SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
clauditsa

Re: Inca 121 de dosare aprobate - Subprogramul FIV! (TOTAL=4

Post by clauditsa » Wed Nov 30, 2011 10:26 pm

ela_ella wrote: Clau ce vei face tu atunci cand inainte de procedura o sa iti ceara banii? vei plati? pentru ca altfel nu cred ca o vor face....si ce faci renunti?
ca noi nu mai putem da teapa...si-au luat masuri de siguranta.... :-ss
Ela, in ceea ce ma priveste, nu sunt adepta tepelor, Doamne fereste, chiar daca, recunosc, ma bucur ca au avut aceasta experienta fiindca nu au fost corecti, nu au anuntat de la inceput. Sunt sigura ca nu si-ar fi depus atatea cupluri dosarele la ei daca ar fi stiut ce costuri solicita. Asa, acum, cu dosarul aprobat sunt prinsi in capcana. Eu m-am "razboit" deja cu ei, am vazut ca nu cedeaza, i-am reclamat la MS, acum asteptam decizia Comisiei. Marturisesc insa ca nu-mi fac mari sperante. Dupa ce mi-a spus doamna de la MS la telefon ca pot alege daca sa fac punctia cu anestezie sau fara, ma indoiesc ca se vor razgandi radical. Asa ca e clar: ori fac rost de bani si ma duc sa fac FIV cand ii am, altfel nu (dar nici nu semnez ca n-am cotizat nimic! [-x ), ori, daca nu prind trenul asta, tot in functie de buget, ma orientez spre o clinica unde nu se percep costuri (poate la Giulesti). Sa redepun dosarul nu mai am energie psihic, mai ales ca nu se stie cum si daca va continua programul, ma tem sa risc, sa schimb clinica nu se poate desi NU e vina noastra ca ei cer costuri nejustificate si neanuntate dinainte.... Macar sa se poata face in 2012 procedurile aprobate anul acesta. Asta e singura mea speranta. Deocamdata, mai am de facut analizele in vederea FIV, de cumparat medicatia, dar nu m-am grabit inca fiindca trebuie sa am deja banii de FIV daca incep; altfel, pana ii obtin, ma trezesc ca imi expira si analizele si o iau de la capat :((
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

Csilla1

Post by Csilla1 » Thu Dec 01, 2011 11:56 pm

Buna fetelor! Si noua ni s-a aprobat dosarul. L-am depus in octombrie si nu demult am primit raspunsul afirmativ. Eu incerc acum sa ma documentez sa cistesc parerile altor cupluri care au trecut deja prin etapele urmatoare si care imi pot impartasi prin ce au trecut. Mentionez ca noi suntem inscrisi la Polisano Sibiu. Astept pareri si in legatura cu banii si cheltuiala care mai urmeaza. Va multumesc si mult succes!!

ela_ella

Post by ela_ella » Fri Dec 02, 2011 12:32 am

clauditsa wrote:
ela_ella wrote: Clau ce vei face tu atunci cand inainte de procedura o sa iti ceara banii? vei plati? pentru ca altfel nu cred ca o vor face....si ce faci renunti?
ca noi nu mai putem da teapa...si-au luat masuri de siguranta.... :-ss
Ela, in ceea ce ma priveste, nu sunt adepta tepelor, Doamne fereste, chiar daca, recunosc, ma bucur ca au avut aceasta experienta fiindca nu au fost corecti, nu au anuntat de la inceput. Sunt sigura ca nu si-ar fi depus atatea cupluri dosarele la ei daca ar fi stiut ce costuri solicita. Asa, acum, cu dosarul aprobat sunt prinsi in capcana. Eu m-am "razboit" deja cu ei, am vazut ca nu cedeaza, i-am reclamat la MS, acum asteptam decizia Comisiei. Marturisesc insa ca nu-mi fac mari sperante. Dupa ce mi-a spus doamna de la MS la telefon ca pot alege daca sa fac punctia cu anestezie sau fara, ma indoiesc ca se vor razgandi radical. Asa ca e clar: ori fac rost de bani si ma duc sa fac FIV cand ii am, altfel nu (dar nici nu semnez ca n-am cotizat nimic! [-x ), ori, daca nu prind trenul asta, tot in functie de buget, ma orientez spre o clinica unde nu se percep costuri (poate la Giulesti). Sa redepun dosarul nu mai am energie psihic, mai ales ca nu se stie cum si daca va continua programul, ma tem sa risc, sa schimb clinica nu se poate desi NU e vina noastra ca ei cer costuri nejustificate si neanuntate dinainte.... Macar sa se poata face in 2012 procedurile aprobate anul acesta. Asta e singura mea speranta. Deocamdata, mai am de facut analizele in vederea FIV, de cumparat medicatia, dar nu m-am grabit inca fiindca trebuie sa am deja banii de FIV daca incep; altfel, pana ii obtin, ma trezesc ca imi expira si analizele si o iau de la capat :((
Ai dreptate asa este, banuiesc ca ei de acum vor trece costurile in contract, ca altfel nu mai pot cere bani...Eu i-am spus tipei de la MS cum sa fac punctia fara anestezie? daca scoaterea apendicului este decontata de stat, trebuie sa platesc anestezia???? ca fara ea nu se poate face nici operatia, nici punctia....ok platesc spitalizarea....si mi-a dat dreptate si atunci mi-a spus ca a depus adresa la comisie...suna si tu dupa data de 6-7 dec, ca am intels cam pe 5 se intruneste comisia....
Vroiam sa te intreb, consultatia pentru medicatie si protocol ai platit-o la ei? eu am pe 6 decembrie consulatie si eram curioasa...
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

Elena Ciucur

Post by Elena Ciucur » Fri Dec 02, 2011 10:49 am

Am o rugaminte sa-mi spuneti daca stiti ce analize trebuiesc facute inainte de a incepe tratamentul pentru fiv, la Cluj.Voi cum ati procedat ? ,ati avut analizele facute inaite de a va face programarea pentru fiv?.
Va multumesc!.

larissa_personal

Post by larissa_personal » Fri Dec 02, 2011 11:53 am

Elena Ciucur wrote:Am o rugaminte sa-mi spuneti daca stiti ce analize trebuiesc facute inainte de a incepe tratamentul pentru fiv, la Cluj.Voi cum ati procedat ? ,ati avut analizele facute inaite de a va face programarea pentru fiv?.
Va multumesc!.

lista de analize am mai scris-o pe aici..tu ai dosar aprbat la cluj? eu analizele le-am facut in perioada mai - sept anu acesta...si acum sunt in plin proces fiv..la ce dr esti la cluj? in principiu trebuie clamydia, papanicolau, dozari hormonale, ptr rubeola si toxoplasma, anticorpi antifosfolipidici, spermograma sotului, daca ai documentatie ca ai musai nevoie de fiv (eu am avut o iesire din spital si un hsg), ptr amandoi rh, grupa sanguina, sida, vdrl...cu alte lamuriri, oricand!!
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

Elena Ciucur

Post by Elena Ciucur » Fri Dec 02, 2011 12:19 pm

Iti multumesc pentru raspuns.Eu am dodarul aprobat la Cluj inca din luna septembrie la dl. dr. Micu.Nu pot incepe tratamentul pt. FIV deoarece Clujul nu are in acest moment aparatura necesara pentru ICS, tehnica care este recomandata in cazul meu.Inainte de a-mi depune dosarul pt.fiv am avut histersalpingografia,laparoscopia si spermograma sotului ,investigatii suficiente pentru a obtine aprobarea din partea ministerului pentru programul FIV.Acum astept sa ajunga aceste microprocesoare pt. ICS, pt. ca mi-e frica sa nu pierd acest program din vina lor.Cand mi-am depus dosarul nu mi-a spus nimeni ca nu vor putea efectua ICS ,din lipsa de aparatura medicala, a trebuit sa aflu acest lucru dupa ce mi-au aprobat dosarul

clauditsa

Post by clauditsa » Fri Dec 02, 2011 12:23 pm

ela_ella wrote: Ai dreptate asa este, banuiesc ca ei de acum vor trece costurile in contract, ca altfel nu mai pot cere bani...Eu i-am spus tipei de la MS cum sa fac punctia fara anestezie? daca scoaterea apendicului este decontata de stat, trebuie sa platesc anestezia???? ca fara ea nu se poate face nici operatia, nici punctia....ok platesc spitalizarea....si mi-a dat dreptate si atunci mi-a spus ca a depus adresa la comisie...suna si tu dupa data de 6-7 dec, ca am intels cam pe 5 se intruneste comisia....
Vroiam sa te intreb, consultatia pentru medicatie si protocol ai platit-o la ei? eu am pe 6 decembrie consulatie si eram curioasa...
Ok, multumesc pentru info. Revin si eu la MS cu un apel saptamana viitoare.
Da, am platit consultatia, 150 lei parca. Am inteles ca abia dupa procedura efectiva nu se mai plateste nimic si se considera monitorizare acoperita de program. Pana atunci, cotizam...
Tie cand ti-au zis sa semnezi contractul?
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

Alla76

Post by Alla76 » Fri Dec 02, 2011 12:34 pm

Elena Ciucur wrote:Iti multumesc pentru raspuns.Eu am dodarul aprobat la Cluj inca din luna septembrie la dl. dr. Micu.Nu pot incepe tratamentul pt. FIV deoarece Clujul nu are in acest moment aparatura necesara pentru ICS, tehnica care este recomandata in cazul meu.Inainte de a-mi depune dosarul pt.fiv am avut histersalpingografia,laparoscopia si spermograma sotului ,investigatii suficiente pentru a obtine aprobarea din partea ministerului pentru programul FIV.Acum astept sa ajunga aceste microprocesoare pt. ICS, pt. ca mi-e frica sa nu pierd acest program din vina lor.Cand mi-am depus dosarul nu mi-a spus nimeni ca nu vor putea efectua ICS ,din lipsa de aparatura medicala, a trebuit sa aflu acest lucru dupa ce mi-au aprobat dosarul
Elena...ne luam de mana, doar ca eu sunt la Surcel, dar tot in asteptarea microprocesoarelor si la fel am aflat si noi ca nu sunt doar dupa ce am tot sunat sa vad cand incepem si neavand un raspuns concret, m-am pus pe tren si l-am vizitat pe Surcel :)
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

larissa_personal

Post by larissa_personal » Fri Dec 02, 2011 12:49 pm

Elena Ciucur wrote:Iti multumesc pentru raspuns.Eu am dodarul aprobat la Cluj inca din luna septembrie la dl. dr. Micu.Nu pot incepe tratamentul pt. FIV deoarece Clujul nu are in acest moment aparatura necesara pentru ICS, tehnica care este recomandata in cazul meu.Inainte de a-mi depune dosarul pt.fiv am avut histersalpingografia,laparoscopia si spermograma sotului ,investigatii suficiente pentru a obtine aprobarea din partea ministerului pentru programul FIV.Acum astept sa ajunga aceste microprocesoare pt. ICS, pt. ca mi-e frica sa nu pierd acest program din vina lor.Cand mi-am depus dosarul nu mi-a spus nimeni ca nu vor putea efectua ICS ,din lipsa de aparatura medicala, a trebuit sa aflu acest lucru dupa ce mi-au aprobat dosarul
in cazul asta poti face linistita la anu analizele premergatoare fiv...dar eu nu inteleg un lucru, ei nu au deloc aparatura ptr icsi? ca in lista de preturi apare fiv+icsi...normal, ca daca au inseamna ca e veche si nu mai da randament probabil...si e de admirat ca nu foloseste aparatura veche ci o asteapta pe cea noua...eu sper sa fie bine si ptr tine, si ptr Alla76 si sa reusiti la anu sa veniti cu vesti bune..
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

zoi

Re: Inca 138 de dosare aprobate - Subprogramul FIV! (TOTAL=3

Post by zoi » Fri Dec 02, 2011 2:39 pm

aruam wrote:Buna ,

Fetelor care aveti dosare aprobate la Giulesti ati inceput deja protocolul pt FIV?
Eram curiosa cum stau lucrurile pe acolo.Mie mi s-a spus ca nu trebuie sa platim nimic in plus ca cei 1200 de euro acopera totul ,doar analizele si tratamentul evident.
Eu mai am de facut histeroscopia si daca totul este ok in noiembrie incep trat.
Bafta multa celor ce sunt in asteptare si celor care au deja dosarele aprobate sa se lase cu [barza3] [barza3]
Aruam, ce mai faci? Ai inceput tratamentul in noiembrie?
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

silviacris

Post by silviacris » Fri Dec 02, 2011 5:25 pm

Csilla1 wrote:Buna fetelor! Si noua ni s-a aprobat dosarul. L-am depus in octombrie si nu demult am primit raspunsul afirmativ. Eu incerc acum sa ma documentez sa cistesc parerile altor cupluri care au trecut deja prin etapele urmatoare si care imi pot impartasi prin ce au trecut. Mentionez ca noi suntem inscrisi la Polisano Sibiu. Astept pareri si in legatura cu banii si cheltuiala care mai urmeaza. Va multumesc si mult succes!!
Felicitari pt dosarul aprobat !!!

Trebuie sa te programezi acum la consultatie si ti se va da schema de tratament,te duci cu dosarul de analize,nu vei plati absolut nimic,apoi cand incepi stimularea vei fii chemata periodic la eco pt monitorizare dar nu mai devreme de ziua 8 de stimulare,de platit vei plati la ultima eco inainte de injectia de declansare cand vei stii sigur in ce zi ai punctia 3000 ron ! Injectia de ovitrelle o poti cumpara direct de la clinica costa 160 ron

pe noi toata aventura FIV Gratuit ne-a costat in jur de 8800 ron dar nu ne vaitam dat fiind rezulatul :D
multa bafta va doresc tuturor.
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

ela_ella

Post by ela_ella » Fri Dec 02, 2011 6:40 pm

clauditsa wrote:
ela_ella wrote: Ai dreptate asa este, banuiesc ca ei de acum vor trece costurile in contract, ca altfel nu mai pot cere bani...Eu i-am spus tipei de la MS cum sa fac punctia fara anestezie? daca scoaterea apendicului este decontata de stat, trebuie sa platesc anestezia???? ca fara ea nu se poate face nici operatia, nici punctia....ok platesc spitalizarea....si mi-a dat dreptate si atunci mi-a spus ca a depus adresa la comisie...suna si tu dupa data de 6-7 dec, ca am intels cam pe 5 se intruneste comisia....
Ok, multumesc pentru info. Revin si eu la MS cu un apel saptamana viitoare.
Da, am platit consultatia, 150 lei parca. Am inteles ca abia dupa procedura efectiva nu se mai plateste nimic si se considera monitorizare acoperita de program. Pana atunci, cotizam...
Tie cand ti-au zis sa semnezi contractul?
Eu de abia marti pe 6 ma duc...sa vedem ce zic...
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Dec 02, 2011 9:23 pm

Va reamintim ca va puteti conecta si ne puteti urmari activitatea si prin intermediul retelelor sociale, indeosebi pe Facebook:

- pagina oficiala, asociativa, a SOS Infertilitatea pe FB este aici: http://www.facebook.com/SOSInfertilitatea" onclick="window.open(this.href);return false; - daca doriti, va rugam sa ne acordati un "like"

- grupul FB este aici: http://www.facebook.com/groups/sustinSOSInfertilitatea/" onclick="window.open(this.href);return false; - puteti cere sa va alaturati grupului

- contul colectiv "Voluntarii SOS Infertilitatea": http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 91&sk=wall" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

georgyy16

Post by georgyy16 » Sat Dec 03, 2011 5:14 pm

clauditsa A SCRIS

Georgy, eu solicitasem o consultatie la dna. Deliana Predoi. Dupa ce mi-au zis insa la telefon ca ma costa 500 lei doar ca sa-mi primeasca dosarul, am zis "pas", asa ca n-am ajuns nici macar o data la clinica. Oricum, la momentul respectiv Promed nu era inca admisa in program - un alt motiv ca sa renunt la ei. Cel putin la telefon, mie nu mi-au dat deloc impresia de profesionalism. Ma bucur sa aflu insa ca tu ai o experienta pozitiva cu ei si iti doresc sa fie cu noroc.
claudisa eu auzisem de dna Deliana Predoi K este un dr bun nu am stiut k cerE si o taxa pt a primi dosarul ,eu merg la clinica PROMED SUNT LA DNA DR MANOLEA CORINA NU AM CUVINTE SAI POT MULTUMI PT SPRIJINUL,GRIJA,PROFESIONALISMUL ACORDAT.
Imi pare foarte,foarte rau pt toate femeile care au probleme de genul asta, am si eu un FIV facut in noiembrie nereusit si voi face dinou in ianuarie cel de al 2 lea fiv si ma rog LA MAICA DOMNULUI SA FIE CU SUCCES

VA DORESC TUTUROR SA AVETI PARTE DE SUCCES SI SA NIMERITI UN DOCTOR CARE SA-SI DEA INTERESUL SA VA AJUTE ASA CUM AR TREBUI SA O FACA TOTI CEI CARE AU ACEASTA MESERIE SA PUNA SI PUTIN SUFLET NU DOAR PT BANI

anya

Post by anya » Sat Dec 03, 2011 5:26 pm

Buna seara.Am si eu o rugaminte ,daca se poate,de la cei mai informati si in masura,toti am intrat sau intram in acest program de FIV GRATUIT,dar o lista cu cei fericiti,norocosi ,care ai facut fivul si sunt bine acum se poate afla?.Nu stiu de ce dar nu am o presimtire pre buna,lasind la o parte ca ne cere sau nu coplata,ar trebui sa avem o lista de vitoare mamici,Multumesc.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Dec 03, 2011 6:25 pm

Anya, nu e chiar atat de usor sa administrezi un forum, trebuie validati userii, stersi botsii (cateva sute, zilnic), facute update-uri, unit / split-at / pus in evidenta subiecte, anuntat noutatile relevante, raspuns la mesaje etc. Iar noi nu suntem un simplu forum, avem o intreaga "uzina" in spate, altfel actiunile SOS Infertilitatea, printre care si initiativa acestui program, nu ar exista. Si suntem <zece voluntare active in nucleul fondator, fiecare cu familii si probleme personale.

Deci nu e chiar asa usor sa stam sa mai updatam constant si o lista cu cca. 50 de persoane inscrise in Subprogram si membre ale forumului, destul ca o am realizat aceasta lista cu dosare aprobate, vom pune rezultatele "finale", la nastere, caci ceea ce conteaza este cand se ajunge la take home baby. Si, oricum, pe forum sunt doar cca. 10% din persoanele cu dosar aprobat care exista per total.

Iar reusitele sunt anuntate pe topicul "FIV in Romania" - se stie ca au reusit Adyrem, SilviaCris, GeanyM, Nicolle88 si, iata, Anabel79:

anabel79 wrote:buna fetelor, ma bucur pentru toate reusitele voastre, dar sunt alaturi si de cele care inca sufera in asteptarea unei sarcini.
sunt una din fetele care citeste din umbra...am postat doar cand mi a fost initial respins dosarul pe motiv de prolactina marita...au fost ceva comentarii la momentul acela pe forum...cert este ca am facut contestatie si dosarul a fost acceptat la Dacia Medical Center.
am facut in noiembrie punctia si transferul a 3 embrioni, de fapt tot ce mi a ramas si se pare ca am reusit...o minune...trebuie sa recunosc ca am luat si iau in continuare multe medicamente, dar a meritat sper din tot sufletul sa se dubleze valoarea...... [gravi]

multumesc SOS infertilitatea pentru tot ce ati facut, am vrut sa va anunt pentru ca este si o parte a succesului muncii voastre!!!!!
sper sa ajung sa fac si eu ceva pentru societate asa cum faceti voi!
Din pacate, exista si nereusite, trebuie sa fim constienti ca rata de reusita a fiv este de doar cca. 25%...

Mult noroc tuturor va dorim! %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Dec 03, 2011 6:36 pm

SOS Infertilitatea wrote:Update listuta norocoasa %%- :

1. AnaAncuta – Dacia

2. Giorgia – Gynatal

3. Fabian – Cluj

4. Kosbor – Cluj

5. Mikaky – Giulesti

6. Alla76 – Cluj

7. Carmencita22 – Cluj

8. Vrabiuta - Dacia

9. Aruam - Giulesti

10. Adyrem - Promed

11. FunaruOana - Omini

12. Geany_M - Omini

13. Bubu - Omini

14. Mara80 - Omini

15. Nicolle88 - Dacia

16. Clauditsa - Dacia

17. LauraGar - Giulesti

18. Zoi - Giulesti

19. Uta Monica - Giulesti

20. Roxi25 - Polisano Sibiu

21. SilviaCris - Polisano Sibiu

22. DanaD - Polisano Sibiu

23. Dirida - Polisano Sibiu

24. Anda86 - Polisano Sibiu

25. Gina - Dacia

26. Sorina_SZ - Gynatal

27. *X* (bestfriend Adyrem) - Promed

28. Valy27 - Promed

29. Ariel21 - Promed

30. Ionelia - Promed

31. Teo - Omini

32. StefanaM - Polisano Sibiu

33. MariG - Dacia

34. Anaoi - Dacia

35. Catalina - Dacia

36. Anya - Dacia

37. Moni77 - Gynatal

38. Cioco-Cioc - Promed

39. LarissaPersonal - Cluj

40. Soniuca - Cluj

41. Iulia2011 - Giulesti

42. DanaGJ - Giulesti

43. Daniela19771210 - Cluj

44. Nicu_Bica - Dacia

45. Mirebo - Giulesti

46. Felicioc - Giulesti

47. Moniro - Promed

48. Veropmd - Polisano

49. Anabel79 - Dacia

50. Ela_Ella – Dacia

51. Sucila Utica – Cluj

52. Elena Ciucur – Cluj

53. Csilla1 - Polisano

Daca am omis pe cineva, va rugam sa semnalati! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

anya

Post by anya » Sat Dec 03, 2011 8:10 pm

MULTUMESC SOS, am intrat pe Fiv in romania,o seara frumoasa!

Dannya

Post by Dannya » Sun Dec 04, 2011 8:38 pm

Fetelor, aveti cumva o lista cu reusite si pentru alte clinci din Romania (chiar daca nu au aderat inca la programul oferit de stat)?
La ce clinica din Viena a reusit Elena Miclea sa obtina sarcina?

Daca ati putea intocmi o astfel de lista de printre utilizatorii forumului, ne-ar fi de mare folos (clinici cu proceduri FIV reusite in tara/strainatate).

Multumesc.
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

Csilla1

Post by Csilla1 » Mon Dec 05, 2011 1:15 pm

Da...pe mine m-ai uitat... :ymsigh:
Fetelor care vor fi pasii acum? Cine a reusit sa-si faca FIV-ul pana in momentul de fata???va pup!!

Post Reply