SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Subprogramul FIV! 579 de dosare aprobate, iulie - noiemb

Post by SOS Infertilitatea » Thu Dec 15, 2011 9:32 pm

symona29 wrote:va rog din suflet sa ne tineti la curent si pe noi ,cind se intruneste comisia la MS luna aceasta k am depus dosarul pe 14 nov si sunt in tensiune de atunci parca nu mai am rabdare cu toate zvonurile astea k nu sar mai intruni k sunt sarbatorile k sunt cu vacanta si....stiti ce inseamna sa stai si sa asteptiii
multumesc

Simona, noi oferim informatiile, dar nu putem citi in locul tau. Citeste subiectul in urma, comisia s-a intrunit in luna decembrie.

Te rugam sa nu mai scrii cu "k".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

symona29

Post by symona29 » Thu Dec 15, 2011 9:45 pm

am citit, am vazut ca au vb cei de la MS dar pe mine mai interesa aprobarea dosarelor depuse pe luna nov, cei de la clinica dacia au zis ca le-au depus la inceputul luni decembrie, si voiam sa stiu si eu daca primesc un raspuns acum de mos. multumesc

nusha

Post by nusha » Fri Dec 16, 2011 9:22 am

Simona, comisia pe luna aceasta s-a intalnit vinerea trecuta. Eu am avut dosarul depus la clinica in noiembrie si discutat de comisie in decembrie. A fost aprobat si am fost sunata de clinica chiar in aceeasi zi. Asa ca, intereseaza-te la clinica, poate nu l-au dus ei la timp la minister...
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Dec 16, 2011 11:09 am

Din presa:

Image

Sursa.

Nu am inteles exact cum numara Direcţia de Sănătate Publică Olt cuplurile din judetul lor care fac FIV in cadrul Subprogramului, daca procedurile se fac la Bucuresti sau la Timisoara.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

symona29

Post by symona29 » Fri Dec 16, 2011 2:15 pm

nusha wrote:Simona, comisia pe luna aceasta s-a intalnit vinerea trecuta. Eu am avut dosarul depus la clinica in noiembrie si discutat de comisie in decembrie. A fost aprobat si am fost sunata de clinica chiar in aceeasi zi. Asa ca, intereseaza-te la clinica, poate nu l-au dus ei la timp la minister...

am reusit sa am un raspuns,am sunat la clinica unde am dosarul, luni si mi sa spus ca inca nu sa intrunit comisia ca ei nu stiu nimic ,dupa ce am citit mess de la tine am sunat iarasi si le-am spus direct ca stiu ca sa intrunit vinerea trecuta si trebuie sa se afle ceva, apoi am fost sunata peste 15 minute sa mi se spuna ca cei de la clinica le-au depus abea pe 6 decembrie si in ianuarie abea voi afla raspunsul la dosar, deci? si sarbatorile acestea le voi face tot in stres si tensiune.

multumesc pentru informatii.

ela_ella

Post by ela_ella » Fri Dec 16, 2011 7:32 pm

symona29 wrote:
nusha wrote:Simona, comisia pe luna aceasta s-a intalnit vinerea trecuta. Eu am avut dosarul depus la clinica in noiembrie si discutat de comisie in decembrie. A fost aprobat si am fost sunata de clinica chiar in aceeasi zi. Asa ca, intereseaza-te la clinica, poate nu l-au dus ei la timp la minister...

am reusit sa am un raspuns,am sunat la clinica unde am dosarul, luni si mi sa spus ca inca nu sa intrunit comisia ca ei nu stiu nimic ,dupa ce am citit mess de la tine am sunat iarasi si le-am spus direct ca stiu ca sa intrunit vinerea trecuta si trebuie sa se afle ceva, apoi am fost sunata peste 15 minute sa mi se spuna ca cei de la clinica le-au depus abea pe 6 decembrie si in ianuarie abea voi afla raspunsul la dosar, deci? si sarbatorile acestea le voi face tot in stres si tensiune.

multumesc pentru informatii.
Symona, daca indepliniti toate conditiile din program chiar nu ai de ce sa stai in tensiune...sigur se va aproba...asa ca bucura-te de Sarbatori si paseste in Noul an cu speranta unui an mai bun decat toti!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

Andrutza

Post by Andrutza » Sat Dec 17, 2011 1:17 pm

S-a scris in presa despre situatia de la Cluj: Condiţii improprii la fertilizarea în vitro la Cluj

Modul de desfăşurare a programului naţional de fertilizare în vitro la Cluj lasă mult de dorit, ne-a atras atenţia una din femeile care şi-a depus dosarul.

“La clinica Ginecologie I nu există aparatura necesară crioconservării embrionilor. Crioconservarea embrionilor este o tehnică ce constă în îngheţarea într-un mediu controlat a embrionilor de bună calitate rezultaţi în urma unei fertilizări în vitro. Fără această aparatură embrionii care nu sunt transferaţi pacientei la prima procedură, sunt pur şi simplu aruncaţi. Nici o clinică de reproducere asistată nu ar trebui să primescă aviz de funcţionare fără această aparatură. La clinica de Ginecologie I Cluj a existat, dar nu mai este funcţională”, ne-a dezvăluit femeia, care din motive obiective a dorit că identitatea sa nu îi fie dezvăluită. De asemenea, o altă aparatura importantă pentru procedura de fertilizare în vitro este defectă.

“Aparatura pentru injecţia intracitoplasmică cu spermă (ICSI) este veche şi nu mai e funcţională. Procedura ICSI este recomandată atunci când există suspiciuni cu privire la o fecundare dificilă. Există destule cupluri care au recomandare de ICSI la Cluj şi acest lucru se ştia în momentul depunerii dosarului. Aceste lipsuri nu s-au adus la cunoştinţă pacienţilor în momentul depunerii dosarului, astfel încât pacienţii să se poată orienta către alte clinici. Paciente cu dosarul aprobat încă din prima tură de dosare, din luna iulie, încă nu au putut realiza procedura de fertilizare din cauza lipsei aparaturii de ICSI”, ne-a mai spus femeia. Mai mult, unele dintre dosare s-au rătăcit, sau chiar s-au pierdut.

“Câteva paciente au rămas fără dosar, iar al meu a fost rătăcit şi s-a găsit în momentul în care eu am sunat să întreb care este răspunsul Comisiei. A fost trimis spre aprobare cu întârziere de o lună.

Pe de altă parte secţia de reproducere asistată a clinicii de Ginecologie 1 Cluj a fost în renovare, deci până de curând (aproximativ o lună) nu s-a realizat nicio procedură de fertilizare din lipsa condiţiilor. Procedurile de Inseminare şi ecografiile s-au realizat în condiţii de «spital de campanie», fără a exista măcar o cameră de recoltare. Programul naţional de FIV este o iniţiativă lăudabilă, dar aplicarea lui la Cluj lasă mult de dorit. Din păcate dosarele depuse la o clinică nu se pot muta în altă parte, şi pacienţii trebuie să spere că totuşi ceva se va rezolva. În contrast cu lipsa de implicare a conducerii clinicii, medicii sunt aproape de paciente, implicaţi şi adevăraţi profesionişti”, a mai spus aceasta.

Şeful Clinicii, medicul Florin Stamatian recunoaşte că există aceste probleme, dar spune că se vor rezolva.

“În programul naţional nu este prevăzută crioconservarea. În ceea ce priveşte aparatura de ICSI s-a stricat pentru că era veche, dar am comandat altul şi în două săptămâni va sosi. Am găsit finanţare de la Universitate, 12.000 de euro costă aparatură. Acum doamna respectivă nu plăteşte nici dacă mai aşteaptă două săptămâni. Cu rătăcirea dosarelor a fost o eroare administrativă, s-au trimis cu poşta normală, nu recomandat, s-au rătăcit, dar s-au refăcut, aşa că nu este nicio problemă”, a spus Stamatian.

Elza Almasi
Foto: citynews.ro

Alla76

Post by Alla76 » Sat Dec 17, 2011 2:11 pm

sunt curioasa cat de real e termenul stipulat de Stamatian, cel de 2 saptamani, atata vreme cat vinerea trecuta medicii nu aveau pe ce baza sa ne ofere un termen cat de cat real.
Si chiar daca subprogramul nu prevede crioconservarea, cat de etic este sa faci proceduri fara sa ai posibilitatea conservarii embrionioli viabili ce nu pot fi transferati la ET?
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

symona29

Post by symona29 » Sat Dec 17, 2011 11:16 pm

ela_ella wrote: Symona, daca indepliniti toate conditiile din program chiar nu ai de ce sa stai in tensiune...sigur se va aproba...asa ca bucura-te de Sarbatori si paseste in Noul an cu speranta unui an mai bun decat toti!
multumesc pentru incurajari si doamne ajuta sa avem bebe in 2012 al tau o sa fie cu 1-2 luni mai mare ca al meu :)

Fabian

Post by Fabian » Sat Dec 17, 2011 11:17 pm

Cand a fost scris articolul?

larissa_personal

Post by larissa_personal » Sun Dec 18, 2011 8:39 pm

cu siguranta nu va aparea anu asta aparatura mult dorita, dar cea ptr icsi este asteptata la inceputul anului... nu tine numai de dr de la departamentu de fertilizari, ci de sponsorizari, hartogaraie...dar orisicum lucrurile sunt grabite de mediatizare!!
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

carla_cluj

Post by carla_cluj » Mon Dec 19, 2011 10:41 am

Articolul a fost publicat vineri. Eu am luat legatura cu ziarista care publicase anterior declaratiile dr Satmatian despre cat de bine merge programul de fertilizare la Cluj. Am vrut sa se stie ca nu e asa si sa incercam sa urgentam putin achizitia de echipamente. Raspunsul dr Stamatian cum ca nu e graba ca oricum nu platim procedurile, este total incorect. Eu dau in fiecare luna doar la sanatate 370 lei, sotul mai mult. Nu beneficiez de nici un fel de gratuitate, am platit zeci de analize si toate inseminarile facute. Faptul ca beneficiem acum de aceasta procedura nu este un cadou de la clinica sau de la stat, este o protectie care se ofera in orice stat civilizat oamenilor care lucreaza si contribuie la asigurarile de sanatate.
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 19, 2011 1:16 pm

Cei mai multi dintre voi ati primit probabil newsletter de la noi, il reluam si aici, dat fiind ca este unul de sinteza:

Subprogramul FIV continua in 2012, Fertility Europe vine la Bucuresti!

Image
Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 19, 2011 1:16 pm

Image
Image
Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 19, 2011 1:17 pm

Image
Image
Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 19, 2011 4:58 pm

Au fost afisate statisticile Subprogramului pentru perioada iulie-noiembrie (ultima intrunire a comisiei, de la inceputul lunii decembrie, care a aprobat dosarele depuse in noiembrie, nu este inclusa in aceste statistici):

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Alla76

Post by Alla76 » Mon Dec 19, 2011 5:22 pm

Interesanta statistica!!

Pararea mea umila, la prima vedere, e ca in clinici trebuie realizata o preanaliza a dosarelor mai serioasa, sa nu ajunga comisia sa piarda vremea cu zeci de dosare care nu se incadreaza in cerinte. Mi se pare imens sa ai 57 de dosare respinse!

Carla, felicitari pt atitudine!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

ovidiuACO

Post by ovidiuACO » Tue Dec 20, 2011 12:28 am

symona29 wrote:am citit, am vazut ca au vb cei de la MS dar pe mine mai interesa aprobarea dosarelor depuse pe luna nov, cei de la clinica dacia au zis ca le-au depus la inceputul luni decembrie, si voiam sa stiu si eu daca primesc un raspuns acum de mos. multumesc
In jurul datei de 08 nov. l-am redepus si noi si nici un raspuns pana acum... invoca faptul ca nu i-au anuntat cei de la MS. Pai daca ei depun dosarele pe 6 dec. ce raspus sa primeasca de la MS ??? NU MAI REZIST sa aud mereu de DACIA, DACIA !!!!!!!! si numai lucruri negative !!!!!! mai asteptam inca o luna pt incompetenta si nesimtirea lor , era cumva vreo graba ?????!!!!!!!!
Oligoastenospermie severa

DanaAlice

Post by DanaAlice » Tue Dec 20, 2011 7:54 am

Pai mai oameni buni , eu nu va inteleg : daca cititi de luni de zile ca sunt dosare respinse cu nemiluita , ca se asteapta cu orele la consultatii, ca au costuri aditionale ce depasesc mia de epuroi , voi de ce sunteti masochisti ??? Daca era singura clinica , as fi inteles.
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

Mami de [baietel] Vladimir Ioachim!

DUMI

Post by DUMI » Tue Dec 20, 2011 12:50 pm

DanaAlice wrote:Pai mai oameni buni , eu nu va inteleg : daca cititi de luni de zile ca sunt dosare respinse cu nemiluita , ca se asteapta cu orele la consultatii, ca au costuri aditionale ce depasesc mia de epuroi , voi de ce sunteti masochisti ??? Daca era singura clinica , as fi inteles.
ASA ESTE! Am trecut si pe la clinici particulare, nu fac reclama aiurea dar Giulestul sunt jos palaria.....in sensul ca nu sunt costuri aditionale si sunt f bine organizati! Giulestiul da clasa unora din breasla care au intrat in acest program .....doar cu gandul la profit! ^:)^ ^:)^

dar dupa cate vad tu te-ai dus tot la Dacia unde sunt costuri aditionale.......sincer nu inteleg ce vrei sa spui, cine este masochist????? :ymdaydream:
mamica unui baietel superb!

Post Reply