasurare a procedurilor si, ca la orice produs/serviciu, si aceste servicii au diverse costuri, in functie de calitatea substantelor folosite, experienta si reputatia medicilor etc.

Mi-a spus, de asemenea, ca:
- nu se pot transfera dosarele deja aprobate la alte clinici, fondurile fiind deja alocate, din 3 surse, ceea ce stiam deja, ca ne anuntase si SOSI;
- fondurile repartizate pe anul acesta nu se pot transfera pe anul viitor din motive administrativ-contabile
- "spera" sa se poata face si in 2012 procedurile aprobate anul acesta, dar nu e nimic sigur fiindca - citez - "stiti cum e, si legislatia se schimba";
- nu se stie daca va continua programul, bugetul pentru 2012 nu e finalizat inca;
- ca sa se excluda costurile suplimentare cerute de clinici ar trebui sa se modifice normele si sa se prevada acolo, specific, toate serviciile care acum se taxeaza.

In aceste conditii, daca dosarul nu se poate muta la alta clinica, n-avem decat urmatoarele alternative: ori redepunem dosarul la alta clinica fara a avea insa vreo certitudine ca va fi aprobat sau ca programul va continua, ori platim costurile suplimentare cerute de clinici. Sa tot alegi! :(
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

raluk

Post by raluk » Thu Nov 10, 2011 10:29 am

Nu pot sa cred.... cum nu se intruneste comisia in decembrie? Cu dosarele pentru luna decembrie ce se va intampla? ~X( Sunt total indignata [jale!] MS isi bate joc de noi si de problemele nostre. :((
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Nov 10, 2011 10:42 am

Multumim Clauditsa pentru detaliile de la MS. [floare]

Raluk din iunie incoace cuvantul de ordine a fost "grabiti-va!". Deci ultimele dosare aprobate anul acesta vor fi cele depuse pana la sfarsitul lui octombrie - comisia din noiembrie. SA SPERAM ca va mai exista Subprogramul si in 2012!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Nov 10, 2011 10:47 am

Diseara are loc Gala Premiilor Participarii Publice. Vom fi acolo! %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

raluk

Post by raluk » Thu Nov 10, 2011 10:58 am

Stiu ca acesta era cuvantul "repede" numai ca nu depinde in totalitate de noi. Din pacate au existat inconveniente de ordin medical. :-ss Asta este o veste proasta. Multumesc pentru lamuriri si multumim pentru ca existati. Fara voi nu am fi fost astazi aici. [floare]
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

nusha

Post by nusha » Thu Nov 10, 2011 12:00 pm

Nu-i corect asa. Tr. sa spuna ca fac din iunie pana in noiembrie. Asta unde au anuntat-o?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

mirebo

Post by mirebo » Thu Nov 10, 2011 12:09 pm

Fetelor,
Este mai mult decat clar faptul ca MS se "grabeste ", sa taie din fondurile alocate acestui program.In momentul in care au vazut ca au aprobat 451 dosare adica jumatate plus ceva din cele 800 cupluri/dosare care s-a preconizat initial ca o sa beneficieze de acest program , au decis sa spuna STOP. Restul nu ii mai intereseaza. Cea mai mare marsavie mi se pare asta cu faptul ca cei care au avut dosare aprobate pe 2011 dar nu au efectuat procedura nu pot decat "spera" ca o pot efectua in 2012. As dori ca MS sa ne raspunda si noua la urmatoarele intrebari:
- De ce d-lor sustineti ca nu puteti interveni asupra faptului ca unele clinici solicita coplata ?
-Ce vina avem noi d-lor de la MS ca in luna august majoritatea clinicilor au fost in vacanta si nu au efectuat proceduri?
-Ce vina avem noi ca unele dintre clinici sunt in renovare de la inceputul programului si nu au finalizat nici pana acum?
-Ce vina avem noi ca unii dr ne plimba de ani si ani de zile si nici in al 12 -lea ceas nu ne acorda atentia cuvenita?
Consider ca asupra acestor nereguli ar fi trebuit sa inteveniti d-lor de la MS pentru ca aveti autoritatea sa faceti asta, nu sa ne aruncati praf in ochi si sa ne spuneti ca legislatia se schimba. Legislatia o faceti voi!
Eu nu inteleg cum alte state pot oferi cetatenilor lor cate 4-5 proceduri gratuite iar la noi decat una la care trebuie sa mai aducem bani de acasa!
Imi cer scuze ,dar nu pot spune decat ca IMI ESTE GREATA si din pacate NU pentru ca as fi insarcinata ci pentru ca va bateti joc de noi!
Multumim SOS, ati depus niste eforturi supraomenesti ..... ma doare sufletul pentru cei care nu vor mai ajunge sa se bucure de ceea ce ati realizat voi.
Eu-30 ani,Sotul - 35 , incercam din 2007
Diagnostic :
Infertilitate primara - endometrioza ovariana bilaterala
- hiperprolactinemie tinuta sub control cu bromcriptin
2008-2011 investigatii : hsg ,histeroscopie,laparoscopie , 6 IA -fara succes
Dosar aprobat Giulesti- dr Andreea Veliscu
27.11.2011-inceput protocol scurt - gonal 150 iui,orgalutran,ovitrelle
08.12.2011 punctie -13 foliculi din care au rezultat 7 ovocite
09.12.2011 - 3 ovocite fertilizate
11.12.2011 - embriotransfer
22.12.2011 - beta = 0,1

funaruoana

Post by funaruoana » Thu Nov 10, 2011 12:11 pm

Multumesc Clauditsa pt informatii. Ma vor ajuta mult in luarea unei decizii pe termen scurt care poate nu va fi cea mai buna, dar neavand alternative ....

Traim intr-o tara anapoda si trebuie sa ne adaptam din mers, din pacate "mersul" este mult prea rapid :-Q
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Nov 10, 2011 10:52 pm

SOS Infertilitatea wrote:Diseara are loc Gala Premiilor Participarii Publice. Vom fi acolo! %%-
Da! Campania SOS Infertilitatea a fost printre cele zece proiecte castigatoare! Si singurul proiect premiat pentru al doilea an, consecutiv!

Image

Image

Mai multe informatii si fotografii aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 244#p15232" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

funaruoana

Post by funaruoana » Fri Nov 11, 2011 8:40 am

Felicitari!! [floare] [floare] [floare]
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Fri Nov 11, 2011 9:56 am

Felicitari! Sa o tineti tot asa! [floare]
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

mirebo

Post by mirebo » Fri Nov 11, 2011 10:01 am

Felicitari SOS! :ymapplause: Va iubim! @};-
Eu-30 ani,Sotul - 35 , incercam din 2007
Diagnostic :
Infertilitate primara - endometrioza ovariana bilaterala
- hiperprolactinemie tinuta sub control cu bromcriptin
2008-2011 investigatii : hsg ,histeroscopie,laparoscopie , 6 IA -fara succes
Dosar aprobat Giulesti- dr Andreea Veliscu
27.11.2011-inceput protocol scurt - gonal 150 iui,orgalutran,ovitrelle
08.12.2011 punctie -13 foliculi din care au rezultat 7 ovocite
09.12.2011 - 3 ovocite fertilizate
11.12.2011 - embriotransfer
22.12.2011 - beta = 0,1

raluk

Post by raluk » Fri Nov 11, 2011 10:31 am

Multumim ca existati [floare] Mult succes in continuare %%-

clauditsa

Post by clauditsa » Fri Nov 11, 2011 12:07 pm

funaruoana wrote:Multumesc Clauditsa pt informatii. Ma vor ajuta mult in luarea unei decizii pe termen scurt care poate nu va fi cea mai buna, dar neavand alternative ....

Traim intr-o tara anapoda si trebuie sa ne adaptam din mers, din pacate "mersul" este mult prea rapid :-Q
Cu placere, Oana! Daca tot ni se pun atatea bete in roate, din diverse directii, macar intre noi sa ne ajutam.
Si mie imi e foarte greu sa iau o decizie. Pe ai mei deja i-am obosit si plictisit cu toate framantarile mele pe aceasta tema, sotul are deja oroare de subiect, mi-a zis ca ma sustine orice decizie as lua, dar sa nu-i mai impui capul ca nu stie mai nimic despre FIV, doar eu m-am documentat, am alergat peste tot dupa acte, analize etc. Si cu problemele financiare... E foarte greu. Ma mai inveseleste putin faptul ca am 2 gravidute in familie, urmeaza ambele sa nasca in martie-aprilie si mi-e drag de ele, mai ales ca incearca amandoua de mult timp si au avut mari probleme si sarcini pierdute pana sa reuseasca. Totusi, nu ma pot obtine sa ma intreb cand si daca voi reusi si eu, cum o voi scoate la capat cu costurile, unde si cu ce medici ar trebui sa fac procedura...
Multe decizii, multe intrebari si raspunsurile sunt asa greu de gasit. :( Of, si cate sperante imi pusesem in acest program, si cat m-am bucurat cand s-a aprobat dosarul! Poate nu e totul pierdut, vom vedea... Sper ca macar in 2012 sa pot face procedura, pentru anul asta mi-am luat adio :((
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

funaruoana

Post by funaruoana » Fri Nov 11, 2011 12:53 pm

Si in cuplul nostru a devenit deja un subiect stresant, parca imi e si teama sa mai deschid gura sa rostesc cuvintele FIV, tratamente, clinica, medic, etc. Am fi vrut tare mult sa nu fim nevoiti sa facem procedura in Postul Craciunului, dar ne sunt date peste cap toate "crezurile" de aceasta ambiguitate din partea MS. Daca nu imi joc cartea acum poate voi regreta, daca o joc si va fi necastigatoare iar voi regreta si imi voi reprosa. Pana una alta, oricum nimic nu e cert in cazul nostru din cauza nenorocitei de cervicite care s-a incapatanat sa nu imi dea pace in ultimele 3 luni (ca un facut parca, exact de cand s-a aprobat dosarul). Luni inca o vizita la medic si stabilim ce si cum.
Ma bate un gand sa trimit o adresa in nume propriu domnului ministru a sanatatii in care sa ii urez sa fie nevoit sa apeleze la sistemul sanitar de stat din Romania (si atat, scurt). :ymdaydream:

Intre timp mi-am gasit refugiul in a initia o campanie locala de ajutorare a beblusilor din centrul maternal Bacau, care nu mai beneficiaza de lapte praf de la medicii de familie si CL Bacau a taiat finantarea pt. ei :(

Clauditsa, multa putere si minte limpede sa aveti.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 11, 2011 2:28 pm

A fost aprobat proiectul de lege pentru modificarea legii adoptiilor: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 271#p15271" onclick="window.open(this.href);return false;

Deocamdata nu ne-am lamurit daca e de bine sau nu, caci forma finala a textului de lege nu este disponibila.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Miri

Post by Miri » Fri Nov 11, 2011 8:42 pm

Felicitari SOS! Sunteti cei mai buni! :ymapplause: Va multumim din suflet pt tot ceea ce faceti pt noi si poate vom fi si noi de ajutor intr-un fel cauzei.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

ovidiuACO

Post by ovidiuACO » Fri Nov 11, 2011 10:30 pm

"Raluca Bonzi se duce sa moara putin."

Raluca, chiar nu mai dai nici un semn de viata ??? Am ramas SOCATI cand ti-am vazut semnatura ....Ne pare atat de rau ... Chiar meritai dupa atata lupta depusa ...Dar, te rog !!! Nu ne lasa balta !!! Datorita existentei voastre am ajuns pana aici ... :(( :(( :(( [parerau] [parerau] [parerau] :(( :(( :((
Oligoastenospermie severa

oanandries

Post by oanandries » Sat Nov 12, 2011 12:27 am

E mai trist forumul fara Raluca....Nu trebuia sa se intample asa...
Tinea cont de fiecare,ne incuraja,ne "certa" in stilul ei propriu,se bucura pt noi...
Pacat ca nu te putem ajuta Raluca :(
Multa forta si incredere ! :ymhug:
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Post Reply